Bejelentkezés Regisztráció

Operett a magyar rádióban (1949-től napjainkig)


4160 Búbánat 2020-11-08 20:32:18

A Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”) hallhattuk:

  • Márkus Alfréd – Harmath Imre: Meseautóban (Medgyesi Mária, km. a Stúdió 11 és az MRT Énekkara)
  • Ábrahám Pál – Szilágyi László – Kellér Dezső – Harmath Imre: 3:1 a szerelem javára - „Beleszerettem magába, remegve kérem magát ma, legyen az én négy, öt, hat gyermekemnek édes mamája...” (Zentay Anna, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)
  • Buday Dénes dalaiból  Csákányi László, Csákányi Eszter,  Derzsi György, Feleki Kamill, Gyurkovics Zsuzsa, Felföldi Anikó, Haumann Péter, Honthy Hanna, Waigand Tibor, Karády Katalin énekel.

 

  • Kálmán Imre  – Julius Brammer, Alfred Grünwald – Kulinyi Ernő: Cirkuszhercegnő – Mabel és Tony vidám kettőse: „Ég áldjon, galambom, még akad Pesten kalandom… (Koltay Valéria és Rátonyi Róbert, km. az MRT Szimfonikus Zenekara. vezényel: Bródy Tamás) – Qualiton, 1965
  • Lehár Ferenc – Jenbach Béla -  Zágon István – Dalos László: A kék mazúr  - Gretl és Muki vidám kettőse: Férjül veszlek, kicsi violám, beköti a fejedet a lány.../ Hölgyem, én édes hölgyem, - Mondj le a nászról szépen bölcsen....” (Koltay Valéria és Rátonyi Róbert, km. az MRT énekkara és  szimfonikus zenekara, vezényel: Bródy Tamás - 1965. augusztus 20., Kossuth Rádió 14.05 – 15.15; az új Lehár-felvételek között a másik bemutató a Frasquita részletei voltak

4159 Búbánat 2020-11-07 20:25:08

A Dankó Rádió mai operettműsorának („Az a szép)  zenéi voltak -a közelmúlt adásaiből ismételve:

  • Ábrahám Pál – Alfred Grünwald, Fritz Löhner-Beda – Heltai Jenő – Romhányi József: Bál a Savoyban - „Az én nevem La Bella Tangolita”  (Csonka Zsuzsanna)
  • Kálmán Imre – Julius Brammer, Alfred Grünwald - Kulinyi Ernő: A bajadér

Három duett - Odette és Radjami szerelmi kettősei az operettből - Vámos Ágnes és Udvardy Tibor énekel, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás - keresztmetszet,1962. augusztus 8., Kossuth Rádió, 20.20 - 21.10:

- „Lengő liliom, gingallo….Szólt egy aranyos pillangó, mátkám, jegyesem ő… / Dzsajpur csodakertjén…”

-  „Mondd, szeretsz-e hát? - Szeretlek én, forrón, szívből…- szerelmem, jöjj ide, ülj le hát… /Szebb vagy mint fenn az ég, mely csillagfényben ég, óh, bajadérom, táncolj még …/ - Éjsötét a szempár, kárhozatba visz…Bűvös, drága szempár, nézz, csak nézz le rám, sorsom csak te légy…”

-  "Hajlik ide, hajlik oda,…. /- a Gangesz kék vizénél még édesebb a csók, a Gangesz kék vizénél a szív is lángoló, a Gangesz kék vizénél…”

Három duett - Marietta és Napoleon St. Cloche vidám kettősei az operettből:

-  „Jön-e velem, nagysá’d, shimmyt járni” (Oszvald Marika és Csere László)

- Egy jó kis bár, hol nóta száll” (Kalmár és Palcsó Sándor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara)

- „Szervusz, Rózsám, pityókos párom” (Kertesi Ingrid és Korcsmáros Péter, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - részletek, új felvétel, Huszka Aranyvirág c. operettjének részleteivel: Farkas Katalin, Póka Balázs) - 1988. október 27., Petőfi Rádió 19.05 – 19.45

- Radjami herceg dala, I. felv.: „Ó bajadérom, kit a szívem imád…” (Egyházi Géza)

 

  • Kálmán Imre  - Bakonyi Károly–Gábor Andor: Tatárjárás 

Treszka dala: „Sárgarépa, citronád, megjöttek a katonák, sej, haj, a katonák…./Hajrá, előre, a sík mezőre, rohamra rajta, rajta, rajta…” (Zentay Anna és az MRT Énekkara, vezényel: Vincze Ottó) - 1967. szeptember 3., Kossuth Rádió 14.22- )

- Kettős:  „- Óh, holdas este! Mért vagy szívem veszte! Óh, holdas est! Tebenned éltem, tebenned reméltem.  Te voltál lelkem ringató zenéje…/Ne mondd, hogy a szíved már halott…” (Raffay Erzsébet és Svéd Sándor, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara – 1955) – megjegyzem, ez a kettős egy másik Kálmán Imre- operettből - a „Kis király” – való, de az idők folyamán a ”Tatárjárás” részévé vált. – Alternatív felvételről is: Kálmán Imre-operettrészletek (Hungaroton Classics – 1955.; Petress Zsuzsa és Svéd Sándor, a Magyar Állami Hangversenyzenekart Török Emil vezényli

- Dal a „csókos” Juliskáról: „A kis Julis csak azt kívánja tudni módfelett: belül egy nagy huszárkaszárnya, jaj, milyen lehet?…/Adj egy édes csókot drága kis babám! Így kívánja ezt a huszár reglama…” (Zentay Anna és a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Pécsi József – 1959) – Alternatív felvételről is: Kálmán Imre-operettrészletek (Hungaroton Classics – 1955.; a Magyar Állami Hangversenyzenekart Pogány László vezényli)

  • Az „örökzöldek” közül említem meg:

„Herkulesfürdői emlék– keringődal  Pere János  és a Fantázia Szalonzenekar lemezéről hangzott el.


4158 Búbánat 2020-11-06 20:06:00

A Dankó Rádió Az a szép című operettműsorában a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia, az egykorvolt Király Színház fénykorát ismertette, említést téve az ott megfordult neves hazai énekes-színészekről.

A mai adásban elhangzott zenék voltak:

  • Huszka Jenő – Bakonyi Károly - Martos Ferenc: Aranyvirág

- Tarantella: “…Fürge tánca hogyha  járja, nincs a földön néki párja, sok legény él-hal érte, ily bolondul csókja után. Simogatni, hízelegni tudnak jól e kis kacsók, ámde jobban lángolóbban izgat ajkadon a csók… de lépre nem megy a csábító, a kis hamis madár!' (Farkas Katalin és Póka Balázs, km. a Magyar Állami Operaház Énekkara és az MRT Szimfonikus Zenekara. Vezényel: Sebestyén András) – „Operettkedvelőknek" - "Bemutatjuk új felvételeinket", 1988. október 27., Petőfi Rádió 19.05 - 19.45; Kálmán Imre A bajadér c. operett részleteivel együtt.

- Aranyvirág és Beppó kettőse: "Szívem szívednek örökös rabja lett, ujjadra húzom karikagyűrűmet… akármi történjék a szív alatt, a szívem hozzád hű marad…" (Kincses Veronika és Miller Lajos, km. a MÁV Szimfonikus Zenekar, vezényel: Behár György) – részletek, 1979. február 24., Petőfi rádió 21.20-22.00;  Hungaroton, 1979

  • Kacsóh Pongrác – Bakonyi Károly – Heltai Jenő: János vitéz 

- Bagó dala: „Egy rózsaszál szebben beszél, mint a legszerelmesebb levél...” (Melis György, Közreműködik az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) – „Melis György  operettdalokat énekel, új felvételről” - 1980. november 3., Kossuth Rádió 20.31 – 20.50. 

Alternatív felvételen: János vitéz – hanglemez.  – Bagó: Melis György. Km. a Magyar Állami Operaház Zenekara és az MRT Énekkara (karigazgató: Vajda Cecília) Vezényel: Lukács Ervin, teljes hangfelvétel, Qualiton kiadás: 1961 év LPX 6529-31 (3 LP); CD - 1996.

- Iluska dala: „Van egy szegény kis árva lány....” (Házy Erzsébet, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Polgár Tibor) – A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1959. december 27. Kossuth Rádió18.40 – 21.05 

  • Szirmai Alberttől egy dalt énekelt Medgyaszay Vilma - archív hangfelvétel
  • Jacobi Viktor – Bródy Miksa – Martos Ferenc: Leányvásár – „Kettecskén, az élet édes álom, kettecskén....” (Harmath Ilona és Rátkai Márton) – archív felvétel: ismeretlen zenekar; 1911 körül; Kiadó: Premier Record.
  • Szirmai Albert - Bakonyi Károly - Gábor Andor: Mágnás Miska: „Csirbiri. csiribiri, kék dolmány...” (Mészáros Ági, ifj.  Latabár Árpád és Latabár Kálmán) – az 1949-es zenés magyar film hanganyagából.
  • Eisemann Mihály – Baróti Géza: Füredi Annabál - „Csopak, SomlóBadacsony! Borral töltsd a kulacsom! ....” (Zentay Anna és ifj. Latabár Árpád, km. a Magyar Rádió Esztrád Zenekara, vezényel: Gyulai-Gaál Ferenc ) - 1959. március 28., Kossuth Rádió, 20.20 -22.15
  • Huszka Jenő – Martos Ferenc: Gül baba 

- Leila és Gábor diák szerelmi kettőse, II. felv.:  „- Ha volnék egy énekes madárka, tehozzád szólna mindegyik dalom…./- Szép égi virágom, jó sorsomat áldom…/- Jer, vélem, édes, szökjünk el innen…”  (Farkas Katalin és Gulyás Dénes, km. az MRT  Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Makláry László) - 1986, Qaliton, Gül baba – keresztmetszet

- Mujkó nótája: „Darumadár fenn az égen, hazafelé szálldogál, vándorbottal a kezében cigánylegény meg-megáll…” (Clementis Tamás, km. a  Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János) (Stúdiófelvétel, 2014. december – Magyar Rádió 6-os stúdió) – MTVA - Dankó Rádi

- Lantos diák (Gábor) dala, I. felv.: „Nem tudom én hol születtem, növekedtem, nevelkedtem, nevelkedtem. Rózsabokor volt a bölcsőm, s puha fű a nyoszolyám, puha fű a nyoszolyám …/- Jártam, kóboroltam, mindig csak daloltam, úgy ahogy éreztem. Jóbarátot leltem, szép leányt öleltem, így sohasem szerettem! Vígan éltem, hej, senkitől sem féltem …” (Balczó Péter, km. az  Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János) – (Stúdiófelvétel, 2014. december – Magyar Rádió 6-os stúdió) – MTVA - Dankó Rádió

  • Kacsóh Pongrác - Bakonyi Károly - Endrődi Sándor, Pásztor Árpád - Sassy Csaba: Rákóczi

- Rákóczi megtérése: Fülembe csendül egy nóta még, ott szunnyadott már a szívembe rég. A dajkanóták emléke kél, egy árva népről bús dalt regél.../Hazámba vágyomDuna-Tisza partja vár, szebb ott az álom, szebben dalol a madár...” (Kovács József, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Pál Tamás) Vágyom egy nő után” - Kovács József operettlemeze (részletek, Qualiton, 1985) 

 - Rákóczi és Amália búcsúkettőse: „- Kezembe a kezed, szívemre a szívedédes párom, tudom, hogy utolszor, tudom, hogy örökre el kell válnunk…” (Barlay Zsuzsa és Udvardy Tibor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel Kerekes János) -  A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1964. január 4. Kossuth adó 20.25 – 22.00


4157 Búbánat 2020-11-05 21:24:35

A Dankó Rádió Az a szép című műsorában ma délután elhangzott operettrészletek voltak: 

  • Lehár Ferenc  Paul KneplerLudwig Herzer, Fritz Löhner-Beda - Harsányi Zsolt – Erdődy János: Giuditta

Giuditta- keringő (a Bécsi Johann Strauss Zenekart Willi Boskovsky vezényli)

Giuditta dala: Olykor csodálkozom a különös varázslaton, hogy ki hozzám közel kerül, az rögtön tűzre gerjed menthetetlenül!... /Olyan forró ajkamról a csók, olyan fehérek e kis kacsók, olyan selymes és ívelt a pillám, pillantásom, mint a villám. Bőröm fehérebb, akár a hó, hangom érzéki, vérforraló...”  (Házy Erzsébet, km. a Földényi-kórus és az MRT  Szimfonikus Zenekara, vezényel Bródy Tamás) –1968; részletek

Alternatív felvétel: „Új operett felvételeinkből" – Házy Erzsébet és Melis György énekel részleteket (1967. március 26., Petőfi Rádió, 13.20 – 13. 47) - a Magyar Rádió Énekkara és Szimfonikus Zenekara Bródy Tamás – „Giuditta dala")

Octavio belépője: „Élni jó! Barátaim, élni jó!… O signora, signorina, szól az édes kavatina…” (Korondy György, km. a Földényi-kórus és az MRT  Szimfonikus Zenekara,  vezényel Bródy Tamás)  –1968; részletek

Az alábbi részletek a Rádió Dalszínháza teljes stúdiófelvételéről (1982. szeptember 13., Kossuth Rádió 20.19 – 22.00) hangzottak el, az MRT Énekkarát és Szimfonikus Zenekarát Oberfrank Géza vezényli:

- Giuditta és Octavio kettőse: Lásd, milyen szép ez a bűvös világ!...” (Kalmár Magda és Molnár András)

Giuditta dala: „Szeretnék elmerülni a szerelem tengerében...”  (Kalmár Magda, km. az MRT Énekkara)

  • Lehár Ferenc  Ludwig Herzer, Fritz Löhner-Beda  Harsányi Zsolt: A mosoly országa

- Liza és Szu-Csong szerelmi kettőse – „Szívkettős” - , II. felv „Lótuszvirág! Érted élek csupán!… /Szív, hogyan tudsz így tele lenni, mondd!...”  (Házy Erzsébet és Simándy József, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1971. november 11., Kossuth adó 19.35 – 21.29

 

Réti József operaénekes emlékére, ki ezen a napon hunyt el (Ploiești, Románia, 1925. július 8. – Budapest, 1973. november 5.) 

  • Lehár Ferenc – Innocent Vincze Ernő – Rékay Miklós: A vándordiák (Garabonciás)  

Józsi dala: „Utam muzsikálva járom, búsan keresem a párom, négy húron át zengem a szív szavát…/Szép asszony, hej, ha rám nevet, szétfutnak mind a fellegek! Párosan ez a világ gyönyörű, aranyos délibáb! /Gyöngyvirágom, kicsi violám! Mondd, az arcod mért oly halovány? Elepeszti tán a szerelem, ami idebenn dalol szíveden? Sóhajod megérti majd az ég, elküldi a párod tefeléd! Rólad álmodik nótafám, szép violám ...” (Réti József, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara. Vezényel: Kerekes János)

  • Leo Fall - Julius Brammer, Alfred Grünwald - Gábor Andor: Sztambul rózsája

- Ahmed dala: „Ezt mondják mindenütt a nagyvilágban, örök szép lányok nagyon sokat szeret. Egy férfi fogva tart tíz nőt, vidáman. Lehet, hogy így volt, meglehet. Ma már e tények, a múlt regények: egy nő s egy férfi jobb arány! Ma már a férfiak egy nőnek élnek, s így össze nem török én sem, talán. /Pompázó virágom, te drága szép! Seherezádom te légy, te légy! Szívedbe végy! Csókodból árad szent békesség! Mondj nékem forrón száz szép mesét! Száz mámoros szép mesét! Felírjuk egy könyvbe, fel ám, de mind! Mindazt mire szívünk szerelmeink.  Szeretlek én, te is szeretsz! Könyvünkben ez tündököl. S reád kívül csak ez kerül: két szív s ezer gyönyör!...”  (Réti József, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Kerekes János)

  • Lehár Ferenc – Robert Bodanzky – Alfred Maria Willner – Gábor Andor: Cigányszerelem

- Józsi dala: „Ne kérdezd, ki vagyok? Az eltaszított szerelmed, mely nyugvást nem talál! A jó szív, a csöndes hűség, mely cserben hagy ám. A régi időknek árnya, egy néma de hangos árny, mely az utat elállja, de bárhová, merre járj. /Zórika, Zórika, jöjj haza már, hadd térjek én vissza véled, otthon a boldogság békéje vár, itt nékem csak kín az élet. Zórika, Zórika, jöjj haza már, otthon a hűség, a csönd. Zórika, itt csak a szenvedés vár, ott boldogság köszönt...” (Réti József, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Kerekes János)

  • Jacques Offenbach - Henri Meilhac, Ludovic Halevy - Fischer Sándor: A szép Heléna

- Páris belépője – Páris ítélete, I. felv.:  Három istennő vitázott egykor Éva zöld hegyén. Mindhárom nő azon csatázott, ő a legszebb égi lény. Az ilyen Éva szép fiút ha kézhez kap, az ilyen Éva minden eszközt megragad…”  (Km. Réti József, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1965. november 20., Kossuth Rádió 19.58 – 21.52

 


4156 smaragd 2020-11-04 00:21:08 [Válasz erre: 4149 smaragd 2020-10-29 15:30:07]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012 2020: Nagy Ibolya

Hétfőtől az alábbi műsorhét ismétlését hallhatjuk:

https://mediaklikk.hu/danko-radio/cikk/2019/04/01/tul-az-operencian-bessenyei-ferenccel-14-het/

A mai műsorban elhangzó részlet:

KEMÉNY EGON - Ignácz Rózsa - Soós László - Ambrózy Ágoston: "Hatvani diákjai"

Daljáték, Magyar Rádió, 1955

BESSENYEI FERENC SZÜLETÉSÉNEK 100. ÉVFORDULÓJÁN

Főszerepben: BESSENYEI FERENC - HATVANI ISTVÁN professzor

Továbbiak a fórum-bejegyzésben és a https://kemenyegon.hu/hatvani-diakjai oldalon.

 „Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


4155 Búbánat 2020-11-03 20:23:18

Rökk Marika  (Kairó, 1913. november 3. – Baden bei Wien, 2004. május 16.) színész-táncosnő, operettprimadonna emlékét idézte ma a Dankó Rádió Az a szép című operettműsorában a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia.

Kálmán Imre - Julius Brammer, Alfred Grünwald Harsányi Zsolt: Marica grófnő

- Bevezető zene (Az MRT Szimfonikus Zenekarát Breitner Tamás vezényli) – koncertfelvétel: Kálmán Imre-operettest közvetítése a Csepeli Munkásotthonból (1979. december 3., Petőfi Rádió 19.40 –21.40 ) 

- Zsupán és Marica kettőse, I. felv.: „Szép város Kolozsvár” - az énekkettőst bevezető prózai jelenettel (Rökk Marika és Németh Sándor) - Fővárosi Operettszínház előadásának hangfelvétele, 1992

-Tasziló és Marica kettőse, II. felv.: „Vedd fel a szép ruhád ma kicsikém!..../Ne szólj, kicsim, ne szólj, csak hallgass, úgy válaszolj!....” (Németh Marika és Simándy József, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) – A Rádió 1963. február 2. Kossuth adó, 20.30 – 22.00

- Bevezető kórus és Marica belépője, I. felv.: „Húzd, mint régen! Húzzad nékem! Gyere ide vén cigány!.../ De jó is lenne, szerelmes lenni, egy édes vágynak, utána menni...”  (Németh Marika, km. a Földényi-kórus)

  • Kálmán Imre - Rudolf Schanzer, Ernst Wellisch - Szenes Andor nyomán Szenes Iván: Az ördöglovas

Palotás (Debrecen Filharmonikus Zenekar, vezényel: Kaposi Gergely)  -„Éljen a magyar!  - Operettbál 2000” (Kiadó: Convention Budapest Classic, 2000) – CD

- Sándor Móric dala, II. felv.: Suhan az éj, elkerül az álom, a kicsi szobámba beragyog a nyár.../Ma Önről álmodtam megint, bocsánat, asszonyom, de nincsen abban semmi bűn, hogy Önről álmodom!....” (Ilosfalvy Róbert, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bolberitz Tamás) Operettkedvelőknek”,  „Bemutatjuk új felvételeinket”  (Ilosfalvy Róbert meg Pitti Katalin és Kalmár Magda énekel – Bolberitz Tamás meg Sebestyén András ill. Nagy Ferenc vezényli a Magyar Rádió ill. a Magyar Állami Operaház zenekarát), szerkesztő: Bitó Pál, 1984. február 23., Kossuth Rádió 19.15 – 20.10

  • Lehár Ferenc Alfred Maria Willner, Robert Bodanzky - Gábor Andor: Cigányszerelem 

- Józsi és Zórika szerelmi kettőse, I. felv. (Házy Erzsébet és Ilosfalvy Róbert, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Breitner Tamás)  - 1965-ös hanglemezfelvétel, részletek,  Qualiton kiadvány, LPX 6550, CD-n is kiadták, 2004

„... Hosszú kék hegy ormán ott vár egy tünde táj, ott édes nóta csendül, ott még a szív sem fáj.  - Ott teljesül az álom, mely mindig tova tűn. Szép tündérkertbe vágyom, hol nincsen árva szív..../-Jöjj vélem már, Zórika, a mennybolt a földre száll! Boldogságom várva vár rám, menjünk kéz a kézben már!”

  • Huszka Jenő – Martos Ferenc: Lili bárónő

– Illésházy gróf és Lili szerelmi kettőse, I. felv.  (Házy Erzsébet és Ilosfalvy Róbert, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Sebestyén András) – A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1961. március 25., Kossuth Rádió, 20.00 – 21.35

 „Dombtetőkön, völgy ölében, kis faluban mennyi ház! És szavakban és szívekben mennyi szép szerelmi láz!... Ablak ha kinyílik valahol, kihajol rajta egy leány. Messze gitár szava pengő, szerelem szava zengő... és a fiú szava oly esengő: Tündérkirálynő légy a párom! Szállj le, szállj le pille szárnyon, hajadból összeszőtt aranysugáron...”


4154 Búbánat 2020-11-02 20:36:02

A Dankó Rádió operettműsorában („Az a szép”) a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia ma Ábrahám Pál zeneszerző-karmesterre emlékezett, aki ezen a napon született. (Zombor, 1892. november 2. – Hamburg, 1960. május 6.)

Ábrahám Pál emlékét a következő dal-és operettslágerek idézték meg:

  • Ábrahám Pál – Mihály István: Lila akácok

A film dala - „Lila akácok, minek a szív, ha úgy fáj? Minek a nyíló virág, a kikelet, mit ér a rongyos világ, ha nem szeret?...” - Mensáros László ének-tolmácsolásában szólalt meg az adásban.

  • Ábrahám Pál – Földes Imre – Harmath Imre: Viktória  

- Cunlight és Viktória kettőse, I. felv.: „Kétfogatú vén fiákeren suhantam én a Ringen át…/Pardon, madame, hadd nyújtsak át egy szál rózsát…” (Gencsy Sári és Svéd Sándor, km. a Magyar Néphadsereg Művészegyüttesének Zenekara)

- Koltay és Viktória kettőse, II. felv.: Nem történt semmi, csak elválunk csendben: Good night… Így kellett lenni, majd elfelejt engem, good night…”  (Házy Erzsébet és Melis György,  km.  a Harmónia Vokál és az MRT Esztrád Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) – Részletek, 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40

  • Ábrahám Pál Alfred GrünwaldFritz Löhner-Beda Heltai Jenő – Romhányi József: Bál a Savoyban

- Madeleine dala, I. felv.: „Az élet kettesben de szép…/Toujours l'amour, egy hölgy és egy úr…” (Házy Erzsébetkm. a Harmónia Vokál és a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara)

- Madeleine és Aristid kettőse: "A férjed(m) szerelmes beléd(m), letérdel rajongón eléd(m)....A férjed(m) csak ismerjük el, úgy csókol, hogy jobban sem kell...”  (Házy Erzsébet  és Melis Györgykm. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40 Ábrahám Pál operettjeiből 

- Tangolita dala, I. felv.: „Az én nevem, La bella Tangolita, La Tangolita, di Santa Fé! (Lehoczky Zsuzsa, km. a Deák együttes)

  • Ábrahám Pál - Alfred Grünwald, Fritz Löhner-Beda - Földes Imre: Hawaii rózsája

- Hawaii keringő: „Ilyen szép nincsen még.../ A déltenger tündérvilága…”  (Petress Zsuzsa, Melis György, km. az MRT Énekkara és  Szimfonikus Zenekara,  vezényel: Bródy Tamás) - 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40 Ábrahám Pál operettjeiből 

- Jim Boy „néger dala”, I. felv. : „Egy Johnny vagyok, semmi egyéb, ha szemem ragyog, nevet a nép, pénzért, money-ért táncolok ó, du-du-du-dú” (Básti Lajos)

  • Ábrahám Pál – Szilágyi László – Kellér Dezső - Harmath Imre: 3:1 a szerelem javára

- Gingi dala, II. felv.: „Nyugaton épp úgy, mint Keleten.../Beleszerettem magába, remegve kérem magát ma, legyen az én négy-öt-hat gyermekemnek édes mamája...” (Zentay Anna, km. a Magyar Rádió és Televízió Esztrád Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40 Ábrahám Pál operettjeiből.

  • Ábrahám Pál - Harmath Imre: Júlia

- „Ma este a Burgban egy valcert tanultam, tehát most felkérem, Magát!” (Paudits Béla) – 1983, LP, „Paudits show”

Ábrahám Pál emlékezete után,  az adás végén még elhangzott:

- Szentirmai Ákos – Halmágyi Sándor:  Csodákat láttam, csodákat éltem, volt úgy, hogy vártam, volt úgy, hogy féltem.../.A csillagok örökké égnek, nem fogynak el, mint az élet....a csillagok örökké élnek.” (Ruttkai Éva)

- Lajtai Lajos – Békeffy István: A régi nyár  “Hol van az a nyár, hol a régi szerelem?” (Ruttkai Éva és Latinovits Zoltán)


4153 Búbánat 2020-10-31 20:18:49

A Dankó Rádió Az a szép című műsorában az operettek mellett örökzöld dallamok valamint a zenés színházi műfajok is helyet kapnak. A mai adásban hallott zenék:

  • Szirmai Albert – Innocent-Vincze Ernő: Tündérlaki lányok – „Zserbó [Gerbaud]-dal”   (Bódi Barbara és Peller Károly)

 

  • Eisemann Mihály – Mihály István - Szilágyi László:Köszönöm, hogy imádott, hogy reám így vigyázott, de ne küldjön virágot nekem. – a Hippoliyt, a lakáj c. film zenéje (Csere László és Détár Enikő)

 

  • Eisemann Mihály - Kellér Dezső: Fiatalság bolondság:  „Jaj de jó a habos sütemény, mogyoró van az ő tetején...” (Kiss Manyi, km. a Magyar Filmzenekar, vezényel:Török Emil)

 

  • Eisemann Mihály: „Szeret-e még!”; „Lesz maga juszt is az enyém”; „Kié vagy, mondd, kié?”;...- egyveleg (Pálos Zsuzsa és Incze József)

 

  • Fényes Szabolcs - Szilágyi László: Vén diófa„Fehér akácok! Veletek üzenem!...” (Zentay Anna, km. az MRT Szimfonikus Zenekara)

 

  • Lehár Ferenc – Ludwig Herzer – Fritz Löhner Béla – Harsányi Zsolt -  Szenes Andor: Friderika - Goethe és Friderika szerelmi kettőse:  „- Nem hallgathatok róla már, túl erős a vágy… Kis kezedre félve nézek, ezt se hittem volna én!.../Ó, maradj, te kis virágom, megleltelek végre én! Boldogság, amelyre vágyom, nyugszik itt egy leány kezén! Egy leány kicsiny kezén, fehér kezén!” (Andor Éva és Simándy József, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - Rádió Dalszínházának keresztmetszet felvétele, 1972. április 3. Kossuth Rádió, 19.20 - 20.10

 

  • Szirmai Albert – Rajna Ferenc: Táncos huszárok - Szerelmi kettős: „Ó mondd, ó mondd, miért neheztelsz mostanában rám?…/Hiába jönne elkésett könnyek, már mindent megbocsájtanál, szíved reám sosem talál, hű jegyesedett nem is szeretted, többé szívemre rá nem talál, sosem talál... „ (Neményi Lili és Szabó Miklós, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - A rádiófelvétel bemutatójának időpontja1953. december 26., Petőfi Rádió, 13.00 – 13.45 ( részletek, Buttykay Ákos „Az ezüst sirály“ új részleteivel együtt)

 

  • Robert Planquette - Louis  Clairville, Charles Gabet  - Innocent Vincze Ernő: A corneville harangok (km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel:  Breitner Tamás) - a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1971. december 20. Kossuth Rádió, 19.51 – 22.00

- Germaine és Grenischeux kettőse: „... milyen egy férfi? De gyanakszom, a lány szívét megérti. Mert ahogy szól és válaszol, valóban oly könnyelmű... hogy joggal sérti meg,/- De így a helyzet roppant kényes. Egyebet én sem mondhatok. Titok!... - Egy ilyen leány szemérmes, akiről én még sosem álmodom... Nos, megértem: a hagyomány! Erről kérdem, ha meg nem sértem! Mit mond egy lány?... Szép hableány, te is várod-várod,  meglásd, elindulsz majd egy szép úton. Felfedezed őt! Jó a hagyomány!  S jó az is, ha ő a párod!...”    (Házy Erzsébet és Korondy György)

 - Germaine dala  „Harangdal”, I. felv. „Régi hagyomány, hogy bátor jó vitézek laktak hajdanán a várban odafent. Lakoma után, a dalra-táncra készek, de hajnalban valamennyi harcba ment. Szerették a kardot, s ha szép szóra hajlott, szerették a lányt, ki édes csókot ád. Örömre vagy gyászra, messzi híradásra, meghúzták az ősi vén harangokat! ... „Bim-bam, bim-bam, bim-bam, bim-bam, bim-bam – bum. Fenn a vártoronyban vígan cseng a hang. Bim-bam, bim-bam, bim-bam, bim-bam, bim-bam – bum. Belezendül, kondul a nagy harang.” (Házy Erzsébet és az MRT Énekkara)

Megemlítem, hogy Házy Erzsébet Germaine szerepében tizenegy évvel korábban (1960) már bemutatkozott rádiófelvételen. Az operett keresztmetszetében Házy mellett Zentay Anna, Bartha Alfonz, Radnay György, Maleczky Oszkár és Rátonyi Róbert működött közre, az MRT Szimfonikus Zenekarát és Énekkarát Erdélyi Miklós vezényelte.

-  Grenicheux dala, I. felv.:  „A tengerparton oly szép az alkony, halkan csobban... az ár. Oly jó pihenni, nem bánt ma semmi, az ember ilyenkor csodára vár. /Hol vagy te szép vízi tündér, te bűvös hableány? Óh ha szemembe tűnnél!...”  (Korondy György)

 

  • Kálmán Imre - Ernst Wellisch – Szenes Andor: Az ördöglovas  - „Ma önről álmodtam megint, bocsánat, asszonyom...”   (Virágh József)

 

  • Majláth Júlia - Fülöp Kálmán: „Rövid az élet” (Toldy Mária és Malek Andrea)
  • Behár György - Szenes Iván: „Egy, velem ugye, könnyen megy...” (Toldy Mária)

4152 Búbánat 2020-10-29 17:27:44 [Válasz erre: 4147 Búbánat 2020-10-27 18:57:01]

"A szép Heléna"  operett teljes rádiófelvétele erről a linkről elérhető és visszahallgatható:

https://mediaklikk.hu/radio-lejatszo-bartok/?date=2020-10-27_19-35-00&enddate=2020-10-27_21-53-00&ch=mr3

 


4151 Búbánat 2020-10-29 17:21:11 [Válasz erre: 4148 Búbánat 2020-10-28 19:25:26]

Házy Erzsébet és Melis György énekkettősében három operettből egy-egy duett hangzott el tegnap délután a Dankó Rádió operettműsorában („Az a szép”):

Ábrahám Pál – Földes Imre – Harmath Imre: Viktória  - Koltay és Viktória kettőse: - Kérem, maradjon szép emlékem, vonuljon vissza kérem, csendben szépen..../Nem történt semmi, csak elválunk csendben, good night, good night, good night...” (km. az MRT Szimfonikus Zenekara és a Harmónia Énekegyüttes, vezényel: Bródy Tamás) – rádiófelvétel bemutatója: 1963; Ábrahám Pál operettjeiből

Szirmai Albert – Emőd Tamás: Mézeskalács – Örzse és Jóska kettőse, I. felv.: „Szív küldi szívnek szívesen, szív a szívtől kapja szívből kedvesen...” (Km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - 1977. január 21.,  Kossuth Rádió, 17.19 – 18.04 ( „Bemutatjuk új felvételünket”)

Lehár Ferenc – Harsányi Zsolt: A mosoly országa - Mi és Guszti kettőse, III. felv.: „Zig-zig-zig…./ Fehér virág, kacér virág...”  (Km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Rubányi Vilmos)  -  Rádióbemutató, részletek:  1957. március 14., Kossuth Rádió,  19.10 -

 

László Margit és Melis György két duettet énekelt 

Huszka Jenő – Szilágyi László Mária főhadnagy c. operettjének rádiófelvételéről (1967. augusztus 25., Kossuth Rádió 19.32 – 20.12; Huszka Jenő Erzsébet című daljátékának részleteivel együtt.)

Km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András

- Bálint és Mária kettőse, I. felv.: „Szeretem, vagy mondjuk úgy, ich liebe dich... /Szabad-e remélnem, hogy egyszer megsajnál...” 

- Draskóczy és Antónia kettőse, III. felv.: "Van az úgy kérem, néha-néha.....” 


4150 smaragd 2020-10-29 15:38:21 [Válasz erre: 4148 Búbánat 2020-10-28 19:25:26]

Gyurkovics Mária legszebb rádiófelvételei között válogatva hallhattunk most három, 1949-ben komponált Kemény Egon koloratúr dalkeringőt: Balaton-keringő, Hópehely-keringő, Hóvirág-keringő.

Bővebben: itt.


4149 smaragd 2020-10-29 15:30:07 [Válasz erre: 4139 smaragd 2020-10-21 18:15:40]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012 2020: Nagy Ibolya

Ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhetet hallhatjuk:

https://mediaklikk.hu/danko-radio/cikk/2019/03/24/tul-az-operencian-aldobolyi-nagy-gyorggyel-13-het/

 „Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


4148 Búbánat 2020-10-28 19:25:26

A Dankó Rádióban nemrég  ért véget a szokásos napi, közel egyórás időtartamú operettműsor („Az a szép”) – Benne Gyurkovics Mária operaénekesnőre emlékezve (Budapest, 1913. június 19 – Budapest, 1973. október 28.) elhunytának mai évfordulóján, részletek szólaltak meg Kacsóh Pongrác „János vitéz” (km. a Földényi-kórus), Szirmai Albert „Mágnás Miska” (km. Bartha Alfonz), Huszka Jenő „Lili bárónő” (km. Sárdy János), Kemény Egon „Májusfa” és „Talán a csillagok” (km. a Földényi-kórus) műveiből;

 Házy Erzsébet és Melis György énekkettősében Ábrahám Pál „Viktória” (km. a Harmónia Énekegyüttes),  Szirmai Albert „Mézeskalács” és Lehár Ferenc „A mosoly országa” operettekből hangzott fel egy-egy részlet;

László Margit és Melis György két duettet énekelt Huszka Jenő Mária főhadnagy című operettjéből.  


4147 Búbánat 2020-10-27 18:57:01

http://stream001.radio.hu:8080/mr3.aac  

Sok év után a Magyar Rádió Dalszínházának teljes felvételéről ma este újra meghallgathatjuk Offenbach klasszikus nagyoperettjét!!!

2020.10.27  19:00 - 19:30  Bartók Rádió

Prológ

Jacques Offenbach: Szép Heléna

A mikrofonnál: László Ferenc 

 

2020.10.27  19:35 - 21:43  Bartók Rádió

Jacques Offenbach: Szép Heléna

Háromfelvonásos operett

Szövegét Henri Meilhac és Ludovic Halévy írta

Fordította: Fischer Sándor

Vezényel: Bródy Tamás

Km.: Magyar Rádió Énekkara (karig.: Vajda Cecília) és Szimfonikus Zenekara

Zenei rendező: Járfás Tamás.

Rendező: Horváth Ádám.

Szereposztás:

Páris - Réti József (tenor), Fülöp Zsigmond (próza),

Menelaus - Melis György (bariton), Feleki Kamill (próza),

Heléna - Házy Erzsébet (szoprán), Váradi Hédi (próza),

Agamemnon - Palócz László (bariton), Kállai Ferenc (próza),

Calchas - Maleczky Oszkár (bariton), Greguss Zoltán (próza),

Achilles - Palcsó Sándor (tenor), Kaló Flórián (próza),

Ajax I. - Kishegyi Áprád (tenor), Gyenge Árpád (próza),

Ajax II. - Külkey László (tenor), Miklósy György (próza),

Orestes - Bende Zsolt (bariton), Tordy Géza (próza),

Bacchis - Koltay Valéria (szoprán), Örkényi Éva (próza),

Parthemis - Gombos Éva (mezzoszoprán), Böröndi Kati (próza),

Philocomus - Pásztor János (próza),

Euthycles - Andresz Vilmos (próza),

Leona - Erdész Zsuzsa (szoprán), Szegedi Erika (próza),

Rabszolga - Árossy Aladár (próza).

A felvétel 1965-ban készült a Magyar Rádió 6-os stúdiójában.  (Bemutató: 1965. december  20. Kossuth Rádió 18.58 – 21.32) 


4146 Búbánat 2020-10-27 18:43:48

Dankó Rádió operettműsorában ("Az a szép"  ma hallgattuk - halálának 14. évfordulóján, Gregor József operaénekesr emlékezett a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia, a művész idén lenne 80 éves. Énekfelvételei közül megszólalt:

Fényes Szabolcs – Békeffy István – G. Dénes György: A kutya, akit Bozzi úrnak hívtak  - részletek (Gregor József énekel, km. a Harmónia Énekegyüttes és a Magyar Rádió Vonós Tánczenekara)

Arthur Sullivan - William Schwenck Gilbert - Fischer Sándor: A cornwalli kalóz, avagy a becsület rabja 
/Eredeti címe: The Pirates of Penzance, or The Slave of Duty (1879) /

- Stanley, gárdaezredes dala: „- Csak hánykolódom ágyamban, az álom elkerül …. kis folyócska álmodozva zúg, mint a gerle búg…” (Gregor József és az MRT Énekkarának  férfikara és az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1975. augusztus 24. Kossuth Rádió, 13.23 – 14.39

- Lányok kara (MRT Énekkarának női kara)

Carl Zeller. A madarász Kettős: „A nagyvilág rózsákból áll...” (Gregor József és Kovács József, kmaz MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Pál Tamás) -  „Vágyom egy nő után” - Kovács József operettlemeze (részletek, Qualiton, 1985) 

Robert Planquette – Szövegét Washington Irwing két elbeszélése nyomán Henri Meilhac, Philippe Gille és Henry Brougham Farnie írta, magyar szöveg Romhányi József: Rip van Winkle

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1968. december 28., Kossuth Rádió, 19.46 – 22.00

 - Bordal (Nem sörre szomjas most a gégém! Bár akad más a pince mélyén… Ma olyan tüzes borra vágyom! Nem is terem földi tájon…”  (Melis György, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás)

- A II. felvonás fináléja: „Húsz év után felébredsz talán… Ne hagyj itt…" (Melis György, Gregor József, Réti József, km. az MRT Énekkara)

 

Pitti Katalin operettfelvételeiből:

Kálmán Imre - Harsányi Zsolt:  Marica grófnő- kettős: "Ne szólj. kicsim, ne szólj...."  (km. Berkes János)

Jacobi Viktor - Bródy Miksa - Martos Ferenc: Sybill - "Illúzió a szerelem" (Km. Csurja Tamás)

Lehár Ferenc - Mérey Adolf: A víg özvegy - bevezetés és Hanna Vilja-dala (km. az MRT Énekkara)


4145 Búbánat 2020-10-26 21:49:50

A Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”)  elhangzott zenék közül említem meg:

  • Kerekes János – Romhányi József: Dalol az ifjúság - Kukta-dal (Rátonyi Róbert, km. a Stúdió Zenekar,  vezényel a zeneszerző) - (Részletek, 1951. január 3., Kossuth Rádió 20.30 – 21.30); alternatív felvétel: 1959. április 30, Kossuth Rádió 17.20 -  )
  •  
  • Farkas Ferenc – Innocent-Vincze Ernő – Török Rezső: A vők iskolája – Takaros András és Tormáné kettőse: „- Azt álmodtam az éjjel, összebújtunk, nem széjjel, muszáj megölelni, muszáj megölelni, megcsókolni a száját...”  (Fónay Márta és Szabó Ernő, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) – 1959, Qualiton

 

  • Carl Millöcker - Friedrich Zell, Richard Genée - Róna Frigyes: Gasparone

 – A kocsmáros dala: „Szolgál az asszony és úr a férj, szép törvény volna, de mit sem ér. Nektárt találsz, ha erre jársz, nálunk Szicíliában. Ház előtt gubbaszt a férj, szegény... /Az asszonyka nyelves, dél van , mire felkel, órákig próbálgat kendőket, szoknyákat, férje a konyhában...” (Kishegyi Árpád, km. az  MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) -  Rádióbemutató - keresztmetszet:  1972. július 8., Kossuth Rádió 19.31 – 20.53.  (A rádiófelvételen Ágai Karola, Barlay Zsuzsa, Kalmár Magda, Kishegyi Árpád, Korondy György, Kovács Péter, Melis György, Sólyom-Nagy Sándor énekel.)

  • Polgár Tibor: A szókimondó asszonyság  - „történelmi daljáték”.   A szövegét és a verseket Victorien Sardou (1831 - 1908) – Emile Moreau (1852-1922) „Madame Sans-Gêne” című színdarabja nyomán Darvas Szilárd (Bp., 1909 – Bp., 1961) írta. A daljáték zenei keresztmetszetét 1960. december 18-án, a Kossuth Rádió mutatta be 17.10 – 17.45 óra között. Házy Erzsébet, Koltay Valéria, Palócz László, Rátonyi Róbert és Szabó Miklós  énekelt.  A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Polgár Tibor vezényelte.   Az összekötőszöveg írója és tolmácsolója Darvas Szilárd volt.

- Kettős (Házy Erzsébet és Palócz László): „- Egy kis kocsma néz a Szajna-partra, nincs benne semmi cifraság. A márki, herceg ritka arra, de a jókedv az nem ritkaság.  /- Egy kis kocsma áll a Szajna-parton, ugye, sosem felejti el. Amíg csak élek, eszemben tartom, amíg csak élek, velem leszel...! /Egyszer majd visszasírjuk, egyszer majd visszahívjuk a régi kedves éneket. /- Ha fáj ezernyi gondunk, lélekben elbolyongunk, s egy dalt dúdolok én majd neked: egy kis kocsma néz a Szajna-partra… / - Egy kis kocsma áll a Szajna-parton, amíg csak élek, eszemben tartom szerelmünk boldog hajnalát!”

  • Kálmán Imre – Szenes Andor: Ördöglovas –„Ma Önről álmodtam megint, bocsánat asszonyom...” (Szabó Miklós, km. a  Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Pécsi József) – 1959, részlet

 

  • Kálmán  Imre – Leo Stein, Jenbach Béla - Gábor Andor: A csárdáskirálynő - Bóni és Stázi kettőse, II. felv.: „Zajt ne üss, kicsi lány, idesüss! Amit én szavalok, az egy tiszta dolog…./Te rongyos élet, bolondos élet! Mitől tudsz olyan édes lenni, mint a méz?...” (Házy Erzsébet és Kövecses Béla, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Török Emil)  - bemutató: 1954. február 28., Kossuth Rádió, 13.00 órától, részletek

További dalok, „örökzöldek”:

Kovács József  énekfelvételei közül elhangzott:  Dobsa Sándor: „A régi szép idők”,  Kálmán Imre: „A cirkuszhercegnő”  - Mr. X dala; „Marica grófnő”  - Tasziló dala (Hej, cigány...)

Hollós Ilona énekfelvételei közül elhangzott: „Megáll az idő” és „Lila akácok”

A Juventus együttes felvételéről: „Soha-soha nem vártam igaz szerelmet tőled... /Könyörögtem eleget, de véget ért egy fejezet...”


4144 Búbánat 2020-10-25 20:12:20

ifj. Johann Strauss születésének 195. évfordulóján ma az osztrák „keringőkirály” műveinek dallamai csendültek fel a Dankó Rádió Az a szép című operettműsorában.  Az adás elején Kiss Manyi színésznő archív énekfelvételeiből kaptunk egy válogatást a műsorvezető, Erdélyi Claudia szerkesztésében.

  • ifj. Johann Strauss: A cigánybáró – Kincskeringő (A Bécsi Filharmonikusokat Nikolaus Harnoncourt vezényli)  - koncertfelvétel

 

  • ifj. Johann Strauss Jókai Mór nyomán Ignatz Schnitzer – Szinetár György - Fischer Sándor: A cigánybáró

- Saffi és Barinkay kettőse: „Ki esketett?” (Csonka Zsuzsa, Leblanc Győző, km. a Sinfonica Hungarica , vezényel: Benedek Tamás)  - Alpha Line Records, 1996, CD

- Barinkay belépője: „Mint sok szegény, de víg legény, a nagyvilágot jártam én…/Mert a szív és az ész együtt mindenre kész… (Berkes János, lm. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara) koncertfelvétel

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1961. április 2., Kossuth Rádió, 18.50 – 21.30

Km.: az MRT Szimfonikus zenekara és énekkara (Karigazgató: Vajda Cecília). Vezényel: Ferencsik János. Zenei rendező: Ruitner Sándor. Rendező: Solymosi Ottó

- Szaffi dala, I. felv.: „Oly árva és oly jó nincs senki a földön, mint a cigányok. Vigyázni jó, félni jó, hol cigány él...” (Házy Erzsébet)

- Barinkay és Szaffi kettőse és jelenet, II. felv. „… Most hazámba végre én újra visszatértem én, és nem vagyok már világjáró,  de báró vagyok! Báró vagyok! Cigánybáró!/- Bár ha várna rád szép szülőhazád…. találd meg hát a régi szép hazát! Már az arca elpirul, már szemében láng kigyúl. Ébredj, szívem,  új világ, új világon jár. Bízva követünk, csak maradj velünk!  Boldog életre vár az életünk,…szeretlek én, szegény cigányleány. Szegény cigánylány!”   (Házy Erzsébet és Ilosfalvy Róbert, km. az MRT Énekkara)

- Bécsi-jelenet, III. felv. – részlet (dialógus /prózában/: Arzéna - Ágai Karola; Mirabella - Ladomerszky Margit; gróf Carnero – Lendvay Andor

 

  • ifj. Johann Strauss - Victor Leon és Leo Stein - Fischer Sándor: Bécsi vér

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1976. augusztus 19. Kossuth adó 19.30 - 21.40

Km.: az  MRT Szimfonikus Zenekara,  vezényel: Breitner Tamás

- Gróf Zedlau és felesége, Gabriella kettőse: „Bécsi vér, bécsi vér, hív a tánc…” (Kincses Veronika és Fülöp Attila)

- A gróf dala: „Meg kell javulni, jól tudom” (Fülöp Attila)

  • ifj. Johann Strauss: Bécsi vér – keringő (a Bécsi Johann Strauss Zenekart Willi Boskovsky vezényli)

4143 Búbánat 2020-10-23 21:02:44

A Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”) a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia az ’56-os magyar forradalom és szabadságharc történetét is felidézve, állította össze az adásban elhangzott zenéket:

  • Ludwig van Beethoven:  Egmont nyitány – részlet
  • Szirmai Albert  - Bakonyi Károly - Gábor Andor: Mágnás Miska

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1969. április 5. , Kossuth adó 19.52 – 22.00

Km. a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András

- Baracs dala és kettőse Rollával, II. felv.:  „Azt hittem egy percig, szíve már enyém..../ A nő szívét, ki ismeri, ezer csodával van teli..../Isten veled, búcsúzni kell, tündéri álomkép...” (Andor Éva és Korondy György)

- Baracs és Rolla szerelmi kettőse, I. felv.: „Csupa rózsa, drága szép… /Úgy szeretnék boldog lenni, vagy miattad tönkre menni…” (Andor Éva és Korondy György)

  • Sárközy István – Benedek András – Semsei Jenő - Innocent Vincze Ernő: A szelistyei asszonyok

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1983. augusztus 20., Kossuth Rádió 15.05 – 16.42

Km. a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás

- Anna dala: „Néha úgy fáj az árva magány, vágyik a szívem a párja után. Dallal is hívnám, mint a madár. Mégis oly' társtalan, elfut a nyár...” (Mészöly Katalin)

- Vuca dala: (Zempléni Mária)

- Vuca és András kettőse: (Zempléni Mária és Miller Lajos)

  • Erkel Ferenc: Bánk bán - A Káel Csaba rendezte operafilm (2002) zenei anyagából.

A Magyar Millenium Zenekart Pál Tamás vezényli.

- Bánk áriája - „Hazám, hazám, Te mindenem...”  (Kiss B. Atilla)

- Melinda áriája  - „Ölj meg engemet, Bánk, óh ölj meg...” (Rost Andrea)

- Petúr bordala: „- Bordalt Petúr! Bordalt! - Bordalt? Ám legyen, de keserű lesz! Ha férfi lelkedet egy hölgyre föltevéd, s az üdvösségedet könnyelműn tépi szét...”  (Sólyom-Nagy Sándor, km. a Honvéd Művészegyüttes Férfikara) 

  • ifj. Johann Strauss: A kék Duna keringő  (Bécsi Johann Strauss Zenekar, vezényel: Willi Boskovsky)

                     

  • Kováts Kolos operett- és daljáték felvételeiből:

Bemutató:1986. augusztus 20., Kossuth Rádió 11.30 -12.00 (a rádió hét dalt vett fel  Kováts Kolossal: Huszka, Kacsóh, Kálmán, Lehár műveiből)

Közreműködik az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Jármai Gyula

- Huszka Jenő - Martos Ferenc: Gül baba – Mujkó dala, II. felv. „Darumadár fenn az égen hazafelé szálldogál...”

- Kálmán Imre - Harsányi Zsolt: Marica grófnő – Tasziló dala „Mondd meg, hogy imádom a pesti nőket, ha arra jársz...” 

- Lehár Ferenc - Harsányi Zsolt: A mosoly országa - Szu-Csong dala: „Vágyom egy nő után, egy nő után kerget a vágy...”

  • Jules Massenet: Thais – Meditation  (Hegedű: Illényi Katica, km. a  Győri Filharmonikus Zenekar , vezényel: Silló István) - részlet

4142 Búbánat 2020-10-23 12:58:39
  • Muzsika, 1968-03-01 / 3. szám

„Ránki-bemutató a Rádió Dalszínházában”

[...]

Ruitner Sándor rendező-dramaturg már évek óta foglalkozik az új zenés darabok bemutatásával ebben a legnagyobb hallgatóközönséget feltételező színházban, őt kértük meg, hogy röviden számoljon be a Rádiónak a magyar zenés színpad kialakításáért végzett tevékenységéről :

— A zenés színpad ma már alapvető megújulásra szorul. Ezt olyan öreg rutinos színházi rókák is elismerik, mint pl. Békeffv István. Szerinte a kezdeti meseoperettet, a grófok, bárók világát a századforduló idején felváltotta a színpadon a gépírónő és a vezérigazgató storyjainak áldatlan hosszú sora. Igaz, hogy történeteiknek csak vajmi kevés köze lehetett az igazsághoz, de ők már a mi világunkból való civilruhás emberek voltak. Eredményében meseoperettből így lett a legtöbbször azért mégis: hazug operett. Ha a műfaj valóban megújulásra szorul, akkor feltétlen igazat kell mondani a zenés színpadon is.
Századunkban szinte minden műfaj intellektuálisabbá lett, s általában nagyobb hangsúlyt kaptak a különböző műfajvegyítések, az együttes hatások. Természetesen azt is tekintetbe kell venni, hogy a közönség is magasabb szinten áll, mint évtizedek előtt, s ezért kell, sőt: kötelesség ma már ezt a magasabb igényt kielégíteni. De van egy másik szempont is. Induljunk ki a divatból. Nyugaton a musical — vagy nevezzük bárminek, a név nem fontos — divatosabb, mint a régi operett. Ez az új műfaj az elmúlt években eljutott hozzánk is, de fogadtatása nem úgy sikerült, ahogy reméltük. Talán azért, mert a közönséget még nem neveltük erre a színházra. De ellenpéldát is könnyű mondani: azt aligha jósolhattuk meg, hogy a Denevér, a Víg özvegy és a Csárdáskirálynő jólismert világa után az először bemutatott Koldusoperának mégis milyen sikere lett! Annak ellenére, hogy nálunk az operettnek egy teljes korszaka kimaradt a repertoárokból, gondoljunk itt Yvainra vagy Sullivanre, kik a maguk korában már felvetették a mai musical egyik alkotóelemét: a szatírát. Az ő műveikben ezt prózában, zenében egyaránt megtaláljuk. Döntően fontos az is, hogy a librettó olyan könnyen érthető, az emberekben már élő anyag legyen, amelynek vonalvezetése lehetőleg már ismert. Nem mindig azért ül be a néző a színházba, hogy feltétlenül új storyt kapjon, hanem talán azért is, hogy az operaihoz hasonló élményben is részesüljön, s ez az élmény pedig elsősorban a zene. Mi újat mond tehát a közönségnek a zenés színpad? Az bizonyos, hogy a My Fair Lady, a Caroussel (alias Molnár: Liliom) és a West Side Story sikere, nagy közönségvisszhangja levezethető az alapanyagból: ahhoz, amit az emberek már ismertek, a zene tudott még újat, izgalmasat, korszerűt hozzátenni.
Mindenféleképpen annál az alapgondolatnál kell maradni, hogy a Rádiószínház olyan kísérleti színház, melynek egyszerre sokféle hallgató igényét kell kielégítenie. A hagyományos daljátéktól a tánczenei elemekre épülő — valljuk be, hogy — operettes megoldásokon keresztül a modern darabokig kötelességünk minden irányban dolgozni. Ez a színház csak négyhetenként, szombaton jelentkezik más és más műfajban.”

[...]


4141 Búbánat 2020-10-22 19:42:56

Csak címszavakban a mai  operettműsorban  (Dankó Rádió – „Az a szép”)  elhangzott dalszámokról:

Oscar Straus: Lassú keringő (Budapesti Strauss Zenekart Alfred Walter vezényli)

Latabár Kálmán énekfelvételei: „Sárgarigó fészek”; "Matematika szerelem” 

Sárdy János énekelt a Bob hercegből, a János vitézből, a Kard és szerelem-ből (km. Koltay Valéria és Gálcsiky János), a Leányvásárból (km. Németh Marika)

Jacobi Viktor: Leányvásár (Házy Erzsébet és Palcsó Sándor énekkettősei)

Jacobi Viktor: Sybill (Pitti Katalin; Kukely Júlia és Lukács László; Németh Marika, Koltay Valéria, Ilosfalvy Róbert, Kishegyi Árpád)


4140 Búbánat 2020-10-21 21:10:38

A Dankó Rádió mai műsora („Az a szép”)  Offenbach-zenékkel kezdődött, majd Johann Strauss dallamaival folytatódott...

Jacques Offenbach – Manuel Rosenthal: Párizsi vidámságok„Kánkán (Philadelphiai Szimfonikus Zenekar,  vezényel: Ormándy Jenő)

Jacques Offenbach Henri Meilhac, Ludovic Halévy Romhányi József: Orfeusz az alvilágban

- Styx Jankó dala, II. felv. „Voltam király Beóciában, hatalmas, édes, nagy király!...” (Kishegyi Árpád, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Kerekes János)

A Rádió Dalszínházának stúdiófelvételéről (1963. július 20., Kossuth Rádió 20.45 – 23.15): Km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Blum Tamás

- Euridike kupléja: „Egy asszony, hogy ha csókot kap most… s ha vágya bármi teljesül most, már hajnalban kel. Édes illatfelhő lebben, a szívemre száll… A férjem mit sem sejthet még, a férjem semmit sem sejt még…” (László Margit)

- Orfeusz és Euridike kettőse: „- Ezt megbánod még édes, mert bosszútervem rémes!…/- Ezt nem viselem el!... Végem!... A fejem fáj, nem bírom már… Meddig tart e szörnyű átok! Nem, hisz úgysem bírom már soká. Jöjj el Vénusz, jöjj te áldott. Jöjj el, szánd meg a gyönge nőt!…Szánd meg őt!” (László Margit és Bartha Alfonz)

 

Johann Strauss – Friedrich Zell, Richard Genée – Gáspár Margit – Kristóf Károly: Egy éj Velencében

A keretjátékot Innocent Vincze Ernő írta. A Rádió Dalszínházának stúdiófelvételéről (1966. július 16., Kossuth Rádió 20.28 – 22.00):

Km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás

- Annina belépője és kórus, I. felv. : „Frutti di mare!” (Házy Erzsébet, MRT Énekkara) 

- Caramello dala – Laguna-keringő: „Oly kedves, oly megnyerő, tündéri látvány a nő! Ám benne megbízni kár, elröppen, akár a madár!...”  (Ilosfaly Róbert)

- Annina és Caramello kettőse az I. felv.:

„- Annina! - Caramello! - Karomba nem repülsz, szép lány?! - Karodba?.-Te mindig hű voltál hozzám! - Óh, drágám, vége annak! - Így fogadsz engem?! Semmi csók?! Annina!  - Nem hallok rólad egy árva szót! Nem, nem, barátom, ennek vége!.../ - Pellegrina, Rondinella. - Kérlek, Annina! - Rondinella, Pellegrina. Pellegrina, Rondinella…” (Házy Erzsébet és Ilosfalvy Róbert)

A műsor második felében örökzöld dalok, slágerek hangzottak fel,  többek közt:

Lajtai Lajos - Békeffi István - Szenes Iván: „Jöjjön ki Óbudára egy jó túrós csuszára” (Bilicsi Tivadar) 

Eisemann Mihály –Szilágyi László: „Holdas éj a Dunán meg egy jó cigány, jaj, de szerelmes vagyok babám...” (Sztankay István),

Nádas Gábor – Kalmár Tibor: „Hold ragyog a Dunán, és él valahol Budán...” (Cserháti Zsuzsa)

Eisemann Mihály –Baróti Géza -  Dalos László: „Ha majd az alkony lehull..../ A vén budai hársfák békésen suttognak...” (Gregor József)

Szántó Mihály – Erdélyi Mihály: „vén Tabánban csak egy leány vanő az én szerelmesszép kis angyalom...”

Kola József – Szécsén Mihály: „Egy régi nótát hoz Budáról át a szél...” (Ruttkai Éva)

Garai Imre: „Fent leszek szerdán a citadellán...” 

Eisemann Mihály – Szilágyi László: „Ott maradt Budán a szívem”

Buday Dénes: „Legyen ötkor fenn’  a Várban...” (Felföldi Anikó és Haumann Péter)

Nádas Gábor – Szenes Iván:Fülembe hallom még az üstdobot, a számban érzem még a vermuthot.../Az a jamaicai trombitás egy jó fej, nem vitás...” (Voith Ági és Bodrogi Gyula)


4139 smaragd 2020-10-21 18:15:40 [Válasz erre: 4134 smaragd 2020-10-18 20:24:02]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012 2020: Nagy Ibolya

Ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhét hallható:

https://mediaklikk.hu/danko-radio/cikk/2019/03/18/tul-az-operencian-vasari-monikaval-es-bardoczy-attilaval-12-het/

„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


4138 Búbánat 2020-10-21 10:15:59 [Válasz erre: 3604 Búbánat 2020-01-13 07:39:55]

Kapcs. 3604. sorszám

Világ - 1949. június 2.

„Bírálat”

„A cigánybárót ügyesen alkalmazta rádióra Romhányi József. Orosz Júlia temperamentumos, széphangú Szaffi, Miklós Kata üdén gyöngyöző briliáns koloratúrája kitűnt, úgyszintén Boros Jolán szép altja. Szabó Miklós ideális rádió-operett- hős, Solthy György kitűnő Gábor diák, az örökifjú Dalnoky Viktor pedig magával ragadó Zsupán volt. Dicséretet érdemel Kiszely Gyula rendezése, Bánfalvy Miklós vezénylése, kár hogy a kincskeresés -résznél az egyébként jól szereplő kórus több ízben szétszakadt.”

/H. J./

Johann Strauss – Romhányi József: A cigánybáró (1949. augusztus 6., Petőfi Rádió, 18.30 – 20.00) – Bánfalvy Miklós – Szabó Miklós, Orosz Júlia, Boros Jolán, Dalnoki Viktor dr., Miklós Kata, Szőke Klára, Solthy György, Cseh Béla, Oláh Emil, a Földényi-kórus, az Offenbach-zenekar


4137 Búbánat 2020-10-19 21:02:32

A Dankó Rádió Az a szép című operettműsorában két magyar zeneszerzőről emlékezett meg a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia. Gyöngy Pál születésének (1902. október 19., Bécs – 1990. június 28., Budapest), Buday Dénes halálának (1890. október 8., Budapest – 1963. október 19., Budapest) mai évfordulóján az alábbi dalokat és kettősöket hallottuk a nevezett komponisták műveiből:  

Gyöngy Pál – Boros Elemér: Romantika pedig nincs     

- „Pippo”  (Lehoczky Zsuzsa – Tánczenekari kísérettel) – alternatíva: km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc -  Rádió Dalszínházának bemutatója: 1963. június 22., Kossuth Rádió, 20.30 – 22.00

- Dr. Bogner dala: „Ha mész az utcán lassan lépegetve, mert orvosod javallta, ne siess… /Te is voltál egyszer fiatal és futottál egy karcsú láb után, s azt hitted, hogy az már diadal, hogy kísérhetted végig Óbudán.…” (Csákányi László,  km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc) -  Rádió Dalszínházának bemutatója: 1963. június 22., Kossuth Rádió, 20.30 – 22.00

- „Romantika pedig nincs, de mi van benne mégis? Én kimondom most, nem szégyellem: a szerelem!...” (Melis György, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc)

- „Olyan jó, hogy te vagy…” (Németh Marika, Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaá Ferenc)

- Gyöngy Pál – Bródy Tamás – Kellér Dezső – Szilágyi László – Békeffy István: Éva a paradicsomban – „Részegít a pezsgő, részegít a csók, nem tudom mi lesz, de inni jó…/Ne kérdezd tőlem, hogy meddig foglak szeretni még, ki tudja előre azt, hogy a szíve meddig ég…” (Házy Erzsébet és Korondy György, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc) - részlet, Qualiton, 1967

Gyöngy Pál – Kristóf Károly: Minden jegy elkelt – Eszter és Jenő kettőse: „Hogyha rólam, édesem, minden izgatót tudnál…” (Rumba)  (Kiss Manyi és Rozsos István, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc) - a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1958. november 10., Kossuth Rádió 20.20 – 22.00

Gyöngy Pál – Szenes Iván: Zenés játék születik – „Járt valahol a vurstli környékén egy kócos legény… volt vaaha a vurstli környékén egy dohányka bolt, benne egy öreg bácsika, akinek dohánya volt… /Szigarett! Szigarett, hiszen füstölve olcsóbb az élet. Szigarett! Szigarett, aki rágyújt, az nem kér ebédet…” (Márkus László) – „Gyöngy Pál dalai – Te vagy a vágy” - Qualiton,1983.

Gyöngy Pál - Békeffy István: Őméltósága sofőrje (zenés vígjáték): „Budán kint, van egy kis Heuriger…” (Bilicsi Tivadar, km az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc) - részlet, Qualiton, 1967

Gyöngy Pál – Harmath Imre – Vadnay László:Ez a villa eladó” - filmdal: A pénzemet  én máma mind elmulatom, kalapom-pom-pom…” (Haumann Péter, km. a Stúdió 11)

Gyöngy Pál - Brand István: Igazolatlan éjszaka

- „A férj nem a feleségnek udvarol, és vígan szól, ez így van jól…”  (Bodrogi Gyula, km. a Magyar Rádió Esztrádzenekara, vezényel: Hidas Frigyes) 

- Klári és Tamás kettőse: „Jó lenne tudni, hogy életem bízhatom-e rád…” (Voith Ági és Bodrogi Gyula, km. az MRT Esztrádzenekara, vezényel: Hidas Frigyes) 

Gyöngy Pál – Mihály István: „Nászút féláron”filmdal: „Madonna, drága…”

Gyöngy Pál – Szilágyi László – Kellér Dezső: „Szombat, vasárnap, jót tesz magának, hogyha eljön megnézni a János-hegyi összkomfortos tanyámat…” (Paudits Béla. km. Női vokál, zenekari kísérettel)

 

Buday Dénes – Széfeddin Sefket Bey:  A kalotaszegi madonna – filmdal: „Elpihent a nagyvilág, elpihent a lomb… Rózsalevél…”  (Derzsi György)

Buday Dénes – Harmath Imre: „Hegedűk zokognak az őszi kertben, elhervadt nyárról dalolnak…/Néha úgy felsír a szívem, nem tudom, hogy mért zokog?...”  (Pere János és a Fantázia Szalonzenekar)

Buday Dénes - Szécsén Mihály: „Ezt a kis levelet megírom…/Ezzel a kis dallal üzenem, hogy szeretem magát, nem élhetek így egyedül tovább…” (Pere János és a Fantázia Szalonzenekar)


4136 Búbánat 2020-10-19 14:05:58

A tegnap sugárzott "Az a szép" rádióműsor operettadásáról tudatosan nem írtam semmit: a már sokszor hallott Csárdáskirálynő már kissé "elcsépelt" kettőseit  (Szeredy Krisztina - Domoszlai Sándor énekében)  meg Kovács József énekművésztől a sokszor ismételt Friderika és A mosoly országa ismert részletét, továbbá a Lili bárónő ugyancsak népszerű kettősét Németh Marika és Ilosfalvy Róbert tolmácsolásában, egyebek közt.


4135 smaragd 2020-10-18 20:31:30 [Válasz erre: 4128 Búbánat 2020-10-14 11:05:42]

Most látom csak bejegyzésedet, teljesen egyetértek... :-)

Kemény Egon műveinek népszerűsítése.... jó vicc!... mondhatnánk. Hogy jutott el ide a helyzet, hogy népszerűsíteni kell? De az idő ilyen, eljár... mégis sokan ismerik ma is a nevét és műveit, a digitális mtva. archívum pedig megőrizte  valamennyi műsorát, évtizedeken át naponta illetve gyakran naponta több művét is sugározta a rádió.

Még hozzáteszem, hogy Ruitner Sándor, Schubert Ferenc, Nagy Ibolya és Erdélyi Claudia érezhetően sok szeretettel és tisztelettel vették fel műsorukba Kemény Egon műveit, aki a nemes könnyű zene egyik mestere volt (lsd egyik nekrológja).


4134 smaragd 2020-10-18 20:24:02 [Válasz erre: 4120 smaragd 2020-10-05 18:39:02]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012 2020: Nagy Ibolya

Ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhetet hallhattuk:

https://mediaklikk.hu/cikk/2019/03/11/tul-az-operencian-pozsgai-zsolttal-11-het

 „Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió

 

 „Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


4133 Búbánat 2020-10-17 23:19:22

A Dankó Rádió operettműsorában ("Az a szép”) ma ezeket az operettrészleteket hallottuk:

  • Kálmán Imre - Leo Stein – Jenbach Béla - Gábor Andor: A csárdáskirálynő

Km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás  - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1968. június 1. Kossuth Rádió 19.20 – 22.00) 

- Stázi és Edvin kettőse: „Mióta lesek a csodára, trallala…/Túl az Óperencián boldogok leszünk…” (Zentay Anna és Korondy György)

- Szilvia és Edvin kettőse: Téged szeretlek én! Csak érted ég a szívem rég! A szerelem furcsa jószág, a szerelem egyszer súlyt…./Egy a szívem, egy a párom, boldogságom tőle várom…” (Házy Erzsébet és Korondy György)

- Szilvia dala és együttes: „Nincs szebb, mint a szerelem, mindigis  de szép volt, rózsámat ha ölelem rózsaszín az égbolt… /- Az asszony összetör, megkínoz, meggyötör, az asszony tönkretesz vigyázz hogy el ne vessz…” (Házy Erzsébet, Korondy György, Rátonyi Róbert)

- Szilvia belépője: Hajhó, hajhó… Messze délen zordon hegyek ölén... / Hogyha szívem kéred tőlem, jól vigyázz babám…” (Házy Erzsébet és az MRT Énekkara)

- Szilvia és Edvin kettőse: „Táncolnék a boldogságtól, szívem lázban ég… /- Álom, álom, édes álom, álomkép…” (Házy Erzsébet és Korondy György)

 

  • Lehár Ferenc - Victor Léon, Leo Stein - Mérey Adolf: A víg özvegy

- Hanna és Daniló szerelmi kettőse, III. felv.: „Ajk az ajkon, hadd sóhajtsam, jöjj, szeress! … Minden vágyam, súgom lágyan, csak szeress!….” (Csonka Zsuzsa és Leblanc Győző, km. a Sinfonica Hungarica, vezényel: Benedek Tamás) - Alpha Line Records, 1996. (1 CD)  - „Operettenmelodien”

- Hannának „Vilja-dala”, II. felv. (Kalocsai Zsuzsa, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara. Vezényel: Váradi Katalin) - Kalocsai Zsuzsa – „Operett Primadonna” – hanglemezfelvétel (1998?)

- Valencienne dala – „Grisette-dal” , II. felv. (Koltay Valéria, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) – A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1962. december 8., Kossuth Rádió 18.55 – 21.27

 

  • Szirmai Albert – Bakonyi Károly - Gábor Andor: Mágnás Miska

- Rolla és Baracs szerelmi kettőse: „Úgy szeretnék boldog lenni vagy miattad tönkremenni…” (Andor Éva és Korondy György, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) – A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1969. április 5. , Kossuth adó 19.52 – 22.00

- Marcsa és Miska kettősei: HoppszaSárihoppsza-hó, jaj de édes, jaj de jó...”

- „Így mulatok, úgy mulatok… Cintányéros cudar világ, iszunk egy kortyocskát…” (Geszthy Veronika és Domoszlai Sándor)

 

  • Lehár Ferenc - Ludwig Herzer, Fritz Löhner - Harsányi Zsolt: A mosoly országa

- Szu-Csong dala, II. felv.: „Vágyom egy nő után…”  (Berkes János, km. a Debreceni Filharmonikus Zenekar. Vezényel: Kaposi Gergely) - „Éljen a magyar!  - Operettbál 2000” (Kiadó: Convention Budapest Classic, 2000) – CD

- Liza belépője, I. felv.: „Egy nőnek mindig jól esik az ilyen szép fogadtatás…/Flörtök, mit gyötörtök?.../Szív, szív, mindig remél, el jő a mély nagy szenvedély! …”  (Házy Erzsébet, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1971. november 11., Kossuth Rádió 19.35 – 21.29


4132 smaragd 2020-10-17 10:06:54 [Válasz erre: 4131 Búbánat 2020-10-16 19:30:58]

A tegnapi műsorban „pótlólag” (nemrég valamilyen okból kimaradt a hangfelvétel) hallhattuk Kemény Egon: „Ha visszanézek” című sanzonját és éppen a legjobb helyen, Mezei Máriára emlékezve!

Nagyon örültem a Gencsy Sári-emlékrészben Kemény Egon Óra-keringőjének. A koloratúr dalkeringő legutóbb Nagy Ibolya „Túl az Óperencián” című műsorában hangzott el, jó néhány évvel ezelőtt, ugyancsak a rendkívül kedvelt operaénekesnőre emlékezve.


4131 Búbánat 2020-10-16 19:30:58

A Dankó Rádió mai operettműsorának („Az a szép”) első részében születésének évfordulóján Mezei Mária színésznőre (1909. október 23. – 1983. április 20.) emlékezett dal- és operettfelvételeinek bejátszásával a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia.

A műsor-összeállításban Gencsy Sári, valamint Raffay Erzsébet és Svéd Sándor  dal  ill. énekkettősei is helyet kaptak.

Kemény Egon - Gál Zsuzsa: "Ha visszanézek"  - sanzon (1957) -  „Örvényes, vad tó, szerelem, nem rémít már a mélye. Sok gyötrődésem feledem, nem látok mást, csak szépet, ha vissza nézek….”  (Mezei Mária)

Kemény Egon -Tabi László - Erdődy János: Valahol Délen - Lolita dala (bolero): „Fekete az ég, örvénylő szél zúg, zörög a tető, párák, zuhog az eső,…/ A vágyakozás úgy sír a szélben…”  (Mezei Mária,  km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)  (Fővárosi Operettszínház - Magyar Rádió 1956/57)

Kemény Egon - Ignácz Rózsa - Soós László - Ambrózy Ágoston: Hatvani diákjai  - Elmira és Fodorító kettőse a bontonról (Mezei Mária és Tompa Sándor, km.  a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és a Földényi-kórus, vezényel: Lehel György) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1955. január 23., Kossuth Rádió, 20.30 – 23.00 (két részben, szünettel)

Kemény Egon - Romhányi József: "Óra-keringő" (1951) – Koloratúr dalkeringő (Gencsy Sári, km. a Földényi-kórus és a Magyar Rádió Stúdiózenekara vezényel: Vincze Ottó)  - ezt a dalt a Magyar Rádió felkérésére Gencsy Sári részére komponálta a zeneszerző.

Lehár Ferenc Ludwig Herzer – Fritz Löhner Béla Harsányi Zsolt - Szenes Andor: Friderika - Friderika dala „Miért is fáj úgy az ébredés? Feledni mindent miért nehéz? Nem jártam könnyek alkonyán, nem voltam más, mint csacska lány. Mit tudtam, mi a szerelem, eddig nem csókolt senki sem…”  (Gencsy Sári, Magyar Néphadsereg Központi Zenekara) - felvétel:1950-es évek vége

Carl Millöcker: Szegény Jonathán - Molly dala  „Lennél a kedvesem:.?...”  (Gencsy Sári, km. Fekete Pál. A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Bródy Tamás vezényli) – Bemutató – más Millöcker operettek részleteivel - 1953. május 26., Kossuth Rádió 14.15 – 15.15

Huszka Jenő – Martos Ferenc: Lili bárónő: Lili és Illésházy gróf szerelmi kettőse „Bocsássa meg, ha reszkető kezemmel megérintém a kis fehér kezét…/ Szellő szárnyán szállj velem, repülj velem…” (Gencsy Sári és Szabó Miklós, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)

Jacobi Viktor – Bródy Miksa – Martos Ferenc:  Sybill  - A nagyherceg és Sybill szerelmi kettőse, II. felv.: „- A kandallóban rőzse ég, pattog izzó parázs... - Parázs, parázs, szép izzó parázs... / - Illúzió a szerelem, szívek tündérszép illúziója, kacéran játszik körülem, rózsás illúzió...”  (Raffay Erzsébet és Svéd Sándor, km. a Stúdiózenekar)

Szirmai Albert – Emőd Tamás: Mézeskalács  - Örzse és Jóska kettőse: „Szív küldi szívnek szívesen, szív a szívtől kapja szívből kedvesen; ha nem kapja szív a szívtől igaz szívvel, kedvesen, küldje vissza szív a szívnek tiszta szívből, szívesen…”  (Raffay Erzsébet és Svéd Sándor, km. a Stúdiózenekar)


4130 Búbánat 2020-10-15 23:27:07

A Dankó Rádió Az a szép című operettműsorában ma megint az idén már sokszor beszerkesztett, ismert operettdalok és -kettősök közül halottunk néhányat, ezúttal a Bob herceg, a Mézeskalács és a Leányvásár rádiófelvételeiről.

A kiváló énekművészek tolmácsolásában felcsendült dalokat most nem részletezem, előzőleg már sokszor megtettem itt, csak a címeket és előadókat sorolom:

Huszka Jenő – Bakonyi Károly - Martos Ferenc: Bob herceg (Ilosfalvy Róbert; Melis György; Balczó Péter, Fischl Mónika és Boncsér Gergely, Dancs Annamari)

Szirmai Albert – Emőd Tamás: Mézeskalács (Pitti Katalin; Házy Erzsébet és Melis György, Andor Éva és Palcsó Sándor)

Jacobi Viktor – Bródy Miksa – Martos Ferenc: Leányvásár (Házy Erzsébet és Palcsó Sándor)


4129 Búbánat 2020-10-14 23:40:05

A Dankó Rádió Az a szép című operettműsorában ma Kálmán Imre és Ábrahám Pál operettjeiből szólaltak meg jól ismert dalok és duettek, az alább nevezett énekművészek felvételeiről:

- A csárdáskirálynő (Sass Sylvia; Kukely Júlia és Berkes János; Bódi Barbara és Szabó Dávid)

- Marica grófnő (Blaskó Bernadett, Buch Tibor, Domoszlai Sándor, Egyházi Géza)

- Bál a Savoyban (Házy Erzsébet és Melis György)


4128 Búbánat 2020-10-14 11:05:42 [Válasz erre: 4127 smaragd 2020-10-14 09:23:37]

"A messzetűnt kedves" -re nekem is "fáj a fogam". Például a  "Szabad szívek"  rádiófelvételéről is szívesen hallgatnék részleteket – ennek dallamvilága különösen közel áll hozzám.

Mellesleg szokták mondogatni a közhelyet, hogy "az ismétlés a tudás anyja".  Ezt teszi  következetesen Erdélyi Claudia is. Türelemmel és megértéssel kivárom nála, hogy azért az  ismétlések mellett egyre több olyan operettrészlet is elhangozzék a Dankó Rádió "Az a szép" műsorában, amelyekre  azóta várok, hogy  Nagy Ibolyától átvette a „stafétabotot” ; a "Túl az Óperencián" adásaiban, a szerkesztési gyakorlatát tekintve,  rendszeresen helyet kaptak nála magyar és külföldi szerzők (Lehár, Offenbach, Zeller,  Oscar Strauss, Fall, Millöcker, Suppé, Sullivan, Planquette,  Jean Gilbert, André Messager,  Friml,  Francisco de Lacerda, Cole Porter, Robert Stolz, Dunajevszkij, Miljutyin,  Scserbacsov, Czobor Károly, Verő György, Thern Károly, Konti József, Nádor Mihály, Buttykay Ákos,  Horváth Jenő, Polgár Tibor, Vincze Ottó, Farkas Ferenc, Bródy Tamás, Kerekes János, Sárközy István stb.)  kevésbé ismert és játszott műveinek részletei is,  gondolok azokra a darabokra, amelyek felvételeiről a jelenlegi rádiósorozatban még nem hangzott el semmi. 

Ugyanakkor örvendetes, hogy Erdélyi Claudia folytatja a Nagy Ibolya által  megkezdett és vitt vonalat, például Kemény Egon műveinek népszerűsítését is a rádióban, az ismétlésekkel együtt – jó lenne, ha nemcsak halálozási és születési évfordulókhoz kötve kapnánk egy vagy több részben ilyen szép zenei összeállítást, mint amilyennel Kemény Egon emlékének (korábban Huszka, Lehár vagy Házy Erzsébet életműve előtt is) adózott.


4127 smaragd 2020-10-14 09:23:37 [Válasz erre: 4126 Búbánat 2020-10-13 22:16:46]

„Nem kell mindent észrevenni, szóvátenni…” tanítgatott diplomatikus viselkedésre egykor édesanyám. (Gyakran hiába…)

Mindemellett köszönöm bejegyzésedet és talán ma a második részt is hallhatjuk, vagy majd máskor.

A tegnapi emlékműsor is szép volt. Erdélyi Claudia valóban az említett műsorokból válogatott, az összekötő szöveg azonban – ami a hallgatók számára nagyon fontos – új ismereteket is adott, ennek szintén nagyon örültem.

"Zenéjét szerzette: Kemény Egon" – most már elmondhatjuk, hogy 2020 januárjában indult műsorával Erdélyi Claudia is kialakította szerkesztői és műsorvezető stílusát, nem baj, ha néha ismétlés is belekerül. Gondolom és remélem, hogy lesz még idő és alkalom arra, hogy az „Az a szép” című műsorban Kemény Egon eddig itt még nem játszott rádiófelvételeit is meghallgathassuk, példaképpen „A messzetűnt kedves” című daljátékából.


4126 Búbánat 2020-10-13 22:16:46

A  Dankó Rádió „Az a szép” operettműsora Kemény Egon kétszeres Erkel Ferenc-díjas zeneszerzőre emlékezett, születésének115. évfordulóján. (Bécs, 1905. október 13. – Budapest, 1969. július 23.)

 Megjegyzem, hogy a most bejátszott zenék ismétlés volt: a 2020. július 23-i emlékműsorban (I. rész) elhangzott, más Kemény-művekkel kiegészülve  - akkor a komponista halálának ötvenegyedik évfordulója alkalmából, a műsorvezető, Erdélyi Claudia szerkesztésében.  (lásd a 3987. sorszámnál)

Talán holnap a július 24-én sugárzott II. részben hallott zenei összeállítás megismétlését is várhatjuk a rádióban. (3997. sorszám)

A műsor a Ritka madár a szerelem című  Kemény Egon-táncslágerének, angol keringő (1935), zenekari változatával (1962) indult (Km. a Magyar Rádió Vonós Tánczenekara, vezényel: Bolba Lajos)

  • Kemény Egon – Erdődy János: Krisztina kisasszony

    A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1959. augusztus 22., Kossuth Rádió,  20:25  - 22.00

    Km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és a Földényi-kórus. Vezényel: Lehel György

- Előjáték

- Krisztina és István kettőse - Dal a rabmadárról: „Kósza felhő úszik fenn az égen…” (Petress Zsuzsa és Kövecses Béla)

- Krisztina románca: Bárhova mentél, én visszavárlak..” (Petress Zsuzsa)

- Krisztina és Eugène kettőse - Dal a hódításról: „Az ellenségen könnyebb győzni, mint egy asszonyon, ez így szokott történni rendszerint, kisasszonyom /A hódításhoz kell egy hadsereg, amely a várat bátran vívja meg …” (Petress Zsuzsa és Rátonyi Róbert)

- Blanche dala: "Sétál a párizsi utcán egy édes kis párizsi lány..." (Gyenes Magda)

- Blanche és Brunner kettőse: „Ha jól szemügyre vett egy nő egy férfit …/Ha én egyszer tereád szemet vetek, nem is mondok akkor hát nemet neked…” (Gyenes Magda és Bilicsi Tivadar)

  • Kemény Egon – Gál György Sándor - Erdődy János: Komáromi farsang

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1957. március 9., Kossuth Rádió, 20.00 – 22.00

Km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és a Földényi-kórus. Vezényel: Lehel György

- Lilla románca: "Könnyű lepke, kis madár, száll a lenge légben… Vajh ki tudja, hogy mi jár a lány fürtös fejében? Menten elmesélem…  "  (Házy Erzsébet)

- Csokonai dala: Sötét lepel borul reám, nincs házam nékem, nincs hazám…” (Ilosfalvy Róbert)

- Lilla és Csokonai kettőse: „Lilla, szívemet ne vesd meg, úgy szeretlek, nem feledlek, bízd rám az életed!… /- Elszakítnak engem innen, tilt apám és tilt az illem, nem maradhatok Veled…”  (Házy és Ilosfalvy)

- Kraxelstumpf óbester szerenádja: "Egy-kettő, egy-kettő…" (Bilicsi Tivadar)

  • Kemény Egon – Ignácz Rózsa – Soós László – Ambrózy Ágoston: Hatvani diákjai 

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1955. január 23., Kossuth Rádió, 20.30 – 23.00 (két részben, szünettel)

Km.  a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és a Földényi-kórus. Vezényel: Lehel György

- Elmira sanzonja: „Ötvenkilenc dáma elindult a bálba, földig érő, bécsi-módi krinolinszoknyába'.../Elpirult, miért pirult?..." (Mezei Mária)

- Kapocs – kórussal kiegészített – dala (Pálóczi Horváth Ádám verseiből a zeneszerző állította össze): "Még azt mondják nem illik a tánc a magyarnak!...”/ Kar: „Hopp! Ördöngös boszorkányos debreceni korcsmáros!...” (Hadics László és Földényi-kórus férfikara; a dal bevezető hegedűszólóját Ramor Ervin játssza.)

 - Bule Lajos, az öreg pedellus dala: Aki felönt a garatra, ne tegyék fel az asztalra… Egy-két literát jó bor, ha megárt…” (Gózon Gyula)


4125 Búbánat 2020-10-12 19:36:18

A Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”)  két operettből szólaltak meg dalok:

Lehár Ferenc – Ludwig Herzer, Fritz Löhner-Beda - Szenes Andor – Dalos László: Szép a világ

- Georg dala: „Van olyan, aki őrzi a pénzt, van olyan, van olyan, sose vettem a pénzügyeket komolyan…/ Szép a világ, a szívünkben nyíl száz virág, szép, nézni szép, egy lány ábrándos tekintetét…” (Szabó Miklós és a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Várady László)  - Rádiófelvétel: 1957

Egy későbbi, a Magyar Rádió új operettfelvételén (1974. május 1. , Kossuth Rádió, 14.29 – 15.00)  Andor Éva, Németh Marika, Korondy György, Palcsó Sándor és Basky István énekel részleteket, km.. a Magyar Rádió és Televízió Énekkara és Szimfonikus Zenekara, Bródy Tamás vezényel).

Ma ezek a dalok szólaltak meg:

- Induló- A vágyam, oly régen, egy kis kirándulás /- Ne csábítgasson angyalom, hisz úgyis van rá hajlamom… /- A madár a bokorban, vígan áriázni kezd… vele ülnek ottan a hölgyek, leragyog a napfény rájuk, szeretik a lányok ezt…./- Kék a fényes ég, imádlak édes, réges-rég! Olyan igézők a lombos fák, ott vár miránk most a boldogság! Kék szemedbe nézek, jaj, de megigézett!, Jöjj, ma még miénk a csókos nyár, szerelemre vár!...”  (Németh Marika és Palcsó Sándor)

- Kórusjelenet és dal: „ ….- Csak nyugalom, megmondhatom: már látták jönni őket az úton …/ - Én tudom,- ő tudja, - én tudom, - ő tudja, no, halljuk már, ez érdekes nagyon: - Semmi szép se jó, el nem mondható, jaj, a vágy az rettenő…./Iksz vagy ipszilon, ez nem izgalom…” (Basky István és Németh Marika, km. az MRT Énekkara)

- Mercedes del Rossa dala: „Rio de Janeiro”   „Csuda szép, csupa szép, ragyogó a tengerár, száll a hajó a vízen, zakatol a szívem...../Rio de Janeiro, a napfény ragyogó, Rio de Janeiro, szenvedély ott lobogó, szerenád, …, gyere hát, te átfogod a lánynak a derekát, nevet a szemed, oly forrón öleled, vadul, hogy jaj, a szívem kigyúl…”  (Németh Marika, km. az MRT Énekkara)

Ábrahám Pál – Földes Imre - Harmath Imre: Viktória

- Koltay és Viktória kettőse, II. felv.: Nem történt semmi, csak elválunk csendben: Good night… Így kellett lenni, majd elfelejt engem, good night…”  (Házy Erzsébet és Melis György,  km.  a Harmónia Vokál és az MRT Esztrád Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) – Részletek, 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40

- Ugyanezt a duettet egy másik felvételről is meghallgathattuk, Frankó Tünde és Dolhai Attila énekével (km. a Budapesti Operettszínház Zenekara) - 2013

- Cunlight és Viktória kettőse, I. felv.: „Kétfogatú vén fiákeren suhantam én a Ringen át…/Pardon, madame, hadd nyújtsak át egy szál rózsát…” (Németh Marika és Melis György, km. a Harmónia Vokál és a Magyar Rádió és Televízió Esztrádzenekara, vezényel: Bródy Tamás) 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40 Ábrahám Pál operettjeiből

- Jancsi dala: „Honvéd banda szól a Stefáni-, szól a Stefánián. Itt a konflis jó lesz beszállni, jó lesz beszállni ám …” (Paudits Béla) – 1983, Hungaroton


4124 Búbánat 2020-10-09 19:02:45

A Dankó Rádió hullámhosszán az imént ért véget az Az a szép c. operettműsor - benne örökzöld slágereket is hallhattunk: 

Eisemann Mihály - Szilágyi László: Zsákbamacska - „János legyen fenn a János-hegyen, délután odavárom…” (Kalmár Magda és Mersei Miklós)

Eisemann Mihály – Baróti Géza – Dalos László: Bástyasétány 77 

- „Ha majd az alkony lehull … A vén budai hársfák békésen suttognak...” (Balázs Péter)

- „Ámor a szerelmesek cinkosa rég...” (Németh Marika és Mucsi Sándor)

- „Te drága fény.../Napsugár vagy minden téren....” (Mucsi Sándor)

Eisemann Mihály - Baróti Géza – Dalos László: Füredi Annabál - „Nem tudok Pest nélkül élni, érzem, hogy Pest hazavár…” (Bende Zsolt, km. az MRT Esztrádzenekara és énekkar, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc)

Eisemann Mihály – Füredi Imre: „Május éjszakán mit is kívánok? Május éjszakán csodára várok...”  (Karády Katalin és Jávor Pál)

Erdélyi Mihály: „Jóska, levelet hozott a posta…” (Paudits Béla)

Zerkovitz Béla – Szilágyi László:

„ Hulló falevél suttogva beszél…” (Ajtay Andor)

„Tanulj meg fiacskám komédiázni, tanulj meg kacagni, sírni ha kell…” (Ajtay Andor)

Csókos asszony:

Asszony, asszony, csókos asszony, karcsú rózsaszál…”  (Baksay Árpád)

„Asszonykám, adj egy kis kimenőt!...” (Bilicsi Tivadar)

Lajtai Lajos – Békeffy István – Kellér Dezső: Három tavasz (km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara) 

 - „Nekem élet a színház…” (Honthy Hanna és Feleki Kamill)

- Tavaszi és Sanyi jelenete: „A régi mániám végighajtani a Stefánián…” (Baksay Árpád és Feleki Kamill)

- „Máshol is ragyognak csillagok, rózsák is ontják az illatot…” (Honthy Hanna, km. énekkar)


4123 Búbánat 2020-10-07 19:45:41

A Dankó Rádió Az a szép című operettműsorának mai tartalmából:

Kemény Egon -Tabi László - Erdődy János: Valahol Délen

A Fővárosi Operettszínház Zenekarát Bródy Tamás vezényli (1956/57)

Anna és Bodzás kettőse (lassú foxtrot):Csendesen vártam a válaszod arra, hogy szeretsz-e engem?…/- Egy szót se szólj! A szerelemre rábeszélni senkit nem lehet…” (Petress Zsuzsa és Melis György)

- Lolita dala (bolero): Fekete az ég, örvénylő szél zúg, zörög a tető, párák, zuhog az eső,…/ A vágyakozás úgy sír a szélben…”  (Mezei Mária)

Szirmai Albert: Mágnás Miska – az operett rádiófelvételéről az adássorozatban már számtalanszor elhangzott három részletet hallottuk ismét, melyeket mindig megneveztem. (Andor Éva, Zentay Anna és Palcsó Sándor énekel, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András)

Kálmán Imre: Cirkuszhercegnő – a most hallott Mabel és Toni kettőseit ugyancsak sokszor leadta a rádió Oszvald Marika és Dániel Gábor közös énekfelvételéről.

Kálmán Imre: A bajadér - Vámos Ágnes és Udvardy Tibor; Egyházi Géza; Dolhai Attila; Fésűs Nelli és Bozsó József énekében felcsendült kettősöket és dalokat sem nevesítem, már sokszor megtettem a korábbi ismétléseket követően.

A rádióadás végén „örökzöld” dalokat és kettősöket hallhattunk Darvas Iván, Détár Anikó és Csengeri Attila, Felföldi Anikó és Balázs Péter, Haumann Péter énekfelvételeiről.


4122 Búbánat 2020-10-06 19:39:33

A Dankó Rádió Az a szép című operettműsorában ma az alábbi Huszka-melódiák hangzottak el: 

Huszka Jenő – Szilágyi László: Mária főhadnagy

- Bálint dala: „Nagy árat kér a sors a boldogságért, megfizetünk mindenért, minden pillanatért. Egy kék szempárért és egy csókos szájért, jaj de sokat szenvedünk, mikor zokog a szívünk…”  (Berkes János,  km. a MÁV Szimfonikus Zenekar, vezényel: Behár György) 1979. február 24., Petőfi rádió 21.20-22.00; Hungaroton kiadványon is.

- Tóbiás és Panni vidám kettőse: „- É n vagyok itt a szabó, de nyakamba te varrod most magad /- Bármilyen rémes, de férj leszel édes, ha törik, ha szakad.../- Én teve- én teve- én teveled oly vígan élek, ezért mint hülye-, mint hű jegyesed elvennélek…” (Galambos Erzsi és Németh Sándor, km. a MÁV Szimfonikus Zenekar, vezényel: Behár György)

- Kettős: „- Epedőnremegőn nézem magát, várom, lesem a válaszát! ... /Némán várni egy boldog percet, és tűrni szótlan, szíve hogy reszket…”  (Gallai Judit és Miller Lajos, km. a MÁV Szimfonikus Zenekar, vezényel: Behár György)

- Antónia sanzonja: „Csacsi minden férfi, semelyik se érti, mit akarunk tőle, és mi a bajunk? Csípje meg a vércse, hogyan is értse, hisz magunk sem tudjuk, hogy mit akarunk…/Jól figyelj e szóra: egy csak a fontos: a trallala, trallala! Mikor üt az óra, kell néha egy kicsi trallala…” (Gallai Judit, km. a MÁV Szimfonikus Zenekar, vezényel: Behár György)

-  Mária és Bálint kettőse: „- Szeretem! vagy mondjuk így: ich liebe dich! A kisasszony Wunderlich! Szép és csodás! /- Szeretem!, a szívvel nem jó játszani, mert meg fog ártani e vallomás! /- Szabad-e remélnem, hogy egyszer megsajnál? Úgy kellene nékem egy kis reménysugár...” (Geszthy Veronika és Boncsér Gergely, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János) - MTVA-Dankó Rádió, 2015

- Panni, Tóbiás és Biccentő vidám hármasa: ”Tisztelt strázsamester, csodálkozom kegyeden…/Ladilom, a babámnak megírom…”  (Kékkovács Mara, Kerényi Miklós Máté, Peller Károly) - MTVA-Dankó Rádió, 2015

- „Nem nehéz a lánynak…” (Benedekffy Katalin és Peller Károly) - MTVA-Dankó Rádió, 2015

- Mária dala: „Én mától kezdve csak terólad álmodom. Álmomban két karomba zárlak, Angyalom!…”  (Farkas Rozika)

 

Huszka Jenő – Bakonyi Károly – Martos Ferenc: Bob herceg

- Nyitány (A Honvédelmi Minisztérium Központi Fúvószenekarát Jávor Zoltán vezényli)

- Annie dala az „első szerelmes csókról”: - Holdvilágos, bűvös éjjel jártam messzi tájon, árkon-bokron átszökellve, túl az Óceánon.…/Az első édes találkozásnál rabul ejtett engemet. Az első édes, szerelmes csókot feledni többé nem lehet….”  (Petress Zsuzsa, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekar, vezényel: Polgár Tibor)

- Pomponius dala -  A holló legendája: „Volt egyszer egy fehér galamb, ragyogott a tollazatja. Csókos csőrét szép királylány ölelgette, csókolgatta…/Szép tavaszra, nyárra, őszre, szép galambom, visszajössz-e? Mint te, oly szép, mint te, oly jó, nincsen hozzád más hasonló! Más hasonló!...” (Csurja Tamás, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Makláry László)

- Bob belépője: „Londonban, hej, van számos utca, és minden utcán több sarok…” (Balczó Péter, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János) – MTVA-Dankó Rádió, 2015

- Annie dala: Jaj, de jó, ha egy lány szerelmes!.Jaj, de jó és mégis jaj de fáj!..../Jaj, cipicupi, cup-cup, cuppant a csók… /Ennyi volt a vallomás, férfiszív egy dobbanás, jaj ,meg ne tudja senki más!...” (Dancs Annamari és a Magyar Rádió Énekkarának Női Kara) - MTVA-Dankó Rádió, 2015

 

Huszka Jenő – Szilágyi László:  Erzsébet - „Rózsám, viruló kis rózsám, te légy most a postám. leveleddel üzenek …” (Bucsi Annamária) 

Az adás végén hallhattuk még:

Jules Massenet: Thais - „Meditáció”  (Illényi Katica – hegedű, valamint a Budafoki Dohnányi Zenekar, vezényel: Sillós István) – koncertfelvétel


4121 Búbánat 2020-10-05 22:35:46

Jacques Offenbach ma 140 éve hunyt el. Az (francia) operett megteremtője egyikeként számon tartott komponista emlékét idézte a Dankó Rádió délutáni operettműsorában („Az a szép”) három zenés színpadi művének rádiófelvételéről bejátszott részletek:  

Offenbach - Ludovic Halevy - Hector-Jonathan Crémieux  - Romhányi József: Orfeusz az alvilágban

- Styx Jankó dala, II. felv.: „Voltam király Beóciában, hatalmas, édes, nagy király!...(Kishegyi Árpád, km. a  Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel Kerekes János)

- Nyitány

- Jupiter és Euridiké „légyjelenete”, II. felv.: „- De különös, kellemes szellőcske lengedez, lebbenve száll… - csak legyeskedj legyecske egyszer  belejössz már!...  Ügyes légy! Zümmögve szállj…/- Jól van hát, így hálóm lesz ma hálód végre… zzzzzzzz… zzzzzzzz…” (László Margit és Melis György, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Blum Tamás) - Rádió Dalszínházának bemutatója: 1963. július 20., Kossuth Rádió, 20.45 – 23.15

 

Offenbach – Manuel Rosenthal: Párizsi vidámságok - Kánkán (Ornándy Jenő vezényli a Philadelphiai  Szimfonikus Zenekart)

 

Offenbach – Henri Meilhac, Ludovic Halevy -  Fischer Sándor: A szép Heléna

A Rádió Dalszínházának bemutatója:1965. november 20. Kossuth Rádió 19.58 – 21.52

Km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás

- Oresztész dala – Mulató-jelenet: „Mikor a szív lánggal éget…/Taigetoszra, Taigetoszra, vesszen az ki irigy!”  (Bende Zsolt és az MRT Énekkara)

- Heléna románca: „A szép Heléna, így neveznek…Ó Vénusz, mondd, neked örömet ád, ha félrecsúszik a, csúszik az erényes láb…”  (Házy Erzsébet)

- Oresztész kupléja: „Tegnap a megnyílt kis szeparéban…/ Parthenisz és Leona… Csillala, csillala…” (Bende Zsolt, km. Maleczky Oszkár és az MRT Énekkarának Női kara)

- Nyitány (Magyar Állami Hangversenyzenekart Bródy Tamás vezényli)

 

Offenbach – Henri Meilhac, Ludovic Halevy - Romhányi József: A gerolsteini nagyhercegnő

A magyar nyelvű teljes stúdiófelvétel prózai dialógusokkal együtt - először 1970. augusztus 19-én. a Kossuth Rádióban (20.07 – 23.04 óra) hangzott el a Rádió Dalszínházának bemutatójaként. (Az ének-zenei hanganyagot keresztmetszet formában már 1968. november 20-án (Petőfi Rádió, 10.00 - 11.17 óra) bemutatta a rádió.

Km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás

- A Nagyhercegnő dala, a Nagyhercegnő és Fritz kettőse a II. felvonásból (Házy Erzsébet és Réti József):

„- A férj ezt mondta nékem, kérlek, mondd néki el azt, amit érzek! /- De mit?/ - Amit itt látsz. Mondd el azt, hogy kellemes és megnyerő. Mondd el azt, hogy bódító férfi…Mondd el azt, mennyit tudna itt még hódítani!...Mondd el azt, hogy megláttam vágyait. Mondd el azt, hogy mindenem lángol. Mondd el azt, hogy így hatott rám a zsivány, pedig nem vagyok ám én fából. Ó!.....Nos, hát! Nos, hát, most mit válaszol nekem? /- Mondja azt, hogy én vele érzek…. Biztos szép, biztos kedves lélek… Azon kell tehát igyekeznem….hogy a szívem is  így érezzen   Ez mind szép volna, csak azt kéne tudnom,  hogy miről van itt szó?... Az ördög engem örök tűzbe dugjon.…ha tudom, milyen sóvárgó…”


- A Nagyhercegnő és Paul herceg kettőse – „Holland újság krónikája” (Házy Erzsébet és Bartha Alfonz)  

„- A Nagyhercegnőt nőül kérni Paul herceg úr  nagy útra kel, de nem tudta e célt elérni, a szíve érte bárhogy vert. Ha kél a rózsaszínű hajnal, új reményt ébreszt minden nap, egy csokorral a hölgyhöz nyargal és kérte kezét…. A válasz már - szokásos szólam - dehogy miért nem lehet még a nőm! S én várok újra szenvedőn!...- ezt írja a lap rólam. Ó! /- S ez így van kedves széptevőm! …- s ha így van, akkor jól van….”  


4120 smaragd 2020-10-05 18:39:02 [Válasz erre: 4111 smaragd 2020-09-29 05:47:43]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012 2020: Nagy Ibolya

Ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhét hallható:

https://mediaklikk.hu/cikk/2019/03/04/tul-az-operencian-gyurkovics-zsuzsaval-10-het/

A mai programban a "Hatvani diákjai" részleteivel Simándy Józsefre emlékezett Nagy Ibolya.

„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


4119 Búbánat 2020-10-04 20:41:10

A Dankó rádió délután sugárzott operettműsorából ("Az a szép") említem:

Házy Erzsébet és Szabó Miklós  Clairette és Ange Pitou  szerelmi kettősét énekelte Charles Lecocq Angot asszony lánya című operettjének 1960-as, teljes rádiófelvételéről (km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Polgár Tibor):

„- Csak érted dobban a szívem! Csak téged csókolhat a szám! E percben megesküszöm néked, hogy mindig hű leszek hozzád! Várj még reám, én érted élek…”   (magyar fordítás: Romhányi József)

(A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1960. augusztus 21-e, Kossuth Rádió 20.15 – 22.00)

Még két részlet hangzott el ebből az operettből:

- Kórusjelenet és Pomponnet belépője: „- Esküvő, esküvő lesz ma nálunk!... - Jövök már, köszönöm, köszönöm…- Éljen soká, éljen soká… - Hol van az én szép tündéri párom…- Párizs népe engem bámul, Pomponnet-t,  a vőlegényt….- Hol a hajtű? hol a fésű?…” (Rátonyi Róbert és az MRT Énekkara)

- Amaranthe dala/ballada/ - Angot anyó legendája: „A vásárcsarnok standján a pultja mellett ült, a halpiacnak padján de sokszor felderült …/ Bőbeszédű, jókedélyű, könnyen tűzbe fogható…” (Kiss Manyi és az MRT Énekkara)

Az adásban Svéd Sándor énekével – rádiófelvételéről - Kálmán Imre Tatárjárás és Marica grófnő című operettjeinek  egy-egy ismert részlete hangzott el.

Lehár Ferenc A víg özvegy c. operettjéből is hallottunk részleteket (tbk. Kalocsai Zsuzsa, Egyházi Géza, Leblanc Győző énekhangján…)
 

A műsor elején Csortos Gyula énekelte egy régi archív felvételen Buday Dénes-szerzeményét: „Bohócdal” („Az egyik ember gazdag”), a komponistának egy másik dala  pedig  („Hej, fellegek”)  Derzsi György előadásában szólalt meg.


4118 Búbánat 2020-10-02 19:38:56

A Dankó Rádió ma elhangzott operettműsorának („Az a szép”) tartalmát  „megszokásból” írom le, sokadszorra – újdonságról (úgy értem: a klasszikus operett-repertoár szűkebben/tágabban vett listáján szereplő darabok) ezúttal sem tudok beszámolni:

Lajtai Lajos – Békeffy István: Három tavasz – „Jöjjön ki Óbudára, egy jó túrós csuszára” (Bilicsi Tivadar)

Fényes Szabolcs – Harmath Imre – Romhányi József: Maya

- „Megjöttem, tessék…./Szeretnék egyszer kicsit boldog lenni…” (Házy Erzsébet)

- „Párizs, te szép… (Házy Erzsébet, Galambos Erzsi, Rátonyi Róbert, az MRT Énekkara)

- „Odavagyok magáért, a fekete hajáért, egyetlenegy szaváért, mosolyáért…” (Házy Erzsébet, Galambos Erzsi, Rátonyi Róbert)  - Rádiófelvétel, 1971

Fényes Szabolcs – Szilágyi László: Vén diófa 

- „Fehér akácok, veletek üzenem, simogassátok a szegény szívemet…”  (Zentay Anna, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc) – 1979, Qualiton

- „Két napot ültem az egyesben…” (Latabár Kálmán)

Szirmai Albert - Innocent Vincze Ernő: Tündérlaki lányok - Zserbó [Gerbaud]-dal (Bódi Barbara és Peller Károly)  - „Operettslágerek – slágeroperettek”, 2017.  CD,.  Az albumot kiadja a GrundRecords.

Eisemann Mihály - „örökzöldek  - a dalok egyvelege Sztankay István, Cserháti Zsuzsa, Koós János, Gregor József, Ruttkai Éva, Rátonyi Róbert tolmácsolásában csendültek fel.

Szeredi Krisztina és Horváth Tibor egy-egy duettet énekelt Kálmán Imre A bajadér; Szirmai Albert Mágnás Miska c. operettjéből.

Az adás végén Vámosi János két dalfelvétele szólalt meg, a 100 Tagú Cigányzenekar felvételéről is elhangzott egy ismert melódia. 


4117 Búbánat 2020-10-01 21:07:01 [Válasz erre: 4043 Búbánat 2020-08-17 23:31:35]

Házy Erzsébet születésének mai évfordulóján a Dankó Rádió Az a szép c. műsora megismételte – némi tartalmi változtatással - az augusztus 17-i adást (amelynek részletezésétől eltekintek most – lásd. 4043. sorszámnál).  

Kimaradt:

-  Johann Strauss A cigánybáró c. operettjének rádiófelvételéről Szaffi és Barinkay kettőse, II. felv. (Házy Erzsébet és Ilosfalvy Róbert)  

Szirmai Albert – Emőd Tamás Mézeskalács c. operettjének rádiófelvételéről Örzse és Buhu vidám kettőse, III. felv. (Házy Erzsébet és Palcsó Sándor)

Szirmai Albert - Mérey Adolf Mexikói lány c. operettjének rádiófelvételéről a Szerelmi kettős: „- Beatrix! Mégsem szabadna mellettem így elmennie! - Nem emlékszik adott szavára? - Nem. Nem emlékszem már semmire….” (Házy Erzsébet és Kelen Tibor)

Bekerült az előbbiek helyére:

- Szirmai Albert - Mérey Adolf Mexikói lány c. operettjének rádiófelvételéről a másik Szerelmi kettős:  „- Most elmegyek!.../- Várj még, várj még, mindig tevéled járnék!... /– ….jő az ősz, a hervadás! Repül az idő, repül, a szerelmi vágy kihűl!… jő a fájó ébredés! /- Várj még, várj még, követlek, mint az árnyék…” (Házy Erzsébet és Kelen Tibor, km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Breitner Tamás) - „Bemutatjuk új operett-felvételünket”, részletek, 1965. április 16., Kossuth Rádió, 20.30 -

- Lehár Ferenc - Fritz Löhner-Beda, Ludwig Herzer - Harsányi Zsolt:  A mosoly országa Szu-Csong „Barackvirág-dala”, I. felv.: (Simándy József énekel, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1971. november 11., Kossuth adó 19.35 – 21.29  

„Egy dús virágzó barackfa ágát állítom hölgyem ablakába a holdas május éjjelén, s egy dalt dalolok vágyakozva halkan és cseng a vágy, mint színezüst a dalban, szerelmünk forró éjjelén szívem is azt suttogja: légy enyém!”

 

Megjegyzem, Házy Erzsébetnek a rádióban több mint ötven teljes vagy keresztmetszet  operettfelvétele vanSzívesen vettem volna, ha az ismétlések helyett  esetleg Házynak a műsorsorozatban még el nem hangzott vagy csak ritkán előfordult énekszámaiból kaptunk volna egy illusztris válogatást – azért persze örültem ennek a most újra elhangzott operett-összeállításnak is!


4116 Búbánat 2020-09-30 21:52:07

A Dankó Rádió mai operettműsorának („Az a szép” ) részleteire (dalok duettek) nem térek ki,  többször hallhattuk már ezeket a rádióban, a nevezett énekművészekkel is:

Kálmán Imre: A cirkuszhercegnő (Blaskó Bernadett, Buch Tibor, továbbá Domonkos Zsuzsa és Palcsó Sándor ill. Jankovits József és Kalocsai Zsuzsa)

Huszka Jenő: Gül baba (Németh Marika, Ilosfalvy Róbert, Bende Zsolt, Kovács Péter, Várhelyi Endre)

Jacobi Viktor: Sybill (Németh Marika és Bende Zsolt)

Kálmán Imre: Csárdáskirálynő (Németh Marika és Baksay Árpád)

Lehár Ferenc: Éva (Németh Marika és Bende Zsolt)


4115 Búbánat 2020-09-30 00:46:11

Hálózati karbantartás miatt mostanáig nem volt internetelérhetőségem, a szokásos operettműsort a rádióban ("Az a szép")  pedig csak este  fél 7-től értem el, így az adás második felében bejátszott zenéket tudom csak említeni:

ifj. Johann Strauss - Victor Leon és Leo Stein - Fischer Sándor: Bécsi vér 

- A gróf dala: „Meg kell javulni, jól tudom” (Fülöp Attila)

- A gróf és a Művésznő kettőse: „Mi vád van ellenem?” (Kalmár Magda és Fülöp Attila) - Km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás  - a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1976. augusztus 19. Kossuth Rádió 19.30-21.40 

 

A következő operettrészletet a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia ezzel vezette fel: 

"Házy Erzsébet olyan  szenvedélyesen élt, mint az általa megformált operahősnők"

Carl Zeller - Moritz West, Ludwig Held - Erdődy János - Fischer Sándor: A madarász - Rajna-keringő - "Rajna táj, égi báj"  (Házy Erzsébet, km. az MRT Énekkarának Nőikara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - „Új operett felvételeinkből" – Házy Erzsébet és Melis György énekel részleteket - Bemutató: 1967. március 26., Petőfi Rádió, 13.20 – 13. 47

alternatíva: "Bemutatjuk új felvételünket"  (részletek) 1973. január 4., Kossuth Rádió, 21.39 - 22.00 - Házy Erzsébet, Kalmár Magda, Kónya Sándor énekel, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás (I. Zeller: A madarász, II. Millöcker: Dubarry) – LP-n és CD-n is kijöttek a dalok.

 

Lehár Ferenc – Ludwig Herzer – Fritz Löhner Béla -- Szenes Andor: Friderika

- Friedrich Leopold Weyland  dala : „Báránykámbáránykámcsalfa lelkű mind a lány… bármily jó, bármily szépcsalfa lelkű mindahány…”  (Bende Zsolt, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - Az operett keresztmetszetét új stúdiófelvételéről a Rádió Dalszínháza 1972. április 3-án, a Kossuth rádióban mutatta be, 19.20 -20.10 óra között.


4114 macskás 2020-09-29 22:23:18 [Válasz erre: 4113 Búbánat 2020-09-29 10:44:04]

4114


4113 Búbánat 2020-09-29 10:44:04 [Válasz erre: 4112 joska141 2020-09-29 09:42:38]

Tisztelt joska141!

Örülök, hogy odafigyel e topicba írt mondandómra is. Kérését megfontolom, bár megjegyzésében megfogalmazottakkal ellentétben,  pont azoknál az operettrészleteknél érzem szükségesnek hosszabb dalszövegrészletet megjelölni, amelyekről úgy vélem, kevésbé ismertek a rádióhallgatóság előtt; erről a szándékomról továbbra sem kívánok lemondani, de azt megígérhetem, hogy a szövegben előforduló ismétlésektől – ahogy általában eddig is – eltekintek.  Több helyről több  visszajelzést kaptam, hogy örülnek azoknak a beírt dalszöveg-soroknak,  amelyek máshol nem találhatóak meg, az interneten sem, csak itt,  a fórum topicjában olvashatók. Ilyenek a megnevezett Offenbach-operett, a Párizsi élet egyes részletei is. Ehhez tartom magam.


4112 joska141 2020-09-29 09:42:38 [Válasz erre: 4109 Búbánat 2020-09-27 20:16:28]

Tisztelt „Búbánat”! Mindig nagy érdeklődéssel olvasom az Ön részletes ismertetéseit a Dankó rádió „Az a szép” című operettműsorairól.

Különösen figyelemre méltó, hogy Ön a közreműködők nevén kívül az elhangzott szám címét és bevezető sorát is külön-külön feltünteti. Örömet okoz ezzel azoknak, akik az egyes zenés darabokban elhangzó számok címei, sorai alapján keresnek felvételeket.

Azonban megfontolandó, hogy ilyen célokra érdemes-e – mint az az Ön 4109.számú ismertetésében olvasható – egy számról 10 azaz Tíz (!!!) soros részletes szövegleírást közölni? Aki ezt a nálunk viszonylag ritkán játszott művet – Offenbach: Párizsi élet – ismeri, annak semmit újat sem mond, aki nem ismeri, nem valószínű, hogy ebből fogja a művet megszeretni.

Tisztelettel kérem, legyen olyan szíves és térjen vissza ahhoz a gyakorlatához, hogy egy-egy zeneszámost csak 1-1 sornyi szöveggel részletez. Előre is köszönöm.


4111 smaragd 2020-09-29 05:47:43 [Válasz erre: 4105 smaragd 2020-09-23 09:38:47]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012 2020: Nagy Ibolya

Ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhét hallható:

https://mediaklikk.hu/cikk/2019/02/25/tul-az-operencian-ivancsics-ilonaval-9-het/

„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.