Bejelentkezés Regisztráció

Momus társalgó


2594 Momo von Hofmannsthal 2010-02-27 17:20:25 [Válasz erre: 2591 macskás 2010-02-27 17:14:50]
Lehet, hogy valamit adna. Okos emberek okos dolgokat írnak. De egyrészt nem mindenki okos aki ír, másrészt alapvetően nincs rá szükség sztem.

2593 nizajemon 2010-02-27 17:20:24 [Válasz erre: 2590 daunerni 2010-02-27 17:04:26]
Nem vettem magamra:-) Egyébként 1 kiváló fórumtársunk csalogat "maira",de mindig elütöm a dolgot azzal,hogy nem érteném(ami igaz egyébként),azért+,hogy meresszem magam hót értelmes búrával,azért nem érdemes sztem:-)Nagyon szeretem olvasni a véleményeket,mégha szakszavakat nem értek is.Niza 1 röhögős,gesztikulálós,amolyan déli fickó,hozzám lélekben is azok a zenék passzolnak,mondhatnám az utolsó órámat jótékonyan lerövidítené,ha Sönberget nyomnának be "arra az alkalomra":-)

2592 macskás 2010-02-27 17:20:05 [Válasz erre: 2582 daunerni 2010-02-27 15:57:11]
Azt azért jó lenne tudni, hogy ezek a kutatók milyen mélységben ismerik a zenét, mert csacskaságoktól tarka a cikk. Jó lenne eredetiben is olvasni, mert fordítási, értelmezési hiba is lehet benne.

2591 macskás 2010-02-27 17:14:50 [Válasz erre: 2588 Momo von Hofmannsthal 2010-02-27 16:40:41]
Azé az adna egy kis pluszt:)

2590 daunerni 2010-02-27 17:04:26 [Válasz erre: 2589 nizajemon 2010-02-27 16:45:27]
Bocsáss meg kérlek, az előbb írtakat nem ellened szántam. Én például nem tudok sakkozni, mert mindig úgy éreztem, hogy sokkal nagyobb befektetést igényelne tőlem, mint amennyit ér. Minden tiszteletem a nagymestereké de én nem minősítem őket... Nem kell mindenkinek mindennel foglalkoznia, de a minták nem ismerete a legritkább esetben jelenti azt, hogy ilyenek nincsenek.

2589 nizajemon 2010-02-27 16:45:27 [Válasz erre: 2587 daunerni 2010-02-27 16:34:42]
Ki,hogy van vele,úgy van,magam nem érzem boldogtalannak,tuskónak,amiért Charpentiertől-Pucciniig terjed a befogadó képességem:-)

2588 Momo von Hofmannsthal 2010-02-27 16:40:41 [Válasz erre: 2586 macskás 2010-02-27 16:31:49]
Igen, kénytelen voltam. :-) Nem olvasok szakirodalmat... inkább zenét hallgatok.

2587 daunerni 2010-02-27 16:34:42
"Az agy folyton mintákat keres, tehát a zenében is olyan motívumok után kutat, amelyek révén értelmezni tudja a hallottakat" Ez nem csak a zenehallgatásra vonatkozik. Ha ismerek mintákat, akkor a még ismeretleneket tudom hasonlítani hozzájuk. Minél többféle mintát ismerek, annál könnyebb dolgom van az értelmezéssel. Erre való a tanulás, a műveltség. A képzetlen, tájékozatlan és műveletlen általában nem talál mintákat. így aztán zenehallgatás helyett kénytelen lesz szegény "tudományos" értekezéseket írni. :-)

2586 macskás 2010-02-27 16:31:49 [Válasz erre: 2584 Momo von Hofmannsthal 2010-02-27 16:27:32]
Ezt te tanáltad ki?

2585 macskás 2010-02-27 16:31:09 [Válasz erre: 2583 nizajemon 2010-02-27 16:03:16]
Hát igen...:)

2584 Momo von Hofmannsthal 2010-02-27 16:27:32 [Válasz erre: 2582 daunerni 2010-02-27 15:57:11]
"Az agy folyton mintákat keres, tehát a zenében is olyan motívumok után kutat, amelyek révén értelmezni tudja a hallottakat. Bach zenéjében rengeteg ilyen sémát fedezhetünk fel. Azonban Schönberg művei lehetetlenné teszik, hogy az agynak ez a felfogó képessége segítséget nyújtson az értelmezésben. Az ő zenéje töredezetté vált, ami megnehezíti az agy számára, hogy megértse a mű szerkezetét. Ez persze nem azt jelenti, hogy ezt a zenét lehetetlenség hallgatni, csupán nehezebb az átlagosnál". Ez valszeg egészen addig így van, amíg a forma felől közelíti meg az ember a zenét. De a hallható forma (maga a zene) csak hordozó, a lényeg a kifejezni kívánt tartalom. Az az érdekes ebben, hogy minél kevésbé kötött a forma, annál szabadabban és sokrétűbben nyilvánulhat meg a tartalom, amit ki akarnak fejezni. Vagyis a formanyelv fejlődése nem „úri huncutság”, egyénieskedő „szeszély” a szerzők részéről, hanem a tartalom kifejeződésének szabadságát szolgálja. Prokofjev például a maga absztraktabb zenéjével sokkal többet tud elmondani, mint Sosztakovics (pedig az se semmi). Schönbergék, és a többi XX. századi szerző csak egy más formát alkalmaztak, mint elődeik. Olyat, amely jobban lehetővé teszi a tartalom megnyilvánulását. Amúgy szerintem alapvetően nem beszélnek másról, mint a korábbi szerzők. Annyiban más, amennyivel többet tudnak elmondani.

2583 nizajemon 2010-02-27 16:03:16 [Válasz erre: 2582 daunerni 2010-02-27 15:57:11]
Akkor mostantól tudok igazolást adni(khm...),miért nemtom magam rászánni 1-1 igazi "agyhasogatóra",teccik hallani ott a távolban????

2582 daunerni 2010-02-27 15:57:11
[url]http://index.hu/tudomany/2010/02/27/nehezen_fogja_fel_az_agyunk_a_kortars_klasszikus_zenet;nehezen_fogja_fel_az_agyunk_a_kortars_klasszikus_zenet[/url]

2581 WiseGentleman 2010-02-27 15:44:30 [Válasz erre: 2580 zuniga 2010-02-27 15:19:17]
Miért ne, elvégre jön a tavasz, csivitelnek a madarak...

2580 zuniga 2010-02-27 15:19:17
"Szokolay-oratórium Csoóri Sándor 80. születésnapjára Télvégi tavaszváró címmel komponált oratórikus "látomást" Szokolay Sándor Csoóri Sándor verseire." Gondolom, az "Egy dalos ajkú kismadár köszöntőverse" is elhangzik majd megzenésítve....

2579 totpeti 2010-02-27 14:14:19
Más. Igen, a vidéki könyvtárakat is, a zeneműtárasakat... Mondjuk vezetőtől lefelé minden könyvtárost felkérni, hogy "igen, nem, nem tudom" szóval válaszolja meg. Így tudni fogjuk, hogy mire számíthatunk...

2578 totpeti 2010-02-27 14:10:42
... Hát,... ez egyszerűen gyönyörű...

2577 sphynx 2010-02-27 11:51:19 [Válasz erre: 2573 totpeti 2010-02-26 21:21:28]
Tisztelt totpeti! Tisztelt Momus Café! Könyvtárunk teljes mértékben egyetért a már nem jogdíjas kulutrális javak közzétételének gondolatával, ahogy a jogdíjas kulturális javak közzétételének gondolatával is egyetértünk. Kérdésükre válaszolva, könyvtárunkban az állomány digitalizálásának lehetőségei adva vannak, rendelkezünk olyan berendezésekkel, amelyekkel ezt a munkát el tudjuk végezni, és foglalkoztatunk olyan szakembereket, akik értenek ezeknek a berendezéseknek az üzemeltetéséhez. Az anyag digitális formában való megőrzése minden olyan esetben megtörténik, amelyben az anyag állapota az archiválást feltétlenül szükségessé teszi. Sajnos, intézményünk anyagi helyzete további digitalizálást nem tesz lehetővé, a szűkös keret, amelyet az éves költségvetés előirányoz számunkra, elfolyik a fenntartás kiadásaira, örülhetünk, ha jut belőle valamennyi a könyvtári állomány gyarapítására. E gazdálkodási kényszer következménye a könyvtárhasználat díjainak csekély mértékű emelése, amely sajnos elkerülhetetlen lesz a jövőben is. Ezt azonban mindig gondos mérlegelés előzi meg, hogy gondjainkat ne aránytalan mértékben hárítsuk át látogatóinkra. Amennyiben elesnénk ettől az anyagi forrásától, könyvtárunk bezárásra kényszerülne, de gondolom Önök sem ezt értik az "egyenlő hozzá (nem) férés elvén. Remélem, sikerült kielégítő módon megválaszolnunk a hozzánk intézett kérdéseket. További sikeres munkát kíván, tisztelettel: Digitál Pál könyvtárigazgató P.S.: Mellékelten küldünk 3 db, egy évre szóló, szabad felhasználású belépőjegyet könyvtárunkba a Momus Café szerkesztő bizottságának.

2576 daunerni 2010-02-27 10:55:23 [Válasz erre: 2575 totpeti 2010-02-26 23:33:12]
Ígéretes! szerintem még cizellálunk rajta egy kicsit, de megpróbálunk még az idén sort keríteni rá. Gondolom a nagyobb megyei könyvtárak zenei gyűjteményét is be kéne vonni...

2575 totpeti 2010-02-26 23:33:12
S a gazda, Daunerni, vajon miként veti a szót?

2574 álmodó 2010-02-26 21:38:23 [Válasz erre: 2573 totpeti 2010-02-26 21:21:28]
Szóltál, Ferikém? :-) Csak Neked: Nos, szerintem remek! Sokszorosítsd, tudd meg a könyvtári fejesek lakcímét és dugd be hajnalban a bejárati ajtó alatt. Kutya nyakörvébe, napilapba is rakhatsz! Javaslatom: az "önök" szót írd nagy Ö-vel, a tisztelet jeléül-lássák, kivel van dolguk. És ne felejtsd a végére odaírni, hogy "az Isten verje meg!" - az erő jeleként. Szia

2573 totpeti 2010-02-26 21:21:28
Kérdéssor a könyvtáraknak. 1. Egyetért- e általában a már nem nem jogdíjas kultúrális javak közzétételének gondolatával? 2. Folyik-e állomány digitalizálás az önök könyvtárában? 3. Szerepel-e munkaköri leírásban önöknél ez a tevékenység? 4. Ön szerint a könyvtáraknak el kell végeznie ezt a munkát? 5. Sérül-e ön szerint az egyenlő hozzáférés elve könyvtári díjak folytonos emelkedésével? 6. Elkerülhetetlen-e a könyvtári díjak folytonos emelkedése? 7. Egyetért-e azzal, hogy a jövő könyvtárának feladata, a jogdíjas kultúrális javak hozzáférhetővé tétele ? Mit szóltok hát, athéni férfiak, s álmodók?

2572 totpeti 2010-02-25 11:35:34
Persze a kis olcsójánosok bemennek a boltba és megveszik 6000-ért.. De aki ad magára, meg nem csóró, az könyvtárba jár...

2571 totpeti 2010-02-25 09:46:12
Beiratkozás 3000, postán nem küldik, tehát le kell utaznod, az még 6000, eszel-iszol cigi kávé, meg az egész nap elúsztatva az annyimint kb 15000-ből nálad lehet egy hétig..

2570 totpeti 2010-02-25 09:20:35
A debreceni egyetem könyvtárából kivehető..

2569 sphynx 2010-02-24 20:40:55
Nem találkozott valaki ilyen Cd-vel? Sequences from Nonantola / Sequentiák Nonantolából Schola Hungarica EMI-Quint QUI 903084 (1993)

2568 WiseGentleman 2010-02-24 13:42:37 [Válasz erre: 2567 álmodó 2010-02-24 12:37:51]
A szomszéd operabarát, hehehe...

2567 álmodó 2010-02-24 12:37:51 [Válasz erre: 2564 WiseGentleman 2010-02-24 10:34:55]
Nem, az feljelentés csendháborításért

2566 totpeti 2010-02-24 10:51:32
De azért ült a poén...

2565 totpeti 2010-02-24 10:45:38
Kérem,a művésznek ez éppen az ismertető jegye, hogy egyszemélyben individuális, ugyanakkor szociális. ( egyébként kérem a fent említett esetben a művész gyakorol, vagy imádkozik, ami egyre megy..)

2564 WiseGentleman 2010-02-24 10:34:55 [Válasz erre: 2561 totpeti 2010-02-24 09:47:20]
Azért vannak kivételek. Ha én pl. a fürdőszobában előadom a Lohengrinből a király imáját, az kérem individuális meg kultúra is egyszerre...

2563 totpeti 2010-02-24 10:25:32
A térzene éppen ennek a szocialitásnak a szándékos ( és a zenészek részéről elemi teendőnek felfogott) kinyilvánítása volt .

2562 totpeti 2010-02-24 09:51:06
CHER DAUERN, nem ismerem azt a teszt stílust, hogy nézne ki?

2561 totpeti 2010-02-24 09:47:20
Kérem, kérem..! Nekem nincs problémám, úgyértem személyes, ebben az ügyben. Lehúztam a gödörben ezer évet, lehúzom a másik ezret, már nem fáj.( mer mindig oda lyukadunk ki, hogy nekem problémám van..) De kérem, a kultúra, szocialitás nélkül értelmezhetetlen. És nincsen individuális kultúra. Kérem, hol van mostan itten a szocialitás? Kéremszépen, az OSZTOZÁS, ugye, hehe...

2560 álmodó 2010-02-23 22:20:08 [Válasz erre: 2559 totpeti 2010-02-23 20:50:27]
Régen..."Lánykoromban táncoltam", régen. Sok dolog volt régen. Emberek!! Régen tánczene volt!! Most 2 koszos külsejű fazon ugrál a mezőn szerintük ritmusra és ordibál hozzá, láthatóan remekül érezve magukat. Régen Benkő művész úr nem vetkezett pucérra ahhoz, hogy lantozni tudjon. Mostmár "feleséget keres" ahhoz, hogy kiadhasson egy lemezt. Régen térzene volt, most meg tér sincs. Uggyanmá, kérem.

2559 totpeti 2010-02-23 20:50:27
Emberek !! Régen térzene volt!!

2558 totpeti 2010-02-23 20:48:38
" A kultúra csak közvetve kapcsolható a pénzforgalomhoz, egyetlen módon: a művelt ember jobban dolgozik." (Ez benne a pénz.) " Minden egyéb csatolása a pénzhez, a kultúra ellenére fejti ki a hatását." Bizony , bizony , beleértve a showbizniszt is...

2557 totpeti 2010-02-23 20:17:24
XXI. században.

2556 totpeti 2010-02-23 20:16:34
Soha eszembe nem jutott, hogy hazavigyem, viszont a Szécs. könyvtárban jó csomó füzetet teleírtam kottával ahelyett, hogy ezt máshogy megoldhattam volna...

2555 totpeti 2010-02-23 20:13:45
Érdekelne, mi rossz van abban, ha a magyar gregoriánum fenn van az interneten?

2554 daunerni 2010-02-23 19:59:12 [Válasz erre: 2553 totpeti 2010-02-23 19:21:06]
Azon érdemes gondolkodni - mondjuk egy összehasonlító írás a néhai "Teszt" fogyasztóvédelmi magazin stílusában. Viszont úgy gondolom, ez nem minden problémádra jelent majd megoldást. A gregorián hagyaték tanulmányozására például én sem látok olcsóbb lehetőséget, mint a megtekintést helyben, vagy a kifotózást - nem túl drágán. Vagy végezheted a Zenetudományi Intézet megbízásából is, akkor olcsóbb lesz. Azt senki nem fogja támogatni - én sem - hogy ingyen hazavihesd őket. :-)

2553 totpeti 2010-02-23 19:21:06
Úgy értem az a kérdéssor a könyvtáraknak...

2552 totpeti 2010-02-23 19:18:41
szóval, mit tudunk tenni? tényleg tudunk vmit tenni?

2551 totpeti 2010-02-23 19:13:45
A másik oldal a "közzétevési akció" , mint a kultúrával sáfárkodók egyik alapvető feladata.( a másik a megőrzés). Itt nemhogy akció nincs, hanem csak pénzgyűjtés van, semmi, de semmi más..Amin nincs jogdíj, azt a szó szoros értelmében közzé kell tenni, teljesen ingyen, ez a feladat, de nem kereskedni vele..! nem 35 ft-ért adni lapját!!! Hol itt az egyenlő hozzáférés? Na, most pihenek kissé, megint a pénz, pedig nem ezt akarom tulképpen ...

2550 totpeti 2010-02-23 18:58:28
Hát.. Alapvetően két vonalon lehet-kellene... Az egyik az, hogy ha meg akarom nézni akár csak mikrofilmen is a magyar gregorián hagyatékot, akkor vagy ezrekért beiratkozom, vagy minimum jó drága napijegyet kell vennem a Széchenyi Könyvtárban, és kapkodva nézem a pénzemért , mint aki nem a saját hazájában nézi saját elődeinek hagyatékát...

2549 daunerni 2010-02-23 16:50:37
A szerzői jogi törvények ellen nem nagyon tudunk mit tenni, habár akkor sem árt beszélnünk róluk. Viszont a könyvtári ellátásnak utánanézhetnénk. Esetleg állítsunk össze egy kérdés-sort, amivel végigjárjuk őket? Ki iratkozhat be és mennyiért stb?

2548 totpeti 2010-02-23 15:55:59
Nahát, pont így jártam a hidegennyelvűben!!-csak én nyári szünetben betolakodtam és kikerestem a polcon, mire utólértek..Mindazonáltal, hm.. nos..asszem rendkívül sok pozitív dolgot köszönhetek a könyvtárosoknak, ez komoly, sok szabályt áthágtak már miattam...De éppen ezért mert érezték rajtam, hogy nekem ez kell!!! és nem tudom megvenni!...Hiszen erről van szó!

2547 álmodó 2010-02-23 14:06:40 [Válasz erre: 2546 totpeti 2010-02-23 13:26:04]
Még mindig jobb, mintha úgy jársz, mint egy ismerősöm. Kivett egy kottát, visszaadta. Egy idő után elkezdték küldeni a leveleket, hogy vigye vissza. Ment a telefonálgatás, hogy már visszakerült. Aztán megont a telefon, hogy már ment a telefon, hogy visszakerült....S így tovább. Végül feladta, és megvette nekik (nem kis pénzért, mint tudjuk a kotta árakat). Jobban jártál, TP-GF.

2546 totpeti 2010-02-23 13:26:04
Az elmúlt három évben oda jártam nappali képzésre, s mikor vége lett , kedvenc könyvtárosom István bevonta hőn szeretett olvasójegyemet a fentiekre hivatkozva. Többszöri értetlenkedésemre feketén-fehéren szabályzattal bizonyította (korrekt módon) , hogy tovább NEM VAGYOK JOGOSULT a zak könyvt. használatára. Ez a SZEMÉLYES tapasztalatom. uff!

2545 daunerni 2010-02-23 12:25:46 [Válasz erre: 2542 totpeti 2010-02-23 09:29:36]
A Zeneakadémia könyvtára valamikor a kilencvenes évek közepéig valóban zártkörű intézményi könyvtár volt, de amikor kaptak egy csomó fejlesztési pénzt azzal az indokkal, hogy a magyarországi szakkönyvtárak hálózatán belül legyenek ők a zenetudományi szak központi könyvtára, az egyik feltétel volt, hogy váljanak nyilvánossá. Oda lehet menni, be lehet iratkozni.





A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.