Bejelentkezés Regisztráció

Bemutatjuk

Szimfonikus művek

2010-12-10
-Szilgyo-

Pierre Boulez megcselekedte, amit megkövetelt tőle a lemezkiadó, immáron tényleg pontot tett tizenöt éven át futó Mahler-projektjének végére. Ez a kiadvány semmiképpen nem méltatlan lezárása eme nemes vállalkozásnak, ám egy kissé elcsúfítja az összképet.

Filmek

2010-12-09
-Johanna-

Sokszor tűnődtem már el azon, vajon mi lehet az oka, hogy oly sok világhírű hegedűművész pályája kezdődött Oroszországban. És töredelmesen bevallom, még csak nem is sejtettem, hogy ez a jelenség éppen egy magyar zenész, Auer Lipót tevékenységének köszönhető. Ő volt ugyanis az, aki az egész világon csodálatnak örvendő "orosz hegedűiskola" metódusát kidolgozta.

Filmek

2010-12-06
-Balázs Miklós-

Nem csekély szerepe van abban e DVD-nek, hogy a Puritánok lassan-lassan legkedvesebb operáim sorába kapaszkodik: kompetens énekesek, jó zenekar és karmester, kivételesen okos és mégis visszafogottan izgalmas rendezés gondoskodik róla, hogy ezen előadásnak ne kelljen szégyenteljesen lemezes polcom szélére húzódnia

Egyéb

2010-11-25
-Johanna-

Johann Kusser (a "Pozsonyi Orfeusz") két szerenatáját, Gennaro Manna nagyheti responzóriumait, William Shield vonóstrióit valamint Alfredo Piatti dalait ismerhetjük meg a négy új kiadványról.

Opera

2010-11-24
-- zéta --

Az 1992-es lemez három remek énekes produkcióval és igazán nagyvonalú zenei vezetéssel örvendeztet meg bennünket, és elgondolkodtat az operaművészet gyorsan hanyatló és állócsillagairól. Több pontján etalonértékű produkció.

Könyvek

2010-11-17
-Varga Péter -

A mű alapvetően egy zenetörténész kutatásainak eredményét foglalja össze, és nem kifejezetten a nagyközönségnek készült. A tudományos alapossággal megírt könyvet jól fordított, gondosan szerkesztett magyar változatban vehetjük a kezünkbe.

Könyvek

2010-11-12
-SzJ-

Oliver Sacks a zene és az emberi elme kapcsolatát járja körül, korábbi munkáihoz hasonlatosan ezúttal is a szokatlan neurológiai esetek sorolását használva alapnak.

Vokális művek

2010-11-11
-- zéta --

Mindegy, hogy az adott jelenetben a hős szerelmi vágyának ad hangot, magánytól szenved, netán éppen bosszút esküszik, Grigolo mindent ugyanazzal a megközelítéssel, ugyanazzal a kínlódóan szomorkás hangütéssel, a frázisokat kulturált csúsztatásokkal megszólaltatva ad elő.

Opera

2010-10-29
-Márok Tamás-

Del Monaco, Callas, Protti 1955-ből az egyiken, Corelli, Tebaldi, Bastiannini 1960-ból a másikon. A két karmester Votto és von Matacic, a két helyszín a Scala és a Staatsoper. Nem jóról és gyöngéről kell beszélni, hanem egyfajta és másféle jóról.

Filmek

2010-10-27
-Szilgyo-

Közhely, ám teljességgel igaz: Muszorgszkij Borisz Godunovjának a nép az egyik főszereplője. Különösen helytálló ez a megállapítás a Metropolitan Opera frissiben bemutatott Borisz-produkciójára, és még hangsúlyosabban annak mozivetítésére.

Kamara

2010-10-26
-BaCi-

Hogy a magánéletben miként álltak a dolgok, azt nem tudom, de tény, hogy Stephen Kovacevich sokkal jobban muzsikál neje oldalán, mint amikor külön utakon jár.

Szimfonikus művek

2010-10-22
-Szilgyo-

Debussy és Ravel témaválasztásai, zenei struktúrái sok szempontból mutatnak hasonlóságot, miként a műveket interpretáló két dirigens, Charles Münch és Pierre Boulez is bizonyos szempontból rokonítható egymással.

Hangszeres művek

2010-10-13
-BaCi-

Annak ellenére, hogy Lang Lang játékát elemi hibák tömege tarkítja, az ember állandóan azon kapja magát a lemezek hallgatása közben, hogy elmosolyodik, hogy egyre jobb érzések hatják át, hogy amikor lekapcsolja a lemezjátszót, akkor több energiája van, mint egy kiadós tíz órás alvás után.

Opera

2010-10-12
-Johanna-

Aki szereti Juan Diego Flórez Donizetti-, Bellini-, Rossini-felvételeit, ne hallgassa meg ezt a CD-t, mert a művész lemezborítón ékeskedő elragadó arcélénél több szépséget nemigen fog találni benne.

Szimfonikus művek

2010-09-23
-Varga Péter-

Minden együtt van itt, ami Kocsis Bartók felvételeit igazán különlegessé avatja. A zenetudósi szintű felkészültség csak alapjául szolgál a megvalósításnak. Egy minden bartóki gondolatra érzékenyen reagáló művész, egy társalkotónak nevezhető karmester vallomását hallhatjuk arról, mit is jelent neki, mit is kell, hogy jelentsen nekünk a zeneszerző zenéje.

Szimfonikus művek

2010-09-16
-Balázs Miklós-

Hadd kezdjem a végén: ismerek több jó - vagy mondjam így: Dudamelénél jobb - produkciót a Tavaszi áldozatból, Bernsteintől Gergijevig, Markevitchtől Soltiig; feszültebb, izgalmasabb, eredetibb előadást azonban kevesebbet tudnék mondani.

Opera

2010-09-10
-- zéta --

Az Erkel-év kapcsán a Hungaroton is piacra dobott egy CD-nyi válogatást a Mester operáiból. Ezzel kapcsolatban két nagy kérdés fogalmazódik meg: miért csak ennyi jelent meg, és tényleg a legalkalmasabb felvételek kerültek elő a ládafiából?

Hangszeres művek

2010-09-02
-Johanna-

Vanhal darabjai nem sokkal maradnak el a nagy kortársak Haydn, vagy Mozart művei mögött. Éppen csak az a megfoghatatlan, megmagyarázhatatlan plusz hiányzik belőlük, amitől az igazi tehetségek alkotásai évszázadokon át is népszerűek maradnak.

Szimfonikus művek

2010-09-01
-kobzos55-

A Lírikus szimfónia előadása korrekt, méltán ajánlható mindazoknak, akik most akarják gyűjteményüket kiegészíteni e Zemlinsky-opusszal; Berg Lírikus szvitjének interpretációja viszont elmarad a várakozástól.

Opera

2010-08-31
-Spangel Péter-

Ilyenkor megindul megint bennem a puffogás: a Lammermoori Luciának állandó repertoárdarabként kellene jelen lennie dalszínházunkban, sok más, rendkívül népszerű bel canto dalmű mellett.





A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.