http://stream001.radio.hu:8080/mr3.aac
Sok év után a Magyar Rádió Dalszínházának teljes felvételéről ma este újra meghallgathatjuk Offenbach klasszikus nagyoperettjét!!!
2020.10.27 19:00 - 19:30 Bartók Rádió
Prológ
Jacques Offenbach: Szép Heléna
A mikrofonnál: László Ferenc
2020.10.27 19:35 - 21:43 Bartók Rádió
Jacques Offenbach: Szép Heléna
Háromfelvonásos operett
Szövegét Henri Meilhac és Ludovic Halévy írta
Fordította: Fischer Sándor
Vezényel: Bródy Tamás
Km.: Magyar Rádió Énekkara (karig.: Vajda Cecília) és Szimfonikus Zenekara
Zenei rendező: Járfás Tamás.
Rendező: Horváth Ádám.
Szereposztás:
Páris - Réti József (tenor), Fülöp Zsigmond (próza),
Menelaus - Melis György (bariton), Feleki Kamill (próza),
Heléna - Házy Erzsébet (szoprán), Váradi Hédi (próza),
Agamemnon - Palócz László (bariton), Kállai Ferenc (próza),
Calchas - Maleczky Oszkár (bariton), Greguss Zoltán (próza),
Achilles - Palcsó Sándor (tenor), Kaló Flórián (próza),
Ajax I. - Kishegyi Áprád (tenor), Gyenge Árpád (próza),
Ajax II. - Külkey László (tenor), Miklósy György (próza),
Orestes - Bende Zsolt (bariton), Tordy Géza (próza),
Bacchis - Koltay Valéria (szoprán), Örkényi Éva (próza),
Parthemis - Gombos Éva (mezzoszoprán), Böröndi Kati (próza),
Philocomus - Pásztor János (próza),
Euthycles - Andresz Vilmos (próza),
Leona - Erdész Zsuzsa (szoprán), Szegedi Erika (próza),
Rabszolga - Árossy Aladár (próza).
A felvétel 1965-ban készült a Magyar Rádió 6-os stúdiójában. (Bemutató: 1965. december 20. Kossuth Rádió 18.58 – 21.32)
Dankó Rádió operettműsorában ("Az a szép" ma hallgattuk - halálának 14. évfordulóján, Gregor József operaénekesr emlékezett a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia, a művész idén lenne 80 éves. Énekfelvételei közül megszólalt:
Fényes Szabolcs – Békeffy István – G. Dénes György: A kutya, akit Bozzi úrnak hívtak - részletek (Gregor József énekel, km. a Harmónia Énekegyüttes és a Magyar Rádió Vonós Tánczenekara)
Arthur Sullivan - William Schwenck Gilbert - Fischer Sándor: A cornwalli kalóz, avagy a becsület rabja
/Eredeti címe: The Pirates of Penzance, or The Slave of Duty (1879) /
- Stanley, gárdaezredes dala: „- Csak hánykolódom ágyamban, az álom elkerül …. kis folyócska álmodozva zúg, mint a gerle búg…” (Gregor József és az MRT Énekkarának férfikara és az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1975. augusztus 24. Kossuth Rádió, 13.23 – 14.39
- Lányok kara (MRT Énekkarának női kara)
Carl Zeller. A madarász – Kettős: „A nagyvilág rózsákból áll...” (Gregor József és Kovács József, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Pál Tamás) - „Vágyom egy nő után” - Kovács József operettlemeze (részletek, Qualiton, 1985)
Robert Planquette – Szövegét Washington Irwing két elbeszélése nyomán Henri Meilhac, Philippe Gille és Henry Brougham Farnie írta, magyar szöveg Romhányi József: Rip van Winkle
A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1968. december 28., Kossuth Rádió, 19.46 – 22.00
- Bordal („Nem sörre szomjas most a gégém! Bár akad más a pince mélyén… Ma olyan tüzes borra vágyom! Nem is terem földi tájon…” (Melis György, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás)
- A II. felvonás fináléja: „Húsz év után felébredsz talán… Ne hagyj itt…" (Melis György, Gregor József, Réti József, km. az MRT Énekkara)
Pitti Katalin operettfelvételeiből:
Kálmán Imre - Harsányi Zsolt: Marica grófnő- kettős: "Ne szólj. kicsim, ne szólj...." (km. Berkes János)
Jacobi Viktor - Bródy Miksa - Martos Ferenc: Sybill - "Illúzió a szerelem" (Km. Csurja Tamás)
Lehár Ferenc - Mérey Adolf: A víg özvegy - bevezetés és Hanna Vilja-dala (km. az MRT Énekkara)
A Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”) elhangzott zenék közül említem meg:
- Kerekes János – Romhányi József: Dalol az ifjúság - Kukta-dal (Rátonyi Róbert, km. a Stúdió Zenekar, vezényel a zeneszerző) - (Részletek, 1951. január 3., Kossuth Rádió 20.30 – 21.30); alternatív felvétel: 1959. április 30, Kossuth Rádió 17.20 - )
- Farkas Ferenc – Innocent-Vincze Ernő – Török Rezső: A vők iskolája – Takaros András és Tormáné kettőse: „- Azt álmodtam az éjjel, összebújtunk, nem széjjel, muszáj megölelni, muszáj megölelni, megcsókolni a száját...” (Fónay Márta és Szabó Ernő, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) – 1959, Qualiton
- Carl Millöcker - Friedrich Zell, Richard Genée - Róna Frigyes: Gasparone
– A kocsmáros dala: „Szolgál az asszony és úr a férj, szép törvény volna, de mit sem ér. Nektárt találsz, ha erre jársz, nálunk Szicíliában. Ház előtt gubbaszt a férj, szegény... /Az asszonyka nyelves, dél van , mire felkel, órákig próbálgat kendőket, szoknyákat, férje a konyhában...” (Kishegyi Árpád, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - Rádióbemutató - keresztmetszet: 1972. július 8., Kossuth Rádió 19.31 – 20.53. (A rádiófelvételen Ágai Karola, Barlay Zsuzsa, Kalmár Magda, Kishegyi Árpád, Korondy György, Kovács Péter, Melis György, Sólyom-Nagy Sándor énekel.)
- Polgár Tibor: A szókimondó asszonyság - „történelmi daljáték”. A szövegét és a verseket Victorien Sardou (1831 - 1908) – Emile Moreau (1852-1922) „Madame Sans-Gêne” című színdarabja nyomán Darvas Szilárd (Bp., 1909 – Bp., 1961) írta. A daljáték zenei keresztmetszetét 1960. december 18-án, a Kossuth Rádió mutatta be 17.10 – 17.45 óra között. Házy Erzsébet, Koltay Valéria, Palócz László, Rátonyi Róbert és Szabó Miklós énekelt. A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Polgár Tibor vezényelte. Az összekötőszöveg írója és tolmácsolója Darvas Szilárd volt.
- Kettős (Házy Erzsébet és Palócz László): „- Egy kis kocsma néz a Szajna-partra, nincs benne semmi cifraság. A márki, herceg ritka arra, de a jókedv az nem ritkaság. /- Egy kis kocsma áll a Szajna-parton, ugye, sosem felejti el. Amíg csak élek, eszemben tartom, amíg csak élek, velem leszel...! /Egyszer majd visszasírjuk, egyszer majd visszahívjuk a régi kedves éneket. /- Ha fáj ezernyi gondunk, lélekben elbolyongunk, s egy dalt dúdolok én majd neked: egy kis kocsma néz a Szajna-partra… / - Egy kis kocsma áll a Szajna-parton, amíg csak élek, eszemben tartom szerelmünk boldog hajnalát!”
- Kálmán Imre – Szenes Andor: Ördöglovas –„Ma Önről álmodtam megint, bocsánat asszonyom...” (Szabó Miklós, km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Pécsi József) – 1959, részlet
- Kálmán Imre – Leo Stein, Jenbach Béla - Gábor Andor: A csárdáskirálynő - Bóni és Stázi kettőse, II. felv.: „Zajt ne üss, kicsi lány, idesüss! Amit én szavalok, az egy tiszta dolog…./Te rongyos élet, bolondos élet! Mitől tudsz olyan édes lenni, mint a méz?...” (Házy Erzsébet és Kövecses Béla, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Török Emil) - bemutató: 1954. február 28., Kossuth Rádió, 13.00 órától, részletek
További dalok, „örökzöldek”:
Kovács József énekfelvételei közül elhangzott: Dobsa Sándor: „A régi szép idők”, Kálmán Imre: „A cirkuszhercegnő” - Mr. X dala; „Marica grófnő” - Tasziló dala (Hej, cigány...)
Hollós Ilona énekfelvételei közül elhangzott: „Megáll az idő” és „Lila akácok”
A Juventus együttes felvételéről: „Soha-soha nem vártam igaz szerelmet tőled... /Könyörögtem eleget, de véget ért egy fejezet...”
ifj. Johann Strauss születésének 195. évfordulóján ma az osztrák „keringőkirály” műveinek dallamai csendültek fel a Dankó Rádió Az a szép című operettműsorában. Az adás elején Kiss Manyi színésznő archív énekfelvételeiből kaptunk egy válogatást a műsorvezető, Erdélyi Claudia szerkesztésében.
- ifj. Johann Strauss: A cigánybáró – Kincskeringő (A Bécsi Filharmonikusokat Nikolaus Harnoncourt vezényli) - koncertfelvétel
- ifj. Johann Strauss - Jókai Mór nyomán Ignatz Schnitzer – Szinetár György - Fischer Sándor: A cigánybáró
- Saffi és Barinkay kettőse: „Ki esketett?” (Csonka Zsuzsa, Leblanc Győző, km. a Sinfonica Hungarica , vezényel: Benedek Tamás) - Alpha Line Records, 1996, CD
- Barinkay belépője: „Mint sok szegény, de víg legény, a nagyvilágot jártam én…/Mert a szív és az ész együtt mindenre kész…” (Berkes János, lm. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara) – koncertfelvétel
A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1961. április 2., Kossuth Rádió, 18.50 – 21.30
Km.: az MRT Szimfonikus zenekara és énekkara (Karigazgató: Vajda Cecília). Vezényel: Ferencsik János. Zenei rendező: Ruitner Sándor. Rendező: Solymosi Ottó
- Szaffi dala, I. felv.: „Oly árva és oly jó nincs senki a földön, mint a cigányok. Vigyázni jó, félni jó, hol cigány él...” (Házy Erzsébet)
- Barinkay és Szaffi kettőse és jelenet, II. felv. „… Most hazámba végre én újra visszatértem én, és nem vagyok már világjáró, de báró vagyok! Báró vagyok! Cigánybáró!/- Bár ha várna rád szép szülőhazád…. találd meg hát a régi szép hazát! Már az arca elpirul, már szemében láng kigyúl. Ébredj, szívem, új világ, új világon jár. Bízva követünk, csak maradj velünk! Boldog életre vár az életünk,…szeretlek én, szegény cigányleány. Szegény cigánylány!” (Házy Erzsébet és Ilosfalvy Róbert, km. az MRT Énekkara)
- Bécsi-jelenet, III. felv. – részlet (dialógus /prózában/: Arzéna - Ágai Karola; Mirabella - Ladomerszky Margit; gróf Carnero – Lendvay Andor
- ifj. Johann Strauss - Victor Leon és Leo Stein - Fischer Sándor: Bécsi vér
A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1976. augusztus 19. Kossuth adó 19.30 - 21.40
Km.: az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás
- Gróf Zedlau és felesége, Gabriella kettőse: „Bécsi vér, bécsi vér, hív a tánc…” (Kincses Veronika és Fülöp Attila)
- A gróf dala: „Meg kell javulni, jól tudom” (Fülöp Attila)
- ifj. Johann Strauss: Bécsi vér – keringő (a Bécsi Johann Strauss Zenekart Willi Boskovsky vezényli)
A Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”) a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia az ’56-os magyar forradalom és szabadságharc történetét is felidézve, állította össze az adásban elhangzott zenéket:
- Ludwig van Beethoven: Egmont nyitány – részlet
- Szirmai Albert - Bakonyi Károly - Gábor Andor: Mágnás Miska
A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1969. április 5. , Kossuth adó 19.52 – 22.00
Km. a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András
- Baracs dala és kettőse Rollával, II. felv.: „Azt hittem egy percig, szíve már enyém..../ A nő szívét, ki ismeri, ezer csodával van teli..../Isten veled, búcsúzni kell, tündéri álomkép...” (Andor Éva és Korondy György)
- Baracs és Rolla szerelmi kettőse, I. felv.: „Csupa rózsa, drága szép… /Úgy szeretnék boldog lenni, vagy miattad tönkre menni…” (Andor Éva és Korondy György)
- Sárközy István – Benedek András – Semsei Jenő - Innocent Vincze Ernő: A szelistyei asszonyok
A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1983. augusztus 20., Kossuth Rádió 15.05 – 16.42
Km. a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás
- Anna dala: „Néha úgy fáj az árva magány, vágyik a szívem a párja után. Dallal is hívnám, mint a madár. Mégis oly' társtalan, elfut a nyár...” (Mészöly Katalin)
- Vuca dala: (Zempléni Mária)
- Vuca és András kettőse: (Zempléni Mária és Miller Lajos)
- Erkel Ferenc: Bánk bán - A Káel Csaba rendezte operafilm (2002) zenei anyagából.
A Magyar Millenium Zenekart Pál Tamás vezényli.
- Bánk áriája - „Hazám, hazám, Te mindenem...” (Kiss B. Atilla)
- Melinda áriája - „Ölj meg engemet, Bánk, óh ölj meg...” (Rost Andrea)
- Petúr bordala: „- Bordalt Petúr! Bordalt! - Bordalt? Ám legyen, de keserű lesz! Ha férfi lelkedet egy hölgyre föltevéd, s az üdvösségedet könnyelműn tépi szét...” (Sólyom-Nagy Sándor, km. a Honvéd Művészegyüttes Férfikara)
- ifj. Johann Strauss: A kék Duna keringő (Bécsi Johann Strauss Zenekar, vezényel: Willi Boskovsky)
- Kováts Kolos operett- és daljáték felvételeiből:
Bemutató:1986. augusztus 20., Kossuth Rádió 11.30 -12.00 (a rádió hét dalt vett fel Kováts Kolossal: Huszka, Kacsóh, Kálmán, Lehár műveiből)
Közreműködik az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Jármai Gyula
- Huszka Jenő - Martos Ferenc: Gül baba – Mujkó dala, II. felv. „Darumadár fenn az égen hazafelé szálldogál...”
- Kálmán Imre - Harsányi Zsolt: Marica grófnő – Tasziló dala „Mondd meg, hogy imádom a pesti nőket, ha arra jársz...”
- Lehár Ferenc - Harsányi Zsolt: A mosoly országa - Szu-Csong dala: „Vágyom egy nő után, egy nő után kerget a vágy...”
- Jules Massenet: Thais – Meditation (Hegedű: Illényi Katica, km. a Győri Filharmonikus Zenekar , vezényel: Silló István) - részlet
- Muzsika, 1968-03-01 / 3. szám
„Ránki-bemutató a Rádió Dalszínházában”
[...]
„Ruitner Sándor rendező-dramaturg már évek óta foglalkozik az új zenés darabok bemutatásával ebben a legnagyobb hallgatóközönséget feltételező színházban, őt kértük meg, hogy röviden számoljon be a Rádiónak a magyar zenés színpad kialakításáért végzett tevékenységéről :
— A zenés színpad ma már alapvető megújulásra szorul. Ezt olyan öreg rutinos színházi rókák is elismerik, mint pl. Békeffv István. Szerinte a kezdeti meseoperettet, a grófok, bárók világát a századforduló idején felváltotta a színpadon a gépírónő és a vezérigazgató storyjainak áldatlan hosszú sora. Igaz, hogy történeteiknek csak vajmi kevés köze lehetett az igazsághoz, de ők már a mi világunkból való civilruhás emberek voltak. Eredményében meseoperettből így lett a legtöbbször azért mégis: hazug operett. Ha a műfaj valóban megújulásra szorul, akkor feltétlen igazat kell mondani a zenés színpadon is.
Századunkban szinte minden műfaj intellektuálisabbá lett, s általában nagyobb hangsúlyt kaptak a különböző műfajvegyítések, az együttes hatások. Természetesen azt is tekintetbe kell venni, hogy a közönség is magasabb szinten áll, mint évtizedek előtt, s ezért kell, sőt: kötelesség ma már ezt a magasabb igényt kielégíteni. De van egy másik szempont is. Induljunk ki a divatból. Nyugaton a musical — vagy nevezzük bárminek, a név nem fontos — divatosabb, mint a régi operett. Ez az új műfaj az elmúlt években eljutott hozzánk is, de fogadtatása nem úgy sikerült, ahogy reméltük. Talán azért, mert a közönséget még nem neveltük erre a színházra. De ellenpéldát is könnyű mondani: azt aligha jósolhattuk meg, hogy a Denevér, a Víg özvegy és a Csárdáskirálynő jólismert világa után az először bemutatott Koldusoperának mégis milyen sikere lett! Annak ellenére, hogy nálunk az operettnek egy teljes korszaka kimaradt a repertoárokból, gondoljunk itt Yvainra vagy Sullivanre, kik a maguk korában már felvetették a mai musical egyik alkotóelemét: a szatírát. Az ő műveikben ezt prózában, zenében egyaránt megtaláljuk. Döntően fontos az is, hogy a librettó olyan könnyen érthető, az emberekben már élő anyag legyen, amelynek vonalvezetése lehetőleg már ismert. Nem mindig azért ül be a néző a színházba, hogy feltétlenül új storyt kapjon, hanem talán azért is, hogy az operaihoz hasonló élményben is részesüljön, s ez az élmény pedig elsősorban a zene. Mi újat mond tehát a közönségnek a zenés színpad? Az bizonyos, hogy a My Fair Lady, a Caroussel (alias Molnár: Liliom) és a West Side Story sikere, nagy közönségvisszhangja levezethető az alapanyagból: ahhoz, amit az emberek már ismertek, a zene tudott még újat, izgalmasat, korszerűt hozzátenni.
Mindenféleképpen annál az alapgondolatnál kell maradni, hogy a Rádiószínház olyan kísérleti színház, melynek egyszerre sokféle hallgató igényét kell kielégítenie. A hagyományos daljátéktól a tánczenei elemekre épülő — valljuk be, hogy — operettes megoldásokon keresztül a modern darabokig kötelességünk minden irányban dolgozni. Ez a színház csak négyhetenként, szombaton jelentkezik más és más műfajban.”
[...]
Csak címszavakban a mai operettműsorban (Dankó Rádió – „Az a szép”) elhangzott dalszámokról:
Oscar Straus: Lassú keringő (Budapesti Strauss Zenekart Alfred Walter vezényli)
Latabár Kálmán énekfelvételei: „Sárgarigó fészek”; "Matematika szerelem”
Sárdy János énekelt a Bob hercegből, a János vitézből, a Kard és szerelem-ből (km. Koltay Valéria és Gálcsiky János), a Leányvásárból (km. Németh Marika)
Jacobi Viktor: Leányvásár (Házy Erzsébet és Palcsó Sándor énekkettősei)
Jacobi Viktor: Sybill (Pitti Katalin; Kukely Júlia és Lukács László; Németh Marika, Koltay Valéria, Ilosfalvy Róbert, Kishegyi Árpád)
A Dankó Rádió mai műsora („Az a szép”) Offenbach-zenékkel kezdődött, majd Johann Strauss dallamaival folytatódott...
Jacques Offenbach – Manuel Rosenthal: Párizsi vidámságok – „Kánkán” (Philadelphiai Szimfonikus Zenekar, vezényel: Ormándy Jenő)
Jacques Offenbach - Henri Meilhac, Ludovic Halévy – Romhányi József: Orfeusz az alvilágban
- Styx Jankó dala, II. felv. „Voltam király Beóciában, hatalmas, édes, nagy király!...” (Kishegyi Árpád, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Kerekes János)
A Rádió Dalszínházának stúdiófelvételéről (1963. július 20., Kossuth Rádió 20.45 – 23.15): Km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Blum Tamás
- Euridike kupléja: „Egy asszony, hogy ha csókot kap most… s ha vágya bármi teljesül most, már hajnalban kel. Édes illatfelhő lebben, a szívemre száll… A férjem mit sem sejthet még, a férjem semmit sem sejt még…” (László Margit)
- Orfeusz és Euridike kettőse: „- Ezt megbánod még édes, mert bosszútervem rémes!…/- Ezt nem viselem el!... Végem!... A fejem fáj, nem bírom már… Meddig tart e szörnyű átok! Nem, hisz úgysem bírom már soká. Jöjj el Vénusz, jöjj te áldott. Jöjj el, szánd meg a gyönge nőt!…Szánd meg őt!” (László Margit és Bartha Alfonz)
Johann Strauss – Friedrich Zell, Richard Genée – Gáspár Margit – Kristóf Károly: Egy éj Velencében
A keretjátékot Innocent Vincze Ernő írta. A Rádió Dalszínházának stúdiófelvételéről (1966. július 16., Kossuth Rádió 20.28 – 22.00):
Km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás
- Annina belépője és kórus, I. felv. : „Frutti di mare!” (Házy Erzsébet, MRT Énekkara)
- Caramello dala – Laguna-keringő: „Oly kedves, oly megnyerő, tündéri látvány a nő! Ám benne megbízni kár, elröppen, akár a madár!...” (Ilosfaly Róbert)
- Annina és Caramello kettőse az I. felv.:
„- Annina! - Caramello! - Karomba nem repülsz, szép lány?! - Karodba?.-Te mindig hű voltál hozzám! - Óh, drágám, vége annak! - Így fogadsz engem?! Semmi csók?! Annina! - Nem hallok rólad egy árva szót! Nem, nem, barátom, ennek vége!.../ - Pellegrina, Rondinella. - Kérlek, Annina! - Rondinella, Pellegrina. Pellegrina, Rondinella…” (Házy Erzsébet és Ilosfalvy Róbert)
A műsor második felében örökzöld dalok, slágerek hangzottak fel, többek közt:
Lajtai Lajos - Békeffi István - Szenes Iván: „Jöjjön ki Óbudára egy jó túrós csuszára” (Bilicsi Tivadar)
Eisemann Mihály –Szilágyi László: „Holdas éj a Dunán meg egy jó cigány, jaj, de szerelmes vagyok babám...” (Sztankay István),
Nádas Gábor – Kalmár Tibor: „Hold ragyog a Dunán, és él valahol Budán...” (Cserháti Zsuzsa)
Eisemann Mihály –Baróti Géza - Dalos László: „Ha majd az alkony lehull..../ A vén budai hársfák békésen suttognak...” (Gregor József)
Szántó Mihály – Erdélyi Mihály: „A vén Tabánban csak egy leány van, ő az én szerelmes, szép kis angyalom...”
Kola József – Szécsén Mihály: „Egy régi nótát hoz Budáról át a szél...” (Ruttkai Éva)
Garai Imre: „Fent leszek szerdán a citadellán...”
Eisemann Mihály – Szilágyi László: „Ott maradt Budán a szívem”
Buday Dénes: „Legyen ötkor fenn’ a Várban...” (Felföldi Anikó és Haumann Péter)
Nádas Gábor – Szenes Iván: „Fülembe hallom még az üstdobot, a számban érzem még a vermuthot.../Az a jamaicai trombitás egy jó fej, nem vitás...” (Voith Ági és Bodrogi Gyula)
Dankó Rádió reggelente: 5:00 – 5:55
Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012 – 2020: Nagy Ibolya
Ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhét hallható:
„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió
Kapcs. 3604. sorszám
Világ - 1949. június 2.
„Bírálat”
„A cigánybárót ügyesen alkalmazta rádióra Romhányi József. Orosz Júlia temperamentumos, széphangú Szaffi, Miklós Kata üdén gyöngyöző briliáns koloratúrája kitűnt, úgyszintén Boros Jolán szép altja. Szabó Miklós ideális rádió-operett- hős, Solthy György kitűnő Gábor diák, az örökifjú Dalnoky Viktor pedig magával ragadó Zsupán volt. Dicséretet érdemel Kiszely Gyula rendezése, Bánfalvy Miklós vezénylése, kár hogy a kincskeresés -résznél az egyébként jól szereplő kórus több ízben szétszakadt.”
/H. J./
Johann Strauss – Romhányi József: A cigánybáró (1949. augusztus 6., Petőfi Rádió, 18.30 – 20.00) – Bánfalvy Miklós – Szabó Miklós, Orosz Júlia, Boros Jolán, Dalnoki Viktor dr., Miklós Kata, Szőke Klára, Solthy György, Cseh Béla, Oláh Emil, a Földényi-kórus, az Offenbach-zenekar
A Dankó Rádió Az a szép című operettműsorában két magyar zeneszerzőről emlékezett meg a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia. Gyöngy Pál születésének (1902. október 19., Bécs – 1990. június 28., Budapest), Buday Dénes halálának (1890. október 8., Budapest – 1963. október 19., Budapest) mai évfordulóján az alábbi dalokat és kettősöket hallottuk a nevezett komponisták műveiből:
Gyöngy Pál – Boros Elemér: Romantika pedig nincs
- „Pippo” (Lehoczky Zsuzsa – Tánczenekari kísérettel) – alternatíva: km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc - Rádió Dalszínházának bemutatója: 1963. június 22., Kossuth Rádió, 20.30 – 22.00
- Dr. Bogner dala: „Ha mész az utcán lassan lépegetve, mert orvosod javallta, ne siess… /Te is voltál egyszer fiatal és futottál egy karcsú láb után, s azt hitted, hogy az már diadal, hogy kísérhetted végig Óbudán.…” (Csákányi László, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc) - Rádió Dalszínházának bemutatója: 1963. június 22., Kossuth Rádió, 20.30 – 22.00
- „Romantika pedig nincs, de mi van benne mégis? Én kimondom most, nem szégyellem: a szerelem!...” (Melis György, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc)
- „Olyan jó, hogy te vagy…” (Németh Marika, Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaá Ferenc)
- Gyöngy Pál – Bródy Tamás – Kellér Dezső – Szilágyi László – Békeffy István: Éva a paradicsomban – „Részegít a pezsgő, részegít a csók, nem tudom mi lesz, de inni jó…/Ne kérdezd tőlem, hogy meddig foglak szeretni még, ki tudja előre azt, hogy a szíve meddig ég…” (Házy Erzsébet és Korondy György, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc) - részlet, Qualiton, 1967
Gyöngy Pál – Kristóf Károly: Minden jegy elkelt – Eszter és Jenő kettőse: „Hogyha rólam, édesem, minden izgatót tudnál…” (Rumba) (Kiss Manyi és Rozsos István, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc) - a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1958. november 10., Kossuth Rádió 20.20 – 22.00
Gyöngy Pál – Szenes Iván: Zenés játék születik – „Járt valahol a vurstli környékén egy kócos legény… volt vaaha a vurstli környékén egy dohányka bolt, benne egy öreg bácsika, akinek dohánya volt… /Szigarett! Szigarett, hiszen füstölve olcsóbb az élet. Szigarett! Szigarett, aki rágyújt, az nem kér ebédet…” (Márkus László) – „Gyöngy Pál dalai – Te vagy a vágy” - Qualiton,1983.
Gyöngy Pál - Békeffy István: Őméltósága sofőrje (zenés vígjáték): „Budán kint, van egy kis Heuriger…” (Bilicsi Tivadar, km az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc) - részlet, Qualiton, 1967
Gyöngy Pál – Harmath Imre – Vadnay László: „Ez a villa eladó” - filmdal: „A pénzemet én máma mind elmulatom, kalapom-pom-pom…” (Haumann Péter, km. a Stúdió 11)
Gyöngy Pál - Brand István: Igazolatlan éjszaka
- „A férj nem a feleségnek udvarol, és vígan szól, ez így van jól…” (Bodrogi Gyula, km. a Magyar Rádió Esztrádzenekara, vezényel: Hidas Frigyes)
- Klári és Tamás kettőse: „Jó lenne tudni, hogy életem bízhatom-e rád…” (Voith Ági és Bodrogi Gyula, km. az MRT Esztrádzenekara, vezényel: Hidas Frigyes)
Gyöngy Pál – Mihály István: „Nászút féláron” – filmdal: „Madonna, drága…”
Gyöngy Pál – Szilágyi László – Kellér Dezső: „Szombat, vasárnap, jót tesz magának, hogyha eljön megnézni a János-hegyi összkomfortos tanyámat…” (Paudits Béla. km. Női vokál, zenekari kísérettel)
Buday Dénes – Széfeddin Sefket Bey: A kalotaszegi madonna – filmdal: „Elpihent a nagyvilág, elpihent a lomb… Rózsalevél…” (Derzsi György)
Buday Dénes – Harmath Imre: „Hegedűk zokognak az őszi kertben, elhervadt nyárról dalolnak…/Néha úgy felsír a szívem, nem tudom, hogy mért zokog?...” (Pere János és a Fantázia Szalonzenekar)
Buday Dénes - Szécsén Mihály: „Ezt a kis levelet megírom…/Ezzel a kis dallal üzenem, hogy szeretem magát, nem élhetek így egyedül tovább…” (Pere János és a Fantázia Szalonzenekar)
A tegnap sugárzott "Az a szép" rádióműsor operettadásáról tudatosan nem írtam semmit: a már sokszor hallott Csárdáskirálynő már kissé "elcsépelt" kettőseit (Szeredy Krisztina - Domoszlai Sándor énekében) meg Kovács József énekművésztől a sokszor ismételt Friderika és A mosoly országa ismert részletét, továbbá a Lili bárónő ugyancsak népszerű kettősét Németh Marika és Ilosfalvy Róbert tolmácsolásában, egyebek közt.
Most látom csak bejegyzésedet, teljesen egyetértek... :-)
Kemény Egon műveinek népszerűsítése.... jó vicc!... mondhatnánk. Hogy jutott el ide a helyzet, hogy népszerűsíteni kell? De az idő ilyen, eljár... mégis sokan ismerik ma is a nevét és műveit, a digitális mtva. archívum pedig megőrizte valamennyi műsorát, évtizedeken át naponta illetve gyakran naponta több művét is sugározta a rádió.
Még hozzáteszem, hogy Ruitner Sándor, Schubert Ferenc, Nagy Ibolya és Erdélyi Claudia érezhetően sok szeretettel és tisztelettel vették fel műsorukba Kemény Egon műveit, aki a nemes könnyű zene egyik mestere volt (lsd egyik nekrológja).
Dankó Rádió reggelente: 5:00 – 5:55
Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012 – 2020: Nagy Ibolya
Ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhetet hallhattuk:
https://mediaklikk.hu/cikk/2019/03/11/tul-az-operencian-pozsgai-zsolttal-11-het
„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió
„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió
A Dankó Rádió operettműsorában ("Az a szép”) ma ezeket az operettrészleteket hallottuk:
- Kálmán Imre - Leo Stein – Jenbach Béla - Gábor Andor: A csárdáskirálynő
Km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1968. június 1. Kossuth Rádió 19.20 – 22.00)
- Stázi és Edvin kettőse: „Mióta lesek a csodára, trallala…/Túl az Óperencián boldogok leszünk…” (Zentay Anna és Korondy György)
- Szilvia és Edvin kettőse: „Téged szeretlek én! Csak érted ég a szívem rég! A szerelem furcsa jószág, a szerelem egyszer súlyt…./Egy a szívem, egy a párom, boldogságom tőle várom…” (Házy Erzsébet és Korondy György)
- Szilvia dala és együttes: „Nincs szebb, mint a szerelem, mindigis de szép volt, rózsámat ha ölelem rózsaszín az égbolt… /- Az asszony összetör, megkínoz, meggyötör, az asszony tönkretesz vigyázz hogy el ne vessz…” (Házy Erzsébet, Korondy György, Rátonyi Róbert)
- Szilvia belépője: „Hajhó, hajhó… Messze délen zordon hegyek ölén... / Hogyha szívem kéred tőlem, jól vigyázz babám…” (Házy Erzsébet és az MRT Énekkara)
- Szilvia és Edvin kettőse: „Táncolnék a boldogságtól, szívem lázban ég… /- Álom, álom, édes álom, álomkép…” (Házy Erzsébet és Korondy György)
- Lehár Ferenc - Victor Léon, Leo Stein - Mérey Adolf: A víg özvegy
- Hanna és Daniló szerelmi kettőse, III. felv.: „Ajk az ajkon, hadd sóhajtsam, jöjj, szeress! … Minden vágyam, súgom lágyan, csak szeress!….” (Csonka Zsuzsa és Leblanc Győző, km. a Sinfonica Hungarica, vezényel: Benedek Tamás) - Alpha Line Records, 1996. (1 CD) - „Operettenmelodien”
- Hannának „Vilja-dala”, II. felv. (Kalocsai Zsuzsa, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara. Vezényel: Váradi Katalin) - Kalocsai Zsuzsa – „Operett Primadonna” – hanglemezfelvétel (1998?)
- Valencienne dala – „Grisette-dal” , II. felv. (Koltay Valéria, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) – A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1962. december 8., Kossuth Rádió 18.55 – 21.27
- Szirmai Albert – Bakonyi Károly - Gábor Andor: Mágnás Miska
- Rolla és Baracs szerelmi kettőse: „Úgy szeretnék boldog lenni vagy miattad tönkremenni…” (Andor Éva és Korondy György, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) – A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1969. április 5. , Kossuth adó 19.52 – 22.00
- Marcsa és Miska kettősei: „Hoppsza, Sári, hoppsza-hó, jaj de édes, jaj de jó...”
- „Így mulatok, úgy mulatok… Cintányéros cudar világ, iszunk egy kortyocskát…” (Geszthy Veronika és Domoszlai Sándor)
- Lehár Ferenc - Ludwig Herzer, Fritz Löhner - Harsányi Zsolt: A mosoly országa
- Szu-Csong dala, II. felv.: „Vágyom egy nő után…” (Berkes János, km. a Debreceni Filharmonikus Zenekar. Vezényel: Kaposi Gergely) - „Éljen a magyar! - Operettbál 2000” (Kiadó: Convention Budapest Classic, 2000) – CD
- Liza belépője, I. felv.: „Egy nőnek mindig jól esik az ilyen szép fogadtatás…/Flörtök, mit gyötörtök?.../Szív, szív, mindig remél, el jő a mély nagy szenvedély! …” (Házy Erzsébet, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) – A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1971. november 11., Kossuth Rádió 19.35 – 21.29
A tegnapi műsorban „pótlólag” (nemrég valamilyen okból kimaradt a hangfelvétel) hallhattuk Kemény Egon: „Ha visszanézek” című sanzonját és éppen a legjobb helyen, Mezei Máriára emlékezve!
Nagyon örültem a Gencsy Sári-emlékrészben Kemény Egon Óra-keringőjének. A koloratúr dalkeringő legutóbb Nagy Ibolya „Túl az Óperencián” című műsorában hangzott el, jó néhány évvel ezelőtt, ugyancsak a rendkívül kedvelt operaénekesnőre emlékezve.
A Dankó Rádió mai operettműsorának („Az a szép”) első részében születésének évfordulóján Mezei Mária színésznőre (1909. október 23. – 1983. április 20.) emlékezett dal- és operettfelvételeinek bejátszásával a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia.
A műsor-összeállításban Gencsy Sári, valamint Raffay Erzsébet és Svéd Sándor dal ill. énekkettősei is helyet kaptak.
Kemény Egon - Gál Zsuzsa: "Ha visszanézek" - sanzon (1957) - „Örvényes, vad tó, szerelem, nem rémít már a mélye. Sok gyötrődésem feledem, nem látok mást, csak szépet, ha vissza nézek….” (Mezei Mária)
Kemény Egon -Tabi László - Erdődy János: Valahol Délen - Lolita dala (bolero): „Fekete az ég, örvénylő szél zúg, zörög a tető, párák, zuhog az eső,…/ A vágyakozás úgy sír a szélben…” (Mezei Mária, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) (Fővárosi Operettszínház - Magyar Rádió 1956/57)
Kemény Egon - Ignácz Rózsa - Soós László - Ambrózy Ágoston: Hatvani diákjai - Elmira és Fodorító kettőse a bontonról (Mezei Mária és Tompa Sándor, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és a Földényi-kórus, vezényel: Lehel György) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1955. január 23., Kossuth Rádió, 20.30 – 23.00 (két részben, szünettel)
Kemény Egon - Romhányi József: "Óra-keringő" (1951) – Koloratúr dalkeringő (Gencsy Sári, km. a Földényi-kórus és a Magyar Rádió Stúdiózenekara vezényel: Vincze Ottó) - ezt a dalt a Magyar Rádió felkérésére Gencsy Sári részére komponálta a zeneszerző.
Lehár Ferenc – Ludwig Herzer – Fritz Löhner Béla – Harsányi Zsolt - Szenes Andor: Friderika - Friderika dala „Miért is fáj úgy az ébredés? Feledni mindent miért nehéz? Nem jártam könnyek alkonyán, nem voltam más, mint csacska lány. Mit tudtam, mi a szerelem, eddig nem csókolt senki sem…” (Gencsy Sári, Magyar Néphadsereg Központi Zenekara) - felvétel:1950-es évek vége
Carl Millöcker: Szegény Jonathán - Molly dala „Lennél a kedvesem:.?...” (Gencsy Sári, km. Fekete Pál. A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Bródy Tamás vezényli) – Bemutató – más Millöcker operettek részleteivel - 1953. május 26., Kossuth Rádió 14.15 – 15.15
Huszka Jenő – Martos Ferenc: Lili bárónő: - Lili és Illésházy gróf szerelmi kettőse „Bocsássa meg, ha reszkető kezemmel megérintém a kis fehér kezét…/ Szellő szárnyán szállj velem, repülj velem…” (Gencsy Sári és Szabó Miklós, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)
Jacobi Viktor – Bródy Miksa – Martos Ferenc: Sybill - A nagyherceg és Sybill szerelmi kettőse, II. felv.: „- A kandallóban rőzse ég, pattog izzó parázs... - Parázs, parázs, szép izzó parázs... / - Illúzió a szerelem, szívek tündérszép illúziója, kacéran játszik körülem, rózsás illúzió...” (Raffay Erzsébet és Svéd Sándor, km. a Stúdiózenekar)
Szirmai Albert – Emőd Tamás: Mézeskalács - Örzse és Jóska kettőse: „Szív küldi szívnek szívesen, szív a szívtől kapja szívből kedvesen; ha nem kapja szív a szívtől igaz szívvel, kedvesen, küldje vissza szív a szívnek tiszta szívből, szívesen…” (Raffay Erzsébet és Svéd Sándor, km. a Stúdiózenekar)
A Dankó Rádió Az a szép című operettműsorában ma megint az idén már sokszor beszerkesztett, ismert operettdalok és -kettősök közül halottunk néhányat, ezúttal a Bob herceg, a Mézeskalács és a Leányvásár rádiófelvételeiről.
A kiváló énekművészek tolmácsolásában felcsendült dalokat most nem részletezem, előzőleg már sokszor megtettem itt, csak a címeket és előadókat sorolom:
Huszka Jenő – Bakonyi Károly - Martos Ferenc: Bob herceg (Ilosfalvy Róbert; Melis György; Balczó Péter, Fischl Mónika és Boncsér Gergely, Dancs Annamari)
Szirmai Albert – Emőd Tamás: Mézeskalács (Pitti Katalin; Házy Erzsébet és Melis György, Andor Éva és Palcsó Sándor)
Jacobi Viktor – Bródy Miksa – Martos Ferenc: Leányvásár (Házy Erzsébet és Palcsó Sándor)
A Dankó Rádió Az a szép című operettműsorában ma Kálmán Imre és Ábrahám Pál operettjeiből szólaltak meg jól ismert dalok és duettek, az alább nevezett énekművészek felvételeiről:
- A csárdáskirálynő (Sass Sylvia; Kukely Júlia és Berkes János; Bódi Barbara és Szabó Dávid)
- Marica grófnő (Blaskó Bernadett, Buch Tibor, Domoszlai Sándor, Egyházi Géza)
- Bál a Savoyban (Házy Erzsébet és Melis György)
"A messzetűnt kedves" -re nekem is "fáj a fogam". Például a "Szabad szívek" rádiófelvételéről is szívesen hallgatnék részleteket – ennek dallamvilága különösen közel áll hozzám.
Mellesleg szokták mondogatni a közhelyet, hogy "az ismétlés a tudás anyja". Ezt teszi következetesen Erdélyi Claudia is. Türelemmel és megértéssel kivárom nála, hogy azért az ismétlések mellett egyre több olyan operettrészlet is elhangozzék a Dankó Rádió "Az a szép" műsorában, amelyekre azóta várok, hogy Nagy Ibolyától átvette a „stafétabotot” ; a "Túl az Óperencián" adásaiban, a szerkesztési gyakorlatát tekintve, rendszeresen helyet kaptak nála magyar és külföldi szerzők (Lehár, Offenbach, Zeller, Oscar Strauss, Fall, Millöcker, Suppé, Sullivan, Planquette, Jean Gilbert, André Messager, Friml, Francisco de Lacerda, Cole Porter, Robert Stolz, Dunajevszkij, Miljutyin, Scserbacsov, Czobor Károly, Verő György, Thern Károly, Konti József, Nádor Mihály, Buttykay Ákos, Horváth Jenő, Polgár Tibor, Vincze Ottó, Farkas Ferenc, Bródy Tamás, Kerekes János, Sárközy István stb.) kevésbé ismert és játszott műveinek részletei is, gondolok azokra a darabokra, amelyek felvételeiről a jelenlegi rádiósorozatban még nem hangzott el semmi.
Ugyanakkor örvendetes, hogy Erdélyi Claudia folytatja a Nagy Ibolya által megkezdett és vitt vonalat, például Kemény Egon műveinek népszerűsítését is a rádióban, az ismétlésekkel együtt – jó lenne, ha nemcsak halálozási és születési évfordulókhoz kötve kapnánk egy vagy több részben ilyen szép zenei összeállítást, mint amilyennel Kemény Egon emlékének (korábban Huszka, Lehár vagy Házy Erzsébet életműve előtt is) adózott.
„Nem kell mindent észrevenni, szóvátenni…” tanítgatott diplomatikus viselkedésre egykor édesanyám. (Gyakran hiába…)
Mindemellett köszönöm bejegyzésedet és talán ma a második részt is hallhatjuk, vagy majd máskor.
A tegnapi emlékműsor is szép volt. Erdélyi Claudia valóban az említett műsorokból válogatott, az összekötő szöveg azonban – ami a hallgatók számára nagyon fontos – új ismereteket is adott, ennek szintén nagyon örültem.
"Zenéjét szerzette: Kemény Egon" – most már elmondhatjuk, hogy 2020 januárjában indult műsorával Erdélyi Claudia is kialakította szerkesztői és műsorvezető stílusát, nem baj, ha néha ismétlés is belekerül. Gondolom és remélem, hogy lesz még idő és alkalom arra, hogy az „Az a szép” című műsorban Kemény Egon eddig itt még nem játszott rádiófelvételeit is meghallgathassuk, példaképpen „A messzetűnt kedves” című daljátékából.
A Dankó Rádió „Az a szép” operettműsora Kemény Egon kétszeres Erkel Ferenc-díjas zeneszerzőre emlékezett, születésének115. évfordulóján. (Bécs, 1905. október 13. – Budapest, 1969. július 23.)
Megjegyzem, hogy a most bejátszott zenék ismétlés volt: a 2020. július 23-i emlékműsorban (I. rész) elhangzott, más Kemény-művekkel kiegészülve - akkor a komponista halálának ötvenegyedik évfordulója alkalmából, a műsorvezető, Erdélyi Claudia szerkesztésében. (lásd a 3987. sorszámnál)
Talán holnap a július 24-én sugárzott II. részben hallott zenei összeállítás megismétlését is várhatjuk a rádióban. (3997. sorszám)
A műsor a Ritka madár a szerelem című Kemény Egon-táncslágerének, angol keringő (1935), zenekari változatával (1962) indult (Km. a Magyar Rádió Vonós Tánczenekara, vezényel: Bolba Lajos)
- Kemény Egon – Erdődy János: Krisztina kisasszony
A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1959. augusztus 22., Kossuth Rádió, 20:25 - 22.00
Km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és a Földényi-kórus. Vezényel: Lehel György
- Előjáték
- Krisztina és István kettőse - Dal a rabmadárról: „Kósza felhő úszik fenn az égen…” (Petress Zsuzsa és Kövecses Béla)
- Krisztina románca: „Bárhova mentél, én visszavárlak..” (Petress Zsuzsa)
- Krisztina és Eugène kettőse - Dal a hódításról: „Az ellenségen könnyebb győzni, mint egy asszonyon, ez így szokott történni rendszerint, kisasszonyom /A hódításhoz kell egy hadsereg, amely a várat bátran vívja meg …” (Petress Zsuzsa és Rátonyi Róbert)
- Blanche dala: "Sétál a párizsi utcán egy édes kis párizsi lány..." (Gyenes Magda)
- Blanche és Brunner kettőse: „Ha jól szemügyre vett egy nő egy férfit …/Ha én egyszer tereád szemet vetek, nem is mondok akkor hát nemet neked…” (Gyenes Magda és Bilicsi Tivadar)
- Kemény Egon – Gál György Sándor - Erdődy János: Komáromi farsang
A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1957. március 9., Kossuth Rádió, 20.00 – 22.00
Km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és a Földényi-kórus. Vezényel: Lehel György
- Lilla románca: "Könnyű lepke, kis madár, száll a lenge légben… Vajh ki tudja, hogy mi jár a lány fürtös fejében? Menten elmesélem… " (Házy Erzsébet)
- Csokonai dala: „Sötét lepel borul reám, nincs házam nékem, nincs hazám…” (Ilosfalvy Róbert)
- Lilla és Csokonai kettőse: „Lilla, szívemet ne vesd meg, úgy szeretlek, nem feledlek, bízd rám az életed!… /- Elszakítnak engem innen, tilt apám és tilt az illem, nem maradhatok Veled…” (Házy és Ilosfalvy)
- Kraxelstumpf óbester szerenádja: "Egy-kettő, egy-kettő…" (Bilicsi Tivadar)
- Kemény Egon – Ignácz Rózsa – Soós László – Ambrózy Ágoston: Hatvani diákjai
A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1955. január 23., Kossuth Rádió, 20.30 – 23.00 (két részben, szünettel)
Km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és a Földényi-kórus. Vezényel: Lehel György
- Elmira sanzonja: „Ötvenkilenc dáma elindult a bálba, földig érő, bécsi-módi krinolinszoknyába'.../Elpirult, miért pirult?..." (Mezei Mária)
- Kapocs – kórussal kiegészített – dala (Pálóczi Horváth Ádám verseiből a zeneszerző állította össze): "Még azt mondják nem illik a tánc a magyarnak!...”/ Kar: „Hopp! Ördöngös boszorkányos debreceni korcsmáros!...” (Hadics László és Földényi-kórus férfikara; a dal bevezető hegedűszólóját Ramor Ervin játssza.)
- Bule Lajos, az öreg pedellus dala: „Aki felönt a garatra, ne tegyék fel az asztalra… Egy-két literát jó bor, ha megárt…” (Gózon Gyula)
A Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”) két operettből szólaltak meg dalok:
Lehár Ferenc – Ludwig Herzer, Fritz Löhner-Beda - Szenes Andor – Dalos László: Szép a világ
- Georg dala: „Van olyan, aki őrzi a pénzt, van olyan, van olyan, sose vettem a pénzügyeket komolyan…/ Szép a világ, a szívünkben nyíl száz virág, szép, nézni szép, egy lány ábrándos tekintetét…” (Szabó Miklós és a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Várady László) - Rádiófelvétel: 1957
Egy későbbi, a Magyar Rádió új operettfelvételén (1974. május 1. , Kossuth Rádió, 14.29 – 15.00) Andor Éva, Németh Marika, Korondy György, Palcsó Sándor és Basky István énekel részleteket, km.. a Magyar Rádió és Televízió Énekkara és Szimfonikus Zenekara, Bródy Tamás vezényel).
Ma ezek a dalok szólaltak meg:
- Induló: „- A vágyam, oly régen, egy kis kirándulás /- Ne csábítgasson angyalom, hisz úgyis van rá hajlamom… /- A madár a bokorban, vígan áriázni kezd… vele ülnek ottan a hölgyek, leragyog a napfény rájuk, szeretik a lányok ezt…./- Kék a fényes ég, imádlak édes, réges-rég! Olyan igézők a lombos fák, ott vár miránk most a boldogság! Kék szemedbe nézek, jaj, de megigézett!, Jöjj, ma még miénk a csókos nyár, szerelemre vár!...” (Németh Marika és Palcsó Sándor)
- Kórusjelenet és dal: „ ….- Csak nyugalom, megmondhatom: már látták jönni őket az úton …/ - Én tudom,- ő tudja, - én tudom, - ő tudja, no, halljuk már, ez érdekes nagyon: - Semmi szép se jó, el nem mondható, jaj, a vágy az rettenő…./Iksz vagy ipszilon, ez nem izgalom…” (Basky István és Németh Marika, km. az MRT Énekkara)
- Mercedes del Rossa dala: „Rio de Janeiro” „Csuda szép, csupa szép, ragyogó a tengerár, száll a hajó a vízen, zakatol a szívem...../Rio de Janeiro, a napfény ragyogó, Rio de Janeiro, szenvedély ott lobogó, szerenád, …, gyere hát, te átfogod a lánynak a derekát, nevet a szemed, oly forrón öleled, vadul, hogy jaj, a szívem kigyúl…” (Németh Marika, km. az MRT Énekkara)
Ábrahám Pál – Földes Imre - Harmath Imre: Viktória
- Koltay és Viktória kettőse, II. felv.: „Nem történt semmi, csak elválunk csendben: Good night… Így kellett lenni, majd elfelejt engem, good night…” (Házy Erzsébet és Melis György, km. a Harmónia Vokál és az MRT Esztrád Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) – Részletek, 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40
- Ugyanezt a duettet egy másik felvételről is meghallgathattuk, Frankó Tünde és Dolhai Attila énekével (km. a Budapesti Operettszínház Zenekara) - 2013
- Cunlight és Viktória kettőse, I. felv.: „Kétfogatú vén fiákeren suhantam én a Ringen át…/Pardon, madame, hadd nyújtsak át egy szál rózsát…” (Németh Marika és Melis György, km. a Harmónia Vokál és a Magyar Rádió és Televízió Esztrádzenekara, vezényel: Bródy Tamás) - 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40 Ábrahám Pál operettjeiből
- Jancsi dala: „Honvéd banda szól a Stefáni-, szól a Stefánián. Itt a konflis jó lesz beszállni, jó lesz beszállni ám …” (Paudits Béla) – 1983, Hungaroton
A Dankó Rádió hullámhosszán az imént ért véget az Az a szép c. operettműsor - benne örökzöld slágereket is hallhattunk:
Eisemann Mihály - Szilágyi László: Zsákbamacska - „János legyen fenn a János-hegyen, délután odavárom…” (Kalmár Magda és Mersei Miklós)
Eisemann Mihály – Baróti Géza – Dalos László: Bástyasétány 77
- „Ha majd az alkony lehull … A vén budai hársfák békésen suttognak...” (Balázs Péter)
- „Ámor a szerelmesek cinkosa rég...” (Németh Marika és Mucsi Sándor)
- „Te drága fény.../Napsugár vagy minden téren....” (Mucsi Sándor)
Eisemann Mihály - Baróti Géza – Dalos László: Füredi Annabál - „Nem tudok Pest nélkül élni, érzem, hogy Pest hazavár…” (Bende Zsolt, km. az MRT Esztrádzenekara és énekkar, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc)
Eisemann Mihály – Füredi Imre: „Május éjszakán mit is kívánok? Május éjszakán csodára várok...” (Karády Katalin és Jávor Pál)
Erdélyi Mihály: „Jóska, levelet hozott a posta…” (Paudits Béla)
Zerkovitz Béla – Szilágyi László:
„ Hulló falevél suttogva beszél…” (Ajtay Andor)
„Tanulj meg fiacskám komédiázni, tanulj meg kacagni, sírni ha kell…” (Ajtay Andor)
„Csókos asszony:
„Asszony, asszony, csókos asszony, karcsú rózsaszál…” (Baksay Árpád)
„Asszonykám, adj egy kis kimenőt!...” (Bilicsi Tivadar)
Lajtai Lajos – Békeffy István – Kellér Dezső: Három tavasz (km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara)
- „Nekem élet a színház…” (Honthy Hanna és Feleki Kamill)
- Tavaszi és Sanyi jelenete: „A régi mániám végighajtani a Stefánián…” (Baksay Árpád és Feleki Kamill)
- „Máshol is ragyognak csillagok, rózsák is ontják az illatot…” (Honthy Hanna, km. énekkar)
A Dankó Rádió Az a szép című operettműsorának mai tartalmából:
Kemény Egon -Tabi László - Erdődy János: Valahol Délen
A Fővárosi Operettszínház Zenekarát Bródy Tamás vezényli (1956/57)
- Anna és Bodzás kettőse (lassú foxtrot): „Csendesen vártam a válaszod arra, hogy szeretsz-e engem?…/- Egy szót se szólj! A szerelemre rábeszélni senkit nem lehet…” (Petress Zsuzsa és Melis György)
- Lolita dala (bolero): „Fekete az ég, örvénylő szél zúg, zörög a tető, párák, zuhog az eső,…/ A vágyakozás úgy sír a szélben…” (Mezei Mária)
Szirmai Albert: Mágnás Miska – az operett rádiófelvételéről az adássorozatban már számtalanszor elhangzott három részletet hallottuk ismét, melyeket mindig megneveztem. (Andor Éva, Zentay Anna és Palcsó Sándor énekel, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András)
Kálmán Imre: Cirkuszhercegnő – a most hallott Mabel és Toni kettőseit ugyancsak sokszor leadta a rádió Oszvald Marika és Dániel Gábor közös énekfelvételéről.
Kálmán Imre: A bajadér - Vámos Ágnes és Udvardy Tibor; Egyházi Géza; Dolhai Attila; Fésűs Nelli és Bozsó József énekében felcsendült kettősöket és dalokat sem nevesítem, már sokszor megtettem a korábbi ismétléseket követően.
A rádióadás végén „örökzöld” dalokat és kettősöket hallhattunk Darvas Iván, Détár Anikó és Csengeri Attila, Felföldi Anikó és Balázs Péter, Haumann Péter énekfelvételeiről.
A Dankó Rádió Az a szép című operettműsorában ma az alábbi Huszka-melódiák hangzottak el:
Huszka Jenő – Szilágyi László: Mária főhadnagy
- Bálint dala: „Nagy árat kér a sors a boldogságért, megfizetünk mindenért, minden pillanatért. Egy kék szempárért és egy csókos szájért, jaj de sokat szenvedünk, mikor zokog a szívünk…” (Berkes János, km. a MÁV Szimfonikus Zenekar, vezényel: Behár György) - 1979. február 24., Petőfi rádió 21.20-22.00; Hungaroton kiadványon is.
- Tóbiás és Panni vidám kettőse: „- É n vagyok itt a szabó, de nyakamba te varrod most magad /- Bármilyen rémes, de férj leszel édes, ha törik, ha szakad.../- Én teve- én teve- én teveled oly vígan élek, ezért mint hülye-, mint hű jegyesed elvennélek…” (Galambos Erzsi és Németh Sándor, km. a MÁV Szimfonikus Zenekar, vezényel: Behár György)
- Kettős: „- Epedőn, remegőn nézem magát, várom, lesem a válaszát! ... /Némán várni egy boldog percet, és tűrni szótlan, szíve hogy reszket…” (Gallai Judit és Miller Lajos, km. a MÁV Szimfonikus Zenekar, vezényel: Behár György)
- „Antónia sanzonja: „Csacsi minden férfi, semelyik se érti, mit akarunk tőle, és mi a bajunk? Csípje meg a vércse, hogyan is értse, hisz magunk sem tudjuk, hogy mit akarunk…/Jól figyelj e szóra: egy csak a fontos: a trallala, trallala! Mikor üt az óra, kell néha egy kicsi trallala…” (Gallai Judit, km. a MÁV Szimfonikus Zenekar, vezényel: Behár György)
- Mária és Bálint kettőse: „- Szeretem! vagy mondjuk így: ich liebe dich! A kisasszony Wunderlich! Szép és csodás! /- Szeretem!, a szívvel nem jó játszani, mert meg fog ártani e vallomás! /- Szabad-e remélnem, hogy egyszer megsajnál? Úgy kellene nékem egy kis reménysugár...” (Geszthy Veronika és Boncsér Gergely, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János) - MTVA-Dankó Rádió, 2015
- Panni, Tóbiás és Biccentő vidám hármasa: ”Tisztelt strázsamester, csodálkozom kegyeden…/Ladilom, a babámnak megírom…” (Kékkovács Mara, Kerényi Miklós Máté, Peller Károly) - MTVA-Dankó Rádió, 2015
- „Nem nehéz a lánynak…” (Benedekffy Katalin és Peller Károly) - MTVA-Dankó Rádió, 2015
- Mária dala: „Én mától kezdve csak terólad álmodom. Álmomban két karomba zárlak, Angyalom!…” (Farkas Rozika)
Huszka Jenő – Bakonyi Károly – Martos Ferenc: Bob herceg
- Nyitány (A Honvédelmi Minisztérium Központi Fúvószenekarát Jávor Zoltán vezényli)
- Annie dala az „első szerelmes csókról”: - Holdvilágos, bűvös éjjel jártam messzi tájon, árkon-bokron átszökellve, túl az Óceánon.…/Az első édes találkozásnál rabul ejtett engemet. Az első édes, szerelmes csókot feledni többé nem lehet….” (Petress Zsuzsa, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekar, vezényel: Polgár Tibor)
- Pomponius dala - A holló legendája: „Volt egyszer egy fehér galamb, ragyogott a tollazatja. Csókos csőrét szép királylány ölelgette, csókolgatta…/Szép tavaszra, nyárra, őszre, szép galambom, visszajössz-e? Mint te, oly szép, mint te, oly jó, nincsen hozzád más hasonló! Más hasonló!...” (Csurja Tamás, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Makláry László)
- Bob belépője: „Londonban, hej, van számos utca, és minden utcán több sarok…” (Balczó Péter, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János) – MTVA-Dankó Rádió, 2015
- Annie dala: „Jaj, de jó, ha egy lány szerelmes!.Jaj, de jó és mégis jaj de fáj!..../Jaj, cipicupi, cup-cup, cuppant a csók… /Ennyi volt a vallomás, férfiszív egy dobbanás, jaj ,meg ne tudja senki más!...” (Dancs Annamari és a Magyar Rádió Énekkarának Női Kara) - MTVA-Dankó Rádió, 2015
Huszka Jenő – Szilágyi László: Erzsébet - „Rózsám, viruló kis rózsám, te légy most a postám. leveleddel üzenek …” (Bucsi Annamária)
Az adás végén hallhattuk még:
Jules Massenet: Thais - „Meditáció” (Illényi Katica – hegedű, valamint a Budafoki Dohnányi Zenekar, vezényel: Sillós István) – koncertfelvétel
Jacques Offenbach ma 140 éve hunyt el. Az (francia) operett megteremtője egyikeként számon tartott komponista emlékét idézte a Dankó Rádió délutáni operettműsorában („Az a szép”) három zenés színpadi művének rádiófelvételéről bejátszott részletek:
Offenbach - Ludovic Halevy - Hector-Jonathan Crémieux - Romhányi József: Orfeusz az alvilágban
- Styx Jankó dala, II. felv.: „Voltam király Beóciában, hatalmas, édes, nagy király!...” (Kishegyi Árpád, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel Kerekes János)
- Nyitány
- Jupiter és Euridiké „légyjelenete”, II. felv.: „- De különös, kellemes szellőcske lengedez, lebbenve száll… - csak legyeskedj legyecske egyszer belejössz már!... Ügyes légy! Zümmögve szállj…/- Jól van hát, így hálóm lesz ma hálód végre… zzzzzzzz… zzzzzzzz…” (László Margit és Melis György, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Blum Tamás) - Rádió Dalszínházának bemutatója: 1963. július 20., Kossuth Rádió, 20.45 – 23.15
Offenbach – Manuel Rosenthal: Párizsi vidámságok - Kánkán (Ornándy Jenő vezényli a Philadelphiai Szimfonikus Zenekart)
Offenbach – Henri Meilhac, Ludovic Halevy - Fischer Sándor: A szép Heléna
A Rádió Dalszínházának bemutatója:1965. november 20. Kossuth Rádió 19.58 – 21.52
Km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás
- Oresztész dala – Mulató-jelenet: „Mikor a szív lánggal éget…/Taigetoszra, Taigetoszra, vesszen az ki irigy!” (Bende Zsolt és az MRT Énekkara)
- Heléna románca: „A szép Heléna, így neveznek…Ó Vénusz, mondd, neked örömet ád, ha félrecsúszik a, csúszik az erényes láb…” (Házy Erzsébet)
- Oresztész kupléja: „Tegnap a megnyílt kis szeparéban…/ Parthenisz és Leona… Csillala, csillala…” (Bende Zsolt, km. Maleczky Oszkár és az MRT Énekkarának Női kara)
- Nyitány (Magyar Állami Hangversenyzenekart Bródy Tamás vezényli)
Offenbach – Henri Meilhac, Ludovic Halevy - Romhányi József: A gerolsteini nagyhercegnő
A magyar nyelvű teljes stúdiófelvétel - prózai dialógusokkal együtt - először 1970. augusztus 19-én. a Kossuth Rádióban (20.07 – 23.04 óra) hangzott el a Rádió Dalszínházának bemutatójaként. (Az ének-zenei hanganyagot keresztmetszet formában már 1968. november 20-án (Petőfi Rádió, 10.00 - 11.17 óra) bemutatta a rádió.
Km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás
- A Nagyhercegnő dala, a Nagyhercegnő és Fritz kettőse a II. felvonásból (Házy Erzsébet és Réti József):
„- A férj ezt mondta nékem, kérlek, mondd néki el azt, amit érzek! /- De mit?/ - Amit itt látsz. Mondd el azt, hogy kellemes és megnyerő. Mondd el azt, hogy bódító férfi…Mondd el azt, mennyit tudna itt még hódítani!...Mondd el azt, hogy megláttam vágyait. Mondd el azt, hogy mindenem lángol. Mondd el azt, hogy így hatott rám a zsivány, pedig nem vagyok ám én fából. Ó!.....Nos, hát! Nos, hát, most mit válaszol nekem? /- Mondja azt, hogy én vele érzek…. Biztos szép, biztos kedves lélek… Azon kell tehát igyekeznem….hogy a szívem is így érezzen Ez mind szép volna, csak azt kéne tudnom, hogy miről van itt szó?... Az ördög engem örök tűzbe dugjon.…ha tudom, milyen sóvárgó…”
- A Nagyhercegnő és Paul herceg kettőse – „Holland újság krónikája” (Házy Erzsébet és Bartha Alfonz)
„- A Nagyhercegnőt nőül kérni Paul herceg úr nagy útra kel, de nem tudta e célt elérni, a szíve érte bárhogy vert. Ha kél a rózsaszínű hajnal, új reményt ébreszt minden nap, egy csokorral a hölgyhöz nyargal és kérte kezét…. A válasz már - szokásos szólam - dehogy miért nem lehet még a nőm! S én várok újra szenvedőn!...- ezt írja a lap rólam. Ó! /- S ez így van kedves széptevőm! …- s ha így van, akkor jól van….”
Dankó Rádió reggelente: 5:00 – 5:55
Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012 – 2020: Nagy Ibolya
Ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhét hallható:
https://mediaklikk.hu/cikk/2019/03/04/tul-az-operencian-gyurkovics-zsuzsaval-10-het/
A mai programban a "Hatvani diákjai" részleteivel Simándy Józsefre emlékezett Nagy Ibolya.
„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió
A Dankó rádió délután sugárzott operettműsorából ("Az a szép") említem:
Házy Erzsébet és Szabó Miklós Clairette és Ange Pitou szerelmi kettősét énekelte Charles Lecocq Angot asszony lánya című operettjének 1960-as, teljes rádiófelvételéről (km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Polgár Tibor):
„- Csak érted dobban a szívem! Csak téged csókolhat a szám! E percben megesküszöm néked, hogy mindig hű leszek hozzád! Várj még reám, én érted élek…” (magyar fordítás: Romhányi József)
(A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1960. augusztus 21-e, Kossuth Rádió 20.15 – 22.00)
Még két részlet hangzott el ebből az operettből:
- Kórusjelenet és Pomponnet belépője: „- Esküvő, esküvő lesz ma nálunk!... - Jövök már, köszönöm, köszönöm…- Éljen soká, éljen soká… - Hol van az én szép tündéri párom…- Párizs népe engem bámul, Pomponnet-t, a vőlegényt….- Hol a hajtű? hol a fésű?…” (Rátonyi Róbert és az MRT Énekkara)
- Amaranthe dala/ballada/ - Angot anyó legendája: „A vásárcsarnok standján a pultja mellett ült, a halpiacnak padján de sokszor felderült …/ Bőbeszédű, jókedélyű, könnyen tűzbe fogható…” (Kiss Manyi és az MRT Énekkara)
Az adásban Svéd Sándor énekével – rádiófelvételéről - Kálmán Imre Tatárjárás és Marica grófnő című operettjeinek egy-egy ismert részlete hangzott el.
Lehár Ferenc A víg özvegy c. operettjéből is hallottunk részleteket (tbk. Kalocsai Zsuzsa, Egyházi Géza, Leblanc Győző énekhangján…)
A műsor elején Csortos Gyula énekelte egy régi archív felvételen Buday Dénes-szerzeményét: „Bohócdal” („Az egyik ember gazdag”), a komponistának egy másik dala pedig („Hej, fellegek”) Derzsi György előadásában szólalt meg.
A Dankó Rádió ma elhangzott operettműsorának („Az a szép”) tartalmát „megszokásból” írom le, sokadszorra – újdonságról (úgy értem: a klasszikus operett-repertoár szűkebben/tágabban vett listáján szereplő darabok) ezúttal sem tudok beszámolni:
Lajtai Lajos – Békeffy István: Három tavasz – „Jöjjön ki Óbudára, egy jó túrós csuszára” (Bilicsi Tivadar)
Fényes Szabolcs – Harmath Imre – Romhányi József: Maya
- „Megjöttem, tessék…./Szeretnék egyszer kicsit boldog lenni…” (Házy Erzsébet)
- „Párizs, te szép… (Házy Erzsébet, Galambos Erzsi, Rátonyi Róbert, az MRT Énekkara)
- „Odavagyok magáért, a fekete hajáért, egyetlenegy szaváért, mosolyáért…” (Házy Erzsébet, Galambos Erzsi, Rátonyi Róbert) - Rádiófelvétel, 1971
Fényes Szabolcs – Szilágyi László: Vén diófa
- „Fehér akácok, veletek üzenem, simogassátok a szegény szívemet…” (Zentay Anna, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc) – 1979, Qualiton
- „Két napot ültem az egyesben…” (Latabár Kálmán)
Szirmai Albert - Innocent Vincze Ernő: Tündérlaki lányok - Zserbó [Gerbaud]-dal (Bódi Barbara és Peller Károly) - „Operettslágerek – slágeroperettek”, 2017. CD,. Az albumot kiadja a GrundRecords.
Eisemann Mihály - „örökzöldek” - a dalok egyvelege Sztankay István, Cserháti Zsuzsa, Koós János, Gregor József, Ruttkai Éva, Rátonyi Róbert tolmácsolásában csendültek fel.
Szeredi Krisztina és Horváth Tibor egy-egy duettet énekelt Kálmán Imre A bajadér; Szirmai Albert Mágnás Miska c. operettjéből.
Az adás végén Vámosi János két dalfelvétele szólalt meg, a 100 Tagú Cigányzenekar felvételéről is elhangzott egy ismert melódia.
Házy Erzsébet születésének mai évfordulóján a Dankó Rádió Az a szép c. műsora megismételte – némi tartalmi változtatással - az augusztus 17-i adást (amelynek részletezésétől eltekintek most – lásd. 4043. sorszámnál).
Kimaradt:
- Johann Strauss A cigánybáró c. operettjének rádiófelvételéről Szaffi és Barinkay kettőse, II. felv. (Házy Erzsébet és Ilosfalvy Róbert)
- Szirmai Albert – Emőd Tamás Mézeskalács c. operettjének rádiófelvételéről Örzse és Buhu vidám kettőse, III. felv. (Házy Erzsébet és Palcsó Sándor)
- Szirmai Albert - Mérey Adolf Mexikói lány c. operettjének rádiófelvételéről a Szerelmi kettős: „- Beatrix! Mégsem szabadna mellettem így elmennie! - Nem emlékszik adott szavára? - Nem. Nem emlékszem már semmire….” (Házy Erzsébet és Kelen Tibor)
Bekerült az előbbiek helyére:
- Szirmai Albert - Mérey Adolf Mexikói lány c. operettjének rádiófelvételéről a másik Szerelmi kettős: „- Most elmegyek!.../- Várj még, várj még, mindig tevéled járnék!... /– ….jő az ősz, a hervadás! Repül az idő, repül, a szerelmi vágy kihűl!… jő a fájó ébredés! /- Várj még, várj még, követlek, mint az árnyék…” (Házy Erzsébet és Kelen Tibor, km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Breitner Tamás) - „Bemutatjuk új operett-felvételünket”, részletek, 1965. április 16., Kossuth Rádió, 20.30 -
- Lehár Ferenc - Fritz Löhner-Beda, Ludwig Herzer - Harsányi Zsolt: A mosoly országa –Szu-Csong „Barackvirág-dala”, I. felv.: (Simándy József énekel, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1971. november 11., Kossuth adó 19.35 – 21.29
„Egy dús virágzó barackfa ágát állítom hölgyem ablakába a holdas május éjjelén, s egy dalt dalolok vágyakozva halkan és cseng a vágy, mint színezüst a dalban, szerelmünk forró éjjelén szívem is azt suttogja: légy enyém!”
Megjegyzem, Házy Erzsébetnek a rádióban több mint ötven teljes vagy keresztmetszet operettfelvétele van. Szívesen vettem volna, ha az ismétlések helyett esetleg Házynak a műsorsorozatban még el nem hangzott vagy csak ritkán előfordult énekszámaiból kaptunk volna egy illusztris válogatást – azért persze örültem ennek a most újra elhangzott operett-összeállításnak is!
A Dankó Rádió mai operettműsorának („Az a szép” ) részleteire (dalok duettek) nem térek ki, többször hallhattuk már ezeket a rádióban, a nevezett énekművészekkel is:
Kálmán Imre: A cirkuszhercegnő (Blaskó Bernadett, Buch Tibor, továbbá Domonkos Zsuzsa és Palcsó Sándor ill. Jankovits József és Kalocsai Zsuzsa)
Huszka Jenő: Gül baba (Németh Marika, Ilosfalvy Róbert, Bende Zsolt, Kovács Péter, Várhelyi Endre)
Jacobi Viktor: Sybill (Németh Marika és Bende Zsolt)
Kálmán Imre: Csárdáskirálynő (Németh Marika és Baksay Árpád)
Lehár Ferenc: Éva (Németh Marika és Bende Zsolt)
Hálózati karbantartás miatt mostanáig nem volt internetelérhetőségem, a szokásos operettműsort a rádióban ("Az a szép") pedig csak este fél 7-től értem el, így az adás második felében bejátszott zenéket tudom csak említeni:
ifj. Johann Strauss - Victor Leon és Leo Stein - Fischer Sándor: Bécsi vér
- A gróf dala: „Meg kell javulni, jól tudom” (Fülöp Attila)
- A gróf és a Művésznő kettőse: „Mi vád van ellenem?” (Kalmár Magda és Fülöp Attila) - Km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás - a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1976. augusztus 19. Kossuth Rádió 19.30-21.40
A következő operettrészletet a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia ezzel vezette fel:
"Házy Erzsébet olyan szenvedélyesen élt, mint az általa megformált operahősnők"
Carl Zeller - Moritz West, Ludwig Held - Erdődy János - Fischer Sándor: A madarász - Rajna-keringő - "Rajna táj, égi báj" (Házy Erzsébet, km. az MRT Énekkarának Nőikara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - „Új operett felvételeinkből" – Házy Erzsébet és Melis György énekel részleteket - Bemutató: 1967. március 26., Petőfi Rádió, 13.20 – 13. 47
alternatíva: "Bemutatjuk új felvételünket" (részletek) 1973. január 4., Kossuth Rádió, 21.39 - 22.00 - Házy Erzsébet, Kalmár Magda, Kónya Sándor énekel, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás (I. Zeller: A madarász, II. Millöcker: Dubarry) – LP-n és CD-n is kijöttek a dalok.
Lehár Ferenc – Ludwig Herzer – Fritz Löhner Béla -- Szenes Andor: Friderika
- Friedrich Leopold Weyland dala : „Báránykám, báránykám, csalfa lelkű mind a lány… bármily jó, bármily szép, csalfa lelkű mindahány…” (Bende Zsolt, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - Az operett keresztmetszetét új stúdiófelvételéről a Rádió Dalszínháza 1972. április 3-án, a Kossuth rádióban mutatta be, 19.20 -20.10 óra között.
Tisztelt joska141!
Örülök, hogy odafigyel e topicba írt mondandómra is. Kérését megfontolom, bár megjegyzésében megfogalmazottakkal ellentétben, pont azoknál az operettrészleteknél érzem szükségesnek hosszabb dalszövegrészletet megjelölni, amelyekről úgy vélem, kevésbé ismertek a rádióhallgatóság előtt; erről a szándékomról továbbra sem kívánok lemondani, de azt megígérhetem, hogy a szövegben előforduló ismétlésektől – ahogy általában eddig is – eltekintek. Több helyről több visszajelzést kaptam, hogy örülnek azoknak a beírt dalszöveg-soroknak, amelyek máshol nem találhatóak meg, az interneten sem, csak itt, a fórum topicjában olvashatók. Ilyenek a megnevezett Offenbach-operett, a Párizsi élet egyes részletei is. Ehhez tartom magam.
Tisztelt „Búbánat”! Mindig nagy érdeklődéssel olvasom az Ön részletes ismertetéseit a Dankó rádió „Az a szép” című operettműsorairól.
Különösen figyelemre méltó, hogy Ön a közreműködők nevén kívül az elhangzott szám címét és bevezető sorát is külön-külön feltünteti. Örömet okoz ezzel azoknak, akik az egyes zenés darabokban elhangzó számok címei, sorai alapján keresnek felvételeket.
Azonban megfontolandó, hogy ilyen célokra érdemes-e – mint az az Ön 4109.számú ismertetésében olvasható – egy számról 10 azaz Tíz (!!!) soros részletes szövegleírást közölni? Aki ezt a nálunk viszonylag ritkán játszott művet – Offenbach: Párizsi élet – ismeri, annak semmit újat sem mond, aki nem ismeri, nem valószínű, hogy ebből fogja a művet megszeretni.
Tisztelettel kérem, legyen olyan szíves és térjen vissza ahhoz a gyakorlatához, hogy egy-egy zeneszámost csak 1-1 sornyi szöveggel részletez. Előre is köszönöm.
Dankó Rádió reggelente: 5:00 – 5:55
Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012 – 2020: Nagy Ibolya
Ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhét hallható:
https://mediaklikk.hu/cikk/2019/02/25/tul-az-operencian-ivancsics-ilonaval-9-het/
„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió
A Dankó Rádió délután elhangzott operettműsorának („Az a szép”) tartalmából:
- Kerekes János–Romhányi József: Dalol az ifjúság
Rádió Dalszínházának bemutatója: részletek, 1959. április 30, Kossuth Rádió 17.20 -
A Magyar Rádió Énekkarát és Szimfonikus Zenekarát a zeneszerző, Kerekes János vezényli.
- Kettős (keringő): „Boldog nyár, boldog nyár … Napsugár, napsugár, mosolyog ragyogón mireánk… Balaton, Badacsony, nevetünk szabadon, mosolygó Balaton… Ifjúság, ifjúság, mennyi boldogságot rejt az egy csók…” (Sándor Judit és Bende Zsolt, km. a Magyar Rádió Énekkara)
- Szerelmi kettős: „Nem vallomás, valami más, sok üres szó mire való…” (Sándor Judit és Melis György)
- Huszka Jenő – Martos Ferenc: Lili bárónő
- Lili és Illésházy gróf szerelmi kettőse „Bocsássa meg, ha reszkető kezemmel megérintém a kis fehér kezét…/ Szellő szárnyán szállj velem, repülj velem…” (Gencsy Sári és Szabó Miklós, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara)
- Lili dala: „Bíborban ég az alkonyéj…/Egy férfi képe van a szívem közepébe’… „ (Gencsy Sári)
- A II. felvonás fináléja (Km. Gencsy Sári, Zentay Anna, Kishegyi Árpád, Szabó Miklós, a Magyar Rádió Énekkara és Szimfonikus Zenekara)
- Kerekes János - Darvas Szilárd - Szenes Iván: Állami Áruház - „Egy boldog nyár Budapesten, száz boldog óra Veled…” (Petress Zsuzsa, km. a Tóth-kórus és az Állami Színházak Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kerekes János) - keresztmetszet, 1953. március 24., Kossuth Rádió
- Lajtai Lajos – Kellér Dezső – Szenes Iván: Három tavasz - „Én nem szeretek mást, csak téged, tenélküled mit ér az élet” (Honthy Hanna és Petress Zsuzsa)
Örökzöld dalokból:
Endre Emil – Orbók Attila: „Lennék én rózsa, rózsabimbó” (Honthy Hanna és Waigand Tibor, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara)
Fényes Szabolcs – Mihály István: „Na, tudja mit?” (Turay Ida)
Charles Aznavour két dala Hatvani Emese magyar fordításában Császár Angéla és Gergely Róbert énekfelvételeiről szólalt meg.
Szentirmay Ákos – Halmágyi Sándor: „A csillagok örökké égnek” (Ruttkai Éva)
Presser Gábor – Adamis Anna: „És mi arra születtünk, hogy a föld sebeit begyógyítsuk, életünkön át, életünkön át!” (az LGT-együttes és a Vígszínház társulatának produkciójában, „Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról”)
A Dankó Rádió ma délutáni operettműsorában („Az a szép”) hallhattuk:
-
Fényes Szabolcs – Békeffy István: Rigó Jancsi
A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1973. december 26. Kossuth Rádió, 19.09 – 21.40
Km.: az MRT Szimfonikus Zenekara és Énekkara, vezényel: Sebestyén András
- Jancsi belépője, I. felv.: „Én vagyok a Rigó Jancsi, ilyen prímás nincs több senki” (Korondy György, km. énekkar)
- Balázs bácsi dala, I. felv.: Száz szép hófehér virág, száz szerelmes ének” (Csákányi László, km. énekkar)
- Clara belépője, II. felv.: „Hangulatom oly remek, nem ismerek magamra éjjel én” (Kalmár Magda, km. énekkar)
- Lisette és Ficsúr kettőse, II. felv.: „Ejnye, de huncut az élet…Szerelem van ezer változatban…” (Németh Marika és Rátonyi Róbert)
- Clara és Albert, a belga király kettőse, III. felv.: „Elég nekem egy könnyű szerelem” (Kalmár Magda és Bende Zsolt)
- Mariska, Jancsi és Ficsúr hármasa, III. felv.: „Budapest, Budapest, te csodás” (Petress Zsuzsa, Korondy György és Rátonyi Róbert)
- Lisette és Ficsúr kettőse, III. felv.: „Pont olyan az arca …” (Németh Marika és Rátonyi Róbert)
- Mariska és Ficsúr kettőse, I. felv.:„Miért születtem cigánynak, miért nem inkább királynak?” (Petress Zsuzsa és Rátonyi Róbert, km. énekkar)
-
Lehár Ferenc – Alfred Maria Willner, Robert Bodanzky - Gábor Andor: Cigányszerelem
- Ilona dala: „Messze a nagy erdő…/Volt, nincs, fene bánja…” (Pitti Katalin, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) –„Operettkedvelőknek” Szerkesztő: Bitó Pál. ”Bemutatjuk új felvételeinket” – Pitti Katalin, Kalmár Magda és Ilosfalvy Róbert énekel. (Részletek, 1984. február 23., Kossuth Rádió 19.15 – 20.10)
- Keringő (a Bécsi Johann Strauss Zenekart Willi Boskowsky vezényli)
-
Kerekes János – Bíró Lajos – Hárs László: Sárgarigó és az alkirály
A Rádió Dalszínházának a bemutatója: 1973. augusztus 19., Kossuth rádió, 18.25 - 19.00
Km.: az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kerekes János
- Sárgarigó és a titkár kettőse - Dal a legyezőről: „- A felség, feltehető, rém szófukar szerető….Csak azért kell a szép legyező, mellyel jelzi, hogy ha kegyes ő…” (Kalmár Magda és Palcsó Sándor)
- Sárgarigó dala: „Fütyülök rá, fütyülök rá!... Elegem van, elegem van…” (Kalmár Magda)
- Sárgarigó és a titkár kettőse: „Észnél legyél kis cicám! …/ … Sárgarigó, jól vigyázz!...” (Kalmár Magda és Palcsó Sándor)
-
Jacques Offenbach - Henri Meilhac, Ludovic Halevy- Romhányi József: Párizsi élet
A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1980. január 19., Kossuth adó 20.01-22.00
- Gardfeu vicomte és Metella jelenete, Bobinet dala (Miller Lajos, km. Mészöly Katalin, Fülöp Attila és Bordás György)
„- Metella! - Metella!....- Mindketten itt? - Mi az ami téged így megrémit? A keze, mint a jég, csak el ne ájulnék! - A hölgynek kissé kínos, hogy ketten is várják. - Kik ezek itt? - Két ficsúr....Induljunk, hát! /- Az úri dámák ülnek otthon, árván tátong sok szalon, és mennyi bájos hölgy maradt hoppon, ez több mint baj, ez borzalom! Mi bájtársalgást felszólítjuk, a kánkánt járjuk részegen, a szörnyű csúfság így esik végül a finom úri szép nemen! /- Nem, uraim, ebből elég! Hogy a parlagon, a parlagon a hercegnék. - Nem, uraim, ebből elég! Hogy a parlagon, a parlagon a hercegnék. - Márkinék! - Bárónék! - Hogy a parlagon, a parlagon a hercegnék. .. /A táncosnőkre, kis bugyogókra az úriember rá se néz. A cimbet- combot csípje a csók, ha majd visszatér a józan ész. A szellem-kellem… izgató lesz úgy biz’ ám, ha minket miért is érdekelne a sok kis léha kurtizán? - Nem, uraim, ebből elég! Hogy a talonban, a szalonban a hercegnék. - Nem, uraim, ebből elég! Hogy a talonban, a szalonban a hercegnék. - Márkinék! – Bárónék! - Hogy a talonban, a szalonban a hercegnék. Márkinék! – Bárónék! - Hogy a talonban, a szalonban a hercegnék.”
A Dankó Rádió mai operettműsorának (“Az a szép”) elején Karády Katalin és Jávor Pál énekfelvételei közül meghallgathattuk Eisemann Mihály – Füredi Imre Május éjszakán c. dalát is.
Az adásban Kabos László és Urbán Erika régi dalfelvételei is helyet kaptak; Ábrahám Pál – Harmath Imre: „32-es baka vagyok én” (Kabos László)
Szirmai Albert – Rajna Ferenc: Táncos huszárok
Közreműködik a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara. Vezényel Bródy Tamás - részletek, 1953. december 26., Petőfi Rádió, 13.00 – 13.45
- Kettős: „Ó mondd, ó mondd, miért neheztelsz mostanában rám?…” (Neményi Lili és Szabó Miklós)
- Karmester-kettős: „- Promenádon a banda ha elharsog egy-egy jó marsot…./Karmester! Az a neve néki! Rettentő! Oly mégis, szerelmes beléje minden nő…/- De a bálban vezényel a legszebben, szeme sem rebben, van erély benne…. Mint a vezér a harc tűzében….” (Németh Marika és Kövecses Béla)
- Kettős: „Szállj, szállj Zephyr, suhanva szállj, a Rajna vár, vonul a táj, vonul a táj, suhanva szállj és muzsikálj, és hadd aludjék újra el a Loreley…” (Németh Marika és Kövecses Béla)
- Vidám duett: „Akkor boldog a cipész… mikor a cipője kész…. /Szép az ici-pici női cipő, női cipő, női cipő! Benne takarosan lépked a nő, lépked a nő, a nő…” (Németh Marika és Kövecses Béla )
Szirmai Albert - Bakonyi Károly - Gábor Andor: Mágnás Miska
A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1969. április 5. , Kossuth adó 19.52 – 22.00
Km. a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara és Énekkara, vezényel: Sebestyén András
- Rolla és Baracs kettőse: „Azt hittem egy percig, szíve az enyém… A nő szívét ki ismeri, ezer csodával van teli…” (Andor Éva és Korondy György)
- Rolla és Baracs kettőse „Csupa rózsa, drága, szép… /Úgy szeretnék boldog lenni, vagy miattad tönkre menni…” (Andor Éva és Korondy György)
- Rolla belépője: „Megülni a paripa hátán… Nyergelj már, nyargalj már..." (Andor Éva, km. az MRT Énekkara)
Leonard Bernstein - Arthur Laurents, Stephen Sondheim – Reményi Gyenes István: West Side Story (musicalrészletek - Qualiton LP-1967; Kossuth Rádió, 1969. június 22.,19.10 -19.44)
- Maria dala: „Ma még, ma még….Oly szép vagyok, arcom ragyog…” (Házy Erzsébet, km. a Harmónia -vokál és a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc)
A Dankó Rádió ma délután sugárzott operettműsorának („Az a szép”) tartalmából:
Lajtai Lajos – Kellér Dezső – Szenes Iván: Három tavasz (Honthy Hanna és Feleki Kamill; Pitti Katalin…)
Lehár Ferenc – Alfred Maria Willner, Robert Bodanzky - Gábor Andor: Luxemburg grófja (Honthy Hanna és Feleki Kamill; Baksay Árpád; Bódi Barbara és Peller Károly; a Bécsi Johann Strauss Zenekar és Willi Boskovsky karmester felvételéről – keringőegyveleg)
Farkas Ferenc – Innocent Vincze Ernő – Török Rezső: A vők iskolája (Fónay Márta…)
A Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”) elsősorban örökzöld dalok, slágerek hangzottak el, többek közt:
Eisemann Mihály – Szilágyi László: „Hosszú az éjszaka, ne menjen még haza, maradjon egy kicsikét!” (Hot Jazz Band)
Fényes Szabolcs – Mihály István: „Odavagyok magáért, a fekete hajáért, egyetlen egy szaváért, mosolyáért” (Hot Jazz Band)
Eisemann Mihály – Békeffi István: „Egy kis édes félhomályban mennyi, mennyi, mennyi, mennyi, mennyi vágy van” (Hot Jazz Band)
Ugyanezt az Eisemann-dalt Galambos Erzsi és Harsányi Frigyes énekében is meghallgathattuk most.
Leonard Bernstein - Arthur Laurents, Stephen Sondheim – Reményi Gyenes István: West Side Story - „America” (Galambos Erzsi)
Fényes Szabolcs – Harmath Imre: Maya - „Miau, miau” (Galambos Erzsi, km. az MRT Énekkara)
Kálmán Imre - Rudolf Schanzer, Ernst Wellisch - Szenes Andor nyomán Szenes Iván: Az ördöglovas
- Palotás (Debrecen Filharmonikus Zenekar, vezényel: Kaposi Gergely) -„Éljen a magyar! - Operettbál 2000” (Kiadó: Convention Budapest Classic, 2000) – CD
- „Ma önről álmodtam megint, bocsánat, asszonyom” (Ilosfalvy Róbert, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bolberitz Tamás) - „Operettkedvelőknek”, „Bemutatjuk új felvételeinket” (Pitti Katalin és Kalmár Magda énekfelvételeivel együtt), szerkesztő: Bitó Pál, 1984. február 23., Kossuth Rádió 19.15 – 20.10
Dankó Rádió reggelente: 5:00 – 5:55
Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012 – 2020: Nagy Ibolya
Ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhét hallható:
https://mediaklikk.hu/cikk/2019/02/17/tul-az-operencian-zold-csabaval-8-het/
*Kemény Egon művei közül a "Szerencsés utazás" című rádióoperettből (1950) hangzott el a Nyitány.
„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió
A Dankó Rádió mai Az a szép című operettműsorának első részében Jacques Offenbach két művének rádiófelvételéről szólaltak meg: az „Eljegyzés lámpafénynél” nyitánya és „A varázshegedű” részletei (László Margit, Réti József, Bende Zsolt ill. Melis György énekével).
A következő blokkban Kálmán Imre Csárdáskirálynőjéből hangzottak el a jól ismert dalszámok Fischl Mónika, Bordás Barbara, , Blaskó Bernadett, Peller Károly, Boncsér Gergely, Dolhai Attila, Egyházi Géza, valamint a Farkas Pál vezényelte Dunakeszi Szimfonikus Zenekar felvételeiről.
Hallhattuk még A cigánybáróból a „Kincskeringőt, Johann Strauss szerzeményét, a Bécsi Filharmonikusok tolmácsolásában - koncertfelvételről, Nikolaus Harnoncourt vezényletével.
A Dankó Rádió Az a szép című műsorában ma Eisemenn Mihály szerzeményeiből hallottunk egy ének-zenei összeállítást
Eisemann Mihály - Baróti Géza - Dalos László: Bástyasétány 77
A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1957. május 4., Kossuth Rádió, 20.20 – 22.00
Km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, Tánczenekara és a Földényi-kórus. Vezényel: Vaszy Viktor. Rendező: Solymosi Ottó
- Török professzor dala: „A vén budai hársfák békésen suttognak” (Balázs Péter)
- Anna és Péter kettőse: „Mennyi sóhaj, semmi álom… Jöhet-e még valami szép, valami jó?…” (Németh Marika és Mucsi Sándor)
- Péter dala: „Te drága fény” (Mucsi Sándor)
- Tini és Rudi kettőse: „Ha valaki szesztestvér…” (Zentay Anna és Rátonyi Róbert)
- Tini és Rudi kettőse: „Pest-Budán szép a lány, még szebb Palánkán, de a legeslegszebb talán lent a Tisza partján a szegedi boszorkány!" (Zentay Anna és Rátonyi Róbert)
- Hármas: „Popocatepetl, ó!...” (Kazal László, Fejes Teri, Fekete Pál)
Eisemann Mihály dalok:
„Fekete Péter, öcsém, te kis ügyefogyott…” (Kazal László)
„Én és a kisöcsém fütyülünk a nőkre az idén” (Felföldi Anikó)
„Köszönöm, hogy imádott, hogy reám így vigyázott” (Csere László és Détár Enikő)
„Egy kis rúzs, egy kis hús, egy kis vékony selyemblúz: ez az én kis weekend-babám” (Bozsó József)
„Maga nős ember, vagy boldog, maga rossz ember, vagy jó? Vagy a nőket pont úgy falja, mint a trójai faló?...” (Détár Enikő és Bozsó József)
„Nem tudok Pest nélkül élni, érzem, hogy Pest hazavár…” (Bende Zsolt, km. a Magyar Rádió Esztrádzenekara, valamint énekkar, vezényel: Gyulai-Gaál Ferenc) –„Füredi Annabál”
„Ne sajnáljanak engem, hogy nős vagyok…/Hoci a szádat, a kis pofádat…” (Harsányi Frigyes)
„Szerelemhez nem kell szépség, szerelemhez nem kell ész…” (Auksz Éva, Détári Enikő, Csengery Attila)
Márkus Alfréd-dal: „Az én babám egy fekete nő, a szeme fénylő fekete kő…” (Balázs Péter, km. a Stúdió 11)
A Dankó Rádió Az a szép című műsorában ma Jacobi operettjeiből csendültek fel szép részletek:
- Jacobi Viktor – Bródy Miksa – Martos Ferenc: Sybill
Részletek a Rádió Dalszínháza operettfelvételéről - 1962. január 10., Kossuth Rádió 20.25 – 22.00
- Nyitány (km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András)
- Sybill levele; Sybill és Petrov álomkettőse: „Kis Petrovom, remélem megbocsájtja, hogy búcsú nélkül hagytam el magát! Tudom, hogy ön Sybillnek jó barátja, s egy jó barát az mindig megbocsájt.../- Én édes asszonyom, Sybill, visszajő a szép idill! Házunkon olvad már a hó, s majd hogyha zeng pacsirtaszó, esküvőre lépünk... /- Hangod hallom, arcod látom, mégis, mégis álom, csak álom!...” (Németh Marika és Ilosfalvy Róbert)
- Poire és Charlotte vidám kettőse: „- Esküszöm, anyukám, más leszek ezután…/- Szóra nem adok itt, csók, ami bizonyít…/- Ha valami van, ez az, ami roppant jó, de csak amikor az ereje roppantó…” (Koltay Valéria, Kishegyi Árpád)
- Sarah, Sybill, Petrov és Poire négyese: „- Éjjel egyre csak lumpol, nappal meg pumpol /- Nincs, nincs gondja semmire…/ - Szép, ó, szép, édes így a lét, zeng a szíved, szép az élet, csókolózva vígan élek, gyorsan menjünk hát... Ref.: zeng a szíved, boldog élet, szép az élet, üdvösséget ád…” (Koltay Valéria, Németh Marika, Ilosfalvy Róbert, Kishegyi Árpád)
- A nagyherceg és Sybill szerelmi kettőse, II. felv.: „- A kandallóban rőzse ég, pattog izzó parázs... - Parázs, parázs, szép izzó parázs... / - Illúzió a szerelem, szívek tündérszép illúziója, kacéran játszik körülem, rózsás illúzió...” (Kukely Júlia és Lukács László, km. a Debreceni Filharmonikus Zenekar, vezényel: Kaposi Gergely) - „Éljen a magyar! - Operettbál 2000” (Kiadó: Convention Budapest Classic, 2000) – CD
- Bevezető kórus és Sybill dala a hercegnőről, II. felv.: "- Hé, emberek, bűbájos emberek! Királyi termet, karcsú, mint a nád. Hisz párja nincs sehol … pillantása csillan-villan rám.. /- Volt egy hercegnő, kis édes, összevissza három éves, épp hogy járt, amikor a papa hadnaggyá kinevezte már! Nagy tudós, a harci kedvvel, reggel-este csak sisakban járatták, s mikor a babámat átadták, így szólt: hoppá! /- Mert a hercegnő a hadra szörnyen hajlamos, kétesztendős volt s ezredtulajdonos! Hadvezér volt ott náluk ifjú és sok vén..." (Pitti Katalin, km. az MRT Énekkara és Szimfionikus Zenekara, vezényel: Makláry László) – 1985, részletek
- Jacobi Viktor – Martos Ferenc: Jánoska (keresztmetszet, 1960. augusztus 20., Kossuth Rádió 18.10 – 18.40) - Fábry Edit, László Margit, Pártos Erzsébet, Kishegyi Árpád, Maleczky Oszkár, Réti József, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Vincze Ottó
- Nyitány
- Tündérkeringő - kettős: „- A válladat átkarolni, melletted így vándorolni, összebújni, szép, puhán, rétek bársonyán! – Nagyvilágot elfeledni… csak szeretni, élni, mint a kismadár a lombos fán. - Nézd, szerelmem, tündérfejedelem, tündéri csodaszép a birodalma!.../- Tündér! Jer, ide már! A szívem idevár! Reménye te vagy és a bizodalma! - Tündér hatalma nagy, tündér, hát el ne hagyj, tündér, velem itt maradj! /- Szép szemedbe nézni mélyen, andalogni kéz a kézben… .tiszta kék az ég. - Édes ábránd, boldog álom, szerelmem egész világod! - Csókot adni, csókot kapni, még- még- még!…/- Tündér a szerelem, tündérfejedelem, tündéri csodaszép a birodalma…” (László Margit, Réti József)
- Magda és Jánoska vidám kettőse: „- Barangolok egyedül a zölderdőn, telesírom selyemfinom zsebkendőm, dübörög a szél, zörög az egér, megijedek tőle rettentőn! /- Szép kisasszony, hova fut a sűrűn át, bemutatom alázatos szolgáját, erre van az útja, jöjjön, kérem, utánam hát! /- Köszönöm az udvarias bemutatkozást! - Jöjjön hát, kivezetem az útra…/- Nem, nem, nem! Ha valaki látna, ami nem lenne illendő. - Kart a karban, ketten egyedül, milyen édes, illendő. – Oly jó kis pár, csak egymás mellett jár! csak nekik énekel minden dalos madár. /- Csak úgy szép, csak úgy szép az erdő, az erdő, lombos erdő, árnyas erdő – ha nemcsak egy sétál, de kettő, mindig úgy élni :egy férfi, egy nő, hisz gavallérja karján a nő….” (Fábry Edit, Kishegyi Árpád)
- Jacobi Viktor: Miami
- Keringő (a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Bródy Tamás vezényli)
- Jacobi Viktor – Bródy Miksa – Martos Ferenc: Leányvásár
- Bessy és Fritz vidámkettőse: „Nagyon vad ez a vadon… Kettecskén, az élet édes álom, kettecskén, szerelemben összenőve, sülve-főve, kettecskén …” (Bognár Rita, Tihanyi Tóth Csaba) - 2015, Operettshow Kft, „Kettecskén” CD
- Bessy és Fritz kettőse: Jenki-kuplé (kuplé): „Volt valahol, élt valahol egy aranyos nő, róla e dalban sok szó lesz, Yorkba bemegy és nyitott egy boltot is ott ö, egy pálinkás-boltot, au, jesz. Járt oda majd mindenki, tíz jenki, száz jenki, gazdag és szegény, és az italt öt pintig hörpintik ők, s őrizi mind szörnyen a nőt. Sőt. Félti a lányt mindenki, tíz jenki, száz jenki, ifjú és a vén, erkölcs itt az erény, mindenkit jellemzi, és a leány férjhez nem mén, ó szegény.…” (Házy Erzsébet és Palcsó Sándor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1964. július 18., Kossuth Rádió, 20.52 – 23.33
Megjegyzem, ez a műsor-összeállítás csaknem megegyezett a 2020. április 23-i adásban elhangzottakkal (3810. sorszám). Annyi változott, hogy
- Sybill levele; Sybill és Petrov álomkettőse előadói most nem Pitti Katalin és Leblanc Győző közös felvételéről szólalt meg;
- Bevezető kórus, Sybill dala a hercegnőről c. részlet rádiófelvételén most nem Németh Marika énekelt.
- a Leányvásárból a Bessy és Fritz egyik vidámkettőse („Történt hajdanán, dzsilolo…) most kimaradt és helyébe Házyval és Palcsóval a Jenki-kuplé került.
A Dankó Rádió Az a szép című operettműsorának mai zenei kínálatában hangzott el:
Huszka Jenő –Bakonyi Károly - Martos Ferenc: Bob herceg
- Bob belépője: „Londonban, hej, van számos utca, és minden utcán több sarok …” (Balczó Péter, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János) – MTVA - Dankó Rádió, 2015
- Bob dala az első szerelmes csókról: "Holdvilágos bűvös éjjel, jártam messzi tájon, árkon bokron átszökellve, itt az édes álom..../Az első édes találkozásnál rabul ejtett meg engemet. Az első édes szerelmes csókot feledni többé nem lehet..." (Petress Zsuzsa, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Polgár Tibor)
- Annie dala: „Jaj, de jó, ha egy lány szerelmes.../ Jaj, cipicupi, cup-cup, cuppant a csók…” ( Dancs Annamari, km. a Magyar Rádió Énekkarának Női Kara és a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János) – MTVA - Dankó Rádió, 2015
- A holló legendája: „Volt egyszer egy fehér galamb, ragyogott a tollazata…/ Szép tavaszra, nyárra-őszre, szép galambom, visszajössz-e?...” (Csurja Tamás, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Makláry László )
Kacsóh Pongrác – Bakonyi Károly – Heltai Jenő: János vitéz - Bagó dala, II. felv.: „Egy rózsaszál szebben beszél, mint a legszebb szerelmes levél” (Csurja Tamás, km. az MRT Szimfonikus Zenekara)
Jacobi Viktor – Martos Ferenc – Bródy Miksa: Sybill - A nagyherceg és Sybill szerelmi kettőse, II. felv.: „- A kandallóban rőzse ég, pattog izzó parázs... - Parázs, parázs, szép izzó parázs... / - Illúzió a szerelem, szívek tündérszép illúziója, kacéran játszik körülem, rózsás illúzió...” (Pitti Katalin és Csurja Tamás, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Makláry László) – 1985
Csákányi László és Bodrogi Gyula "örökzöld" dalokat énekelt
„Szeresd az életet…/Ne nézd a holnapot…”
„Van aki vár ha hazamész, és átölel két puha kéz..”
"Az orfeum tanyám", "Asszonykám, adjál egy kis kimenőt", "Yes, Sir...", "Egy 67-es öregúr", "Hosszú az éjszaka, ne menjen még haza"...
Kemény Egon- Dalos László szerzőpáros két dala is felcsendült az adás végéről: "Mosolyod"; "Kedves őszirózsa"
- „Mosolyod száll a szélben, tündöklő tollú, hófehér madár…” (Simándy József, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel Polgár Tibor) – 1954
- „Kedves őszirózsa, mondd meg nekem halkan…” (Sándor Judit, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel Polgár Tibor) – a szerzőpáros Őszi séta című dalciklusának (1954) része.
A Dankó Rádió Az a szép c. műsorában Simándy Józsefre emlékezett a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia, a nagy tenoristánk születésének évfordulóján. (Kistarcsa, 1916. szeptember 18. – Budapest, 1997. március 4.)
A ma 104 esztendeje született Simándy Józsefre így emlékezett Erdélyi Claudia: Simándy Józsefet gyönyörű orgánuma mellett átütő színészi képességei és hiteles alakításai tették népszerűvé. Feledhetetlen előadásait nemcsak operákban, hanem más műfajokban: daljátékokban, operettekben, ária- és nótaesteken, valamint orgonakoncertek vendégeként is megismerhette a közönség.
Simándy József 1963-ban - forrás: OSZMI
Fotó: Kotnyek
- Erkel Ferenc: Bánk bán - Bánk áriája, II. felv.: „Hazám, hazám…” (Simándy József)
- Kacsóh Pongrác – Bakonyi Károly – Heltai Jenő: János vitéz
Simándy József lemezéről - „Mezei bokréta” – Magyar dalok- Négy dal a János vitéz című daljátékból – Hungaroton (1976.)
- Jancsi belépője, I. felv.: „Én a pásztorok királya, legeltetem a nyájam…” (Simándy József)
- Bagó dala, I. felv.: „A fuszulyka szára felfutott a fára, az én édes galambomnak csókra áll a szája…” (Simándy József)
- János dala, III. felv.: ”Kék tó, tiszta tó, melyből az élet vize árad…” (Simándy József)
- Bagó dala, II, felv.: „Egy rózsaszál szebben beszél, mint a legszerelmesebb levél…” (Simándy József)
- Lehár Ferenc – Jenbach Béla, H. Reichert - Kulinyi Ernő A cárevics
- Volga-dal (Simándy József, km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Sebestyén András)
„Egyedül! Újra egyedül! Magam mint mindig! Az ifjúságom elrepült! A szív magánya vesz körül. Úgy fáj e bús, e zord magány, aranykalitka ez csupán! A Volga vizénél őrszem áll. Mint fészkét őrző sas madár. A pusztaságon éj és csend! Nincs holdsugár, se csillag fenn. Mozdulatlan néma táj. Kozáklegény szíve fáj. Mert a szív megérti ez mit jelent. Ha az ember elhagyott, így zokog, így eseng:
Nézz rám az égből, teremtő Atyám! Úgy vágyom már én is egy szív után! Trónod körül annyi angyal virul! Kérek egyet az én páromul! Trónod körül annyi angyal virul! Küldj le egyet az én páromul."
- Szonja dala: „Majd jön egy férfi, ki rám tekint vágyón, majd jön egy férfi, hogy ő legyen párom! Remeg a szívem vágya tüzében, száz mennyország van szeme tükrében! Eljön egy férfi, csak ő lesz a párom! /Nehéz a szívem, szorongó érzés kísér… remegve kérdem, miért? …ígér szent muzsikát s a csókról mesél, üdvöt ad majd az ég, elszökhetek már… Öröm vagy bánat, mit küld a sorsod felém?... Akármi vár reám, csókolni vágy a szám… csókra vár sóvár! (Házy Erzsébet, km az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - részletek, 1969
- Szonja és a Cárevics szerelmi kettőse, II. felv.: „- Légy enyém és ragyogj felém, drága lány! Nekem virulj csupán! Hints derűt, szerte mindenütt. El ne hagyjál, napfényem maradjál! /-:Kérd az ifjú szép életem, érted eldobom szívesen! Messze űzöm a bánatod egy mosolyért! Nékem ez kincseket ér! /- Légy a mindenem, vigasztalóm, szerelmesem, az édes üdvöm légy! Fönn, a mennybe még egymásnak szánt minket az ég! Jöttödre vártam rég! /- Gyöngyvirágot hintenék, amerre mégy! Szívem minden dobbanása csak tiéd!...” (Házy Erzsébet és Udvardy Tibor, km az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - részletek, 1969
- Lehár Ferenc - Victor Léon, Ludwig Herzer, Fritz Löhner - Harsányi Zsolt: A mosoly országa
A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1971. november 11., Kossuth Rádió 19.35 – 21.29
Km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás
- Szu-Csong dala, II. felv.: „Vágyom egy nő után, egy nő után, kerget a vágy. Vágyom a két kezét, fehér kezét, mely olyan lágy…” (Simándy József)
- Liza és Szu-Csong szerelmi kettőse, II. felv. (Szívkettős): „ Lótuszvirág ! Érted élek csupán!... /Szív, hogyan tudsz így tele lenni, mondd? Hogyan fér beléd ennyi vágy és tűz? És ennyi láz? Ennyi édes gond? Hogyan zenghet száz mély melódiát egy szívdobbanás?…/- Hogy lehet a láz, mely megbabonáz ilyen édes vágy, ilyen lágy! Olyan ez a szerelem, mint egy édes költemény! Drágaságom, aranyos férjecském, imádlak én!" (Házy Erzsébet és Simándy József) - Rádió Dalszínháza bemutatója: 1971. november 11., Kossuth Rádió 19.35 – 21.29
- Szu Csong dala, I. felv.: „Egy dús, virágzó barackfa ágát állítom kincsem ablakába a holdas május éjjelén. Egy dalt dalolok vágyakozva halkan, és cseng a vágy, mint színezüst a dalban a holdas május éjjelén.…” (Simándy József)
- Oscar Straus - Robert Bodanzky - Friedrich von Thelen - Gábor Andor nyomán Romhányi József: Legénybúcsú
A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1968. április 14., Kossuth adó 20.32 - 22.00
Km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András
- Hans dala, I. felv.: „Nem mondom én, hogy rossz a dolgom, de nem vagyok elégedett. Nincs semmi különösebb gondom, nem csábít semmi élvezet… /Mi kell, szívem, mi kell? Mivel csitítlak el? Már tudom, már tudom, mi kellene rég, ki nem akadt utamba még. Egy lány, ki szép, ki jó, ki épp nekem való! És csók közben mindent de mindent feled! Hol vagy te kincs? Szólj, vagy csak ints! Megyek veled!...” (Simándy József)
Érdekesség, hogy az operettből Hans két dalát külön, hat évvel később, Simándyval újra felvették: „Mi kell, szívem, mi kell…” „Csak hallgass, csak hallgass, hallgatni oly jó…” („Rádió új operettfelvétele - Simándy József énekel” - 1974. május 18., Kossuth Rádió, 21.13 – 21.32; Hungaroton-lemezen is kijött: LP-n és CD-n is.)
- Hans és Stella szerelmi kettőse, II. felv.: „Van úgy, néha olyan fényes az álmom, olyan szép, hogy nem lehet való. Felébredek, és nem találom…. /- Tündérkertben magunkra találtunk…/- Egy vicces-spicces óra, az kéne, még az ám, a bortól és a csóktól hadd égjen jól a szánk! Egy vicces-spicces óra, az kéne csak nekem! Egy vicces-spicces órát adj nékem Istenem!...” (László Margit és Simándy József)
Johann Strauss - Victor Leon, Leo Stein - Fischer Sándor: Bécsi vér - Polonéz (Km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1976. augusztus 19. Kossuth adó 19.30 - 21.40
A Dankó Rádió Az a szép című operettműsorában ma délután elhangzott ének -zenei kínálat volt:
Hajdu Júlia – G. Dénes György: „Nagymama” (Neményi Lili)
Fényes Szabolcs – Csiky Gergely- Kardos G. György: A nagymama (zenés játék)
- „Fehér akácok, veletek üzenem!…” (Kállay Bori)
- „Küldök néked egy nápolyi dalt…” (Leblanc Győző)
- „Ó Serenella!...” (Lukács Sándor)
- „Csak egy kis emlék” (Ákos Stefi)
- „Tudom, hogy van neki - na, mije van neki?...” (Galambos Erzsi és Rátonyi Róbert, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc)
- Szirmai Albert – Emőd Tamás: Mézeskalács
A Rádió Dalszínházának bemutatója - keresztmetszet: 1977. január 21., Kossuth Rádió 17.19 – 18.04
Km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara. Vezényel: Sebestyén András
- Örzse és Jóska kettőse, I. felv.: „Kívül piros, belül édes, olyan cukor, mint a rétes, jaj, be szép! Jaj be szép! Közepén a kép!.../ … Hencida, Boncida, Bergengócia, mért is csak az uraké az óperenci-en-ci-a!” (Házy Erzsébet és Melis György)
- Jóska dala, III. felv.: „Ott, ahol egy kútgém látszik” (Melis György)
- Encella és Jóska kettőse, II. felv.: „- Ne menj el, ne menj el, szívem szép katona! Nem eresztlek el én vitézem sehova! Kapsz tőlem sisakot, koronát, paripát, az ujjadra veszek jegygyűrűt, karikát…/- Eressz el, eressz el, királynőm, kegyesen! Van nékem, aki vár, gyűrűsöm, jegyesem. Kapok én szekeret, taligát, boronát, köt nekem a babám a mezőn koronát!…” (Andor Éva és Melis György)
- Örzse és Jóska kettőse, I. felv.: „Tücskök között nem köll ehhöz semmi figura!” (Házy Erzsébet és Melis György)
„- Én a párod, te a párom, nem választ el semmi se, sem sírásó, sem koporsó, sem harangszó, sem mise: két szegény kis tücsköt így ád össze az egek ura. /- Nem kell a tücsöknél ehhöz semmi figura, semmi figura, semmi figura. /- Tudja jól a tücskök dolgát a mezők ura, a szívek ura, az egek ura…!”
- Franz Schubert - Berté Henrik - Alfred Maria Willner, Heinz Reichert - Harsányi Zsolt: Három a kislány
A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1963. január 5., Kossuth Rádió, 18.55 – 22.00 (szünet 19.55-20.30)
Km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Fischer Sándor
- Schober és Grisi kettőse, II. felv.: „Légy jó, légy okos, drágám, csókot adj, és minden mást feledj el! Elszáll az ifjúság ám, csak szeress, más közül senki sem kell!…./- A csókod úgy izgat, és új gyönyört ád, de másnak ezt én sosem engedem át!.../. Légy szíves, vagy szeress, vagy búsulj, vagy ne keress! Így vagy úgy, gyermekem, csak békét hagyj nekem!…” (Neményi Lili és Melis György)
- Schober és Médi kettőse. II. felv.: „- Ó be durcás, édes kincsem, tán a mécses eltörött? … Mit tettek a férfiak? Hadd ölöm meg őket!... /Rózsa, liliom, én csöpp virágom, férfi milliom jár a világon, lelsz még valakit, az majd leszakít, csak ne sírjál, csitt, csitt, nem hervadsz el itt!... / - Nem sírok már, csitt, csitt, nem hervadok itt!” (László Margit és Melis György)
- Kvintett (Schober, Vogl, Schwind, Gumpelwieser, Schubert): „Orgonáknak hófehér bűvös szirma hull és a szíveinkhez ér láthatatlanul. Szívem, szívem, vén bohó, valld be vágyadat, adjon itt e drága hó néki szárnyakat…./- Tavaszi felhők az égen, ti tudjátok régen, oly vágyódva várom a párom szavát. Mióta irigylem égve a gyengéd keblére a szívére tűzött kis szirmok havát…” (Melis György, Réti József, Bende Zsolt, Várhelyi Endre, Ilosfalvy Róbert)
- Az adás végén Mikes Éva táncdalénekesnő (Budapest, 1938. december 22. – Budapest, 1986. február 5.) felvételei közül három énekszámot hallhattunk:
- Fényes Szabolcs - Mihály István:„Holnap, ki tudja holnap vársz-e még….”
- Berki Géza - Szenes Iván: „Szeretni nem nehéz, de tudni kell…”
- Daniele Pace - Hoffmann Ödön: „Úgy szeressél, ahogy kell…” (km. női vokál)
Kapcs. 2946. sorszám
A Dankó Rádió Az a szép című műsorának szerkesztő-műsorvezetője, Erdélyi Claudia a mai operettadás elején szólt arról a 2018-ban fellelt "Víg özvegy"-töredék magyar rádió stúdiófelvétel-kuriózumról (1941. évből), amit itt a fórumon korábban én is említettem, a kapcsolódó cikk linkjét belinkeltem. Van egy másik cikk, amiből további részletek derülnek ki e ritkaság történetéről:
https://www.blikk.hu/sztarvilag/kultura/megtalaltak-honthy-hanna-elveszett-felvetelet/023fwzl
https://www.youtube.com/watch?v=ZrjfBEZ2gw8
HONTHY HANNA : A víg özvegy - Vilja dal - az 1941-ben közvetített rádiójáték részlete (ezt most nem hallhattuk az adásban)
Erdélyi Claudia Honthy Hanna által énekel "Glavari Hanna"-szerep kapcsán tért ki erre a „csonka” - elveszettnek hitt - lemezkülönlegességre, a 2018-as diósdi előbukkanásának történetére és a megmaradt - "élőben sugárzott" - rádiós felvétel érdekességeire. Ez a felvétel az egyetlen háború előtti hanganyag, amelyen operettszerepben hallható.
Lehár Ferenc - Victor Léon, Leo Stein - Mérey Adolf: A víg özvegy
- Nyitány (A Bécsi Filharmonikusokat Lehár Ferenc vezényli - korabeli archív felvétel)
- Honthy Hanna egyveleget énekel Lehár melódiáiból:
„Operettvilág csodás, könnyek között bohóckodás…”
„S hogyha csak egy percig volnál szép” (Éva-keringő)
„Bamba-bamba gyászvitéz” (A víg özvegy)
„Ajk az ajkon, úgy sóhajtom: jöjj, szeress!” (A víg özvegy)
- Keringőegyveleg A víg özvegyből (a Bécsi Johann Strauss Zenekart Willi Boskovsky vezényli)
- Hanna és Daniló szerelmi kettőse, III. felv.: „Ajk az ajkon, úgy sóhajtom: jöjj, szeress!..” (Blaskó Bernadett és Peller Károly)
- Vilja-dal (Blaskó Bernadett)
- Tánc – „Kóló”, II. felv. (A Dunakeszi Szimfonikus Zenekart Farkas Pál vezényli)
Jacques Offenbach - Leon Battu - Fischer Sándor: Eljegyzés lámpafénynél
- Pierre és Denise kettőse: „- Mit szólna Martin bácsi, mondd, hogyha látná azt, hogy csupa gond és bánat ül az arcodon? Mit szólna, mondd? Ezt nem tűröm! Ne légy bolond! Csak boldog légy, azt kívánom, hogy boldog légy, és ezzel pont! La-la, lallala-lallala, lala-lalala, La-la, lallala-lallala, lala- lalala…./- A napot mivel töltöd el, a jószág rendben lesz, ha megjövök? Felelj! Hej!– Úgy lesz, bátyám...." (Decsi Ágnes és Rozsos István, km. a Magyar Rádió Szimfonikus zenekara, vezényel: Breitner Tamás) – A Rádió Dalszínházának új felvétele, 1984. április 8., a Kossuth Rádió, 20.15 – 20.58
Huszka Jenő – Martos Ferenc: Lili bárónő
A Rádió Dalszínházának új bemutatója: 1983. október 10., Petőfi Rádió, 20.35 - 22.30
Km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András
- Clarisse és Frédi kettőse, II. felv.: „Drágám, engem sose féltsen…” (Zempléni Mária és Rozsos István)
- Berta, Frédi és Malomszegi vidám hármasa: „Tudom én nagyon is, hogy a mája hamis, tudom én mi az úrnak a gondja. Aki úgy tudom én, fiatal meg a vén, valamennyi a szoknya bolondja /- Na de mért is menekül? Nem eszem meg mindenestül! Csak a karcsú derekát ölelem legfeljebb át! /- Ha a lány takaros, jön a csók hamarost, kikönyörgi a férfi a hitvány. Tudom ám ezután tovalejt szaporán, a csalót ezután bottal ütheti a lány!/ - Csókod kéne már te csúnya, csókot öreg úr se unja! Adj keveset, de szerelmeteset, csuda édeset, kellemeteset. /- Kedves kicsikém ne féljen, egy két ölelés nem szégyen. Hunyja be szemét szépen, s a többit bízza rám! /- Félni csacsiság előre, csóktól kap a lány erőre, ha kap egy puszit tőlem, galambocskám!...” (Hűvösvölgyi Ildikó, Rozsos István, Melis György)
- Clarisse és Frédi kettőse, I. felv.: „- Hogyha szeretnél engemet, úgy, mint én tégedet…./- Gyere, csókolj meg, szaporán, tubicám, ha megfőztél most megegyél, de meg ám. Türelem nagy kincs, de nekem csöpp sincs…” (Zempléni Mária és Rozsos István)
- Lili, Frédi és Malomszegi hármasa: „Az élet olyan édes a pusztán… rétet kaszálni, krumplit kapálni…” (Kukely Júlia, Rozsos István, Melis György)