Bejelentkezés Regisztráció

Mi újság a Magyar Állami Operaházban?


3174 cabernet 2003-11-25 09:20:13
A Magyar Állami Operaház Tánckara a Mosoly országában? Ilyen ócska haknira van szüksége a világhírű együttesnek?

3173 Ciki 2003-11-25 08:21:02
Forrás: MN, 2003. október 10., Operaház spórkasszával, (Szinetár Miklós: További elvonások esetén felállok a székemből)

3172 Ciki 2003-11-25 08:19:12
Szinetár mondja: \"De ha már arra keressük a választ, hová lett a pénz, mondhatok egyet s mást. ... Hatmillió ment el Vázsonyi Bálint Dohnányi-életrajzának kiadására. ... Inkább gróf Bánffy Miklós életrajzát volna ildomos finanszírozni. Az ő személye jobban kötődik a házhoz. A Dohnányi Ernőről szóló könyvet talán a Zeneakadémiának kellett volna támogatnia. ...\"

3171 ZéHá 2003-11-24 21:26:52
Részlet a cikkből: „Pár nap múlva, már itthon, kézbe vettem a lapokat, s alig nyitottam ki az elsőt, rögtön tudtam, mi a különbség a két muzsikus városa közt. Találtam egy interjút, s akit faggattak, annak szintén Dohnányi jutott eszébe. Pedig Szinetár Miklósnak nem volt a fején vizes dosszié, nem látta Bartókot a zeneműbolt kirakatban, és nem illette csúnya szóval Mahler hitvesét, bár miért tenne ilyet: az osztrák muzsikos elődje volt az igazgató székben, igaz, hogy nagyon rég, száztizenöt éve. Csupán a pontosság kedvéért említem: ő is idő előtt távozott, mint legutóbb Szinetár, annyi különbséggel, hogy nem helyezte vissza hivatalába egy újraválasztott kormány. De nem ez az egyetlen különbség köztük. Jelenünk fűigazgatója megkapott minden elismerést, amelyet egy színházi ember kaphat: van Kossuth-díja a Parlamentből, Arany Nimfa díja Monte-Carlóból, filmfesztivál Béke díja Moszkvából. Mégis a dédelgetett ember panaszkodik. Háborog, kevesli a pénzt, amelyet operaháza kap, fenyegetődzik, hogy lemond, és persze simfeli elődjét, ahogy felénk ez manapság szokás. Hogy vághasson rajta egy nagyot, előkapja, mint az adu ászt, Dohnányi Ernő nevét. Elődje pénzt adott egy könyvhöz, amely róla szól, ez is igazolja, micsoda pazarlás folyt koráliban az Andrássy úton. Egy könyv? Ezzel érvel a Magyar Állami Operaház főigazgatója? Elmentem a Szabó Ervinbe, kikértem a bűnben fogant holmit, hadd lássam, milyen egy pénzszóró luxuskiadás. Nem láttam ilyet. A könyv abszolút hétköznapi, terjedelme 380 oldal, írója Vázsonyi Bálint, közreadója a Nap Kiadó, ára 2200 forint. Ezen háborog Szinetár Miklós olyan országban, altot svihákok járnak ki-be némely bank kapuján, szatyruk tele százmilliókkal, amit, ki tudja, miért, a szegfűs párt és kormány minden eszközzel próbál bagatellizálni. Mosolyogjunk? Ne mosolyogjunk, mert másról van szó. Ami még ennél is rosszabb. Szinetár, akiről úgy hírlik, nagyvonalú ember, egy mukkot sem szólt volna, ha elődje Bartókról vagy Kodályról ad ki könyvet. Na, de Dolinányiról... Ő nem olyan. Ő más eset. Ő céltábla, Iőhetett rá bárki évtizedeken át. A Dolinányi-per 1945-ben kezdődött, és nincs lezárva ma sem. Teljesen tisztázatlan, kik és miért indítottak ellene hadjáratot, miért vállalt ezekkel cinkosságot a magyar zenésztársadalom, amely hallgatott, és miért, hogy ma sincs, aki fennhangon kimondaná: Dohnányi Ernőnek köszönheti, hogy Magyarország európai zenei központtá vált a huszadik század első felében. S ehhez még tegyük hozzá: az első könyv, amely róla szólt. jelent meg 1971-ben, hogy mondatait - mint A tanu snittjeit - Aczél György személyesen fésülte át. Mindez arra utal, hogy a mélyben, vagy ha úgy tetszik: a háttérben még mindig vannak, akik nem hagyják kialudni a szenvedélyt, amellyel kultúránk rugdosni lehet. Rugdosni, hazug vádakkal illetni, értékeiket kétségbe vonni, életművüket feledésre ítélni. Ahogy tették a filmes Szőts Istvánnal, a kultúrhistorikus Várkonyi Nándorral, az író Wass Alberttel, Kodolányival, a festő Aba-Novákkal, az egész mai szecesszióval - a lista hosszú, maradjunk Dohnányinál. Nevét negyvenöt ufón jó húsz évre kiradírozták a magyar zenei életből. Azét az emberét, aki világkarrier lehetőségét tolta félre csak azért, hogy itthon szolgálja a magyar zenét. Azét, aki nélkül nem ívelhetett volna fel Reiner Frigyes, Széll György, Ormándv Jenő, Fricsay Ferenc, Solti György, Doráti Antal, Kertész István dirigensi világkarrierje. Mai szóhasznát. élve abszolút sztár volt, amit jelez az is, hogy őt kérték fel, legyen a háború utáni első salzburgi fesztivál nyító estjének dirigense 1945. augusztus 13-án. De kezdjük az elején, hiszen Dohnányít alig ismerjük. (.......) (MN, 2003. november 22., szombat)

3170 ZéHá 2003-11-24 21:24:11
Szinetár Miklósnak a Magyar Nemzetnek adott legutolsó interjúja után én is próbáltam rákérdezni arra, hogy az Operaház vezetője vajon mi kivetni valót lát egy Dohnányi-könyv megjelentetésében és vajon miért helyezi előbbre gróf Bánffyt Dohnányinál? A szombati Magyar Nemzetben „Karajan és Dohnányi: muzsikussorsok Közép-Európában” nagyszerű cikk jelent meg a kiradírozni szándékozott Dohnányiról. Végh Alpár Sándort az esős Salzburgban tett látogatása során látott Karajan bronzszobor, egy ottani zeneműbolt kirakatba tett Mahler- és Bartók-képei, valamint az itthoni Szinetár-interjú ösztönözték írásra. A hosszú cikk I. része jelent meg, a II. rész a 29-i számban lesz. Nagyon jó! Érdemes elolvasni.

3169 ciki 2003-11-24 20:01:36
Drágáim! Az azért már mégicsak túlzás, hogy saját vélemény helyett ugyanennek az újságnak egy másik fórumában leírtakat másoljátok ide. Függetlenül attól, hogy egyetértek-e vele, vagy sem. Szerintem, ha nem csupán ezért az egy fórumért nyitnátok ki a lapot, magatok is megtalálnátok még számos - akár a témába is illő - véleményt, érvet és ellenérvet.

3168 Búbánat 2003-11-24 19:12:13
Győriványi válaszol Varga Klára újságíró kérdéseire, ez olvasható a Magyar Nemzet mai számában. Elmondja bevezetőként, hogy vezényelni fog a velencei Fenicében Nabucco-t, Buenos Airesben a Colonban Manon Lescau-t. Most jelenik meg egy CD-je, amelyen főként Verdi-áriák hallhatóak, kísér a Svájci Olasz Rádiózenekar. Az Erkel felújítására szánt félmillió a leköszönésekor még meg volt, később másra költötte a jelenlegi rezsim: ebből jött létre, pl. a Mesterművész Díj, „amelyet azért nem tartok szerencsésnek, mert ebben a jelentős javadalmazással járó elismerésben a díjazás kritériumai miatt nem részesülhetnek például olyan kaliberű művészek, mint Gregor József vagy Marton Éva, de a Magyar Állami Operaház olyan, egykor meghatározó művészei sem, mint B. Nagy János, Ágai Karola vagy Andor Éva. Annak idején százhúsz embert el kellett volna bocsátanunk, mivel munkájuk nem érte el a megfelelő művészi színvonalat. A közalkalmazotti törvény miatt azonban nem tehettük. Ezért találtuk ki, hogy minőségi kategóriáknak megfelelően osztjuk szét a fizetésekre szánt összeget, amelyből kevesebb jut azoknak, akik nem teljesítenek magas nívón. Utódom az ő fizetésüket is fölemelte, ezenfelül csaknem duplájára emelte a Kossuth-díjasok fizetését. Ilyen és ezekhez hasonló meggondolatlan döntésekkel költődött el az Erkel Színház rekonstrukciójára szánt összeg.” Coverolás: „…Az is megesett, hogy már az előző nap kiderült, a tenorista nem tud másnap énekelni. Nem volt az országban, aki helyettesíteni tudta volna. Petrovics Emil és Fülöp Attila is mozgósított egy-egy tenoristát a nemzetközi operaéletből, de a fejetlenség miatt egyikükkel a repülőtéren közölték, hogy még sincs szükség a munkájára. „Anyagi megtakarítást nem jelent a változás. „Ugyanazt a pénzt kapják az énekesek, mert a coverolás díját, bár nem kell bejárniuk, hozzácsapták a fizetésükhöz.” Aztán szó esik még az olaszországi magyar kulturális évad koncertjeinek állítólag milliós nagyságrendű költségvetéséről: „…Annyira zavarta az új vezetőket, hogy e koncerteket én szerveztem, hogy a magyar művészek szinte próba nélkül utaztak ki, és csapnivalóan játszottak.” Másik vád: beosztott karmesteréhez képest aránytalanul nagy gázsit utalt ki saját magának. „…Kovács János Kossuth-díjas karmester, amikor az Operaházba érkeztem, ingyen vezényelt, vagyis az alapfizetésén felül nem kapott gázsit a fellépésekért. Az első évben megállapítottam neki egy gázsit, ennek összegét később a duplájára emeltem. Ez már megfelelt annak az összegnek, amennyiért külföldön vezényelt volna. …Szinetár Miklós …..elfelejti, hogy Ferencsik volt a nemzetközileg elismert karmester, míg Lukács Miklóst inkább csak idehaza ismerte az operalátogató közönség, és nem fordítva. … A főzeneigazgató és a beosztott karmesterek gázsija között mindenütt a világon nagy a különbség. A Rádiózenekart, a Fesztiválzenekart és a Nemzeti Filharmonikusokat dirigáló vezető karmesterek javadalmazása sem kevesebb. Ha már itt tartunk, Szinetár a megbukott Sevillai borbélyért több mint kétszer annyit vett fel, mint az Oscar-díjas Szabó István A három nővér rendezéséért.” Újabb vád volt ellene: a Dohnányi-év alkalmából az Operaház hatmillió forinttal támogatta a Dohnányi – emlékkönyvet. „ Rozsos István leánya, aki mint csellista nem vált be a meghallgatáson, apja 25 éves operai tagságára tekintettel a jelenlegi főigazgató szerint kaphatott volna lehetőséget, míg az évtizedeken át méltatlanul mellőzött Dohnányi Ernő…..akinek két operáját mutatták be a Nemzeti Dalszínházban, szerinte születésének 125. évfordulóján sem érdemli meg, hogy emlékkönyvvel emlékezzem meg róla a Magyar Állami Operaház.” (Egyébként a Magyar Nemzet szombati száma Dohnányi életútját, pályáját eleveníti fel egy hosszabb képes cikksorozatban, amelynek az első része volt most olvasható.)

3167 Zsolt 2003-11-24 17:11:25
Google-nél a „tárolt változat” linkjére kattintva elérhető az anyagok akkor is ha hostolo szerver nem jön be. Íme a keresett „On a Small Square in Seville” cikk [url]http://www.google.co.hu/search?q=cache:l33nOVYhCnsJ:www.livebudapest.com/dance;tárolt[/url] (cashe) verziója.

3166 Fityisz 2003-11-24 16:52:03
Még valami. Valami nem stimmel a MÁO-ban. Ha minden Győriványi hívőt kiraknak, ha ugyancsak taccsra teszik a Szinetár ellenzőket, akkor miért jelentkeznek ezen fórumon a munkahelyükről napról napra a potyerások? Őket miért nem teszik ki? Talán csak itt bátrak, az \"életben\" meg Szinetárék csókosai?

3165 Fityisz 2003-11-24 16:46:12
Potyerás kartársak, kéretik viselkedni. Nem besúgni, nem tüzelni másokat, nyilvánosan vállalni a véleményt. Tessék végre már tökösnek lenni és nem reszketni a jó meleg állásért. Aki tehetséges, máshol is megél - ha nem tetszik a MÁO.

3164 rontás az Oph.ban 2003-11-24 16:19:07
Ismét baki a jegyárak terén! Melis Béla (BFTZ) figyelmébe: „Annak idején tanakodtunk, hogy menjünk-e el az Operába a Filharmóniai társaság jubileumi hangversenyére. Ínyenc dolognak tűnt, és egyébként is szeretem, amikor valaki(k) megbecsülik a múltjukat. Letettünk a dologról, a rettenetesen magas jegyárak miatt. (Nem kenyérre kell, de irreális volt.) És akkor most olvasom, hogy a közönség \"túlnyomó része ilyen-olyan repijeggyel érkezett\". Ez valahol arculcsapása annak a néhány őrült zeneszerető embernek, akik minden alkalommal fizetnek az élvezetükért. Sokszor ültünk már olyan hangversenyen, ahol szemmel látható volt, hogy ki fizetett a jegyért. Egyre kevesebben vagyunk! Nem kellene ezen is elgondolkodni egy kicsit? Inkább legyen tele a terem? De a fizetők előbb-utóbb megelégelik, és akkor valóban csak repijegyesekkel lesz tele a terem!” (Megén)

3150 gypsy life 2003-11-24 15:48:35
Cintula, a hiba a kiszolgálóban keresendő! A Carmen drogozó kisebbségének szterotípiájáról tudósító cikket már én se találom Live Budapest oldalán. Az „On a Small Square in Seville” című írás nemrég még elérhető volt a www.livebudapest.com/dance_3.html címen. Ma már nem működik. Talán levették a cikket. Talán valakit nagyon zavarhatott valami.

3149 szerk 2003-11-24 15:20:34
Kedves Zsolt! Utolagos engedelmével kivettem a duplikációt, valószínűleg a hosszú url miatt ment szét az oldal.

3163 Caligula 2003-11-24 14:56:03
Nem én voltam. Nálam normális. Mármint az oldal. Szerk?

3162 bicik-lista 2003-11-24 14:54:56
És ki húzta már megint szét az oldalt???

3161 Caligula 2003-11-24 14:35:13
Akkor nem hívlak bicikli-kirándulásra :-)))

3160 Megén 2003-11-24 14:31:41
Szanyi, kár a fájdalmatokat rajtam elpáholni. Azt szokták mondani, hogy mindig a hozzá legközelebb állót bántja a dühös ember. Pedig én nem is vagyok benne az 1100-ban. Ráadásul még biciklizni sem tudok. Kösz Caligula a törődést, de Vesta már így sem leszek.

3159 Caligula 2003-11-24 14:05:28
Úgy csinálsz, mintha mindenkinek tudnia kéne azt, amit te tudsz. Szerintem ez nem annyira magától értetődő. Ha szóltok, tudjuk, ha nem, nem. Ennyi.

3158 szanyi 2003-11-24 14:00:04
1100 közalkalmazott az nem \"egyetlen\" jólértesült! Szinetárnak elnyúlik a képe ha megint a Népszavában fog olvasni a saját és beosztottja diszkriminatív eljárásáról.

3157 cintula 2003-11-24 13:55:49
Bánatni meg személyes védelem? Csak nehogy egy biciglista seprűnyéllel találkozzon! **

3156 Caligula 2003-11-24 13:39:26
Megént nem bánatni! Személyes védelmem alatt áll! 1100 jólértesült az nem az egész ország, nemde? Ha a MÁO kiad egy sajtóközleményt, pár százzal többen lesznek jól értesülve.

3155 szanyi 2003-11-24 13:32:47
Farkas kirúgásáról 1100 jólértesült tud már. Megin lemaradtál Megén!

3154 cintula 2003-11-24 13:27:10
Gypsy pajti, jó a szöveg a lap alján (Mikula és drogos dzsipszilájf)! A link nem működik, írd fel rendesen légy szíves!

3153 vadászkürt 2003-11-24 12:47:50
Az újságíró is jólértesült lesz ha utánajár és megkérdezi érintetteket (Fülöp, Petró, Farkas, Mali, Rotter).

3152 Zsolt 2003-11-24 12:43:30
[url]http://www.viparts.hu/english/mav.html;zenekartörténeti kozmetika[/url] („The Hungarian Railways founded the Budapest Concert Orchestra in 1945”)

3151 Zsolt 2003-11-24 12:43:01
[url]http://www.arkivmusic.com/classical/Drilldown?name_id1=66242&name_role1=4&bcorder=4&name_id=56815&name_role=3;Budapest Concert Orchestra, 1938.[/url] (Hangfelvétel Bartókkal: Concerto for Piano no 2, Performer: Béla Bartók Conductor: Ernest Ansermet Orchestra/Ensemble: Budapest Concert Orchestra

3148 Megén 2003-11-24 12:20:06
Vadászkürt azt hiszem jobban értesült az ilyen dolgokról, mint a megszólított. Ha nem tudja megírni, akkor mondja tollba egy írástudónak és az majd \"papírra veti\". De ki is lehet tárni az ablakot, és akkor bejön a friss levegő!

3147 vadászkürt 2003-11-24 12:02:08
Kedves DKata! Tudja Ön, hogy az Operaházban folytatódik a személyi tisztogatás? A múlt héten Győriványi negyedik emberét is kirúgták! Farkas Kincáról, habilitált egyetemi tanárról, volt szakszervezeti vezetőről, a Petrovics által gyűlölt elsőrangú muzsikusról, harsonaművészről beszélek. Kinca bűne: Győriványi támogatója volt. A kirúgás szinte napra pontosan a szakszervezeti védettség (1 év) lejárta után érte. Katalin, nézzen már utána ennek a disznóságnak! És az operai szakmai nyugdíjas zenészek helyzete is megérne egy misét! Valami bűzlik az Andrássy úton! Kézcsók!

3146 zizi 2003-11-24 11:52:58
Bubánat, a mai Magyar Nemzet Lap-Tér rovatában jó kis Győriványis cikk van! A főzeneigazgató úr feje felett Megyó díszeleg plüssmacival. Ezt Szinetár is rendezte?

3145 WiseGentleman 2003-11-24 11:18:12
Szinetár rendezéseit nem tudom pozitív példa keretében elképzelni :).

3144 markó 2003-11-24 09:41:53
Jelzem tovább, hogy a héten lesz a Dr Locsmándi Miklós által indított munkaügyi per következő tárgyalása. Az alkalmatlanság bizonyítására az Operaház nem tudott tanukat felsorakoztatni. Csütörtökön első fokú ítélet várható.

3143 markó 2003-11-24 09:41:27
Tisztelettel jelzem, a hátrányos megkülönböztetés tilalma mellett az előnyben részesítés kötelezettsége (pozitív diszkrimináció) is ismert Magyarországon. (Lásd: Alkotmány 70/A. §, MT 5. § )

3142 cabernet 2003-11-24 09:14:43
Wisetől kérdezném, szerinte Szinetár gypsy life ábrázolásában a \"primitive lifestyle\" meg a drogcsempészet politikailag mennyire korrekt? (Carmen)

3141 cabernet 2003-11-24 09:13:37
Saccani rossz választás. Jól lenne tudni miért is kellett a BFTZ-nek ez a Fisz Jenő.

3140 egy őszinte hang 2003-11-24 08:04:30
[url]http://www.momus.hu/article.php?id=1450;Ünnep(rontás) az Operaházban[/url]

3139 zti 2003-11-23 19:17:48
Tóth Aladár írja (1932): „Zeneéletünk fokozatos gazdagodásának talán leghangosabb hirdetői: az újonnan alakult magyar zenekarok. Filharmonikusaink ma már három új testülettel - a Budapesti Hangversenyzenekarral , a Székesfővárosi Zenekarral és a Magyar Szimfónikus Zenekarral - oszthatják meg azt a fontos kulturális hivatást, melyet hosszú ideig egyedül kellett betölteniök. Legnagyobb nyereség kétségkívül a Budapesti Hangversenyzenekar: szervezője, Zsolt Nándor - Weiner Leó támogatásával - valóban elsőrendű együttest állított sorompóba. Kevésbé szerencsés kezdet után a Székesfővárosi Zenekar is lassanként rátér a komoly fejlődés útjára. Orcheszterkultúránk további sorsát most már a vezető karmesterek tehetsége, egyéni kíválósága fogja megszabni. Mert, ahogyan Bülow mondta: «nincs rossz zenekar... csak rossz karmester». Fiatal orchesztertestületeinknek szerencsére nem kell messze menniök olyan kalauzért, aki a zenekari művészet legmagasabb csúcsára vezetheti őket. A rátermett vezért megtalálhatják operaházunkban, azaz annak zseniális olasz karmesterében, Failoni Sergióban. A Budapesti Hangversenyzenekar figyelmét nem is kerülte el az a rendkívüli érték, melyet számára Failoni művészete jelenthet: egész hangversenysorozat vezényletét bízta az olasz mesterre. A szezon első felében rendezett koncertek teljes mértékben igazolták a hozzájuk fűzött várakozást, azonkívül érdekes vonásokkal egészítették ki Failoni művészi portréját.” (Kiemelés tőlem.)

3138 WiseGentleman 2003-11-23 18:50:01
Mellesleg, ha az ember pl. Henry James műveiben tallóz (ajánlom pl. a Heiress c. filmet Olivia de Havilland főszereplésével), ott éppen a kifinomult európaiak az álságosak a természetes, egyszerű amerikaiakkal szemben. Ezek sztereotípiák, amelyeknek gyakran áldozatul esik az, akinek nem volt alkalma személyes tapasztalatokra. Szerintem egyébként ez a téma eléggé divergál a Magyar Operaház témájától, ezért én befejezését javaslom.

3137 WiseGentleman 2003-11-23 18:46:36
Szerintem a tapintat és az udvariasság nem egyenlő a képmutatással, egyébként az utóbbira jellemző esetekhez nem kell átúszni az Atlanti óceánt, bőséggel példálózhatunk hazai esetekkel is. Nem hiszem, hogy a képmutatás kultúraspecifikus lenne...

3136 Rodenbach 2003-11-23 18:42:44
Az Új Világról jut eszembe, hogy még éppen nem kezdték el a bölények és az indiánok módszeres lemészárlását, amikor az öreg kontinensen egy humanista, egy bizonyos Rotterdami Erazmusz tanmesét írt a „A dolgokról és a nevekről”. Az szavakat jelentésétől való félelemből elkerülő v. rossz dolgokat pozitív jelentésű szavakkal elfedő szóhasználatról írt párbeszédet ajánlom Wise figyelmébe is. A Rotterdami Erazmuszról nem lehet mondani, hogy bunkó paraszt volt, azt viszont tudjuk, hogy az álszenteskedők nem (sem) kedvelték szókimondásáért.

3135 Tzigan 2003-11-23 18:14:27
Wise, ha a civilizált társaság alapvető követelménye a finomkodás, pipiskedés, képmutatás, templomban az adakozás (de csakis akkor, ha mindenki látja) akkor nem kérek belőle. A civilizált társaságot elhagyó urak-hölgyek utcai és otthoni közerkölcseiről és magánbűneiről talán hallottál. Szóval, hagyjuk a politikailag korrekt amerikai „újbeszélt”, elég lenne az udvariasság általános szokásai megtanitani és divatba hozni.

3134 Rodenbach 2003-11-23 17:42:42
Zenei együtteseink névhasználata meglep. Eddig úgy tudtam, a Magyar Nemzeti Balett nem más mint az Operaház balettegyüttese, a MNB nevet az Operaházon kívüli fellépéseken használja. Sopronban mégis a Magyar Állami Operaház Tánckara néven szerepeltek. Miért, ki tudja? Egyébként fogalmam sincs miért nem elég egyedi név a Magyar Á.O. Balettegyüttese és miért jó balettosainknak, ha magyar nevük rövidítése megegyezik a már réges régen bevezetett Magyar Nemzeti Bank rövidítésével!! A MÁV Zenekar új nevéhez meg annyit, hogy Budapesten 1932. körül alakult a Budapesti Hangversenyzenekar, amely felvételein a Budapest Concert Orchestra nevet használta. Amint ez a Sümegi Eszter új lemezén is látható, Sümegit a Budapest Concert Orchestra kíséri. Amerikás eufémizmussal mondhatnánk, ha a két zenekar nem ugyanaz, akkor nem teljesen korrekt ez a névhasználat. Még akkor sem, ha a Budapest Concert Orchestra megszűnt azt hiszem a 40-es években, mert a zenekarral készült néhány lemez, a neve fennmaradt, az azonos név alapján bárki azonos zenekarra gondolhat. Nem tudom Amerikában is össze-vissza vagy „foglalt” neveket használ-e egy társulat?

3133 WiseGentleman 2003-11-23 16:53:12
Ugyanakkor az eufémia iránti érzék minden egyes civilizált társaság alapvető követelménye (ezért beszélünk például időskorú hölgyekről, és nem vén spinékről, vagy hasonló...). Az éremnek tehát két oldala van, az való igaz, hogy csupán a megfelelő szóhasználat nem old meg teljesen egy problémát, ahhoz sokkal több kell.

3132 Tzigan 2003-11-23 16:49:09
Szerintem Bush maradjon otthon. Ami meg a diszkrimációt illeti, bár tilos, bőrük szine miatt néha jól elverik a rendőrök a feketéket, ehhez képest semmiség, hogy az emberek a CV-be idehaza is beleírják a szültési dátumukat. Másrészt, egy CV-ben leírtakból (diploma szerzés éve, első munkábaállás éve, szakmai tapasztalat felsorolása, betöltött prozíciók, gyermekek száma stb stb) pontosan vagy néhány év eléréssel nagyon jól be lehet lőni a születési évet. Igaza van annak, aki a szavak tompításával való játszadozásáról beszél (eufémia). Wise, beszélhetnek nálatok afro-amerikaiakról ha mindenki négert ért alatta.

3131 WiseGentleman 2003-11-23 14:53:53
Ahhoz, hogy tiszta Amerika legyünk, még be kellene tiltani zárt helyeken (pl. éttermekben) a dohányzást, és miniszterelnökké kellene választani G. W. Busht (de gáz lenne), na jó, ez politika... Egyébként örömmel veszem, ha a kor szerinti diszkrimináció tilalma szerepel a magyar jogszabályokban, ugyanakkor a gyakorlat még mindig az, hogy önéletrajzokon feltüntetik a pályázó életkorát illetve családi állapotát, amit szerintem ki kellene küszöbölni.

3130 bárdos 2003-11-23 13:28:13
Wise írja: „a nyugati országokban például az életkor nem játszhat szerepet egy állás betöltésében (állásinterjú során is tilos megkérdezni), mert a kor szerinti diszkriminációt - csakúgy, mint a nem, faj, vagy vallás szerintit - a törvény igen erősen szankcionálja. Magyarországon is egyre inkább figyelmet fordítanak a középkorúak elhelyezkedési problémáira életkor szerinti diszkrimináció miatt.” Wise, mikor jöttél haza? Tájékozódnod kéne egy kicsit! Magyarországon ugyanis nem „egyre inkább” fordítanak figyelmet, hanem kötelezően. Az életkor nálunk sem játszhat szerepet egy állás betöltésében (állásinterjú során is tilos megkérdezni), mert az kor szerinti diszkrimináció. Ez az MT szerint a „hátrányos megkülönböztetés tilalma” A hátrányos megkülönböztetés tilalma vonatkozik a munkavállalók között nemük, koruk, családi vagy fogyatékos állapotuk, nemzetiségük, fajuk, származásuk, vallásuk, politikai meggyőződésük, munkavállalói érdekképviselethez való tartozásuk, vagy ezzel összefüggő tevékenységük, továbbá minden egyéb, a munkaviszonnyal össze nem függő körülményre. Mit szólsz Wise, szerintem ez tiszta Amerika?!

3129 PR 2003-11-23 10:04:20
Axakov! Londoni fellépés? A Nemzeti Balettet nagyobb célok foglalkoztatják. Sopronban a Mosoly országa operettben arattunk sikert. LAHÁR FERENC: A MOSOLY ORSZÁGA operett magyar nyelven Szereplők: Csonka Zsuzsa, Teremi Trixi, Leblanc Győző, Bozsó József, Benkóczi Zoltán[ Rendező: Leblanc Győző Közreműködik a Magyar Állami Operaház Tánckaravalamint a Szombathelyi Szimfonikus Zenekar

3128 pite sőn 2003-11-23 08:43:34
Egy bizonyos kor felett az emberek kivégzésszerű elküldéséről itt csak te beszélsz Wise. Ha jól látom Radics primás \"12 pont\"jában a szinetári fiatalitási terv \"eredményének\" illusztrálására került a 60as szám. Talán kontrasztként (már ha ez Amerikában ismert kifejezés). Ami meg a „bizonyos kor felett”i állapot (az öregség) emlegetését illeti, Szinetár beszédei csöpögenek a bizonyos kor alatti állapot (a fiatalság) emlegetésétől. Pedig nálunk, az öreg kontinensen, elég bunyesz dolognak számít hölgyek életkorának emlegetése. Egy úriember igazgató (aminek Szin. előszerettel állítja be magát) egy újságba nem közli énekesnőinek életkorát.

3127 WiseGentleman 2003-11-22 22:08:44
Természetesen igaz, hogy a fiataloknak is kedvező lehetőséget kell nyújtani, viszont ez nem feltétlenül kell, hogy jelentse egy bizonyos kor felett az emberek kivégzésszerű elküldését (ez természetesen nem vonatkozik a semmire sem használható kiérdemesült múmiákra - hogy tőlem is halljatok politically incorrect kifejezést).

3126 cinitár funclub 2003-11-22 21:58:50
Mancs: Ha belegondolunk, azt kell mondani, hogy az Opera mai állapotában amolyan öregek napközije. Szinetár Miklós az igazgató, Petrovics Emil a fő-zeneigazgató - egyikük sem fiatal, ráadásul mindketten voltak már igazgatók. (Mancs, 2003) http://www.mancs.hu/legfrissebb.tdp-azon=0303kultura2.htm

3125 cinitár funclub 2003-11-22 21:58:30
(.....) Bánkuti: Meghirdette, hogy fiatalítani akar. Szinetár: Nagyon szeretnék sok lehetőséget adni egyre több fiatal karmesternek, fiatal rendezőnek, már csak azért is, mert ők a jövő vezetői. Szeretném, hogyha lenne itt egy olyan komoly művészi utánpótlás fiatalokból, valódi fiatalokból, akik itt ezt a stafétabotot széles körben át fogják venni. Bánkuti: Karmestereket, rendezőket említett. Szinetár: Említem az énekeseket is. Nagyon büszke vagyok arra, hogy a Carmenben bemutatkozott óriási sikerrel egy 25 éves énekesnő, Gál Erika, elsöprő sikerrel – ez nem mindennapi esemény. De, hát hogyha itt a többi fiatalunkat figyelik, Fekete Attilától a Cserna Ildikón keresztül, Sümegi Esztertől Wierdl Eszterig, akkor láthatják, hogy nagyon sok fiatalt állítunk egyre inkább csatasorba, és ezt a tendenciát folytatni akarom. (MR Online, 2003. január 16.)





A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.