Bejelentkezés Regisztráció

Opernglas, avagy operai távcső...

277 Sesto 2003-10-13 21:14:59
ja és sorry a sok elütésért, most látom mennnyi becsúszott!... :-(

276 Sesto 2003-10-13 21:14:05
Kalahari, egy kérdés: olvasható már vhol. \"hivatalos\" Hunyadi-kritika? Lenne vmi. tipped, elöre is köszi!!! :-)))

275 Sesto 2003-10-13 21:12:31
Kedves Kalahari, nem túlzok, hidd el: Miskolcon a Bánk-cimszerepét a köv. énekesek énekelték váltva: * Ilosfalvy R. * Molnár András * Albert Tamás! ...és mint irtam A.T. egyben az egyik szereposztás Ottója is volt! (...szerencsére nem halottam, de elégge megdönbenntett a dolog, maikor olvastam!)

274 kalahari 2003-10-13 21:04:36
Azért ez már túlzás! Bár mondok még meredekebbet: Szegeden Don carlos-premiert énekel majd! Nem tévedés, címszerepben. :-(

273 Sesto 2003-10-13 20:45:34
...nem tudom hogy énekelt Miskolcon pár évvel ezelött nem csak Ottót, DE Bánk bánt is!!!... :-(((

272 Sesto 2003-10-13 20:44:42
OK! :-) Bár Alberttöl a hideg kiráz!...

271 kalahari 2003-10-13 20:39:06
Sesto, meglepődnél, ha hallanád, mert Albert magához képest most egész jó volt. Mondom, magához képest... De ez már fejlődés. Hallgasd meg, ha gondolod, letöltheted a szombati közvetítést.

270 Sesto 2003-10-13 19:40:38
Halihó Mindenkinek!!! :-))) Örömmel olvastam a számos és érdekes beszámolót a Hunyadi-premierröl, köszi mindenkinek!!! :-))) (...Fekete Veronikának külön drukkoltam, hát ilyen elöforudul még a legnagyobb sztároknál, és föleg a koloratúr-fach-ban, hogy egy-egy acuti lejjebb sikeredik-lásd. Gruberova legutolsó bécsi Luciájának \"Örülési jelenetében\" is-attól még az alakitás lehet összeségében meggyözö és sikerreméltó!!!-ÉS ne felejtsük el talán azt sem, hogy Fekete Veronika azért az eltelt évek során olyan nagy drámai szoprán szólamokban is helytállt, mint Turandot, vagy Lady Macbeth,...azok után nem kis fegyvertény a drámai \"belcanto-ban\" gyökerezö, ÉS/DE egyben erösen koloratúrás Szilágyi Erzsébethez is visszatérni, nem?...) Volt már ez a Müvésznö eleget oktalanul mellözve, hányszor és meddig kell még \"bizonyitania\"???...(...észbe kaphatnának végre például \"illetékesék\", hogy pl. Fekete Veronikátz miért nem alkalmazzák az Erkel-operák CD-felvételekor???-akadna még azért ott böven szerep a számára, s mind ilyen \"Szilágyi Erzsébet\"-formátumban!... Azt pedig kritikán aluli és majdnem primitiv megjegyzésnek tartom, ha vki. az énekesnö külsöje miatt akadékoskodik: valóban igaz volt néhány olvasótársunk megjegyzése: Ad. 1. Szilágyi Erzsébet két gyermeket felnevelt ANYA és nem topmodell!!! Ad. 2. Csak Amnerisz-t idézve, vagy Norma irta, sorry, nem jut most eszembe: DE Caballe-t is imádjuk, pedig enyhén szólva \"dundi\", akkor mi a baj a \"saját\" Müvésszel, ha Fekete Veronikának hivják???-meg kellene tanulni a saját értékeket elismerni és megbecsülni!!! A Fekete Veronikához hasonlóan hires \"Abigaille\" amerikai drámai szoprán Susan Neves sem egy \"Pillangókisasszony\", vagy Jane Eaglen-töl, korun egyik legkiválóbb Turandotjától már ne is beszéljünk!... ´Müvészetüket azonban mégsem a külsöségekre alapozva itélik meg!... Albert Tamáshoz nem füznék semmit: öt borzalom az Erkel-operák-felvételein, vagy a Szegediek, Donizetti \"Marino Faliero\" c. opera-\"live\" felvételén eltürni!... S ott ahol már a hangmérnök sem tud segiteni, ott már bizony gondok vannak!!!...

269 Búbánat 2003-10-13 16:32:57
Továbbra is az motoszkál a fejemben, hogy „Szinetár tanár úr” végzős növendéke, Harangi Mária miért Szinetárral közösen jegyzi az új Hunyadi-produkciót. A rádióközvetítés 2. szünetében a riporterek faggatására sem tudott elfogadható magyarázattal szolgálni. (Amit elmondott a saját munkájáról azt egyébként nagyon rokonszenvesen tette meg.) A rendezői munka dandárját vélhetőleg ő végezte. Szinetár Miklós meg feltehetően jó tanácsokkal látta el. De az is lehet, hogy Mária szolgáltatta az ötleteket, amelyeket a Tanár úr annyira megszeretett és elfogadott, hogy szinte már a sajátjaként kezeli? Egy a tény, hogy neki nem volt ideje feljönni a beszélgetésre. Bár a társrendező hölgy azt hozzátette, a premieren tulajdonképpen már semmi dolga nem szabadna, hogy legyen egy rendezőnek. A gépezetnek ilyenkor már illik olajozottan működnie. Aztán ennyiben maradtak és az előadás folytatódott…Én meg továbbra sem tudtam meg, hogy a rendezésből mit vállalt a főintendáns úr és mit Harangi Mária. Abban is biztos vagyok, hogy csütörtökön este az előadás után sem leszek sokkal okosabb. Vagy talán a műsorfüzet segítségemre lesz? És még egy kérdés végére. A jövőben Szinetár úr minden növendéke lehetőséget kap majd egy vele közösen megrendezendő opera színrevitelében?

268 Amneris 2003-10-13 13:29:25
OK, Amneris 1. és bocs, csak én még kezdő vagyok ezen az oldalon, most nyergeltem át a Babanetről, hogy véget ért a babás időszakom. Akkor használom az ottani nevem: Lady Seymour, Ő is operahősnő.

267 Amneris 2003-10-13 12:17:35
OFF:Úgy látszik ketten lettünk, az előző hozzászóló ugyanis nem én voltam. Mivel hogy én voltam az első, ezért ezentúl én leszek Amneris 1., a másik Amneristől kérem, hogy ezentúl 2.-ként szerepeljen. Köszi a megértést és lehet hogy mégis csak jó lenne, ha lenne regisztráció, így nem fordulhatna elő ilyesmi mégegyszer. Bocs, hogy nem a témában ítram.

266 Amneris 2003-10-13 11:50:29
A tegnapi Don Carlos nekem is nagyon tetszett, teljesen egyetértek az alább leírtakkal. Múlt vasárnap volt szerencsém Nyesztyerenko mesterkurzusának megtekintéséhez is, nagyon szimpatikus embert ismertem meg benne.

265 Búbánat 2003-10-13 10:21:36
Egyelőre a rádióközvetítés második része alapján van véleményem az új Hunyadiról (csütörtökön nézem meg a 2. szereposztásban). Megmondom őszintén: Albert Tamástól korábban sohasem voltam elragadtatva, de ezen az estén behunyva a szemem, a hangját nagyon élveztem, jobban, mint Vadász Zsoltét tavaly a Bakáts téren. Emlékszem Palcsó Sándor, Külkey László vagy Szabó Miklós (ő Hunyadit is énekelt az operában) V. László alakítására. Albert hangban nem sokkal maradt el mögöttük, ráadásul ebben a változatban bővebb énekelnivalója is van a szerepe szerint. A nézőtérről figyelve viszont nyilván más hatások is befolyásolhatják kritikáink kialakítását. Csütörtökön nyilván magam is okosabb leszek. De legjobban a péntek esti Normát várom, ez az opera nálam pillanatnyilag mindent ver, még a tegnap esti Don Carlost is, pedig a forró sikerű esten mindenkit ünnepelni lehetett, élükön Nyeszterenkóval. 66 éves kora ellenére még nem szabad őt leírni. (A szombati Magyar Hírlapban egy riport készült vele, azt mondja, hogy a visszavonulást jó kondíciója ellenére tervezi, amit szép fokozatosan, vállalt fellépéseinek számát csökkentve képzeli el, és több könyvet is íri fog.) Wiedemann viszont gyakorlatilag mindenkit lesöpört a színről átütő erejű hangi alakításával. Tokody az eszményi pianóival ugyancsak verhetetlen. Gavanelli nyáron Leporellóként vagy korábban Rigolettóként jobban tetszett. A címszereplő, a dél koreai tenor is kitett magáért. Nem lehet rá panasz. Számomra a meglepetés Vashegyi karmesterkedése tetszett, aki elsőrangú zenei élményben részesítet bennünket a zenekari árokban. S mindehhez a kórusjelenetek nagy tablói olyan összhatást hoztak létre, amely este méltán kimagaslik az utóbbi évek átlag repertoárjából.

264 kalahari 2003-10-13 10:10:44
Csütörtökön lesz a Hunyadi 700. előadása, erről érdemes lenne írni...

263 Szilgyo 2003-10-13 08:46:24
Szerintem a Momus is majd jól megírja a magáét az új Hunyadiról!!!

262 WiseGentleman 2003-10-13 01:27:45
Bár sokmindenben mércének tekinthetjük az amerikaiakat, de ezt a példát én sem egyértelműen pozitívként írtam (hiszen jól esik egy-egy előadást alaposan kivesézni).

261 Bulvár Kund 2003-10-12 23:32:08
Kedves Norma! Teljesen igazad van. Az általad említett énekesek fénykorukban olyan hangi teljesítményt nyújtottak, (bár hármuk között igen nagy a különbség) ami feledtette hátrányos megjelenésüket. De sajnos most mi itt nem hallhattunk hozzájuk mérhető vokális színvonalat, ráadásul a mai színjátszáshoz/operajátszáshoz hozzátarozik az illúziókeltő megjelenés.

260 kalahari 2003-10-12 15:12:49
Kösz az infót. Valahogy nekem akkkor sem jutott eszembe ilyesmi, talán bennem van a hiba, nem tudom.

259 kalahari 2003-10-12 15:08:43
Én azért remélem, hogy a mű maga meggyőzte a külföldi hallgatókat is arról, hogy érdemes Erkellel foglalkozni, és talán kedvet kapnak a darab otthoni bemutatásához. A szólisták többsége rendesen helytállt, a kóruson még van mit finomítani, mert egy szavukat sem lehetett érteni, néha összevissza léptek be, stb. Előbb-utóbb csak beérik a produkció persze jobb lett volna, ha a premierre már megtörténik. :-) Jó szórakozást csütörtökön!

258 Norma 2003-10-12 15:06:10
Utánanéztem a dolognak: a korszakban tévedtem, a menetelésben nem; Szinetár Horthy katonáira gondolt, akik szintén a \"Meghalt a cselszövő\" dallamára lépkedtek a díszmenetekben. Bulvár Kund szavait idézve néhány énekes, aki \" a színpadi megjelenés minimumának sem felel meg\": Caballé, Pavarotti, Misura... de azért még szerethetjük őket?!

257 karnagy 2003-10-12 15:01:09
Nem lesújtó. Csak egy kicsit elkeserít, hogy nem a legjobb gárda (szólisták, énekkar, zenekar) szerepelt akkor, amikor 15 ország 21 rádióadója vette át az előadást. Csütörtökön, miután láttam is az előadást, többet írok róla.

256 kalahari 2003-10-12 14:52:10
Karnagy, beszámolód alapján úgy vélem, hogy összességében nem lesújtó a véleményed az előadásról. Jól gondolom?

255 kalahari 2003-10-12 14:50:31
Szerintem V. László nem bolond, vagy őrült, hanem fiatal, és könnyen befolyásolható volt. A Bakáts téri változatban szereplő Vadász Zsolt alakítása tetszett, talán őt kellett volna hívni a szerepre. Nem tudom, Mukk mit hoz ki belőle, talán a karakter közelebb áll hozzá, de hangban nem kell sokat várni tőle sem. Szilágyi Erzsébeté anyaszerep, és nem a végzet asszonyáé, tehát nem követelmény a manökenalkat.

254 karnagy 2003-10-12 14:44:03
A rádióból hallgattam a premiert. A szereplők kinézetéhez annyit fűznék hozzá, hogy Fekete Vera kb. annyi idős, mint amit a szerep megkíván. Senki nem várja a két kvázi-felnőtt gyermekes özvegy anyától, hogy istennő legyen. A művésznő hangja még most is fényes, a La Grange-ária végének alulintonált magas hangját leszámítva stabilan szólnak a magas hangok, szépek a mélységek is. Érthető a szövegmondás. Egyetlen szépséghibája a vokális teljesítménynek a túl gyakori levegővétel - ez lehetett karmesteri hiba is: nem engedett a tempóelképzelésből. És ha már a külsőségeknél tartunk: Kirkósa O. hasonló súlyú művész, mint Fekete V... És akkor mi van? Ő is jó lesz. V. László bizonyítottan nem volt épelméjű - Albert Tamás figurája megfelel az elvárt V.László-képnek. Vokális teljesítménye nem. Föl kéne fogni, hogy a király szerepe főszerep. Tetszett Péter Cecília - és ez azért örvendetes, mert eddig felemás teljesítményt nyújtott minden szerepében. Mivel igen megnyerő színpadi jelenség, kíváncsi voltam, mi jön le az \"éterből\". Kellemesen csalódtam. Kelen Péterről nem tudok mit írni. Semmi újat nem hoz, tisztességes produkciót hallottam. A zenekar és főleg a kórus botrányosan szólt. Csütörtökön élőben is megnézem, mert a rendezésre - az utóbbi évek szörnyű Szinetár-produkciói után - igen kíváncsi vagyok.

253 kalahari 2003-10-12 14:25:10
Ha nem tetszik, nem tetszik. Nem kell egyformán gondolkodnunk. Csak azt kifogásoltam, hogy a művészek külsejét, és nem az énektudásukat kritizálod. Esetleg próbáld ki a másik szereposztással, hátha...

252 Bulvár Kund 2003-10-12 11:23:08
Jó reggelt! Aludtam egyet a dologra, de semmivel sem lett jobb a véleményem. Pedig úgy ültem be az előadásra, hogy Kelen, Fekete, valamint a rendezés azért egész jó lesz. Az amerikai társasági etikettet pedig ne tekintsük mércének.

251 WiseGentleman 2003-10-12 02:32:47
Mellesleg ezért van, hogy az amerikai társasági etikett szerint (ahol mindent nagyon szépnek, nagyon jónak - very nice - illik tartani, s amivel persze nem tudok teljesen azonosulni), nem szoktak egy társaságban megtekintett színdarabot, vagy koncertet kritizálni, ami persze a diskurzust teszi rendkívül egysíkúvá, hogy mindenről csak szépet, szebbet és legszebbet lehet mondani.

250 kalahari 2003-10-12 01:52:50
Jó éjt! Szólok, ha megtudok valamit a rejtélyekről :-) Ha valaki úgy ül be, hogy úgyis rossz lesz, akkor annak is fogja tartani. De akkor vajon minek megy el egyáltalán? Majd pénteke értekezünk a Normáról, jó? szia

249 Norma 2003-10-12 01:48:55
Jó, persze. Ha valahol Szinetár nyilatkozatot találsz az előadással kapcsolatban, feltétlenül jelezd! Hátha kapunk magyarázatot a rejtvényekre. Azért annyira nem volt kimagasló az előadás, hogy ez menjen szét a világba! Igaz a két lemezfelvétel sem tökéletes. Szóval összegezve: szerintem a Hunyadi nagyon jó opera, de csak akkor szabad előadni, ha minden szerepre megfelelő énekes áll rendelkezésre. Lehet, hogy ez utópia! Mindenesetre jó színházi este volt, remekül éreztem magam, a társaságom is - a hibákról meg jókedvűen elcsevegtünk. Ha valaki pedig rosszul akarja magát érezni, akkor rosszul is fogja. Ha tökéleteset lát, akkor is. Úgyhogy örülök, hogy tetszett neked, Kalahari, és ne hagyd magad megingatni! Jó éjszakát!

248 kalahari 2003-10-12 01:46:01
(a Nádasdy-féle)

247 kalahari 2003-10-12 01:45:03
Épp a második felvonás megy... Elkezdtem elölről. :-) Londonban is ez a változat ment, vagy a másik?

246 Norma 2003-10-12 01:38:14
Nem is szó szerint értve...

245 kalahari 2003-10-12 01:36:02
Ilyen alapon Maléter mellé meg írhattak volna 56-ot...

244 kalahari 2003-10-12 01:35:02
Mit hallok? A rádióban mondták, hogy több (21) rádió is közvetíti ezt az előadást! Jó, hogy Erkel eljut végre más országokba is!

243 Norma 2003-10-12 01:33:24
Lehet, hogy a lépcsőbe csak én láttam ezt bele, de tényleg hasonlít az egykori tribünre, és a katonák is nagyon masíroztak, és arrafelé néztek - mint a régi felvonulásokon. Vagy most Koreában. Lehet, hogy Szinetár arra gondolt? Az évszámon nem kell annyit lovagolni: a Martinovics mozgalom felszámolása 1794-ben volt, a kivégzés valóban 95-ben.

242 kalahari 2003-10-12 01:30:23
Egyébként a felsoroltak egyike sem volt koncepciós per.

241 kalahari 2003-10-12 01:27:06
Jó, a függöny egyértelmű volt. Mondjuk figyelhettek volna arra, hogy helyes évszámok kerüljenek fel. Ha már egyszer... A lépcsőkről azt gondoltam, hogy lépcsőként funkcionálnak :-), mögöttes tartalmat nem láttam bennük.

240 Norma 2003-10-12 01:21:40
Mint említettem a tribün előtt masírozó katonák... talán a Kádár-korszakot, a díszlet lépcső-eleme a Felvonulási tér néhai tribünjét idézte. Utalva ezzel a megbocsájtó, a népére mosolygó ám azt aljas módon átverő királyokra (diktátorokra). Ld. 1. felv. fináléja: \"szívemből megbocsátok\", majd \" a hóhér bárdja vár...\"; aztán koncepciós perek: ld.függöny

239 Bulvár Kund 2003-10-12 01:20:13
Kedves Kalahari, lehet, hogy megfogalmazásom erősre sikeredett, de tartalmát vállalom.

238 kalahari 2003-10-12 01:19:14
Talán nem volt egyértelmű: vicceltem.

237 Bulvár Kund 2003-10-12 01:17:11
Én úgy gondolom, egy operában mindenkinek szép hangja kell, hogy legyen. Hogy esetleg nem szimpatikus szerepét hogyan formálja meg, az szinészi, művészi kérdés.

236 kalahari 2003-10-12 01:14:29
Kedves Kund, ez meglehetősen sértő megjegyzés volt, úriemberhez nem méltó.

235 kalahari 2003-10-12 01:13:02
Csatlakozom, én is megyek a Normára. Tévében ugyan láttam, de az nem ugyanaz. Nem értem, mi bajotok Király Miklóssal? Czilleinek szép hang kell? Ő a gonosz ármánykodó :-) Ráadásul elég hamar elteszik láb alól... A (rosszul) feliratozott függönyön kívül milyen történelmi vonulatot fedeztél fel benne? Mert állítólag Szinetár a politikai jelleget akarta hangsúlyozni...

234 Bulvár Kund 2003-10-12 01:09:24
Úgy értettem, Egri és Péter Cili OK. A szinpadi megjelenés minimumát én úgy értem, hogy ha már hiteles figura nem tud lenni,legalább ne legyen undort keltő a megjelenése.

233 Norma 2003-10-12 01:07:47
Helló Kalahari! Úgy, hogy behozták! Hogy miért? Ezt csak a rendező vagy az asszisztense tudná megmondani! Szerintem eléggé agyoncsapja a finálé emelkedett hangját. Egyébként a darabnak én így örülök, ahogy van: ezt a változatát szerettem meg és nem a Nádasdy-félét, úgyhogy jó,h. ezt vette elő a színház. Most ez a rendezés megy egy rövid ideig, és bizom benne, hogy egy-két év múlva majd látványosabb, korhűbb megoldásban is színre kerül. Ez a változat! Egyébként jöbő péntek az én npom: Norma-premier. Várom már Gyöngyikét!

232 kalahari 2003-10-12 01:01:15
Szia Norma! Gondoltam, hogy a malacra céloztál. Vajon hogy került oda? A lelkesedésem részben a darabnak szól. Rendezés inkább ne legyen, mint hogy valami oda nem illőt találjanak ki.

231 kalahari 2003-10-12 00:57:24
Mit értesz színpadi megjelenés minimumán? Albertnak egyértelműen nem fekszik a király szerepe, és nem csak azért, mert nem tud énekelni. Nevetséges alak lett V. Lászlóból, pedig csak bizonytalannak és befolyásolhatónak kellene látszania. Kelenről nem vitatkozom. Egritől nem kell sokat várni, és Gara szerepe pont neki való. Péter Cecília sem tetszett? A rendezésnél meg talán az volt a szempont, hogy olcsón kihozzák. A díszletek nem kerültek sokba...

230 Norma 2003-10-12 00:55:13
Kalahári lelkesedését kissé túlzónak érzem, de valóban megérdemelt a siker. Fekete Veronika viszont a főpróbán jobb volt, igaz akkor egy helyen csúnyán megbicsaklott a hangja; most ott nem is merte fölvinni. Kelen a megszokottnál halványabb volt, de nagyon szép megoldásai voltak. Talán ez nem az igazi szerepköre, de több mint tisztességgel helytállt. Király Miklós fejlődésképtelen: tíz évvel ezelőtt is ilyen rekedt és fátyolos volt a hangja, mint most. Ahol már erőteljesebben kellett volna énekelni, ott inkább prózára váltott. Egyébként, amikor visszajött a színfalak mögül, akkor mindig egy kicsit jobb volt. Egyébként Sólyom-Nagy ott volt a nézőtéren, talán fölmehetett volna helyette. Péter Cecíliával kapcsolatban egyetértek a véleménnyel, méltán aratta ő a legnagyobb sikert. A palotás jelmezei valóban nagyon szépek, csak túlságosan beolvadnak a környezetbe, célszerűbb lett volna valamilyen más színt alkalmazni, vagy körülöttük elsötétíteni a színpadot. Albert Tamás áriáját eléggé megtapsolták, valóban igyekezett a pasi. De elég röhejes jelenség, és ezen a beszédhibája is ront még. A díszlet ma sem tetszett jobban, de a háttérvetítés hibáit sikerült kijavítani. A malac és a \"tribün\" előtt masírozó katonák némileg megzavarták a nyugalmamat. Egyébként Szinetár majdnem megbukott. Egy lépcsőben.

229 Bulvár Kund 2003-10-12 00:51:11
Rendezés megdöbbentően nem volt... Kelen már csak manír, nevetségesen pattogó törpe, ezenkívül pösze, selypít, a cs-t sem tudja kimondani. Király hallgathatatlan. Albert és Fekete Vera hangilag hagyján, de a szinpadi megjelenés minimumának nem felelnek meg. Egri, Péter C. ; na jó. Szóval miről beszélünk???

228 kalahari 2003-10-12 00:50:51
Miért, Te mit láttál? Nekem tényleg tetszett, ez van.

A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.