Bejelentkezés Regisztráció

Momus társalgó


938 SzJ 2009-06-16 07:57:25 [Válasz erre: 936 nibelung 2009-06-15 22:39:15]
"...Beethoven megy..." És ha megfizetik?

937 daunerni 2009-06-15 23:19:26 [Válasz erre: 930 tarnhelm2 2009-06-15 17:56:16]
És miért ment haza Prokofjev?

936 nibelung 2009-06-15 22:39:15
Valahogy úgy érzem,hogy ha Bach és Beethoven Hitler Németországában élt volna, Beethoven megy, Bach marad.

935 nibelung 2009-06-15 22:36:17 [Válasz erre: 934 Pancoletti 2009-06-15 21:53:35]
Valami olyasmi, hogy Furtwängler a karmester előtt megemelem a kalapomat, de Furtwängler az ember elött visszateszem a fejemre.

934 Pancoletti 2009-06-15 21:53:35 [Válasz erre: 922 nibelung 2009-06-14 09:39:54]
és, mi lenne az? :)

933 -zéta- 2009-06-15 21:48:35 [Válasz erre: 932 nibelung 2009-06-15 21:22:49]
Én Tarnhelm2-vel osztozom: a kérdés jogos, de itéletet nemigen hozhatunk, mert a konkrét történelmi helyzetet nem tudjuk megitélni, ugyanis nem élünk benne. Nem hányhatjuk R. Strauss szemére, hogy nem hagyta el hazáját, ahol amúgy megbecsült alkotó volt. Ráadásul - úgy vélem - a nácizmus nem egy csapásra árasztotta el a németeket, hanem apránként. Azaz: sokáig lehetett hinni, hogy csak egy rossz periódus zajlik, aminek nem lesz durva folytatása. Ma tudjuk, hogy ez nem így lett, de ez 1933-ban, 1935-ben nem volt egyértelmű. Az emberek nem láttak Hitler fejébe...

932 nibelung 2009-06-15 21:22:49 [Válasz erre: 931 eccerű 2009-06-15 18:59:05]
Hát nem is tudom.Meggyözőek vagytok,de valami hiányérzetem mégis maradt.Vannak emberek, akiknek gyöngébb a tűrőképességük, finomabbra, érzékenyebbre van állítva.Bartók ilyen volt, Kodály nem. Van aki meg tud alkudni magával, van, aki nem. Abban igazat kell adjak nektek, hogy kategorikusan beszélni erről a kérdésről nem szabad.Csak konkrét személyekkel kapcsolatban lehet feltenni a kérdést: ő miért maradt, vagy ment el. De úgy érzem, hogy ennek a kérdésnek van létjogosultsága.

931 eccerű 2009-06-15 18:59:05
Igen, azért ez a téma közel sem ilyen eccerű. Mégsem emigrálhat egyszerre egy ország. Azonkívül van hazaszeretet is a világon, meg van család is, és alkat kérdése is. Van egy unokatestvérem, aki lediplomázott '87-ben, majd elment itthonról 23 évesen, mondván, hogy nem szereti az itt élő embereket, és nem akar itt élni. Nem lett boldog élete, mert hazátlan, nagyjából 5-6 évente költözik családostul - sokszor másik országba - de haza semmiképpen nem jönne. Én meg nem tudnék máshol élni, és ettől még egyikünk sem jobb, vagy rosszabb ember a másiknál. Aztán itt vannak az 56-os magyarok, elmentek innen a többi 9 millió ember itthagyva a nyomorban, majd néhányan nagy kegyesen visszajöttek, amikor már lehetett, és most ők osztják az észt, meg az erkölcsöt - milyen alapon...? A művészi kvalitásokhoz pedig aztán a világon semmi köze sem az emigrálásnak, sem az emberi jellemnek úgy általában. Hány olyan előadó-, vagy alkotóművészt lehet mondani, aki emberileg nem ér föl egy rothadó redvás zoknival sem, mégis zseniális a maga szakmájában. Vagy fordítva is van példa dögivel.

930 tarnhelm2 2009-06-15 17:56:16 [Válasz erre: 929 nibelung 2009-06-15 12:53:48]
Ezer okuk lehetett rá, míg másoknak meg ezer okuk lehetett a maradásra. Nem hiszem, hogy ez az egyetlen erkölcsi szempont, ami alapján meg lehet ítélni embereket, hogy elhagyta-e a hazáját egy diktatúra miatt vagy sem. A Szovjetunióból is voltak, akik elmenekültek, mások meg maradtak. Most azt mérlegeljem, miért maradt Richter, mikor még az apját is megölték Sztálin alatt?

929 nibelung 2009-06-15 12:53:48 [Válasz erre: 928 tarnhelm2 2009-06-15 11:43:26]
Szerinted miért emigráltak egyes német művészek a nácik alatt, és mások meg miért maradtak? Persze nem-zsidó művészekre gondolok.

928 tarnhelm2 2009-06-15 11:43:26 [Válasz erre: 927 nibelung 2009-06-14 20:25:09]
Én azért óvatosabb lennék az effajta itélkezésekben...

927 nibelung 2009-06-14 20:25:09 [Válasz erre: 926 tarnhelm2 2009-06-14 17:06:12]
Csak az emberi kvalitásaiból.

926 tarnhelm2 2009-06-14 17:06:12 [Válasz erre: 923 WiseGentleman 2009-06-14 14:22:49]
És ki foglalta el Toscanini megüresedett helyét Bayreuthban? Na ki? Richard Strauss. De az én szememeben ez semmit sem von le R. Strauss karmesteri és főképpen nem zeneszerzői kvalitásaiból.

925 tarnhelm2 2009-06-14 17:03:42 [Válasz erre: 917 WiseGentleman 2009-06-13 14:05:38]
Ez lehet Wise, de kit érdekel ma Friedelind Wagner? NAgyjából ez az egyetlen amiért a nevére emlékezhetünk. Cosima, Siegfried, Winifred, Wileand és Wolfgang valamivel jelentősebb figurák - operatörténeti szempontból mindenképpen.

924 nibelung 2009-06-14 15:12:52 [Válasz erre: 921 WiseGentleman 2009-06-14 00:26:34]
Főleg, ha a fél zenekar zsidókból állt.

923 WiseGentleman 2009-06-14 14:22:49 [Válasz erre: 922 nibelung 2009-06-14 09:39:54]
No igen, Toscanini a nácik hatalomra jutása után bojkottálta Bayreuthot.

922 nibelung 2009-06-14 09:39:54
És közismert Toscanini véleménye is Furtwängler-ről.

921 WiseGentleman 2009-06-14 00:26:34 [Válasz erre: 919 macskás 2009-06-13 14:20:02]
Mi nem így volt?? Richard Strauss távolról sem volt olyan kirívó eset, mint pl. Herbert von Karajan, Elisabeth Schwarzkopf, Karl Böhm vagy a Wagner-család (Friedelindet leszámítva). Bizonyos (kizárólag bizonyos) szempontból azokat az amerikai zenekarokat is meg lehet érteni, akik a második világháború után nem voltak hajlandóak Wilhelm Furtwängler pálcája alatt zenélni...

920 nibelung 2009-06-13 16:07:13 [Válasz erre: 916 tarnhelm2 2009-06-13 13:09:42]
Azért ha nem szeretjük, ahhoz hozzájárulhat ez is. Persze nem lehet mindenki egy Thomas Mann.

919 macskás 2009-06-13 14:20:02 [Válasz erre: 918 WiseGentleman 2009-06-13 14:08:28]
Azért ez nem így volt...

918 WiseGentleman 2009-06-13 14:08:28 [Válasz erre: 914 nibelung 2009-06-12 20:08:05]
Richard Strauss nem volt kifejezetten kedvelt a náci vezetés szemében, egyrészt, mert szabotálta a "Deutscher Gruß"-t (régi helyesírás szerint, ugyebár), másrészt számos, zsidó származású értelmiségivel közösséget vállalt (pl. Stefan Zweig, tudtommal). Csupáncsak, ő akkora nagy név volt, hogy a nácik nem engedhették meg, hogy félresöpörjék. Amikor az amcsik megérkeztek Garmisch-Partenkirchenbe, úgy fogadta őket: "én vagyok az, aki a Rózsalovagot írtam". Persze arról, hogy az amcsi katonák tudták-e, mi fán terem a Rózsalovag, nem szól a fáma...

917 WiseGentleman 2009-06-13 14:05:38 [Válasz erre: 916 tarnhelm2 2009-06-13 13:09:42]
Azért pl. Friedelind Wagner megtette: a Wagner-családban egyedüliként nem vállalt közösséget a Gonosz Tengelyével...

916 tarnhelm2 2009-06-13 13:09:42 [Válasz erre: 914 nibelung 2009-06-12 20:08:05]
Hát ja, de szerintem ennek nincs túl nagy jelentősége. Nem ezért szeretjük, ha szeretjük és nem ezért nem szeretjük, ha nem szeretjük. A háború után elég álságos dolog volt azt követelni a német művészektől, hogy miért nem emigráltak.

915 Pancoletti 2009-06-13 13:00:41 [Válasz erre: 914 nibelung 2009-06-12 20:08:05]
:)

914 nibelung 2009-06-12 20:08:05
Kicsit olyasmi volt, mint Richard Strauss. Jóban volt a nácikkal, csak nem nagyon.:)

913 tarnhelm2 2009-06-12 19:00:24 [Válasz erre: 909 nibelung 2009-06-08 21:29:12]
Én úgy tudtam, hogy NSDAP tag volt. Az angol wikipedia szerint: Orff's association with the Nazi Party has been alleged, but never conclusively established. His Carmina Burana was hugely popular in Nazi Germany after its premiere in Frankfurt in 1937, receiving numerous performances. But the composition with its unfamiliar rhythms was also denounced with racist taunts. He was one of the few German composers under the Nazi regime who responded to the official call to write new incidental music for A Midsummer Night's Dream after the music of Felix Mendelssohn had been banned — others refused to cooperate in this. But Orff had already composed music for this play as early as 1917 and 1927, long before this was a favour for the Nazi government.

912 Megén 2009-06-09 12:20:05 [Válasz erre: 909 nibelung 2009-06-08 21:29:12]
Én csak sejtem, hogy valami lehetett az otthonmaradásában, mert az "ánti világban" sokáig nem játszották, lemeze azt hiszem volt. Nem emlékszem mikor vettem Orff lemezt, 70-es évek vége.......? Nyilvánosan én egy többképernyős zenei-képi kompozícióban láttam (Már nem emlékszem, hogy is hívták az ilyesmit) a régi MTV székházban, és az "Amikor a macska jön" c. csehszlovák filmben hangzott fel a zenéje. A 70-es években már a boldogult Károlyi kertben hallottam koncerten is. Szívesen hallanék még emlékeket másoktól is......

911 macskás 2009-06-09 09:05:16 [Válasz erre: 910 eccerű 2009-06-08 23:03:02]
Szerintem se

910 eccerű 2009-06-08 23:03:02 [Válasz erre: 909 nibelung 2009-06-08 21:29:12]
Az nem zene.

909 nibelung 2009-06-08 21:29:12
Most látom, hogy a mai napon mutatták be 1937-ben Frankfurtban a Carmina Burana-t. Mit lehet tudni Orff mesterről, ő csak egy otthonmaradt zeneszerző volt, vagy politikailag is, szóval értitek. p.s. Akármi is volt, én nem szeretem a zenéjét. Olyan retrográdnak érzem (ha van ennek a szónak egyáltalán értelme itt).

908 zsoly 2009-06-03 20:41:32 [Válasz erre: 907 tiramisu 2009-06-02 16:47:20]
Most olvastam a Délmagyarországban, hogy a Mezzo-győztes Adam Diegelnek felajánlották a Szabadtérin Kalafot, amire azonnal rábólintott. De aztán beszélt az énektanárával, és végül is visszamondta, korai lenne még, vigyázni akar a hangjára. Ritkán ugyan, de ilyen példát is találni.

907 tiramisu 2009-06-02 16:47:20 [Válasz erre: 906 -zéta- 2009-06-02 10:02:05]
Lehet és KELL is NEMET mondani! Ez nem könnyű, de ha belebuknak a nem nekik való feladatba, több százan is állnak mögöttük az éneklésre vállalkozók közül. nekik meg annyi. Hogy is mondják, énekes van rengeteg, takarítónőt nehezebb találni a Házba . :-(

906 -zéta- 2009-06-02 10:02:05 [Válasz erre: 905 Fabricius 2009-06-02 08:34:51]
Köszönöm, hogy ezt írod. Az a helyzet, hogy elég zavaró látni, hogy mennek a fiatalok szépen sorban tönkre. Úgy tűnik, hogy a színház nem törődik azzal, hogy mi lesz velük öt év múlva. Viszik néhány évig a vállukon a terheket, azután lapát. Soroljam a neveket? Dénes Zsuzsától Vári Zsuzsáig, Fekete Veronikáig...:-( hosszú a sor.

905 Fabricius 2009-06-02 08:34:51
Kedves Zéta! Örülök, hogy említetted a Salome-kritikádban, hogy Nyári Zoltánra az égvilágon mindent rábíznak. Bizony elég helytelenül. Anélkül, hogy bántanám az énekest, meg szeretném jegyezni: ennyire nem lehet tenorínség, hogy egy amúgy tehetséges bonvivánra Don Josetól Cavaradossiig, Turiddut!, Taminot, a Rigoletto hercegét és még ki tudja hány neki egyáltalán nem való főszerepet csak úgy odaadnak! A hangja lírai tenor, de nincs technikája. A hangerőt ordítással próbálja elérni, unmuzikális, és ahogy írtad, a stílusokról fogalma sincs. Semmi köze Verdihez, Puccinihez. Nem azért írtam, mert az ellensége lennék, tenorista se vagyok, de erőszakos törtetése az opera műfajában engem igenis felháborít!

904 nibelung 2009-05-15 12:26:35
Hej, az Abody ! Ahogy mondani tudta azon az orrhangján:Dabárbost....

903 WiseGentleman 2009-05-15 11:55:37 [Válasz erre: 898 Momo von Hofmannsthal 2009-05-10 12:24:54]
Megkövülök... Ezek szerint lehet, hogy Hrennyikov nem volt igazán nagy zeneszerző? Mi a helyzet Szabó Ferenccel? Tegyük hozzá, hogy Abody Béla igen bölcs mondása szerint az ember igazi műfaja tulajdonképpen önmaga.

902 nibelung 2009-05-13 08:43:29
Lásd 896-os postot.

901 eccerű 2009-05-12 21:09:02 [Válasz erre: 899 nibelung 2009-05-10 17:11:32]
azaz?

900 sphynx 2009-05-12 07:39:42
Volt itt egy olyan fórumozó, hogy "Tamás". Ha még van, csak átalakulva, küldhetne egy privát üzenetet.

899 nibelung 2009-05-10 17:11:32 [Válasz erre: 898 Momo von Hofmannsthal 2009-05-10 12:24:54]
Nos, ez a kutya harap.

898 Momo von Hofmannsthal 2009-05-10 12:24:54 [Válasz erre: 897 WiseGentleman 2009-05-10 05:45:58]
Szerintem: amelyik kutya ugat, az nem harap. Vagyis az ember vagy a zeneszerzésbe teszi az energiáját, vagy a politikába. Aki igazán nagy zeneszerző, az nem lehet mellékesen az.

897 WiseGentleman 2009-05-10 05:45:58 [Válasz erre: 896 nibelung 2009-05-07 10:06:18]
A legnagyobb zeneszerzőket soha nem lehet besorolni semmilyen politikai bugyorba. Ha igen, akkor too bad for them....

896 nibelung 2009-05-07 10:06:18 [Válasz erre: 886 Megén 2009-04-28 11:50:16]
Szokolay annyira jobboldali, amennyire ilyen vékony hangon csak lehetséges.

895 nibelung 2009-05-07 10:03:25
Az Európai Parlament megszavazta a zenei felvételek szerzői jogi védelmi idejének 50-ről 70 évre történő meghosszabbítását. Ezzel nemcsak a nagy karriert befutott szupersztároknak kedveznek, hanem a névtelen háttérzenészek, illetve együttestagok ezreinek.

894 WiseGentleman 2009-05-06 05:25:07 [Válasz erre: 890 Popsika 2009-05-04 18:28:25]
Annyira hiányzik??

893 szerk. 2009-05-04 19:53:43 [Válasz erre: 890 Popsika 2009-05-04 18:28:25]
Nos: nem elvtársak, és nem szüntették meg. Mindenesetre köszönjük a jóindulatot.

892 Popsika 2009-05-04 19:23:12 [Válasz erre: 891 unicornis 2009-05-04 19:15:47]
Köszi!

891 unicornis 2009-05-04 19:15:47 [Válasz erre: 890 Popsika 2009-05-04 18:28:25]
Megvan még, csak eldugták. Megtalálod [url]http://www.momus.hu/forum.php?forumcat=283;ITT[/url] Érdemes elmenteni a kedvencek közé, akkor nem kell keresgélni. :))

890 Popsika 2009-05-04 18:28:25
Nos, tehát a kedves elvtársak megszüntették a politikai homokozót?

889 tiramisu 2009-04-28 23:20:48 [Válasz erre: 884 eccerű 2009-04-28 09:53:19]
Emlékszel a Szávitri-ra ? Csak melizmák voltak. Aki kihallotta a dallamot kapott egy savanyúcukrot...:-)





A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.