Bejelentkezés Regisztráció

Momus társalgó


988 tarnhelm2 2009-06-23 10:24:11 [Válasz erre: 986 nibelung 2009-06-23 08:30:03]
Én csak nagyobb körültekintést ajánlok az ítélkezésben. A világ nem ilyen egyszerű, hogy vannak jók meg rosszak, fasiszták meg antifasiszták, jó ember aki emigrál a diktatúrából, rossz ember, aki otthon marad. Walter fél évszázad távlatából, már a nácik előli emigránsként leír egy eseményt, nyilvánvalóan (és egyébként érthetően) személyes elfogultságból - ezt érdemes a helyén kezelni. Ebből azt az ítéletet levonni, hogy a szörnyeteg Cosima elutasította a zseniális Waltert, mert zsidó volt - botorság. Ha így lett volna, nem bízzák rá a Bärenheutert. Másfelől Walter valóban nem tartozott a jelentős Wagner-karmesterek közé. A híresnek tekintett két felvonás a Walkürből engem nem győz meg arról, hogy feltétlenül Bayreuthban lett volna a helye. De a MET-nek sem ő lett a Wagner-kermestere, hanem Bodanzky, Leinsdorf, Stiedry és mások. Nem váletlen, hogy egyetlen teljes Wagner opera sem maradt fenn vele lemezen, holott rengeteg felvétele van. Walter fenomenális Mahler-karmester, kiváló Mozart és Haydn-interpretátor. Cosimával való találkozásán, úgy tűnik ügyetlenül viselkedett. Verdit dícsérte és leszólta Siegfried Wagnert. Nincs min csodálkozni, ha nem váltott ki szimpátiát a Wagner-családban .

987 nibelung 2009-06-23 08:34:14
Elnézést kérek, végig rosszul írtam Bayreuth nevét az előbbi post-ban.

986 nibelung 2009-06-23 08:30:03 [Válasz erre: 985 tarnhelm2 2009-06-23 00:04:39]
Wagnernek antiszemitizmusa dacára voltak zsidó barátai. Ezeket úgy látszik nem zavarta Wagner nyilvánosan tett zsidóellenes kirohanásai, cikkei. Lévi ezek közé tartozhatott, Bruno Walter meg nem. De BW visszaemlékezéseiből idéztem egy pár olyat is, amelyből kiviláglik Cosima ellenszenves, gőgös lénye. BW-nek ez sem tetszett, és valószínüleg nem nagyon tartotta titokban, hogy mi a véleménye Cosimáról. Így aztán nem hívták meg Beureuth-ba karmesternek, amit feltehetően ő sem nagyon bánt. Vagy arra akarsz célozni, hogy Bruno Walter nem volt elég "jó minőségü" zenész Beureuth számára?

985 tarnhelm2 2009-06-23 00:04:39 [Válasz erre: 983 nibelung 2009-06-22 19:57:47]
Csakhát ha ez lett volna a legfőbb szempont miként vezényelhette mégis Hermann Lévi a Parsifal ősbemutatóját, és aztán még jó tíz évig Wagner halála után a Fesztiválon?

984 macskás 2009-06-22 22:22:24 [Válasz erre: 982 tarnhelm2 2009-06-22 19:27:01]
Több forrás is van erre

983 nibelung 2009-06-22 19:57:47 [Válasz erre: 981 tarnhelm2 2009-06-22 19:20:08]
Különösen azért , mert Bruno Walter zsidó volt, és (legalább is a Wikipedia szerint)Cosima még kedves férjeuránál is antiszemitább volt.

982 tarnhelm2 2009-06-22 19:27:01 [Válasz erre: 980 macskás 2009-06-22 18:35:11]
Bár ezt csak egy korántsem elfogulatlan beállítású naplóírótól tudjuk így. Óvakodnék készpénznek tekinteni a kis Lina véleményét.

981 tarnhelm2 2009-06-22 19:20:08 [Válasz erre: 972 nibelung 2009-06-22 14:26:18]
Az ellenszenv kölcsönös volt. Nem is vezényelt Walter Bayreuthban... :))

980 macskás 2009-06-22 18:35:11 [Válasz erre: 971 tarnhelm2 2009-06-22 12:57:47]
Drága Cosimánk úgy hamisított leveleket, hogy öröm volt nézni, a saját haldokló apjának sem könnyítette meg az utolsó napjait, sőt! Richardja Parsifaljával volt elfoglalva, mialatt apja a Wahnfried-villával szemben agonizált.

979 macskás 2009-06-22 18:32:22 [Válasz erre: 977 nibelung 2009-06-22 15:50:34]
Megkapták!

978 tiramisu 2009-06-22 17:49:50 [Válasz erre: 977 nibelung 2009-06-22 15:50:34]
Igen, innen fújhat a szellő....

977 nibelung 2009-06-22 15:50:34 [Válasz erre: 976 tiramisu 2009-06-22 15:30:41]
Vagy mindketten szerették volna, hogy Liszt legyen az apósuk.

976 tiramisu 2009-06-22 15:30:41 [Válasz erre: 975 nibelung 2009-06-22 15:20:35]
...von Bülow és Wagner igazi kemény férfiak lehettek... Cosima pedig nagyon odaadó... Irigylésre méltóak... Hiába, tombolt a Romantika...

975 nibelung 2009-06-22 15:20:35 [Válasz erre: 974 tiramisu 2009-06-22 14:39:31]
Meg elfogulatlansága. Siegfried Wagner Bärenhäuter című operájára mondta:"Sokkal több, mint természetes,és népi, a Bärenhäuter -rel fiam a legszebb vígoperát alkotta meg a Mesterdalnokok óta". Richard Wagner özvegyének e gőgös, sőt galád kijelentése után, nem maradt más hátra, sürgősen témát kellett változtatnom. ..... .. Verdiről eképp nyilatkozottt:"Fejlődés? Semmi különbséget nem látok az Ernani és a Falstaff között". Részletek Bruno Walter visszaemlékzéseiből.

974 tiramisu 2009-06-22 14:39:31 [Válasz erre: 972 nibelung 2009-06-22 14:26:18]
Volt viszont egy nagy előnye, a szépsége. :-)

973 tiramisu 2009-06-22 14:39:29 [Válasz erre: 972 nibelung 2009-06-22 14:26:18]
Volt viszont egy nagy előnye, a szépsége. :-)

972 nibelung 2009-06-22 14:26:18
Erről eszembe jut Bruno Walter "Téma variációkkal" című könyve. Leírja egy találkozását Cosimával, és hozzáfűzi, hogy ilyen ellenszenves nővel még életében nem találkozott.

971 tarnhelm2 2009-06-22 12:57:47 [Válasz erre: 955 WiseGentleman 2009-06-17 00:49:24]
"Nota bene Cosima miről híres?" Kedves Wise, arról, hogy lényegében neki köszönhetjük a bayreuthi fesztivált. (Nem részletezem, könnyen utána tudsz nézni, hogy mennyiben.) Tudod ez az a hely, ahová te is szívesen mész el olykor.

970 unicornis 2009-06-18 11:38:00 [Válasz erre: 969 nibelung 2009-06-18 10:47:05]
pont ugyanaz a hangvétel, mint az előbb hivatkozott Páger-könyvé. Citál is belőle részeket. Dohnányi két világháború közti tevékenysége és mindenkori humanizmusa vitán felül áll. A viceházmester-mentalitású ávós-anyagok citálása pedig gyomorforgató (pl: az argentinai nyilas-kolónia megjegyzés).

969 nibelung 2009-06-18 10:47:05 [Válasz erre: 968 nibelung 2009-06-18 10:45:17]
Elfelejtettem a linket megadni http://gondolkodjunkegyutt.hu/spip.php?article131

968 nibelung 2009-06-18 10:45:17
Ebben a cikkben, (amely persze nem Szentírás) Dohnányiról is csúnyákat írnak, meg Zathureczky-ről is, hogy visszatérjünk a zenészekre.

967 unicornis 2009-06-18 10:08:58 [Válasz erre: 953 WiseGentleman 2009-06-17 00:18:49]
Páger soha nem volt nyilas. Olvasd el MGP könyvét (a Páger-ügy). Még a láthatólag elfogult szerző sem tudta rábizonyítani a prekoncepcióját. Ugyanez áll Szeleczkyre. Ha élne bármelyikük, teljes joggal perelhetne téged rágalmazásért. Ne nagyon rugdalj halottakba- főként hazugsággal ne- nem tisztességes. Olvass. Ad Major: Gobbival együtt nyugodtan lehetett szalon-szocialista. Ha a rendőrséggel gondja akadt, anyuka szólt Horthynénak és a dolog elintéződött. Hasonló volt a helyzet Rajkkal- csakhogy az ő bátyja virtigli nyilas államtitkár volt.

966 muzsika 2009-06-18 09:14:29
Pozsgai Zsolt: Szeretlek Faust Izgalamas történelmi dráma a politikai közelmúltról, melyben a történelem tulajdonképpen csak apropó. Egy ember két, valós énjéről szól. A teória szerint mindannyiunkban lakozik egy pap, aki a felelős, a filozófus, a gondolkodó, a hitbéli. És van bennünk egy színész, aki a "belemenős", az élvhajhász, a bohém, a kísérletező. Pozsgai Zsolt gondolt egy nagyot és azt mondta, hogy Mindszenty bíboros, akit nyilasellenes fellépése miatt fogtak le, és a kor legnagyobb filmsztárja, Jávor Pál, akinek zsidó volt a felesége, ezért rásütötték, hogy zsidóbarát. Nos, ez a két ember találkozhatott 1944 végén a sopronkőhidai fegyházban. Ez is csak fikció, de akár meg is történhetett volna. A darab Mindszenty önmagával folytatott beszélgetése, amelyben előbújik néha színész-énje. Az ember olykor elfeledkezni a másik énjéről, és döntéshelyzetben nem teszi fel magának azokat a kérdéseket - talán tudatosan -, amelyeket szükséges lenne. (Kautzky Armand) www.port.hu

965 nibelung 2009-06-18 09:01:34 [Válasz erre: 963 cirmi 2009-06-17 23:28:49]
Jávor Pál nyilván tett egy kis kitérőt Nyugatra, majd rájött, hogy az ő "közege" mégis csak Magyarország, és hazajött. Azt hiszem beteg is lehetett már akkor,mert hazatérte után nemsokkal meghalt.Én a Farkasréti temető környékén laktam akkoriban, és 10 évesként tanúja voltam a hatalmas tömegnek, amelyik utolsó útjára kisérte.

964 IVA 2009-06-18 02:01:45 [Válasz erre: 953 WiseGentleman 2009-06-17 00:18:49]
Különös, Páger Antalt és Szeleczky Zitát (Kiss Ferenc nevével kiegészítve) apukám is kb. így mutatta be nekem, aki már a felszabadulás után születtem: a fő- előtag nélkül, de hát nyilas múlt alacsony rendfokozatban is terhelő. A rendszerváltásnak nevezett rekapitalizálódás és neofasizálódás két évtizede alatt azonban innen-onnan igyekeztek árnyalni ezt a kemény képet róluk, Szeleczky Zitát szinte rehabilitálták, s már-már kultusza lett. Téged érintetlenül hagyott ez az árnyalás, vagy olyan tényeket ismersz, amelyek alapján ragaszkodsz az apukáméval egyező megítéléshez? A hazatért Páger Antalt számos vígszínházi előadásban, filmben és tv-játékban láttam. Méltán volt kelendő: idős színészként is mindenben kiválót nyújtott, színészete mára sem kopott meg. Szeleczky Zita – a háború előtt készült filmek tanúsága szerint - valóban volt annyira képességes, hogy színészettel társuljon rendkívüli megjelenése, de nem biztos, hogy annyira erős tehetség volt, hogy ha visszajö(hete)tt volna, jelentős nemzedéktársai (Lukács Margit, Olthy Magda, Tolnay Klári, Bulla Elma stb.) mellett, az időszerű szerepkörváltás után is vezető színésznő maradt volna. Viszont az emigráns magyarok körében legendává vált – és lehet, hogy ezt fel tudta mérni ő maga, vagy akinek a tanácsát megfogadta.

963 cirmi 2009-06-17 23:28:49 [Válasz erre: 953 WiseGentleman 2009-06-17 00:18:49]
Miért jött haza Jávor Pál, aki nem volt soha nyilas, sőt zsidókat mentett, és nem hogy villát nem kapott vissza, de jól belerúgtak. Életében nem adták meg neki a hőn áhított Nemzeti Színház beli tagságot. Úgy hallottam Major Tamás nem engedélyezte.

962 zuniga 2009-06-17 18:22:00 [Válasz erre: 961 nibelung 2009-06-17 18:04:47]
Mondom, hogy nem egyszerű a történet!

961 nibelung 2009-06-17 18:04:47
Márai és Wass is "olyan messze" mentek,persze nagyon más indokok alapján,és mindketten öngyilkosok lettek, mint Zweig. Más emigráltak meg nem lettek öngyilkosok. Ők voltak többségben. Tanulság?

960 zuniga 2009-06-17 11:46:46 [Válasz erre: 958 nibelung 2009-06-17 11:16:06]
"Ha kiment volna az USA-ba, vagy (hogy közel maradjon) Svájcba, akkor semmi probléma nem lett volna." Ez is milyen "egyszerű" megoldás. Lám, Stefan Zweig is milyen messzire ment.....

959 zuniga 2009-06-17 11:45:15 [Válasz erre: 957 WiseGentleman 2009-06-17 00:54:46]
"a szerzője őrült" Ilyen egyszerű ez az egész?

958 nibelung 2009-06-17 11:16:06 [Válasz erre: 945 tiramisu 2009-06-16 11:57:19]
Érdekes, ahogy a Strauss család kezelte ezt a zsidó-meny problémát. Az illető hölgy többször került bajba származása miatt, de R. Strauss mindannyiszor "bedobta" magát,és kimentette a Gestapo karmaiból.A meny ide-oda költözött Németországon belül, majd Bécsbe ment, de úgy látszik ragaszkodott ahhoz, hogy nácik által ellenőrzött területen maradjon.Ezért is kapták el többször. Ha kiment volna az USA-ba, vagy (hogy közel maradjon) Svájcba, akkor semmi probléma nem lett volna.

957 WiseGentleman 2009-06-17 00:54:46 [Válasz erre: 943 nibelung 2009-06-16 09:22:12]
Sőt, tegyük hozzá, hogyha valaki elolvasta a Mein Kampfot, az tudhatta, hogy a szerzője őrült, itt még annyi mentség sem lehetett, mint a baloldali diktatúrák esetén, amelyek köztudottan pozitív eszmei ihletettségűek voltak, ugyebár...

956 WiseGentleman 2009-06-17 00:51:00 [Válasz erre: 933 -zéta- 2009-06-15 21:48:35]
Jómagam különbséget tennék az opportunizmus és az aktív részvétel között. Az előbbi kategóriába sorolnám mondjuk Richard Strausst, az utóbbiba a Wagner-családot vagy Karajant... Ez természetesen nem jelenti a zenei képességekről alkotott ítéletet...

955 WiseGentleman 2009-06-17 00:49:24 [Válasz erre: 925 tarnhelm2 2009-06-14 17:03:42]
Friedelind egyébként a bayreuthi fesztivál rendezésében részt vett, amíg a nácizmus nem jutott hatalomra, így maximum arról híres, hogy az ő közreműködésével dolgozták ki az első pszichiátriai profilt Hitlerről. Nota bene Cosima miről híres? Amellett, hogy Liszt lánya és Wagner felesége volt, ő honosította meg Bayreuthban a "hitlerájt" (a f.cking achievement, isn't it), míg New Yorkban a második világháború alatt is játszották a MET-ben Wagnert (az USA volt talán az egyetlen olyan ország, ahol az ellenség által írt zeneműveket előadták...)

954 WiseGentleman 2009-06-17 00:41:07 [Válasz erre: 930 tarnhelm2 2009-06-15 17:56:16]
Az egyik legérdekesebb eset volt Ivan Petrov (a operatörténet egyik legnagyobb Borisza), akinek eredeti neve ugyebár Johann Krause volt (német származású), csupán ez a név nem igazán volt életbiztosítás a sztálini Szovjetunióban...

953 WiseGentleman 2009-06-17 00:18:49 [Válasz erre: 937 daunerni 2009-06-15 23:19:26]
Miért jött haza Páger Antal, annak ellenére, hogy főnyilas volt? Egyrészt, honvágya volt, másrészt kibekkelte, hogy visszakapta a villáját és művészetének megfelelő szerepeket kaphatott... Miért nem jött vissza Szeleczky Zita, aki szintén tehetséges volt és ugyanolyan főnyilas... A választ, testvér, azt fújja már a szél...

952 kobzos55 2009-06-16 21:04:54 [Válasz erre: 951 nibelung 2009-06-16 21:01:38]
Azt nem tudom. Nem találtam részleteket.

951 nibelung 2009-06-16 21:01:38 [Válasz erre: 950 kobzos55 2009-06-16 20:10:17]
Hogy úszta meg?

950 kobzos55 2009-06-16 20:10:17
Miközben érdeklődéssel olvasom a náci Németországban maradt és többé-kevésbé kompromittálódott, illetve az onnan tiltakozásul eltávozott zenészekről szóló vitát, engedjétek meg, hogy felhívjam a figyelmeteket egy zeneszerzőre, akik végig Németországban maradt, noha közismert antifasiszta volt: Karl Amadeus Hartmann (1905-1963) Bajor katolikus családban született, egész életében naiv szocialista meggyőződésű volt. A háború után - mint a nagyon kevés "be nem sározódott" értelmiség egyik képviselője - jelentős szerepet vállalt (Nyugat-)Németország kulturális életének újjászervezésében. A Bajor Állami Opera dramaturgja lett, majd megalapította a Musica Nova modernzenei fesztivált. Nálunk sajnálatosan ritkán hallhatóak művei (bár Concerto funebre című hegedűversenyének előadásaira utaló nyomokat azért találtam), pedig - ha másért nem - de a 1930-as években Bartókkal és Kodállyal kialakított közeli kapcsolatáért megérdemelne némi figyelmet!

949 nibelung 2009-06-16 18:06:50 [Válasz erre: 935 nibelung 2009-06-15 22:36:17]
Kénytelen vagyok korrigálni magamat, a Toscanini-nek tulajdonított mondat nem Furtwängler-ről szólt, hanem Richard Strauss-ról.

948 nibelung 2009-06-16 18:02:16 [Válasz erre: 947 tiramisu 2009-06-16 16:59:31]
Esetleg érdemes elolvasni ezt: http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Strauss#Strauss_and_the_Nazis

947 tiramisu 2009-06-16 16:59:31 [Válasz erre: 946 nibelung 2009-06-16 13:56:21]
Mi az az ÉS, Gondolom ezért is nem ment a nácik ellenében sem...

946 nibelung 2009-06-16 13:56:21 [Válasz erre: 945 tiramisu 2009-06-16 11:57:19]
Igen, olvastam, hogy összeköttetései segítségével próbálta menteni, sikerrel. És?

945 tiramisu 2009-06-16 11:57:19 [Válasz erre: 944 nibelung 2009-06-16 09:35:52]
Olvastam R.Strauss életrajzában, hogy az egyik menye zsidó volt. Nem lehet , hogy őt próbálta menteni ?

944 nibelung 2009-06-16 09:35:52
"s az emberségen, mint rajta a rák, nem egy szörny-állam iszonyata rág s mi borzadozva kérdezzük, mi lesz még, honnan uszulnak ránk új ordas eszmék, fő-e uj méreg, mely közénk hatol-" JA ezen sorait mindenki ismeri, ő innen Pestről többet látott, mint Strauss a helyszínről?

943 nibelung 2009-06-16 09:22:12 [Válasz erre: 933 -zéta- 2009-06-15 21:48:35]
Egyébként 1935-ig már annyi disznóság (rossz kifejezés) történt már Németországban, a teljes ellenzék betiltása, majd fizikai megsemmisítése, (és hadd ne említsem a többit), hogy aki akkor nem látott Hitler fejébe, különösen egy ilyen magas intelligenciáju ember, mint R. Strauss, az nem is akart. A Mein Kampf-ban leírtak szisztematikus megvalósítása folyt, Straussnak ezt a "libretto"-t is ismernie kellett.

942 Sipi 2009-06-16 09:11:06 [Válasz erre: 937 daunerni 2009-06-15 23:19:26]
Ha jól tudom, Prokofjev azt mondta, hogy míg nyugaton könyörögni kell a zenekaroknak, hogy adják elő egy-egy új művét, Szovjetunióban még meg sem szárad rajta a tinta és már játszák. Ő megtanulta a játékszabályokat és nyugodtan élhetett. Furtwängler "ellentmondásos jellem" volt, bár ott maradt, de ha jól tudom, sosem használta a karlendítéses üdvözést, hogy ezt elkerülje, pálcával a kezében jelent meg a pódiumon. Sőt valahol hallottam, hogy még a háború előtt Ausztriában hangverseny előtt levetette a horogkeresztes zászlót a falról. A háború vége felé pedig ő is távozott Németországból Svájcba. Tehát én is azt mondom, az embereket nem nagyon lehet egyértelműen osztályozni, különösen ennyi év távlatából.

941 Megén 2009-06-16 08:39:14 [Válasz erre: 933 -zéta- 2009-06-15 21:48:35]
Még ha láttak is: hallottunk ugye pár éve egy olyan kijelentést, amely szerint "alámerülni és kibekkelni"! Embereket a politikához való viszonyulásukban nagyon nehéz meg- és elítélni. Nincs két egyforma ember, így mi sem tudhatjuk, ki milyen környezetben döntött vagy sodródott úgy, ahogy tette. Persze ez azt is jelenti, hogy a saját politikához való viszonyulásunk folytán elítélhetjük ezért vagy nem.

940 nibelung 2009-06-16 08:26:42 [Válasz erre: 938 SzJ 2009-06-16 07:57:25]
Ha komoly a kérdésed: Beethoven-t nem hiszem, hogy Hitler (vagy akárki) pénzzel befolyásolni tudta volna, ha utálja az illetőt.

939 nibelung 2009-06-16 08:23:31 [Válasz erre: 937 daunerni 2009-06-15 23:19:26]
Mert tudtára jutott, hogy Sztálin meg fog halni, az meg nem, hogy ugyanazon a napon ő is. (Mint tudjuk.:))





A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.