Vokális művek
A koncepciót érdekesnek és hasznosnak találom - jó lenne valamikor valahol egyszer olyan kiadvánnyal (is) szembesülni, ahol az eredeti vokális változat(o)k mellé még Liszt saját zongoraátiratai is odakerülnének.
Vokális művek
Nino Machaidze technikailag állja az összehasonlítást: van benne egy-egy adag Damrau fegyelmezettségéből, Dessay extravaganciájából, Gruberova kifejezőképességéből, Mosuc virtuozitásából és Petibon nemességéből. Már csak egy kis machaidzés specialitás hiányzik.
Hangszeres művek
A Hungaroton egy különleges csokrot jelentetett meg Liszt zongoraműveiből: az archív felvételekben az a közös, hogy valamennyi előadó tanára Liszt-tanítvány, vagy annak a tanítványa volt.
Könyvek
Dr. Szilágyi András ideg- és elmegyógyász vezeti a szemünk elé a zeneszerző minden lehetséges és feltárható emberi oldalát, azzal a jól felfogott és vallott céllal, hogy sokat vitatott személyiségéről minden eddiginél komplexebb képed nyújtson, cáfolván a Lisztről alkotott rossz sztereotípiákat, így a nőfaló-imázst vagy a hisztérikus-neurotikus művész romantikus zsánerét.
Vokális művek
A Hungaroton, miközben dicsérendően készíti-készítgeti a maga Kodály-összkiadását, meglepte a lemezgyűjtőket ezzel az archív dupla-koronggal, melyen a nemzet nagy énektanára a Psalmust, a Budavári Te Deumot, a Missa brevist, a Nyári estét és a Concertót dirigálja hazai ének- és zenekarok élén.
Opera
A lemez elkészült, kapható(?), iskoláknak ajándékozható(!). A létezéséért nem lehet eléggé hálásnak lenni. Erényeit, fogyatékosságait az alábbi sorok hivatottak számba venni.
Szimfonikus művek
Hogy legalább lemezen a kései hallgató füléhez kerüljenek ezek az egykoron szebb napokat látott muzsikák, egy évszázadnál is többet kellett várni. Mégis megérte a várakozás. A Kovács László vezette Miskolci Szimfonikus Zenekar egy éktelen nagy adósságot törleszt.
Könyvek
Renée Fleming könyve meglepő és örömteli módon nem felel meg az énekes-memoárokban bevett gyakorlatnak. Kötelező olvasmányként írnám elő minden ének szakos hallgatónak és énekesjelöltnek, s szívből ajánlanám a gyakorló kollégák, az énekmesterek, a gégészorvosok és a művészeti menedzserek figyelmébe. Rajongóknak mindenképpen, sőt, még a "nem ájult" nagyérdemű is sokat okulhat belőle.
Szimfonikus művek
A Glazunov-versenyművek minden más szerzőjük által művelt műfajnál árnyaltabban mutatják meg teremtőjük igazi arcát, egy picit különös, egy picit éppen hogy átlagosan érdektelen zeneszerző portréját.
Vokális művek
Az 1998-ban, Bernstein halála után 8 évvel készült felvételen sikerült végre megtalálni az ideális narrátort. A sors torz fintora, hogy ez a darabjával oly gondosan törődő komponista-karmesternek nem jött össze, pedig a megoldás tényleg ott volt mindvégig szinte az orra előtt.
Opera
A felvétel nagy erőssége Leo Slezak, aki Asszád egyszerre heroikus és lírai szólamát a legtöbb részleten énekli. A híresen szálfa termetű tenorista legnagyobb meglepetésre nemcsak a hősi hangvétellel birkózik meg könnyedén, hanem olvadóan lágy pianókat is tud énekelni.
Hangszeres művek
Barenboim bármikor képes egy másodéves konzervatóriumi növendék amatőrizmusával játszani, máskor olyan nagyszerű megoldásokat hallani tőle, hogy egy legyintéssel seperném le több tucat Richter-lemezemet a polcról.
Könyvek
A most publikált, zenetörténeti írásokat tartalmazó kötet, ha úgy tetszik, több évtized munkája, a 80-as, 90-es és 2000-es évek egyaránt rajta hagyták nyomaikat. Tárgyilagos, célratörő, mondhatni egykedvűen döcögő tanulmányok ezek, melyeknek legfőbb erénye, hogy csakugyan képesek közel vezetni az olvasót választott tárgyukhoz
Vokális művek
Andreas Scholl sokszor énekelt már Purcell-zenéket koncertjein, de felvételt még nem készített ezekből. Érdemes volt kivárni a megfelelő pillanatot, ez a CD gyakorlatilag hibátlan lett.
Filmek
Kedves Olvasóink! Első alkalommal jelentkeztünk volna livebloggal a Momus virtuális hasábjain, ám apróbb technikai problémák miatt csupán néhány nap késéssel kerülhet fel az anyag. Ennek ellenére fogadják szeretettel a remélhetőleg nem minden tanulság nélküli tudósításunkat a MűPa Met-mozijából.
Opera
Daniel Barenboim pontosan tudja, hogyan lehet a straussi nagyzenekart átlátszó fátyollá varázsolni, amivel meg tudja teremteni a zene mindent elborító szecessziós áradását. A mű egyik legjobb felvétele.
Kamara
"Ezennel egy olyan kis alkotás kerül Elébed lelkedet vidítandó, melyhez fogható eddig nem látott napvilágot. Ez emígy tituláltatik: Új és igen kuriózus-muzikális hangszeres kalendárium."
Hangszeres művek
Elhatároztam, hogy nem áradozni fogok, hanem megpróbálok higgadtan, elfogulatlanul írni. Nos, ez a gond: ha elfogulatlanul írok, muszáj áradozni, Batiashvili előadása ezúttal is nagyszerű.
Könyvek
Ha a XX. század legtalányosabb zeneszerzője címet szeretném kiosztani, akkor azt minden teketória nélkül Ligeti Györgynek adnám. Mert Ligeti besorolhatatlan szerző. Azt gondolod, hogy ismered, de a következő művével megdöbbent. Újratervezel, ezt a világát is magadévá teszed, de a még újabb opusnál megint irányt veszítesz. Megfoghatatlan. Amikor azt hiszed, megvan, csak egy pillanat, s mint a fürge csík, villámgyorsan kicsusszant a markodból.
Opera
A Bohémélet a Metropolitan Operaház legtöbbet játszott darabja. A Sony lemeze egy 1958-as tanulságos felvételről eleveníti föl számunkra az operainterpretáció műfajának kérészéletű mivoltát. Nagy nevek, szép produkció, nemes doh.