Bejelentkezés Regisztráció

Momus társalgó


6231 Cilike 2017-11-10 07:53:02 [Válasz erre: 6230 IVA 2017-11-10 04:48:17]

Csak én ezt úgy írtam, hogy mindhárom rendezővel dolgoztam. Kicsit más. A személyes találkozás és heteken át tartó kontaktus alapján alakult ki ez a véleményem. Nem tudom, re találkoztál-e velük.


6230 IVA 2017-11-10 04:48:17 [Válasz erre: 6229 Cilike 2017-11-09 23:55:53]

Mennyire különbözőek a képzelőerőink!
Én például, bár Marton Lászlóról mint rendezőről és mint a Vígszínház Várkonyi Zoltánt és Horvai Istvánt követő igazgatójáról sosem volt jó véleményem (ne feledjük, ő nevelte a színház első színésznőjévé, majd igazgató-utódjává Eszenyi Enikőt), mégsem hittem volna, hogy egy értelmiségi, aki egész életében a világirodalom remekei, vagy legalább értékesebb művei interpretálásával foglalkozott, és a színművészet fortélyaira tanított nemzedékeket, olyan stílusban képes „udvarolni”, ahogyan Sárosdi Lilla első rohamában leírta.
Azt sem képzeltem volna, hogy egy kritikusok által elismert színész szükségesnek tartja az esetet úgy lefesteni, ahogy valamit magára adó színésznő nem tehette volna. Mondanám, amitől már soha az életben nem lesz úrinő sem. (Természetesen nem a szó rangbeli értelmére, hanem egy modorbeli attitűdre gondolok.)
Te pláne elképzelhetőnek tartod Kerényi Miklós Gáborról, Lőrinczy György viszont – vallomása szerint – nem.
Szikora Jánost nem olyannak ismerted meg. Én pedig semmilyennek sem, viszont akit a zene sem akadályoz meg abban, hogy a fonót szövőnek ábrázolja, az orsókat csattogó-kattogó szövőszékeknek, a dajkát szédült, rokizó tyúknak (ez csak egyetlen példa művészi bűnlajstromából), annak a magánszemélyéről miért legyenek idilli elképzeléseim? Igazából persze egyáltalán nem képzelgek ezen, hajlamosabb vagyok egyetérteni az olyan értelmű kommentekkel, amelyek szerint a Kátai István által állítólag látott esetnek nem feltétlenül kellett zaklatásnak lennie. Váltig úgy gondolom, egy nőn is múlik, hol és mi történhet meg vele.


6229 Cilike 2017-11-09 23:55:53

Nahát ezt nehezen tudom elhinni. Martonról simán elképzelhetőnek tarottam, Kerényiről meg pláne, de Szikorát nagyon nem olyannak  ismertem meg.


6228 Momo 2017-11-09 22:37:13

Szikora János rendezőt is zaklatással vádolják

"Fölálltunk az asztaltól, italt kértünk, megfordultunk a kollégával a kikért italokat kitöltögettük, és mikor visszafordultunk már az illető kolléga kuncogott, ne nézz hátra, ezt nem hiszem el. Én abban a pillanatban, amikor hátranéztem azt láttam, hogy az illető úrnak a keze a (lány) combjai között, és a másikkal a nyaka felől próbál a blúza alá közelíteni."

(24.hu)


6227 IVA 2017-11-09 18:44:25

Sárosdi Lilla: Egy ideje arról álmodom, mennyit szenvedhet most Marton
http://168ora.hu/itthon/sarosdi-lilla-egy-ideje-arrol-almodom-mennyit-szenvedhet-most-marton-12290?utm_source=hirlevel&utm_campaign=hirlevel_1745


6226 virius 2017-11-08 22:24:48

Tovább dől a dominó. Weinstein, Marton és Kerényi után itt az újabb eset:

http://m.hvg.hu/itthon/20171108_egy_ferfi_allitja_egy_hires_magyar_orgonamuvesz_zaklatta_tinedzserkoraban?s=hk

Lehet, hogy Xavér?!


6225 virius 2017-11-08 20:54:57 [Válasz erre: 6218 Cilike 2017-11-08 15:37:35]

Szabadjon megjegyeznem: ha már Amerikát szóba hoztad, ha ott kerülne bíróság elé, az esküdtek lehet, hogy nem találnák bűnösnek, pláne ha vérprofi sztárügyvédet fogadna. Lásd O. J. Simpson. Pedig a vád most nem gyilkosság lenne, "csak" szexuális zaklatás...


6224 virius 2017-11-08 20:50:34

http://24.hu/fn/gazdasag/2017/11/08/milliokat-kaphat-kerenyi-miklos-gabor-az-operettszinhaztol/


6223 Cilike 2017-11-08 20:09:25 [Válasz erre: 6221 Heiner Lajos 2017-11-08 18:46:58]

Csakhogy mindkét zaklatási ügy más kormány alatt történt, tehát még annyi köze sincs a mostani miniszterelnökhöz, nem mintha én személy szeint az akkori kormányokat tenném felelőssé a színházakban történt visszaélésekért, ez nevetséges. Amúgy meg, van, ahol kiköpnek, van, ahol nem, ugyebár. Svédországban, ahol tudtommal elég katasztrofálisan alakul a migránshelyzet, köpködjenek, ha akarnak. (Él ott egy barátnőm, tőle hallottam, mielőtt még azt mondaná, hogy a kormánypárti sajtóból tájékozódom)


6222 Pristaldus 2017-11-08 19:08:22 [Válasz erre: 6220 Búbánat 2017-11-08 16:35:37]

Ilyen pimaszul hülyének nézni mindenkit!


6221 Heiner Lajos 2017-11-08 18:46:58 [Válasz erre: 6218 Cilike 2017-11-08 15:37:35]

Nem az országot gyűlölöm, hanem azt a ... nem írok minősítést, nem kívánok bírőságra járni, szóval azokat, a szotyolázó vezérrek az élen, akik miatt külföldön, ha megtudják, hogy magyar vagyok, kiküpnek utánam.


6220 Búbánat 2017-11-08 16:35:37 [Válasz erre: 6215 tamando 2017-11-08 12:07:59]

Lőrinczy György: "Én sem hinném el, hogy nem tudtam róla"

(Fidelio.hu)


6219 Cilike 2017-11-08 15:51:27 [Válasz erre: 6213 társalgó 2017-11-08 11:22:24]

Mármint milyen minőségben? Mint operettszínházi művészeti vezető? Mint nyomozóhatóság? (Hozzáteszem, anno Kerényi Hoffmannjában volt egy statiszta-szerepe, Kleinzack, végigvitte az egész darabon, az biztos, hogy tudna mesélni). De ez, hogy "hazahívni", olyan diktatórikusan hangzik. Szerintem esze ágában sincs hazajönni, nem azért van Németországban, mert kitiltották Magyarországról. Itt valami régi reflex lépett életbe.


6218 Cilike 2017-11-08 15:37:35

Ez most hogy jön ide? Amerika még jobban. Az arab országok meg még sokkal jobban, ott meg is kövezik a nőket, ha úgy esik. Leöntik savval. Medencébe fojtják. Ne a gyűlölködés határozza már meg a tudatot. Örüljön neki, hogy nem abban az országban él, amelyikben született és amelyiket ezek szerint gyűlöl. Mert ezek az ügyek sokkal régebbre nyúlnak vissza, mint a mostani kormányzat hivatali ideje.


6217 Heiner Lajos 2017-11-08 15:27:51 [Válasz erre: 6216 virius 2017-11-08 14:57:27]

Magyarorszag jobban teljesit!


6216 virius 2017-11-08 14:57:27

A botrány már nemzetközivé dagadt. Kerényi és Marton ügyei már megjelentek a New York Times-ban és a Washington Post-ban is.


6215 tamando 2017-11-08 12:07:59 [Válasz erre: 6210 Pristaldus 2017-11-08 07:27:46]

Részlet Löriczy György igazgatói pályázatából,:"tanitóinak, biztatóinak, támogatóinak kiket tart. Tk.:

Kerényi Miklós Gábor legendás színidirektort – rendezőt és pedagógust, aki mindig hitt bennem és biztatott. 1990-ben egy közös munka után ő ajánlott a Magyar Állami Operaházba, majd az ő rendezői munkája és ötlete alapján lettek az első produceri, jogkezelői feladataim is. Színházi látásmódja, szervezőkészsége, logikája, menedzserként is kimagasló képessége, mindig előremutató gondolkozása, elhivatottsága, kifogyhatatlan energiája rengeteg mindenre rávett és megtanított. Mindig érdekelte a véleményem, kész volt a vitákra, sőt megfogadta a tanácsaimat. 14 éve az Operettszínházban rengeteg közös öröm és eredmény köt minket össze. Meggyőződésem szerint a Színház további sikeres működésének záloga és pályázatom alapja – egyben nekem nagy megtiszteltetés és páratlan lehetőség –, hogy továbbviszi és vállalja a művészeti vezetői szerepet megválasztásom esetén.


6214 Edmond Dantes 2017-11-08 11:32:54 [Válasz erre: 6213 társalgó 2017-11-08 11:22:24]

Ha komoly az ötlet, én csatlakoznék hozzá, de minimum három probléma van a dologgal.

a) Kinek a helyére? Netán MÁO-ban is borulni készül egy bili? Vagy hová is?

b) Nem hívják. Neki nem tetszik a rendszer, ő nem tetszik a rendszernek. Kölcsönös a nem-szerelem.

c) Majd ha megbolondul(na), jön(ne) haza. Sikeres rendező és oktató "kint", itthon valószínűleg köpködők várnák.


6213 társalgó 2017-11-08 11:22:24

Lehet, megfontolandó lenne haza hívni Kovalik Balázst.


6212 pinocchio 2017-11-08 10:05:37 [Válasz erre: 6211 Edmond Dantes 2017-11-08 08:44:26]

Miután ezeknél az embereknél épp művészetük "csúcspontja" konvergál zaklatásaik "csúcspontjával", méltók-e a szakmai és emberi feddhetetlenség szimbolikájának, a Kossuth-dijnak a viselésére?


6211 Edmond Dantes 2017-11-08 08:44:26

Továbbgondolva az előző beírást:

a) Mint már jelezni bátorkodtam, a nepotizmus "nemes" hagyományát újult erővel folytatják a teátrumban, ahogy az a társulat Igazgatás - Művészeti vezetés rovatában első pillantásra kiviláglik.

b) A mostani főigazgató "pislogásánál" sokkal beszédesebb korábbi szakmai-munkahelyi előélete, amit ezen az oldalon lehet átfutni. Nem annyira 1990-94 közötti munkahelye a szembeötlő -ma legfeljebb a Momuson jelenlévők számára érdekes- sokkal inkább 1996-2014 között betöltött pozíciói. Az általa ezen időszakban ügyvezetett koncertügynökség bonyolította és talán az ő mostani főigazgatósága idején bonyolítja továbbra is az Operettszínház külföldi turnéit. Az ügynökség tulajdonosa és az ő családja Budapest és az ország kulturális életének meghatározó szereplői voltak, részben most is azok. Minden mindennel és mindenkivel összefügg (összefonódik??) avagy ahogy az egyik fenti link címe írja: "...régi hagyományok őrzője." Mármint a jelenlegi főigazgató. Nemcsak -mint egy régebbi szlogen mondta- a jövő kezdődött el, a múlt is folytatódik. 


6210 Pristaldus 2017-11-08 07:27:46

Olvasom, hogy Lőrinczy György soha semmiről nem tudott, most sem tud, de azért hozzá teszi, hogy ő sem hinné el, hogy nem tudott róla!

Úgy pislog,mint egy csecsemő, hogy mi van, mik történtek az ő színházában? , ahol Keróval karöltve 20 éven keresztül vezették a teátrumot, hol úgy, hogy egyik volt az igazgató, a másik meg a művészeti vezető, majd pedig fordított felállásban!

Én tökéletesen értem, és szerintem mások is, hogy most minden idegszálával a saját irháját menti, de azért a közvélemény, a szakma, a közönség, és általában a társadalom hülyének nézésének is van határa!

Keró ordibálásairól és a munkatársait megalázó stílusban való viselkedését azért nem tudja tagadni, de szerinte más rendezők is szoktak ilyen stílusban instruálni!

Hát, csak gratulálni tudok! És sok szerencsét kívánok neki, mert ha el is hiszik, hogy mit sem tudott az egészről, akkor még ott van a következő neki szegezendő kérdés:

Milyen igazgató már az, aki azt se tudja, hogy mi folyik a színházában???


6209 Búbánat 2017-11-07 23:53:15 [Válasz erre: 6200 Edmond Dantes 2017-11-07 16:55:47]

Előbb haza kellene jönnie Szentpétervárról....- voltak idők, amikor az okosabbak haza sem jöttek, miután fontolás tárgyává tették, mi várhatna rájuk... 

 


6208 Edmond Dantes 2017-11-07 21:38:29

Es a pesti premieren ki is kell( ene) majd jonni meghajolni, tapsokat fogadni..

 


6207 Momo 2017-11-07 21:16:45 [Válasz erre: 6206 -zéta- 2017-11-07 21:06:09]

Hát azért egy másik helyszínen, más világítással stb. lehet mit próbálni. :-)


6206 -zéta- 2017-11-07 21:06:09 [Válasz erre: 6200 Edmond Dantes 2017-11-07 16:55:47]

A sevillait már bemutatták nyáron Szentendrén, nem nagyon kell próbálni...


6205 Edmond Dantes 2017-11-07 18:34:19 [Válasz erre: 6202 Cilike 2017-11-07 17:29:40]

Köszönöm, teljesen igazad van! Valahogy el se tudtam képzelni, hogy a Luxemburg grófját nem az érintett rendezte és nem néztem utána. Ez esetben természetesen semmi akadálya nem volt a premiernek :-) ...és teljesen helytálló a 6190-edben leírt felvetésed, amit később (6200) magam is megtettem. 


6204 smaragd 2017-11-07 18:05:26

Valamennyi áldozatnak megnyugvást és mielőbbi jobbulást kívánok, a színháznak, a közönségnek és mindannyiunknak, akik most értesültünk erről a sokkoló ügyről.


6203 virius 2017-11-07 17:37:59

http://www.atv.hu/belfold/20171107-bors-orvost-hivtak-kerenyi-miklos-gaborhoz/hirkereso


6202 Cilike 2017-11-07 17:29:40 [Válasz erre: 6192 Edmond Dantes 2017-11-07 14:16:54]

Én tudom, hogy mire utaltál. CSakhogy nem áll meg a hasonlat. Ugyanis a Vadkacsát Merton rendezte volna, és még a folyamat legelején voltak, első olvasópróbánál. A Luxemburg grófja meg főpróbahétben volt, mikor kirobbant a botrány ÉS ráadásul nem is az érintett rendezte. Semmi se stimmel, nem is értettem, miért hoztad összefüggésbe.


6201 virius 2017-11-07 17:27:07

http://m.origo.hu/itthon/20171107-kerenyi-miklos-gabor-facebook-poszt.html


6200 Edmond Dantes 2017-11-07 16:55:47 [Válasz erre: 6190 Cilike 2017-11-07 14:13:57]

Jut eszembe: ha a Vadkacsát kilőtte a Víg, akkor miért is nem teszi meg ugyanezt a Sevillaival az Operett? Secko jedno. Szóval ugyanaz az eset forog fenn itt is, ott is. Érdekelne, kinek az irányításával mennek a Sevillai-próbák és a premieren ki jön ki (vagy nem jön ki) a függöny elé meghajolni. 


6199 Edmond Dantes 2017-11-07 16:36:07 [Válasz erre: 6196 Klára 2017-11-07 15:33:44]

Ld. Pitti Katalin-topik/714. 


6198 Heiner Lajos 2017-11-07 16:04:33 [Válasz erre: 6197 József Miklós 2017-11-07 15:54:39]

Es a Harmadik Egmont-nyitany.


6197 József Miklós 2017-11-07 15:54:39

Aa köztévé riportere egy ünnepi műsorról: Elhangzik Beethoven III. szimfóniája és Egmont szimfóniája.


6196 Klára 2017-11-07 15:33:44

És ez még csak a jéghegy csúcsa!  Mi van az egyéb intézményekkel? A hivatalokkal, és úgy általában az egész környező vilg nem kis részével?

Boldogult bölcsészhallgató koromban szinte midenki tudta, melyik tanársegédhez,  prof.-hoz, stb. lehetett "egyéni szóbeli vizsgára" menni! Vagy a boldogult hatvanas, hetvenes ,stb évek KISZ építőtáborai? Csak akkoriban nem nagyon mert senki megmukkanni a tárgyban.

Augias istállója -vs-Herkules


6195 Momo 2017-11-07 15:32:03


6194 Búbánat 2017-11-07 15:08:14

Közlemény (2017.11.07.)

A Budapesti Operettszínház Igazgatósága kijelenti, hogy a Kerényi Miklós Gáborral kapcsolatban hétfőn este felmerült konkrét ügy kapcsán azt a döntést hozta, hogy a vasárnap nyugdíjazását kérő művészeti vezetőt azonnali hatállyal felmenti a munkavégzés alól, és belső vizsgálatot indít.

Továbbá ezúton ismételten kinyilvánítja, hogy a leghatározottabban elítéli a fizikai bántalmazás minden formáját, különös tekintettel azokra az esetekre, amelyek hatalommal való visszaéléssel együtt valósulnak meg. Kijelenti, hogy elkötelezett az ilyen ügyek felderítésében, a zaklatást vagy fizikai bántalmazást elszenvedett áldozatok minden lehetséges eszközzel történő megsegítésében, továbbá kéri, hogy az érintettek az igazság törvényes keretek között történő tisztázása végett a megfelelő lépéseket tegyék meg.

A döntéssel kapcsolatos művészeti kérdések megválaszolásában időt kér, de kijelenti, hogy a repertoár és a meghirdetett műsor zavartalan lebonyolítását a társulat minden erejével biztosítja, ezért kéri a sajtó és a közvélemény segítségét és együttműködését a zavartalan munka folytatása érdekében.

Egyúttal azonnali hatállyal megkezdte egy olyan belső etikai és bejelentési protokoll és szabályzat kidolgozását, amely a színházban zajló művészi és gyakorlati munka kapcsán a jövőben megfelelő kontrollt tud biztosítani a hasonló esetek elkerülésére. Ennek érdekében kapcsolatba lépett hazai és nemzetközi szakmai szervezetekkel és nemzetközi színházetikai ügyekben is tapasztalt jogászokkal.

Korábbi közleményünknek megfelelően ismételten kiemeljük, hogy a Színház felvette a kapcsolatot az Előadóművészi Jogvédő Irodával, és tájékoztatta a társulatot a bejelentési lehetőségekről.

Az Operettszínház ezúton megerősíti korábbi nyilatkozatát, hogy mindent megtesz és együttműködik az áldozatok megsegítésében, felderítésében és az igazság tisztázásában.

a Budapesti Operettszínház Igazgatósága


6193 Momo 2017-11-07 15:02:39

Tovább gyűrűzik a zaklatási botrány - Az ATV Start vendége Czapáry Veronika

(ATV, Start - video)


6192 Edmond Dantes 2017-11-07 14:16:54 [Válasz erre: 6190 Cilike 2017-11-07 14:13:57]

Arra utaltam, hogy a Vadkacsa próbáit a Marton László-ügy miatt állították le bizonytalan időre.


6191 Momo 2017-11-07 14:14:50

Kerényi-ügy: Tizenegy áldozatról tudok név szerint

"Kirúgta az Operettszínház a visszaélésekkel vádolt Kerényi Miklós Gábort, aki bocsánatot kért és nem tagadta az őt ért vádakat. Kerényi nem sokkal azután szólalt meg, hogy Czapáry Veronika írónő is megnevezte őt. Czapáry azt állítja: csak ő legalább tizenegy olyan emberről tud, akit a művészeti vezető molesztált."

"Az Indexnek az írónő azt állítja: az elmúlt időszakban több olyan emberrel is beszélt, akiket Kerényi zaklatott. "Én tizenegy áldozatról tudok név szerint, de hattal beszéltem is. A tizenegy ember közül kettő volt kiskorú a történtekkor, egyikük 13 éves." - állítja Czapáry."

(index)


6190 Cilike 2017-11-07 14:13:57 [Válasz erre: 6189 Edmond Dantes 2017-11-07 14:11:08]

Csakhogy nem Kero rendezte. Majd Sevillait nézzük meg. 


6189 Edmond Dantes 2017-11-07 14:11:08

Íme egy "töredelmes vallomás" és egy friss közlemény.

Eltűnődöm, azon, mennyivel szerencsésebbek az Operettszínház nézői és vezetői mint a Vígé: amott bizonytalan időre elröpült elúszott a Vadkacsa, a Nagymező utcában viszont bemutatták a Luxemburg grófját..."percekkel" az ügy kipattanása után. 



6187 IVA 2017-11-07 02:24:23 [Válasz erre: 6181 Búbánat 2017-11-06 11:19:42]

2009 októberében Vácott láttam egy operett-gálát, amelyben Teremi Trixi is fellépett, magánszámmal is, Csere László partnereként is. Előítélettel vártam a produkciót, mint olyan művészekét, akiknek a neve már kikopott az operettműfaj legtekintélyesebb szentélyének színlapjairól.
Mindketten remekeltek, méltó követőiként annak a valószínűleg Oszvald Marika felbukkanásától datálható táncos-komikus–szubrett stílusvonalnak, amelyet a táncbetétek akrobatikus szintű előadása jellemez. Teremi Trixitől el voltam ragadtatva: légies megjelenésétől, kedves, szép hangjától, táncosi csúcsformájától. Sokkal érdekesebbnek találtam, mint azokat a szubretteket, akikkel abban az időben kettőzték le Oszvald Marikát.
Nem sokkal később Teremi Trixi egy interjúban vallott arról, hogy jobban érzi magát szabadúszóként, mint egy nagy színház társulati kötöttségei között. Akkor úgy gondoltam, ahhoz is tehetség kell, hogy az ember abban érezze magát jobban, ami megadatik számára…


6186 IVA 2017-11-07 02:19:40 [Válasz erre: 6179 Momo 2017-11-06 10:50:45]

Nagyon köszönöm ezt a fontos listát!
Úgy látszik, több oldalról is „tisztem” lett mentegetni Kerényi Miklós Gábort. Eddig azért, mert – a színházak világán kívüliként – úgy gondolom, bizonyítékok híján mindenkit megillet az ártatlanság vélelme; mert nem szeretem a pletykákat, a megszellőztetett, lebegtetett információkat, és mert nem rokonszenvesek nekem a nem spontán, hanem egy hisztériától sem mentes kampány sodrában, névtelenül tett vallomások (névvel sem nagyon).
Most azt találtam Kerényi Miklós Gábor védelmére, hogy aki az ő rendezői intellektusával és tehetségével ennyi – egy évtized alatt 15 (ha nem több) fontos darab (köztük alap- és remekművek) megrendezésére kapott lehetőséget a Magyar Állami Operaházban, az okkal-joggal gondolhatta, hogy a világ az a terep, ahol neki mindent szabad.


6185 IVA 2017-11-07 02:16:01 [Válasz erre: 6170 szálkák 2017-11-06 09:12:54]

Sajnálom, számomra a szemelvények nem egyértelműsítették a választ. Valószínűleg sohasem dolgoztam akkora hatalom irányítása alatt, mint Kerényi Miklós Gábor, és sohasem volt az igazgatóm olyan megközelíthetetlen istenség, mint amilyennek az Operaház főigazgatói tűnnek ebben a helyzetben.
Úgy gondolom, ha Kerényi Miklós Gábor operaházi működéséhez is kötődnek etikai vétségek, valamilyen szinten az intézmény korabeli igazgatói, főigazgatói (Petrovics Emil, Ütő Endre, Vámos László és Szinetár Miklós) is felelősek lehetnek azokért. (Ha elhangzottak kétségek afelől, hogy Eszenyi Enikő 35 évig nem tudott Marton üzelmeiről, akkor hadd kételkedjem én abban, hogy az Operaház igazgatóihoz sem jutott el Kerényi megalázó modorának a híre.)


6184 Momo 2017-11-06 21:52:45

Itt az interjú - video

(ATV - Egyenes beszéd, 2017.10. 06.)


6183 eccerű 2017-11-06 21:39:09

megneveztetett


6182 nizajemon 2017-11-06 18:52:05

Majsai-Nyilas Tünde,és pár fiatal színész mozgolódik,hogy legyen "forradalom",tisztulási folyamat a színházi berkekben. Hajrá ifjúság! (amikor bemutatkozom valakinek,kézfogáskor mindig a szemébe nézek.Amikor feláll a szőr a hátamon tőle,ott a protokollnál vége is van a történetnek)






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.