Bejelentkezés Regisztráció

Momus társalgó


6586 macskás 2025-01-15 23:02:53
Kedves Fórumtársak,
elképesztő mennyiségű Gramophone és BBC Music folyóirat került hozzám.
Szívesen odaadom.
Keressetek privát üzenetben a részletekért!
macskás

6585 Búbánat 2025-01-04 15:48:11
A művészetek vonzásában – Rockenbauer Zoltánnal beszélgettünk

Magyar Kurír.hu – 2025. január 2., csütörtök | 20:10

Politikusként ismerjük az 1990-es és a kétezres évekből. Volt kulturális miniszter, a nevéhez fűződik a Müpa felépítése, és az édesapja volt Rockenbauer Pál, akinek természetjáró sorozatait rengetegen néztük a televízióban. Rockenbauer Zoltán művészettörténésszel a Műcsarnokban beszélgettünk a karácsonyról és életpályájáról.


6584 daunerni 2024-12-23 16:40:32
Nagyon szépen köszönjük!

6583 lujza 2024-12-23 02:33:04
Kedves Zéta, Dauerni és a többiek!
Áldott, szép karácsonyt kívánok mindenkinek, sok vidámsággal, örömmel és elmélyült zenehallgatással, és majd egy boldogabb újévet jövőre!
Lujza.

6582 Búbánat 2024-12-06 12:04:04 [Válasz erre: 6579 Edmond Dantes 2024-12-05 06:28:22]
Budai Lívia már nem aktív, visszavonult a színpadtól de gyakran feltűnik - látom őt - operaelőadásokon és koncerteken a nézők között, akár az Operaházban, az Eiffel Műhelyházban, Müpában vagy a Zeneakadémia Nagytermében. 

6581 parampampoli 2024-12-05 21:45:31 [Válasz erre: 6579 Edmond Dantes 2024-12-05 06:28:22]
Ismét szükséges némi helyreigazítás: Budai Lívia nem "elhúzott", hanem több énekverseny megnyerése utáni mellőzöttsége miatt elment világkarriert csinálni, az eredmény őt igazolta. Majdnem 10 év telt el, hogy újra meghívták 1 azaz egy előadásra, utána szórványosan még egy-kettőre. Ez nem rajta múlott, hanem az Operaház akkori főrendezőjén, aki mást szeretett, és akit ő nem szeretett, az nem énekelt. Ezért énekelt olyan keveset Pesten Marton Éva is. Noha mindketten szívesen énekeltek volna többet is. A Fidesz hatalomnak köszönhetően Martont bőven kárpótolták, Budai Líviát nem, és csak a pálya utolsó szakaszában énekelt premiert a Falstaffban és a Karmelitákban. A világkarrier megkérdőjelezhetetlen, és elismerésre méltó.

6580 Hangyászsün 2024-12-05 13:09:10 [Válasz erre: 6579 Edmond Dantes 2024-12-05 06:28:22]
Nyugi, akkor sem tudnák, ki ő, ha túlnyomó részben a M. Kir. Viperaházban énekelt volna.

6579 Edmond Dantes 2024-12-05 06:28:22 [Válasz erre: 6575 Hangyászsün 2024-12-04 12:53:41]
Ugyan mièrt lenne bàrmilyen gőze? Elhùzott, mint a vadludak. 20 èv alatt ha 3-4 fellèpèse volt itthon.

6578 Hangyászsün 2024-12-04 23:12:25 [Válasz erre: 6576 parampampoli 2024-12-04 21:11:28]
Ja, és Melisről kérdezett vissza valamilyen hüjegyerek, nem néptáncos-e? KB olyan, mint amikor 1973-ban megkérdezték néhány drágalátos honfitársunkat, ismerik-e Petőfit. A csúcs az volt, aki úgy felelt a kérdésre, ott lakott az utcában, de elköltözött.

6577 Hangyászsün 2024-12-04 22:59:19 [Válasz erre: 6576 parampampoli 2024-12-04 21:11:28]
No, ebben egyetértünk!

6576 parampampoli 2024-12-04 21:11:28 [Válasz erre: 6575 Hangyászsün 2024-12-04 12:53:41]
Ugyanaz fog történni valószínűleg, ami régen történt: egy csoportba tették Koncz Zsuzsát Melissel és Szokolayval (abszurdum !!), és nyert!! Soha életemben nem felejtem, ahogy felugrott, kivonult, tartott egy undorítóan nagyképű beszédet (megutáltam egy életre), az akkor már idős Melis pedig bottal ment fel a színpadra, talán maga se értette, hogy mi történt, és fennhangon kiáltotta a világba: én egész életemben a hazámat szolgáltam! Szokolay hallgatott. Hogy lehet Koncz Zsuzsát és Ruzsa Magdit ilyen kaliberekkel egy kategóriába tenni??????

6575 Hangyászsün 2024-12-04 12:53:41 [Válasz erre: 6574 Búbánat 2024-12-04 12:27:47]
Ide a rozsdás bökőt, hogy a túlértékelt, hivatásos határon túli magyar szülésznő nyeri el a közönségdíjat, hiszen drágalátos honfitársainknak halványlila gőze sincs arról, ki is az a Budai Lívia, az idősebbek közül meg egyeseknek legfeljebb a Frédi dereng a trombita szó hallatán.

6574 Búbánat 2024-12-04 12:27:47
Rekordszámú jelölés érkezett a Prima Primissima díjra
2024.10.02.

Idén a korábbiaknál is nehezebb dolga volt a Prima Primissima Alapítvány kuratóriumának, mert rekordszámú jelölés érkezett hozzájuk a rangos, immár harmadik évtizedébe lépő elismerésre. A több mint 900 jelölést mérlegelve kiválasztották azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető kisplasztikát és a vele járó, ettől az évtől jelentősen megemelt pénzdíjat december 6-án a Művészetek Palotájában tartandó gálán.

 

Magyar zeneművészet kategóriában jelölés

Boldoczki Gábor, trombitaművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára

Budai Lívia, operaénekes

Rúzsa Magdolna, énekes, dalszerző


6573 tibka1 2024-12-02 18:48:51
Kedves gezakadocsa! Köszönöm a kedves és korrekt választ. A  Közép-Európa kérdésről lehetne hosszasan polemizálni, de nem érdemes, főleg, amióta ez a megarőszakolt Kelet-Közép-Európa a sláger. A korábbi szetereotipiába nyilván bejátszott a két Németország léte, az NDK nagyon középnek tűnt, az NSZK meg nagyon nem. Aztán Oroszország Uraltól felénk eső része földrajzilag hatalmas,és nyilván kelet. Ízlés szeírinti is lehet a közép, a mi hazánk Magyarország azonban minden besorolás szerint és szerintem is közép (egyeseknek kelet-közép). Hindemithel kapcsolatban, ugyan csak 1953-ban tért vissza Európába, ezen belül Svájcba, de távozásában a nemzetiszocialista német hatalom alapvető szerepet játszott, bár nem volt zsidó származású, igencsak utálta a hatalom, művei szellemisége és filoszemitizmusa miatt nem sok jóra számíthatott volna. No, az egészet nem a megkapott, vagy meg nem kapott pont miatt írtam, a lényeg a játék.
 A Beethoven utolsó vonósnégyesekkel kapcsolatban azért írtam, mert nagy rajongója vagyok ezeknek a műveknek, viszont az a-moll, cisz-moll, B-dúr és a Nagy Fúga sokkal inkább különlegesek, mint az utolsó (komponálás ideje és Op. száma alapján is) F-dúr darab. Ezért gondoltam, hogy (nem ismerve az irodalmi művet) egy másik kvartett lehet(ne) a regény tárgya. Üdvözlettel és köszönettel: tibka1 (Pongrácz Tibor)

6572 gezakadocsa 2024-11-28 18:13:36 [Válasz erre: 6571 gezakadocsa 2024-11-28 18:09:39]
Nem állhatom meg, hogy kiegészítsem saját hozzászólásomat: már a szöveg írásakor láttam, hogy a gép hibás elválasztást alkalmaz Hindemithnél, s ezért direkt új bekezdésbe írtam és egybe, de utólag látom, hogy hiába... Sajnos hasonló hajmeresztő dolgokkal igényesnek hitt -pl. szépirodalmi- könyvekben is találkozni egy ideje.

6571 gezakadocsa 2024-11-28 18:09:39 [Válasz erre: 6570 tibka1 2024-11-28 14:46:51]
A bejegyzés a Momusnak szól, így félig (?) hívatlan prókátorként válaszolok, miután most olvastam, s választ még nem látok:
Németországot valóban ált. Közép-Európához sorolják, bár ez azért elég nehezen mondható Hamburgra vagy Brémára, de a Ruhr-vidékre is kissé erőltetett. Hindemith ellenben Frankfurt mellett született, ott, majd Berlinben élt sokáig, s frankfurti volt a felesége is, s ezek nagyon is lehetnek Közép-Európa. (A foci KK-ban a németek tudtommal sosem vettek részt, ellenben volt, hogy Svájc vagy Románia igen. Az olaszok valóban aktívak voltak.) Probléma nála inkább az Európába visszatérés időpontjával /főként ami annak véglegességét illeti/ lehet, de nem akarok a pontozásba beleszólni. 
Ami a Kundera-kérdést illeti, az arra adott hivatalos válasz szerintem -az op-szám megjelölésével- egyértelmű, de a fesztivál szervezői (a Várjon-házaspár) ezt a beharangozó  rádióműsorban meg is erősítették. 

6570 tibka1 2024-11-28 14:46:51
T.Momus! Két megjegyzésem, illetve kérdésem lenne. Régebben Németországot Közép-Európához sorolták, legalábbis földrajzilag, sőt Olaszországot is (Közép-Európai Kupa is volt régen fociban, olasz csapatok is játszottak).  Ettől függetlenül Bohuslav Martinou valóban jobb megoldás, mint Paul Hindemith, de szerintem ő is megfelel a kérdésben említett feltételnek.                                                   A másik kérdésem egyik oldala az ismeretem hiányát tükrözi. Nem tudom, mivel nem olvastam Kundera regényét, nem tudom, hogy melyik késői Beethoven vonósnégyes a központi témája. Viszont az utolsó vonósnégyes meghatározás nem pontos, illetve félreérthető. A Bartók vonósnégyes Beethoven sorozata számomra maga a tökély, sokszor hallgatom, a lemez mellékletét képező leírásban (Somfai László jegyzi) egyértelmű, hogy az utolsó vonósngyes (a teljes mű) az F-dúr (Op. 135, a legmagasabb Op. szám a vonósnégyesek között) kvartett (1826). Az utoljára komponált tétel valóban a B-dúr vonósnégyes (Op.130)  új, Nagy Fúga (Op 133) helyett komponált befejezése, viszont a mű többi öt tétele1825-ben íródott. Az öt vonósnégyes és a Nagy Fúga komponálásának a sorrendje: Op. 127,132,130+133,131,135. A kérdésem inkább az, melyik csodás műről ír Kudera, meg kell szereznem és el kell olvasnom az ikonikus művet, ez még kimaradt eddig.
Üdvözlettel: tibka1 (Pongrácz Tibor)


6567 tibka1 2024-06-25 12:40:45
A végzet hatalmát Magyarországon 1875-ben mutatták be, ha Winkler Gábor könyve helyesen írja, ekkor Failoni még meg sem született. Való igaz, hogy az Operaházban, az opera másik változatát Failoni vezényelte először hazánkban....

6566 Búbánat 2024-06-11 11:25:54

 Nyolc új taggal, köztük az Opera Örökös Tagja, Pitti Katalin és Gulyás Dénes operaénekesekkel, valamint Csarnóy Katalin balettművésszel bővült a Halhatatlanok Társulata! A megtisztelő elismerést elnyerő művészek lábnyomát a hagyományokhoz híven 2024. szeptember 14-én 11 órakor az Operettszínház előtti Halhatatlanok sétányán ünnepélyes keretek között avatják fel.


6565 perempe 2024-01-24 18:37:41
A hétfői Chicago/Muti koncerten a Tűzmadár zúzós részei meglepték a közönség egy részét, aminek hangot is adtak, páran ezen meg jót kuncogtak. Egy óra múlva kezdődik a Müpa koncert, arra nem megyek, de ez a Tűzmadár felejthetetlen élmény volt. A zenekar hegedűi szerintem csak elmegy/jó kategória ezen a szinten, a fúvósok viszont abszolút klasszisok.

6564 perempe 2024-01-15 09:44:17
A két januári Chicago/Muti és a két februári Berliner/Petrenko koncertre van már jegyem. Mi legyen még? Holnaptól lehet jegyet venni az első márciusi Gewandhausorchester/Andris koncertre, áprilisban Münchner/Harding, májusban Dresden/Krisztián, az első koncerten Lang lesz a szólista. Mi legyen a sorrend, ha csak a karmester alapján döntök? Ezen kívül ajánlanátok még valamit?
https://www.musikverein.at/en/concert-plan-2/

6563 Edmond Dantes 2024-01-07 14:03:12 [Válasz erre: 6561 Heiner Lajos 2024-01-02 09:25:14]
Avagy ahogyan a művelt német tartja: "selten kommt etwas besseres nach".

6562 Laci Kozlok 2024-01-02 09:43:59 [Válasz erre: 6561 Heiner Lajos 2024-01-02 09:25:14]
Oh , Te kis  =optimista=


6561 Heiner Lajos 2024-01-02 09:25:14
2024 közepes év lesz.
Rosszabb, mint 2023, de jobb, mint 2025.

6560 eszbe 2023-12-31 20:45:35
BÚÉK mindenkinek!
De legalább is, legyen szebb, mint amilyennek kinéz, és amilyen a mostani volt.

6559 Nagy Katalin 2023-12-24 17:09:12
Kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog új évet kívánok a momus egész közösségének!
Ajándékba küldöm az Olasz Köztársaság Szenátusában hagyományosan megrendezett karácsonyi koncertet.
https://www.youtube.com/watch?v=q3F2e2_0Ovc

6558 macskás 2023-12-10 09:42:15 [Válasz erre: 6554 Edmond Dantes 2023-12-08 10:11:02]
Olvass Te!

Fáy sosem fékezi magát, személyes tisztelet ide vagy oda.

6557 gezakadocsa 2023-12-08 19:46:01 [Válasz erre: 6545 Momo 2023-12-07 14:41:27]
Köszönet Ránki Dezső székfoglalójának közzétételéért, nagyon érdemes elolvasni - teljesen szinkronban van az ő több évtizedes szerény, de annál értékesebb tevékenységével; azokban a dolgokban is igaza van szerintem, amik nem annyira maguktól értetődők, s amiket mások nemigen mondanak ki nyilvánosan. Külön jó, hogy több mellékelt fényképen a feleségével van együtt, akinek a szerepe művészileg és emberileg is legalábbis méltó hozzá.

6556 Momo 2023-12-08 14:49:11
Kocsis Zoltán és Ránki Dezső – Kettős arckép (1976)

„Temperamentumunk teljesen különböző, de van egy természetes zenei rokonság közöttünk, amely lehet, mondjuk a közös zenei alap, zenei neveltetés eredménye is. […] Amikor Dezsőt hallgatom, azonnal biztonságban érzem magam, ugyanis azonnal felismerem hangzását. Hangszínskálája egyébként végtelennek mondható. Amit még nagyon szeretek nála, ez az erő és lágyság keveréke, koncentrációjának erőssége, a zenei és technikai problémák feletti biztos uralma. És leginkább stílusbeli tévedhetetlensége.”

(Kocsis Zoltán)

6555 Momo 2023-12-08 13:59:20
Fáy sem olvasta a teljes szöveget.* Csak az index tudósításra hagyatkozva formált véleményt. Az meg ugye az újságírónő interpretációja, hogy mit emel ki, és mit nem...
Ha olvasta volna az egészet, akkor a posztjában felmerülő dolgok egy jó részét nem kellett volna megírnia. :-))

* Így kezdi: "Átolvastam a tudósítást Ránki Dezső MMA székfoglaló beszédéből..."

6554 Edmond Dantes 2023-12-08 10:11:02 [Válasz erre: 6552 macskás 2023-12-08 08:38:34]
Olvass a sorok közt! Fáyt fékezi a művész iránti személyes tisztelet, nyilván jól ismerik egymást.

6553 Edmond Dantes 2023-12-08 10:00:33 [Válasz erre: 6551 lujza 2023-12-08 00:37:33]
Szokatlanul udvarias, visszafogott írás Fáytól. Kár, hogy csak a "szerzői szándékokkal" és a "tehetségkutató versenyekkel" kapcsolatos Ránki-kinyilatkoztatásokat kritizálja karcolgatja. Beszédes, hogy egyáltalán ír róla.

6552 macskás 2023-12-08 08:38:34 [Válasz erre: 6551 lujza 2023-12-08 00:37:33]
Ez a tipikus "nesze semmi, fogd meg jól" kategória.

6551 lujza 2023-12-08 00:37:33
Még egy vélemény:
https://faymiklos.hu/2023/12/07/szerzoi_szandekok

6550 Edmond Dantes 2023-12-07 21:28:19 [Válasz erre: 6546 takatsa 2023-12-07 14:46:40]
off Attòl tartok, 6543 tèvedtem ... a kötekedèst illetően. Sebaj folytasd, kb. sejtem az oko(ka)t. Főleg ugyebàr a Boccanegra, vagy ebben is tèvednèk? ;-/ De ismered a mondàst, ugye: teher alatt nő a pàlma. Igaz, èn nem vagyok pàlma .. te meg nem vagy teher. Te sem vagy teher ;-)

6549 takatsa 2023-12-07 20:05:19 [Válasz erre: 6547 Momo 2023-12-07 14:52:14]
Ebben teljesen egyetértek, de sajnos az elmékben előállított gonoszság materializálódik. Ennek  a sajátos és rendkívül szomorú folyamatnak számtalan bizonyítéka van, többek között a Momus fórum is. Itt van pl. ez a szerencsétlen Ránki, az elmúlt fél évszázad egyik legnagyobb magyar zongoristája, aki őszintén elmondja a saját előadó-művészi tapasztalatait és gondolatait, és akkor jönnek a "vélemények" a megszokott módon és stílusban. Aztán a véleményező mosolyogva hátradől kényelmes otthoni fotelében azzal a tudattal, hogy ez a napja sem telt el hiábavalóan.

6547 Momo 2023-12-07 14:52:14 [Válasz erre: 6543 Edmond Dantes 2023-12-07 14:35:31]
A betű méretet én kifogásoltam. Egyáltalán nem kötekedtem. Tényleg zavart. (Mondtam már, hogy ne vegyél mindent készpénznek, amit gondolsz. Pláne, ha rossz következtetésekre jutsz. Sokkal kevesebb gonoszság van a világban, mint ahogy tűnik. A legtöbbet az elménk állítja elő.)

6546 takatsa 2023-12-07 14:46:40 [Válasz erre: 6543 Edmond Dantes 2023-12-07 14:35:31]
Az olvasást nehezíti az a betűket körülvevő fehér csík - a drapp háttér előtt- amely a teljes, "vélemény"-nek nevezett bejegyzésedben látható. Ha valahonnan bemásolsz szöveget, akkor célszerű a másolás után a hátteret egységesíteni. Persze csak akkkor, ha az a vágy vezérel, hogy mások is olvassák a "vélemény"-edet.

6545 Momo 2023-12-07 14:41:27
Gondolatok, tanulságok öt évtized koncertezés alapján – Ránki Dezső akadémiai székfoglalója

"Elöljáróban le kell szögeznem, hogy koncertező zongoristaként szerzett tapasztalatokat, tanulságokat fogok a következőkben kifejteni tizenkét rövidebb-hosszabb fejezetben, de nem tudományos igénnyel – már csak ilyen irányú képzettségem hiánya miatt sem. Hasznos lehet viszont fiatal, pályakezdő muzsikusok számára az, ami összegzésképpen megfogalmazódott bennem öt évtizedes koncertezés, több mint 3000 fellépés után, ezekre felkészülve, számtalan művet megtanulva és eljátszva."

(papageno)

6544 Momo 2023-12-07 14:36:11 [Válasz erre: 6542 takatsa 2023-12-07 14:25:48]
"Ja, ez vélemény volt?"

"Elnézést Virág elvtárs, ez az ítélet...."

:-))

6543 Edmond Dantes 2023-12-07 14:35:31 [Válasz erre: 6542 takatsa 2023-12-07 14:25:48]
off Akadt, aki egyszer a túl nagy betűimet kifogásolta. Kötekedett. Te nem. Van a laptopon "nagyítás" funkció. 
on: nincs. Ld. 6538 PS és 6541 ...

6542 takatsa 2023-12-07 14:25:48 [Válasz erre: 6541 Edmond Dantes 2023-12-07 13:43:04]
Ja, ez vélemény volt? Bocs, de ez elkerülte a figyelmemet. Azt hittem, hogy csak a szokásos politikai gyűlölködés. Elnézésedet kérem. És hol lehet megszerezni az egész szöveget, amit Ránki felolvasott? Mert én csak a belinkelt újságcikket olvastam, és azokból a kiragadott részletekből korrekt véleményt biztosan nem lehet mondani. És, ha már az írásodat véleménynek nevezed, akkor engedj meg egy aprócska észrevételt. Ezt írtad: Mi az, hogy "hű" vagy "híven" előadás? A kottában írtakat lepötyögni: nem művészet.  Hát, aki tud kottát olvasni, vagy ha nem is tud, de már látott kottát, az tudja, hogy milyen nehéz pontosan lejátszani azt, ami a kottában le van írva. Hogy mi a művészet, az bizony nehéz és fogas kérdés, de az első lépcsője talán az alázat: az, hogy  az előadó alárendelje magát a szerző elképzelésének, akaratának. Az alázat amúgy az élet minden más területén is szükséges, de ezt te is nagyon jól tudod. És könyörgöm, ne használj ilyen formázást, ez szinte olvashatatlan. Kifolyik az ember szeme, amíg végigböngészi. 

6541 Edmond Dantes 2023-12-07 13:43:04 [Válasz erre: 6540 takatsa 2023-12-07 13:18:05]
És milyen rosszul tanított meg! A PS-ra már nem futotta vagy vége volt az órának? Az ui. a lényeg. Ránki Dezső felolvasott egy véleményt kinyilatkoztatást. Én írtam egy véleményt. Mások is. Nem reagáltam külön-külön az előttem-utánam beírók beírásaira. Én ui. tiszteletben tartom az ő álláspontjukat. 

6540 takatsa 2023-12-07 13:18:05 [Válasz erre: 6538 Edmond Dantes 2023-12-07 11:20:42]
Jaj, édes Károly bácsi (első osztályos tanítóbácsim). Miért tanítottál meg olvasni?

6539 Momo 2023-12-07 12:45:07 [Válasz erre: 6538 Edmond Dantes 2023-12-07 11:20:42]

Hát, veled is soronként lehet ám vitatkozni. Az állításaid egytől egyig vagy cáfolhatók, vagy van hozzájuk egy másik érvényesebb nézőpont is.
Csak szerintem semmi értelme. Ha valaki nem ért (mert nincs rálátása, tapasztalata), vagy nem akar érteni valamit (mert nem a megértés, hanem a saját véleménye érdekli), és még makacs is (ez szerintem belső bizonytalanságot takar), akkor teljesen fölöslegesnek tűnik itt vitatkozni. Meg személyes bántásnak is veszed. 

Ránkinak van egy koherens, érthető, logikus mondanivalója. Akkor is, ha te nem érted. És azt kell, hogy mondjam, látom, hallom, olvasom, hogy sok ismerősöm ért vele egyet. Csak az a különbség, hogy nekünk (több) évtizedes napi tapasztalatunk van a komolyzenei szakmáról, előadóművészetről (mint foglalkozásról), közönségről, mint napi szintű partnerről (mi tetszik neki, mi nem, stb.), és arról, hogyan változik mindez. Emiatt talán jobban értjük Ránkit.
(Azt meg elvileg hozzá se kéne tennem, hogy a művész, ha nem próbál vagy előad épp, akkor maga is közönség, hallgasson bár rádiót, nézzen tévét, vagy másokat előadás közben.)
Szóval van a megértésnek egy mélyebb szintje, ami vagy megvan, vagy nincs.

De, még szakmai háttér sem kell ehhez. Ahogy elnézem, itt a fórumon is van, akinek helyből átment Ránki mondanivalója... talán nyitottság, vagy több élettapasztalat van mögötte.


6538 Edmond Dantes 2023-12-07 11:20:42
Néhány észrevétel Ránki Dezső "bezzeg" és "irgum-burgum"-székfoglalójához, "a teljesség igénye nélkül".
"... akkor járunk el etikusan, ha a szerzők művét hűen adjuk elő. Saját egyéniségünket úgysem tudnánk „kikapcsolni”, ..." 
Ez egy szép önellentmondás. ő is tudja, már a mondat második felében rá is cáfol önmagára. Mi az, hogy "hű" vagy "híven" előadás? A kottában írtakat lepötyögni: nem művészet. 
"Meg kell említenem itt az utóbbi évek széles nyilvánosság előtt zajló komolyzenei tehetségkutató versenyeinek ... igen káros hatását."
Sokat lehet hallani a zenei versenyekről, az ottani suskusokról és messze nem mindenkiből lesz sztár azok közül, akik ott győznek vagy dobogósak, ellenben rohangálnak egyik versenyről a másikra, hogy aztán beírhassák a CV-jükbe, hogy hol hányadik helyezést értek el. Szóval nem új keletű dolog ez, legfeljebb átalakult: láthatatlan "szakmai" zsűri/k helyett a széles nyilvánosság előtt is megméretik magukat a versenyzők. Miért baj ez? Ha befutnak, úgyis "széles nyilvánosság" azaz közönség előtt fognak játszani.
"...a legutóbbi húsz-harminc évben ... megint erősödik a törekvés az egyéniség megjelenítésére, sajnos ennek vadhajtásaival együtt .." 
Az egyéniség megjelenítése mindig is az előadóművészet sajátja, egyik lényege volt és marad is. Hogy meddig "szelíd" a "hajtás" és honnan "vadhajtás", az művészenként, koronként, korszellemenként, ízlésenként változó. Senki nem jogosult eldönteni, hol a határ. Majd a közönség eldönti. Hosszú ideig nem marad felszínen valaki csak PR-ral.
"Túlpörgetett közvetítések". Ez az egész szakasz akkora baromság csacsiság, hogy tényleg csak a kötőszavak érvényesek. A koncerteknek a TV-nézőkhöz történő eljuttatása az egyik legfontosabb kultúrmisszió, amit a média teljesíteni tud. Nehogy már ő értsen hozzá jobban, milyen felvételi-sugárzási technikával teszi a média vonzóbbá a koncertközvetítéseket! Meg hogy a (túlzott) látás rongálja a hangzó élményt. A TV-néző elsődleges előnye a koncertteremben ülővel szemben éppen az, hogy ő ha már nem élvezi a helyben-hallgatást, legalább közelről láthatja a művész/ek arckifejezését, mozgását. Ez elsősorban színpadi produkcióknál fontos, de pl. koncerten a karmester arcát látni is a TV-néző előnye, mint ahogy az éppen játszó hangszeres szekciót, szóló fúvóst, az éppen éneklő kórust. A zenei rendezők nagy felkészültséget igénylő munkáját kérdőjelezné meg Ránki? A képfelvétel-készítők bűnlajstromának felsorolása egyszerűen mulatságos. A "pörgős" világ meg már csak ilyen: pörgős. Ahogy a régi reklám mondta: "lemarad, ha kimarad". 
"Mindez hosszú távon roncsolja, beteggé teszi az embereket.” Aha. Lehet, hogy őt, ami igen sajnálatos. Mielőbbi gyógyulást! Egyébiránt nincs arról statisztika, hogy a pörgős képfelvételek roncsolnák, beteggé teszik az embereket, a nézőket, ellenkezőleg.
Az "agybénító szórakoztató műsorok" nézői azelőtt sem jártak koncertre és nem(igen) vettek tudomást a "klasszikus zene létezéséről". 
"A jó ízlés, önmérséklet, szerénység egyre inkább hiánycikk." Azelőtt sem volt dömpingcikk, legfeljebb nem volt annyi médium -különösen az internet előtti világban- amennyi ma.
"...kisebb termekben, felkészülten előadott és bensőséges hangulatban átélt koncertek összehasonlíthatatlanul nagyobb értéket képviselnek, és ezt az értéket nem az eladott jegyek száma határozza meg.” Mekkora, hány fős az az ideális teremméret, ami még "nagy értéket" képviselő koncertekre, egyéb "magas művészeti" produkciókra alkalmas/ak? És ugyanakkora egy szóló zongoraest esetében, mint mondjuk egy Mahler-Ezrek előadásánál? A  veronai Aréna túl nagy? Naná, hogy. Vagy éppenséggel túl kicsi, ha minden jegy elkelt és emberek kívül rekednek. Az eladott jegyek száma azaz a fizető közönség (lét)száma pedig igenis fontos. Senki nem várja el pl. Ránkitól, hogy töltse meg a felcsúti Arénát Népstadiont Puskást, nem erről van szó, hadd ne magyarázzam.
"... kivételes tisztelet jár a kisebb hírverést kapó, de színvonalas koncerteknek, ahol a művészek nem hangzatos, üres frázisokat pufogtatnak, hanem igényes munkával tényleg sokat tesznek a zenéért." 
Itt nyilván -nem egészen objektív mércével mérve- a saját koncertjeire is céloz. Higgye el ő is, más is, hogy nem minden "szemfényvesztő, cirkuszi produkció jellegű", amit nem ő csinál és/vagy ami "nagy csinnadrattával meghirdetett".
PS Fentieket nem vitaindítónak szántam, csupán megírtam a saját véleményemet. Az élet megy tovább. The show must go on.

6537 lujza 2023-12-06 22:48:25 [Válasz erre: 6533 eszbe 2023-12-06 06:07:36]
Ránkinak igaza van abban, hogy a szemünk a vezető érzékszervünk, és a látvány minden mást háttérbe tud szorítani. És ennek köszönhető, hogy a film, de még inkább a tv, és végül az internet pörgő vizualitása főszerepet játszhat abban, amiért a mai fiatalokat kárhoztatjuk. Így az előző generációk, amelyek ezeket létrehozták, a haladással együtt önkéntelenül okozói is ennek.

6536 Klára 2023-12-06 10:11:58 [Válasz erre: 6532 lujza 2023-12-06 04:43:54]
A "tehetségkutató" műsorokkal kapcsoltban egy megjegyzés. Lehet - sőt biztos - hogy sokan ezekben a műsorokban hallanak először zenét. De nem kevés fiatalban csak az marad meg, hogy valaki jön, elénekel vagy elszaval valamit, és jön a siker és dől a "lé". Az nem minden esetben jön át a képernyőn, hogy e mögött mennyi munka van, és még mennyi lesz, ha a színvonalat tartani akarja, ha a továbbiakban is ezen a területen akar létezni! Nem nagyon nézem ezeket a műsorokat, de akik folyamatosan figyelemmel kísérik. pontosan tudják,  mennyire keveseknek jön be a tartós siker, és hány kisiklott élet marad hátra. Amiről a reklám és a következő ilyen sorozatot előkészítő propaganda mélyen hallgat!

6535 Momo 2023-12-06 10:01:00

Ami a dolog érdemi részét illeti: Egyetértek RD-vel. Úgy van, ahogy mondja. (Ha máshonnan nem gondolnám, nagyon hasonló észrevételeim vannak nekem is. És azzal nyilván egyet tudunk érteni, aki olyan dolgokat fogalmaz meg, amit mi gondolunk.)
Annyit tennék hozzá, hogy szerintem a korszellemmel (vagy mi ez) sajnos nincs mit tenni. Ha az emberek máshogy akarnak élni, gondolkodni, ha más dolgok tetszenek nekik, akkor senki nem fogja őket megállítani. Ettől még igaza van RD-nek: Valóban egyfajta hanyatlás figyelhető meg. A folyamat ugyanakkor szerintem visszafordíthatatlan.


6534 Momo 2023-12-06 09:48:56

„…72 évesen ritkán tud valaki lépést tartani a korszellemmel, lett légyen az bármilyen. Pláne az MMA-székfoglalón.”

 

Én azt hiszem, az utolsó mondatban kell keresni a megfejtést, Dantès kolléga sarkos véleményére. Az MMA székfoglaló a botránykő, melytől – szerinte – szegény RD-nek egyetlen elfogadható mondata nem marad. Kár érte. Nem kell ennyire szemellenzősnek lenni. Az élet (és a művészet is) sokkal több, mint pártpolitika.
Én azt hiszem, RD egész életművével hitelesíti a mondanivalóját. Ráadásul nem olyasmiről nyilatkozik, amihez nem ért, hanem előadóművészetről. Szerintem fontos és okos dolgokat mond ki. Tekinthetők ezek egy idős, nagy művész intő gondolatainak a jelen és az utókor számára. 





A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.