Bejelentkezés Regisztráció

Momus-játék


4053 -zéta- 2013-04-01 12:08:42
A márciusi végeredmény: Gabor - 21 Gluck Judit - 20 jz - 20 kugli - 20 Majorné - 14 Bea - 13 Megén - 12 Petya - 12 Pósa - 12 vatatava - 12 Capriccio - 10 Spangel Péter - 9 Taddeo - 7 Cilike - 6 József Miklós - 6 Aurora - 5 CallasForever - 5 Heiner Lajos - 3 judit anna - 3 Licht Alberich - 3 LEEDA - 2 pizzicato - 2 tibka1 - 2 Apika - 1 nibelung - 1 sztalin - 1 virius - 1 A számítógépes sorsoláson Pósa Játékostársunk nyert. Gratulálunk!

4052 -zéta- 2013-04-01 12:06:37
Kedves Játékostársak, a hétvégi kérdésbe bizony hiba csúszott, az a bizonyos koncert ugyanis nem a Tamás, hanem a Miklós-templomban zajlott Lipcsében. Ahogy látom, nem sikerült megtéveszteni Benneteket. Elnézést a tévedésért!

4051 kugli 2013-03-29 12:11:05
Két operát "hiányoltam" az operák közül: a Pikk dámát és Az arany meg az asszonyt ( Tudom: sok más is lehetne... )

4050 Gabor 2013-03-27 20:22:00 [Válasz erre: 4048 -zéta- 2013-03-27 17:07:21]
Debussy – Mahler A források (mint oly sokszor), nem egyértelműek. 2002-ben az Oxford University Press kiadott egy ”The Mahler Companion” c. könyvet (Eds.: Donald Mitchell, Andrew Nicholson). Ebben az egyik fejezetet Mahler életrajzírója Henry-Louis de La Grange írta (Mahler and France) és ő is kitér erre az epizódra. Itt Dukas és Gabriel Pierné (nem Fauré), a két említett személy. A történet forrásaként Alma Mahlert jelöli meg, de érvekkel alátámasztva teljesen valószínűtlennek tartja, hogy akár Dukas, akár Pierné otthagyta volna a koncertet. Pierné volt a közreműködő zenekar karmesterének (Edouard Colonne) asszistense, aki 3 héttel a koncert előtt meghalt, így a Mahler művet Pierné tanította be, sőt az onimózus koncert első részében maga is vezényelt. Azt is felhozza érvként, hogy Mahler előzőleg New Yorkban dirigálta a Bűvészinast és egy ilyen gesztusra a közismerten rendkívül udvarias Dukas nem reagálhatott volna így. (Mellesleg Mahler 50. születésnapjára ő írt megemlékezést.)

4049 kugli 2013-03-27 19:16:02 [Válasz erre: 4044 kugli 2013-03-22 12:06:29]
Nos a Szent Erzsébet bayreuth-i szereposztását nem találtam az újságokban sem. De: okt. 14-én Pesten előadták, valószínű ők csinálták ott is. Szereplők: Báthy Anna, Budanovits Mária, Losonczy György, Farkas Sándor, Komáromy Pál, Vitéz Tibor és Koréh Endre. Egy változás lehetett esetleg: Vitéz helyett Palló dr. énekelt (felgyógyult?)

4048 -zéta- 2013-03-27 17:07:21 [Válasz erre: 4047 jz 2013-03-27 14:14:44]
Kedves JZ, félre ne érts, azért írtam be a megoldásodat, hogy mint új infót megosszam a többiekkel...:-) A linket átszerkesztettem, hogy ne húzza szét a sorokat, de ugyanúgy ráklikkelhető...

4047 jz 2013-03-27 14:14:44
Kedves Zéta, Így van, a 'Harvard Biographical Dictionary of Music' írja, az 541. oldal jobb oldali hasáb legfelső 3 sora: .."Returning from New York in April 1910, he conducted his Second Symphony in Paris, during which Debussy, Fauré, and Dukas walked out." [url]http://books.google.hu/books?id=s6XH8mOtfwcC&pg=RA1-PA541&lpg=RA1-PA541&dq=mahler+debussy+faur%C3%A9+dukas+2nd+symphony&source=bl&ots=UqZ2x8IveN&sig=VgDyBf-zOpkzd42eEsPWU2G2IjE&hl=hu&sa=X&ei=ve1SUffKBoKN4ASWrICoDQ&sqi=2&ved=0CC0Q6AEwAA#v=onepage&q=mahler%20debussy%20faur%C3%A9%20dukas%202nd%20symphony&f=false;Itt[/url] a link!

4046 -zéta- 2013-03-26 12:03:26
Mint JZ Játékostársunk írja: "Debussy mellett Fauré és Dukas is kivonultak az előadásról"...:-)

4045 Majorné 2013-03-25 12:25:01
Minden elérhető forrás szerint az interneten,Bachot meghivták Mülhausenbe.Pár hónapot dolgozott is ott,de miután akkor nősült (először)arra hivatkozott,hogy nem elég megélhetéséhez a fizetés.Üdvözlettel Majorné

4044 kugli 2013-03-22 12:06:29
1936 október 19-én volt a kérdezett előadás egy hangversenyteremben felépített színpadon. Másnap a Pesti karnevál és Magyar ábránd c. balett-összeállítás ment az udvari operaházban.

4043 -zéta- 2013-03-21 18:51:16
Kicsit megkésve, de csak most volt időm utána járni: Bea Játékostársunk válasza, Spontini: Olympia című műve is megfelel a keddi kérdés kritériumainak...:-)

4042 bermuda 2013-03-19 15:37:09 [Válasz erre: 4038 -zéta- 2013-03-19 14:14:02]
Én ugyan nem játszom, de ez az Edmondó magyarul azonnal beugrott, miután csak magyarul láttam a Manont, Palcsó volt a diák...szerettem ebben a szerepében....nagyon rég volt:-(

4041 Gluck Judit 2013-03-19 15:28:23 [Válasz erre: 4040 -zéta- 2013-03-19 15:02:59]
A valaszom nem jo, meg egy elfogadhatoan nepszeru opera kezdodik felolvasassal- a Fecske. De szerintem az olasz libretto ervenyes nem a forditas(ok). Izles dolga. Mit keres ott az a boldogtalan pasztor? Judit

4040 -zéta- 2013-03-19 15:02:59 [Válasz erre: 4039 Gluck Judit 2013-03-19 14:30:30]
Én gond nélkül elfogadnám a Te válaszodat, de nem tudom ellenőrizni forrást, ha megküldöd, örömmel beírom ... ;-)

4039 Gluck Judit 2013-03-19 14:30:30 [Válasz erre: 4038 -zéta- 2013-03-19 14:14:02]
sot, hmmmmmmm, ha magyar opera lett volna, a magyar libretto lett volna ervenyes. Igy viszont: "vergogna, traduttore tradittore!" Igy nehez jatszani. Judit

4038 -zéta- 2013-03-19 14:14:02 [Válasz erre: 4037 Gluck Judit 2013-03-19 12:20:18]
Hmmm...:-) EDMOND (legújabb költeményét olvassa fel) "Mitől sír búsan a furulyád, Ifjú pásztor? Szerelmed tán hűtlen, Elcsalta Ámor? Esthomály, A szerelmes érted sóhajt..." DIÁKOK (kar; félbeszakítják és kinevetik) "...sok tolvaj téged óhajt..." Nem sikerült - be nagy kár - Az új madrigál! ...

4037 Gluck Judit 2013-03-19 12:20:18
Kedves Zeta, Hol van itt a pasztor es a hutlen szerelmes? Libretto: Ave, sera gentile, che discendi col tuo corteo di zeffiri e di stelle; ~ ave, cara ai poeti ed agli amanti... STUDENTI (dopo averlo interrotto con una gran risata) ...e ai ladri ed ai brïachi! Noi t'abbiamo spezzato il madrigale! EDMONDO E vi ringrazio. Pe 'l vïal giulive vengono a frotte a frotte fresche, ridenti e belle le nostre artigianelle... STUDENTI Or s'anima il vïale. EDMONDO Preparo un madrigale furbesco, ardito e gaio; e sia la musa mia tutta galanteria! Koszonom a magyarazatot! Judit

4036 kugli 2013-03-13 12:39:11
Pataky tagja volt a Wiener Staatsoper világhírű magyar Verdi kvartettjének ( a többiek kik voltak? ) Sajnálatos hogy olyan hamar véget ért a pályája...

4035 József Miklós 2013-03-09 11:12:37
Ráadásul a Díszelőadás című film szereplői között csak Simándy József neve bukkan fel, igaz, ő nem a rondót énekelte...

4034 -zéta- 2013-03-08 20:50:55 [Válasz erre: 4033 kugli 2013-03-08 18:57:16]
Időnként magam sem látom át, hogy miért van az egyik kérdésre olyan sok, avagy kevés jó válasz...:-), de beletörődtem már...

4033 kugli 2013-03-08 18:57:16
Igen meglepődtem hogy ilyen sok jó válasz lett a Rondóra. Ugyanis Székely M. tudtommal 1945 után nem énekelte Mefisztót.

4032 kugli 2013-03-08 12:04:36
Hát a Rondó igen nehezen volt megtalálható. A korabeli Színház és Mozi c. újságban is csak egy hírt találtam erről a számról. Persze: esztrád-film lévén nagyon sok szereplője volt.

4031 -zéta- 2013-03-01 22:02:06 [Válasz erre: 4030 kugli 2013-03-01 20:17:50]
Egyszer jó kérdés lehetne a legidősebb operai fellépőt megkeresni, csak nehogy drága Magda Olivero fülébe jusson az ötlet...:-)

4030 kugli 2013-03-01 20:17:50
Cuenod 1987 március 12-én ( azaz a 86/87-es évadban ) énekelt először. Utoljára 1988 március 10-én. És egy magyar vonatkozású érdekesség. Altoum császár szerepében búcsúzott a színpadtól Szabó Miklós. Igaz: ő "csak" 80 éves volt akkor...

4029 kugli 2013-03-01 20:09:27 [Válasz erre: 4023 kugli 2013-02-27 19:56:27]
Mivel 1 hétig klinikán voltam, most még csak "soraimat rendezem". A Hollósi könyvbeli írásában nem említi. Következő lépésben a Somogyi Könyvtár munkatársai segítségével GyCs írásai között próbálok majd keresni.

4028 Petya 2013-03-01 19:36:45 [Válasz erre: 4027 -zéta- 2013-03-01 13:08:05]
Köszönöm szépen, nagy örömet szereztetek az első tavaszi napon!

4027 -zéta- 2013-03-01 13:08:05
Kedves Játékostársak, íme játékunk februári végeredménye: Gabor - 19 jz - 17 kugli - 12 Majorné - 11 Petya - 11 vatatava - 6 Capriccio - 4 Bea - 3 Heiner Lajos - 3 Licht Alberich - 3 Pósa - 3 József Miklós - 2 Megén - 2 Spangel Péter - 2 Taddeo - 2 Apika - 1 CallasForever - 1 judit anna - 1 Lászlóné - 1 sztalin - 1 taber - 1 tibka1 - 1 tiramisu - 1 A számítógépes sorsolás Petya Játékostársunkat hozta ki nyertesnek, gratulálunk!

4026 macskás 2013-02-27 22:00:45 [Válasz erre: 4025 -zéta- 2013-02-27 20:32:10]
:)

4025 -zéta- 2013-02-27 20:32:10 [Válasz erre: 4024 kugli 2013-02-27 20:12:39]
Mondjuk úgy, hogy alakította...:-)

4024 kugli 2013-02-27 20:12:39
A mai kérdéssel kapcsolatban: a keresett személy Frosch-t is Bécsben énekelte?

4023 kugli 2013-02-27 19:56:27 [Válasz erre: 4021 -zéta- 2013-02-27 16:39:54]
Szabadjon emlékeztetni: GJ 1940 augusztus 6-án született és 1973 januárjában volt először Falstaff, azaz 32 év és 5 hónaposan. Mivel nincs kezemben a Gregor könyv, meg kell nézni: mit is írt GyCs? Én "tippem": 1893 Buenos Aires és az énekes 1866-ban született. ( Számomra hihetetlen ) Kutakodni fogok!

4022 Heiner Lajos 2013-02-27 18:26:13 [Válasz erre: 4021 -zéta- 2013-02-27 16:39:54]
Gyémánt Csilla nem csupán magyar énekesekre kérdezett?

4021 -zéta- 2013-02-27 16:39:54 [Válasz erre: 4020 Heiner Lajos 2013-02-27 15:26:32]
Hans Hotter (szül. 1909) 1939-ben Lipcsében, Leonard Warren (szül. 1911) 1944-ben a MET-ben énekelte a Potrohost...:-)

4020 Heiner Lajos 2013-02-27 15:26:32 [Válasz erre: 4019 Aurora 2013-02-27 13:46:22]
1973 elejen lattam-hallottam Gregorral a Falstaffot. Gregor 1940-ben szuletett. Amugy Gyemant Csillat targyi tevedesen fogni - hat, ketlem, sikerult-e valaha valakinek. Cseh Antal tudomasom szerint 34. eleteveben enekelte eloszor a Potrohos Lovagot.

4019 Aurora 2013-02-27 13:46:22 [Válasz erre: 4017 kugli 2013-02-09 19:50:55]
Nagyra tartom és kedveltem Gregor Józsefet, de most Palló Imrére voksolnék. Nézhetjük a tekintetből is, hogy magyar közönség előtt ő alakította először, 1927-ben Falstaffot, s e tekintetben lehet ő a „legfiatalabb” (egyébként ekkor fiatal, 36 éves volt).

4018 kugli 2013-02-27 12:18:07
A rossz-nyelvek szerint akinek halál-hírét keltik - még sokáig él. A jó öreg Haydn-nak már csak 4 éve maradt.

4017 kugli 2013-02-09 19:50:55
Február 9. Bizony sok minden történt ezen a napon. Ezekből csak egy kérdést "hoznék össze": Ki volt a legfiatalabb Falstaff? Gyémánt Csilla szerint Gregor József. Más vélemény?

4016 LEEDA 2013-02-08 15:52:24
Nem kaptam, 0 ponton állok... sajnos üdv. Léda

4015 -zéta- 2013-02-07 17:53:20 [Válasz erre: 4011 -zéta- 2013-02-06 12:11:18]
Szóval, a tegnapelőtti kérdésre (opera/szimfónia) fél pontot jóváírok a hónap végén Gabor, Jz, Kugli, Majorné és Petya Játékostársunknak...:-)

4014 -zéta- 2013-02-07 17:52:11 [Válasz erre: 4013 LEEDA 2013-02-06 14:02:47]
Szerintünk kaptál, nem?

4013 LEEDA 2013-02-06 14:02:47
Bocsánat, de nem kaptam pontot a Mesterdalnokokért...

4012 Bea 2013-02-06 12:32:50 [Válasz erre: 4011 -zéta- 2013-02-06 12:11:18]
Én ezt találtam: A mű eredeti koncepciója opera volt. Hindemith maga írta a szövegkönyvet, amely a XVI. században élt Matthias Grünewald festőművész alakját mintázza meg. Az opera bemutatója a fasiszta Németország hivatalos fórumainak tiltakozása folytán meghiúsult; Wilhelm Furtwängler kérésére a zeneszerző az operából háromtételes szimfóniát írt"

4011 -zéta- 2013-02-06 12:11:18
Az az érdekes helyzet alakult ki, hogy egyetlen jó megoldást nem kaptam (Prokofjev opera/szimfónia), viszont öten is Hindemith művét a Mathis, a festőt jelölték meg. Mivel Hindemith operája később jött létre, fél pontot azért adnék érte...:-) Vélemény?

4010 kugli 2013-02-04 19:25:15
Mercadante művét 1852-ben és 1863-ban is felújította a Nemzeti. Az nem derült ki, hogy Erkel hangszerelésében ment volna?

4009 -zéta- 2013-02-01 15:21:22
Kedves Játékostársak! Íme, a januári végeredmény: Gabor - 23 kugli - 21 Majorné - 20 Gluck Judit - 19 Petya - 19 jz - 17 Bea - 15 Pósa - 13 Capriccio - 10 Megén - 9 vatatava - 9 CallasForever - 6 Lászlóné - 6 Licht Alberich - 6 Heiner Lajos - 5 Taddeo - 4 Apika - 3 taber - 3 József Miklós - 2 Fidelio - 1 judit anna - 1 LEEDA - 1 sztalin - 1 tibka1 - 1 A számítógépes sorsoláson Gluck Judit Játékostársunk nyert, szívből gratulálunk!

4008 -zéta- 2013-02-01 06:51:19 [Válasz erre: 4005 Licht Alberich 2013-01-30 21:48:44]
Kedves Alberich, nem titok, de nem is rossz válasz. Az is volt vagy kettő-három (Kodály), de volt egy Játékostárs, aki - nem tudjuk pontosan, hogyan - produkált 25 jó választ...:-) No, ezek közül csak egyet fogadtam el...

4007 kugli 2013-01-31 16:27:47
Az ominózus Elektra előadásban Astrid Varnay volt Klytemnestra Birgit Nilsson Elektra és Leonie Rysanek Chrysothemis.

4006 kugli 2013-01-30 22:00:57
Hát a mai kérdésben szereplő 3 hölgy még ma is világklasszist jelentene. Szerintem semmiféle ünnepről nem volt szó. Utólag derült ki, hogy a tenor búcsúfellépése volt.

4005 Licht Alberich 2013-01-30 21:48:44
Érdekelne, hogy "Az apostolok szeretetlakomája" helyett mi volt az a 27 rossz válasz... Kedves zéta, ha nem titok, kérlek írd meg! Az összes válasz szám is kiugróan sok...

4004 Petya 2013-01-30 12:32:10
Köszönöm a gyors reakciót! A 0/26 ijesztett meg.





A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.