577 Szilgyo 2003-07-09 08:36:18
Tudja valaki, miért nem vezényel Pál Tamás a jövő évadban az Operában?
Tudja valaki, miért nem vezényel Pál Tamás a jövő évadban az Operában?
576 Búbánat 2003-07-09 08:28:35
Most olvastam a tárcák költségvetésének lefaragásáról. Hiller úr minisztériumától az Operaház 120 millió forinttal kap kevesebbet a tervezettnél ebben az évben.
Most olvastam a tárcák költségvetésének lefaragásáról. Hiller úr minisztériumától az Operaház 120 millió forinttal kap kevesebbet a tervezettnél ebben az évben.
575 Hiller 2003-07-09 07:37:05
Szúcsnek: a felkijáltójel maradhat! Emilt húzzák.
Szúcsnek: a felkijáltójel maradhat! Emilt húzzák.
574 kalahari 2003-07-09 01:27:35
köszönjük! Épp kérni akartam...
köszönjük! Épp kérni akartam...
573 Szűcs 2003-07-09 01:26:36
Kedves Emil! Letöröltem néhány felkiáltójelet építő jellegű javaslatod végéről, mert vizuálisan úgy széthúzta az oldalt, hogy nem fért ki a Momus a képernyőre. Bocs, kösz.
Kedves Emil! Letöröltem néhány felkiáltójelet építő jellegű javaslatod végéről, mert vizuálisan úgy széthúzta az oldalt, hogy nem fért ki a Momus a képernyőre. Bocs, kösz.
563 kalahari 2003-07-09 01:26:21
Millert semmiképp, mert lehetett rossz napja a felvételkor, de élőben még csak zseniális alakítást láttam tőle!
Millert semmiképp, mert lehetett rossz napja a felvételkor, de élőben még csak zseniális alakítást láttam tőle!
572 sphynx 2003-07-09 01:17:29
Oké. Nehogy megalapozatlanul elmeszeljek valakit.
Oké. Nehogy megalapozatlanul elmeszeljek valakit.
571 kalahari 2003-07-09 01:14:12
Még nem, pénteken lesz. 16:35 Nézd meg Te is, ha ráérsz!
Még nem, pénteken lesz. 16:35 Nézd meg Te is, ha ráérsz!
570 iva 2003-07-09 01:13:47
Sajnálom, hogy Fekete A-nak senki (Főzeneig., karmester, énektanár, idősebb kolléga) nem hívja fel a figyelmét arra, hogy nem a hangjának megfelelő szerepeket énekli, s ha így folytatja, hamar tönkremegy a voce. Vagy ez az Operának mindegy? Majd jön másik? De ki, mert tenor utánpótlás szinte nincs.
Sajnálom, hogy Fekete A-nak senki (Főzeneig., karmester, énektanár, idősebb kolléga) nem hívja fel a figyelmét arra, hogy nem a hangjának megfelelő szerepeket énekli, s ha így folytatja, hamar tönkremegy a voce. Vagy ez az Operának mindegy? Majd jön másik? De ki, mert tenor utánpótlás szinte nincs.
569 kalahari 2003-07-09 01:12:31
Fekete. Késő van már...
Fekete. Késő van már...
568 sphynx 2003-07-09 01:11:30
kalahari, megnézted a Miller Lajos ismétlést? És ha igen, milyen volt?
kalahari, megnézted a Miller Lajos ismétlést? És ha igen, milyen volt?
567 kalahari 2003-07-09 01:09:10
Örülhetünk, ha fekete azt elénekli, amit vállalt erre az évadra, mert nem kevés...
Örülhetünk, ha fekete azt elénekli, amit vállalt erre az évadra, mert nem kevés...
566 kalahari 2003-07-09 01:06:46
És a második is, meg a harmadik is, mert mindegyikben Bándi volt...
És a második is, meg a harmadik is, mert mindegyikben Bándi volt...
565 iva 2003-07-09 01:05:15
Fekete csak vicc, ugye??????????? Szerintem átvehetné Miskolc az operaházi produkciót, úgy ahogy van, címszerepben természetesen Bándival. Az első szereposztás gárdája nyugodtan énekelhetne ott.
Fekete csak vicc, ugye??????????? Szerintem átvehetné Miskolc az operaházi produkciót, úgy ahogy van, címszerepben természetesen Bándival. Az első szereposztás gárdája nyugodtan énekelhetne ott.
564 Bibe 2003-07-09 01:02:42
A Magyar Állami Operaház új szlogenje: MARXIZMUS-SZENILIZMUS!!!!
A Magyar Állami Operaház új szlogenje: MARXIZMUS-SZENILIZMUS!!!!
562 Petrovics Emil 2003-07-09 00:15:36
Fekete Attila!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Fekete Attila!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
561 kalahari 2003-07-09 00:09:10
Én örültem Csajkovszkijnak, hátha jövőre el is tudok menni... Kinek van ötlete, hogy a Pikk Dámában ki énekelje Hermannt? :-)
Én örültem Csajkovszkijnak, hátha jövőre el is tudok menni... Kinek van ötlete, hogy a Pikk Dámában ki énekelje Hermannt? :-)
560 yeti 2003-07-08 23:52:10
Érdekes a Miskolccal kapcsolatos felvetés, miszerint rossz ötlet Csajkovszkij választása, hiszen talán 4 operája ismert. Miért, Bartóknak sokkal több?
Érdekes a Miskolccal kapcsolatos felvetés, miszerint rossz ötlet Csajkovszkij választása, hiszen talán 4 operája ismert. Miért, Bartóknak sokkal több?
559 BUX 2003-07-08 18:47:45
Az érdekes lesz, ha Hiller veszi a bátorságot, lapátra teszi a két főembert és pályáztatás nélkül kinevezi Martont. M.É. mint közalkalmazott, jól hangzik nem? Ha az intendáns Locsmándi pénzének kétszeresét kapja, vajon a Sz. helyére álló Martont Sz. fizetéséhez képest mennyi illetné meg, ami kifejezné a kettőjük munkájának hasznossága közötti különbséget?? Fele, triplája, tízszerese, mennyi? (Úgy tudom, Szegeden Gregor József jelképes évi egy forintért segít a színháznak.)
Az érdekes lesz, ha Hiller veszi a bátorságot, lapátra teszi a két főembert és pályáztatás nélkül kinevezi Martont. M.É. mint közalkalmazott, jól hangzik nem? Ha az intendáns Locsmándi pénzének kétszeresét kapja, vajon a Sz. helyére álló Martont Sz. fizetéséhez képest mennyi illetné meg, ami kifejezné a kettőjük munkájának hasznossága közötti különbséget?? Fele, triplája, tízszerese, mennyi? (Úgy tudom, Szegeden Gregor József jelképes évi egy forintért segít a színháznak.)
558 kalahari 2003-07-08 17:48:07
Hát, a Fáy-interjúból keveset tudtam meg Martonról. Az állonvágás persze nagyon fontos, de róla keveset árul el...
Hát, a Fáy-interjúból keveset tudtam meg Martonról. Az állonvágás persze nagyon fontos, de róla keveset árul el...
557 KK 2003-07-08 15:28:50
Per pillanat jól megérdemelt pihenését tölti, de ha visszatér a net közelébe, bizonyára válaszol.
Per pillanat jól megérdemelt pihenését tölti, de ha visszatér a net közelébe, bizonyára válaszol.
556 Szilgyo 2003-07-08 15:19:24
Lehet, hogy Marton Éva ekkora pályafutással a háta megett megteheti, de szerintem egy kicsit nagyképűen nyilatkozgat...TéPé-nek mi ezzel kapcsolatban a meglátása, ha le szabad írni?
Lehet, hogy Marton Éva ekkora pályafutással a háta megett megteheti, de szerintem egy kicsit nagyképűen nyilatkozgat...TéPé-nek mi ezzel kapcsolatban a meglátása, ha le szabad írni?
555 agyament 2003-07-08 15:10:15
Részlet egy Szinetár interjúból (168óra): - Amióta menesztették az MTV-ből, igazgatta az operettszínházat, és másodjára választották meg az Opera élére. Ambíciói ilyen nagyok, vagy mindenféle politikai kurzus kedvence? - Hadd mondjam nagyképűen: azért választottak meg hosszú időre vezetőnek, mert nem ilyenek az ambícióim. Lao-ce írta: csak annak szabad hatalmat adni, aki azt utálja. Én utálom. No comment.
Részlet egy Szinetár interjúból (168óra): - Amióta menesztették az MTV-ből, igazgatta az operettszínházat, és másodjára választották meg az Opera élére. Ambíciói ilyen nagyok, vagy mindenféle politikai kurzus kedvence? - Hadd mondjam nagyképűen: azért választottak meg hosszú időre vezetőnek, mert nem ilyenek az ambícióim. Lao-ce írta: csak annak szabad hatalmat adni, aki azt utálja. Én utálom. No comment.
554 Caligula 2003-07-08 14:53:01
Fáy doktor is készített egy Marton interjút (lásd NSZ), de furcsállom, hogy csak úgy odaveti hogy \"rossz a híre\". Amúgy nem más, mint egy anekdota-gyűjtemény. Jó lesz elrakni az utókornak. Másra nem.
Fáy doktor is készített egy Marton interjút (lásd NSZ), de furcsállom, hogy csak úgy odaveti hogy \"rossz a híre\". Amúgy nem más, mint egy anekdota-gyűjtemény. Jó lesz elrakni az utókornak. Másra nem.
553 esz-té-ká 2003-07-07 22:38:27
kalahari szerintem túlliheged ezt a nyelv dolgot
kalahari szerintem túlliheged ezt a nyelv dolgot
552 kalahari 2003-07-07 18:57:30
Szinetár-ügyben egyetértek, de a magyar világsztár is elsősorban magyar, és csak azután világsztár. Ez vonatkozik Rost Andreára is... A cikkből úgy tűnik, Martont eddig nem foglalkoztatta a honlap nyelve, de lehet, hogy ezután lesz magyarul is, és ennek örülök.
Szinetár-ügyben egyetértek, de a magyar világsztár is elsősorban magyar, és csak azután világsztár. Ez vonatkozik Rost Andreára is... A cikkből úgy tűnik, Martont eddig nem foglalkoztatta a honlap nyelve, de lehet, hogy ezután lesz magyarul is, és ennek örülök.
551 Józsi 2003-07-07 17:28:07
Én nem tartom furcsának, ha egy itthon eddig nem foglalkoztatott magyar világsztárnak kizárólag angol nyelvű honlapja van. Engem sokkal inkább meglep, hogy az Operaház jelenlegi címeres főigazgatója, akit szinte kizárólag itthon foglalkoztatnak, nem tartja szükségesnek, hogy magyar nyelven (is!!) szóljon hozzánk. (www.szinetarmiklos.hu) Egyébként Marton Éva lapját véletlenül nem a rajongói készítik és tartják fenn? Mert akkor nekik kéne címezni a dolgokat és nem az énekesnőnek. (Ezt kérdezem a riportertől is!)
Én nem tartom furcsának, ha egy itthon eddig nem foglalkoztatott magyar világsztárnak kizárólag angol nyelvű honlapja van. Engem sokkal inkább meglep, hogy az Operaház jelenlegi címeres főigazgatója, akit szinte kizárólag itthon foglalkoztatnak, nem tartja szükségesnek, hogy magyar nyelven (is!!) szóljon hozzánk. (www.szinetarmiklos.hu) Egyébként Marton Éva lapját véletlenül nem a rajongói készítik és tartják fenn? Mert akkor nekik kéne címezni a dolgokat és nem az énekesnőnek. (Ezt kérdezem a riportertől is!)
550 kalahari 2003-07-07 15:49:18
Nagy öröm, hogy lesz magyar nyelvű honlapja, csak azt nem értem, miért lepődött meg ennyire. Neki nem természetes? Azt mondta, hogy a 25. jubileumán magyarul akart énekelni (Gertrúd), de ugyanez nem fontos, ha egy honlapról van szó. Én lihegem túl, vagy Nektek is furcsa?
Nagy öröm, hogy lesz magyar nyelvű honlapja, csak azt nem értem, miért lepődött meg ennyire. Neki nem természetes? Azt mondta, hogy a 25. jubileumán magyarul akart énekelni (Gertrúd), de ugyanez nem fontos, ha egy honlapról van szó. Én lihegem túl, vagy Nektek is furcsa?
549 Búbánat 2003-07-07 10:43:05
Nem tudhatjuk, hogy a háttérben nincs-e valami összefonódás közte és a jelenlegi vezetés között. Vagy idővel a helyzet azt diktálja, hogy vállaljon el valamilyen szakértői, tanácsadói posztot, ha már - szavai szerint - annyira jóban van a főintendáns úrral. Még az is kitelik tőlük, hogy összefogjon egymással a korábbi sikertelen pályázó és a jelenlegi nyertes (esetleg bújtatva a férj révén). Minden megtörténhet.
Nem tudhatjuk, hogy a háttérben nincs-e valami összefonódás közte és a jelenlegi vezetés között. Vagy idővel a helyzet azt diktálja, hogy vállaljon el valamilyen szakértői, tanácsadói posztot, ha már - szavai szerint - annyira jóban van a főintendáns úrral. Még az is kitelik tőlük, hogy összefogjon egymással a korábbi sikertelen pályázó és a jelenlegi nyertes (esetleg bújtatva a férj révén). Minden megtörténhet.
548 agyament 2003-07-07 10:07:35
Azt mondta, hogy többet már nem pályázik. Pályázat nélkül pedig nem neveznek ki senkit. Reménytelen.
Azt mondta, hogy többet már nem pályázik. Pályázat nélkül pedig nem neveznek ki senkit. Reménytelen.
547 Búbánat 2003-07-07 10:04:10
Marton interjújában egyértelműen fogalmazott, amikor Tóth Péter újságíró-szerkesztő úr azon kérdésére, hogy hol helyezkedik el a magyar operajátszás a nemzetközi mezőnyben, úgy válaszolt, hogy „Magyarországon”. Ebben minden benne van. Megemlíti, hogy jóban van Szinetárral, de azért megfogalmazza kritikáit a jelenlegi vezetés módszereit illetően, ahogy nem rejti véka alá Győriványi idején általa tapasztaltakat bíráló véleményét sem. Persze, mondhatjuk, a kívülről érkezettek mindent másként látnak, értékelnek, mint mi idehaza. Győriványitól ezt nem fogadták el, Lyonban Fischertől sem, most Martontól elfogadjuk építő javaslatait? Igaz, ő nincs még benne a menedzsmentben. Egyelőre. Vajon ő lesz a mi megváltónk?
Marton interjújában egyértelműen fogalmazott, amikor Tóth Péter újságíró-szerkesztő úr azon kérdésére, hogy hol helyezkedik el a magyar operajátszás a nemzetközi mezőnyben, úgy válaszolt, hogy „Magyarországon”. Ebben minden benne van. Megemlíti, hogy jóban van Szinetárral, de azért megfogalmazza kritikáit a jelenlegi vezetés módszereit illetően, ahogy nem rejti véka alá Győriványi idején általa tapasztaltakat bíráló véleményét sem. Persze, mondhatjuk, a kívülről érkezettek mindent másként látnak, értékelnek, mint mi idehaza. Győriványitól ezt nem fogadták el, Lyonban Fischertől sem, most Martontól elfogadjuk építő javaslatait? Igaz, ő nincs még benne a menedzsmentben. Egyelőre. Vajon ő lesz a mi megváltónk?
546 cintula 2003-07-06 22:29:42
Operát hallgatni Bécsbe, massziroztatni Bangkokba...
Operát hallgatni Bécsbe, massziroztatni Bangkokba...
545 sphynx 2003-07-06 20:16:33
Én a bankokba. De az se baj, ha csak egy van: a bankba.
Én a bankokba. De az se baj, ha csak egy van: a bankba.
544 kalahari 2003-07-06 19:37:39
Cintula! Miért, Te hova mennél, ha választhatnál? Bécsbe, vagy Bangkokba? :-)
Cintula! Miért, Te hova mennél, ha választhatnál? Bécsbe, vagy Bangkokba? :-)
543 Negro 2003-07-06 09:45:27
Nem tudhatjuk, hogy egyszerűen butaság vagy szándékos félrevezetés a blokkos és a stagione rendszer összekeverése. Ha még egy Fischer Iván kaliberű ember sem tudja mi történt az Operaházban, mit várjunk az újságok fizetett hírgyártóitól. Ami rosszabb, Operánk jelenlegi zenei vezetője, aki számára \"a szakszerűtlenség a legbűnösebb dolog\", Győriványi kapcsán folyamatosan bekavar, blokk-rendszer helyett stagionéról beszél. Idemásolom a Népszabadságban megjelent és más okból is elhíresült riport vonatkozó mondatait. A szakszerűtlenség számomra a legbűnösebb dolog. Bántó volt Győriványiék szándékainak radikális agresszivitása, amely ráadásul temérdek rossz és Magyarországon alkalmazhatatlan elvből táplálkozott. Mint például az olasz gyakorlatból ismert stagione-rendszernek az immár több évszázados, német nyelvterületen működő társulati gyakorlatra való átültetési kísérlete.
Nem tudhatjuk, hogy egyszerűen butaság vagy szándékos félrevezetés a blokkos és a stagione rendszer összekeverése. Ha még egy Fischer Iván kaliberű ember sem tudja mi történt az Operaházban, mit várjunk az újságok fizetett hírgyártóitól. Ami rosszabb, Operánk jelenlegi zenei vezetője, aki számára \"a szakszerűtlenség a legbűnösebb dolog\", Győriványi kapcsán folyamatosan bekavar, blokk-rendszer helyett stagionéról beszél. Idemásolom a Népszabadságban megjelent és más okból is elhíresült riport vonatkozó mondatait. A szakszerűtlenség számomra a legbűnösebb dolog. Bántó volt Győriványiék szándékainak radikális agresszivitása, amely ráadásul temérdek rossz és Magyarországon alkalmazhatatlan elvből táplálkozott. Mint például az olasz gyakorlatból ismert stagione-rendszernek az immár több évszázados, német nyelvterületen működő társulati gyakorlatra való átültetési kísérlete.
542 cintula 2003-07-06 09:21:43
Az Utolsó keringőről írtakkal teljesen egyetértek. Szívesen olvastam volna magáról az előadásról vagyis mindkét operáról (és azok összhatásáról) is néhány szót. Érdekes módon az ajtó a Puccini operában is pont a nézővel szemben helyezkedik el, és szintúgy ki-bejárnak rajta. Az előző darab idő- v. elmúlás-kapuján Schiccchi rózsaszín reménysugarak között lép az örökségen kesergők életébe. Ügyes darabpárosítás vagy véletlen összecsengés?
Az Utolsó keringőről írtakkal teljesen egyetértek. Szívesen olvastam volna magáról az előadásról vagyis mindkét operáról (és azok összhatásáról) is néhány szót. Érdekes módon az ajtó a Puccini operában is pont a nézővel szemben helyezkedik el, és szintúgy ki-bejárnak rajta. Az előző darab idő- v. elmúlás-kapuján Schiccchi rózsaszín reménysugarak között lép az örökségen kesergők életébe. Ügyes darabpárosítás vagy véletlen összecsengés?
541 cintula 2003-07-06 09:19:44
Thaiföld? És visszahívjuk a Thaiföldi Operát? Vagy x.y. reménykedik thaiföldi vendégrendezői meghívásban? Miért nem olyan piacon méretjük meg magunkat ahol van európai operakultúra, és ahol értenek is hozzá??
Thaiföld? És visszahívjuk a Thaiföldi Operát? Vagy x.y. reménykedik thaiföldi vendégrendezői meghívásban? Miért nem olyan piacon méretjük meg magunkat ahol van európai operakultúra, és ahol értenek is hozzá??
540 kalahari 2003-07-05 15:13:20
Valahol olvastam, hogy Thaiföld és Japán a célpont.
Valahol olvastam, hogy Thaiföld és Japán a célpont.
539 Marco P. 2003-07-05 13:21:33
Valami nagy turnéra készül az Opera. Tudja valaki hová mennek?
Valami nagy turnéra készül az Opera. Tudja valaki hová mennek?
538 rue du Bac 2003-07-05 10:33:22
A magyar media tavaly Rath onkenyessegeivel volt tele. Hallom, tavolleteit is kifogasoltak. Fischerrel, a francia zenei kozvelemenyben diktatorkent ismert zeneigazgatoval megis szimpatizalnak. Pedig Fischer sem volt sokat Lyonban, es a nevehez fuzodo eloadasokat is rendre biralta a kritika. (Ez lenne a kovetkezetes magyar sajto?) Jo lenne eszrevennek, az embereknek eleguk van a muveszkedo, onmegvalositgato karmester-rendezokbol. Lyonban is popularis szinhazat akarnak. Raadasul eppen az, a szinhazat mukodteto Allam (a penzt tovabb oszto onkormanyzat kepeben) akar jobban mukodo, nepszerubb szinhazat. A leepites nem egy technokrata, a muveszethez mit sem konyito foigazgato onkenyes dontese. Az ellentet a muveszeirol gondosokodni kivano es a kozpenzeket a leheto legjobban felhesznalni kivano Allam kozott feszul.Ez a ket szempont nehezen osszeegyeztetheto.A szocialis viragzasnak Europaban vege. Ezt a zeneszeknek is el kell fogadniuk.
A magyar media tavaly Rath onkenyessegeivel volt tele. Hallom, tavolleteit is kifogasoltak. Fischerrel, a francia zenei kozvelemenyben diktatorkent ismert zeneigazgatoval megis szimpatizalnak. Pedig Fischer sem volt sokat Lyonban, es a nevehez fuzodo eloadasokat is rendre biralta a kritika. (Ez lenne a kovetkezetes magyar sajto?) Jo lenne eszrevennek, az embereknek eleguk van a muveszkedo, onmegvalositgato karmester-rendezokbol. Lyonban is popularis szinhazat akarnak. Raadasul eppen az, a szinhazat mukodteto Allam (a penzt tovabb oszto onkormanyzat kepeben) akar jobban mukodo, nepszerubb szinhazat. A leepites nem egy technokrata, a muveszethez mit sem konyito foigazgato onkenyes dontese. Az ellentet a muveszeirol gondosokodni kivano es a kozpenzeket a leheto legjobban felhesznalni kivano Allam kozott feszul.Ez a ket szempont nehezen osszeegyeztetheto.A szocialis viragzasnak Europaban vege. Ezt a zeneszeknek is el kell fogadniuk.
537 Teofil 2003-07-04 18:03:29
Bocs, még egy dolog, ami teljesen különbözik a Népszabadság szerinti kísérteties hasonlóságból: Lyon Városának tanácsában hiába szorgalmazza néhány képviselő az Opera privatizálását, Dorny főigazgató ragaszkodik az állami léthez. Nálunk Locsmándi KHT-sítani akart, náluk az operavezetés továbbra is tisztán közpénzből finanszírozást akar (csak éppen állandó státuszú énekesek nélkül).
Bocs, még egy dolog, ami teljesen különbözik a Népszabadság szerinti kísérteties hasonlóságból: Lyon Városának tanácsában hiába szorgalmazza néhány képviselő az Opera privatizálását, Dorny főigazgató ragaszkodik az állami léthez. Nálunk Locsmándi KHT-sítani akart, náluk az operavezetés továbbra is tisztán közpénzből finanszírozást akar (csak éppen állandó státuszú énekesek nélkül).
536 Teofil 2003-07-04 18:01:09
A visszafelé siránkozást én sem szeretem. De azt sem kedvelem, ha a napi történések kapcsán ütnek (vagy ütni próbálnak) az előző operai rezsimen, és jogosnak érzem, ha a megtévesztő vagy félreinformáló mondatok nem maradnak megjegyzés nélkül. Itt van pl Fischer Iván leváltása. A Momus-ban olvasottak nyomán megnéztem a Népszabadság június 30-i számát, és a leváltásról szóló írásban Fischert idézve (vagy az ő szájába adva) megtaláltam azt a kifogásolható megjegyzést. A cikk szerint az, ami Lyonban történt kísértetiesen hasonlít arra, amire a Győrivány Ráth György nevével fémjelzett vezetés törekedett. Dzsnecó láma hozzászólása világosan rámutat arra, hogy a párhuzam a jereváni rádiós vicc osztogat és fosztogatjának szintjén áll. Amiért írok, az az érem másik oldala, és az ügy szerintem valódi párhuzama. Először is, amíg a témára Magyarországon rákattanó két országos napilap nagyon szép képet festett a jogaiért és a kirakni akart művészekért síkra szálló Fischerről, addig a lyoni operával és Fisherrel szemben egy-másfél éve folyamatosan hangoztatott problémákról nem vagy alig beszélt. A Lyoni Operaház Franciaország két központi költségvetési forrásból finanszírozott operáinak egyike. Az intézmény munkájával szemben elhangzó legfőbb kifogások: nem átlátható gazdálkodás, elitista művészetpolitika, a fiatal korosztály megmozgatásának teljes hiánya, az előadások iránti közepes érdeklődésen változtatatni képtelenség. A helyzettel elégedetlen Lyon városa a színház élére a Londoni Szimfonikusok művészeti igazgatóját, a 40 éves belga Serge Dornyt szerződtette. Munkaadói Dornytól a költségék lefaragását, áttekinthető gazdálkodást, aktívabb közönség- és ifjúságpolitikát vártak. Dorny megérkezett és belekezdett programjának megvalósításába. (Azt teszi, amit szerződött.) Első lépése számos művészeti alkalmazott (énekesek, korrepetitorok, Fischer asszisztensei stb) szerződésének felmondása. (Pesten is meg kívántak válni 30 művésztől, de ismereteim szerint Gy. csak az éneklésre nehezen fogható művészek távozását kívánta, a színház továbbra is alkalmazott volna 40-50 énekest). Lyonban teljes a leépítés, függetlenül az énekesek, korrepetitorok stb teljesítőképességtől. A Népszabadságban lehozott megtévesztő párhuzam helyett sokkal inkább adódik a két leváltott zeneigazgató között egy másik kapcsolat, nevezetesen, a művészeti terület kérdései feletti abszolút hatalom igénye. Elég ehhez megnézni Fischer saját honlapját, ahol egy nyílt levelében elpanaszolja, hogy a szerinte főleg adminisztratív feladatokat jelentő főigazgatói munkát az új főigazgató úgy értelmezi, mint aki a művészeti kérdésekbe is beleszólhat, és Fischer kifogásolja, hogy a döntéseket a főigazgató gyakran az ő megkérdezése nélkül hozza. Vagyis, ö azt az állapotot kívánja vissza, amikor művészeti kérdésekben övé volt a főszerep, ahogy Pesten Győriványi és Locsmándi esetében történt, és amely leosztásban a főigazgató szinte csak hivatalnokként aláírt (Szinetár kedvenc fordulatával élve).) Fischer nevére keresve egyébként nem egy cikket találhatunk a francia sajtóban, ahol megemlítik ellentmondást nem tűrő természetét, és a mindenbe -a rendezői munkába is- beleszólni akarását, összeférhetetlenségét. Úgy tűnik, Fischer egy Gy.hoz hasonló karakter, a zeneigazgatói befolyási övezet tekintetében ő is a Győriványi által gyakoroltakat szereti. Meglátásom szerint Lyonban az új igazgató érkezésével nem a nálunk leváltott vezetőkéhez, hanem az Operában MA hatalmon lévőkéhez hasonló lett a vezetési rend (a művészeti kérdésekbe is beleszóló intendáns + csökkentett hatalmú, folyamatos jelenlétre kötelezett zeneigazgató stb) szemben Fischer Iván eddig birtokolt (Győriványihoz hasonló) hatalmával és munkabeosztásával. Egyébként a Fischert sirató Varsányi és Retkes újságírók nem említik hogy Fischer Győriványihoz hasonlóan gyakran volt távol munkahelyétől (nála ezt az itthoni újságírók persze nem fájlalják), Gy. egy szezonban négy, F. három szezon alatt tizenhat hónapot. A lehetséges párhuzamok híján lévő újságírónak ajánlhatnánk még azt is, hogy GyRGy, Locsmándi és Dorny is vállalt programjuk megvalósításába fogtak, és ez népszerűtlen lépéseket is jelent. Hogy kínálkozó lehetőségek helyett miért egy nem helytálló (de a tavaly történteket utólag is jó ellenszenvessé tévő) hasonlatot kellett Fischer szájába adni, el sem tudom képzelni. Összefoglalva: Fischer zeneigazgatói habitusa és tevékenysége sokban hasonlít Győriványiéra, az új lyoni igazgató viszont teljes más hatalmi leosztásban és mást csinál, mint a L./Gy. páros. Megkérdezném: kell nekünk Fischer mint intendáns vagy zeneigazgató?
A visszafelé siránkozást én sem szeretem. De azt sem kedvelem, ha a napi történések kapcsán ütnek (vagy ütni próbálnak) az előző operai rezsimen, és jogosnak érzem, ha a megtévesztő vagy félreinformáló mondatok nem maradnak megjegyzés nélkül. Itt van pl Fischer Iván leváltása. A Momus-ban olvasottak nyomán megnéztem a Népszabadság június 30-i számát, és a leváltásról szóló írásban Fischert idézve (vagy az ő szájába adva) megtaláltam azt a kifogásolható megjegyzést. A cikk szerint az, ami Lyonban történt kísértetiesen hasonlít arra, amire a Győrivány Ráth György nevével fémjelzett vezetés törekedett. Dzsnecó láma hozzászólása világosan rámutat arra, hogy a párhuzam a jereváni rádiós vicc osztogat és fosztogatjának szintjén áll. Amiért írok, az az érem másik oldala, és az ügy szerintem valódi párhuzama. Először is, amíg a témára Magyarországon rákattanó két országos napilap nagyon szép képet festett a jogaiért és a kirakni akart művészekért síkra szálló Fischerről, addig a lyoni operával és Fisherrel szemben egy-másfél éve folyamatosan hangoztatott problémákról nem vagy alig beszélt. A Lyoni Operaház Franciaország két központi költségvetési forrásból finanszírozott operáinak egyike. Az intézmény munkájával szemben elhangzó legfőbb kifogások: nem átlátható gazdálkodás, elitista művészetpolitika, a fiatal korosztály megmozgatásának teljes hiánya, az előadások iránti közepes érdeklődésen változtatatni képtelenség. A helyzettel elégedetlen Lyon városa a színház élére a Londoni Szimfonikusok művészeti igazgatóját, a 40 éves belga Serge Dornyt szerződtette. Munkaadói Dornytól a költségék lefaragását, áttekinthető gazdálkodást, aktívabb közönség- és ifjúságpolitikát vártak. Dorny megérkezett és belekezdett programjának megvalósításába. (Azt teszi, amit szerződött.) Első lépése számos művészeti alkalmazott (énekesek, korrepetitorok, Fischer asszisztensei stb) szerződésének felmondása. (Pesten is meg kívántak válni 30 művésztől, de ismereteim szerint Gy. csak az éneklésre nehezen fogható művészek távozását kívánta, a színház továbbra is alkalmazott volna 40-50 énekest). Lyonban teljes a leépítés, függetlenül az énekesek, korrepetitorok stb teljesítőképességtől. A Népszabadságban lehozott megtévesztő párhuzam helyett sokkal inkább adódik a két leváltott zeneigazgató között egy másik kapcsolat, nevezetesen, a művészeti terület kérdései feletti abszolút hatalom igénye. Elég ehhez megnézni Fischer saját honlapját, ahol egy nyílt levelében elpanaszolja, hogy a szerinte főleg adminisztratív feladatokat jelentő főigazgatói munkát az új főigazgató úgy értelmezi, mint aki a művészeti kérdésekbe is beleszólhat, és Fischer kifogásolja, hogy a döntéseket a főigazgató gyakran az ő megkérdezése nélkül hozza. Vagyis, ö azt az állapotot kívánja vissza, amikor művészeti kérdésekben övé volt a főszerep, ahogy Pesten Győriványi és Locsmándi esetében történt, és amely leosztásban a főigazgató szinte csak hivatalnokként aláírt (Szinetár kedvenc fordulatával élve).) Fischer nevére keresve egyébként nem egy cikket találhatunk a francia sajtóban, ahol megemlítik ellentmondást nem tűrő természetét, és a mindenbe -a rendezői munkába is- beleszólni akarását, összeférhetetlenségét. Úgy tűnik, Fischer egy Gy.hoz hasonló karakter, a zeneigazgatói befolyási övezet tekintetében ő is a Győriványi által gyakoroltakat szereti. Meglátásom szerint Lyonban az új igazgató érkezésével nem a nálunk leváltott vezetőkéhez, hanem az Operában MA hatalmon lévőkéhez hasonló lett a vezetési rend (a művészeti kérdésekbe is beleszóló intendáns + csökkentett hatalmú, folyamatos jelenlétre kötelezett zeneigazgató stb) szemben Fischer Iván eddig birtokolt (Győriványihoz hasonló) hatalmával és munkabeosztásával. Egyébként a Fischert sirató Varsányi és Retkes újságírók nem említik hogy Fischer Győriványihoz hasonlóan gyakran volt távol munkahelyétől (nála ezt az itthoni újságírók persze nem fájlalják), Gy. egy szezonban négy, F. három szezon alatt tizenhat hónapot. A lehetséges párhuzamok híján lévő újságírónak ajánlhatnánk még azt is, hogy GyRGy, Locsmándi és Dorny is vállalt programjuk megvalósításába fogtak, és ez népszerűtlen lépéseket is jelent. Hogy kínálkozó lehetőségek helyett miért egy nem helytálló (de a tavaly történteket utólag is jó ellenszenvessé tévő) hasonlatot kellett Fischer szájába adni, el sem tudom képzelni. Összefoglalva: Fischer zeneigazgatói habitusa és tevékenysége sokban hasonlít Győriványiéra, az új lyoni igazgató viszont teljes más hatalmi leosztásban és mást csinál, mint a L./Gy. páros. Megkérdezném: kell nekünk Fischer mint intendáns vagy zeneigazgató?
535 yeti 2003-07-04 17:57:54
Nem mondtam, hogy a Ház játszotta, mert pontosan nem is voltam biztos benne, hogy kik adták elő. Én csak a történetet ismertem - karnagy hozzászólása alapján azért van rá esély, hogy igaz legyen.
Nem mondtam, hogy a Ház játszotta, mert pontosan nem is voltam biztos benne, hogy kik adták elő. Én csak a történetet ismertem - karnagy hozzászólása alapján azért van rá esély, hogy igaz legyen.
534 daunerni 2003-07-04 17:39:59
A pontos évet nem tudnám megmondani hirtelen, de én láttam Trisztánt nem annyira nagyon-nagyon régen. Trisztán: Molnár András Izolda: Kasza Katalin Marke: Begányi etc.
A pontos évet nem tudnám megmondani hirtelen, de én láttam Trisztánt nem annyira nagyon-nagyon régen. Trisztán: Molnár András Izolda: Kasza Katalin Marke: Begányi etc.
533 okarina 2003-07-04 16:25:58
A Best magazinban megjelent egy beszélgetés Polgár Lászlóval. A művész érezhetően szomorúan meséli el, hogy az Opera mostani vezetése nyugdíjazta. Az ő és a többi művész mellőzésének híre a napilapok kulturális rovataiban nem téma. (Az ÉS, a Gondolatjel, a 16 óra is hallgat.) Kit tud valamit? Mi történik az Operában?
A Best magazinban megjelent egy beszélgetés Polgár Lászlóval. A művész érezhetően szomorúan meséli el, hogy az Opera mostani vezetése nyugdíjazta. Az ő és a többi művész mellőzésének híre a napilapok kulturális rovataiban nem téma. (Az ÉS, a Gondolatjel, a 16 óra is hallgat.) Kit tud valamit? Mi történik az Operában?
532 Megén 2003-07-04 10:21:10
Agyament, azért ezek komoly átmenetek voltak, míg idáig eljutottál!
Agyament, azért ezek komoly átmenetek voltak, míg idáig eljutottál!
531 karnagy 2003-07-04 09:56:57
De volt Trisztán! A mannheimiek vendégjátékaként két előadás volt, ha jól emlékszem.
De volt Trisztán! A mannheimiek vendégjátékaként két előadás volt, ha jól emlékszem.
530 Búbánat 2003-07-04 09:47:48
Ugye, van valami olyan közmondásunk, hogy az egyik kutya, a másik eb...
Ugye, van valami olyan közmondásunk, hogy az egyik kutya, a másik eb...
529 agyament 2003-07-04 08:52:10
Brilliáns logikával ki kell következtetnem, hogy a következő Szinetár Fischer lesz.
Brilliáns logikával ki kell következtetnem, hogy a következő Szinetár Fischer lesz.
528 Bulvár Kund 2003-07-04 00:30:39
Yeti! Rockenbauer ideje alatt egyáltalán nem játszottunk Trisztánt. Sőt, gyanítom, R. koránál fogva, Pesten nem is igen láthatott Trisztánt felnőtt fejjel.
Yeti! Rockenbauer ideje alatt egyáltalán nem játszottunk Trisztánt. Sőt, gyanítom, R. koránál fogva, Pesten nem is igen láthatott Trisztánt felnőtt fejjel.
