Miért vagy benne biztos, hogy "lépést kell tartani a korszellemmel"?
Mi csak némi kivonatot olvasunk, és Sümegi Noémi szavait. Hogy mennyire van igaza, ahhoz az eredetit kellene elolvasni. De ha kiindulsz a Kocsis - Ránki kettősből, mindketten zseniálisak voltak, de náluk különbözőbb személyiséget nehéz lenne elképzelni. Persze, hogy az inkább introvertált Ránkit zavarja minden feltűnősködés. De a közvetítésekkel kapcsolatban nagyon is igaza van, nem mindegy, hogy ki és hogy csinálja. A Müpa stúdiójában például mindig zenei végzettséggel rendelkezik a közvetítés vezetője, és kottával a kezében dolgozik, sőt, az aznapi kottákat már előre kijegyzeteli magának. Viszont naivitás azt gondolni, hogy csak megfelelő befolyás kellene ahhoz, hogy mondjuk mindenki komolyzene rajongó legyen. Mindig is egy kisebbség szerencséje volt, hogy megkapta ezt az adományt. Én ugyan nem szeretem és nem is nézem ezeket a látványos tehetségkutató műsorokat, de vannak, akik talán itt hallanak először valami színvonalasabbat.
Ès kàbè minden màsodik szavàval vitàba lehet szàllni. A kötőjelekkel ès nèvelőkkel termèszetesen nem. Hiàba no, 72 èvesen ritkàn tud valaki lèpèst tartani a korszellemmel, lett lègyen az bàrmilyen. Plàne az MMA-szèkfoglalòn.
Szuper!, minden szava ezerszer igaz! Megelőztél, percek óta azon gondolkodom, hova kellene beírni. Köszönöm!
Szívesen. :-)
Egyébként van olyan produkció, amikor van súgólyuk, és van, amikor nincs. Rendezői koncepció és díszlet kérése. (A kettő persze összefügg.)
A ma este is játszott Istenek alkonyában például van.
Köszönöm, így már értem.
A súgó (amikor nincs súgólyuk), a színpad (rendezői) jobb oldalán, a takarásból súg. A bal alsó proszcénium páholyban, hátul a szövegkiíró dolgozik.
Már minden playback-ről megy, ezért nem kell súgólyuk. :)
Ez nem inkább az ügyelő, vagy valamilyen asszisztens lehet? Én még nem találkoztam a súgólyuk eltüntetésével, legfeljebb azzal, hogy a díszlet "befedi", vagyis nem emelkedik ki látványosan a színpadon, de az énekesek felé nyitott marad.
Néhány hete bejárhattam a Szegedi Nemzeti Színházat. Ott sem súgólyukból, hanem a színpad oldaláról súgnak egy ideje - merthogy a súgólyuk zavarta esetenként a rendezőt/karmestert/énekeseket.
Régóta motoszkál bennem a kérdés. Manapság a színpadon nem látom a súgólyukat. Ha magasan ülök, meg szoktam találni a technikai konzollal beterített páholy (az olasz színházakban ez a királyi páholy szokott lenni, ha nincs díszelőadás, ahol megjelenne pl. a köztársasági elnök) közelében egy másik páholyt, ahol egy íróasztalra kitett nagy "könyvet" lapozgat valaki szorgalmasan és mikrofon is van a közelében. A tolmácsfülkére emlékeztető felállás ez, ezért ragadja meg mindig a figyelmemet. Arra gondolok, hogy a súgó ül a partitúra fölött. Ebből a feltételezésből jön a kérdésem: az énekesekhez hogyan jut el a súgás?
Ez elég szomorú! Hol van Budapest szerepvállalása? Mert a zenekar világszerte fővárunk nevét is népszerűsíti!
https://fidelio.hu/klasszikus/kozossegi-adomanyozassal-gyujt-uj-harfara-a-budapesti-fesztivalzenekar-179846.html
Gratulálunk! Nagyon megérdemelte!
Karikó Katalin Nobel-díjas!
A szlovákiai választásokat Fico pártja nyerte meg. De egyaltalán nem biztos, hogy kormányt tud alakítani. Minden Pellegrinitol fugg, hogy kivel áll ossze. Sajnos nem lesz egy magyar párt sem a parlamentben. / a magyar politikai elit nagyon orul Fico gyozelmének/
LASKAI OSVÁT ANTIKVÁRIUM
44.
könyvárverés
2023.
10. 14. SZOMBAT 10:00 - 2023. 10. 14. SZOMBAT 16:00 16 NAP MÚLVA
Kéziratok
250. tétel: AUTOGRAM-GYŰJTEMÉNY ♦ „Köszös-asztal – A Baross-kávéház emléklapja 1918. jan. 1-től”
KIKIÁLTÁSI ÁR: |
1 500 000 HUF |
„Szinház utá sehol jobb a
virstli … sörrel!”
A kávéház író- és művészvendégeinek aláírásai: Ady
Endre, Babits Mihály, Bibó Lajos, Csathó Kálmán, Dohnányi Ernő, Gedő Lipót,
Harsányi Zsolt, Herczeg Ferenc, Hunyady Sándor, Kosáryné Réz Lola, Lehár Ferenc, Móricz Zsigmond, Muráti
Lili, Pekár Gyula, Szabó Dezső, Tormay Cecile, Tömörkény István és sokan mások.
Kb. 50 aláírás a kávéház
bélyegzőjével ellátott lapon.
A hátoldalon ceruzás feljegyzés: „A
Józsi-főpincér autogramm gyüjteménye +1934. március 7-én. Felesége- leányától
vettem 30,- Pengőért: 1939. december 18-án. Marczali Henrik főpincér”
Méret: 295×404 mm.
Engem szinte minden érdekel, így a történelem is, és évek óta szorgalmasan olvasom a Rubicon c. folyóiratot (mindenkinek ajánlom, ezt a nagyon színvonalas és izgalmas lapot). Az augusztusi számban olvastam egy nagyon érdekes cikket, „A táborokból a tárgyalóterembe" címmel. Az írás a náci koncentrációs táborokból élve hazakerült zsidókról szól, akik közül sokat - okkal vagy ok nélkül - a nácikkal történő kollaborációval gyanúsítottak, és többüket, feltehetően ártatlanul, el is ítéltek koncepciós perekben. A cikkíró említést tesz egy könyvről, amelyet Dr. Perl Gizella, máramarosi nőgyógyász írt, I was a doctor in Auschwitz (Orvos voltam Auschwitzban) címmel, és 1948-ban, New Yorkban jelent meg. A cikkíró hozzáteszi, hogy a könyvet, meglepő módon, magyarra sohasem fordították le.
Kedves Héterő, tehát itt válaszolok:
Hat évvel ezelòtti beírásom folytatásaként:
Hogyan kell helyesen írni azt a szót, hogy "megkáposztátlaníthatatlanságaitoknak" pluralis genitivusban?
Szuper! Javaslat: "zsepikendő". Szent ég!...
Kedves Klára, köszönet illet meggyőző magyarázatodért; világos érvelésed nélkül elveszett lenne még az AI is, nemhogy ez a himi-humi mta-site. Érdemes lenne megírnod a szerkesztőknek, micsoda anomália felfedezésének vagy érdemdús részese.
Zsepkendő?
Megcáfolhatatlan magyarázatok:
KALAP ÁCS Javasolt alak: "kalapács"
Magyarázat
A „kalap” főnevet és az „ács” főnevet egybeírjuk az alábbi szabály alapján:
A két főnévből álló – jelöletlen birtokos jelzői vagy jelentéssűrítő – alárendelő összetételeket egybeírjuk.
PAPÍR ZSEB KENDŐ Javasolt alak: "papír zsebkendő"
Magyarázat
Két szabályt alkalmaztunk egymás után az alábbi sorrendben:
1. A „zseb” főnevet és a „kendő” főnevet egybeírjuk az alábbi szabály alapján:
A két főnévből álló – jelöletlen birtokos jelzői vagy jelentéssűrítő – alárendelő összetételeket egybeírjuk.
2. A „papír” főnevet és a „zsebkendő” főnevet különírjuk az alábbi szabály alapján:
Ha az anyagnévi jelzős kapcsolatnak valamelyik vagy mindkét tagja összetett szó, az anyagnevet különírjuk jelzett szavától.
__________________________
BÚZA VIRÁG SZIROM Javasolt alak: "búzavirágszirom"
1. lehetséges magyarázat
Két szabályt alkalmaztunk egymás után az alábbi sorrendben:
1. A „búza” főnevet és a „virág” főnevet egybeírjuk az alábbi szabály alapján:
A két főnévből álló – jelöletlen birtokos jelzői vagy jelentéssűrítő – alárendelő összetételeket egybeírjuk.
2. A „búzavirág” főnevet és a „szirom” főnevet egybeírjuk az alábbi szabály alapján:
A két főnévből álló – jelöletlen birtokos jelzői vagy jelentéssűrítő – alárendelő összetételeket egybeírjuk.
2. lehetséges magyarázat
Két szabályt alkalmaztunk egymás után az alábbi sorrendben:
1. A „virág” főnevet és a „szirom” főnevet egybeírjuk az alábbi szabály alapján:
A két főnévből álló – jelöletlen birtokos jelzői vagy jelentéssűrítő – alárendelő összetételeket egybeírjuk.
2. A „búza” főnevet és a „virágszirom” főnevet egybeírjuk az alábbi szabály alapján:
A két főnévből álló – jelöletlen birtokos jelzői vagy jelentéssűrítő – alárendelő összetételeket egybeírjuk.
Ez így nem sikerült túl udvariasra. Megismétlem. Köszönöm a pontos linket. Ahogy megnéztem, rájöttem, egyszer már belefutottam ebbe a honlapba, de időközben elfelejtettem a létezését. Ezek után remélem nem fogom.
Köszönöm. Elfelejtettem az elérést.
Van egy jópofa weblapja az mta-nak, amely az egybe- vagy külön írással foglalkozik. Csak be kell írnod a kérdéses kifejezést, és máris megkapod a választ. Ebben az esetben a következőt:
9–120]
A tegnapi, ruhadarabos rejtvény kapcsán felmerült bennem egy kérdés. Tudja valami a fórumtársak közül, hogy a kabátária egybe, külön vagy netán kötőjellel írandó?
Kedves Laci, ott van mindkét beírásod a Rendezői színház topikban...
Tisztelt szerkeztoség, ma 3/4 három-kor írtam a rendwzio színház topicba. Miért kerult a hozzászolásom 2022-be ?
Tegnap este megnéztem M-5 tv adon egy gazdasági vitamusort a pénzhatalomrol. Boros Imre és beszélgeto társai. Rég nem hallottam ennyi sok hoaxot és féligazságot. Sajnos akinek nincsenek alapos gazdasági ismeretei , az
Végre kinyomoztam minden számomra szükséges információt. Vázlatosan: Nagy András (Budapest, 1952. december 18. – Marly-le-roi, 1980. június 28.) Érettségi: 1971, Budapest, Fazekas Mihály Gyakorlógimnázium, T: Kőváry Károly. IMO 1971: II. díj. IPhO 1970: III. díj. OKTV 1970: szak. 9. helyezés, 1971: szak. I. díj. Kürschák 1969: II. díj. Eötvös 1969: III. díj, 1971: I. díj. Matematikus (ELTE, 1972-1977). Az egyetem elvégzése után Budapesten és Párizsban programozóként dolgozott. 1979-ben kiment Franciaországba, ahol 1980 nyarán közlekedési balesetben életét vesztette, és három gyermeke: Eszter, Ákos és Veronika maradt apa nélkül. Veronika, aki csak apja halálos balesete után született, ismert író és műfordító. (Mellesleg énekesnő is.) Eddigi három francia nyelven és álnéven írt regényének egyike Prix de Flore díjat nyert.
Madame Tussauds-kiállítás nyílik Budapesten
ORIGO - 2023.05.23. 18:14
Több világváros után május 25-én Budapesten, a Palazzo Dorottyában is megnyílik a Madame Tussauds-kiállítás 51 élethű magyar és külföldi viaszfigurával.
Ez is jogos. Az Aranybulla viszont magyar körülmények között kezdi a kultstátuszt elérni, hasonlóan Ed Wood filmjeihez Amerikában. Látatlanban nem tudom megmondani, vajon ide jut-e Rákay Petőfi-szuperprodukciója, ill. az 1242 IS, vagy úgy feledésbe merülnek, mint az idén január végén sugárzott A helység kalapácsa c. borzadály.
Tehát eleve közpénz után ácsingóztak. Ráadásul még annyi érdekérvényesítő erejük sincs, mint a komolyzenének.
Jelentős részükre már ha akarna sem tolonghatna, mert közpénztámogatás hiányában megszűntek. Tudnivaló, hogy nálunk ma sem piaci jegyárak vannak a legtöbb produkcióra. Könnyen mazsolázhat így -szerencsénkre- kitűnő előadók, együttesek között pl. a MüPa. Az már minősített eset, hogy az évente milliárdokból kistafírozott Nemzeti Színház iskolásokkal tömi ki széksorait, ifjúsági vagy ifjúságnak szánt darabokkal tölti fel és ki repertoárja jó részét. MÁO pedig ... nos, MÁO egyedüllálló: vaskos állami támogatását fejeli meg tizen- sőt most már bőven huszonezres jegyárakkal. Aztán a zsöllye és a páholyok vagy üresen ásítoznak vagy ... vagy nem folytatom, lehet találgatni. Aztán meg lehet (lehet??) engem személyemben ócsárolni, érvek híján.
Tudomásom szerint a PBT az egyetlen, amelyik nem kunyerál apanázsért. A többi előadásaira tolonganak a nézők?
Olvasd el ezt: https://port.hu/forum/aranybulla/87832 - főleg az elejét. A belinkelt kritikákkal is nagyon egyet lehet érteni. Gondolok a technikai megvalósításra - statiszták száma, forgatási helyszín - és a történelmi hűségre. Számomra a legfelháborítóbb a 4. és 5. keresztes hadjárat sikeresnek hazudása volt.
A két "érdektelen" halmaz kb. úgy viszonyul egymáshoz, mint a régi viccben a "vegyes libakolbász" összetétele: egy liba, egy ló. Bár esetünkben talán helyesebb egy libáról és egy méretes lipicai ménesről beszélni.
Milliók élnek és dagonyáznak kényelmes búvárharangban. "Was ich nicht weiß macht mich nicht heiß".
Ehhez nem tudok hozzászólni, mert kb. ugyanannyira érdekel, mint a markukat alamizsnáért tartó "független színházak".
Kedves barátom! Te búvárharangban élsz? Ezért a szó szoros értelmében őszintén irigyellek. Nagyon kérlek, ne vedd sértésnek ezt a megjegyzésemet, mert NEM AZ.