Bejelentkezés Regisztráció

Opernglas, avagy operai távcső...

227 Bulvár Kund 2003-10-12 00:33:32
Kalahari! Az előbbieket ugye viccből írtad erről a Hunyadi paródiáról? Nyugtass meg, légyszíves!!!!!

226 kalahari 2003-10-12 00:05:06
Lezajlott a premier, és -szerintem megérdemelten- sikert aratott. Ritkán van ennyire tele az Erkel, jó volt látni, hogy sokakat érdekelt, még ha egy részük protokollvendég is volt. A rendezésben semmi megdöbbentő nem volt, szerencsére nem akartak modernkedni, viszont jól funkcionált a díszlet, és szép, korhű jelmezeket láttunk. Részemről a táncosok ruhái a legjobbak. Az énekesek is többnyire rendben voltak, de a kórus még gyakorolhatna... Kelen Péterrel nem tudok elfogulatlan lenni: nagyon tetszett. Nagy tapsot kapott a kiváló Péter Cecília, valóban remek Gara Máriát alakított. Fekete Veronika is kitűnő volt. Sesto nem hiába drukkolt érte. :-) Egri Sándornak nem idegen Gara szerepe, ellene sem tudok felhozni semmit. Albert Tamás magához képest tűrhető volt az első felvonásban, a másodikban kevésbé, aztán a harmadikra kissé összekapta magát. Várhelyi Éva is kellemes Mátyás volt, és Király Miklós Cilleije sem okozott csalódást. A vetítésekkel sem volt gond, nem vonták el a figyelmet az eseményekről, és illeszkedtek a korhoz. A rendezőpárosnak azért figyelmébe ajánlanám, hogy Martinovicsot 1795-ben végezték ki, és nem 94-ben. Volt még valaki? Vagy hallgattátok a közvetítést? (A büfében láttam Ókovács Szilvesztert, nagyban interjúvolt valakit...)

225 kalahari 2003-10-11 23:49:14
Orfeusz! Ne tarts szinetár rendezésétől, előbb nézd meg, utána értékeld! Nem szeretem az ilyen prekoncepciókat. Én már láttam, és szerintem nem volt rossz.

224 Orfeusz 2003-10-11 12:49:09
Én láttam a Törpét, rám nagy hatással volt, a rendezés szuper és a zene is tetszett. Wierdl jó választás, és fantaszikus ötlet, mikor a törpe megpillantja saját magát az infásnőben ( meztelen felső testében), az Erwartungban Anja Silja elképesztően jól énekelt, egészen csoda ennyi idő elteltével is! A megmentett város zenéje pedig kifejezetten kellemes volt.

223 Orfeusz 2003-10-11 12:42:26
24-én nézem meg a Hunyadit,már előre tartok Szinetár rendezésétől..Hunyadi Kelen lesz,Szilágyi E. Kirkósa Orolya-hallotta már valaki Őt, elég ismeretlen. Boross Csilla is énekel, róla elég jókat hallottam.

222 kalahari 2003-10-11 00:52:08
Ez kedves Tőled :-) Azért is csodálkoztam, mert a premier idején jókat írtak a Törpéről, mégis alig voltak. A megmentett várost láttad? Mindenre felkészültem, de nem volt olyan rossz :-)

221 WiseGentleman 2003-10-11 00:43:32
Mondjuk, ahogy elnéztem (bár ez szomorú), a Vérnász bemutatóján is a jelenlevők tetemes része protokollvendég volt... A törpét nem láttam (nincs is tervbe véve), tehát no comment (részemről elmarad a kőzápor :) )

220 kalahari 2003-10-10 23:21:40
Megnéztem a Törpét. Legfeljebb megköveztek érte, de nem tetszett. Nem az énekesek, vagy a rendezés, hanem maga az opera. Sem a zene, sem a történet nem kavart fel. Egyébként ilyen üresnek még nem láttam az Operaházat, félig sem volt. Aztán a szünetben (45 perc!) a többi is hazament. Ha 150 ember volt ott a végén, akkor sokat mondok. :-(

219 Oscar 2003-10-10 12:39:02
Karnagynak szólt az előbbi, bocs.

218 Oscar 2003-10-10 12:38:17
csak a Karnagyné számát tudom. majd arra smsezek.

217 Szilgyo 2003-10-10 08:45:40
Bizony!

216 WiseGentleman 2003-10-10 03:33:22
Mellesleg, szerintem a Levine által vezényelt Andrea Chenier (Domingo, Scotto, Milnes) is igen-igen jó.

215 karnagy 2003-10-09 18:06:27
Oscar, ott leszek, vasárnap légy szíves rámküldeni egy sms-t, hogy el ne felejtsem! :)

214 Szilgyo 2003-10-09 18:01:51
Eszembe jutott egy szakmai berkekben nem igazán sokra becsült, ám számomra annál kedvesebb felvétele Maestro Levine-nak: Don Carlo a Sony-nál Furlanetto-val, Sylvester-rel, Millo-val, a nemrég az egekig magasztalt Zajick-kal. Fodor Géza (továbbra sem hivatkozási alap) ezzel kapcsolatban a tökély barbarizmusa kifejezést szokta volt használni, ami kicsit kiforgatva azt is jelentheti, hogy ha minden klappol egy lemezen, jó a felvétel minősége, jók az énekesek, remekül szól a zenekar, akkor az már azért unalmas...

213 Oscar 2003-10-09 15:41:06
Karnagy Úr! Ott leszel a jövő csütörtöki Erkel Hunyadin? Akkor esetleg a Battle ügyet is összehozhatnánk. ;-)

212 Sesto 2003-10-08 18:42:39
Hát Maestro Levine-t és a \"Diva\"(=ként viselkedö és ezért a MET-böl repitett) Battle-t akkor sem kedvelem... That´s it!

211 WiseGentleman 2003-10-08 18:37:29
Azt hiszem, eljutunk a jereváni rádió problematikájához: Igaz, de nem ezért tiszteljük :).

210 Sesto 2003-10-08 16:40:47
Karnagynak! ...ami Levine-t illeti, nem csak a kisfiúkat szereti, hanem a nagyokat is de ez más lapra tartozik! Az általad emlitett CD-k nekem viszont egy másik okból kifolyólag-és nem csak a dirigens miatt-sem jönnek be: BATTLE(!)... 3 CD-m volt eddig a \"hölggyel\", szerencsére sikerült mindegyik túladni!... :-)

209 Caligula 2003-10-08 14:22:45
Valaki tud arra magyarázatot, hogy miért írnak mostanában csupán egyfelvonásos operákat az egészestések helyett? Csak ennyire volna kapacitás? (Igaz, már az is öröm, ha bemutatják - nem hogy műsoron is tartanák...)

208 karnagy 2003-10-08 14:11:56
Igen, hogyne :). Valamikor össze kéne futni, kedves Apród \"úrfi\". Jók ezek a Battle-lemezek...:)

207 Oscar 2003-10-08 13:06:58
Karnagy Úr! kölcsön kérhetném a Battle CD-éidet és a Bartolit vmikor?

206 Búbánat 2003-10-08 12:24:55
Szilgyo. Üzenetet küldtem e-mail címedre.

205 Szilgyo 2003-10-08 09:07:17
Levine szerintem (is!) nagyon jó operakarmester, én főként Verdi-kben ismerem, pl. a Vecsernye-lemez nekem is nagy kedvencem...

204 Szilgyo 2003-10-08 09:03:58
Vagy találka valahol, vagy feladod postán utánvéttel, mást egyelőre nem tudok kitalálni. EMAIL: szilgyo@freemail.hu

203 Búbánat 2003-10-08 08:42:12
Szilgyo. A másolat elkészült. Beszéljük meg a hogyan továbbot.

202 Búbánat 2003-10-08 08:39:36
Ezt nem tudtam róla. Egyébként annak idején két Verdi–felvételével kedveltem meg őt, amelyeket még a hetvenes években készített: A Giovanna d’Arco és A szicíliai vecsernye. Azóta követem nyomon karmesteri tevékenységét. A videón is kihozott Trubadúrja számomra elsősorban Marton miatt volt érdekes. Martont én nem elsősorban a német repertoárja miatt, hanem az olasz operákban nyújtott teljesítményéért szeretem a mai napig.

201 karnagy 2003-10-08 07:32:14
Sesto! Én meg hasraesek Levine-tól, főleg a Ring-felvétele óta. Egyébként van pár CD-m(Battle: Schubert-dalok, Battle: Élő dalest Salzburgból, Bartoli)amelyeken mint zongorakísérő működik közre, hát annak sem utolsó. Egy baj van vele: állítólag a kisfiúkat szereti...

200 WiseGentleman 2003-10-07 20:17:39
Domingo számára akkor is ottmarad a vezénylés, és a kisebb szerepek, meg a koncertezés (ld. Pavarotti). Viszont pontosan legenda volta miatt elképzelhető, hogy az emberek még így is, leszálló ágban is hallani akarják (csakúgy, mint amikor - ahogy már említettem volt - nagy örömmel hallgattam James King-et a MET-ben Aigisth-ként). Egyébként Pavarotti jövő tavasszal ismét énekel a MET-ben, ha jól tudom, egy, vagy két Tosca-t.

199 Sesto 2003-10-07 18:53:19
...nehéz kérdés az bizony, hogy mikor és mivel kell abbahagyni az éneklést, bevallom jobban kedvelem azokat az énekmüvészeket, akik inkább hamarabb-és még tk. \"erejük teljében\"-emelik a kalapjukat és távoznak!... Inkább azt mondja a \"Nagyérdemü\": \"...milyen kár!\"... Minthogy ellenkezö esetben az merüljön fel, mint kérdés: \"Miért és meddig csnálja még ezt?!...\" Sajnálom Domingo-t, hiszen egy valódi énekes-legendáról van ebben az esetben szó, de a \"Marschallin monológjában\" is megénekelt tényekkel: \"Die Zeit ist ein sonderbar´ Ding!...\" a végtelenségig ö sem dacolhat!... :-(

198 Sesto 2003-10-07 18:46:43
:-(

197 WiseGentleman 2003-10-07 18:28:48
Viszont a kérdés fennmarad, hogy miként fog Domingo tavasszal a MET-ben Siegmundot énekelni?

196 Sesto 2003-10-07 16:09:40
...ha már a MET-\"rendezésekröl\" esik szó, vasárnap megnéztük DVD-n a Trubadúr ´84-es vagy ´88-as elöadását(=végül ism indegy!...) Szóval ebben az esetben a \"nagyhangok ünnepéröl\" volt szó, még akkor is ha Marton Tuandot-Brünnhilde-Elektra-orgánuma \"aigillitá\" suempontjából jó pár ponton adósunk maradt, DE Pavarotti nagyon jó formában szól mint Manrico, Sh. Milnes azonban már csak árnyéka önamagának Luna-szerepében,...bár a korábbról jól ismert és már-már tenorálisan \"fenyegetö\" magasságai még mindig impozánsak!... A szereposztás viszont abszolút legjobbja D. Zajick (Azucena!)!!!-fergeteges drámai mezzo, izzó magasságokkal, és ha hihetünk a krónikáknak, akkor abból a fajtából való, amelynek Verdi ezt a szólamot szánta: vagyis olyan (mezzo) szoprán akitöl minden \"kontraalt-tartománybeli\" megmozdulás távoláll, DE ellenben már-már drámai szoprános kitörésektöl sem tart vissza...\"Állitólag\" Verdi tiltakozott az ellen, hogy Azucena, az operai szterotipiákhoz hiven drámai alt legyen!... A \"rendezés\": NINCS(!)-imsertem korábban is ezen felvételt, igaz VHS-on, DE akkor vhogy nem tünt fel, hogy \"nincs megrendezve\": egy csodálatos \"koncertszerü Trubadúr lenne ez\", pompás, gazdag jelmezekkel alátámásztva!... :-( J. Levine,...van aki szereti, van aki kevésbé: én nem esek elötte hasra, föleg a DECCa-s \"Lombardi\"-felvétel óta1... :-( Üdvözlettel, Sesto... :-)

195 Sesto 2003-10-07 15:59:05
Szilgyo-nak! Domingo a késöbbi Fedora-t is lemondta, söt már el is utazott!... :-(

194 WiseGentleman 2003-10-07 00:12:16
Igen, Schmidt nem egy Windgassen-féle érzékeny Wagner tenor, viszont igazi macho, akinek még a kovácsműhely zajában is hallani lehet a hangját (szép, erős squillo). Rydl valóban nem mai gyerek már, viszont Hagennek fantasztikus volt, mint játékban, mint éneklésben (még Salminennel és Gottlob Frick-kel összehasonlítva is). Polaski esetében nekem is a magas hangok intonációjával voltak csekély problémáim, viszont tetszett, hogy kifejezetten a figura emberi oldalát domborította ki (kiváncsi vagyok, milyen lesz Berlinben Elektraként). A Ring rendezése szerintem sem igazán szerencsés, kezdve a Rajna kincsében a kocka alakú Walhallával, folytatva a playboy Froh-val és tűzistenként fekete (???) ruhát viselő Loge-val. A Ring-rendezések közül számomra egyértelműen a Met-Levine alakítás a csúcs, egyébként azt egy kitűnő osztrák rendező, Otto Schenk állította színpadra. Viszont, amikor ott láttam, nem minden énekes volt jó (Gwyneth Jones szirénázott, mint Brünnhilde, Siegfried madárhangú volt, akit Heinz Zednik lesöpört a színpadról). Szóval, semmi sem tökéletes...

193 Orfeusz 2003-10-06 21:46:48
Meg volt első Staatsoperbeli élményem- Istenek alkonya. Nagyon vártam, ezért talán annyira nem is tudtam élvezni az előadást, de egyébként jó volt. A rendezés(ha beszélhetünk ilyenről) pocsék, semmi nem történik a színpadon, nincs összhang, a jelmez nevetséges, a díszlet ronda, bár nincs is. Az énekesek kifejezetten ügyetlenül mozogtak főleg Brünnhilde és Siegfried. A zenekart emelném ki Fischer Ádámmal, fantasztikusan jól játszottak. Az énekesek mind bayreuth-i résztvevők, mégis nem volt minden tökéletes, ahogy azt vártam. A legjobban Mihoko Fujimura tetszett, akinek a hangja már a nyári rádió közvetítések folyamán is megfogott. Kurt Rydl Hagenként is szuper volt, bár azért kicsit érezni, hogy vagy 30 éve énekel. Wolgang Schmidt(aki egy hentes benyomását keltette)hangszíne nem valami szép, de jól énekel, Deborah Polaski egy kisebb csalódás, nem igazán tetszett a hangja, valahogy a magas hangoknál nem igazán jut csúcspontra( a ruha,vagy inkább lepel amit viselt elég vicces volt). Megemlíteném még Ricarda Merbethet is, aki kifejezetten jól játszott. Összeségében persze összehasonlíthatatlan egy magyar operai előadással, nálunk ennyi kiváló énekes soha nem fog énekelni. Februárban megnézném Gruberovát a Puritánokban, Ő még mindig jól énekel, a hangja ennyi év után is szép? Róla nyílt egy kiállítás a Staatsoperben.

192 Szilgyo 2003-10-06 08:55:57
Friss info: az egyik Fedora Domingo betegsége miatt elmarad, helyette Tosca lesz, a másikat feltehetően elvállalja...

191 Barátfüle 2003-10-05 17:04:13
WG! Körülbelül úgy történt, ahogy Sesto olvasta az újságban. Az ária (ami transzponálva volt) első magas hangja nem sikerült, Domingo széttárta karjait, és kézcsókkal partnernője kezén, lement a szinpadról. Fél óra múlva folytatta az előadást, néhány magas hangot oktávval lejjebb énekelt, de középhangjai még mindig csodálatosan szólnak. Keszeiről nevem okán nem nyilatkozom.

190 Sesto 2003-10-05 12:21:11
...viszont tegnap \"Sonnambula\": Vargicova megint brillirozott, bár egészében mintha egy picit óvatosabb lett volna, mint a hét közepén, Calleja viszont ugyancsak szépen produkált -és ez vonatkozik a Sillins-re is a Gróf szerepében, Simina Ivan mint Lisa: na ja... :-)

189 Sesto 2003-10-05 12:06:27
...tehát \"Fedora\"-Domingo-val (=és Keszei bebut-je...) NEM VOLTAM OTT!-de ezt már korábban is irtam, hogy pl. Keszei Borit is majd elöször a nov.-i Falstaff-ban fogom látni, valoszinüleg,...igy ami történt-csakis a helyi médiara utalva tudom visszaadni, vagyis \"ohne Gewähr!\"... A \"Kurier\" arról számolt be, hogy az áriában elöfordulócs csúcshang-\"nem magas c\",...szóval állitólag azt megelözöen abbahagyta Domingo a nyilt szinen az éneklést,...elhagyta a szinpadot!... Ennyi, több információm nincs, de különben is az ilyet szerintem illik tapintatosan kezelni: amin azoban felháborodtam az az volt, hogy az emlitett \"Kurier\" a domingos-üggyel egy oldalon közölt egy listát, mikor melyik énekes \"SZTÀR\" kényszerült már arra, hogy hangi problémaák miatt kénytelen legyen a szinpadot elöadás közben elhagyni: ezt a \"toplistát\"-finoman kifejezve-\"hányingerkelönek\" tartom,...hiszen az énekesek is \"csak emberek\", nem?

188 WiseGentleman 2003-10-04 17:06:11
Egyébként én sem vágom magam a volán mögé, ugyanis vonattal megyek :).

187 WiseGentleman 2003-10-04 16:44:56
Hogy érted, hogy nem tudta elénekelni? Lemondta az előadást, vagy észrevehetően indiszponált volt? Ez érdekes, mert jövő tavaszra a MET-es Ringre ő van kiírva, mint Siegmund (és amikor évekkel ezelőtt láttam a szerepben, nagyon is jó volt).

186 Hangyász 2003-10-04 07:49:46
Kedves Sesto! Bécsben kiírták okt 1-jén, hogy a \"Zene világnapja\"? Énnekem az a benyomásom, hogy ez egy olyan kiüresedett, régen befejezett kampány, amit kizárólag nálunk \"ünnepelnek meg\", általában közepes előadók élő felvételével és agyonjátszott repertoárdarabok előrángatásával? (Ugyanez vonatkozik a legkülönfélébb egyéb \"világnapokra\", az elhízás ellenitől kezdve a világtakarékosságéig.) Az egész hátterében az ENSZ és alsóhivatalainak 30-40 évvel ezelőtti PR-tevékenysége húzódik meg. Mo.-on a különféle világnapok \"megünneplése\", ami fásultan pergetett imamalomként sajnos azóta sem szűnt meg, jóllehet semmi értelmét nem látom. Az egész ostoba hagyomány szerintem a konszolidálódó és \"felszálló ágban\" lévő kádár-rendszer önlegitimációját és a rezsimnek a nagyvilág történéseibe való bekapcsolódását volt hivatott illusztrálni, sajnos 14 éve senki sem szólt be, hogy semmi sem változik attól, ha megünnepeljük a zene (színház), a cserebogarak avagy a szőrszálhasogatók világnapját. E helyen fejezem ki köszönetemet Szűcs József és Tóth Péter uraknak a fenomenális Tök gáz cikkért! Más: Tudtommal az általam nagyon nem kedvelt Frau ohne Schattent (részleteit?) legfeljebb a Horthy-korszakban adták elő a szerző vezényletével. Nem vágom magamat a volán mögé, hogy megnézzem valamelyik bécsi előadását. Viszont feltenném a kérdést, hogy a T. résztvevők valamelyike meg tudná-é tippelni, mikor tűzi a MÁO műsorára pl. Berlioz A trójaiak c. népszínművét? :-)))

185 Barátfüle 2003-10-03 23:55:24
Sesto! Te hogy érezted magad tegnap este, amikor Domingo nem tudta elénekelni Loris Ipanoffot? Tisztelem őt múltjáért, de abba kéne tudni hagyni. Sajna a bécsi közönség kissé ostoba, és nagyon sznob; azt hiszi, ennyi pénzért biztos jó, amit hall.

184 Sesto... 2003-10-03 19:29:05
...nekem holnap \"megint\" Sonnambula, Vargicova-val a program, kiváncsi vagyok mivel tud még meglepni és persze a tenor is... :-)

183 WiseGentleman 2003-10-03 18:25:27
Igen, tudom, és Gwyneth Jones-nál csak jobb lehet :). Polgár László is jön, ha jól tudom.

182 karnagy 2003-10-03 17:17:16
Sesto! Jók bizony, különösen Popp és Harper \"kis\"asszonyok és Kollo ill. Talvela urak fenomenálisak. Egyedül Shirley-Quirk nem tartozik - finoman szólva - a kedvenceim közé...

181 Búbánat 2003-10-03 14:12:38
WiseGentleman! Ugye tudod, hogy jövőre úgy Húsvét tájékán Agnes Baltsa nálunk két Kundryt fog énekelni.

180 Szilgyo 2003-10-03 14:03:13
Nagyon köszönöm, Búbánat!

179 Búbánat 2003-10-03 14:02:08
Szilgyo. Már folyamatba tettem a másolást. Két kazetta lesz, a teljes műsoridő 5 óra 37 perc.

178 Sesto.... 2003-10-03 11:32:41
Hálás köszönet!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-) ...megmenekültem!!!-\"természetesen\" az a 8-as Mahler-töl nekem is megvan, és a többi szólista is nagyon jó, nem?...

A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.