1241 SzJ 2009-11-13 11:05:53 [Válasz erre: 1240 WiseGentleman 2009-11-13 10:12:33]
Tévedés, a Manók Táncát a Strovincki írta.
Tévedés, a Manók Táncát a Strovincki írta.
1240 WiseGentleman 2009-11-13 10:12:33 [Válasz erre: 1210 sphynx 2009-11-12 20:47:12]
Akkor Fritz Lang "M" c. filmjében a Peter Lorre által játszott gyilkos nem is annyira kegyetlen. Ő ugyanis a Manók táncát (Grieg Peer Gynt, ugyebár) fütyörészi állandóan...
Akkor Fritz Lang "M" c. filmjében a Peter Lorre által játszott gyilkos nem is annyira kegyetlen. Ő ugyanis a Manók táncát (Grieg Peer Gynt, ugyebár) fütyörészi állandóan...
1239 Sipi 2009-11-13 10:09:07 [Válasz erre: 1237 macskás 2009-11-13 09:10:15]
Én megálltam Rejtő Jenőnél.
Én megálltam Rejtő Jenőnél.
1236 Momo von Hofmannsthal 2009-11-12 23:07:01
a fiatal [url]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a8/Lenin-1895-mugshot.jpg;Raszputyin[/url] (egyes történészek szerint a képen Nyikolaj cárevics látható, 1879-ben, nem sokkal halála után)
a fiatal [url]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a8/Lenin-1895-mugshot.jpg;Raszputyin[/url] (egyes történészek szerint a képen Nyikolaj cárevics látható, 1879-ben, nem sokkal halála után)
1235 álmodó 2009-11-12 23:04:35 [Válasz erre: 1234 Momo von Hofmannsthal 2009-11-12 23:02:46]
Akkor jó éjt.... :-)
Akkor jó éjt.... :-)
1234 Momo von Hofmannsthal 2009-11-12 23:02:46 [Válasz erre: 1233 álmodó 2009-11-12 23:02:04]
hát ez az... :-))) én olyan büszke vagyok rád.
hát ez az... :-))) én olyan büszke vagyok rád.
1233 álmodó 2009-11-12 23:02:04 [Válasz erre: 1232 álmodó 2009-11-12 22:57:28]
Liechtensteinből való, tudom ám...
Liechtensteinből való, tudom ám...
1232 álmodó 2009-11-12 22:57:28 [Válasz erre: 1230 Momo von Hofmannsthal 2009-11-12 22:56:38]
Igen, így képzeltem...
Igen, így képzeltem...
1231 álmodó 2009-11-12 22:56:44 [Válasz erre: 1228 álmodó 2009-11-12 22:55:43]
Asszem Ők csinálták a Schindler Listein-ját, nem?
Asszem Ők csinálták a Schindler Listein-ját, nem?
1230 Momo von Hofmannsthal 2009-11-12 22:56:38
[url]http://www.mnsz.eu/images/eloadasok/moliere/sztalin.jpg;Hacsaturjan[/url]
[url]http://www.mnsz.eu/images/eloadasok/moliere/sztalin.jpg;Hacsaturjan[/url]
1229 Momo von Hofmannsthal 2009-11-12 22:55:57 [Válasz erre: 1226 álmodó 2009-11-12 22:53:51]
na ez az... a Bernstein... arról is van egy [url]http://www.bibliotecaspublicas.es/bpeteruel/imagenes/contenido29203.jpg;fotóm...[/url]
na ez az... a Bernstein... arról is van egy [url]http://www.bibliotecaspublicas.es/bpeteruel/imagenes/contenido29203.jpg;fotóm...[/url]
1228 álmodó 2009-11-12 22:55:43 [Válasz erre: 1227 daunerni 2009-11-12 22:54:27]
ja, értem! Olyan jó, hogy van kitől megtudni ezeket. :-)
ja, értem! Olyan jó, hogy van kitől megtudni ezeket. :-)
1227 daunerni 2009-11-12 22:54:27 [Válasz erre: 1221 Momo von Hofmannsthal 2009-11-12 22:50:03]
Nem ő volt a tesója, hanem a Bern Stein.
Nem ő volt a tesója, hanem a Bern Stein.
1226 álmodó 2009-11-12 22:53:51 [Válasz erre: 1225 álmodó 2009-11-12 22:52:54]
Mondjuk, Bernstein is rokon lehet amúgy...
Mondjuk, Bernstein is rokon lehet amúgy...
1225 álmodó 2009-11-12 22:52:54 [Válasz erre: 1224 Momo von Hofmannsthal 2009-11-12 22:51:25]
Kösz. Ezért szeretlek. Nem ezek laktak Kufsteinben? Mintha..
Kösz. Ezért szeretlek. Nem ezek laktak Kufsteinben? Mintha..
1224 Momo von Hofmannsthal 2009-11-12 22:51:25 [Válasz erre: 1220 álmodó 2009-11-12 22:49:58]
azért mondom, mert nekem fontos, hogy ismerj híres embereket... akkor műveltnek tűnsz...
azért mondom, mert nekem fontos, hogy ismerj híres embereket... akkor műveltnek tűnsz...
1223 álmodó 2009-11-12 22:50:58 [Válasz erre: 1221 Momo von Hofmannsthal 2009-11-12 22:50:03]
Igen, mondom én.... Szép nagy család, a Steinék.
Igen, mondom én.... Szép nagy család, a Steinék.
1222 Momo von Hofmannsthal 2009-11-12 22:50:25 [Válasz erre: 1220 álmodó 2009-11-12 22:49:58]
patinás család...
patinás család...
1221 Momo von Hofmannsthal 2009-11-12 22:50:03 [Válasz erre: 1219 Momo von Hofmannsthal 2009-11-12 22:49:40]
[url]http://www.reahu.net/photoalbum/einstein.jpg;ez a tesója[/url] az Igor... építész volt Leningrádban...
[url]http://www.reahu.net/photoalbum/einstein.jpg;ez a tesója[/url] az Igor... építész volt Leningrádban...
1220 álmodó 2009-11-12 22:49:58 [Válasz erre: 1218 álmodó 2009-11-12 22:47:34]
Csak a Steinék miatt gondoltam. De ha nem, nem.
Csak a Steinék miatt gondoltam. De ha nem, nem.
1219 Momo von Hofmannsthal 2009-11-12 22:49:40 [Válasz erre: 1218 álmodó 2009-11-12 22:47:34]
[url]http://www.reahu.net/photoalbum/einstein.jpg,ez a tesója[/url] az Igor... építész volt Leningrádban...
[url]http://www.reahu.net/photoalbum/einstein.jpg,ez a tesója[/url] az Igor... építész volt Leningrádban...
1218 álmodó 2009-11-12 22:47:34 [Válasz erre: 1214 Momo von Hofmannsthal 2009-11-12 22:41:47]
Franklsteinre is kissé... Ezek egy család?
Franklsteinre is kissé... Ezek egy család?
1217 Momo von Hofmannsthal 2009-11-12 22:47:27 [Válasz erre: 1216 álmodó 2009-11-12 22:46:09]
jaj dehogy...
jaj dehogy...
1216 álmodó 2009-11-12 22:46:09 [Válasz erre: 1215 Momo von Hofmannsthal 2009-11-12 22:42:24]
:-))))))))))) Jó van, akkor nemsokára menjünk aludni. Rég volt már napfogyatkozás.
:-))))))))))) Jó van, akkor nemsokára menjünk aludni. Rég volt már napfogyatkozás.
1215 Momo von Hofmannsthal 2009-11-12 22:42:24 [Válasz erre: 1213 álmodó 2009-11-12 22:40:44]
ezt ne feszegessük
ezt ne feszegessük
1214 Momo von Hofmannsthal 2009-11-12 22:41:47
[url]http://www.audiosparx.com/sa/zdbpath/composerpix/2683.jpg;Sosztakovics[/url] ezen a képen nagyon hasonlít Albert Eizensteinre a szőke norvég filmrendezőre
[url]http://www.audiosparx.com/sa/zdbpath/composerpix/2683.jpg;Sosztakovics[/url] ezen a képen nagyon hasonlít Albert Eizensteinre a szőke norvég filmrendezőre
1213 álmodó 2009-11-12 22:40:44 [Válasz erre: 1212 Momo von Hofmannsthal 2009-11-12 22:39:09]
Kortárs magyar?...... ;-)
Kortárs magyar?...... ;-)
1212 Momo von Hofmannsthal 2009-11-12 22:39:09 [Válasz erre: 1211 álmodó 2009-11-12 22:38:12]
nem szereti Sibeliust. összekeveri Sosztakoviccsal.
nem szereti Sibeliust. összekeveri Sosztakoviccsal.
1211 álmodó 2009-11-12 22:38:12 [Válasz erre: 1210 sphynx 2009-11-12 20:47:12]
? :-))))))))))))) Hogy a túróba figyelted meg?????? Behalok ezen, esküszöm.
? :-))))))))))))) Hogy a túróba figyelted meg?????? Behalok ezen, esküszöm.
1210 sphynx 2009-11-12 20:47:12
A legkegyetlenebb bűnözők Sibelius zenére gyilkolnak, megfigyeltem.
A legkegyetlenebb bűnözők Sibelius zenére gyilkolnak, megfigyeltem.
1209 Sipi 2009-11-12 19:46:21 [Válasz erre: 1207 Kanteletar 2009-11-12 19:29:43]
Én nem nézek krimiket, de talán amiatt lehet, hogy úgy vélik, intellektuálisabbnak és talán hidegvérűbbnek tűnik a gyilkos így. Szerintem sztereotíp gondolkodásmód ez a készítők részéről.
Én nem nézek krimiket, de talán amiatt lehet, hogy úgy vélik, intellektuálisabbnak és talán hidegvérűbbnek tűnik a gyilkos így. Szerintem sztereotíp gondolkodásmód ez a készítők részéről.
1208 Sipi 2009-11-12 19:43:17 [Válasz erre: 1206 SzJ 2009-11-12 17:40:31]
Köszönöm, nagyon izgalmasnak tűnik! Utánanézek.
Köszönöm, nagyon izgalmasnak tűnik! Utánanézek.
1207 Kanteletar 2009-11-12 19:29:43 [Válasz erre: 1200 Sipi 2009-11-12 08:00:43]
""Hogy csak egy, ámde egyáltalán ne lényegtelen különbséget mondjak: a könnyűzenét művelők sokkal gyakrabban kerülnek törvénytelen útra - drog, bűnözés, stb. - és ez egyáltalán nem véletlen." Csakhogy én emiatt egyáltalán nem a zenét okolnám. Beethoven vagy Brahms például rendszeres látogatója volt a bordélyházaknak. Wagner köztudottan nehéz ember volt, mindenkitől kölcsönkért, de szinte senkinek nem adta meg. És lehetne sorolni a nagy zeneszerzők kicsinyes emberi dolgait. Szerintem nem a zene fogja meghatározni, hogy valaki milyen ember, hanem a társadalmi-családi környezet. Az, hogy egyféle társadalmi környezetben bizonyos zenét preferálnak, egy dolog, de az ok-okozati viszony nem innen ered." Ezzel a véleményeddel tökéletesen egyetértek, és éppen ezért nem értem, miért van az, hogy rengeteg krimiben pont a rossz ember az, aki Beethovent, Wagnert, Mozartot stb.-t hallgat, mintha a komolyzene szeretete eleve valamiféle deviancia lenne. Meg tudná ezt valaki magyarázni???
""Hogy csak egy, ámde egyáltalán ne lényegtelen különbséget mondjak: a könnyűzenét művelők sokkal gyakrabban kerülnek törvénytelen útra - drog, bűnözés, stb. - és ez egyáltalán nem véletlen." Csakhogy én emiatt egyáltalán nem a zenét okolnám. Beethoven vagy Brahms például rendszeres látogatója volt a bordélyházaknak. Wagner köztudottan nehéz ember volt, mindenkitől kölcsönkért, de szinte senkinek nem adta meg. És lehetne sorolni a nagy zeneszerzők kicsinyes emberi dolgait. Szerintem nem a zene fogja meghatározni, hogy valaki milyen ember, hanem a társadalmi-családi környezet. Az, hogy egyféle társadalmi környezetben bizonyos zenét preferálnak, egy dolog, de az ok-okozati viszony nem innen ered." Ezzel a véleményeddel tökéletesen egyetértek, és éppen ezért nem értem, miért van az, hogy rengeteg krimiben pont a rossz ember az, aki Beethovent, Wagnert, Mozartot stb.-t hallgat, mintha a komolyzene szeretete eleve valamiféle deviancia lenne. Meg tudná ezt valaki magyarázni???
1206 SzJ 2009-11-12 17:40:31 [Válasz erre: 1205 Sipi 2009-11-12 17:09:41]
Vedres Csaba foglalkozott nagyon komolyan a témával, Mi az, hogy könnyűzene? c. könyvében. Az illető zenei munkásságát mindenki úgy ítéli meg, ahogy akarja, de ez a könyv nagyon rendben van. [url]http://www.momus.hu/article.php?artid=3669;Itt[/url] olvasható az interjú vele. [url]http://www.momus.hu/article.php?artid=3667; Itt[/url] meg az ismertető a könyvről.
Vedres Csaba foglalkozott nagyon komolyan a témával, Mi az, hogy könnyűzene? c. könyvében. Az illető zenei munkásságát mindenki úgy ítéli meg, ahogy akarja, de ez a könyv nagyon rendben van. [url]http://www.momus.hu/article.php?artid=3669;Itt[/url] olvasható az interjú vele. [url]http://www.momus.hu/article.php?artid=3667; Itt[/url] meg az ismertető a könyvről.
1205 Sipi 2009-11-12 17:09:41
"Komolyan eszmét cserélni a témáról nehéz lenne egy netes fórum keretein belül, sőt általában írásban, mert éppen a precíz fogalmazás szükségessége miatt roppant nagy terjedelmet igényelne a manőver." Nekem ez nem szokatlan dolog, de akkor tudnál (vagy bárki más tudna) valamilyen irodalmat ajánlani, amiben filozófusok értekeznek a témáról (magyar nyelven)? "mégiscsak lehet kategóriákban, ha úgy tetszik skatulyákban gondolkodni, mert nagy általánosságban nem borul fel a világ" Nem, mert ha valahol elmondom, hogy komolyzenét szeretek, akkor nagyjából tudják az emberek, hogy mire is gondolok. De engem ez a nagy általánosságban való megfogalmazás, ami sok helyen sántít - amiben mindig lehet ellenpéldát találni - nem elégít ki, kíváncsi vagyok a mélyebb tartalomra, ha úgy tetszik igazságra, már ha van ilyen. "A könnyűzenénél pedig nagyon sajnálom, de nem tudom felfedezni a teljeskörű minőségre való törekvést." Én senkit nem védek, senkit nem akarok meggyőzni, csupán azt látom, hogy az általánosságban való gondolkodás nagyon hamar csődbe jut, ha kicsit mélyebben elgondolkodok rajta. Minden zenét lehet igényesen csinálni és igénytelenül. "Ha ezek után sem érted, mire akarok kilyukadni, akkor jobb, ha most abbafejezzük..." Sajnos nekem az a baj, hogy ide-oda ingázol a szubjektív és objektív ítéletek és fogalmak között úgy, hogy nem világos az, hogy miért is lenne közöttük egyértelmű és szoros kapcsolat. És olyan definíciókat kapok, amelyek soha nem egyértelműen definiálják a dolgokat, mert mindig lehet példát találni mindkét táborból, amelyek kielégítik őket. Tehát tényleg jobb, ha befejezzük, mert úgy tűnik, nem leszek okosabb.
"Komolyan eszmét cserélni a témáról nehéz lenne egy netes fórum keretein belül, sőt általában írásban, mert éppen a precíz fogalmazás szükségessége miatt roppant nagy terjedelmet igényelne a manőver." Nekem ez nem szokatlan dolog, de akkor tudnál (vagy bárki más tudna) valamilyen irodalmat ajánlani, amiben filozófusok értekeznek a témáról (magyar nyelven)? "mégiscsak lehet kategóriákban, ha úgy tetszik skatulyákban gondolkodni, mert nagy általánosságban nem borul fel a világ" Nem, mert ha valahol elmondom, hogy komolyzenét szeretek, akkor nagyjából tudják az emberek, hogy mire is gondolok. De engem ez a nagy általánosságban való megfogalmazás, ami sok helyen sántít - amiben mindig lehet ellenpéldát találni - nem elégít ki, kíváncsi vagyok a mélyebb tartalomra, ha úgy tetszik igazságra, már ha van ilyen. "A könnyűzenénél pedig nagyon sajnálom, de nem tudom felfedezni a teljeskörű minőségre való törekvést." Én senkit nem védek, senkit nem akarok meggyőzni, csupán azt látom, hogy az általánosságban való gondolkodás nagyon hamar csődbe jut, ha kicsit mélyebben elgondolkodok rajta. Minden zenét lehet igényesen csinálni és igénytelenül. "Ha ezek után sem érted, mire akarok kilyukadni, akkor jobb, ha most abbafejezzük..." Sajnos nekem az a baj, hogy ide-oda ingázol a szubjektív és objektív ítéletek és fogalmak között úgy, hogy nem világos az, hogy miért is lenne közöttük egyértelmű és szoros kapcsolat. És olyan definíciókat kapok, amelyek soha nem egyértelműen definiálják a dolgokat, mert mindig lehet példát találni mindkét táborból, amelyek kielégítik őket. Tehát tényleg jobb, ha befejezzük, mert úgy tűnik, nem leszek okosabb.
1204 eccerű 2009-11-12 16:13:25 [Válasz erre: 1200 Sipi 2009-11-12 08:00:43]
"Csakhogy én emiatt egyáltalán nem a zenét okolnám. Beethoven vagy Brahms például rendszeres látogatója volt a bordélyházaknak. Wagner köztudottan nehéz ember volt, mindenkitől kölcsönkért, de szinte senkinek nem adta meg. És lehetne sorolni a nagy zeneszerzők kicsinyes emberi dolgait." én azt állítottam, hogy sokkal gyakrabban, azaz az arányokról beszéltem. Azt senki sem gondolhatja, hogy a zenészek szentek.
"Csakhogy én emiatt egyáltalán nem a zenét okolnám. Beethoven vagy Brahms például rendszeres látogatója volt a bordélyházaknak. Wagner köztudottan nehéz ember volt, mindenkitől kölcsönkért, de szinte senkinek nem adta meg. És lehetne sorolni a nagy zeneszerzők kicsinyes emberi dolgait." én azt állítottam, hogy sokkal gyakrabban, azaz az arányokról beszéltem. Azt senki sem gondolhatja, hogy a zenészek szentek.
1203 eccerű 2009-11-12 16:10:05 [Válasz erre: 1201 Franca 2009-11-12 10:48:58]
Akkor vegyük ki a tehetséget, bár nem elsősorban erre a műfajra gondoltam, hanem a tömegigényeket kielégítő zenékre(?), lásd az előző hsz.-mat.
Akkor vegyük ki a tehetséget, bár nem elsősorban erre a műfajra gondoltam, hanem a tömegigényeket kielégítő zenékre(?), lásd az előző hsz.-mat.
1202 eccerű 2009-11-12 16:08:13 [Válasz erre: 1200 Sipi 2009-11-12 08:00:43]
Értem, amit mondasz, tényleg összetett a kérdéskör, de ha elkezdünk a szavakon lovagolni, meg fogalmazásba belekötni, akkor mindig mellékvágányra fut a dolog. Komolyan eszmét cserélni a témáról nehéz lenne egy netes fórum keretein belül, sőt általában írásban, mert éppen a precíz fogalmazás szükségessége miatt roppant nagy terjedelmet igényelne a manőver. Abban is igazad van, hogy lehet találni olyan párosítást, amikor az összevetés fordítva sül el. De mégiscsak lehet kategóriákban, ha úgy tetszik skatulyákban gondolkodni, mert nagy általánosságban nem borul fel a világ: a komolyzene mégiscsak arról szól, hogy erőfeszítéseket teszel azért, hogy szebben-jobban etc. tudjon felhangozni valamilyen zene. A könnyűzenénél pedig nagyon sajnálom, de nem tudom felfedezni a teljeskörű minőségre való törekvést. Vajon miért van az, hogy nemzetközi szinten névnek számító komolyzenészek napi x órát gyakorolnak, a könnyűzenészek meg nem? (És ne a jazzre gondolj, mert az egy köztes műfaj, hanem kapcsold be a Music/Viva TV-t és akiket ott látsz, azokra!) Egy rockzenésznek a megjelenését kell "megcsinálni", hoy nézzen ki, milyen ruhában legyen, miről szóljon a videoklipje, stb. A komolyzenénél ez nem kérdés, mert senkit nem érdekel, csak az, amit csinál. Ha ezek után sem érted, mire akarok kilyukadni, akkor jobb, ha most abbafejezzük...
Értem, amit mondasz, tényleg összetett a kérdéskör, de ha elkezdünk a szavakon lovagolni, meg fogalmazásba belekötni, akkor mindig mellékvágányra fut a dolog. Komolyan eszmét cserélni a témáról nehéz lenne egy netes fórum keretein belül, sőt általában írásban, mert éppen a precíz fogalmazás szükségessége miatt roppant nagy terjedelmet igényelne a manőver. Abban is igazad van, hogy lehet találni olyan párosítást, amikor az összevetés fordítva sül el. De mégiscsak lehet kategóriákban, ha úgy tetszik skatulyákban gondolkodni, mert nagy általánosságban nem borul fel a világ: a komolyzene mégiscsak arról szól, hogy erőfeszítéseket teszel azért, hogy szebben-jobban etc. tudjon felhangozni valamilyen zene. A könnyűzenénél pedig nagyon sajnálom, de nem tudom felfedezni a teljeskörű minőségre való törekvést. Vajon miért van az, hogy nemzetközi szinten névnek számító komolyzenészek napi x órát gyakorolnak, a könnyűzenészek meg nem? (És ne a jazzre gondolj, mert az egy köztes műfaj, hanem kapcsold be a Music/Viva TV-t és akiket ott látsz, azokra!) Egy rockzenésznek a megjelenését kell "megcsinálni", hoy nézzen ki, milyen ruhában legyen, miről szóljon a videoklipje, stb. A komolyzenénél ez nem kérdés, mert senkit nem érdekel, csak az, amit csinál. Ha ezek után sem érted, mire akarok kilyukadni, akkor jobb, ha most abbafejezzük...
1201 Franca 2009-11-12 10:48:58 [Válasz erre: 1191 eccerű 2009-11-09 23:09:58]
"A komolyzene műveléséhez szükségeltetik némi intelligencia, szorgalom és tehetség, míg a könnyűzenéhez ezek egyike sem fontos." "Nem lehet ugyanolyan értékű valami, ami nem törekszik a "jobbra", ahol nem feltétel a minőség." Nekem főleg ezzel a két megállapítással vannak problémáim. Mert a könnyűzenében is ismerek remek, virtuóz és tehetséges zenészeket: gitárosokat, basszusgitárosokat, zongoristákat stb. (Al di Meola, John Petrucci, John McLaughlin, Santana, Chic Corea, Jimmy Page stb.stb.stb.) akiket semmiképpen sem neveznék tehetségtelennek, vagy minősigeleg alacsonyabb rendűnek. Ugyanígy énekeseket is. Freddy Mercury tehetségtelen, minőségileg alacsonyabb rendű lett volna? Whitney Houston? Aretha Franklin? Semmiképpen.
"A komolyzene műveléséhez szükségeltetik némi intelligencia, szorgalom és tehetség, míg a könnyűzenéhez ezek egyike sem fontos." "Nem lehet ugyanolyan értékű valami, ami nem törekszik a "jobbra", ahol nem feltétel a minőség." Nekem főleg ezzel a két megállapítással vannak problémáim. Mert a könnyűzenében is ismerek remek, virtuóz és tehetséges zenészeket: gitárosokat, basszusgitárosokat, zongoristákat stb. (Al di Meola, John Petrucci, John McLaughlin, Santana, Chic Corea, Jimmy Page stb.stb.stb.) akiket semmiképpen sem neveznék tehetségtelennek, vagy minősigeleg alacsonyabb rendűnek. Ugyanígy énekeseket is. Freddy Mercury tehetségtelen, minőségileg alacsonyabb rendű lett volna? Whitney Houston? Aretha Franklin? Semmiképpen.
1200 Sipi 2009-11-12 08:00:43
"Hogy csak egy, ámde egyáltalán ne lényegtelen különbséget mondjak: a könnyűzenét művelők sokkal gyakrabban kerülnek törvénytelen útra - drog, bűnözés, stb. - és ez egyáltalán nem véletlen." Csakhogy én emiatt egyáltalán nem a zenét okolnám. Beethoven vagy Brahms például rendszeres látogatója volt a bordélyházaknak. Wagner köztudottan nehéz ember volt, mindenkitől kölcsönkért, de szinte senkinek nem adta meg. És lehetne sorolni a nagy zeneszerzők kicsinyes emberi dolgait. Szerintem nem a zene fogja meghatározni, hogy valaki milyen ember, hanem a társadalmi-családi környezet. Az, hogy egyféle társadalmi környezetben bizonyos zenét preferálnak, egy dolog, de az ok-okozati viszony nem innen ered. "Aztán ott van a minőség: a könnyűzenében szinte minden hangot gépek javítanak fel, vagy állítanak elő, és így tovább" És az már automatikusan rossz? A komolyzenét meg részletekben veszik fel, utólag javítgatva egy-egy hangot akár. Utólag zengetik, utólag határozzák meg a "térhatását". Vagyis szinte minden hangot gépek javítanak fel. Richard Strauss bálnahangot utánzó gépet használt egyik művében, a XX. század második felében meg se szeri se száma a zene gépekkel való előállítására tett kísérleteknek az "elefántcsonttornyokban" is. "Akkor másképpen mondom. Nem lehet ugyanolyan értékű valami, ami nem törekszik a "jobbra", ahol nem feltétel a minőség." Az a baj, hogy olyan kifejezéseket használsz, ami egyértelműnek tűnik, mégsem az. Mi az a zenében, hogy jobb szerinted? Mi a zenei minőség? A könnyűzenében ugyanaz jelenti a jót, mint a komolyzenében? És a minőség? "A komoly és könnyűzenét definiálni nehezebb, mint felismerni őket. Divatos dolog visszakérdezni, de ez nem érv, hanem egy válasz megkerülése." A felismerés is nehezen megy a határvonalon fekvő műveknél. A Pink Floyd The Wall-ja könnyűzene vagy nem? Hát az Atom Heart Mother? A Strauss-keringők komolyzene? Dvorák szláv táncai, vagy Brahms magyar táncai? És miért? Nem biztos, hogy a kérdezés a válasz megkerülése, lehet, hogy csak azért kérdez valaki, mert nem tudja a választ :-) Az a meglátásom, hogy nagyon sok a felszínt kapargató gondolatokkal találkozni, de ha az ember elgondolkozik a dolgon, jóval össszetettebb lesz a kérdés.
"Hogy csak egy, ámde egyáltalán ne lényegtelen különbséget mondjak: a könnyűzenét művelők sokkal gyakrabban kerülnek törvénytelen útra - drog, bűnözés, stb. - és ez egyáltalán nem véletlen." Csakhogy én emiatt egyáltalán nem a zenét okolnám. Beethoven vagy Brahms például rendszeres látogatója volt a bordélyházaknak. Wagner köztudottan nehéz ember volt, mindenkitől kölcsönkért, de szinte senkinek nem adta meg. És lehetne sorolni a nagy zeneszerzők kicsinyes emberi dolgait. Szerintem nem a zene fogja meghatározni, hogy valaki milyen ember, hanem a társadalmi-családi környezet. Az, hogy egyféle társadalmi környezetben bizonyos zenét preferálnak, egy dolog, de az ok-okozati viszony nem innen ered. "Aztán ott van a minőség: a könnyűzenében szinte minden hangot gépek javítanak fel, vagy állítanak elő, és így tovább" És az már automatikusan rossz? A komolyzenét meg részletekben veszik fel, utólag javítgatva egy-egy hangot akár. Utólag zengetik, utólag határozzák meg a "térhatását". Vagyis szinte minden hangot gépek javítanak fel. Richard Strauss bálnahangot utánzó gépet használt egyik művében, a XX. század második felében meg se szeri se száma a zene gépekkel való előállítására tett kísérleteknek az "elefántcsonttornyokban" is. "Akkor másképpen mondom. Nem lehet ugyanolyan értékű valami, ami nem törekszik a "jobbra", ahol nem feltétel a minőség." Az a baj, hogy olyan kifejezéseket használsz, ami egyértelműnek tűnik, mégsem az. Mi az a zenében, hogy jobb szerinted? Mi a zenei minőség? A könnyűzenében ugyanaz jelenti a jót, mint a komolyzenében? És a minőség? "A komoly és könnyűzenét definiálni nehezebb, mint felismerni őket. Divatos dolog visszakérdezni, de ez nem érv, hanem egy válasz megkerülése." A felismerés is nehezen megy a határvonalon fekvő műveknél. A Pink Floyd The Wall-ja könnyűzene vagy nem? Hát az Atom Heart Mother? A Strauss-keringők komolyzene? Dvorák szláv táncai, vagy Brahms magyar táncai? És miért? Nem biztos, hogy a kérdezés a válasz megkerülése, lehet, hogy csak azért kérdez valaki, mert nem tudja a választ :-) Az a meglátásom, hogy nagyon sok a felszínt kapargató gondolatokkal találkozni, de ha az ember elgondolkozik a dolgon, jóval össszetettebb lesz a kérdés.
1199 Momo von Hofmannsthal 2009-11-11 17:10:53 [Válasz erre: 1198 frushena 2009-11-10 23:47:07]
...a maximum, hogy főzöl nekünk New Yorkban.
...a maximum, hogy főzöl nekünk New Yorkban.
1198 frushena 2009-11-10 23:47:07 [Válasz erre: 1197 WiseGentleman 2009-11-10 11:51:04]
Minimum egy kis beszámoló?!
Minimum egy kis beszámoló?!
1197 WiseGentleman 2009-11-10 11:51:04 [Válasz erre: 1195 macskás 2009-11-10 10:03:35]
Ma este Hamlet a Broadhurst Theater-ben, címszereplő: Jude Law.
Ma este Hamlet a Broadhurst Theater-ben, címszereplő: Jude Law.
1196 eccerű 2009-11-10 10:55:00 [Válasz erre: 1193 Momo von Hofmannsthal 2009-11-09 23:26:40]
Akkor másképpen mondom. Nem lehet ugyanolyan értékű valami, ami nem törekszik a "jobbra", ahol nem feltétel a minőség. Persze nehéz a kérdés, hiszen a két gyűjtőfogalom nagyon tág. E korábban említett ABBA slágereit nem lehet egy napon emlegetni az ügyeletes egynyári rapperek által termelt, zenei szempontból kulturális ürülékkel. Hogy ki mit szeret, az valóban más kérdés, de egy szóval sem mondtam, hogy én minden komolyzenét szeretek, és minden könnyűzenét utálok.
Akkor másképpen mondom. Nem lehet ugyanolyan értékű valami, ami nem törekszik a "jobbra", ahol nem feltétel a minőség. Persze nehéz a kérdés, hiszen a két gyűjtőfogalom nagyon tág. E korábban említett ABBA slágereit nem lehet egy napon emlegetni az ügyeletes egynyári rapperek által termelt, zenei szempontból kulturális ürülékkel. Hogy ki mit szeret, az valóban más kérdés, de egy szóval sem mondtam, hogy én minden komolyzenét szeretek, és minden könnyűzenét utálok.
1195 macskás 2009-11-10 10:03:35 [Válasz erre: 1194 WiseGentleman 2009-11-10 08:45:55]
Csak irigyellek
Csak irigyellek
1194 WiseGentleman 2009-11-10 08:45:55 [Válasz erre: 1188 macskás 2009-11-07 17:53:44]
Még nem, van még másfél napom. Ennyire hiányzom?
Még nem, van még másfél napom. Ennyire hiányzom?
1193 Momo von Hofmannsthal 2009-11-09 23:26:40 [Válasz erre: 1191 eccerű 2009-11-09 23:09:58]
te, ezek nem igazi ellenérvek szerintem. Aztán hogy mit szeret az ember, az más lapra tartozik. (Az okkult vonatkozások pedig minden féle-fajta zenére egyaránt érvényesek.)
te, ezek nem igazi ellenérvek szerintem. Aztán hogy mit szeret az ember, az más lapra tartozik. (Az okkult vonatkozások pedig minden féle-fajta zenére egyaránt érvényesek.)
1192 eccerű 2009-11-09 23:15:24
A komoly és könnyűzenét definiálni nehezebb, mint felismerni őket. Divatos dolog visszakérdezni, de ez nem érv, hanem egy válasz megkerülése. Érdekes kérdés még a jazz esete. Én nem tekintem sem komoly-, sem magasrendű zenének, noha a "másik" oldalhoz is nehezen sorolható, - olyan ez, mint a gomba a törzsfejlődési táblázatban, igazából se nem növény, se nem állat - és fel nem tett kérdésre válaszolva magam nem vagyok képes a művelésére.
A komoly és könnyűzenét definiálni nehezebb, mint felismerni őket. Divatos dolog visszakérdezni, de ez nem érv, hanem egy válasz megkerülése. Érdekes kérdés még a jazz esete. Én nem tekintem sem komoly-, sem magasrendű zenének, noha a "másik" oldalhoz is nehezen sorolható, - olyan ez, mint a gomba a törzsfejlődési táblázatban, igazából se nem növény, se nem állat - és fel nem tett kérdésre válaszolva magam nem vagyok képes a művelésére.
