1527 aktuű 2003-09-18 16:23:27
A bangkoki vendégjátékról a dalszínház kommünikéjében ez áll: „Tíznapos bangkoki vendégjátékra indul szeptember 13-án, szombaton a Magyar Állami Operaház. A dalszínház társulata két Tosca- és két Turandot-előadással szerepel a Bangkoki Nemzetközi Opera- és Balettfesztiválon.” Ha jól értelmezem a fórumon és a fesztiválról a thai honlapon hozzáférhető infot, az Operaház társulatának operát játszó részegységéből (operatagozat?) kialakított része utazott vendégjátékra. Ha a zenekar tényleg itthon maradt, és ezt a létszámot kb 80 főnek vesszük (apróság), akkor a thaiak által megadott 200 főből 120 lehet a mienk. Ezek szerint a Puccini operák kb 60% magyar, 40% külföldi erővel szólalnak meg. (A mellékszereplőkről semmit nem tudunk.) A „dalszínház társulata két Tosca- és két Turandot-előadással szerepel kitétel tehát nem állja meg a helyét. A sikernek drukkolva kíváncsian várom., hogy a vendégjáték fogadtatásáról szóló beszámolók megemlékeznek-e a társulat produkciójában közreműködő orosz (azeri, türkmén stb) zenekarról és a többi besegítőről.
A bangkoki vendégjátékról a dalszínház kommünikéjében ez áll: „Tíznapos bangkoki vendégjátékra indul szeptember 13-án, szombaton a Magyar Állami Operaház. A dalszínház társulata két Tosca- és két Turandot-előadással szerepel a Bangkoki Nemzetközi Opera- és Balettfesztiválon.” Ha jól értelmezem a fórumon és a fesztiválról a thai honlapon hozzáférhető infot, az Operaház társulatának operát játszó részegységéből (operatagozat?) kialakított része utazott vendégjátékra. Ha a zenekar tényleg itthon maradt, és ezt a létszámot kb 80 főnek vesszük (apróság), akkor a thaiak által megadott 200 főből 120 lehet a mienk. Ezek szerint a Puccini operák kb 60% magyar, 40% külföldi erővel szólalnak meg. (A mellékszereplőkről semmit nem tudunk.) A „dalszínház társulata két Tosca- és két Turandot-előadással szerepel kitétel tehát nem állja meg a helyét. A sikernek drukkolva kíváncsian várom., hogy a vendégjáték fogadtatásáról szóló beszámolók megemlékeznek-e a társulat produkciójában közreműködő orosz (azeri, türkmén stb) zenekarról és a többi besegítőről.
1526 cintula 2003-09-18 16:15:26
Pajtás, cipészműhelyről te beszélsz, mi a Tokaji borózóba megyünk és Hungaricumokkal ismerkedünk. (Kiváló művészek is járnak ide.)
Pajtás, cipészműhelyről te beszélsz, mi a Tokaji borózóba megyünk és Hungaricumokkal ismerkedünk. (Kiváló művészek is járnak ide.)
1525 Búbánat 2003-09-18 16:12:16
Az is érdekelne, hogy miért Puccini, miért Tosca és Turandot? Thaiföld ragaszkodott a szerzőhöz és ezekhez a művekhez? Ha Szinetár szabad kezet kapott, akkor meg még érthetetlenebb számomra az egész. És ha már Thaiföld, akkor egy kis kilincselésel átvihette volna a nevezett produkciókat a szomszédos országokba is (Burma, Kambodzsa, Laosz, Szingapur, Indonézia stb.) Bizonyára nagy lelkesedéssel fogadnák ott is az egzotikus magyar társulatot.
Az is érdekelne, hogy miért Puccini, miért Tosca és Turandot? Thaiföld ragaszkodott a szerzőhöz és ezekhez a művekhez? Ha Szinetár szabad kezet kapott, akkor meg még érthetetlenebb számomra az egész. És ha már Thaiföld, akkor egy kis kilincselésel átvihette volna a nevezett produkciókat a szomszédos országokba is (Burma, Kambodzsa, Laosz, Szingapur, Indonézia stb.) Bizonyára nagy lelkesedéssel fogadnák ott is az egzotikus magyar társulatot.
1524 timbuktu 2003-09-18 16:03:04
Nono Cintula, nem csak a pénz számít, olyan helyre kell menni ahol a vezetőség még nem turistáskodott, meg ahol nem ismerik a darabot. Ez fontos! : -)))))))
Nono Cintula, nem csak a pénz számít, olyan helyre kell menni ahol a vezetőség még nem turistáskodott, meg ahol nem ismerik a darabot. Ez fontos! : -)))))))
1523 Megén 2003-09-18 15:59:05
Hát nincs senki az operások közül, aki megcáfolná, hogy ott az élet csak a cipészműhely felesére való rájárásból áll?
Hát nincs senki az operások közül, aki megcáfolná, hogy ott az élet csak a cipészműhely felesére való rájárásból áll?
1522 cintula 2003-09-18 15:48:39
Erról van szó. Tessék örülni hogy Thaiföldre még hívnak, máshova ezzel a haknival úgy se jutunk el. Mi kell a csepürágónak? A lé. Az meg lesz. Akkor mi a baj? Bedobunk egy felest?
Erról van szó. Tessék örülni hogy Thaiföldre még hívnak, máshova ezzel a haknival úgy se jutunk el. Mi kell a csepürágónak? A lé. Az meg lesz. Akkor mi a baj? Bedobunk egy felest?
1521 agyament 2003-09-18 14:42:16
Sándor cárnak pl már kiválóan megy :-))
Sándor cárnak pl már kiválóan megy :-))
1520 agyament 2003-09-18 14:41:06
Info! Megén lelkét (kicsit) ismerve, biztos vagyok benne, hogy megpróbált pozitívat keresni az ügyben. Köszönjük, hogy felhívtad figyelmüket a thaiföldi szörnyűségekre. Attól tartok, a MÁO gárdáját nem fogják otttartani rabszolgának. :-) Fityisz! Rád is vonatkoznak az egymás iránti tiszteletet kérő alapvető igények. Ha pedig viccelni óhajtasz, akkor rakjál :-) vagy *** jelet. Köszi.
Info! Megén lelkét (kicsit) ismerve, biztos vagyok benne, hogy megpróbált pozitívat keresni az ügyben. Köszönjük, hogy felhívtad figyelmüket a thaiföldi szörnyűségekre. Attól tartok, a MÁO gárdáját nem fogják otttartani rabszolgának. :-) Fityisz! Rád is vonatkoznak az egymás iránti tiszteletet kérő alapvető igények. Ha pedig viccelni óhajtasz, akkor rakjál :-) vagy *** jelet. Köszi.
1519 Sándor cár 2003-09-18 14:40:47
Tekintettel az érdelődésre (kereslet-kínálat, ilyesmi) javaslom a Café Momus átkeresztelését Operaházi HArsonára, és akkor nem kéne minden más hülyeséggel fogolakozni. :-)))))))))))
Tekintettel az érdelődésre (kereslet-kínálat, ilyesmi) javaslom a Café Momus átkeresztelését Operaházi HArsonára, és akkor nem kéne minden más hülyeséggel fogolakozni. :-)))))))))))
1518 Fityisz 2003-09-18 14:31:56
Hogy is van a régi mozgalmi nóta? Infóőrnek, egy baja, agybaja. És a Lipótmező ott áll üresen...
Hogy is van a régi mozgalmi nóta? Infóőrnek, egy baja, agybaja. És a Lipótmező ott áll üresen...
1517 kerékkötő 2003-09-18 14:18:25
infó! Ez most hogy jött ide? Azt hittem, hogy \"Mi újság a Magyar Állami Operaházban?\" a topic címe. Lehet, hogy elnéztem valamit? Vagy te néztél el valamit?
infó! Ez most hogy jött ide? Azt hittem, hogy \"Mi újság a Magyar Állami Operaházban?\" a topic címe. Lehet, hogy elnéztem valamit? Vagy te néztél el valamit?
1516 info 2003-09-18 14:16:47
… „örüljünk, hogy egy ilyen megbízható gazdasággal rendelkező, jól fizető országban vendégszerepel a Magyar Állami Operaház”. (Megén)
… „örüljünk, hogy egy ilyen megbízható gazdasággal rendelkező, jól fizető országban vendégszerepel a Magyar Állami Operaház”. (Megén)
1515 info 2003-09-18 14:16:06
Az egész világon körülbelül 20-30 millióra tehetjük a rabszolgák számát. A legsúlyosabban érintett területek: Dél-Amerika (főleg Brazília), Nyugat- és Közép-Afrika (Gambia, Mauritánia, Mali, Niger, Csád, Szudán, Eritrea), Arab-félsziget (Szaud-Arábia), Dél- és Dél-Kelet-Ázsia (Pakisztán, India, Burma, Thaiföld, Fülöp-szigetek). (Kevin Bales: The Social Psychology of Modern Slavery. In: Scientific American, 2002. április.)
Az egész világon körülbelül 20-30 millióra tehetjük a rabszolgák számát. A legsúlyosabban érintett területek: Dél-Amerika (főleg Brazília), Nyugat- és Közép-Afrika (Gambia, Mauritánia, Mali, Niger, Csád, Szudán, Eritrea), Arab-félsziget (Szaud-Arábia), Dél- és Dél-Kelet-Ázsia (Pakisztán, India, Burma, Thaiföld, Fülöp-szigetek). (Kevin Bales: The Social Psychology of Modern Slavery. In: Scientific American, 2002. április.)
1514 info 2003-09-18 14:15:32
„Thaiföld az ellentétek országa. ltt a nyomorúságos, sietve összetákolt víz és csatorna nélküli viskók mellett, ott láthatjuk a világ legelőkelőbb szállodáját az \"Orientalt\", ahol arannyal díszített márványtermekben, orchidea özönben fogyaszthatják délutáni teáikat a gazdag turisták. Ellentétet érzek a modern életvitel, a játékkaszinók és mulatók világa és a hagyományok tisztelete között, mintha az emberek is valami furcsa kettősségben élnének, egyrészt tisztelik a múltjukat, de ugyanakkor kísértésbe hozza és megmételyezi őket a modern világ. Kétségtelen, hogy az \"Aranyháromszög\" országai közül a legfejlettebb Thaiföld, a legfejlettebb az infrastruktúrája, technikája, de ugyanakkor ennek óriási ára van. Adóssága milliárdos nagyságrendű, sokkal több, mint szomszédaié, például Burmáé és valahogy elvesztette egyéni arcát is. Az egyre jobban terjedő drogfogyasztás kikezdte az emberi lelkeket is, a bűnözés, ijesztő méreteket öltött.” (2001.) (www.agra.hu/utibesz/laoszthaifold.rtf)
„Thaiföld az ellentétek országa. ltt a nyomorúságos, sietve összetákolt víz és csatorna nélküli viskók mellett, ott láthatjuk a világ legelőkelőbb szállodáját az \"Orientalt\", ahol arannyal díszített márványtermekben, orchidea özönben fogyaszthatják délutáni teáikat a gazdag turisták. Ellentétet érzek a modern életvitel, a játékkaszinók és mulatók világa és a hagyományok tisztelete között, mintha az emberek is valami furcsa kettősségben élnének, egyrészt tisztelik a múltjukat, de ugyanakkor kísértésbe hozza és megmételyezi őket a modern világ. Kétségtelen, hogy az \"Aranyháromszög\" országai közül a legfejlettebb Thaiföld, a legfejlettebb az infrastruktúrája, technikája, de ugyanakkor ennek óriási ára van. Adóssága milliárdos nagyságrendű, sokkal több, mint szomszédaié, például Burmáé és valahogy elvesztette egyéni arcát is. Az egyre jobban terjedő drogfogyasztás kikezdte az emberi lelkeket is, a bűnözés, ijesztő méreteket öltött.” (2001.) (www.agra.hu/utibesz/laoszthaifold.rtf)
1513 info 2003-09-18 14:14:58
„Február 1. óta 993-an vesztették életüket a thai rendőrség drogellenes akciójában. A kormány tagadja, hogy része lenne a törvénytelen gyilkosságokban, a miniszterelnök szerint a gyanúsítottak egymást ölik. A kormány szerint a 47 166 fős \"feketelista\" húsz százalékkal rövidült.”
„Február 1. óta 993-an vesztették életüket a thai rendőrség drogellenes akciójában. A kormány tagadja, hogy része lenne a törvénytelen gyilkosságokban, a miniszterelnök szerint a gyanúsítottak egymást ölik. A kormány szerint a 47 166 fős \"feketelista\" húsz százalékkal rövidült.”
1512 info 2003-09-18 14:14:09
„[u]Külföldi adósságai finanszírozása érdekében sok ázsiai kormány, köztük India, Banglades és Thaiföld, a gazdaságot mindenáron az export szolgálatába állította. Így devizára tettek szert, amellyel visszafizethették adósságaikat a leggazdagabb országoknak. Ezek az export ágazatok feneketlen étvágyat mutatnak az olcsó munkaerő iránt és a legtöbb esetben a gyerekek robotjára támaszkodnak.[/u]”
„[u]Külföldi adósságai finanszírozása érdekében sok ázsiai kormány, köztük India, Banglades és Thaiföld, a gazdaságot mindenáron az export szolgálatába állította. Így devizára tettek szert, amellyel visszafizethették adósságaikat a leggazdagabb országoknak. Ezek az export ágazatok feneketlen étvágyat mutatnak az olcsó munkaerő iránt és a legtöbb esetben a gyerekek robotjára támaszkodnak.[/u]”
1511 Mantuai herceg 2003-09-18 13:54:16
Sajnos embernek lenni nem megy néhány topic-társunknak. Nem baj, a tisztesség, a jóérzés, a gyűlölködés-mentesség, a kultúráltság már közép távon kifizetődik, percemberek pedig meg mindig lesznek és \"lemennek\" animalbe. Be happy!
Sajnos embernek lenni nem megy néhány topic-társunknak. Nem baj, a tisztesség, a jóérzés, a gyűlölködés-mentesség, a kultúráltság már közép távon kifizetődik, percemberek pedig meg mindig lesznek és \"lemennek\" animalbe. Be happy!
1510 Caligula 2003-09-18 13:32:50
Nem lehetne embernek lenni állat helyett?
Nem lehetne embernek lenni állat helyett?
1509 FAO 2003-09-18 13:31:52
A gazdasági eredmények az egyik oldal. A másik oldal: a rabszolgaság minden formája, kikényszeríttet vagy kötelező munka, adósságszolgálat és embertelen körülmények között végzett munka, gyerek prostitúció és gyerekek alkalmazása a kábítószer-kereskedelemben.
A gazdasági eredmények az egyik oldal. A másik oldal: a rabszolgaság minden formája, kikényszeríttet vagy kötelező munka, adósságszolgálat és embertelen körülmények között végzett munka, gyerek prostitúció és gyerekek alkalmazása a kábítószer-kereskedelemben.
1508 Fityisz 2003-09-18 13:25:59
Az a fontos, hogy az óra legyen pontos és a paróka bozontos.
Az a fontos, hogy az óra legyen pontos és a paróka bozontos.
1507 Józsi 2003-09-18 13:18:22
Ne vedd fel „aktu”, és ne vegye fel senki akit lehurrognak. Ismeritek, majd ők megmondják mi a fontos., majd ők megmondják hogyan kell érteni, mit szabad kérdezni. Nem kell vele foglalkozni. (Inkább legyetek nyulak mint szamarak.)
Ne vedd fel „aktu”, és ne vegye fel senki akit lehurrognak. Ismeritek, majd ők megmondják mi a fontos., majd ők megmondják hogyan kell érteni, mit szabad kérdezni. Nem kell vele foglalkozni. (Inkább legyetek nyulak mint szamarak.)
1506 Megén 2003-09-18 13:03:32
Van egy olyan lista a világgazdaságban, ahol az un. valutakockázat alapján sorolnak be országokat (árfolyamkilengésekről van szó). Ezen a listán a legmegbízhatóbb ország helyezését Tahiföld érte el. Tehát örüljünk, hogy egy ilyen megbízható gazdasággal rendelkező, jól fizető országban vendégszerepel a Magyar Állami Operaház. Ráadásul olyan ország, amely a jól prosperáló gazdasága nyereségét a művészetre költi.
Van egy olyan lista a világgazdaságban, ahol az un. valutakockázat alapján sorolnak be országokat (árfolyamkilengésekről van szó). Ezen a listán a legmegbízhatóbb ország helyezését Tahiföld érte el. Tehát örüljünk, hogy egy ilyen megbízható gazdasággal rendelkező, jól fizető országban vendégszerepel a Magyar Állami Operaház. Ráadásul olyan ország, amely a jól prosperáló gazdasága nyereségét a művészetre költi.
1505 Fityisz 2003-09-18 12:33:56
Atuü, nem tudtad? Nem az oroszok, hanem a türkmén operások! Korábban arról volt szó, hogy azerbajdzsán fellépők lesznek.
Atuü, nem tudtad? Nem az oroszok, hanem a türkmén operások! Korábban arról volt szó, hogy azerbajdzsán fellépők lesznek.
1504 aktuális 2003-09-18 12:20:21
Szerintem is ez a legégetőbb kérdés!
Szerintem is ez a legégetőbb kérdés!
1503 aktuű 2003-09-18 12:06:33
Tegnap volt az Operaház első fellépése Bangkokban. A sajtóközleményben azt olvasom, hogy a Thaiföldi Kulturális Központban előadott Turandot címszerepét Misura Zsuzsa énekli, Kalafot Bándi János, Liút Lory Andrea, Timurt Fried Péter alakítja. Ping Pang Pongot, Altoum császárt és a Mandarint kik játsszák, tudja valaki? Azt mi adjuk vagy az oroszok?
Tegnap volt az Operaház első fellépése Bangkokban. A sajtóközleményben azt olvasom, hogy a Thaiföldi Kulturális Központban előadott Turandot címszerepét Misura Zsuzsa énekli, Kalafot Bándi János, Liút Lory Andrea, Timurt Fried Péter alakítja. Ping Pang Pongot, Altoum császárt és a Mandarint kik játsszák, tudja valaki? Azt mi adjuk vagy az oroszok?
1502 pöttöm 2003-09-18 12:00:53
Ja, ha besztéltél vele és elmagyaráztad...
Ja, ha besztéltél vele és elmagyaráztad...
1501 Caligula 2003-09-18 11:35:15
Nőlj föl, Pöttöm, Megén érti.
Nőlj föl, Pöttöm, Megén érti.
1500 Búbánat 2003-09-18 11:25:58
Brit-magyar operagálát rendez a Magyar Operabarát Alapítvány október 18-án Budapesten. Az operaházi gálakoncertet az Angliában novemberben kezdődő Magyar Kulturális Évad alkalmából rendezik. A műsorban Mozart-, Wagner-,Leoncavallo-,Mascagni- és Verdi-műveket játszanak. A brit vendégelőadók névsorát még nem ismerem.
Brit-magyar operagálát rendez a Magyar Operabarát Alapítvány október 18-án Budapesten. Az operaházi gálakoncertet az Angliában novemberben kezdődő Magyar Kulturális Évad alkalmából rendezik. A műsorban Mozart-, Wagner-,Leoncavallo-,Mascagni- és Verdi-műveket játszanak. A brit vendégelőadók névsorát még nem ismerem.
1499 pöttöm 2003-09-18 11:21:35
Megén nem érti. Valaki fordítsa le neki...
Megén nem érti. Valaki fordítsa le neki...
1498 Megén 2003-09-18 07:57:11
Ez most Mi újság a Kossuth Rádióban?.........
Ez most Mi újság a Kossuth Rádióban?.........
1497 sales 2003-09-18 07:55:08
A Kossuth Rádióban reggel 6 óra 45-kor elhangzott riportban László Csaba jövőre 300 milliárdos közintézményeket érintő elvonásról beszélt. A pénzügyminiszter szerint a takarékossággal általában mindenki egyetért, csak a saját területét szeretné kivonni alóla. A kormány azonban nem tesz kivételt -tette hozzá a pénzügyminiszter.
A Kossuth Rádióban reggel 6 óra 45-kor elhangzott riportban László Csaba jövőre 300 milliárdos közintézményeket érintő elvonásról beszélt. A pénzügyminiszter szerint a takarékossággal általában mindenki egyetért, csak a saját területét szeretné kivonni alóla. A kormány azonban nem tesz kivételt -tette hozzá a pénzügyminiszter.
1496 pacific 2003-09-17 20:59:05
Fauriéna kedves! Én az Erkel színhából először is szuper-modern operát csinálnék. Aztán kettéválasztanám az Operaházat és az Erkel Színházat. Az Operában klasszikus baletteket, nagyoperetteket, Bellini, Donizetti és egzotikus operákat játszanék (Sába királynője, Lakmé stb) Az Erkelt a nagyközönségnek tartanám. Benne modern táncestek, operák új felfogásban, nagy durranások, nemzetközi színvonal. Az én szinházamban csak elsőrangú táncosok és énekesek lennének, nem számítana ki milyen nemzetiségű, kinek milyen sikere volt régebben.
Fauriéna kedves! Én az Erkel színhából először is szuper-modern operát csinálnék. Aztán kettéválasztanám az Operaházat és az Erkel Színházat. Az Operában klasszikus baletteket, nagyoperetteket, Bellini, Donizetti és egzotikus operákat játszanék (Sába királynője, Lakmé stb) Az Erkelt a nagyközönségnek tartanám. Benne modern táncestek, operák új felfogásban, nagy durranások, nemzetközi színvonal. Az én szinházamban csak elsőrangú táncosok és énekesek lennének, nem számítana ki milyen nemzetiségű, kinek milyen sikere volt régebben.
1495 Dani 2003-09-17 20:14:22
Köszönet a MANCS cikkért.
Köszönet a MANCS cikkért.
1494 Sesto 2003-09-17 17:24:52
...nem akarok nosztaligázásban elmerülni, pláne úgy hogy csakis kbözö \"irott és iratlan forrásokra\" támaszkodhatom(=koromnál fogva!)-DE az egykori \"Glanzzeit\" a MÁO-ban-SAJNOS(!)-a régmúlt emléke, én amióta az eszemet tudom és az Operában megfordultam(=kezdve a Mihály András érával) vhol/vhogy de mindig \"krizis-szaga\" volt az egésznek, hol halkabban, hol hangosabban stb... PEDIG potenciálja lenne a Háznak, akár énekeseket, akár más szakembereket/dolgozaokat veszünk alapul, VAGY pl. azért a balett-szinvonala, struktúraváltások/ig.váltások ellenére is azért mindig stabilabb volt!... De vajon mi is lenne az igazi megoldás?...Hmmm... ...gyakorlatilag a kezdet-kezdetétöl fogva \"elvetélt\" gondolat (jelenleg), amig az indulatok, aggresszió, széthúzás és haszonlesés kormányozza a gondolatokat/tetteket(?)-ki kinek tud jól betartani stb.: nem ártana végre egy kis \"konszenzus operai ügyekben sem\"!...
...nem akarok nosztaligázásban elmerülni, pláne úgy hogy csakis kbözö \"irott és iratlan forrásokra\" támaszkodhatom(=koromnál fogva!)-DE az egykori \"Glanzzeit\" a MÁO-ban-SAJNOS(!)-a régmúlt emléke, én amióta az eszemet tudom és az Operában megfordultam(=kezdve a Mihály András érával) vhol/vhogy de mindig \"krizis-szaga\" volt az egésznek, hol halkabban, hol hangosabban stb... PEDIG potenciálja lenne a Háznak, akár énekeseket, akár más szakembereket/dolgozaokat veszünk alapul, VAGY pl. azért a balett-szinvonala, struktúraváltások/ig.váltások ellenére is azért mindig stabilabb volt!... De vajon mi is lenne az igazi megoldás?...Hmmm... ...gyakorlatilag a kezdet-kezdetétöl fogva \"elvetélt\" gondolat (jelenleg), amig az indulatok, aggresszió, széthúzás és haszonlesés kormányozza a gondolatokat/tetteket(?)-ki kinek tud jól betartani stb.: nem ártana végre egy kis \"konszenzus operai ügyekben sem\"!...
1493 Mantuai herceg 2003-09-17 17:15:13
Nemcsak zártintézet, hanem siratófal is. Egyben szakszervezeti és szakszervezeten kívüli kesergő. Olvassa, akinek van hozzá gyomra és cérnája. MAO Zeitung...
Nemcsak zártintézet, hanem siratófal is. Egyben szakszervezeti és szakszervezeten kívüli kesergő. Olvassa, akinek van hozzá gyomra és cérnája. MAO Zeitung...
1492 fauréina 2003-09-17 17:14:53
kedves kollégák! egy teljesen amatőr kérdés:mit kéne tenni?kivel?miért?Elég volt az anyázásból!Mindenki nyugodtan írja le, mi lenne az első tennivalója, ha az ő kezében lenne a döntés lehetősége!?Kikre nincs szükség? u.i.ez most komoly, személyeskedők kíméljenek!
kedves kollégák! egy teljesen amatőr kérdés:mit kéne tenni?kivel?miért?Elég volt az anyázásból!Mindenki nyugodtan írja le, mi lenne az első tennivalója, ha az ő kezében lenne a döntés lehetősége!?Kikre nincs szükség? u.i.ez most komoly, személyeskedők kíméljenek!
1491 kiscsi 2003-09-17 16:51:44
Kedves emberek. Ha feltekintetek, a fórum címe: Mi újság az MÁO-ban. Nem pedig: Mi újság a Zártintézetben.
Kedves emberek. Ha feltekintetek, a fórum címe: Mi újság az MÁO-ban. Nem pedig: Mi újság a Zártintézetben.
1490 Caligula 2003-09-17 16:36:48
Józsi! Mindenkihez szólt, akik ezen a fórumon bárkit pocskondiáztak, aki mert velük egyet nem érteni. Nyugodj meg, amit lehetett elolvastam. Ezt a fórumot is, a születésétől kezdve nyomonkövetem. Egyszerűen betelt a pohár. Az, hogy tehetetlenségetekben minősíthetetlen hangnemben írtatok hetekig, hónapokig (lehet, hogy te nem), hogy bárki észrevételét lesöpörtétek meggondolás nélkül - mindez intő jel. Azért is nem nagyon szóltam bele eddig, mert próbáltam empátiával lenni a nehéz helyzetetekben. Hogy a sérelmeket hánytogatják fel nyakló nélkül, hogy a békés hozzászólókat elüldözik, felforralja a vért. Pláne, amikor a józan paraszti ész teljes hiánya tapasztalható és a figyelmeztetést is személyes megtámadtatásnak veszik. Nem mindenkiről szólok, egyesekről. Az iménti kirohanást fenntartom. Persze, akinek nem inge nem veszi magára - ahogy az már ebben a fórumban szokás.
Józsi! Mindenkihez szólt, akik ezen a fórumon bárkit pocskondiáztak, aki mert velük egyet nem érteni. Nyugodj meg, amit lehetett elolvastam. Ezt a fórumot is, a születésétől kezdve nyomonkövetem. Egyszerűen betelt a pohár. Az, hogy tehetetlenségetekben minősíthetetlen hangnemben írtatok hetekig, hónapokig (lehet, hogy te nem), hogy bárki észrevételét lesöpörtétek meggondolás nélkül - mindez intő jel. Azért is nem nagyon szóltam bele eddig, mert próbáltam empátiával lenni a nehéz helyzetetekben. Hogy a sérelmeket hánytogatják fel nyakló nélkül, hogy a békés hozzászólókat elüldözik, felforralja a vért. Pláne, amikor a józan paraszti ész teljes hiánya tapasztalható és a figyelmeztetést is személyes megtámadtatásnak veszik. Nem mindenkiről szólok, egyesekről. Az iménti kirohanást fenntartom. Persze, akinek nem inge nem veszi magára - ahogy az már ebben a fórumban szokás.
1489 mancs 2003-09-17 16:33:49
Viharos, a Magyar Operaház történetében példanélküli leváltása óta egy év telt el. Azóta, néha szolidan, néha hangosabban, de folyik az adok-kapok az Opera régi és új vezetői között. Győriványi Ráth Györggyel az Andrássy úti palotával szemben ültünk le beszélgetni. Ha visszagondol opera igazgatói tevékenységére, mi az, amit ma más képp\' csinálna, és mi az, amivel elégedett? Gy.R.Gy: Az általam igazgatott év az előre eltervezett módon zajlott, az idei évadban pedig, de már korábban, az átmeneti évben is számos eredmény az elképzelések nagy részének a helyességét igazolták. Másrészt mai fejjel határozottabban, ha kell, keményebben hajtanám végre a változtatásokat. Mivel tudtam, hogy rengeteg mindenen kell változtatni, és sok idő áll előttem, nem akartam ajtóstól rontani a házba. Ugyanakkor ma már ismerve, hogy az országban mennyire át van szövődve minden a politikával, lehet, hogy diplomatikusabb lennék, és nem nyugdíjaznám például Szinetár Miklóst közvetlenül a választások előtt. Meglehetősen nagy vihart kavart már az első néhány hónap alatt. Nem tűnik túl taktikus típusnak. Nézze, amikor külföldön az ember elfoglal egy hasonló állást, akkor ott egy működő operaházat talál, ahol gyakorlatilag nem kell beleavatkozni a dolgokba. Amikor én átvettem a budapesti Operaházat, egy nagyon korszerűtlenül, rossz hatásfokkal, szervezetlenül működő színházat vettem át. Azt nem győzöm elégszer elmondani, hogy én nem egy évre szerződtem. Komolyan gondoltam, hogy öt éves tervben hajtom végre az Opera teljes körű átalakítását. Ebből az első évben a legfontosabb feladatokat szerettem volna végrehajtani. És azt hiszem végre is hajtottam. Ezek főleg strukturális változtatások voltak. Olyanok, amelyeket már az elődeimnek is meg kellett volna lépniük, és tudták is hogy meg kellene lépniük. Így aztán ez az év nem igazán a művészetről szólt. De megteremtette annak a színházi működésnek az alapját, amire építeni lehetett volna később a művészi eredményeket is. Erre már nem jutott időm. Ha azt kérdezi, hogy mit sajnálok ebben az egész történetben, akkor azt mondanám, hogy pontosan ezt. Tönkre tettek mindent, amit felépítettem. A Magyar Állami Operaház ezzel elvesztette a jelenét, de sajnos a jövőjét is. Sok vád érte műsorpolitikáját, szereposztásait. Az elhanyagolt, mellőzött művészek végül aláírást gyűjtöttek az Ön eltávolítására. Itt sem viselkedett túl diplomatikusan. Azt mindenképpen szeretném leszögezni - ez ügyben Szinetár úr is sokszor tévedésben van -, hogy véleményem szerint az Operaház vezetőjének feladata nem az, hogy kitűzze azt az évi öt premiert, és nem attól lesz zseniális, hogy kitalálja, hogy most majd nem Verdit játszik, hanem Puccinit. Ez huszadrangú, ízlésbeli kérdés. Az is ízlés kérdése, hogy milyen énekeseket preferálunk, vagy milyen rendezőket hívunk. Van persze egy bizonyos alapvető standard, ami alá nem szabadna süllyedni, de nem ez a legfontosabb - főleg a Magyar Állami Operaház feladatainak szempontjából. A jelenlegi helyzetbenaz a legfontosabb, hogy egy működőképes színház jöjjön létre, ahol fegyelem van, ahol lehet végre dolgozni. Ahol a művészi munkának meg van az alapvető feltétele. Ez nem volt, és most sincs meg. És erről az emberek nem is tudnak. Arról beszélnek, hogy jó volt az egyik premier, vagy jó volt a másik premier, tetszik nekik az egyik rendezés vagy tetszik nekik a másik, hogyan énekelt egyik vagy másik énekes. De a tragédiát nem látják. Ha sarkítva akarnék fogalmazni, azt mondanám, hogy míg korábban 2.3 milliárdból hozta létre a gyenge színvonalat az Opera, most ugyanezt 6.3 milliárdból csinálja. Az alapvető kérdés az, hogy elszalasztottuk ezzel az egésszel, hogy létre hozzuk a megfelelő feltételeket az Operaház dolgozói számára a magas szintű művészi munkára. Ami persze az átmeneti feszültségek után, később nekik is jó lett volna. Mert jó feltételekkel, jó művészi munkát végezni, szerintem jó dolog. Mintha nem mindenki akarta volna ezt a \"jót\". Egy olyan intézményt vettem át, ahol nagyon kemény strukturális változtatást irányoztamelő, és amit a fenntartó minisztérium és azok az emberek is, akik a pályázatomat elbírálták örömmel vettek. Nekem egyáltalán nem az volt feladatom és célom, hogy az emberekkel kellemes kapcsolatot alakítsak ki, hanem, hogy ezeket a változásokat végrehajtsam. Ezeknek a változásoknak nyilván voltak győztesei és vesztesei. Az volt a baj, hogy Magyarországon ráadásul egy porosz tekintélyelvű szisztéma van a színházakban, tehát aki úgymond öregebb, több plecsni lóg a mellén, az a hangadó. Ily módon nyilvánvalóan olyan tyúkszemekre léptem rá, akik előkelő és hangos tyúkszemek voltak. Ezektől az emberektől már rég meg kellett volna szabadulni. És persze a mostani vezetés is meg akar tőlük szabadulni. De, ha kapnak is egy-két előadást, az ha lehet, még rosszabb. Mert gondoljuk el, hogy milyen stresszt kell kiállnia annak az énekesnek, aki az év 365 napjából kétszer lép színpadra. Ez álhumánum. Semmi értelme nincs. Én felmertem vállalni ezeket a lépéseket. De nézzük meg azokat a művészeket is a túloldalon, akik évtizedekig a második vonalban, árnyékban álltak, és akiknek most már végre a magazinok címlapján látjuk a fényképét. Ilyen Lukács Gyöngyi, aki ma az egész világon sztár. Itt félre tették. Egyszerűen azt sem lehetett tudni róla, hogy létezik. Még zenei berkekben sem. Ma már megérdemelt helyére került a Magyar Állami Operaházban. Erre borzasztóan büszke vagyok. De ez vonatkozik Sümegi Eszterre, Wiedemann Bernadettre, Bándi Jánosra vagy Massányi Viktorra is. Az én időmben nagyon sok fiatal léphetett elő az ismeretlenség homályából, és tehetségének megfelelő szerepet kaphatott. Más, adott esetben nagy nevű, Kossuth-díjas művészek viszont mellőzöttnek érezték magukat. Tokody Ilona, Kováts Kolos, Kelen Péter, és még sorolhatnám a neveket, valamikor nagy sztárok, közülük néhányan világsztárok is voltak. De ez az idő már elmúlt. Ezzel együtt ők olyan emberek, akik művészetükkel még nagyon sokat hozzáadhatnak a hazai zenei élethez, és akikre egy igazgatónak számítani is kell. De nem hiszem, hogy ő nekik kell meghatározni a magyar operajátszást. Ezt úgy látszik nem csak én gondolom így, mert nevükkel a jövő évadban kevesebbet lehet találkozni, mint az én időmben. Például Pitti Katalin most sem kap előadást, de érdekes módon nem visszhangzik tőle a tévé, rádió. Levelek sem mennek a miniszter úrhoz. Mi ennek az oka? Csak annyi, hogy azok az emberek, akik ma vezetik az Operaházat, régi nagy motorosok. Nagyon jól tudják, hogy miként lehet irányítani a sajtót. Leváltását szakmai indokokkal magyarázták, mégis sokakban felmerül a politika szerepe is. Ön úgy volt elkönyvelve, mint a Fidesz embere. Mennyire szólt bele operaigazgatói élettörténetébe a politika? Szakmainak semmiképpen nem magyarázható a leváltásunk. Jó előadásokat hoztunk létre, és ragyogó jegyeladási indexeket produkáltunk. Szakmailag tehát nehéz megkérdőjelezni munkánkat. Ezt a perünkben már meg sem próbálták. Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy, ha nem lett volna politikai változás, senkinek nem jutott volna eszébe, hogy egy év után elmozdítson egy posztról, ahol éppen csak elkezdett egy reformot végrehajtani. Ezzel együtt, soha nem tartoztam semmilyen csoportosuláshoz. Én egy magányos farkas vagyok. Szeretek magam dönteni és nem szeretek mások elvárásaihoz igazodni. Már ez is kizárja a pártoskodást. Emellett szeretném azonban leszögezni, hogy mindazért, amit Rockenbauer Zoltán tett az Operáért, szentként kellene tisztelni. Mert nincs a világon még egy olyan miniszter, aki felvállalja, hogy háromszorosára emeli az Opera költségvetését, egy olyan országban, ahol mindenütt córesz van. Logikusan ez lenne minden politikusnak az utolsó lépése. Hiszik, nem hiszik, de nekem korábban semmiféle politikai kapcsolatom nem volt. Ma is csak azért van, mert jóban lettem egy csomó emberrel, akivel együtt dolgoztunk. Mennyire szólt bele a minisztérium az Opera dolgaiba? Semennyire. És ezért nagyon hálás vagyok. Rockenbauer Zoltán időnként, mikor kapott néhány levelet, és valamelyik művész panaszkodott benne felhívott, és érdeklődött a háttérről. De a művésznek minden alkalommal azt mondta, hogy ezt a problémát Győriványi igazgató úrral tárgyalják meg. Soha, semmilyen nyomást nem gyakorolt. Senki érdekében és senki ellen. A sajtó viszont folyamatosan az Operaház körüli botrányokról beszélt. Igaz. Nagyon ügyes sajtókampány volt, amit még élveztem is. Mivel, ahogy ön is mondta az újság egy éven keresztül folyamatosan velünk foglalkozott, alkalmam volt elmondani, hogy mi a rossz az Operában, és mit szeretnék megváltoztatni benne. Rengeteg publicitási lehetőséget kaptunk. Persze ez most úgy néz ki, hogyha ma megkérdezzük az utca emberét, akkor azt fogja mondani, hogy most végre nyugalom van az Operában, hisz\' nem írnak róla. Külső látszatra tehát most minden jól működik. Némi szarkazmust érzek a hangjában. Van is. A mi elmozdításunk nagyon sokaknak érdekében állhatott. Itt egy nagyon jól körülhatárolható érdekcsoportról van szó, akiket gyakorlatilag megfosztottunk a hatalmától. Ezt támasztja alá az is, hogy a négy milliárd forintnak nem látjuk az eredményét. Ez valahol eltűnik, elfolyik. Úgy értsük, hogy gazdasági, pénzügyi összefonódások vannak az Operában? Annak idején nagyon sok átvilágítást végeztek és nagyon sok furcsa dologra világítottak rá. Ezeket rendre eltusolták és nyilván most is eltusolják. Ezek nehezen bizonyíthatóak. Pontosan. De egy év tapasztalatai alapján azt kell mondjam, hogy nagyon kemény gazdasági problémák is vannak. Az ember azt hinné, hogy egy olyan vezető, aki 50 éve vezet színházat, nem hozhat ennyire átgondolatlan döntéseket. Mire gondol? Az Operaháznak azért vannak műhelyei, hogy fix fizetésért ott készítsék el a színház számára szükséges díszleteket, jelmezeket. Ezt persze csak akkor tudják megtenni, ha a premierek az évadban egyenletesen vannak elosztva. Ennek belátásához nem, hogy diploma nem kell, de még négy általános is sok. Na mármost például, ha a Dohnányi premiert átviszik decemberből márciusra, akkor a következők történnek; kikerül a darab a Dohnányi évből, de talán ez a legkevésbé fontos. Viszont a műhely, amit amúgy is túlterhelnek a Törpe, a Sevillai és egy balett bemutató munkálatai, nem lesz képes ellátni a feladatot. Vagyis külső Kft-t kell megbízni. Kezdi érteni? Egyetlen húzással több tízmilliós kárt okoztak az intézménynek. Ön szerint ez tudatos lépés? Vagy hozzá nem értés, a közpénzek elherdálása. Vagy legyek rosszhiszemű? Azt sem értem, miért kellet ugyanebben a periódusban két további bemutatót tartani a Thália Színházban vendég zenekarral, a stúdiósok mellett ismeretlen énekesekkel? Miközben az Erkel Színház fél kapacitással dolgozik miért kellett pénzt kiadni egy új, és ráadásul rossz játszóhelyért? Karmesterként nem igazán ismerheti önt a hazai közönség. Miért? Ennek több oka van. Megint vissza kell térnem oda, hogy én ezt a dolgot öt évre vállaltam. A szerződésem megkötésekor leszögeztem, hogy az első évben nem vezénylek. Ugyanis fiatal korom ellenére nem vagyok kezdő motoros. Én tudom azt, hogy ha egy ilyen hihetetlen változás sorozatot át akarok vinni, akkor e mellett nem lehet művészetet csinálni. Ahhoz nyugalom és idő kell. Felkészülés, próbák. De opera igazgatói munkám előtt sem vezényeltem itthon. Mert nincs igazán motiváció. Én ugyanis szerettem volna ugyanazokat a professzionális feltételeket megkapni itthon is egy-egy koncertnél, amit külföldön megkapok. Azt gondoltam, hogy majd az Operaházban megteremtem ezeket a feltételeket. Ha egy mondatban kellene összefoglalnia a tanulságát a történteknek, mi lenne az? Talán az, hogy kiderült, hogy mind az a hegemónia, ami kialakult Magyarországon, egy hét alatt ledönthető. Hogy bebizonyítottuk, percek alatt ki tudunk állítani fiatalokból - rendezőkből, karmesterekből, énekesekből - egy olyan ütőképes gárdát, mely bármikor felveszi a versenyt a kiöregedett nagy mogulokkal. Ezt komoly értéknek tartom. Gondolkodik-e azon, hogy mi történik, ha a munkaügyi per az Ön javára dől el? Természetesen. Visszajövünk és ott folytatjuk, ahol abbahagytuk. té.pé
Viharos, a Magyar Operaház történetében példanélküli leváltása óta egy év telt el. Azóta, néha szolidan, néha hangosabban, de folyik az adok-kapok az Opera régi és új vezetői között. Győriványi Ráth Györggyel az Andrássy úti palotával szemben ültünk le beszélgetni. Ha visszagondol opera igazgatói tevékenységére, mi az, amit ma más képp\' csinálna, és mi az, amivel elégedett? Gy.R.Gy: Az általam igazgatott év az előre eltervezett módon zajlott, az idei évadban pedig, de már korábban, az átmeneti évben is számos eredmény az elképzelések nagy részének a helyességét igazolták. Másrészt mai fejjel határozottabban, ha kell, keményebben hajtanám végre a változtatásokat. Mivel tudtam, hogy rengeteg mindenen kell változtatni, és sok idő áll előttem, nem akartam ajtóstól rontani a házba. Ugyanakkor ma már ismerve, hogy az országban mennyire át van szövődve minden a politikával, lehet, hogy diplomatikusabb lennék, és nem nyugdíjaznám például Szinetár Miklóst közvetlenül a választások előtt. Meglehetősen nagy vihart kavart már az első néhány hónap alatt. Nem tűnik túl taktikus típusnak. Nézze, amikor külföldön az ember elfoglal egy hasonló állást, akkor ott egy működő operaházat talál, ahol gyakorlatilag nem kell beleavatkozni a dolgokba. Amikor én átvettem a budapesti Operaházat, egy nagyon korszerűtlenül, rossz hatásfokkal, szervezetlenül működő színházat vettem át. Azt nem győzöm elégszer elmondani, hogy én nem egy évre szerződtem. Komolyan gondoltam, hogy öt éves tervben hajtom végre az Opera teljes körű átalakítását. Ebből az első évben a legfontosabb feladatokat szerettem volna végrehajtani. És azt hiszem végre is hajtottam. Ezek főleg strukturális változtatások voltak. Olyanok, amelyeket már az elődeimnek is meg kellett volna lépniük, és tudták is hogy meg kellene lépniük. Így aztán ez az év nem igazán a művészetről szólt. De megteremtette annak a színházi működésnek az alapját, amire építeni lehetett volna később a művészi eredményeket is. Erre már nem jutott időm. Ha azt kérdezi, hogy mit sajnálok ebben az egész történetben, akkor azt mondanám, hogy pontosan ezt. Tönkre tettek mindent, amit felépítettem. A Magyar Állami Operaház ezzel elvesztette a jelenét, de sajnos a jövőjét is. Sok vád érte műsorpolitikáját, szereposztásait. Az elhanyagolt, mellőzött művészek végül aláírást gyűjtöttek az Ön eltávolítására. Itt sem viselkedett túl diplomatikusan. Azt mindenképpen szeretném leszögezni - ez ügyben Szinetár úr is sokszor tévedésben van -, hogy véleményem szerint az Operaház vezetőjének feladata nem az, hogy kitűzze azt az évi öt premiert, és nem attól lesz zseniális, hogy kitalálja, hogy most majd nem Verdit játszik, hanem Puccinit. Ez huszadrangú, ízlésbeli kérdés. Az is ízlés kérdése, hogy milyen énekeseket preferálunk, vagy milyen rendezőket hívunk. Van persze egy bizonyos alapvető standard, ami alá nem szabadna süllyedni, de nem ez a legfontosabb - főleg a Magyar Állami Operaház feladatainak szempontjából. A jelenlegi helyzetbenaz a legfontosabb, hogy egy működőképes színház jöjjön létre, ahol fegyelem van, ahol lehet végre dolgozni. Ahol a művészi munkának meg van az alapvető feltétele. Ez nem volt, és most sincs meg. És erről az emberek nem is tudnak. Arról beszélnek, hogy jó volt az egyik premier, vagy jó volt a másik premier, tetszik nekik az egyik rendezés vagy tetszik nekik a másik, hogyan énekelt egyik vagy másik énekes. De a tragédiát nem látják. Ha sarkítva akarnék fogalmazni, azt mondanám, hogy míg korábban 2.3 milliárdból hozta létre a gyenge színvonalat az Opera, most ugyanezt 6.3 milliárdból csinálja. Az alapvető kérdés az, hogy elszalasztottuk ezzel az egésszel, hogy létre hozzuk a megfelelő feltételeket az Operaház dolgozói számára a magas szintű művészi munkára. Ami persze az átmeneti feszültségek után, később nekik is jó lett volna. Mert jó feltételekkel, jó művészi munkát végezni, szerintem jó dolog. Mintha nem mindenki akarta volna ezt a \"jót\". Egy olyan intézményt vettem át, ahol nagyon kemény strukturális változtatást irányoztamelő, és amit a fenntartó minisztérium és azok az emberek is, akik a pályázatomat elbírálták örömmel vettek. Nekem egyáltalán nem az volt feladatom és célom, hogy az emberekkel kellemes kapcsolatot alakítsak ki, hanem, hogy ezeket a változásokat végrehajtsam. Ezeknek a változásoknak nyilván voltak győztesei és vesztesei. Az volt a baj, hogy Magyarországon ráadásul egy porosz tekintélyelvű szisztéma van a színházakban, tehát aki úgymond öregebb, több plecsni lóg a mellén, az a hangadó. Ily módon nyilvánvalóan olyan tyúkszemekre léptem rá, akik előkelő és hangos tyúkszemek voltak. Ezektől az emberektől már rég meg kellett volna szabadulni. És persze a mostani vezetés is meg akar tőlük szabadulni. De, ha kapnak is egy-két előadást, az ha lehet, még rosszabb. Mert gondoljuk el, hogy milyen stresszt kell kiállnia annak az énekesnek, aki az év 365 napjából kétszer lép színpadra. Ez álhumánum. Semmi értelme nincs. Én felmertem vállalni ezeket a lépéseket. De nézzük meg azokat a művészeket is a túloldalon, akik évtizedekig a második vonalban, árnyékban álltak, és akiknek most már végre a magazinok címlapján látjuk a fényképét. Ilyen Lukács Gyöngyi, aki ma az egész világon sztár. Itt félre tették. Egyszerűen azt sem lehetett tudni róla, hogy létezik. Még zenei berkekben sem. Ma már megérdemelt helyére került a Magyar Állami Operaházban. Erre borzasztóan büszke vagyok. De ez vonatkozik Sümegi Eszterre, Wiedemann Bernadettre, Bándi Jánosra vagy Massányi Viktorra is. Az én időmben nagyon sok fiatal léphetett elő az ismeretlenség homályából, és tehetségének megfelelő szerepet kaphatott. Más, adott esetben nagy nevű, Kossuth-díjas művészek viszont mellőzöttnek érezték magukat. Tokody Ilona, Kováts Kolos, Kelen Péter, és még sorolhatnám a neveket, valamikor nagy sztárok, közülük néhányan világsztárok is voltak. De ez az idő már elmúlt. Ezzel együtt ők olyan emberek, akik művészetükkel még nagyon sokat hozzáadhatnak a hazai zenei élethez, és akikre egy igazgatónak számítani is kell. De nem hiszem, hogy ő nekik kell meghatározni a magyar operajátszást. Ezt úgy látszik nem csak én gondolom így, mert nevükkel a jövő évadban kevesebbet lehet találkozni, mint az én időmben. Például Pitti Katalin most sem kap előadást, de érdekes módon nem visszhangzik tőle a tévé, rádió. Levelek sem mennek a miniszter úrhoz. Mi ennek az oka? Csak annyi, hogy azok az emberek, akik ma vezetik az Operaházat, régi nagy motorosok. Nagyon jól tudják, hogy miként lehet irányítani a sajtót. Leváltását szakmai indokokkal magyarázták, mégis sokakban felmerül a politika szerepe is. Ön úgy volt elkönyvelve, mint a Fidesz embere. Mennyire szólt bele operaigazgatói élettörténetébe a politika? Szakmainak semmiképpen nem magyarázható a leváltásunk. Jó előadásokat hoztunk létre, és ragyogó jegyeladási indexeket produkáltunk. Szakmailag tehát nehéz megkérdőjelezni munkánkat. Ezt a perünkben már meg sem próbálták. Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy, ha nem lett volna politikai változás, senkinek nem jutott volna eszébe, hogy egy év után elmozdítson egy posztról, ahol éppen csak elkezdett egy reformot végrehajtani. Ezzel együtt, soha nem tartoztam semmilyen csoportosuláshoz. Én egy magányos farkas vagyok. Szeretek magam dönteni és nem szeretek mások elvárásaihoz igazodni. Már ez is kizárja a pártoskodást. Emellett szeretném azonban leszögezni, hogy mindazért, amit Rockenbauer Zoltán tett az Operáért, szentként kellene tisztelni. Mert nincs a világon még egy olyan miniszter, aki felvállalja, hogy háromszorosára emeli az Opera költségvetését, egy olyan országban, ahol mindenütt córesz van. Logikusan ez lenne minden politikusnak az utolsó lépése. Hiszik, nem hiszik, de nekem korábban semmiféle politikai kapcsolatom nem volt. Ma is csak azért van, mert jóban lettem egy csomó emberrel, akivel együtt dolgoztunk. Mennyire szólt bele a minisztérium az Opera dolgaiba? Semennyire. És ezért nagyon hálás vagyok. Rockenbauer Zoltán időnként, mikor kapott néhány levelet, és valamelyik művész panaszkodott benne felhívott, és érdeklődött a háttérről. De a művésznek minden alkalommal azt mondta, hogy ezt a problémát Győriványi igazgató úrral tárgyalják meg. Soha, semmilyen nyomást nem gyakorolt. Senki érdekében és senki ellen. A sajtó viszont folyamatosan az Operaház körüli botrányokról beszélt. Igaz. Nagyon ügyes sajtókampány volt, amit még élveztem is. Mivel, ahogy ön is mondta az újság egy éven keresztül folyamatosan velünk foglalkozott, alkalmam volt elmondani, hogy mi a rossz az Operában, és mit szeretnék megváltoztatni benne. Rengeteg publicitási lehetőséget kaptunk. Persze ez most úgy néz ki, hogyha ma megkérdezzük az utca emberét, akkor azt fogja mondani, hogy most végre nyugalom van az Operában, hisz\' nem írnak róla. Külső látszatra tehát most minden jól működik. Némi szarkazmust érzek a hangjában. Van is. A mi elmozdításunk nagyon sokaknak érdekében állhatott. Itt egy nagyon jól körülhatárolható érdekcsoportról van szó, akiket gyakorlatilag megfosztottunk a hatalmától. Ezt támasztja alá az is, hogy a négy milliárd forintnak nem látjuk az eredményét. Ez valahol eltűnik, elfolyik. Úgy értsük, hogy gazdasági, pénzügyi összefonódások vannak az Operában? Annak idején nagyon sok átvilágítást végeztek és nagyon sok furcsa dologra világítottak rá. Ezeket rendre eltusolták és nyilván most is eltusolják. Ezek nehezen bizonyíthatóak. Pontosan. De egy év tapasztalatai alapján azt kell mondjam, hogy nagyon kemény gazdasági problémák is vannak. Az ember azt hinné, hogy egy olyan vezető, aki 50 éve vezet színházat, nem hozhat ennyire átgondolatlan döntéseket. Mire gondol? Az Operaháznak azért vannak műhelyei, hogy fix fizetésért ott készítsék el a színház számára szükséges díszleteket, jelmezeket. Ezt persze csak akkor tudják megtenni, ha a premierek az évadban egyenletesen vannak elosztva. Ennek belátásához nem, hogy diploma nem kell, de még négy általános is sok. Na mármost például, ha a Dohnányi premiert átviszik decemberből márciusra, akkor a következők történnek; kikerül a darab a Dohnányi évből, de talán ez a legkevésbé fontos. Viszont a műhely, amit amúgy is túlterhelnek a Törpe, a Sevillai és egy balett bemutató munkálatai, nem lesz képes ellátni a feladatot. Vagyis külső Kft-t kell megbízni. Kezdi érteni? Egyetlen húzással több tízmilliós kárt okoztak az intézménynek. Ön szerint ez tudatos lépés? Vagy hozzá nem értés, a közpénzek elherdálása. Vagy legyek rosszhiszemű? Azt sem értem, miért kellet ugyanebben a periódusban két további bemutatót tartani a Thália Színházban vendég zenekarral, a stúdiósok mellett ismeretlen énekesekkel? Miközben az Erkel Színház fél kapacitással dolgozik miért kellett pénzt kiadni egy új, és ráadásul rossz játszóhelyért? Karmesterként nem igazán ismerheti önt a hazai közönség. Miért? Ennek több oka van. Megint vissza kell térnem oda, hogy én ezt a dolgot öt évre vállaltam. A szerződésem megkötésekor leszögeztem, hogy az első évben nem vezénylek. Ugyanis fiatal korom ellenére nem vagyok kezdő motoros. Én tudom azt, hogy ha egy ilyen hihetetlen változás sorozatot át akarok vinni, akkor e mellett nem lehet művészetet csinálni. Ahhoz nyugalom és idő kell. Felkészülés, próbák. De opera igazgatói munkám előtt sem vezényeltem itthon. Mert nincs igazán motiváció. Én ugyanis szerettem volna ugyanazokat a professzionális feltételeket megkapni itthon is egy-egy koncertnél, amit külföldön megkapok. Azt gondoltam, hogy majd az Operaházban megteremtem ezeket a feltételeket. Ha egy mondatban kellene összefoglalnia a tanulságát a történteknek, mi lenne az? Talán az, hogy kiderült, hogy mind az a hegemónia, ami kialakult Magyarországon, egy hét alatt ledönthető. Hogy bebizonyítottuk, percek alatt ki tudunk állítani fiatalokból - rendezőkből, karmesterekből, énekesekből - egy olyan ütőképes gárdát, mely bármikor felveszi a versenyt a kiöregedett nagy mogulokkal. Ezt komoly értéknek tartom. Gondolkodik-e azon, hogy mi történik, ha a munkaügyi per az Ön javára dől el? Természetesen. Visszajövünk és ott folytatjuk, ahol abbahagytuk. té.pé
1488 Józsi 2003-09-17 16:30:16
Csigavér Caligula! Engem a PSZÁF körüli ügyek is felháborítanak, még se megyek oda Megyóhoz megkérdezni hogyan is vannak a dolgok. Választott itteni vezetőink meg azok, akik tavaly úgy tettek ahogy. Hozzájuk sem fordulok. A „vér hiányát” emlegető kvázi cselekvésre buzdításból viszont köszönettel nem kérek. Majd lépek, ha ismét választhatok. Nézd meg a „Miért jó kórusban énekelni” fórumot. \"Megén\" épp a konkrétumok említése és egy kalap alá vevések ellen tiltakozik. Én nem minősítelek (csak olvasom a mindenkit egy kalap alatt lecímkéző kirohanásodat), de eszembe nem jut véleményalkotási jogodat kétségbe vonni. Ez itt a „Mi történik.....” fórum. Ami történik, annak előzménye is van, háttere is. Ha nem vagy tájékozott a témában arról senki nem tehet. Jogodban áll az Operával azelőtt rendszeresen foglalkozó a napi-és hetilapok archívumában böngészni (online Népszabadság, Magyar Hírlap, Magyar Nemzet, ÉS stb) és véleményt alkotni. Jogodban áll nem elolvasni, de akkor mihez szólsz hozzá? Akkor a meséből sem fogsz egy szót se érteni.
Csigavér Caligula! Engem a PSZÁF körüli ügyek is felháborítanak, még se megyek oda Megyóhoz megkérdezni hogyan is vannak a dolgok. Választott itteni vezetőink meg azok, akik tavaly úgy tettek ahogy. Hozzájuk sem fordulok. A „vér hiányát” emlegető kvázi cselekvésre buzdításból viszont köszönettel nem kérek. Majd lépek, ha ismét választhatok. Nézd meg a „Miért jó kórusban énekelni” fórumot. \"Megén\" épp a konkrétumok említése és egy kalap alá vevések ellen tiltakozik. Én nem minősítelek (csak olvasom a mindenkit egy kalap alatt lecímkéző kirohanásodat), de eszembe nem jut véleményalkotási jogodat kétségbe vonni. Ez itt a „Mi történik.....” fórum. Ami történik, annak előzménye is van, háttere is. Ha nem vagy tájékozott a témában arról senki nem tehet. Jogodban áll az Operával azelőtt rendszeresen foglalkozó a napi-és hetilapok archívumában böngészni (online Népszabadság, Magyar Hírlap, Magyar Nemzet, ÉS stb) és véleményt alkotni. Jogodban áll nem elolvasni, de akkor mihez szólsz hozzá? Akkor a meséből sem fogsz egy szót se érteni.
1487 Zsolt 2003-09-17 14:44:54
Kedves té.pé. Köszönöm a választ, örömmel olvastam, bár én a nyomtat sajtó hallgatásáról írtam, és nem az elektronikuséról (pl Momus). Egyébként a korrektség szándékának ellentétét a Momusnál sincs miért feltételezni. Levele kapcsán megnéztem a cikket („És mondá”). Kommentár nem volt (ezt az Ön Győriványival készített interjúiba is nagyra becsülöm), a lényegi kivonat: 5 idézet, a cikk számomra nem azonosítható (tehát nekem névtelen) írója az olvasóra bízta a kiragadott idézetek véleményezését. Én jól begurultam és ítéltem. Dühömben úgy gondoltam, az az ember egy barom. Ez így túl meseszerű, vagy érthető kire gondoltam? : -)) (Persze ha dátumokat és szerzőket idéztek volna higgadt maradok. Végül a Momus olvasói se tudták meg mit akart a BFT tudatni a sajtótájékoztatón.)
Kedves té.pé. Köszönöm a választ, örömmel olvastam, bár én a nyomtat sajtó hallgatásáról írtam, és nem az elektronikuséról (pl Momus). Egyébként a korrektség szándékának ellentétét a Momusnál sincs miért feltételezni. Levele kapcsán megnéztem a cikket („És mondá”). Kommentár nem volt (ezt az Ön Győriványival készített interjúiba is nagyra becsülöm), a lényegi kivonat: 5 idézet, a cikk számomra nem azonosítható (tehát nekem névtelen) írója az olvasóra bízta a kiragadott idézetek véleményezését. Én jól begurultam és ítéltem. Dühömben úgy gondoltam, az az ember egy barom. Ez így túl meseszerű, vagy érthető kire gondoltam? : -)) (Persze ha dátumokat és szerzőket idéztek volna higgadt maradok. Végül a Momus olvasói se tudták meg mit akart a BFT tudatni a sajtótájékoztatón.)
1486 Caligula 2003-09-17 14:41:53
Nos, mivel úgy veszem észre, mindenkinek ilyen a hozzáállása - hogy keményebben fogalmazzak - senkinek sincs elegendő vér abban a bizonyos testrészben, úgy gondolom, jogosan merül fel bennem, hogy mire fel ennyi morgolódás? És még most finoman fogalmaztam! Innen kívülről az eddigi hozzászólásaitok alapján ezennel minősíteném is a társaságot: intrikus nyulak vagytok. Ha nem tetszik valami, tegyetek ellene. Amit most tesztek nem más, mint pletykakeltés, hangulatbefolyásolás. Akkor is ha van alapja, akkor is ha nincs, annak amit mondtok. Uff.
Nos, mivel úgy veszem észre, mindenkinek ilyen a hozzáállása - hogy keményebben fogalmazzak - senkinek sincs elegendő vér abban a bizonyos testrészben, úgy gondolom, jogosan merül fel bennem, hogy mire fel ennyi morgolódás? És még most finoman fogalmaztam! Innen kívülről az eddigi hozzászólásaitok alapján ezennel minősíteném is a társaságot: intrikus nyulak vagytok. Ha nem tetszik valami, tegyetek ellene. Amit most tesztek nem más, mint pletykakeltés, hangulatbefolyásolás. Akkor is ha van alapja, akkor is ha nincs, annak amit mondtok. Uff.
1485 Józsi 2003-09-17 13:53:45
Miért pont én? Nekem gyerekeim vannak. Kérdezze meg az, aki úgy is el akar menni.
Miért pont én? Nekem gyerekeim vannak. Kérdezze meg az, aki úgy is el akar menni.
1484 Caligula 2003-09-17 13:51:13
Nem is tudtam! Jó kérdés! Ha egyszer terem egy rendes újságíró, biztos megkérdezi, és megtudjuk. A másik lehetőség az, hogy te kérdezed meg tőle.
Nem is tudtam! Jó kérdés! Ha egyszer terem egy rendes újságíró, biztos megkérdezi, és megtudjuk. A másik lehetőség az, hogy te kérdezed meg tőle.
1483 Józsi 2003-09-17 13:47:56
Az emlegetett „Az összes fájó lépést egyszerre” című riport végén Jávorszky azt mondja Győriványinak: „az ön cégének, a Pan Kft.-nek egyes tevékenységi körei – előadóművészet, zeneműkiadás – megegyeznek az Operaházéval. Nem arról van szó, hogy a kettő között bármi üzleti kapcsolat lenne, hanem hogy elvben egymás konkurenciái.” Halotta már valaki olyat, hogy a Népszabadság az új főigazgató urat cége (Cine Arts) filmforgalmazása és a színházban készült felvételek elvi összekapcsolásának lehetőségével zavarná?
Az emlegetett „Az összes fájó lépést egyszerre” című riport végén Jávorszky azt mondja Győriványinak: „az ön cégének, a Pan Kft.-nek egyes tevékenységi körei – előadóművészet, zeneműkiadás – megegyeznek az Operaházéval. Nem arról van szó, hogy a kettő között bármi üzleti kapcsolat lenne, hanem hogy elvben egymás konkurenciái.” Halotta már valaki olyat, hogy a Népszabadság az új főigazgató urat cége (Cine Arts) filmforgalmazása és a színházban készült felvételek elvi összekapcsolásának lehetőségével zavarná?
1482 -té.pé- 2003-09-17 12:18:06
Azt vettem észre a fórumokat olvasgatva - különös tekintettel az operás fórumokra - ,hogy két véglet létezik: vagy a legdurvább, becsületsértő anyázás, vagy mese habbal, név nélkül. Aztán értse mindenki ahogy akarja. Az se baj, ha félre. Nem lehetne nyiltan, ugyanakkor acsarkodásmentesen beszélni?
Azt vettem észre a fórumokat olvasgatva - különös tekintettel az operás fórumokra - ,hogy két véglet létezik: vagy a legdurvább, becsületsértő anyázás, vagy mese habbal, név nélkül. Aztán értse mindenki ahogy akarja. Az se baj, ha félre. Nem lehetne nyiltan, ugyanakkor acsarkodásmentesen beszélni?
1481 Caligula 2003-09-17 12:11:04
Köszi, Nem Mese bácsi! Ezen legalább nem aludtam el :-) Ez az oldal valamiért nem jött be, akkor majd később még újra próbálkozom.
Köszi, Nem Mese bácsi! Ezen legalább nem aludtam el :-) Ez az oldal valamiért nem jött be, akkor majd később még újra próbálkozom.
1480 nem mese 2003-09-17 12:07:31
Hol volt, hol nem volt egyszer egy tanácsadói testület, amelybe a nagyvezér olyan szakembereket kért fel, akik jól ismerik a hazai zenei életet, de nem vesznek benne részt. Nagyon szép egy névsor volt. Volt benne Hamari Júlia, Halász Gábor, K. Péter, Nagy Iván meg Vincenzo de Vivo. Meg is írta ezt a legnagyobb példányszámú. Történt volt mindez az Úr kétezerkettedik évének májusában. Hú, zûrös egy idõk voltak, egyik oldalról a szakszervezet, másik oldalról a közalkalmazotti tanács, oszt túl a választások II. fordulóján már a verebek is csiripelték a nagyvezér buktását. Tanácsadók? Na, ezt nem hagyhatta szó nélkül a legnagyobb példányszámú, keresgélt, kutatott, és túl az óperencián, a Bismarkstrasse 35. alatt talált is egy kismadarat, aki beadta derekát, és végül azt csiripelte, õ bizony sohasem volt semmilyen tanácsadó, valami hasonlóról beszéltek neki, de hát így, de hát úgy. Teltek múltak a hónapok és lássatok csudát, a jól éneklõ madárka elérte élete vágyát, nyugdíjas korára fészket rakhat a pesti dramaturgián. Mára tenyérbõl eszik. Látjátok kedves gyerekek, jó tett helyébe jót várj. Ha ez kismadár nem tér idõben észhez, még mai is Berlinben csipegethet.
Hol volt, hol nem volt egyszer egy tanácsadói testület, amelybe a nagyvezér olyan szakembereket kért fel, akik jól ismerik a hazai zenei életet, de nem vesznek benne részt. Nagyon szép egy névsor volt. Volt benne Hamari Júlia, Halász Gábor, K. Péter, Nagy Iván meg Vincenzo de Vivo. Meg is írta ezt a legnagyobb példányszámú. Történt volt mindez az Úr kétezerkettedik évének májusában. Hú, zûrös egy idõk voltak, egyik oldalról a szakszervezet, másik oldalról a közalkalmazotti tanács, oszt túl a választások II. fordulóján már a verebek is csiripelték a nagyvezér buktását. Tanácsadók? Na, ezt nem hagyhatta szó nélkül a legnagyobb példányszámú, keresgélt, kutatott, és túl az óperencián, a Bismarkstrasse 35. alatt talált is egy kismadarat, aki beadta derekát, és végül azt csiripelte, õ bizony sohasem volt semmilyen tanácsadó, valami hasonlóról beszéltek neki, de hát így, de hát úgy. Teltek múltak a hónapok és lássatok csudát, a jól éneklõ madárka elérte élete vágyát, nyugdíjas korára fészket rakhat a pesti dramaturgián. Mára tenyérbõl eszik. Látjátok kedves gyerekek, jó tett helyébe jót várj. Ha ez kismadár nem tér idõben észhez, még mai is Berlinben csipegethet.
1479 K.N. Gyel futó 2003-09-17 10:38:13
Tulajdonképpen miről beszéltek?
Tulajdonképpen miről beszéltek?
1478 Caligula 2003-09-17 10:29:30
???
???
