Bejelentkezés Regisztráció

Nemzeti Hangversenyterem - és más helyszínek


Téma ismertetése: koncertek, előadások, események, élmények

6927 Edmond Dantes 2025-06-07 13:27:32 [Válasz erre: 6922 lujza 2025-06-07 02:30:46]
Ugyanígy vagyok én is, talàn azért, mert életem első Tannhäusere rémes volt. Gimnazista voltam, dögunalmas vezénylés és két igen gyenge főszereplő volt, máig emlèkszem a nevekre, Digitár nélkül. Vènusz -és talán Wolfram- tetszett, szinte ismeretlen ifjú hölgy, bizonyos Kovàcs Eszter énekelte, akiből később csaknem világsztár lett, sajnos jóval idő előtt lezárult a pályája. A Trisztán sem jutott el a szívem közepéig, ott is túl korán kaptam az elsőt az amúgy jó kölniekkel Pesten. Utóbbival teszek még egy kísèrletet, már van jegyem a MET-es stream-re. Ha ilyen nevekkel sem érint meg, akkor biztosan bennem van a hiba.

6926 Klára 2025-06-07 12:55:44 [Válasz erre: 6922 lujza 2025-06-07 02:30:46]
A budapesti Wagner-napok egyik nagy értéke és előnye, hogy azok is csodás előadásokat elvezhetnek, akiknek Salzburg nem opció! (sok-sok köszönet Fischer Ádámnak és a hazai közreműködőknek). Én a tegnapi Tannhäuser és a június 26.-i Mesterdalnokok előadásra a jegyeket szokás szerint a 3. emeletre mély lélegzetvétellel és nagy optimizmussal tavaly május végén vettem meg.

6925 Klára 2025-06-07 12:47:04 [Válasz erre: 6920 takatsa 2025-06-06 22:44:28]
Egyetértek, tökéletes előadás volt - valóban Tannhäuser nélkül! De a többi énekes kifogástalan volt! Láng Dorottyát először a tavalyi Wagner napok Istenek alkonya előadásán csodáltam meg, akkor székben ülve mentette meg az előadást. Tegnap nem csak csodás hangjában, de remek alakításában is gyönyörködhettem. Birger Radde esetében talán elmondhatni, hogy a "beugrás jobb volt, mint az eredeti"?) Az "O du, mein holder Abendstern" áriát ilyen előadásban ritkán hallani!
Wagnert csak ilyen szereplőkkel lenne szabad színpadra állítani!

6924 takatsa 2025-06-07 10:02:52 [Válasz erre: 6923 Hangyászsün 2025-06-07 09:27:59]
A Mesterdalnokokkal én is így vagyok, de most itt van a nagy lehetőség, vettem is jegyet a jún. 28-i előadásra.

6923 Hangyászsün 2025-06-07 09:27:59 [Válasz erre: 6922 lujza 2025-06-07 02:30:46]
(Még novemberben váltottam jegyet a 29-ikei Tannhäuserre.) Én a Mesterdalnokokkal voltam vagyok így. Kb. 35 év wagneriánusi lét kellett hozzá.

6922 lujza 2025-06-07 02:30:46 [Válasz erre: 6920 takatsa 2025-06-06 22:44:28]
Egyetlen Wagner opera van, amit tulajdonképpen nem igazán szeretek, és ez a Tannhauser, de azért "kötelességből" mindig megnézem. És ma leesett az állam, mert ilyen jó előadást ebből a műből tán még nem is hallottam, pedig volt szerencsém egyszer még Salzburgba is elmenni érte. Nekem még a címszereplő is tetszett, bár kicsit ordibált néha. És igazad van, először nagyon sajnáltam, hogy Lauri Vasar beteg, de hallva Raddét, már nagyon örültem, hogy őt hallhatom. Ugyanígy sajnáltam előzőleg, hogy nem FÁ lesz a karmester, hanem a kevésbé hírneves M. Güttler, de most a zenekar is olyan gyönyörűen szólt vele, ahogy írtad, körülvett a zene engem is. Amint hazaértem, megnéztem, milyen jegy kapható a második előadásra, de szokás szerint az olcsóbbak már mind elfogytak, pedig szívesen meghallgattam volna még egyszer.

6921 Hangyászsün 2025-06-06 23:17:01 [Válasz erre: 6920 takatsa 2025-06-06 22:44:28]
Ezt aztán mondhatod a futballfanatikusoknak. Utóbbiak óbégassák csak a Nélküled c. tákolmányt, és vedeljék bánatukban a Kőbányai világost és társait. Kíváncsi vagyok, mikor fogják Rossi fejét és Szoboszlai lábát követelni.

6920 takatsa 2025-06-06 22:44:28
Tannhauser nélkül...
Miért szeretem Wagnert? Többször feltettem magamnak a kérdést, de ma délután-este közelebb kerültem a válaszhoz, mint ezt megelőzőleg bármikor, ahogyan a III. emelet első sorában ülve körülvettek a hangok, és én hagytam, hogy átáramoljon rajtam a létezés minden öröme és minden fájdalma. 
Ihletett, és a szakralitást sem nélkülöző előadást hallhattunk Michael Güttler vezetésével, a topformát mutató Magyar Rádió Zenekkarával, és a - nyugodt szívvel merem állítani -, felülmúlhatatlan Rádió Énekkarával és a Magyar Nemzeti Férfikarral. A szólisták közül elsőként Láng Dorottya nagyszerű Vénusz-, és Bretz Gábor Hermann alakítását emelném ki. Elisabet Strid a kezdeti kisebb  bizonytalanságok után megindítóan átélt, szívbemarkoló Erzsébet volt. Számomra a legnagyobb meglepetést a beugró Birger Radde (Wolfram) okozta, az ő alakítása volt az est egyik legnagyobb fénypontja. Aki a legkevésbé tetszett, sőt, egyáltalán nem tetszett, az a címszereplő Marco Jentzsch volt. De ez a mai este bebizonyította, hogy jó Tannhauser nélkül is lehet nagyszerű és sokáig emlékezetes Tannhauser előadást csinálni.  Köszönet érte.
Visszafelé a villamoson nézem a sok-sok szomorú arcot. Müpa vs Puskás Aréna: mi a jobbik részt választottuk.

6919 Hangyászsün 2025-06-05 21:07:48 [Válasz erre: 6918 Búbánat 2025-06-05 20:07:38]
Ez aprópénz Rákay termékeinek költségéhez képest.

6918 Búbánat 2025-06-05 20:07:38 [Válasz erre: 6915 Hangyászsün 2025-05-29 14:19:09]
off
Újabb magyar kurzusfilm a láthatáron?... "Egymilliárdból rendez nagyjátékfilmet Vidnyánszky Attila." Olvasom az Index.hu cikkét, mely részletesen szól a Móricz Zsigmond regénye nyomán készülő Úri muri, megazisten! című film munkálatairól és már zajló forgatásának hátteréről. 

6917 lujza 2025-06-05 02:57:13
Egy korszak ért véget a Zene Házában. 17 éve a Pinceszínházban kezdett Dinyés Dániel kísérleti jelleggel operabeavatókat tartani. A helyszínek többször változtak azóta, de a megközelítés és a cél egyértelmű és világos volt: Göttinger Pál színész-rendezővel együtt megpróbálták az operát, egy-egy népszerű mű elemzésével a gyakorlatban érthetőbbé tenni, közelebb hozni a laikusokhoz is. Az évek során egyre nagyobb rajongótábor követte ezt a kezdeményezést, így egyre nehezebb volt bejutni egy-egy alkalomra. De mindez most, az utolsó évben a közönség közreműködésével alkotott opera ősbemutatójával befejeződött. Jó lenne, ha valaki, aki régóta figyelemmel kísérhette ezt a folyamatot, megírná a tapasztalatait róla!

6916 Hangyászsün 2025-06-03 11:59:55
A mínuszt Demeter Sziszi fogja kifizetni? Nem nyereséges? Nahát!

6915 Hangyászsün 2025-05-29 14:19:09 [Válasz erre: 6912 Edmond Dantes 2025-05-29 07:00:39]
Ez mind rendben, de a kurzusfilmhez hozzátartozik a már a forgatás alatti éktelen csinnadratta a médiában, a bemutató előttiről, majd az azt követő hatalmas sikeráradatról (Fődíj a Rio del Primitivo-i fesztiválon, a Bad Scheißhauseni WC-pucolók különdíja, a Neverhasbeeni szénégetők aranyérme stb.) szóló sajtóhírekről nem is szólva. Én a Hídembert is ide sorolom, amelyet épp akkoriban kezdtek vetíteni, amikor Megyó hivatalba lépett. Elk*rtuk: Kétség nem fér hozzá. Magyar Passió: Szamóca minden bigottsága fitogtatott vallásossága dacára sem csaptak körülötte ekkora hűhót. Blokád: Messze jobb az Elk*rtuknál, bár a szerencsétlen Antall József utólagos dicsfénybe állításánál szidolozásánál nem több. Magyar Golgota: Súlyosan ledorongolt tv-film, azonnal a feledés homálya borult rá. Megszállottak: Ugyancsak eltűnt a süllyesztőben. Királytalálkozó: 9 nappal ezelőtt, az M5-ön éjszaka vetítették, a mediaklikk.hu-n nem nézhető vissza, oszt jónapot. Persze ebben a csehekkel és lengyelekkel per pillanat fennálló nem-puszipajtási viszony is közrejátszhatott. (Mi az, hogy? Nagyon is!) A Honfoglalás tudtommal a Horn-kormány idejében készült. A Sacra Coronára nem volt pénz, Koltay Gábor - akinek egóját csak a tehetségtelensége múlja felül - Trianon-látványossága nem (mozi)film, még ha a tv-ben vetítették is. A Semmelweisnek van egy primitív osztrák- és csehellenes vonulata, de messze kiemelkedik az itt tárgyaltak közül. Hunyadi: Minden hibája ellenére élvezhető, Rákay pedig fortyog a saját levében. Persze simán kivehető a mögöttes mondanivaló.

6914 Hangyászsün 2025-05-29 11:40:37 [Válasz erre: 6912 Edmond Dantes 2025-05-29 07:00:39]
A készülőben lévő kurzusfilmekre céloztam. A Semmelweis üzenete persze könnyen megfejthető, de messze jobb, mint amire számítottam.

6912 Edmond Dantes 2025-05-29 07:00:39 [Válasz erre: 6909 Hangyászsün 2025-05-28 22:37:34]
Elk*rtuk, Magyar Passió, Blokàd, Magyar Golgota, A megszállottak, Királytalálkozó, hogy csak a frissebb kurzusfilmek legjavát említsem az említetteken kívül, és nem megyek vissza a honfoglalásig és a  Honfoglalásig és akkori társaiig (Sacra Corona..). De bizonyos értelemben a sajnos igen rossz Semmelweist is ide sorolnám. A Hunyadi is jó eséllyel pályázik ... ha nem is Golden Globe-ra, de a "kurzusfilm" megtisztelő (és jól fizető) címre.

6911 Edmond Dantes 2025-05-29 06:41:25 [Válasz erre: 6910 lujza 2025-05-29 02:07:29]
Egy rossz szót nem írtam a  Kalotaszegi Madonnáŕól, mivel nem láttam. Címszereplője a rövid karriert befutott, màra elfeledett Adorján Éva volt.

6910 lujza 2025-05-29 02:07:29 [Válasz erre: 6903 Edmond Dantes 2025-05-28 06:18:05]
Emlékezetem szerint a Kalotaszegi Madonnának legalább Karády Katalin lehetett a címszereplője, aki óriási húzónevet jelentett akkoriban. És a film se volt semmivel se rosszabb, mint a kor többi filmje.

6909 Hangyászsün 2025-05-28 22:37:34 [Válasz erre: 6908 Edmond Dantes 2025-05-28 18:03:02]
Igazad van. 1926-ban mutatták be a Háryt, amelynek részben Paulini írta a szövegkönyvét. Bár szerintem Paulini neve csakis emiatt maradt fenn, hiszen a Gyöngyösbokréta mára feledésbe merült. Harsányi Zsolt lektűrjeire meg a kutya sem kíváncsi. A Most vagy soha! vetítéseire történő diákutaztatás pedig tudtommal szünetel, miközben néma csend honol az 1242 körül (Hoppá! Bayer nem emiatt utazott el Mongóliába?), más kurzusfilmről ezen és a Magyar menyegzőn kívül nem tudok.

6908 Edmond Dantes 2025-05-28 18:03:02 [Válasz erre: 6907 Hangyászsün 2025-05-28 14:22:33]
Úgy tudom, a Gyöngyösbokréta évekkel későbbi termék, mint a Háry. A diákokat pedig már nem győzik cipelni a magyar kurzusfilmekre, pedig a Nemzetiben is nagy szolgálatot kell tenniük tesznek, hogy kijöjjön a "98%-os látogatottság".

6907 Hangyászsün 2025-05-28 14:22:33 [Válasz erre: 6903 Edmond Dantes 2025-05-28 06:18:05]
A Gyöngyösbokréta EGYETLEN maradandó eredménye a Háry János. Nem tartom magamat jóstehetségnek, de megjövendölöm az alábbiakat: 1. Nem lesz maradandó, még olyan negatív értelemben sem, mint az Aranybulla vagy a Most vagy soha! 2. Biztos vagyok az Oscarra való benevezést illetőleg. 3. Az előelőelőválogatóból úgy fogják kivágni, mint azt a bizonyos cicust.

6906 Hangyászsün 2025-05-28 13:52:06 [Válasz erre: 6901 lujza 2025-05-28 01:50:23]
Hogy a szállóigét idézzem Szalonnával kapcsolatosan, van az a pénz stb. A főszereplő nyilatkozatán csak röhögni tudtam, mert ez az ifjú színész túl ostoba ahhoz, hogy sírva fakadjak felette. Káel pedig nem veszi észre, hogy gyakorlatilag egy magyarkodó szósszal leöntött, a régi revüsztorikat utánzó filmet készít. Azaz halványka kerettörténet, majd jöhet a lényeg, esetünkben a néptánc, koreográfus: Rábai Miklós, szaktanácsadó: Volly István.* Ha még belefér az idejébe, állítsa színre József Ferenc főherceg általam többször hivatkozott drámáját is. 
* Nevezett úr az akkor még olvasható, (bár az MDF-ejtőernyős Krasznai Zoltán miatt ez a minősítés is kérdéses) Magyar Nemzet sajtólevelezőjeként locsifecsi, tudálékos hozzászólásokat küldött be, amelyet részben kegyelemből, részben a szent tehénnek kijáró tiszteletből közöltek le. 3 éve Kiskunlacházán átutazva látom, hogy a helyi művházat róla nevezték el. Nála csak egy nagyobb kedvencem volt ugyanebből a kategóriából: Egy bizonyos Kanyar József nevű levéltáros, aki az ő rész vételével működött hinismereti mozgalomnak tudta be a kádárizmus összeomlását.

6905 macskás 2025-05-28 08:22:10 [Válasz erre: 6902 lujza 2025-05-28 01:58:52]
A lapozó hölgynek később kellett volna bemennie a színpadra.
Szerintem halálra izgulta magát. 
Egyszer lapoztam életemben egy élő felvételes koncerten, hát soha nem felejtem el. Attól féltem, félreülök, leverem a kottát, elfelejtek lapozni, büdös a hónaljam, és ilyenek :)

6904 takatsa 2025-05-28 07:08:42 [Válasz erre: 6902 lujza 2025-05-28 01:58:52]
Az a lapozó hölgy külön szám volt. Ült a széken, aztán mint egy kicsi nyuszi, ugrott egy nagyot, a zongoránál termett, és villámszerűen lapozott, siettében csaknem két lapot. És amikor a kotta ennek a mozdulatnak hatására, valamint a gravitációnak engedve elindult lefelé a földre, egy bravuros mozdulattal visszaparancsolta a helyére. Hoszú volt a darab, sok hang volt benne, így ez a mozdulatsor többtucatszor megismétlődött, eszembe juttatva egy másik lapozó-élményemet, amikor egy konzis koncerten a 120 kilós lapozó fiú igyekezetében a lapozáskor a zongorát is arrébb taszajtotta, így szegény zongoristának - hogy a zongorát elérje - félálló helyzetben kellett a darabot befejeznie. 

6903 Edmond Dantes 2025-05-28 06:18:05 [Válasz erre: 6897 Hangyászsün 2025-05-27 11:59:24]
Gyöngyösbokrèta 2.0 lehet, egy kis Kalotaszegi Madonnàval fűszerezve, de utòbbit legalàbb ott forgattàk azidőtàjt, amikor (Èszak-)Erdèly "hazajött". Igaz, szentendrei skanzen nem volt mèg. Esèlyes, hogy Oscar-dìjra nevezik be.

6902 lujza 2025-05-28 01:58:52 [Válasz erre: 6899 takatsa 2025-05-27 23:43:32]
Ades nemcsak pálca nélkül, de kotta nélkül is vezényelte a Haydn szimfóniát. Kíváncsi voltam, a saját művét hogy fogja majd. És akkor nemcsak pálca került a kezébe, de kotta is eléje. Hallva a művet, aztán megértettem, miért. És nem irigyeltem a lapozó hölgyet Levit mellett, szélsebes tempók voltak. Úgyhogy Levitnek se volt könnyű dolga.

6901 lujza 2025-05-28 01:50:23 [Válasz erre: 6897 Hangyászsün 2025-05-27 11:59:24]
Igazad van, és nem értek egyet Szalonnával, ez NEM a valóság! Ennyi pénzből talán elmehettek volna Kalotaszegre, és megpróbálhattak volna az ottani környezetben, részben helyi szereplőkkel igaz filmet forgatni. Bár az is nagy eredmény, hogy az egyik főhős életében először eljutott a Skanzenbe, és tetszett neki, de ennyi pénz kiszórásához mégis csak kevés. De milyen jó a filmügyi biztosnak, hogy ifjúkori álmát a kedve szerint megelevenítheti!

6900 zenebaratmoncsi 2025-05-28 01:26:07 [Válasz erre: 6899 takatsa 2025-05-27 23:43:32]
Én se hallottam még soha a Don Carlos operát, amire jóvoltadból eljutottam édesanyámmal. Igazából talán egy részlet volt valahonnan ismerős. Furcsa módon, csak egy szünet volt, sokan ki be mászkáltak előadás közben, ami nekem szokatlan volt. Az viszont megdöbbentett, hogy semmilyen díszlet nem volt a szinpadon, csak maga a fehér lépcső, és ez így marad a négy felvonás alatt végig.... hát ez is egy módja a spórolásnak, de azért talán még se kéne ezt a továbbiakban követni.

6899 takatsa 2025-05-27 23:43:32
Ritkán adatik meg az, hogy az ember egy olyan koncertre menjen, ahol az elhangzó művek 4/5-ét még életében nem hallotta. Ez esett meg ma velem, és gondolom nemcsak velem, a teltházas Thomas Ades és a Bécsi Filharmonikusok koncertjén. Persze a kíváncsiságon túl a Bécsi Filharmonikusok és Thomas Ades is nagy húzóerőnek bizonyult, akinek két operáját ismerem, és a közülük a Vihar című az egyik nagy kedvencem. Az első darab Haydn egy kevéssé ismert szimfóniája volt, a "Tempora mutantur" melléknevű, "Az idő változik" ... és "vele változunk mi is" folytathatjuk, hiszen ez a koncert egy igazi időutazással ért fel. Ilyen ragyogóan, színesen, humorosan ritkán hallani Haydnt, nemcsak ennek a csodás zenekarnak köszönhetően, hanem élmény volt látni Thomas Ades magával ragadó lelkes vezénylését, ahogyan nemcsak "értette", hanem első hangjától az utolsóig élvezte is a keze alól (pálca nélkül) megszülető Haydn muzsikát. Ez a Haydn előadás értette meg velem azt, hogy pontosan mit is jelent Thomas Ades eklektikus zeneszerzői stílusa: mert nála az eklekticizmus nem a tehetségtelenségből, a szolgalelkűségből, vagy invencióhiányból fakad, hanem éppen ellenkezőleg, zenéje a zenei múltba és sokszínűségbe gyökerezik és ebből a termékeny talajból szökik szárba és hajt ismerősen-ismeretlen ágakat. 
Ez a Haydn szimfónia maga volt a tökéletesség, és utána azonnal egy hatalmas ugrással, saját darabja, a Zongoraverseny következett (a szólista Igor Levit volt). Mit mondjak? Egy igazi, hogy úgy mondjam klasszikus zongoraversenyt hallottunk, egy izgalmasan szépséges, mindenki által könnyen befogadható, XXI. századi zenét. A zenei szövet mélyén ott zsongott és hullámzott Beethoven, Liszt, Chopin, Rachmaninov, de mindez újrafogalmazva, továbbgondolva, eredeti Thomas Ades stílusban. 

A szünet után egy számomra ismeretlen Kurtág mű következett (Petite musique solemnelle - en hommage Piere Boulez 90). Az előadás utáni nagy taps Kurtág Györgynek is szólt, akit én sajnos a III. emeletről nem láttam, de úgy sejtem, hogy a földszint bal oldalán hátul, a szokott helyén ülhetett. Ezt követően jött számomra az igazi meglepetés, Boulez Messagesquisse című, 6 csellóra és szóló-csellóra írt darabja. Én Boulezért, mint karmesterért rajongtam eddig, akit minden idők egyik legjobb Bartók tolmácsolójának tartok, de a zenéje hidegen hagyott. Ez a hét csellós műve viszont egészen lenyűgözött. Amit ez a hét cselló percekig művelt, ilyen zenei hangzást és ilyen intenzitást még sohasem hallottam. A záródarab Janacek Taras Bulba című zenekari rapszódiája volt. Mi, operarajongók jól tudjuk, hogy Janacek mennyire meghökkentően eredeti, színpompás és változatos műveket szerzett, és ez a ritkán játszott műve is bizonyította Janacek zsenialitását, igazi, tobzódó örömzenét hallottunk. 

De az estnek még nem volt vége, mert jött egy ilyen program után meglehetősen szokatlan ráadás, amit Ades ugyanolyan lelkesedéssel és odaadással vezényelt, mint az est többi darabját, és bizony-bizony még ezek az umcaccák is szépen formálva, ízlésesen szóltak , bizonyítva azt, hogy a zene egységes, örök és oszthatatlan. Csodálatos este volt.

(Egy dolgot szeretnék szóvá tenni: ebben az évben már többször megfigyeltem, hogy a szünetben, a közösségi terek hangszóróiból folyamatosan valami halk, meghatározhatatlan stílusú zene szól. A csend ilyenkor sokkal jobb lenne, ne nyomja el ez a semmilyen zene a teremben szerzett élményünket.)

6898 Hangyászsün 2025-05-27 12:01:25 [Válasz erre: 6895 macskás 2025-05-27 10:04:28]
Battának nem kell attól tartania, hogy vénségére kódisbotra jut. :ODDD Szép dolog a zenei ismeretterjesztés, de ENNYIRE nem kell ilyen ürüggyel locsogni.

6897 Hangyászsün 2025-05-27 11:59:24
Első filmecske:
Második filmecske:
Attól tartok, itt egy idealizált képeskönyv kerül a filmvászonra, noha az alaphelyzet nagyszerű történetre ad(na) alkalmat. Gondolok a romániai sz"aranykor" légkörére, az egyre romló életszínvonalra, napról napra fojtogatóbb elnyomásra, valamint a lakodalom kínálta lehetőségekre: Menyasszony meglép az igazi szerelmével, vőlegény a szénapadláson szexel a koszorúslánnyal, a násznagy még a faluhelyen megszokott trágár vaskos versekkel is túllő a célon, a Budapestről jött fiatalembert kétségbeesett szülők és lányok környékezik meg, hajlandó lenne-e névházasságot kötni, hogy a leányuk/maguk a helybeli fehérnépek kiszabadulhassanak a Kárpátok antigéniuszának birodalmából. Szintén hálás téma lenne a falu nyakára ültetett alkoholista barom regáti tanácselnök vagy rendőr. Jót röhögtem Káel és a többiek lelkendezésén, miközben Korniss Péterre hivatkoznak, aki aztán kíméletlenül mutatja be fényképein a néprajzi múzeumba illő szoba falán az ülepét riszáló michael jackson fényképét, vagy a szintetizátoron biztosan nem a helyi népzenét nyekergő antikultúra-terjesztőt.

6896 Hangyászsün 2025-05-27 10:27:11 [Válasz erre: 6891 Edmond Dantes 2025-05-26 22:35:35]
Nem tudom, mi volt az oka. No, most legalább sikerült hivatkozást beszúrnom!

6895 macskás 2025-05-27 10:04:28 [Válasz erre: 6893 Hangyászsün 2025-05-27 09:19:39]
Rettenetes volt a két vonósnégyes. Most  is hallom, ahogy az 1. hegedű ordenáré tempógyorsításokat csinál  és egyebek. A másik három vonós nagyon jól játszott.
Nekem is sok volt Batta.De neki is meg kell élnie valamiből :)

6894 Hangyászsün 2025-05-27 09:34:10 [Válasz erre: 6891 Edmond Dantes 2025-05-26 22:35:35]
Sajnos valamilyen általam ismeretlen okból lemaradt a link. A készülő darabra még visszatérek.

6893 Hangyászsün 2025-05-27 09:19:39 [Válasz erre: 6892 macskás 2025-05-26 23:06:58]
A 2 vonósnégyessel nem voltam megelégedve, az Oktettben viszont kellemesen csalódtam. Emlékeim szerint élőben sohasem hallottam, felvételeket hallgatva pedig mindig néztem, mikor lesz már vége a tengerikígyó hosszúságú variációs tételnek. Viszont ha valakit és valamit le kell dorongolnom, akkor az Batta szófosása szóáradata. Rajta még röhögni szórakozni sem lehet, mint Zelinkán, aki korszakalkotó remekműveket és kortárs borzalmakat is egy amerikai teleevangelista módjára magasztal a jobb sorsra érdemes nagyérdemű publikumnak. Batta locsogásával nem volt tekintettel az idő előre haladtára, ő IS oka volt annak, amiért a végén a közönség kirohant a teremből. Remélhetem, hogy a jobb oldali ruhatárnál előttem álló úrnak megtalálták az esernyőjét, elvégre kellemetlen lett volna nélküle kilépni a még mindig erősen hulló esőbe.

6892 macskás 2025-05-26 23:06:58 [Válasz erre: 6889 Hangyászsün 2025-05-26 21:20:02]
Nem a kajakóma volt az.

6891 Edmond Dantes 2025-05-26 22:35:35 [Válasz erre: 6890 Hangyászsün 2025-05-26 21:57:41]
Olvastam, de ott nincs nevesítve sem a film, sem az alkotó, aki  n e m  pihen. Nem tudtam, hogy az ez. Azt sem tudtam, hogy készül Magyar menyegző és hogy a vezérigazgató úr rendezi. Szuper lesz. Ezüsthajó-Aranypart-HappyEnd..

6890 Hangyászsün 2025-05-26 21:57:41 [Válasz erre: 6888 Edmond Dantes 2025-05-26 16:16:18]
A Társművészetek fórumon 2954-es sorszám alatt már megmondtam erről (is) a véleményemet.

6889 Hangyászsün 2025-05-26 21:20:02 [Válasz erre: 6885 macskás 2025-05-24 21:26:09]
Voltam, láttalak, de nem vettél észre. :O))) Tetszett, de sajnos hatott rám a kajakóma. (Vigasz, hogy remeket ettem a közelben.)

6888 Edmond Dantes 2025-05-26 16:16:18
Csak részben off: Káel Csaba két milliárdból forgatja Magyar menyegző c. "személyes ihletettségű" nagyjátékfilmjét. Hát igen, egy NER-lovagnak nagyformátumú rendező-vezérigazgatót bőkezűen kipárnàznak, ahol csak megfordul ... természetesen közvetve vagy közvetlenül, az adófizetők pénzéből. Teljes cikk telex.hu-n  ITT.

6887 Klára 2025-05-25 09:31:03 [Válasz erre: 6886 Pintyi 2025-05-24 22:23:24]
Nagyon köszönöm, meghallgatom! 
A felvételben bejátszott részlet tökéletes volt, a vájtfülű szakemberek állításait nem vitatom, de nem mindenben értek egyet velük. A néző véleménye mindig szubjektív.
Én a Müpa Home jóvoltából itthonról néztem, nem első ilyen eset volt. A zenekar csodálatos volt, meglepve tapasztaltam az énekkar és a leánykar elhelyezését a "magasabb régiókban", első alkalommal csak a remek karmester magasra emelet kezéről és felfelé emelt tekintetéből lehetett következtetni arra, hogy az énekkarok  hol helyezkedhetnek el. Carlo Montanaro karmester valóban zseniálisan oldotta meg a feladatot, minden egyes szereplőre figyelt, minden "beintése" tűpontos volt, ami a színpadot betöltő hatalma zenekar, és több helyen elhelyezett énekkarok szempontjából létfontosságú volt. Több, megszámlálhatatlan Turandot előadás megtekintése után most jöttem rá igazán, mekkora zenekar, hányféle hangszer szerepel, ami a zenekari árokban elrejtve nem szembetűnő. Ráadásul - aki nézett már Müpa Home közvetítést, az tapasztalta, hogy bizonyos kameraállásokból történő felvételekben tökéletesen láthatóak a karmester mozdulatai, mimikája, arcjátéka, ami adott esetben a mozdulatlan, szinte szenvtelen arckifejezéstől  a tökéletes együttzenélés megjelenítéséig látható. Montanaro esetében ez utóbbi volt a helyzet, kifejezetten élvezte a zenét, a vezénylést, néha kicsit együtt énekelt a kórussal, kórusokkal, mert több volt, és remekül átsegítette az énekeseket a nehezebb szakaszokon.
Alfred Kim nevét ismertem, a tv és a yt jóvoltából több MET, és egyéb előadásban láttam, hallottam, nem csalódtam benne, végig uralta a szerepet. Selena Zanetti neve előttem ismeretlen volt, de nekem tetszett, megható és hiteles Liu volt. Oksana Dyka ismerős volt, egy nápolyi San Carlo előadásból közvetített Tosca előadást láttam is,  ragyogó Tosca volt, Kaufmann mellett. Ezen az estén kicsit csalódtam benne! Azt tudom, hogy koncertszerű előadás nem könnyű azon énekesek számára, akik az adott szerepet színpadon többször megjelenítették, lehet, hogy ez zavarta, vagy csak egyszerűen nem volt top formában! (ahogy az előadás végén Alfred Kim nyakába borult, aki átkarolta és kvázi megnyugtatóan vállon veregette, erre enged következtetni!) Az énekes ember, nem gép. Nagyon szépen énekelt, de nekem nem volt igazi Turandot. Hiányoltam azt az erőt, amit más énekesnőktől megszoktam, és bizonyos magasságokban az erőt kissé élessé váló hanggal pótolta. (Lehet, hogy megjelenése, nem igazán előnyös ruhája is befolyásolta véleményemet. A ruha problémájára az előadás folyamán valószínűleg önmaga is rájött).
Ennek ellenére összességében pozitív emlékem maradt az előadásról! Dolgoztak a kamerák, remélem, nem csak a közvetítés érdekében, és ez az előadás előbb-utóbb valamelyik tv csatorna műsorán megjelenik!

6886 Pintyi 2025-05-24 22:23:24 [Válasz erre: 6884 Klára 2025-05-19 12:25:48]
A MüPa május 15. Turandot előadásáról a Bartók Rádió "Új Zenei Újság" c. műsorában hallhattunk véleményt László Ferenctől. (műsor időpontja: május 22. 18 óra - ismétlés május 25. vasárnap 22. óra) A Médiaklikken is visszahallgatható.

6885 macskás 2025-05-24 21:26:09
Volt valaki tegnap az Akadémián? Keller Kvartett.
Hangyászsün?

6884 Klára 2025-05-19 12:25:48 [Válasz erre: 6877 Pintyi 2025-05-13 21:00:20]
Látta valaki? Örülnék egy véleménynek!

6883 macskás 2025-05-15 20:30:33 [Válasz erre: 6882 Klára 2025-05-15 13:57:57]
A megszokás nagy úr! Ha eleve így ismerted volna, akkor valószínűleg a halk fúvósok zavartak volna :)

6882 Klára 2025-05-15 13:57:57 [Válasz erre: 6881 macskás 2025-05-14 10:02:49]
Bocs, én a Beethoven hegedűversenyben nem harsogást szeretek hallani, de a baj nyilván bennem van!

6881 macskás 2025-05-14 10:02:49 [Válasz erre: 6880 Klára 2025-05-14 05:52:51]
Kifejezetten üdítőnek éreztem, nem volt szokványos!

6880 Klára 2025-05-14 05:52:51 [Válasz erre: 6879 macskás 2025-05-13 21:28:31]
Egyéni megítélés dolga, nekem túl sok volt!

6879 macskás 2025-05-13 21:28:31 [Válasz erre: 6872 Klára 2025-05-13 09:05:30]
Szuper volt a fúvósok hangzása!

6878 macskás 2025-05-13 21:16:24
Nagyon király volt a Schubert (is)!

6877 Pintyi 2025-05-13 21:00:20
Május 15. csütörtökön 19 órakor Puccini: Turandot a Müpában (telt ház). Online is nézhető. 






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.