Bejelentkezés Regisztráció

Momus társalgó


1191 eccerű 2009-11-09 23:09:58
"A könnyűzene ugyanolyan hiteles, és "értékes", mint a komolyzene. A különbség annyi, hogy másról szól. Ez a fogyasztói társadalom zenéje. Harsány, lehengerlő, reklámszerű, és erőszakos, mint, maga a közeg, melyben feltűnt. Röhej, de ilyen világban élünk, és sokan ilyenek körülöttünk. Még a fogyasztói társadalom ellen lázadók, is a tévében reklámozzák magukat. Nem lehet más ennek az időszaknak a mainstream zenéje sem." Ezek nagyon magvas gondolatok, csak nem igazak. Ellen-kinyilatkoztatás következik: Hogy csak egy, ámde egyáltalán ne lényegtelen különbséget mondjak: a könnyűzenét művelők sokkal gyakrabban kerülnek törvénytelen útra - drog, bűnözés, stb. - és ez egyáltalán nem véletlen. A komolyzene műveléséhez szükségeltetik némi intelligencia, szorgalom és tehetség, míg a könnyűzenéhez ezek egyike sem fontos. Éppen ezért is hallgatják jóval kevesebben a komolyzenét, mert ehhez "tanultnak" kell lenni, a szürkeállomány is dolgozik, nemcsak endorfinok szabadulnak fel. Aztán ott van a minőség: a könnyűzenében szinte minden hangot gépek javítanak fel, vagy állítanak elő, és így tovább, hosszú a sor. És akkor még nem beszéltem az okkult vonatkozásokról, bár sokak számára talán jobb is.

1190 SzJ 2009-11-09 22:24:37
Áthozatal a Kodály-topikból: 208 • macskás 2009-11-09 22:06:00 Ennyi tömény marhaságot rég olvastam! 207 • macskás 2009-11-09 22:05:12 NEMÁ!!!!!!!!!!!!! 206 • Sipi Előzmény 203 2009-11-09 21:55:46 És melyikben? 205 • Sipi Előzmény 202 2009-11-09 21:55:38 Szerintem túlságosan általánosítasz. A komolyzenéből is tudnám sorolni a harsány, lehengerlő, erőszakos vagy legalábbis úgy hangzó műveket. De ha már itt tartunk, mi is a komolyzene? És a könnyűzene? 204 • Sipi Előzmény 201 2009-11-09 21:53:35 Igaz, többrétű a dolog, mint eredetileg írtam a céllal kapcsolatban. 203 • SzJ Előzmény 202 2009-11-08 21:51:30 No, ha már annyira egyetértünk, akkor akár abban is megállapodhatunk, hogy nem ebben a topikban folytatjuk tovább. Már, ha... 202 • Momo von Hofmannsthal 2009-11-08 21:28:59 Kinyilatkoztatás következik: A könnyűzene ugyanolyan hiteles, és "értékes", mint a komolyzene. A különbség annyi, hogy másról szól. Ez a fogyasztói társadalom zenéje. Harsány, lehengerlő, reklámszerű, és erőszakos, mint, maga a közeg, melyben feltűnt. Röhej, de ilyen világban élünk, és sokan ilyenek körülöttünk. Még a fogyasztói társadalom ellen lázadók, is a tévében reklámozzák magukat. Nem lehet más ennek az időszaknak a mainstream zenéje sem. Momo von Novalis 201 • SzJ Előzmény 196 2009-11-08 21:19:57 Célokkal kapcsolatban: a "könnyűzenében" sem mindenkinek a szórakoztatás a célja, nagyon sokan önkifejezésként használják a zenét, vagyis azt az eszköztárát, amit épp ismernek, vagy képesek használni. (Tehát éppúgy mondani szeretnének valamit, mint Beethoven vagy Mahler stb.) Az, hogy ezt szegényesebb módon teszik, még nem von le semmit a tartalomból, sőt, sok esetben a több kevesebb lenne. 196 • Sipi 2009-11-08 16:59:11 "Aki pedig ráugrik egy más által kedvelt lemezre csak azért, mert szerinte nem jó, nyugodtan beállhat a sorba a Best/Story olvasói mögé." Egyetértek. Nagyon vigyázni kell az értékítéletekkel, mert gyakran visszafelé sül el a dolog. Ilyenkor általában az szokott bekövetkezni, hogy a gyerek már csak dacból is azt hallgatja, amit megtapostak (és megjegyzem, ez esetben igaza is van). Én csak nagyon ritkán szeretek értékítéletet mondani. Számomra az a jó zene, ami az adott helyzetben kiváltja bennem azt az élményt és érzést, amire az adott pillanatban vágyom. Ebben benne van, hogy azért esetleg meg kell küzdeni (pl. Bartók), de ez lehet akár az ABBA is. Az, hogy valami esetleg szakmailag jobb (például egy fúga komponálása minden bizonnyal komoly szakmai tudást igényel), az még nem értékítélet, csupán szakmai ítélet. El kell ismerni azt is, hogy nem mindenki akar egyáltalán zenét hallgatni, mert más érdekli, botfüle van, stb. Az emberek évezredekig elég jól elvoltak komolyzene nélkül is. Másrészt kicsit igazságalan összehasonlítani évszázadok legjobbjait a mai kor összes szerzeményével. Az igazi előrelépés az lenne, hogy aki fogékony rá, az mindenki rátaláljon a zenének erre a világára. Az, hogy a médiából igénytelen dolgok jönnek, egyáltalán nem egyedi, mindig így volt és mindig így lesz. Ezt el kell fogadni. Különben szerintem ma sokkal könnyebb hozzájutni a komolyzenéhez, mint eddig bármikor. A céllal kapcsolatban némileg máshogy gondolom: egy Beethoven szimfóniának nem az a célja - nem is lehet - hogy mondjuk az emberek táncoljanak rá szórakozásképp. Ha ezt vesszük figyelembe, akkor például ezek a művek rosszak, mert alkalmatlanok erre, ugyanakkor az ABBA kiváló. Sőt háttérzeneként is jobb az ABBA vagy akár Ákos, mint Mahler például. És az emberek ezek miatt is hallgatnak (sőt igazából a többség csak emiatt hallgat) zenét. A cél leírásakor erre gondoltam. Ha persze célként a szórakoztatást tekintjük, akkor némileg azonos a cél valóban. 193 • SzJ 2009-11-08 14:41:41 A könnyűzenének nem a célja más, hanem a nyelve. És aki nem beszéli ezt a nyelvet, az nem biztos, hogy alkalmas annak a megítélésére, hogy egy adott "mű" a maga mezőnyében hol van minőségileg. Aki pedig ráugrik egy más által kedvelt lemezre csak azért, mert szerinte nem jó, nyugodtan beállhat a sorba a Best/Story olvasói mögé. 192 • Hangyász Előzmény 191 2009-11-08 12:38:13 Hát értékes könnyűzenét nehéz találni - ami igényes, belőle, az már nyugodtan sorolható a magas művészet kategóriájába. Én mindig előhozom a magyar zenei életnek azt a névtelen közkatonáját (régóta nyugdíjas), aki amikor kb. 25-30 éve meglátta, hogy kisebbik gyermeke ABBÁ-t hallgat, a diványra dobta a lemezt, majd Fosbury-floppal ráugrott. :O))) Lényeg, hogy megkedveltette a leányzóval a komolyzenét. (És hol van az ABBA attól a megannyi szeméttől, amit a sok szerencsétlen bőget a saját fülébe az utcán!!!) Az iskola is arra jó, hogy megtanítson (na jó, papíron) olvasni. Utána lehet a Story/Best stb. barommagazinokat bújni. 191 • Sipi Előzmény 186 2009-11-08 09:08:32 Egyrészt szerintem baj, ha elefántcsonttoronyból leereszkedve próbálnak meg rajongókat szerezni a komolyzenének. El kell fogadni, hogy a könnyűzene is lehet értékes, csak esetleg más a célja. Az iskolai ének-zene oktatás szerintem szélmalomharc, nem hiszem, hogy valaki ez alapján fogja megszeretni a zeneművészetet. Esetleg arra jó, hogy a zeneszerzők nevét benntartsa a köztudatban. (Már ha egyáltalán. Amennyire én emlékszem, nálunk az énekórák 99%-ban népdalénekléssel teltek, komolyzenével szinte alig foglalkoztunk. Épp csak annyit, hogy a zeneszerzők képét kifessük a könyvben.) Szerintem a családi háttér fontos a zenehallgatás megkedveltetésében és a nyilvános zenekari délelőttöket gyerekeknek típusú kezdeményezések is hasznosak lehetnek.

1189 Eri 2009-11-09 20:22:39 [Válasz erre: Törölt hozzászólás]
normááááááááális?

1188 macskás 2009-11-07 17:53:44 [Válasz erre: 1180 WiseGentleman 2009-10-24 21:56:19]
Hazajöttél?

1186 macskás 2009-10-26 10:35:46 [Válasz erre: 1175 Kanteletar 2009-10-24 21:20:22]
:) Leesett! Mondom, hogy ójságírói ferdület:)

1185 WiseGentleman 2009-10-24 22:35:07 [Válasz erre: 1183 macskás 2009-10-24 22:09:03]
Is-is, összekötve a kellemes a hasznossal.

1184 Momo von Hofmannsthal 2009-10-24 22:10:19 [Válasz erre: 1182 sphynx 2009-10-24 22:03:35]
(az lehet... de, ha kérhetném most ne tegyél fel rólam leleplező videókat)

1183 macskás 2009-10-24 22:09:03 [Válasz erre: 1180 WiseGentleman 2009-10-24 21:56:19]
:) Úgy értem, vörk vagy pihi?

1182 sphynx 2009-10-24 22:03:35 [Válasz erre: 1181 Momo von Hofmannsthal 2009-10-24 22:01:01]
Megint be vagy rúgva.

1181 Momo von Hofmannsthal 2009-10-24 22:01:01 [Válasz erre: 1176 sphynx 2009-10-24 21:25:02]
...arról nem beszélve, hogy a múltkor sírva könyörögtél a telefonban egy Rameau lemezért, amin Bernstein hegedül. De van bennem tartás, nem mondom el senkinek.

1180 WiseGentleman 2009-10-24 21:56:19 [Válasz erre: 1178 macskás 2009-10-24 21:54:04]
Most éppen egy king size bed-en döglöm, de este asszem elmegyek valami színházba vagy moziba...

1179 WiseGentleman 2009-10-24 21:54:30 [Válasz erre: 1172 macskás 2009-10-24 21:12:05]
Apropó, ami a lemezeket illeti, korábban (a 90-es években) volt egy óriási Tower Records a MET tőszomszédságában, ami azóta bezárt, jelenleg a legtöbb lemez a neten cserél gazdát.

1178 macskás 2009-10-24 21:54:04 [Válasz erre: 1174 WiseGentleman 2009-10-24 21:14:59]
Kirájság:) Micsinálsz ott?

1177 WiseGentleman 2009-10-24 21:29:41 [Válasz erre: 1176 sphynx 2009-10-24 21:25:02]
Ezt el is vártam tőled.

1176 sphynx 2009-10-24 21:25:02 [Válasz erre: 1173 WiseGentleman 2009-10-24 21:12:58]
Csak vicceltem. Mindenem megvan.

1175 Kanteletar 2009-10-24 21:20:22 [Válasz erre: 1172 macskás 2009-10-24 21:12:05]
Ó, az olvasztótengely! És a hajtótégely! :)))

1174 WiseGentleman 2009-10-24 21:14:59 [Válasz erre: 1172 macskás 2009-10-24 21:12:05]
Öt napos londoni előjáték után (Trisztán és Izolda a Covent Gardenben, meg Inherit the Wind Kevin Spacey-vel az Old Vic-ben) most áttettem NY-ba a székhelyem. Tegnapelőtt volt Rózsalovag a MET-ben, a többi program még alakul, valszeg megnézem a Hamletet Jude Law főszereplésével.

1173 WiseGentleman 2009-10-24 21:12:58 [Válasz erre: 1171 sphynx 2009-10-24 20:42:17]
A neten próbáltad már? Jómagam ott még a legreménytelenebb kiadványokat is beszereztem (beleértve tinédzserkorunk kedvenc tévésorozatát, a Nagy Honvédő Háborúról (Unknown War) szóló DVD-t, ami nálunk Hat év történelem néven futott, vagy a Jeremy Brett-féle Rebecca-sorozatot, amit hivatalosan nem is jelentettek meg).

1172 macskás 2009-10-24 21:12:05 [Válasz erre: 1170 WiseGentleman 2009-10-24 20:10:58]
Te most ott rohadsz? Miket nézel a különféle operákban? Mi újság Marilyn Horne-nal? Milyen lemezeit lehet kapni? Igen, a népek olvasztótengelye, a kedvenc újságírói fordulat szerint.

1171 sphynx 2009-10-24 20:42:17 [Válasz erre: 1170 WiseGentleman 2009-10-24 20:10:58]
Ez komoly? Van néhány CD, amit sehol se tudok beszerezni. "Fetch, good boy!"

1170 WiseGentleman 2009-10-24 20:10:58 [Válasz erre: 1156 sphynx 2009-10-23 22:11:59]
Mellesleg sphynx nemzettárs, nem hinném, hogy ne ismernéd a híres mondást: "if you can't get it in New York, it doesn't exist". Vagyis, ha polgári körös búsmagyarokra vágynék, azokat itt is meglelném (tán még köztisztaságiaknak álcázott gárdistákat is találhatnék).

1169 tiramisu 2009-10-24 16:17:15 [Válasz erre: 1162 Napsugaracska 2009-10-24 13:11:28]
Miért -nél ?

1168 Napsugaracska 2009-10-24 15:43:56 [Válasz erre: 1166 zuniga 2009-10-24 15:00:04]
Az az egész történet a csoda kategóriájába tartozik. A landolással, az odasiető hajókkal, a szárnyon álldogáló utasokkal.

1167 Napsugaracska 2009-10-24 15:40:40 [Válasz erre: 1164 WiseGentleman 2009-10-24 14:58:26]
Már csak a visegrádi vár hiányzik onnan...

1166 zuniga 2009-10-24 15:00:04 [Válasz erre: 1160 Búbánat 2009-10-24 12:10:13]
Az utóbbi évek egyik csodával határos eseménye is a Hudson folyóval kapcsolatos! Egy szenzációs pilóta lélekjelenléte másfél száz ember életét mentette meg!!

1165 WiseGentleman 2009-10-24 14:59:33 [Válasz erre: 1162 Napsugaracska 2009-10-24 13:11:28]
Hudsonnál, mivel "hadzn" és nem "hödzn"...

1164 WiseGentleman 2009-10-24 14:58:26 [Válasz erre: 1160 Búbánat 2009-10-24 12:10:13]
Kedves Búbánat kolléga, a Catskills hegységben korábban jártam, rendkívül szép tud lenni az őszi "foliage" idején. Arról nem is beszélve, hogy a Hudson Valley New York válasza a mi Dunakanyarunkra :).

1163 Napsugaracska 2009-10-24 13:23:01 [Válasz erre: 1158 WiseGentleman 2009-10-24 11:13:39]
Lám, ilyen egy igaz magyar! Már kora hajnalban hazahúzza a szíve!!!!

1162 Napsugaracska 2009-10-24 13:11:28 [Válasz erre: 1161 Napsugaracska 2009-10-24 13:10:54]
-nél

1161 Napsugaracska 2009-10-24 13:10:54 [Válasz erre: 1160 Búbánat 2009-10-24 12:10:13]
Ne terheld már szegény fejét holmi legendákkal! Ő egyszerűen a Hudsonnál készül az ellenzékiségre.....

1160 Búbánat 2009-10-24 12:10:13 [Válasz erre: 1158 WiseGentleman 2009-10-24 11:13:39]
Van egy régi historikus történet, melyben szerepel egy kincset elrejtő Hudson kapitány meg a Hudson folyó Amerikában. Veszélyes lenni ott a Hudson közelében... Nehogy úgy végezd, ahogy Rip van Winkle legendájából ismerjük, amit Irving Washington jegyzett le misztikus elbeszélésében. Rip a Hudson mentén él családjával, s amikor a folyó menti hegyekben kóborog, Hudson kapitány legendás kincsét kutatva, eltéved a rengetegben, majd fogja magát és húsz évre álomba merül. Amikor felébred, más világ veszi körül; ez a világ már nem akar - a családja sem - létezéséről tudomást venni. Emlékét is elfelejtették... Ehhez nem kellett neki kontinenseket elválasztó óceán másik partjára jutnia! Szóval, csak vigyázz ott a Hudsonnál, vizét persze iszogasd, időnként gondolj az itthon maradottakra, valamint próbálj lehetőleg ne mély álomba merülni, hogy ne legyen keserű a (fel) ébredés...

1159 WiseGentleman 2009-10-24 11:33:15
Meg egyébként is, most rendezik a találkozót a volt MET-es altiszteknek. Vannak köztük magyarok is. Jól berúgunk, sünökre lövöldözünk, etc.

1158 WiseGentleman 2009-10-24 11:13:39 [Válasz erre: 1156 sphynx 2009-10-23 22:11:59]
Nem tanultad meg a nótát? "Ki a Hudson vizét itta Vágyik annak szíve vissza..."

1157 eccerű 2009-10-23 22:55:34 [Válasz erre: 1153 sphynx 2009-10-23 16:41:01]
Én a gyerekemmel voltam a játszótéren.

1156 sphynx 2009-10-23 22:11:59 [Válasz erre: 1155 WiseGentleman 2009-10-23 21:13:49]
Már megint ott lopod a napot? Egy igazi hazafi a nemzeti ünnepeket a Hazájában tölti.

1155 WiseGentleman 2009-10-23 21:13:49 [Válasz erre: 1153 sphynx 2009-10-23 16:41:01]
Mindjárt megyek a Fifth Avenue-ra randalírozni meg kocsikat borogatni, hehehe (asszem, nem sokáig lenne maradásom...)

1154 sphynx 2009-10-23 16:51:00 [Válasz erre: 1152 Safranek 2009-10-23 13:01:37]
A nagy magyar feltalálókkal való takarózás helyett nem kéne inkább megtanulni angolul?

1153 sphynx 2009-10-23 16:41:01
De nagy a csend. Mindenki kint van a Jobbik nagygyűlésén?

1152 Safranek 2009-10-23 13:01:37
http://www.youtube.com/watch?v=e0wkokaybWA

1151 Kanteletar 2009-09-19 23:10:55 [Válasz erre: 1150 eccerű 2009-09-19 21:50:21]
Kösz, de nekem csak egy egészen egyszerű kellett, viszont sürgősen. De már megvan, bár ahol végül találtam, az eladó azt mondta, hogy náluk ugyan nincs ilyesmi. Aztán mégis volt...

1150 eccerű 2009-09-19 21:50:21 [Válasz erre: 1149 Kanteletar 2009-09-19 17:55:57]
Vaterán, teszveszen találni könnyen. Még régi faragottat is több tízezer forintért...

1149 Kanteletar 2009-09-19 17:55:57 [Válasz erre: 1148 macskás 2009-09-19 11:05:18]
Ma végre találtam, ez volt kb. a tizedik hely, ahol néztem. HURRÁ!!!

1148 macskás 2009-09-19 11:05:18 [Válasz erre: 1147 Kanteletar 2009-09-16 20:02:11]
Így már értem. Nem tudom, valamelyik gyerekem kapta:)

1147 Kanteletar 2009-09-16 20:02:11
A MÁO topikból: macskás: Asszed, megijedtem? Majd sámlira állok! Kapcsolódó kérdésem: Honnan van sámlid? Ma egész nap azt kerestem különféle, de a jelek szerint nem megfelelő boltokban, de sehol nem találtam.

1146 eccerű 2009-09-09 23:59:54 [Válasz erre: 1145 eccerű 2009-09-09 23:56:24]
most már 1146-ig lehet törölni

1145 eccerű 2009-09-09 23:56:24 [Válasz erre: 1143 tiramisu 2009-09-09 19:31:55]
Hogy minek, azt hadd ne írjam le nyilvánosan...

1144 zuniga 2009-09-09 21:37:38
Azt hiszem az lenne a legjobb, ha valaki megkérné az illetékeseket, hogy 1138-tól töröljék az összes hsz-t.

1143 tiramisu 2009-09-09 19:31:55 [Válasz erre: 1142 eccerű 2009-09-09 19:27:19]
Tényleg minek? Több ismert személyt is Bónis Ferencnek neveznek,neveztek

1142 eccerű 2009-09-09 19:27:19
Mindenképpen az, mert valaki meghalt, ebből jól kijönni nem lehet. De ha komment nélkül linkelem be, akkor az lenne a baj, ha múlt időbe tenném, akkor az, bármi jópofaság szintén nem lenne idevaló, ha meg valami száraz tényszerű megjegyzés lenne mellette, akkor minek az egész?

1141 tiramisu 2009-09-09 18:05:38 [Válasz erre: 1138 eccerű 2009-09-09 16:33:36]
Ez a " Van másik : " kitétel ízléstelen !





A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.