Bejelentkezés Regisztráció

Momus-játék


3803 Capriccio 2012-07-06 12:40:03
Auber Leicester, ou Le château de Kenilworth című vígoperáját 1823. január 25-én mutatták be (wikipédia szerint) A librettisták között ott szerepel Eugene Scribe neve, igaz, hogy nem egyéni alkotás. Valamit félreértelmeztem esetleg? (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_operas_by_Auber)

3802 Petya 2012-07-06 12:14:18
Auber: Kőműves (és lakatos) című operáját Scribe szövegkönyvével 1825.május 3.-án mutatták be Párizsban, míg ugyancsak Párizsban Boieldeu: A fehér asszony című operáját 1825. december 10.-én mutatták be. Forrás. Németh Amadé: Operaritkaságok

3801 Heiner Lajos 2012-07-04 22:14:42 [Válasz erre: 3800 -zéta- 2012-07-04 21:50:32]
1880 július 12-én előadták Luccaban.

3800 -zéta- 2012-07-04 21:50:32 [Válasz erre: 3799 kugli 2012-07-04 21:30:49]
Elég távol vagyok a forrásaimtól, de úgy rémlik, hogy egyszer előadták tán Luccában a konzervatóriumban, amikor még nagyon ifjú volt...

3799 kugli 2012-07-04 21:30:49
Egy kérdés a tegnapi kérdéshez ( Puccini ). Valamiért úgy rémlik, hogy ez az előadás volt a mű világ premierje. Igaz ez vagy hamis?

3798 -zéta- 2012-07-02 12:48:40
Kedves Játékostársak, íme a júniusi végeredményünk: Gabor - 22 Gluck Judit - 21,5 kugli - 20,5 jz - 15 Megén - 15 Capriccio - 12 Majorné - 11 Bea - 9 Petya - 9 Pósa - 8 vatatava - 8 CallasForever - 6 Heiner Lajos - 5 Spangel Péter - 5 Weber Kristóf - 5 Apika - 4 Taddeo - 4 attilio - 3 judit anna - 3 sztalin - 3 szuecsi - 3 tibka1 - 3 miketyson - 2 Szabó Eszter - 2 József Miklós - 1 Lászlóné - 1 Licht Alberich - 1 waldvogel - 1 A számítógépes sorsoláson e havi nyertesünk CallasForever Játékostársunk, akinek szívből gratulálunk! Lászlóné Játékostársunkat (múlt havi nyertesünket) kérem, hogy a privátban küldött levélre válaszoljon. Ezúton jelzem, hogy a hagyományainknak megfelelően augusztusban nyári szünetet tartunk...:-)

3797 kugli 2012-06-28 20:11:16
Térjünk vissza a Gould-kérdésre. Az írás a következőket mondja: 1945. nov. 29. a két zongárás változat 1. tétele 1946. máj. 8. 1. tétel zenekarral 1947. jan. 14 és 15 a teljes versenymű Ekkor már a 15-ik évében járt.

3796 waldvogel 2012-06-15 23:37:31 [Válasz erre: 3793 sztalin 2012-06-15 12:45:11]
Szerintem vannak olyan darabok, amiket ha soha nem hallottál, akkor is van róla némi fogalmad, és a West Side Story ilyen. Az utca emberének is, ellenben a számunkra ismerősebb zeneművekkel. (Ezt hívják populáris kultúrának, és ez nem negatív jelző!)

3795 kugli 2012-06-15 20:04:30 [Válasz erre: 3793 sztalin 2012-06-15 12:45:11]
Én sem élőben sem más módon nem hallottam az egész West side story-t. Mégis a kérdés elolvasása után az első gondolatom ez volt. Érdekesség: 3 emberrel is konzultáltam a kérdésről, nekik sem Bernstein volt az ötletük...

3794 Heiner Lajos 2012-06-15 17:40:05 [Válasz erre: 3793 sztalin 2012-06-15 12:45:11]
Sztálin idejében valóban kevés Bernsteint játszottak a SZU-ban. Viszont Prokofjev ugyanazon a napon halt meg, mint Sztálin, ez is tény.

3793 sztalin 2012-06-15 12:45:11
Ez a West Side Story kicsit fura, eddig 1x hallottam élőben, szemben pl. a Prokofjev darabbal, amit balettként, szvitként legalább 15x. Nyilván mert az elsőt nemigen játsszák....

3792 -zéta- 2012-06-04 20:20:19 [Válasz erre: 3791 -zéta- 2012-06-04 20:18:12]
És a plusz pontok a megítélt 1 ponton kívül (a gép csak ennyit tud adni): - Gabor + 2 - Kugli + 0,5 - Gluck Judit + 0,5 Ha valaki úgy érzi, érdemtelenül nem kapott pontot, netán van olyan forrása, ami igazolja Őt, kérem jelezze...:-)

3791 -zéta- 2012-06-04 20:18:12
Kedves Játékostársak! Fölírtam a megfejtésekhez azt a hét nevet (egyelőre), akik megfeleltek a kritériumoknak ilyen vagy olyan források szerint. Kaptam számos olyan ismert nevet, akik életkoruknál fogva akár énekelhettek-muzsikálhattak volna a Maestroval, viszont ennek nyomát nem találtam (mondjuk az életrajzukban biztos nem szégyellenék)... Ilyen nevek pl.: Bergonzi, Gedda, Leontine Price, Lorin Maazel, Ruggiero Ricci, Starker János, stb. Van egy sor olyan nevünk, aki biztosan fellépett vele, ám nem tudjuk, hogy élnek-e vagy sem: Barbara Gibson, szoprán Virginia Haskins, szoprán Johanne Morland, szoprán Edna Phillips, szoprán Maxine Stellman, mezzo Joseph Kahn, zongora Paolo Renzi, oboa Ez utóbbiakat azért írtam, hátha valaki tud róluk még valamit...:-)

3790 -zéta- 2012-06-04 13:33:37 [Válasz erre: 3788 kugli 2012-06-04 13:31:08]
Persze, minden nevet fölírok...

3789 -zéta- 2012-06-04 13:33:13 [Válasz erre: 3787 Gluck Judit 2012-06-04 12:38:01]
Igen, mindenkit, aki kettőnél többet írt (és ellenőrzésre szorul a név), folyamatosan bírálom...:-) van 18 neves listám is...;-)

3788 kugli 2012-06-04 13:31:08 [Válasz erre: 3786 -zéta- 2012-06-04 12:16:46]
Kedves Zéta! Nagy kérés lenne, hogy az értékelés után feltennéd: kiknek a neve szerepelt egyáltalán? Másrészt, hogy ki hány pontot kapott? Köszi -K-

3787 Gluck Judit 2012-06-04 12:38:01 [Válasz erre: 3786 -zéta- 2012-06-04 12:16:46]
Kedves Zeta, En Albanese-t es Merriman-t irtam , sajnos Turner-t nem vettem eszre- de nem kaptam pontot. Van meg egy nagybogos (szolista is)Murray Grodner aki el- hogy legyen egy fiu is. judit

3786 -zéta- 2012-06-04 12:16:46
Kedves Játékostársak! Akik két jó nevet írtak a hétvégi kérdésre (Toscanini), azokat már értékeltem, a többieket az ellenőrzések után ide beírom...:-)

3785 kugli 2012-06-04 11:35:47 [Válasz erre: 3783 -zéta- 2012-06-01 13:25:58]
Kedves Zéta! A kérdés kissé szokatlan, de azért tetszett. Viszont - szerintem - rögzíteni kellett volna egy időpontot. Ugyanis amikor a választ beküldtem és a válasz "kiértékelése" közötti időpontban is meghalhat valaki - legalább is elvileg.

3784 -zéta- 2012-06-01 13:29:46
Kedves Játékostársak! Májusi végeredmény: Gabor - 21 kugli - 20 Gluck Judit - 19 jz - 16 Majorné - 15 Megén - 14 Petya - 14 Capriccio - 12 Pósa - 11 Bea - 8 vatatava - 8 Steinway&Sons D - 7 szuecsi - 7 Heiner Lajos - 6 Lászlóné - 6 CallasForever - 5 Apika - 4 tibka1 - 4 Cilike - 3 janyka22 - 3 József Miklós - 3 judit anna - 3 José Mourinho - 2 Spangel Péter - 2 Szabó Eszter - 2 tiramisu - 2 artros - 1 bermuda - 1 Fradi - 1 LEEDA - 1 Licht Alberich - 1 sztalin - 1 Taddeo - 1 waldvogel - 1 A számítógépes sorsoláson Lászlóné nevű kedves játékosunk nyert, gratulálunk mindenkinek!

3783 -zéta- 2012-06-01 13:25:58 [Válasz erre: 3782 Spangel Péter 2012-06-01 13:11:06]
Beszélgessünk róla hétfő délután...:-)

3782 Spangel Péter 2012-06-01 13:11:06 [Válasz erre: 3781 -zéta- 2012-06-01 12:22:38]
Van már találat, és hányan élnek?

3781 -zéta- 2012-06-01 12:22:38 [Válasz erre: 3780 kugli 2012-06-01 12:04:45]
Hát, nagy tömegre nem számítok...

3780 kugli 2012-06-01 12:04:45
A Maestro 68 évnyi vezénylés után 58 évvel ezelőtt tette le a botot. Az 1954-ben születettek közül is sokan már eltávoztak az árnyékvilágból...

3779 Pósa 2012-06-01 09:16:09 [Válasz erre: 3775 Heiner Lajos 2012-05-31 14:02:59]
Én is Boitora tippeltem a válaszomban.

3778 Heiner Lajos 2012-05-31 15:50:36 [Válasz erre: 3777 -zéta- 2012-05-31 14:39:15]
Jo, de akkor a jegybanki alapkamat ketszerese!

3777 -zéta- 2012-05-31 14:39:15
Schubert: Margit a rokkánál-t és Wagner: Faust-nyitányt elfogadtam, a többin még gondolkodom...:-)

3776 Gluck Judit 2012-05-31 14:39:04 [Válasz erre: 3775 Heiner Lajos 2012-05-31 14:02:59]
Szerintem igen, en ezt is megadtam. Boito az operat komolyan vette, aztan talan volt neki egy "momento de verdad"-ja is rajott arra, hogy inkabb legyen elsorendu librettista mint masodrendu zeneszerzo. Judit

3775 Heiner Lajos 2012-05-31 14:02:59 [Válasz erre: 3773 -zéta- 2012-05-31 07:45:44]
Akkor egy tipp: Boito 26 eves koraban bemutatott operaja belefer a helyes valasz kategoriaba?

3774 Gluck Judit 2012-05-31 12:16:34
A gonosz Wikipedia ezt irja a "nyertes" murol: [Opus 1]: Huit scènes de Faust (1828/29) (withdrawn) Berlioz visszavonta tehat nem felelt meg a kriteriumnak. Vagy ez tevedes? Judit

3773 -zéta- 2012-05-31 07:45:44 [Válasz erre: 3772 kugli 2012-05-30 19:07:25]
Elég nyitott szoktam lenni a kritériumoknak megfelelő egyéb alternatívák felé...:-) maximum egy kis plusz idő szükségeltetik...

3772 kugli 2012-05-30 19:07:25 [Válasz erre: 3771 Gluck Judit 2012-05-30 15:50:59]
Kedves Zeta! Most áll, hogy ha az általam adott több lehetőség között ott van a keresett mű - akkor jár a pont? -K-

3771 Gluck Judit 2012-05-30 15:50:59
Kedves Zeta, Ez az "első jelentősebbnek szánt műve" meglehetosen zavaro, van vagy 3-4 lehetoseg de nehez valasztani a kriterium elegge "fuzzy". Judit

3770 Spangel Péter 2012-05-24 12:37:23 [Válasz erre: 3769 Heiner Lajos 2012-05-24 12:33:11]
A brüsszeli sör gyógyír lehet VIP-páholyban...

3769 Heiner Lajos 2012-05-24 12:33:11 [Válasz erre: 3768 Spangel Péter 2012-05-24 11:39:10]
Nullazodott a mai GDP-m...-)

3768 Spangel Péter 2012-05-24 11:39:10 [Válasz erre: 3767 Heiner Lajos 2012-05-24 10:03:06]
Elfogyott az üvegbetétekért kapott pénz? Megint nincs ékezet... :-)))

3767 Heiner Lajos 2012-05-24 10:03:06 [Válasz erre: 3766 Spangel Péter 2012-05-24 09:57:08]
Kedves Peter, Receptet nem irok, de szivesen megrogonyozlek, protkosan kapsz fel Hiroshimat.

3766 Spangel Péter 2012-05-24 09:57:08
Kedves Zéta! Lehet, hogy rosszul emlékszem, de szerintem én Marton Évát írtam tegnapelőtt válaszként a Denevér Rosalinde-jére. Írassak fel Cavintont? Ha igen, megkérem Heiner kollégát.

3765 kugli 2012-05-23 20:21:43
Bartók nem szerette lassú tempókat. Ezért a Táncszvitről következőt mondta: "Ha 15 percnél tovább tartott, akkor rossz volt"

3764 Gluck Judit 2012-05-21 20:41:46 [Válasz erre: 3763 Heiner Lajos 2012-05-21 20:24:43]
Szerintem kituno kerdes volt- megtanit gondolkozni. Ahogy a "Maradj Talpon"-ban mondja Gabor- "gondolj egyszeru dolgokra!" Valasztani lehetett a "kiment a villany" es ez a cikk kozott: http://select.nytimes.com/gst/abstract.html?res=FA0A14FE345B107A93C1AB178DD85F418385F9 tehat a "kozonseg eksztazisba esett" kozott. A fuggonyre nem gondoltam- sajnos az Otellot csak moziban, TV-ben lattam. Ha meg igaz is ez a mese a fuggonyrol, akkor tokeletes a kerdes. Judit

3763 Heiner Lajos 2012-05-21 20:24:43 [Válasz erre: 3762 kugli 2012-05-21 19:23:35]
El tudom képzelni. Meg kell mondjam, elég ... kérdés volt.

3762 kugli 2012-05-21 19:23:35
A Sabata kérdésre egyetlen válasz sem érkezett volna? Volt ilyen valaha is? -K-

3761 -zéta- 2012-05-19 21:25:11 [Válasz erre: 3760 kugli 2012-05-19 20:56:46]
Eszenyi hosszú évekig énekelte Judit szólamát, amúgy több mint negyedszázadig volt tag az Operaházban. A MUZSIKA nekrológjából idézve: "Főbb szerepeit Verdi (Amneris, Eboli, Azucena, Ulrica), Wagner (Vénusz, Ortrud, Kundry, Izolda), Erkel (Gertrudis), Bizet (Carmen), Mascagni (Santuzza), Bartók (Judit) műveiben énekelte." Ő volt az első görög Judit is...:-)

3760 kugli 2012-05-19 20:56:46 [Válasz erre: 3759 -zéta- 2012-05-18 22:41:12]
Felmerül a kérdés: Eszenyi hogy kerülne a képbe? ( a képességei "szerények" voltak - szerintem ) Igaz: akkor még voltak "munkás-káderek".

3759 -zéta- 2012-05-18 22:41:12 [Válasz erre: 3758 kugli 2012-05-18 20:35:37]
Szőnyi akkor még nagyon-nagyon fiatal volt, a "második", Eszenyi Irma volt várandós, s Palánkay betegedett le...

3758 kugli 2012-05-18 20:35:37
Delly Rózsi Juditként igen meglepő. Melyik hölgy volt a beteg és melyik a várandós? Tudtommal Palánkay Klára és Szőnyi Olga volt akkortájt a szerep "gazdája".

3757 Gluck Judit 2012-05-18 12:26:59
Ebben a TV musorban Palankay Klara egy kicsit maskep mondta el az ugyet: http://videotar.mtv.hu/Kategoriak/MTV%20MOZI/Operafejedelmek.aspx Vagy ketszer tortent meg az eset? Judit

3756 Gluck Judit 2012-05-17 22:07:51 [Válasz erre: 3755 -zéta- 2012-05-17 21:21:52]
Kedves Zeta, Ami igaz, az igaz. Nem erdemes statisztikai kutatasok vegezni, melyik mu nepszerubb, most csak kulfoldon. No problem. Judit

3755 -zéta- 2012-05-17 21:21:52 [Válasz erre: 3754 Gluck Judit 2012-05-17 20:36:37]
Kedves Judit, azért a Le Grand Macabre-ról nem állítható, hogy az egyik legismertebb magyar zenemű, akkor sem, ha a Google jól ismeri...

3754 Gluck Judit 2012-05-17 20:36:37
Kedves Zeta, Ligeti Gyorgy-nek is volt fizika matematikai tanari diplomaja. A Janos Vitez 385000 hit-et er a Google-n a Le Grand Macabre csak 136000-t de idoben kozelebb all hozank.





A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.