Bejelentkezés Regisztráció

Nemzeti Hangversenyterem - és más helyszínek


Téma ismertetése: koncertek, előadások, események, élmények

7028 Klára 2025-10-02 08:55:07 [Válasz erre: 7026 takatsa 2025-10-01 23:57:02]
Ne bántsd Beethovent, kérlek! Hegedűversenye az egyik kedvencem, zongoraversenyeit és a szimfóniáit is nagyon szeretem. (még a sokak által nem kedvelt Fidelio is a szívem egyik csücskében lakozik!)

7027 lujza 2025-10-02 05:07:33 [Válasz erre: 7026 takatsa 2025-10-01 23:57:02]
Kérlek, ne bántsd Beethovent, apukádnak talán mégis igaza lehetett! Hallgasd inkább a Pastorale Szimfóniát! :))
Egyébként nagyon köszönöm a beszámolódat, sejtem, mit élhettél át! Régebben én is szívesen választottam a pódiumerkélyt, de mióta felmentek az árak, feljebb szorultam.

7026 takatsa 2025-10-01 23:57:02
Nagyszerű helyem volt ma este a II. emeleti pódiumerkélyen, Pappano és a Londoniak éppen alattam voltak, szinte lebegtem a zenekar felett, úgy hallgattam, ahogyan a zene megszületett. Volt mit hallgatni. A Sosztakovics Kilencedik alatt arra gondoltam, hogy legalább életükben egyszer, minden gyereket ide kellene a korlát mögé állítani, hogy lássák, hallgassák ezt a csodát, biztosan rabul ejtené őket a "komolyzene" egész életükre. Komolyzene? Ez komoly? Sosztakovics egyáltalán nem komoly, benne aztán túlárad a humor. Gondoljatok bele: ott, és abban az időben, élt egy ember, aki kacagott mindenre. Példát mutatott nekünk, mi is megtehetjük. Pappano ugrabugrál, elemében van, és ez a zenekar: a csodás vonósok és fúvósok, kedvencem a fagottos, és még a cintányér is fel van hangolva, igazi örömzene, bár sohasem lenne vége. Sosztakovics után Prokofjev durva, komor és kopár. Minden sötét és fekete, Seong-Jin Cho veri a zongorát elkeseredetten. Prokofjev ma este nem az esetem. Szünet után pedig Beethoven. Ha emlékezetem nem csal, én otthon anyatej helyett is Haydn-Mozart-Beethovent szívtam. Haydn nemigazán volt az esetem, de Mozarttól mindig elbűvölődtem, Beethovent viszont szinte gyűlöltem. Ebben persze közrejátszott az is, hogy apámnak ez az elmeháborodott Beethoven volt a kedvence. Ha sorba kellene állítanom a szimfóniáit, akkor a Hetedik az, amit talán szeretek, és a Kilencedik számomra a legelviselhetetlenebb. Az Ötödik pedig, ez az ijesztgetős ta-ta-ta-tam, a könyökömön jön ki. De Pappano és a Londoniak, még ezt az elnyűtt szimfóniát is valahogyan újraalkották. Nem tudom, hogyan csinálták, de úgy éreztem, mintha most hallanám először. Az őrjöngéstől a lágy szellőig hanyatló dinamika, a színek sohasem látott-hallott kavalkádja, és aztán a harmadik tételben, ahogyan a csellók vonóján életre kelt a fúga, hipnotizált varjúként, majdnem lepottyantam a magasból a pódiumra. A végén még megszeretem Beethovent? Még ez is lehetséges, hiszen mint tudjuk, egy tőről fakad a gyűlölet és a szeretet. Ráadásként Sibelius, na, ezt azért nem

7025 Hangyászsün 2025-10-01 22:12:25
Hogy a Bruckner emlékét igen helyesen ápolni akaró Linz és a St. Florian-i prépostság évente fesztivált rendez Kántor Uram születésének és elhunytának napja közti több mint 5 hétben, nagyon dicséretre méltó kezdeményezés. Kérdés, mi köze az idei évad programjának a "félig zseni, félig hülye" munkásságához, ((C) by Gustav Mahler) nem tudom eldönteni. Talán valamivel mégis  több, mint a belváros közlekedési rendjét múlt csütörtök este felforgató futóversenynek, és a főtéren felállított színpadról dübörgő - ide bármelyik Mélyen T. Fórumtárs képzeljen erősen negatív kifejezést - akárminek. Még márciusban csaknem olyan ihlet hatására tartottam keresést a tárgyban, mint amilyen Brucknert homlokon csókolta a VII. szimfónia nyitó témájával. Szóban forgó ihletem csak azzal a sugallattal állítható párba, amely úgy egy éve késztetett az Operabase weboldal felkeresésére. Mindkét "kapás" olyan zenemű földrajzi közelségben történő előadására vonatkozott, amelynek hazai előadását Ausztria fejlettségi szintje Mo. általi túlszárnyalásának  az Ítélet Napjának dátumára tehetjük. Idén februárban Grazban tettük tiszteletünket A trójaiak előadásán, a minap pedig Linzbe rándultam ki Bruckner IX. szimfóniájának előadására. Itt a különleges vonzerőt a 4. tétel rekonstrukciója jelentette, ráadásul a négy zenetudós - Samale, Philips, Cohrs és Mazzuca - által elvégzett kiegészítés revideált változatával a végén. Ha már Bruckner és Linz, akkor St. Florian is. Ausztria második leghíresebb apátsága (a melki elsősége elvitathatatlan, erős versenyző még Heiligenkreuz és Göttweig is) közel található Linzhez, busszal elérhető - utóbbira még kitérek. Az impozáns épületegyüttes nagyközönség által látogatható részeit vezetéssel lehet megnézni, egy nagyon kedves hölgy kalauzolta a korai látogatókart végig múlt szombaton délelőtt, amikor még nem ért oda a turisták áradata. Közben roppant érdekes események szemtanúja voltam, először alig akartam hinni a szememnek. Aki kíváncsi rá, szívesen megírom privátban, ne tessék semmi rosszra se gondolni. Bruckner tavalyi 200. születésnapjának tiszteletére külön kis múzeumot rendeztek be, az eddigi emlékszobát átalakítva, ahonnan kivették a Mester ajándékba kapott zongoráját, amelyet az ún. tartományfőnöki szobában helyeztek el. A túra kiterjed az altemplomra is, ahol a zeneköltő szarkofágja az orgona alatt áll. Sajnos szombati napokon nincs orgonabemutató, így be kellett érnem a Bösendorferrel. Klaus Sonnleitner, a jelenlegi orgonista a minikoncert keretében Bruckner korai Menüett és trióját, az Abendklänge c. szösszenetet, valamint a VII. szimfónia Adagiojának híres kódáját, a Wagner-siratót adta elő. A hangszert néhány éve gondosan restaurálták, ma is szépen szól, bár a jelenkor nagy pianistái ércesebben zengő instrumentumokkal lépnek fel. Bruckner még (segéd)tanítóként kapta ajándékba egy sajnálatosan korán elhunyt jóakarójától, bizonyos Franz Sailertől*,  akinek emlékére írta első nagyobb kórusművét, a d-moll Requiemet.  Bruckner Linzbe és Bécsbe is magával vitte a bécsi mechanikás zongorát, amelyet művei komponálásakor használt. 
A császári szárny dísztermében tartandó esti trióhangversenyre sajnos nem tudtam elmenni, mert az utolsó busz sajnos 19 óra előtt indul Linzbe. Hiába szeretem mind Haydnt, mind Schubertet, a szabadban csövezéshez már öreg vagyok, taxira pedig nem lett volna pénzem. *A prépostság világi tisztviselője volt, tisztségének - Hofschreiber - tükörfordítása részemről Leiter Jakab előtti megkésett tisztelgés lenne. Folyt. köv. 

7024 Hangyászsün 2025-10-01 20:41:24 [Válasz erre: 7023 lujza 2025-10-01 03:19:26]
Hát azért a többi szimfóniája sem előkelő hölgy táncrendjére odafirkantott impromptu! A 2. tétel zenekari bevezetése számomra csak azért nem visz mindent, mert akkor mi a halottak feltámadása az ítélet napján a II. fináléjában/a kalapácsütések a VI. szintén befejező tételében/az élet nyomorúságáról elmélkedő részeg monológja (Dal a Földről), netán az aritmiás szívverés (IX.), nem is szólva az "atombombáról" (X. szimfónia - Adagio)?

7023 lujza 2025-10-01 03:19:26 [Válasz erre: 7019 Hangyászsün 2025-09-30 10:26:44]
Tudod, a Nyolcadik nekem túl monumentális. Mahler a finomságával és törékenységével ragadott meg engem, a szimfóniái és a dalai egyaránt gyönyörűek, és hallani bennük, hogy ennek az embernek volt lelke. (Tudom, másoknak is volt, de az övé nagyon süt minden művéből.)

7022 Hangyászsün 2025-09-30 23:19:52
A fotókkal bajlódtam, közben magvas gondolataimat rendeztem. Igyekszem holnap folytatni.

7021 Hangyászsün 2025-09-30 10:34:46 [Válasz erre: 7010 Edmond Dantes 2025-09-25 10:21:51]
Jó kedvemben voltam. Nos, megjártam (Bruckner nyomában) Linzet és St. Floriant. Beszámoló estefelé. 

7020 Hangyászsün 2025-09-30 10:33:16 [Válasz erre: 7017 Búbánat 2025-09-29 20:23:24]
Volt még egy 4 részes (nyugat)német krimi, talán "Engedjék meg, a nevem Cox" volt a címe. Emlékszem rá, egy vasárnap este mi is rohantunk haza a záró részre. Az előző epizódoknál is, bár főleg a végénél úgy kiürültek az utcák, akárcsak esténként 8 óra előtt az 1. német munkás-paraszt államban.

7019 Hangyászsün 2025-09-30 10:26:44 [Válasz erre: 7008 lujza 2025-09-25 03:08:21]
A Nyolcadik a kivétel, azaz a nem-szeretett Mahler?

7018 lujza 2025-09-30 03:16:53 [Válasz erre: 7016 Edmond Dantes 2025-09-29 15:28:27]
Ne felejtsd el, hogy akkoriban én is fiatal voltam, így vannak saját élményeim. Búbánat majdnem teljesen felsorolt mindent, ami akkoriban látható volt, talán csak a Ki mit tud-ról feledkezett meg, pedig akkoriban az igencsak a népművelést szolgálta. A zsűriben nem sztárok ültek - ha voltak ilyenek egyáltalán - hanem igazi művészek és tudósok, akik érdekes és tanulságos értékeléseket adtak a produkciókról. És sztárok pont az itteni győztesekből lehettek, mert őket tényleg az egész ország megismerte. (Próbálják meg nekem azt mondani valakire, hogy ő VV XY, nyilván fogalmam sincs, ki az.) És mivel nem lehetett minden nap szórakozni, hét közben mégiscsak a többség "ráfanyalodott" ezekre az adásokra. De teljesen igazad van, a köztévé csatornái se különbek ma, talán azt hiszik, hogy így felvehetik a versenyt a kereskedelmi adókkal, pedig ez reménytelen. Az iskolai tananyaggal meg főleg az a baj, hogy sokat markol, keveset fog. Felületesen szaladnak át óriási tudáshalmazokon ahelyett, hogy legalább valamennyit alaposan megtanítanának mindenkinek. És megint azok a gyerekek járnak jól, akiknek otthon megfelelő hátterük van.

7017 Búbánat 2025-09-29 20:23:24 [Válasz erre: 7016 Edmond Dantes 2025-09-29 15:28:27]

Én is szeretek nosztalgiázni, így  egy/később két tv csatornán látott filmsorozatokra szívesen emlékszem vissza. Az Angyal vagy a táncdalfesztiválok mellett ilyen volt még kiragadva a sok közül a Dzsungel könyve, az  Ivanhoe, a  Tell Vilmos, a Belphegor, a Robin Hood, Rinaldo Rinaldini,  Az Orion űrhajó fantasztikus kalandjai, A Tenkes kapitánya, Belle és Sebastien, Arsene Lupin, a Viharlovag, A rózsák háborúja,  A Forsyte Saga, A nyomorultak, a Jókai-filmek, a Bors, a Princ a katona, A tüskevár, Az Onedin család, a Sándor Mátyás, Monte Cristo grófja, a Grant kapitány gyermekei, a Sztrogoff Mihály, a David Balfour kalandjai, az Észak és Dél, a Minden lében két kanál,  a Polip,  a Rabszolgasors, a Sandokan  a maláj tigris, a Sógun, a Nana, a Dallas, az Agatha Christie (Poirot), az Elveszett világ, Sherlock Holmes, a Maigret, X-akták, A názáreti Jézus szintén vagy a Nemzetközi karmesterversenyeket, egyéb zenei összeállításokat, zeneszerzők életrajzi sorozatait (Liszt, Verdi, Wagner, Johann Strauss,...), a Leonardo, a Luther,a koncert-, opera- és operettközvetítéseket, és bizonyos kvíz-műsorokat is, a Tudni illik, hogy mi illik..., a Röpülj Páva. A "kórházas-sorozatokat" nem néztem,  a Szomszédokat sem. Az első opera,  amit a televízióban a hatvanas évek közepén láttam,  A végzet hatalma volt - egy külföldi színházi produkció felvételét sugározták, mondanom sem kell, mennyire nagy élmény volt nekem az az előadás. (A hazai, Gardellis-előadásokra csak később jutottam el.)


7016 Edmond Dantes 2025-09-29 15:28:27 [Válasz erre: 7011 lujza 2025-09-26 03:13:31]
Ó, dehogy, én már öreg vagyok ahhoz, hogy ugorjak :-) haladjunk sorjában.
"Egyes műsorok alatt még az utcák is kiürültek". Ez igaz. Elsősorban focimeccsek, táncdalfeszivál, Angyal és hasonlók alkalmával. Később készültek nívós sorozatok, amik kétségkívül sokakat lekötöttek. Hogy a fiatalokat milyen mértékben, arról nincs (megbízható) statisztika. Művészfilmek, színházi közvetítések ugyancsak nem vonzhatták fiatalok tömegeit ... sajnos, valamint "popszemét" hiányában sem. Diszkók nem voltak, de volt Ifipark, voltak házibulik és koncertek is. Akkoriban ezek számítottak "arcpirítónak". Hadd gyülekezzenek a fiatalok és hadd szórakozzanak a maguk ízlése szerint! Ahogy öregszenek, majd ők is megszelídülnek. A mi korosztályunk is szórakozott volna szabadabban ... ha a hatalom engedte volna. A "könyvek, a színház, koncert és operajegyek ára" valóban megemelkedett, de többségük még mindig töredéke az európai árakhoz képest ... persze a keresetek is. Ez a jelenség hosszú távon velünk marad/t. Igen, már a mai fiatalok szülei sem szereztek műveltséget, ahogy írod és "talán még a nagyszülők se." De akkor mennyivel rosszabbak a mai fiatalok? Mi a megfelelő műveltség? Szégyen és gyalázat, ha az iskolai tananyag ehhez nem ad segítséget, nem lehet onnan "műveltséget szívni". Erről talán nem a kertévék tehetnek. A "ízlésromboló "vetélkedők" a közmédiában is jelen vannak. A közmédiában, amit évi cca. 150 milliárdból tart fenn/el a rendszer. Ebből az összegből játszi könnyedséggel készülhetnének színvonalas sorozatok  és más műsorok ... azonban máshová, csak a Jóisten tudja hová folyik el ez az irdatlan összeg, aminek a töredékéből -átcsoportosítással- fenntarthatók lennének színvonalas kulturális műhelyek. Mint régen, ma is csak egy szűkebb rétegnek, sajnos.



7014 Káperápe 2025-09-26 18:25:14
Kedves Fórumozók!
Volt valaki tegnap a MÜPA évadnyitó hangversenyén? Mi a véleménye róla?

7013 Búbánat 2025-09-26 10:34:35 [Válasz erre: 7012 uj-oberon 2025-09-26 07:42:56]
Kedves új-oberon! Köszönöm a hozzászólásomhoz fűzött kiegészítő információdat.

7012 uj-oberon 2025-09-26 07:42:56 [Válasz erre: 7003 Búbánat 2025-09-24 16:56:53]
A BFZ az idén (is) - mint már több évtizede - a legmagasabb közpénz támogatást kapta a zenekarok között, közel 2.5 milliárdot.
Más zenekar a felének is nagyon örülne... És nem csökkent volna a támogatásuk, hanem ők szerették volna, ha az infláció miatt emelkedik, de azt az emelést nem kapták meg.

7011 lujza 2025-09-26 03:13:31 [Válasz erre: 7009 Edmond Dantes 2025-09-25 10:20:16]
Hű, de nagyon nekem ugrottál! Tudod, én már elég régen voltam fiatal, és akkoriban a tv még újdonságnak számított, ezért mindenki nézte, már akinek volt. És akinek nem volt, az vitte a sámlit a szomszédba. Egyes műsorok alatt még az utcák is kiürültek. És bizony, színvonalasabb műsorok voltak azon az egy, majd később két csatornán. Kádár úgy gondolta, hogy majd ő műveli a népet, és megfelelő cenzúra mellett sok minden ment esténként a tv-ben. Voltak művészfilmek, színházi közvetítések, tv játékok, amiket manapság előszeretettel ismételnek. És a legnagyobb színészek játszottak bennük. És mivel akkoriban még diszkó se volt, és a fiatalság nem gyülekezett az Oktogonnál péntek-szombat este, nem kóricáltak minden nap az utcákon. Már csak azért se, mert kapupénz volt. (Fiatalok most ne szörnyülködjenek!) 
Az természetes, hogy az idősebbek mindig elszörnyednek a fiatalok életmódja láttán, de manapság a kultúra tényleg jobban háttérbe szorul a korábbiaknál. Látom az iskolai tananyagot, senki se fog onnan műveltséget magába szívni. És a könyvek, a színház, koncert és operajegyek ára se az ifjúságra van kitalálva. Tv-t persze, hogy nem néznek, bár akkor nem tudom, azok az ízlésromboló "vetélkedők" kiknek készülnek? Viszont a streaming csatornák közül se feltétlenül a színvonalasakat választják. És az alapvető baj, hogy a nívó romlása folyamatos. A mai fiatalok szülei se feltétlenül szereztek műveltséget, talán még a nagyszülők se. Ahogy Édesapám mondta, az egykori "békebeli kultúra" már rég kiveszett. És emiatt már felesleges sírni, még Hangyászsün fórumtársnak se érdemes!

7010 Edmond Dantes 2025-09-25 10:21:51 [Válasz erre: 7004 Hangyászsün 2025-09-24 17:33:24]
Ld. 7009 ez alatt. Neked is írtam :-) ... bár most elmaradt a "popszemét" ..

7009 Edmond Dantes 2025-09-25 10:20:16 [Válasz erre: 7007 lujza 2025-09-25 02:38:52]
Miért, mi például annyira nívós médián és műsorokon nőttünk fel? Tudom, tudom, ilyenkor jönnek az érvek, hogy mennyi, de mennyi nívós TV-játék meg TV Zenés színháza-felvétel készült "a mi időnkben". Aztán a fiatalok hány százaléka nézte ezeket a nagyon nívós műsorokat? Na ugye. Töredéke, ha kötelező olvasmány volt vagy ha nagyon nem volt mit egyebet csinálnia és odaültették a tévé elé. És biztos vagyok benne, hogy a mai, "ízlésromboló" műsoroknak is csak a töredékét nézi a fiatalok töredéke. Nem néznek tévét. Hangyász(sün) fórumtárs régi, sőt örök becsípődése a "popszemét" szó és minden, ami e szó mögött van vagy amit ő e mögé sorol. (Mindent.) A "mi időnkben" az számított balhésnak, "popszemétnek", ami akkor volt. Ahogyan ükanyáink ükanyáinak idejében is. Azon höröghettek,teszem azt, hogy micsoda erotikus, illetlen "popszemét" ... mondjuk a francia négyes. Még ilyent! Párcsere tánc közben! Arcpirító! ;-) Déd- és nagyanyáink földig érő ruhában valcereztek, táncrend szerint, aztán huss! Eltűnt a földig érő ruha és rövid szoknyában ropták a charlestont. Gyalázatos volt ... ideig-óráig. Aztán azon is túllépett az idő ... de nem visszafelé, a francia négyeshez. Folytassam?

7008 lujza 2025-09-25 03:08:21 [Válasz erre: 7001 Hangyászsün 2025-09-24 11:01:17]
Csak a nyolcadikat ne, pedig nagyon szeretem Mahlert!

7007 lujza 2025-09-25 02:38:52 [Válasz erre: 7004 Hangyászsün 2025-09-24 17:33:24]
Tudod, van az a mondás, hogy "Soha ne mondd, hogy soha". Én azt mondom, soha ne mondd azt, hogy menthetetlen, pláne ne egy teljes generációra! Az emberek változnak az életük során, és ahogy a példa ragadós, úgy sokszor egyénenként is lehet embereket befolyásolni, csak legyen, aki ezt teszi! Abban igazad van, hogy az ízlésrombolásért a legfőbb felelős a média, én néha elszörnyedek, meglátva, hogy milyen műsorokat képesek adni. A kultúra persze mindig is csak egy szűkebb réteghez jutott el, de egy ifjú lázadóból azért lehet egy idősebb konzervatív, erre sok példa van, és reménykedjünk, hogy akkor a kultúra is meg fogja érinteni majd.

7006 piszli 2025-09-24 21:31:12 [Válasz erre: 6998 lujza 2025-09-23 02:56:48]
Az ok üzleti is, de főleg művészi - úgy vélem. Ha sikerül több előadást lekötni, akkor több esély van a befektetett munka megtérülésére, következésképpen megéri több és gondosabb munkát fektetni a felkészülésbe, a közreműködők kiválasztásába. Ehhez persze el kell érni, hogy több, mennél több előadásra legyen kereslet. A világ vezető zenekarai mind így, projekt alapon működnek. Ha valaki nem képes erre, az elég baj neki. Ennyi - mondaná DajcsTomi, ez esetben okkal és joggal.


7005 Hangyászsün 2025-09-24 17:37:48 [Válasz erre: 7002 Edmond Dantes 2025-09-24 14:19:05]
Gyakorlatilag mindennel egyetértek. Az Alpesit hallgasd meg, nagyon jó. Kocsis múlhatatlan érdeme, amiért többször is (?) előadta.

7004 Hangyászsün 2025-09-24 17:33:24 [Válasz erre: 6998 lujza 2025-09-23 02:56:48]
A BFZ ügyesen csinálja, ehhez kétség sem fér. Ugyanakkor jelentős állami és önkormányzati támogatásban is részesül, tehetős, befolyásos emberekből álló pártfogói-mecénási rendszert építve ki maga körül. A mai Mo.-ra sajnos jellemző megosztottság ezen a területen is érvényesül, bár a szó szoros értelmében vett politikával ellentétben itt némi átjárás/átfedés maradt még. A "Budapest Parkba" és hasonló helyekre járó ifjúságot én menthetetlennek tartom; ennek egyik oka az alkalmazkodási kényszer, a másik a mindenhonnan áradó tudatos elhülyítés. A fő felelős a média, amely ellen a legkiemelkedőbb zenészek, a jelen esetben Fischer Iván is a falra hányt borsó hatékonyságával folytatnak szélmalomharcot.

7003 Búbánat 2025-09-24 16:56:53 [Válasz erre: 6998 lujza 2025-09-23 02:56:48]
A BFZ mint magán együttes és a piacról él. Így van. De azért kap állami támogatást (idén kevesebbet kapott, mint tavaly, ennek hangot is adtak). A zenekar Alapítványa jogosult állami támogatást elfogadni.  

7002 Edmond Dantes 2025-09-24 14:19:05 [Válasz erre: 7001 Hangyászsün 2025-09-24 11:01:17]
Nem ismerem az Alpesi szimfóniát, de azt tudom, hogy Besetzung-ja a megvalósíthatóság határait feszegeti, különös tekintettel az összesen húsz kürtre, amihez képest a négyes fák, a kovácsműhelynyi ütőhangszer és egyéb nyalánkságok talán meghaladják a darab művészi értékét. A Mahler/8 előadása számomra egyfajta hivalkodás is (pedig igazán szeretem Mahlert): "ki tudunk állítani 8 énekes szólistát, sportcsarnoknyi kórust ('félre': ott hallottam sok évtizede először Joó Árpád vezényletével), gyerekkórust és persze méretes zenekart". Ehhez képest dicséretes, hogy a legterjedelmesebb Harmadikat tűzi ki a BFZ, amit pár éve szezon előtt Mehtával és az Izraeliekkel volt szerencsém hallani egy el-nem-felejthető előadásban. Abban pedig Lujza fórumtársunknak igaza van, hogy olyan zene(kar)i ínyencfalatokat, amiket legfeljebb itt a Momus Kimernya?-játékában hallunk és ismerünk fel (ha felismerjük..), tehát ilyen darabokat elsősorban a BFZ, kisebb mértékben NFZ játszik. A teljes igazsághoz szerintem az is hozzátartozik, hogy BFZ elég gyakran a soron következő külföldi turnéja műsorát "próbálja be" itthoni előadáso(ko)n.

7001 Hangyászsün 2025-09-24 11:01:17 [Válasz erre: 7000 macskás 2025-09-23 21:33:58]
Jogos. A maga részéről Haydn és Wagner* háttérbe szorítását felfoghatjuk a bátyja felé történő gesztusnak, de pl. Prokofjev V. szimfóniáját az "Ide nézzetek! Mi az, hogy én nem tanulok meg és nem tartok műsoron általam eddig nem vezényelt darabokat?"   mottóval tűzte műsorra az előző évadban. (*A most megkezdődött szezonban lesz Wagner-részlet!) Bizonyos műveket és szerzőket (Sosztakovics!) pedig a vendégkarmesterekre bíz. Értem én, hogy 70 felett a legtöbb embernek semmi kedve sincs új dolgokat megtanulni, ráadásul FI eléggé széles repertoárral rendelkezik, amelyen emlékezetem szerint (Itt volna szükség a drága jó Virány Gáborra!) vannak feltűnő hézagok, R. Straussnál maradva pl. a Don Quijote vagy az Alpesi szimfónia, Mahlernél pedig a VIII.

7000 macskás 2025-09-23 21:33:58 [Válasz erre: 6998 lujza 2025-09-23 02:56:48]
Fischer Iván ismételgeti a darabokat. Itt van a Don Giovanni, a Mandarin, lesz Szent József-legenda stb.
Maximálisan hiányolom a bécsi klasszikus szimfóniákat, ezeket átruházta Takács Nagy Gáborra.

6999 Hangyászsün 2025-09-23 09:36:15 [Válasz erre: 6998 lujza 2025-09-23 02:56:48]
Az előbbi hsz-omból kifelejtettem Robert Schumann nevét. Annyi pozitív hozadéka volt a gyalázatosan gyér látogatottságú, gyönyörű estnek*, hogy azóta többször is előadták az Édenből kitaszított szárnyas lény kalandjait. Folyt. köv.
*Azóta is emlékszem rá, hogy a címszerepet éneklő művésznő, Kate Royal megbetegedett, de mivel turnén voltak, vállalta a fellépést és nem kellett lóhalálában másik szólistát keresni, mint februárban a grazi operában, ill. a minap a Schuen-Maltman csere esetében. Aki akkor ott volt, hümmögött, hogyan énekelhet ez a hölgy, ha nem indiszponált. :O)))
Hugo Wolf az a zeneszerző, akit minden erőfeszítésem dacára nem értek, nem tudok befogadni, hiába próbálom megkedvelni. Még 2010-ben megvettem az EMI jubileumi válogatását, amelyben kiváló énekesek és zongoristák működnek közre. Kinyomtattam és összefűztem a dalok szövegét, és hallgatás közben figyelemmel kísérem őket. Az eredmény: semmi. 2-3 kivétellel valamennyi dal egybemosódik, nem tudom felismerni őket, számomra az egyetlen közös vonásuk az ideges recitálás és a nagyon míves zongoraszólam. Még rosszabb a kép, ha összevetem ugyanazon vers Wolf és Schubert által történt megzenésítését. A drága "Schwammerl" számomra minden esetben kiütéssel győz. A Tűzlovast viszont zseniális műnek tartom.

6998 lujza 2025-09-23 02:56:48 [Válasz erre: 6997 Hangyászsün 2025-09-22 15:24:36]
A BFZ triplázásának egyszerűen üzleti oka van. Ez egy magán együttes, nem az állam tartja el őket, hanem a piacról élnek. Sajnos náluk is drágulnak a bérletek és jegyek, de ennek ellenére háromszor is meg tudják tölteni a Müpát a nagyzenekari koncertjeikkel. Pedig Fischer műsorválogatása nem mondható nagyon konzervatívnak, ebben az évadban Mozart és Bartók után Saint-Saens, Csajkovszkij, Beethoven, R. Strauss, Ligeti, Ginastera, Nielsen, Mendelssohn, Widmann, Schumann, Mahler, Bruckner és Wagner műveit fogják a Müpában előadni, természetesen háromszor is. És a nem autóval érkező közönség  nagyrészt inkább a 2-es villamossal jön a Müpába. Akik az 1-est használják, mint én, azoknak is inkább a koncert végén okoz gondot, ha mindkét helyről egyszerre zúdul ki a közönség. De én azt gondolom, hogy joga van az ifjúságnak úgy szórakozni, ahogy akar. Aztán, ki tudja, lehet, hogy húsz év múlva őskonzervatívok lesznek belőlük. És néhány éve már a BFZ a fiataloknak rendszeresen tart éjjel a Várkert Bazárban "Midnight Music"-ot, ahol a fiatalok a zenekar tagjai között, babzsákokon elhelyezkedve hallgathatnak komolyzenét.
Egyébként én soha korábban nem hallottam Hugo Wolf dalait, de az az általad említett koncerten nagyon élveztem azokat.

6997 Hangyászsün 2025-09-22 15:24:36 [Válasz erre: 6995 perempe 2025-09-21 05:49:58]
Ismétlő koncerteket a BFZ tart - ennek összetett, szerintem részben politikai oka IS van. Ugyanakkor az ő közönségük szintén öregszik, akárcsak  aki pedig nyugdíjas lesz, egyre inkább meggondolja, váltson-e bérletet a következő évadra. Külföldi sztárok/sztárzenekarok esetében még bonyolultabb a kép: Nagy név meghirdetésekor a nem vonzó műsor ellenére érvényesül a sznobizmus, ennek ékes példája Kaufmann & Damrau WOLF (!!!) dalestje. Persze az ellentéte IS érvényes, l. Rattle és a Felvilágosodás Kora Zenekarának 2007-es estje, amelyben az akkor Bp.-en már 35 éve elő nem adott Az Éden és a péri c. oratóriuma hangzott el, a jelenlévők számára felejthetetlen előadásban. A még hangversenyre és nem a popexkrementum emésztőgödrébe járó* közönség viszont a választást illetően ókonzervatív. Az október 8-ikai koncert 2 abszolút húzódarabot kínál. Ha Beethoven B-dúr zongoraversenye és IV. szimfóniája volna műsoron, nem lenne ekkora az érdeklődés. Ugyanez fokozottan érvényes a Mo.-on részben tudatosan, részben a szokásos trehányságból agyonhallgatott zeneszerzők műveire, gondolok itt pl. Berliozra, Elgarra, Sosztakovicsra, Brucknerről nem is szólva. *Szombat este tanulságos volt, ahogyan a két irányból egyszerre beérkező 1-es villamosból kiözönlöttek az utasok: Betépett hüjegyerekek "könnyűzene-rajongók" tömege özönlött a Budapest Park nevű - ide tessék minél negatívabb értelmű szót beleilleszteni - intézmény felé, velük szemben a MüPa irányába pedig maroknyi öregember indult el.

6996 Búbánat 2025-09-22 14:35:03
Előzetes
Hommage á Cziffra 104 – Miklósa Erika – Balázs János – José Cura

"Az opera, a szoprán hang és a zongorajáték kölcsönhatásait középpontba állító est programja most a José Cura által képviselt stílussal gazdagodik, amely az eredeti koncepciót szervesen kiegészítve nyit új perspektívákat."

Müpa – Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

2025. november 5.


6995 perempe 2025-09-21 05:49:58
Nemzeti Filharmonikusok Csajkovszkij zongoraversenyes koncertjére egyből elkeltek a jegyek, az érdekelt volna. miért nincs ismétlő koncert??? BFZ-n, CPO-n (Prága) kettő is van! A szervezők se igazán érzik, mire lenne kereslet.

6994 macskás 2025-09-20 10:48:52 [Válasz erre: 6993 Hangyászsün 2025-09-19 11:01:35]
Egyetértek!


6993 Hangyászsün 2025-09-19 11:01:35 [Válasz erre: 6992 macskás 2025-09-19 10:37:54]
Éppen ezért szeretem őket. Ez egyébként az operai repertoár legtöbb darabjára is érvényes. 

6992 macskás 2025-09-19 10:37:54 [Válasz erre: 6990 Hangyászsün 2025-09-16 16:27:35]
Szerintem az össze Wagner-opera marhaság...

6991 lujza 2025-09-19 04:44:22
A Müpa már közzétette 2026 első félévének fontosabb előadásait, és a jövő héten el is kezdik árulni a jegyeket.

6990 Hangyászsün 2025-09-16 16:27:35 [Válasz erre: 6988 Edmond Dantes 2025-09-16 13:59:14]
Bonynge teljesen a feleségének rendelte alá magát, ami tiszteletre méltó. A Cosi akkora marhaság, hogy felőlem zsákvászonba bújva is előadhatják. Valahol az arany középút híve vagyok, vagyis nem ragaszkodom a kitömött hattyúhoz a Lohengrinben, de nekem aktatáskás bürokraták se várják a WC-n ülve III. Gusztáv királyt az Álarcosbálban. :ODDD

6989 Hangyászsün 2025-09-16 16:10:12 [Válasz erre: 6987 Edmond Dantes 2025-09-16 13:53:47]
A mit sem sejtő hallgató/néző simán azonosítani tudja a nagy nőcsábász alakjával. Mellette Don Ottavio valóban pocsékul nézett ki.

6988 Edmond Dantes 2025-09-16 13:59:14 [Válasz erre: 6979 Hangyászsün 2025-09-14 11:48:16]
Vorsicht! Bonynge -a Momuson legalábbis- a hitvese nélkül is jelentős karmesternek számít! Jelmez: vannak fokozatok a felsorolt cipő- és ruhatár meg a MüPában most látott jelmezek közt, ld. az látott/említett Cosit, ha nem is szereted. Nekem se kedvencem. Igaz, Despinán tényleg farmernadrág van (egy szobalányon miért is ne? és milyen jól áll neki..), de a többiek igazán megadják a módját, abroncsszoknyás - hiperrokokó nélkül is.

6987 Edmond Dantes 2025-09-16 13:53:47 [Válasz erre: 6978 Hangyászsün 2025-09-14 11:35:45]
A film forgatása idején Raimondi 37-38 éves volt... az azért nem sok.

6986 Hangyászsün 2025-09-15 11:46:15 [Válasz erre: 6984 lujza 2025-09-15 03:45:22]
Jeanine de Bique miatt vérzett a szívem, de Monteverdi nem az én világom. Utólag persze könnyű sajnálkoznom a Csavar... miatt. 

6985 Hangyászsün 2025-09-15 11:36:46 [Válasz erre: 6983 lujza 2025-09-15 03:32:57]
Azért még mindig jobban nézett ki, mint Don Ottavio! 

6984 lujza 2025-09-15 03:45:22 [Válasz erre: 6981 Hangyászsün 2025-09-14 12:08:13]
Néha érdemes kísérletezni. Az a Poppea kimondottan érdekes volt, a címszereplő Jeanine de Bique nemcsak gyönyörű, de a hangja is az, és remekül is játszik. De a partnere, Valer Sabadus se volt rosszabb, és a többi szereplő se. A rendezés is elég ügyes volt: 
https://www.youtube.com/watch?v=vWxlxUB8qXg&list=RDvWxlxUB8qXg&start_radio=1
És attól, hogy az Erkel Csavar produkciója nem volt elég sikeres, attól még a mű izgalmas, és remek előadás született belőle a Müpában.

6983 lujza 2025-09-15 03:32:57 [Válasz erre: 6978 Hangyászsün 2025-09-14 11:35:45]
Azért egy tinédzsernek az a filmbéli Don Giovanni se olyan csábító. Raimondi sminkje erős volt, a szeme kihúzva, a szája kirúzsozva, így még sokkal jobban látszott a kora a többi, fiatalabb énekes között. Az unokám rögtön megjegyezte, hogy néz ki ez az ember? Nevetséges.

6982 Hangyászsün 2025-09-14 12:29:11 [Válasz erre: 6975 Edmond Dantes 2025-09-13 13:06:02]
Sajnos a 2. emeletről távcső nélkül alig láttam bármit is az énekesek arcából, netán arcjátékából. Pedig főleg Donna Anna érdekelt volna, akinek az alakjáról mindig Wolfgang Hildesheimer maró gúnnyal írt sorai jutnak az eszembe. A rendezésnél kifelejtettem, hogy jó ötletnek tartottam, milyen rozoga, bottal vánszorgó aggastyán a Kormányzó, arra pedig sajnos nem figyeltem, végez-e vele egyáltalán Don Giovanni, netán szívinfarktus vagy agyvérzés teríti-e le. Ehhez a jelenetként képest a kőszobor igencsak ereje teljében volt, ami tetszett. Az viszont megint nem, hogy DG nem jattolt* végül is meghívott vendégével. (*Ha jól láttam, eltűnt a táncosok között; ha tévedek, elnézést, otthon maradt a távcsövem, amelynek hiányára csak a helyszínen döbbentem rá.) Lehet, hogy reménytelenül ódivatú vagyok, de a híres Regiszterária megvalósításánál bizony hiányoltam Leporello feljegyzéseinek megjelenítését, lelki szemeim előtt a gyönyörű filmen a Villa Rotonda előtt két inas által kitekert tengerikígyó hosszúságú krónikával.

6981 Hangyászsün 2025-09-14 12:08:13 [Válasz erre: 6974 Ch.Blondel 2025-09-13 08:11:21]
Arra a Don Giovannira sajnos már nem emlékszem. Fischer rendezései közül nagyon tetszett a Figaro, el voltam ragadtatva a Falstafftól, a tavalyi Ariadne Naxosban FELVONÁSA (+Az úrhatnám polgár mint előjáték) csalódást keltett. A Pelléasban értékeltem a saját magára is kivetett álcahálót, bár ettől a mű nem emelkedett kedvenceim közé. A Cosit egyáltalán nem szeretem, a Monteverdiket vsz. unnám, ezért eleve húzódzkodom tőlük. Végül Britten operája anno, a hírhedt Erkel színházi előadáson itt a Momus virtuális hasábjain akkora ledorongolásban részesült, hogy ismeretlenül is elment tőle a kedvem.

6980 Hangyászsün 2025-09-14 11:59:58 [Válasz erre: 6973 lujza 2025-09-13 04:56:15]
Losey nagyon jól oldotta meg a helyszíneket, miután Vicenzában és Muranóban forgattak. Az előbbi városban Trautner Sándor remek megoldással zárta le a főteret, amelynek azon a végén található az egyetlen nem Palladio vagy kortársai által alkotott épület (ügyeletes gyógyszertár). A gyönyörű Kiri te Kanawa mindent vitt! :O)))

6979 Hangyászsün 2025-09-14 11:48:16 [Válasz erre: 6971 Edmond Dantes 2025-09-12 19:02:58]
Még az Erkelben, ahol a címszerepet Ex-Netrebkoné Erwin Schrott énekelte, hüledeztem vagy 8-9 éve, amikor Zerlina a megkötözött Leporelloval hosszú duettet adott elő. Ennél sokkal nagyobb meglepetés volt, milyen gyönyörűen énekelt Schrott, akit a kritika általában úgy értékelt, hogy a feleségének* köszönhetően csinált karriert, l. még Sutherland-Bonygne házaspár. (* Nem tudom, összeházasodtak-e, nem tartottam gyertyát, illetve ezüstkoronát Anna N. feje fölé.)  A DG egyes részei nekem is - harcedzett wagneriánus létemre - túl hosszúak, gondolok itt a 2. felvonásban a szerenád utáni részre, ahol azzal biztatom magamat, hogy a finálé mindent visz, kitartás, addig ki kell bírni. A végével mázlim volt, mert nem kellett félórát várnom az éjszakában a busz csatlakozására. Ha már Mozart opera, akkor a szereplők nekem ne farmerben/miniszoknyában jelenjenek meg, esetleg a kővendég susogós prolifrakkban és makkos cipőben.

6978 Hangyászsün 2025-09-14 11:35:45 [Válasz erre: 6970 Edmond Dantes 2025-09-12 18:57:05]
A Joseph Losey rendezte operafilm öreg, kövér, kopasz Don Ottavióját (hasból írom: Kenneth Riegel?) nem lehet alulmúlni. Ruggiero Raimondi viszont ugyanott teljesen illúziót keltő, noha van egy jelenet (öltöztetik), amelyben látszik, messze nem az a fiatalember, aki az EREDETI színlap szerint volna.





A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.