Bejelentkezés Regisztráció

Momus-játék


3953 Gluck Judit 2012-12-17 12:27:47
Kedves Zeta, Szerintem a Pikk Dama, lasd 7 jelenet kottaja kartyaparbaj, peldaul itt: http://erato.uvt.nl/files/imglnks/usimg/6/64/IMSLP63999-PMLP59849-Tchaikovsky_-_The_Queen_of_Spades__Op._68_-_Act_III.pdf is jo; sokfele parbaj letezik Jutka

3952 Gluck Judit 2012-12-14 06:59:28 [Válasz erre: 3951 kugli 2012-12-13 18:38:24]
Kugli Jatekostarsnak igaza van, a melleknevek sok bajt okoznak. Persze a keresest a "voce d'argento" "silver voice' es "Silberstimme" val kezdtem es az utobbi rogton kiadta a masodrendu Mozart operat amit "ejtettem" Papagenot valasztottam, o ismert es harom ezust csengoje van, tehat a hangja ezekkel kell legyen osszhangban. Tevedtem de a kerdes bibis volt szerintem. Na mindegy, errare humanum est ahogy a regi gorogok mondtak. Jutka

3951 kugli 2012-12-13 18:38:24 [Válasz erre: 3947 -zéta- 2012-12-12 21:04:58]
A kérdésben az szerepelt, hogy "ismert operahős". Nos a Színigazgatót operának titulálni - enyhe túlzás... "Ismert" lenne? Talán a Vígopera játszotta az 50-es évek elején néhányszor. Aztán Vaszy csinálta Szegeden, majd most Pécs. Ejnye, ejnye...

3950 kugli 2012-12-13 18:31:48
Maradjunk annyiban, hogy ez az "ezüsthang" kérdés szerencsétlen volt ( legjobb esetben is "fahang")

3949 -zéta- 2012-12-12 23:24:55 [Válasz erre: 3948 Gluck Judit 2012-12-12 21:15:47]
Kapisgálom, hogy mi a gond... Nem énekest keresünk, hanem szerepet...:-)

3948 Gluck Judit 2012-12-12 21:15:47 [Válasz erre: 3947 -zéta- 2012-12-12 21:04:58]
Kedves Zeta, Koszonom szepen de en nem segitseget kertem hanem pontoditast. Mert peldaul Jussi Bjorling es Gyurkovics Maria is "ezusthangu" volt.Olvastam hogy az amerikaiak az aranyhangot jobban kedvelik Jutka

3947 -zéta- 2012-12-12 21:04:58 [Válasz erre: 3946 Gluck Judit 2012-12-12 20:15:13]
Az az énekes tud igazán sikert elérni benne (ebben a szerepben), aki rendelkezik vele (ezüstös hanggal), tehát szerencsés...:-) Többet nem segíthetek...:-)

3946 Gluck Judit 2012-12-12 20:15:13
Kedves Zeta, Mintha valami hianyozna a mai kerdesbol. Operahos- lehet hosno is? Mit jelent az hogy "szerencses" ebben az esetben? Az ezusthang kicsit amolyan klisse es sok van belole ha a szerephez ezust hang kell, igyekezzunk szerezni egy olyat de ez nem szerencse hanem jo rendezes.

3945 kugli 2012-12-12 11:25:48 [Válasz erre: 3944 miketyson 2012-12-12 11:06:02]
Nem erről van szó! Ugyebár minden nap EGY kérdést tesznek fel - legalább is ígéretük szerint...

3944 miketyson 2012-12-12 11:06:02 [Válasz erre: 3943 kugli 2012-12-12 07:19:12]
Annyira azért nem nehéz...

3943 kugli 2012-12-12 07:19:12
Ismét KÉT kérdés - az egy helyett! Először azt kellene "kitalálni", hogy mit jelentenek a számok?

3942 kugli 2012-12-11 04:16:41 [Válasz erre: 3941 Búbánat 2012-12-11 00:45:21]
30-án a Pesti Hírlap Fóthy János kritikáját közölte. Kiemelte, hogy a közönség "előkelő" volt... Mindkettő véleménye szerint az opera csak Saljapin miatt kerülhetett színpadra.

3941 Búbánat 2012-12-11 00:45:21 [Válasz erre: 3938 kugli 2012-12-10 12:30:06]
A másnapi Magyar Hírlapban (1929. november 30.) Péterfi István írt kritikát az előadásról: Saljapin és Don Quijote. Írásából azt is tudhatjuk, hogy a másik két főszerepet a párizsi Opera Comique művészei, Louise Duvost (Dulcinea) és Chadwick (Sancho Panza) énekelték. Komor Vilmos volt a karmester, Dalnoky Viktor a főrendező. A magyar fordítást Kristóf Károly jegyezte.

3940 macskás 2012-12-10 23:52:04 [Válasz erre: 3939 -zéta- 2012-12-10 18:14:55]
Massenet szerint?:)

3939 -zéta- 2012-12-10 18:14:55 [Válasz erre: 3938 kugli 2012-12-10 12:30:06]
Németh Amadé Operaritkaságok-ja sem...

3938 kugli 2012-12-10 12:30:06
A korabeli újságok szerint ez volt a Massnet darab első ( és egyetlen?? ) magyar előadása. Mégis a Winkler könyv nem tud róla...

3937 Búbánat 2012-12-07 12:16:18 [Válasz erre: 3936 kugli 2012-12-07 11:46:25]
Gratulálok a "nyomozásod" eredményéhez!

3936 kugli 2012-12-07 11:46:25 [Válasz erre: 3912 Búbánat 2012-11-27 10:38:13]
Végre volt egy kis időm a nyomozáshoz... Valóban 1979 február 19-én ( halála előtt pontosan 3 héttel ) dirigálta az ÁHZ-t a Zeneakadémián. A műsor a következő volt: Berlioz: Római karnevál Schumann: a-moll zongoraverseny ( Sopronyi Mária ) Csajkovszkij: 5. szimfónia Azzal a művel búcsúzott a közönségtől, amit először 1926-ban ( azaz 53! évvel hamarabb ) dirigált először.

3935 -zéta- 2012-12-05 18:03:11 [Válasz erre: 3933 Gluck Judit 2012-12-05 12:40:42]
S persze, kellően ismert komponistára gondoltam...:-)

3934 -zéta- 2012-12-05 17:49:00 [Válasz erre: 3933 Gluck Judit 2012-12-05 12:40:42]
Az alkotói periódus meghatározása (főleg nagyobb távolból) elég macerás, ezért a "mintegy"...:-) Nem baj az sem, ha több jó válasz születik... :-)

3933 Gluck Judit 2012-12-05 12:40:42
Kedves Zeta, szerintem a mai kerdesre sajnos tobb valasz lehetseges; talan lehetne meg valamit mondani a zenerol es a szerzorol- ismert, meg mindig nepszeru,europai, klaszikus stb. A zene minosege-? mar amenyire ezt definialni lehet Koszonom, Jutka PS Kreativ periodus > 73 ev a kerdes szerint. 72 "tobb mint 70" volna helyesen

3932 -zéta- 2012-12-03 21:25:13 [Válasz erre: 3931 Gluck Judit 2012-12-03 21:10:59]
Bizony, nagyon ritka dolog, gratulálok! :-)

3931 Gluck Judit 2012-12-03 21:10:59
Oszinten gratulalok Gabornak igazan nagy jatekos a Kimernyan is elso lett. BRAVISSIMO! Jutka

3930 -zéta- 2012-12-03 21:04:09 [Válasz erre: 3929 kugli 2012-12-03 19:31:03]
Ha nem szólsz, bizony reggelig nem jutott volna eszembe...:-) Szóval, novemberi végeredményünk: Gabor - 21 kugli - 21 Gluck Judit - 20 jz - 19 Majorné - 14 Petya - 14 Capriccio - 11 Bea - 9 Heiner Lajos - 9 Pósa - 9 vatatava - 9 Megén - 8 Taddeo - 8 CallasForever - 6 Lászlóné - 6 taber - 6 Licht Alberich - 5 József Miklós - 3 Spangel Péter - 2 Apika - 1 dd11 - 1 sztalin - 1 tibka1 - 1 A számítógépes sorsoláson e havi nyereményünket "jz" Játékostársunk nyerte, gratulálunk!

3929 kugli 2012-12-03 19:31:03
Kedves Zéta! Lassan este 8 óra. Ítélet még nem született? -K-

3928 Bea 2012-11-30 22:04:22 [Válasz erre: 3926 kugli 2012-11-29 16:15:43]
Bocsánat, valóban félreértettem!

3927 kugli 2012-11-30 14:56:39
A tegnapi kérdésben szereplő egyik operát ( Stiffelio-t) Pál Tamás koncertszerűen bemutatta Szegeden kb. 2000-ben

3926 kugli 2012-11-29 16:15:43 [Válasz erre: 3921 Bea 2012-11-29 12:46:45]
Bárdos Lajos hála istennek még 1986 novemberéig élt.

3925 Heiner Lajos 2012-11-29 16:14:33 [Válasz erre: 3924 kugli 2012-11-29 16:13:02]
En ezzel teljesen tisztaban voltam, de a feldobott labdat le kellett csapni..

3924 kugli 2012-11-29 16:13:02 [Válasz erre: 3923 Heiner Lajos 2012-11-29 13:38:00]
A tévedések vígjátéka: JOHANN ADAM Hiller-ről írtam

3923 Heiner Lajos 2012-11-29 13:38:00 [Válasz erre: 3920 kugli 2012-11-29 12:04:01]
Persze. Levaltotta a FIDESZ.

3922 Búbánat 2012-11-29 13:12:25 [Válasz erre: 3921 Bea 2012-11-29 12:46:45]
Kedved Bea! Nem Bárdos Lajosról van itt szó. Félreérthetted "kugli" mondanivalóját. Hozzászólása alapján, Vaszy Viktor a nyilvánosság előtt utoljára Bárdos Lajos születésnapja alkalmából Szegeden, a Tisza Szállóban jelent meg - a halála előtti estén.

3921 Bea 2012-11-29 12:46:45 [Válasz erre: 3916 kugli 2012-11-27 12:01:41]
Kedves "kugli", csak egy kis helyesbítés: Bárdos Lajost 85 éves születésnapja alkalmából is országszerte rengeteg hangversennyel köszöntötték, és ezen alkalmakból is megjelent a nyilvánosság előtt.

3920 kugli 2012-11-29 12:04:01
Érdekes, hogy Hiller nem a haláláig volt tisztségében. Pedig egykoron az volt...

3919 -zéta- 2012-11-27 14:05:14 [Válasz erre: 3918 Gluck Judit 2012-11-27 12:29:47]
Így van, most ellenőriztem, az a-moll zongoraversenyre (Grieg) is jár a pont...:-) [url]http://www.youtube.com/watch?v=zaJRibTfOec;íme[/url]...

3918 Gluck Judit 2012-11-27 12:29:47
A Grieg zongoraverseny is jo valasz szerinetem. Hol tevedek? The first movement is noted for the timpani roll in the first bar that leads to a dramatic piano flourish Judit

3917 Heiner Lajos 2012-11-27 12:03:53 [Válasz erre: 3916 kugli 2012-11-27 12:01:41]
Allitolag kiszokott a klinikarol probalni - vezenyles kozben akart meghalni. Akkor morbid, de lehetne jatekkerdes is, mely dirigensek haltak meg vezenyles kozben?

3916 kugli 2012-11-27 12:01:41 [Válasz erre: 3915 Búbánat 2012-11-27 11:42:33]
Nagy örömmel olvastam a Vaszy Viktorról szóló sorokat! Annyit kiegészítésként hogy az első felvonás 2. képében történt a tragédia. 11-én este a Tisza Szállóban köszöntötték Bárdos Lajost, azon jelent meg utoljára nyilvánosság előtt.

3915 Búbánat 2012-11-27 11:42:33 [Válasz erre: 3912 Búbánat 2012-11-27 10:38:13]
Adalék Vaszy Viktor emlékéhez: /Új Ember, 2004. március 28./ „Vaszy Viktor emlékére Amikor huszonöt évvel ezelőtt a kiváló zenész, Vaszy Viktor meghalt, hiába szeretett volna a család egyházi temetést, a párt nyomására erre nem adatott lehetőség. Még azt sem engedték meg, hogy a hivatalos állami búcsúztatás előtt legyen meg az egyházi szertartás, amire a család Gyulay Endrét - az akkori szemináriumi spirituálist, a jelenlegi főpásztort kérte fel. Csak másnap ment ki a temetőbe, és a közvetlen családtagok jelenlétében szentelte be a sírt. Vaszy Viktor hívő ember volt, amit az is bizonyít, hogy már ekkor készen volt életének utolsó műve, a Missa pro pace. 1979. március 11-ére ünnepélyes szentmisére hívta a szegedi híveket Udvardy József püspök a szegedi nagy árvíz századik évfordulója alkalmából. Meghívtuk erre az alkalomra Bárdos Lajost is, hiszen ő ebben az évben ünnepelte nyolcvanadik születésnapját. Tíz óra előtt pár perccel nyílt a kórusajtó, és belépett rajta Bárdos Lajos Vaszy Viktor társaságában. Egy pillanatra nagyon meglepődtem, de még inkább azok a zenészek, akik a színházi zenekar tagjai voltak, de "titokban" többször eljöttek a dómba muzsikálni, főleg nagy ünnepeken. Kifejeztem örömömet, hogy Vaszy Viktort is köszönthetem, aki azt válaszolta, örül, hogy kedves barátja, Bárdos Lajos "elcsalta" erre az ünnepi eseményre. A végén Vaszy Viktor igen elismerően nyilatkozott a kórus teljesítményéről, és rögtön megjegyezte, hogy szinte kész van a fent említett miséje, csak egy kis simítást kell végeznie rajta. Az volt a kívánsága, hogy a dóm énekkarával mutassuk be a művet. Másnap délelőtt a színházi próbán vezénylés közben rosszul lett, és meghalt. Miséjét, igaz, a dómban, de a Zenebarátok Kórusa és a Szegedi Szimfonikus Zenekar mutatta be néhány év múlva, amit a Magyar Televízió is közvetített. Most, halála évfordulóján ugyancsak ők adták elő a dómban március 12-én. Ábrahám István, a dóm akkori karnagya”

3914 Búbánat 2012-11-27 11:29:22 [Válasz erre: 3913 Búbánat 2012-11-27 11:27:09]
[url]http://regi.sk-szeged.hu/statikus_html/kiallitas/vaszy/notesz.html;zsebnotesz[/url]

3913 Búbánat 2012-11-27 11:27:09 [Válasz erre: 3912 Búbánat 2012-11-27 10:38:13]
Érdemes ellátogatni a Somogyi-könyvtárba: [url] http://regi.sk-szeged.hu/statikus_html/kiallitas/vaszy/notesz.html; zsebnotesz [/url] Somogyi-könyvtár különgyűjteményei között egy Vaszy Viktor-hagyaték is található. Bármely könyvtárlátogató hozzáférhet a Somogyi-könyvtár harmadik emeletén található gyűjteményhez, melynek darabjai helyben használhatók, a személyes tárgyak viszont csak kutatóknak állnak rendelkezésre. [url] http://szegedma.hu/hir/szeged/2010/03/vaszy-gyujtemeny-akitol-a-szabadteri-fanfarja-szol.html; Vaszy-gyűjtemény [/url]

3912 Búbánat 2012-11-27 10:38:13 [Válasz erre: 3911 kugli 2012-11-26 20:22:38]
Azt nem tudom, hogy a nyilvánosság előtt utoljára mikor vezényelt. Az biztos, hogy 1979. március 12-én a zenekari árokban, a Falstaff próbájának dirigálása közben érte a halál. És azt tudom, hogy 1978. augusztus 5-én utoljára vezényelt a Szegedi Szabadtéri Játékokon: Hunyadi László volt ott a hattyúdala.

3911 kugli 2012-11-26 20:22:38
Vaszy 1925 március 25-én dirigált először. A jubileum 1975 május 5-én volt. Viszont mikor dirigált utoljára a nyilvánosság előtt? Talán 1979 februárjában volt az ÁHZ-vel koncertje?!? Tudja ezt valaki?

3910 Cilike 2012-11-25 21:58:32
Az alvajárók egy kivételesen sz@r Stephen King-film -meg ne nézzétek, iszonyú. :-)

3909 -zéta- 2012-11-25 13:51:13 [Válasz erre: 3908 bermuda 2012-11-23 22:00:57]
Jogos, -k :-)

3908 bermuda 2012-11-23 22:00:57 [Válasz erre: 3907 -zéta- 2012-11-23 14:06:37]
Ami a zenét illeti,feltétlen a Puritáni...ami a cselekményt..hmmm Arturónak kellett megmenteni szegény Királynét:-) kedves Zéta,több alvajáró is szerepel nem csak egy?:-)én csak Amináról tudok:-)

3907 -zéta- 2012-11-23 14:06:37 [Válasz erre: 3906 bermuda 2012-11-23 14:05:04]
Ha hinni lehet egyes följegyzéseknek, nem A puritánok volt a kedvenc (bár a film szerint igen), hanem Az alvajárók... Nehéz lenne dönteni, de szerencsére nem kell...:-)

3906 bermuda 2012-11-23 14:05:04
Azonos az ízlésem Viktória és Albert ízlésével:-))

3905 kugli 2012-11-21 13:26:27
Elég "meredek" párosítás Leonóra és Cso-cso-szán. Voltak "nagy" Leonórák: Birgit Nilsson v. Lotte Lehmann - de a Pillangót nem énekelték. És fordítva is! ( Storchio vagy L. Albanese nem volt Leonóra ) Nem "nagyképűség"-ből nem vállalta. Sajnos sok szerepe volt Callasnak ami ártott a hangjának. Ezért is idő előtt ért véget pályája.

3904 kugli 2012-11-16 19:19:09 [Válasz erre: 3902 Gluck Judit 2012-11-16 12:09:59]
Ráadásul szerintem ehhez nagyon hasonló kérdés már volt. A válasz akkor is a mostani volt.





A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.