5731 lujza 2015-11-22 02:06:50
Szerintem nagyon elbeszéltek egymás mellett. De egy ember hitét csak Isten ismerheti, bajos erről nyilatkozni. Viszont Verdi Requiemje, bár a mise részei építik fel, de mise keretében a hossza miatt előadhatatlan. Valahogy ez keveredik azzal, hogy szakrális vagy nem szakrális. Már hogyne volna szakrális? A szövege imádságokat tartalmaz, a dallamáról pedig csak szubjektíve lehet valamit állítani. Cilike utolsó mondatait meg végképp nem értem.
Szerintem nagyon elbeszéltek egymás mellett. De egy ember hitét csak Isten ismerheti, bajos erről nyilatkozni. Viszont Verdi Requiemje, bár a mise részei építik fel, de mise keretében a hossza miatt előadhatatlan. Valahogy ez keveredik azzal, hogy szakrális vagy nem szakrális. Már hogyne volna szakrális? A szövege imádságokat tartalmaz, a dallamáról pedig csak szubjektíve lehet valamit állítani. Cilike utolsó mondatait meg végképp nem értem.
5730 Cilike 2015-11-21 22:15:05
Te nagyon rágörcsöltél erre a témára. Valamit el szeretnék neked mesélni. Nekem Verdi a kedvenc operaszerzőm. Az ő műveit szeretem legjobban, sokáig tudnék róla mesélni, hogy miért. Elolvastam egy elég alapos életrajzot is róla, mert érdekelt. Jó embernek is tartom, ellentétben mondjuk Wagnerrel. Szeretem a Requiemet is. Mindazonáltal nem tartom szakrális műnek. Talán tudod, hogy a Requiem LITURGIKUS szövegre íródott. Miseszövegre. A legszorosabb értelemben szakrális szövegre. Vannak is részei, amik nagyon jól fejezik ki a liturgiát. De vannak részei, amikben nincs ott az a hit, ami szükséges lenne egy egyházi mű megírásához. Ha valaki halotti misét ír, akkor higyjen a Feltámadásban, higyjen az utolsó ítéletben, higyjen a bűnbocsánatban. Vagy ne írjon ilyen művet.
Te nagyon rágörcsöltél erre a témára. Valamit el szeretnék neked mesélni. Nekem Verdi a kedvenc operaszerzőm. Az ő műveit szeretem legjobban, sokáig tudnék róla mesélni, hogy miért. Elolvastam egy elég alapos életrajzot is róla, mert érdekelt. Jó embernek is tartom, ellentétben mondjuk Wagnerrel. Szeretem a Requiemet is. Mindazonáltal nem tartom szakrális műnek. Talán tudod, hogy a Requiem LITURGIKUS szövegre íródott. Miseszövegre. A legszorosabb értelemben szakrális szövegre. Vannak is részei, amik nagyon jól fejezik ki a liturgiát. De vannak részei, amikben nincs ott az a hit, ami szükséges lenne egy egyházi mű megírásához. Ha valaki halotti misét ír, akkor higyjen a Feltámadásban, higyjen az utolsó ítéletben, higyjen a bűnbocsánatban. Vagy ne írjon ilyen művet.
5729 Haandel 2015-11-21 17:19:06
Igen, nem egyházi mű, mert nem az egyház műve. Igen, Neki nem volt mindegy az, amit az egyház művelt. De egy ‘senkiházi’ műve sokkal szakrálisabb lehet, mint az egyház legjobb műve; Remélem, hogy nem ez a ‘senkiházinak’- az egy ház szerint - a legnagyobb bűne.
Igen, nem egyházi mű, mert nem az egyház műve. Igen, Neki nem volt mindegy az, amit az egyház művelt. De egy ‘senkiházi’ műve sokkal szakrálisabb lehet, mint az egyház legjobb műve; Remélem, hogy nem ez a ‘senkiházinak’- az egy ház szerint - a legnagyobb bűne.
5728 Haandel 2015-11-21 16:38:52 [Válasz erre: 5727 Haandel 2015-11-21 14:35:39]
„… a Verdi Requiem kevéssé szakrális zene. jó zene. De nem egyházi mű.” [Ld. 5723]
„… a Verdi Requiem kevéssé szakrális zene. jó zene. De nem egyházi mű.” [Ld. 5723]
5727 Haandel 2015-11-21 14:35:39
Magyar Katolikus Lexikon egyházzene, [url]http://lexikon.katolikus.hu/E/egyházzene.html;egyházi zene[/url] (lat. musica ecclesiastica): I. Fogalma. A világi zene ellentéteként használatos, homályosan definiált újkori fogalom. A közhasználatban három, egymással érintkező teret jelöl e kifejezés: 1. Tág értelemben: vallásos zene (musica religiosa). Vallásos témákat földolgozó, szövegeket kísérő, érzelmeket kifejező zene. 2. Szorosabb értelemben: egyházias zene. Az egyh. szertartások, ájtatosságok alkalmával előadható, azok szellemének és az egyh. kívánalmaknak megfelelő zene. 3. Legszorosabb értelemben: liturgikus zene (musica sarca). A lit. saját szerkezetéből kifejlődött, azzal összhangban álló, elsősorban tisztán vokális zene. A lit. lényeges, integráns részének tekintik (SC 112), melynek Isten dicsőségét és a hívők épülését kell szolgálnia. … [url]http://lexikon.katolikus.hu/R/requiem.html;requiem[/url]
Magyar Katolikus Lexikon egyházzene, [url]http://lexikon.katolikus.hu/E/egyházzene.html;egyházi zene[/url] (lat. musica ecclesiastica): I. Fogalma. A világi zene ellentéteként használatos, homályosan definiált újkori fogalom. A közhasználatban három, egymással érintkező teret jelöl e kifejezés: 1. Tág értelemben: vallásos zene (musica religiosa). Vallásos témákat földolgozó, szövegeket kísérő, érzelmeket kifejező zene. 2. Szorosabb értelemben: egyházias zene. Az egyh. szertartások, ájtatosságok alkalmával előadható, azok szellemének és az egyh. kívánalmaknak megfelelő zene. 3. Legszorosabb értelemben: liturgikus zene (musica sarca). A lit. saját szerkezetéből kifejlődött, azzal összhangban álló, elsősorban tisztán vokális zene. A lit. lényeges, integráns részének tekintik (SC 112), melynek Isten dicsőségét és a hívők épülését kell szolgálnia. … [url]http://lexikon.katolikus.hu/R/requiem.html;requiem[/url]
5726 Búbánat 2015-11-18 20:10:15 [Válasz erre: 5722 perempe 2015-11-17 20:01:56]
Új Ember cikke: „A váci dómban zengett a Bogányi-zongora” /Ribáry Zoltán - 2015.november 15./ A milánói expón hónapokig ’vendégszereplő’ volt, de nemrég hazatért a csodálatos hangszerként emlegetett Bogányi-zongora, és november 8-án délután nagyszabású koncert keretében szülővárosában, a váci székesegyházban is bemutatta a közönségnek a névadó zongoraművész, Bogányi Gergely - Óriási feladatnak, sőt küldetésnek tekintettem a hangszer megalkotását és további fejlesztését. A zongora általánosan értelmezve az európai keresztény kultúra ikonikus tárgya. Kis alkotócsapatunkkal arra vállalkoztunk, hogy közreműködjünk az újjászületésében. Bízom benne, hogy ezzel az új, korszerű hangszerrel a magunk módján hozzájárulhatunk Magyarország elismertségének növeléséhez, no és Vác hírnevének öregbítéséhez is. Felemelő érzés itt, a dómban megszólaltatni a zongorát – mondta lapunknak Bogányi Gergely a koncert előtti utolsó pillanatokban. […] A koncerten Liszt Ferenc két legendáját, „Assisi Ferenc prédikál a madaraknak”; „Paolai Szent Ferenc a hullámokon jár” zongoradarabokat adta elő Bogányi Gergely, majd a Váci Szimfonikus Zenekarral (karmester: Farkas Pál) együtt Grieg a-moll zongoraversenyét szólaltatta meg. Az eseményen a közönség megtekinthette Garay Nagy Norbert festőművész Liszt-művek ihlette új, Consolation című vásznát. A koncertre a várakozásoknak megfelelően zsúfolásig megtelt a székesegyház, a belépőkből befolyt összeget a nemrégiben teljesen felújított kisváci Regőczi-kápolna javára ajánlották fel a szervezők, közreműködők.
Új Ember cikke: „A váci dómban zengett a Bogányi-zongora” /Ribáry Zoltán - 2015.november 15./ A milánói expón hónapokig ’vendégszereplő’ volt, de nemrég hazatért a csodálatos hangszerként emlegetett Bogányi-zongora, és november 8-án délután nagyszabású koncert keretében szülővárosában, a váci székesegyházban is bemutatta a közönségnek a névadó zongoraművész, Bogányi Gergely - Óriási feladatnak, sőt küldetésnek tekintettem a hangszer megalkotását és további fejlesztését. A zongora általánosan értelmezve az európai keresztény kultúra ikonikus tárgya. Kis alkotócsapatunkkal arra vállalkoztunk, hogy közreműködjünk az újjászületésében. Bízom benne, hogy ezzel az új, korszerű hangszerrel a magunk módján hozzájárulhatunk Magyarország elismertségének növeléséhez, no és Vác hírnevének öregbítéséhez is. Felemelő érzés itt, a dómban megszólaltatni a zongorát – mondta lapunknak Bogányi Gergely a koncert előtti utolsó pillanatokban. […] A koncerten Liszt Ferenc két legendáját, „Assisi Ferenc prédikál a madaraknak”; „Paolai Szent Ferenc a hullámokon jár” zongoradarabokat adta elő Bogányi Gergely, majd a Váci Szimfonikus Zenekarral (karmester: Farkas Pál) együtt Grieg a-moll zongoraversenyét szólaltatta meg. Az eseményen a közönség megtekinthette Garay Nagy Norbert festőművész Liszt-művek ihlette új, Consolation című vásznát. A koncertre a várakozásoknak megfelelően zsúfolásig megtelt a székesegyház, a belépőkből befolyt összeget a nemrégiben teljesen felújított kisváci Regőczi-kápolna javára ajánlották fel a szervezők, közreműködők.
5725 Edmond Dantes 2015-11-18 16:32:26 [Válasz erre: 5722 perempe 2015-11-17 20:01:56]
szvsz kimúlt a milánói sámándobbal egyetemben, miután eltapsoltak rá százmillió(ka)t, a sámándobra milliárdokat
szvsz kimúlt a milánói sámándobbal egyetemben, miután eltapsoltak rá százmillió(ka)t, a sámándobra milliárdokat
5724 Heiner Lajos 2015-11-17 23:00:14 [Válasz erre: 5723 Cilike 2015-11-17 22:11:40]
Végtelenül örülök, hogy vannak barátai, a többes szám alapján kettő is.
Végtelenül örülök, hogy vannak barátai, a többes szám alapján kettő is.
5723 Cilike 2015-11-17 22:11:40 [Válasz erre: 5721 Heiner Lajos 2015-11-13 10:42:05]
Én gyakran derülök önön a barátaimmal, de nem vagyok olyan tapintatlan, hogy ezt az ön tudomására hozzam. Roppantul sajnálom, hogy van egy véleményem, ami ennyire nem találkozik egyesekével, és főleg azt, hogy ezt ilyen rosszul viselik. Mindenesetre fenntartom azt az eredendő véleményemet, hogy a Verdi Requiem kevéssé szakrális zene. jó zene. De nem egyházi mű.
Én gyakran derülök önön a barátaimmal, de nem vagyok olyan tapintatlan, hogy ezt az ön tudomására hozzam. Roppantul sajnálom, hogy van egy véleményem, ami ennyire nem találkozik egyesekével, és főleg azt, hogy ezt ilyen rosszul viselik. Mindenesetre fenntartom azt az eredendő véleményemet, hogy a Verdi Requiem kevéssé szakrális zene. jó zene. De nem egyházi mű.
5722 perempe 2015-11-17 20:01:56
hello. érdeklődtem Bogányi új zongorájáról pár hónapja, de addig senki se hallotta az itteniek közül élőben. azóta?
hello. érdeklődtem Bogányi új zongorájáról pár hónapja, de addig senki se hallotta az itteniek közül élőben. azóta?
5721 Heiner Lajos 2015-11-13 10:42:05 [Válasz erre: 5716 Cilike 2015-11-09 20:00:14]
Kedves Cilike, Verdi megírta a Traviatat, pedig nem volt kurtizán. Megírta az Aidat, noha nem volt hadvezér. És a Falstaffot is, pedig nem volt potrohos. A napokban egy barátommal jót derültünk Önön. Einstein Hatodik Hegedűversenyét ajánlom szíves figyelmébe, Vladimir Horowitz előadásában.
Kedves Cilike, Verdi megírta a Traviatat, pedig nem volt kurtizán. Megírta az Aidat, noha nem volt hadvezér. És a Falstaffot is, pedig nem volt potrohos. A napokban egy barátommal jót derültünk Önön. Einstein Hatodik Hegedűversenyét ajánlom szíves figyelmébe, Vladimir Horowitz előadásában.
5720 Haandel 2015-11-12 17:34:15
Szerintem ez nagyon érdekes (az ‘Élő közvetítések - 4920’ miatt néztem utána): [url]https://en.wikipedia.org/wiki/Quattro_pezzi_sacri;Quatro pezzi sacri[/url] Verdi liked the Te Deum best of the four works and reputedly wanted to be buried with the score. [9] The [url]https://en.wikipedia.org/wiki/Te_Deum;Te Deum[/url] (also known as Ambrosian Hymn or A Song of the Church) is an early Christianhymn of praise. The title is taken from its opening Latin words, Te Deum laudamus, rendered as "Thee, O God, we praise".
Szerintem ez nagyon érdekes (az ‘Élő közvetítések - 4920’ miatt néztem utána): [url]https://en.wikipedia.org/wiki/Quattro_pezzi_sacri;Quatro pezzi sacri[/url] Verdi liked the Te Deum best of the four works and reputedly wanted to be buried with the score. [9] The [url]https://en.wikipedia.org/wiki/Te_Deum;Te Deum[/url] (also known as Ambrosian Hymn or A Song of the Church) is an early Christianhymn of praise. The title is taken from its opening Latin words, Te Deum laudamus, rendered as "Thee, O God, we praise".
5719 lujza 2015-11-10 00:30:06 [Válasz erre: 5718 Héterő 2015-11-09 21:17:34]
Köszönöm, ez nagyon jó!
Köszönöm, ez nagyon jó!
5718 Héterő 2015-11-09 21:17:34 [Válasz erre: 5717 Haandel 2015-11-09 20:40:04]
Az illusztrációd rendkívül megkapott; hiába, értelmes ember nézetét idézted. Gyorsan lefordítottam, hátha valaki szívesen elolvasná magyarul [u]Albert Einstein vallásos nézetei[/u]t. --------------------------------------------------- Az ön kérdésénél a világon nincs nehezebb. Nem is tudok egyszerű igennel vagy nemmel válaszolni. Nem vagyok ateista. Azt sem gondolom, hogy panteistaként írhatnám le magam. Az érintett kérdéskör túl terjedelmes a mi korlátos tudásunk számára. Nem felelhetnék példabeszéddel? Az emberi ész, bármilyen magasan képzett, nem mérheti föl a mindenséget. Olyanok vagyunk, mint a kisgyermek, aki belép egy hatalmas könyvtárba, ahol a falakat egészen a mennyezetig sok-sok, különböző nyelven írt könyv borítja. A gyermek tudja, hogy valakinek meg kellett írnia azokat a könyveket. De nem tudja, ki, és hogyan. Nem érti a könyvek nyelvét sem. A gyermek rájön valamilyen meglévő szabályszerűségre a könyvek elrendezését illetően: valami titokzatos rendszert lát, de nem érti meg, csak sejti haloványan. Ez lenne, úgy vélem, az emberi elme - beleértve a legkiválóbb és legműveltebb elméket is - viszonyulása Istenhez. Csodásan szervezett univerzumot látunk; észlelünk bizonyos törvényszerűségeket, de a törvényszerűségeket csak homályosan értjük meg. Korlátozott tudásunk nem foghatja fel azt a titokzatos erőt, ami a csillagképeket vezérli. A legszebb érzelem, amit megélhetünk: a misztikum. Az a motorja minden igazi művészetnek, tudománynak. Az olyan ember, aki ezt az érzést nem ismeri, aki már nem tud ámulni és az áhítattól elragadtatva állni, az gyakorlatilag halott. Az a tudat, hogy valami, ami kifürkészhetetlen számunkra, valójában létezik, és úgy mutatkozik meg, mint a legmélyebb tudás és legragyogóbb szépség; amit ostoba eszünkkel csak a legprimitívebb formában képzelhetünk el: – ez a tudás, ez az érzés áll középpontjában az igazi vallásosságnak. Ebben az értelemben, és csakis ebben az értelemben, a hívő, vallásos emberek közé tartozom.
Az illusztrációd rendkívül megkapott; hiába, értelmes ember nézetét idézted. Gyorsan lefordítottam, hátha valaki szívesen elolvasná magyarul [u]Albert Einstein vallásos nézetei[/u]t. --------------------------------------------------- Az ön kérdésénél a világon nincs nehezebb. Nem is tudok egyszerű igennel vagy nemmel válaszolni. Nem vagyok ateista. Azt sem gondolom, hogy panteistaként írhatnám le magam. Az érintett kérdéskör túl terjedelmes a mi korlátos tudásunk számára. Nem felelhetnék példabeszéddel? Az emberi ész, bármilyen magasan képzett, nem mérheti föl a mindenséget. Olyanok vagyunk, mint a kisgyermek, aki belép egy hatalmas könyvtárba, ahol a falakat egészen a mennyezetig sok-sok, különböző nyelven írt könyv borítja. A gyermek tudja, hogy valakinek meg kellett írnia azokat a könyveket. De nem tudja, ki, és hogyan. Nem érti a könyvek nyelvét sem. A gyermek rájön valamilyen meglévő szabályszerűségre a könyvek elrendezését illetően: valami titokzatos rendszert lát, de nem érti meg, csak sejti haloványan. Ez lenne, úgy vélem, az emberi elme - beleértve a legkiválóbb és legműveltebb elméket is - viszonyulása Istenhez. Csodásan szervezett univerzumot látunk; észlelünk bizonyos törvényszerűségeket, de a törvényszerűségeket csak homályosan értjük meg. Korlátozott tudásunk nem foghatja fel azt a titokzatos erőt, ami a csillagképeket vezérli. A legszebb érzelem, amit megélhetünk: a misztikum. Az a motorja minden igazi művészetnek, tudománynak. Az olyan ember, aki ezt az érzést nem ismeri, aki már nem tud ámulni és az áhítattól elragadtatva állni, az gyakorlatilag halott. Az a tudat, hogy valami, ami kifürkészhetetlen számunkra, valójában létezik, és úgy mutatkozik meg, mint a legmélyebb tudás és legragyogóbb szépség; amit ostoba eszünkkel csak a legprimitívebb formában képzelhetünk el: – ez a tudás, ez az érzés áll középpontjában az igazi vallásosságnak. Ebben az értelemben, és csakis ebben az értelemben, a hívő, vallásos emberek közé tartozom.
5717 Haandel 2015-11-09 20:40:04 [Válasz erre: 5716 Cilike 2015-11-09 20:00:14]
Csak azt akartam illusztrálni, hogy a hitnek több változatai is lehetnek.
Csak azt akartam illusztrálni, hogy a hitnek több változatai is lehetnek.
5716 Cilike 2015-11-09 20:00:14
Einsteinnek mely egyházzenei művéről beszélgessünk?
Einsteinnek mely egyházzenei művéről beszélgessünk?
5715 Haandel 2015-11-09 19:27:21
„Your question is the most difficult in the world. It is not a question I can answer simply with yes or no. I am not an Atheist. I do not know if I can define myself as a Pantheist. The problem involved is too vast for our limited minds. May I not reply with a parable? The human mind, no matter how highly trained, cannot grasp the universe. We are in the position of a little child, entering a huge library whose walls are covered to the ceiling with books in many different tongues. The child knows that someone must have written those books. It does not know who or how. It does not understand the languages in which they are written. The child notes a definite plan in the arrangement of the books, a mysterious order, which it does not comprehend, but only dimly suspects. That, it seems to me, is the attitude of the human mind, even the greatest and most cultured, toward God. We see a universe marvelously arranged, obeying certain laws, but we understand the laws only dimly. Our limited minds cannot grasp the mysterious force that sways the constellations.” … „The most beautiful emotion we can experience is the mystical. It is the power of all true art and science. He to whom this emotion is a stranger, who can no longer wonder and stand rapt in awe, is as good as dead. To know that what is inpenetrable to us really exists, manifesting itself as the highest wisdom and the most radiant beauty, which our dull faculties can comprehend only in their most primitive forms — this knowledge, this feeling, is at the center of true religiousness. In this sense, and in this sense only, I belong to the rank of devoutly religious men.” [url]https://en.wikipedia.org/wiki/Religious_views_of_Albert_Einstein;Religious views of Albert Einstein[/url]
„Your question is the most difficult in the world. It is not a question I can answer simply with yes or no. I am not an Atheist. I do not know if I can define myself as a Pantheist. The problem involved is too vast for our limited minds. May I not reply with a parable? The human mind, no matter how highly trained, cannot grasp the universe. We are in the position of a little child, entering a huge library whose walls are covered to the ceiling with books in many different tongues. The child knows that someone must have written those books. It does not know who or how. It does not understand the languages in which they are written. The child notes a definite plan in the arrangement of the books, a mysterious order, which it does not comprehend, but only dimly suspects. That, it seems to me, is the attitude of the human mind, even the greatest and most cultured, toward God. We see a universe marvelously arranged, obeying certain laws, but we understand the laws only dimly. Our limited minds cannot grasp the mysterious force that sways the constellations.” … „The most beautiful emotion we can experience is the mystical. It is the power of all true art and science. He to whom this emotion is a stranger, who can no longer wonder and stand rapt in awe, is as good as dead. To know that what is inpenetrable to us really exists, manifesting itself as the highest wisdom and the most radiant beauty, which our dull faculties can comprehend only in their most primitive forms — this knowledge, this feeling, is at the center of true religiousness. In this sense, and in this sense only, I belong to the rank of devoutly religious men.” [url]https://en.wikipedia.org/wiki/Religious_views_of_Albert_Einstein;Religious views of Albert Einstein[/url]
5714 Cilike 2015-11-08 10:26:07 [Válasz erre: 5713 Haandel 2015-11-08 10:06:03]
Én ugyan egy másik rész privilegizáltam a Végzetből, de nagyjából ebben az értelemben írtam. Sok értelme nincs egymás mellett elbeszélni. Ki fogom venni a könyvtárból azt a könyvet, amiből az információimat szereztem, mert sajnos nem a sajátom. Én ugyanis írásbeli tényekre, Verdi és felesége saját írásaira hivatkoztam. Valamint egy egyházi műre, nem operára, ahogy most huszadszor is leírom. Falrahányt borsó, ha a másik érveit nem olvassuk el.
Én ugyan egy másik rész privilegizáltam a Végzetből, de nagyjából ebben az értelemben írtam. Sok értelme nincs egymás mellett elbeszélni. Ki fogom venni a könyvtárból azt a könyvet, amiből az információimat szereztem, mert sajnos nem a sajátom. Én ugyanis írásbeli tényekre, Verdi és felesége saját írásaira hivatkoztam. Valamint egy egyházi műre, nem operára, ahogy most huszadszor is leírom. Falrahányt borsó, ha a másik érveit nem olvassuk el.
5713 Haandel 2015-11-08 10:06:03
CATHOLIC HERALD, 22 Aug 2011 [url]http://www.catholicherald.co.uk/commentandblogs/2011/08/22/verdi-an-anti-clerical-composer-with-a-deeply-catholic-soul/;Giuseppe Verdi: the anti-clerical composer with a deeply Catholic soul [/url] by Fr Alexander Lucie-Smith … It is commonly held that Giuseppe Verdi was not particularly religious, and that if anything he was something of an anti-clerical, like so many Italian nationalists of his time. Certainly Aida – the story of two innocent lovers crushed, indeed quite literally buried alive, by an overweening theocracy – might lend itself to this interpretation. But I, for one, do not subscribe to this reductive theory. Verdi may not have been much of a Catholic outwardly but he had a Catholic soul. … Then there is the sheer beauty of some of the religious moments in Verdi’s operas. One favourite of mine is the prayer La Vergine degli Angeli from Forza del Destino. Listen to this and then see if you think that Verdi had no religious feeling. The same aria is set to film by Charles Sturridge, which you can see here. Regardless of whether the singer is Renata Tebaldi or Leontyne Price, the music conveys something that is at the very heart of Catholicism: the beauty of compassion, made flesh for us in the Blessed Virgin Mary. Alexander Lucie-Smith is a Catholic priest, doctor of moral theology and consulting editor of The Catholic Herald.
CATHOLIC HERALD, 22 Aug 2011 [url]http://www.catholicherald.co.uk/commentandblogs/2011/08/22/verdi-an-anti-clerical-composer-with-a-deeply-catholic-soul/;Giuseppe Verdi: the anti-clerical composer with a deeply Catholic soul [/url] by Fr Alexander Lucie-Smith … It is commonly held that Giuseppe Verdi was not particularly religious, and that if anything he was something of an anti-clerical, like so many Italian nationalists of his time. Certainly Aida – the story of two innocent lovers crushed, indeed quite literally buried alive, by an overweening theocracy – might lend itself to this interpretation. But I, for one, do not subscribe to this reductive theory. Verdi may not have been much of a Catholic outwardly but he had a Catholic soul. … Then there is the sheer beauty of some of the religious moments in Verdi’s operas. One favourite of mine is the prayer La Vergine degli Angeli from Forza del Destino. Listen to this and then see if you think that Verdi had no religious feeling. The same aria is set to film by Charles Sturridge, which you can see here. Regardless of whether the singer is Renata Tebaldi or Leontyne Price, the music conveys something that is at the very heart of Catholicism: the beauty of compassion, made flesh for us in the Blessed Virgin Mary. Alexander Lucie-Smith is a Catholic priest, doctor of moral theology and consulting editor of The Catholic Herald.
5712 chenier 2015-11-08 09:35:52
Annál meddőbb vita nincs a világon, mint amikor egy másik emberről akarjuk megállapítani, hogy hívő-e, vagy sem! Ez egy olyan dolog, hogy még a melletted élőről sem tudhatsz egészen biztosat! Sőt, még magadról sem! Ahhoz nagyon le kell ám szállni a lelked legmélyére, minden képmutatást eltakarítani, és őszintén szembenézni magaddal! Ez nem könnyű dolog! Hát még azt megállapítani, hogy Verdi kicsit vagy nagyon volt-e Istenhívő ember! Én nem mernék se pro, se kontra erről nyilatkozni. A zenéje viszont nagyon sok mindenről árulkodik!
Annál meddőbb vita nincs a világon, mint amikor egy másik emberről akarjuk megállapítani, hogy hívő-e, vagy sem! Ez egy olyan dolog, hogy még a melletted élőről sem tudhatsz egészen biztosat! Sőt, még magadról sem! Ahhoz nagyon le kell ám szállni a lelked legmélyére, minden képmutatást eltakarítani, és őszintén szembenézni magaddal! Ez nem könnyű dolog! Hát még azt megállapítani, hogy Verdi kicsit vagy nagyon volt-e Istenhívő ember! Én nem mernék se pro, se kontra erről nyilatkozni. A zenéje viszont nagyon sok mindenről árulkodik!
5711 Heiner Lajos 2015-11-08 09:34:16 [Válasz erre: 5710 Heiner Lajos 2015-11-08 09:20:47]
Elébe menni szokásos gonoszkodásának, "ű", csak próbáltam idomulni Önhöz....
Elébe menni szokásos gonoszkodásának, "ű", csak próbáltam idomulni Önhöz....
5710 Heiner Lajos 2015-11-08 09:20:47 [Válasz erre: 5706 Cilike 2015-11-07 20:50:20]
Kedves Cilike, Köszönöm a vasárnapi Lepetést, "phene" még fűszínőbb lenne Öntől.
Kedves Cilike, Köszönöm a vasárnapi Lepetést, "phene" még fűszínőbb lenne Öntől.
5709 IVA 2015-11-08 03:32:35 [Válasz erre: 5694 chenier 2015-11-07 11:02:42]
A színháztudomány szerint az ókori templomi szertartások és a színházi előadások eredete közös. A rokonság számos elemükben ma is tetten érhető. Pl. fennhangon való szövegmondás (ez a múlt század első felében is dívott még egyes színházakban), hangszeres zene, kórus, az épületekben karzat, erkélyek, széksorok a prédikátor, ill. az előadók felé, monumentalitás, kívül-belül módfelett gazdag díszítés, festett mennyezet stb. Mindez egyfelől a hívek/nézők lelki állapotára hat, egy magasabb szférába igyekszik segíteni őket, emeli a szertartás/előadás hatását, másfelől erőt és hatalmat demonstrál. A templom is, a színház is fegyelemre, csöndes magatartásra kötelezi a híveket/közönséget, amikor az esemény passzív részese. Hagyományosan pedig egyformán tiszta, ünnepélyes megjelenésre. Az operaház szentélyhez hasonlítása afféle közhely.
A színháztudomány szerint az ókori templomi szertartások és a színházi előadások eredete közös. A rokonság számos elemükben ma is tetten érhető. Pl. fennhangon való szövegmondás (ez a múlt század első felében is dívott még egyes színházakban), hangszeres zene, kórus, az épületekben karzat, erkélyek, széksorok a prédikátor, ill. az előadók felé, monumentalitás, kívül-belül módfelett gazdag díszítés, festett mennyezet stb. Mindez egyfelől a hívek/nézők lelki állapotára hat, egy magasabb szférába igyekszik segíteni őket, emeli a szertartás/előadás hatását, másfelől erőt és hatalmat demonstrál. A templom is, a színház is fegyelemre, csöndes magatartásra kötelezi a híveket/közönséget, amikor az esemény passzív részese. Hagyományosan pedig egyformán tiszta, ünnepélyes megjelenésre. Az operaház szentélyhez hasonlítása afféle közhely.
5708 IVA 2015-11-08 03:26:36 [Válasz erre: 5693 Cilike 2015-11-07 08:03:26]
„Az operába járást a templomba járással összevetni elég értelmetlen ötlet.” Nem ötlet, hanem hasonlat. Ha Te nem értetted meg, még nem biztos, hogy értelmetlen. „Láthatóan azt az egyet nem érted meg, hogy a vallás nem csak a külsőségekből áll.” Elég régóta tudom ahhoz, hogy ne a Te hozzászólásodból kelljen megértenem. „Ismerünk amúgy olyanokat, akik egész évben csak a karácsonyi éjféli misére mennek el, mert az olyan romantikus.” Ismerünk olyanokat, akik az egész évadban csak premierekre és persze az operabál-félékre mennek el, mert az olyan előkelő. És ismerünk olyanokat, akiknek az öltözködésben nem a fazon és a színek, hanem a márka neve határozza meg az esztétikai értéket. Szóval sok mindennel össze lehet vetni az olyan templomba járást, amelyet csak háttérképnek használnak.
„Az operába járást a templomba járással összevetni elég értelmetlen ötlet.” Nem ötlet, hanem hasonlat. Ha Te nem értetted meg, még nem biztos, hogy értelmetlen. „Láthatóan azt az egyet nem érted meg, hogy a vallás nem csak a külsőségekből áll.” Elég régóta tudom ahhoz, hogy ne a Te hozzászólásodból kelljen megértenem. „Ismerünk amúgy olyanokat, akik egész évben csak a karácsonyi éjféli misére mennek el, mert az olyan romantikus.” Ismerünk olyanokat, akik az egész évadban csak premierekre és persze az operabál-félékre mennek el, mert az olyan előkelő. És ismerünk olyanokat, akiknek az öltözködésben nem a fazon és a színek, hanem a márka neve határozza meg az esztétikai értéket. Szóval sok mindennel össze lehet vetni az olyan templomba járást, amelyet csak háttérképnek használnak.
5707 Cilike 2015-11-07 20:58:08 [Válasz erre: 5702 Haandel 2015-11-07 19:15:52]
Egyébként talán tudod, hogy Strepponi rajongott Verdiért -eltekintve egy rövidebb, nehéz időszakot, mikor a Mesternek viszonya volt Teresina Stolz-cal, példás szeretetben éltek. Szóval nem mondott volna róla puszta gonoszságból rosszat. Valószínűleg Maffei grófnőnek írta, amit idéztem, aki közös jóbarátjuk volt. És vajon ki merné azt állítani, hogy csak a vallásos vagy hívő emberek lehetnek jók? Én biztos nem.
Egyébként talán tudod, hogy Strepponi rajongott Verdiért -eltekintve egy rövidebb, nehéz időszakot, mikor a Mesternek viszonya volt Teresina Stolz-cal, példás szeretetben éltek. Szóval nem mondott volna róla puszta gonoszságból rosszat. Valószínűleg Maffei grófnőnek írta, amit idéztem, aki közös jóbarátjuk volt. És vajon ki merné azt állítani, hogy csak a vallásos vagy hívő emberek lehetnek jók? Én biztos nem.
5706 Cilike 2015-11-07 20:50:20 [Válasz erre: 5696 Heiner Lajos 2015-11-07 16:57:32]
Nos, a kórus még mindig közelebb van a műfaj lényegéhez, mint az aneszteziológus széke a műtőben, alighanem. Magának is van egy véleménye, nekem is van. Ki a fene mondta, hogy nem írhat bárki, bármiről operát? Ki beszélt az operáiról? Én egy egyházi műről beszéltem, egy gyászmiséről, ami -szerintem- nem igazán egyházi JELLEGŰ mű. Felhoztam példákat pro és kontra, hogy milyen SZERINTEM egy VALÓBAN szakrális zenemű, illetve hogy milyen nem az. Ha ezt ön nem tudta megérteni, talán a kognitív képességén kéne valahogy állítani, nézze meg a használati utasítást.
Nos, a kórus még mindig közelebb van a műfaj lényegéhez, mint az aneszteziológus széke a műtőben, alighanem. Magának is van egy véleménye, nekem is van. Ki a fene mondta, hogy nem írhat bárki, bármiről operát? Ki beszélt az operáiról? Én egy egyházi műről beszéltem, egy gyászmiséről, ami -szerintem- nem igazán egyházi JELLEGŰ mű. Felhoztam példákat pro és kontra, hogy milyen SZERINTEM egy VALÓBAN szakrális zenemű, illetve hogy milyen nem az. Ha ezt ön nem tudta megérteni, talán a kognitív képességén kéne valahogy állítani, nézze meg a használati utasítást.
5705 Momo 2015-11-07 19:42:08 [Válasz erre: 5704 Haandel 2015-11-07 19:39:04]
nem, dehogy... de az sem megoldás, hogy az elképzeléseinkhez nem illő dolgokat egyszerűen figyelmen kívül hagyjuk...
nem, dehogy... de az sem megoldás, hogy az elképzeléseinkhez nem illő dolgokat egyszerűen figyelmen kívül hagyjuk...
5704 Haandel 2015-11-07 19:39:04 [Válasz erre: 5703 Momo 2015-11-07 19:25:20]
’’A szkepticizmus, mint racionális kételkedés a tudományos módszertan egyik alappillére,… ’’ Csak nem azt akarod, hogy az aki az Istenhez lépcsősorokat épített, egy írás alapján egy rögtönítélő bíróság áldozata legyen?
’’A szkepticizmus, mint racionális kételkedés a tudományos módszertan egyik alappillére,… ’’ Csak nem azt akarod, hogy az aki az Istenhez lépcsősorokat épített, egy írás alapján egy rögtönítélő bíróság áldozata legyen?
5703 Momo 2015-11-07 19:25:20 [Válasz erre: 5702 Haandel 2015-11-07 19:15:52]
Igen, már napok óta biztos vagyok benne, hogy a fórumozók itt 2015-ben jobban tudnak bármit Verdiről, mint a neje, Strepponi, úgy 30 év együttélés után... ezzel nem is vitatkozom... :-)
Igen, már napok óta biztos vagyok benne, hogy a fórumozók itt 2015-ben jobban tudnak bármit Verdiről, mint a neje, Strepponi, úgy 30 év együttélés után... ezzel nem is vitatkozom... :-)
5702 Haandel 2015-11-07 19:15:52 [Válasz erre: 5701 Momo 2015-11-07 19:01:02]
Igen, Giuseppina Strepponi, Verdi második feleségenek az írasa egy vélekedés...
Igen, Giuseppina Strepponi, Verdi második feleségenek az írasa egy vélekedés...
5701 Momo 2015-11-07 19:01:02 [Válasz erre: 5700 Haandel 2015-11-07 18:56:04]
nem barátom, ez az, amit úgy hívnak hogy vélekedés... épp te - aki amúgy is imádsz a szavak értelmén lovagolni, és ezzel érvelni - te ne tudnád, mit jelent ez...? de ezen ne múljon... akkor te biztosan tudod... :-)))))
nem barátom, ez az, amit úgy hívnak hogy vélekedés... épp te - aki amúgy is imádsz a szavak értelmén lovagolni, és ezzel érvelni - te ne tudnád, mit jelent ez...? de ezen ne múljon... akkor te biztosan tudod... :-)))))
5700 Haandel 2015-11-07 18:56:04 [Válasz erre: 5698 Momo 2015-11-07 18:27:23]
’’… mert fogalmunk sincs, hogy Verdi valójában mennyire volt vallásos/hívő ember. ’’ Miért beszélsz többesszámban? "Kiknek a nevében beszélsz Te?" ;-) Szerintem nem igaz, amit állítsz! Igenis, van fogalmunk arról, hogy ’’Verdi valójában mennyire volt vallásos/hívő ember. ’’, pl. Szavak (levelek) vs Zene (+ az egész élete)
’’… mert fogalmunk sincs, hogy Verdi valójában mennyire volt vallásos/hívő ember. ’’ Miért beszélsz többesszámban? "Kiknek a nevében beszélsz Te?" ;-) Szerintem nem igaz, amit állítsz! Igenis, van fogalmunk arról, hogy ’’Verdi valójában mennyire volt vallásos/hívő ember. ’’, pl. Szavak (levelek) vs Zene (+ az egész élete)
5699 -zéta- 2015-11-07 18:48:55
A vita egyik oka, hogy a főtémát ketté akarjuk választani (hit - vallás), pedig háromfelé kéne (hit- vallás - egyház), akkor sokkal egyszerűbben menne Verdi beskatulyázása... Aki, mint a leveleiből azért kiderül, kellően szemérmes volt ahhoz, hogy ezekről nyilvánosan szóljon...
A vita egyik oka, hogy a főtémát ketté akarjuk választani (hit - vallás), pedig háromfelé kéne (hit- vallás - egyház), akkor sokkal egyszerűbben menne Verdi beskatulyázása... Aki, mint a leveleiből azért kiderül, kellően szemérmes volt ahhoz, hogy ezekről nyilvánosan szóljon...
5698 Momo 2015-11-07 18:27:23
Ez ugye itt egy hitvita… mert fogalmunk sincs, hogy Verdi valójában mennyire volt vallásos/hívő ember. Itt mindenki csak vélekedik. Cilike a levelek alapján, a többiek meg Verdi zenéje alapján. Namost, ez esetben szerintem az lenne a minimum, hogy nem személyeskedünk egymással (már, akit ez érint), ha valaki mást mer gondolni arról, amiről fogalmunk sincs egyébként... :-)))))
Ez ugye itt egy hitvita… mert fogalmunk sincs, hogy Verdi valójában mennyire volt vallásos/hívő ember. Itt mindenki csak vélekedik. Cilike a levelek alapján, a többiek meg Verdi zenéje alapján. Namost, ez esetben szerintem az lenne a minimum, hogy nem személyeskedünk egymással (már, akit ez érint), ha valaki mást mer gondolni arról, amiről fogalmunk sincs egyébként... :-)))))
5697 Haandel 2015-11-07 17:43:32
Hitparádé Lehet, hogy hihetetlen, de néha elvesztem a hitem. Bevallom, hogy én még nem tudom, hogy mi a vallásom, ezért esténként a Biblia mellett az upanisadokat is olvasom. Valakik azt akarják megrögzött módon s bináris tömörségel a fejembe verni, hogy "hitvány és megrögzött módon fölöttébb kevéssé hívő férfi" volt Verdi. Lehet, hogy hihetetlen, de ez csak egy asszony hitparádés véleménye, mert Verdi hite halhatóan dekódolható a halhatatlan zenéjében.
Hitparádé Lehet, hogy hihetetlen, de néha elvesztem a hitem. Bevallom, hogy én még nem tudom, hogy mi a vallásom, ezért esténként a Biblia mellett az upanisadokat is olvasom. Valakik azt akarják megrögzött módon s bináris tömörségel a fejembe verni, hogy "hitvány és megrögzött módon fölöttébb kevéssé hívő férfi" volt Verdi. Lehet, hogy hihetetlen, de ez csak egy asszony hitparádés véleménye, mert Verdi hite halhatóan dekódolható a halhatatlan zenéjében.
5696 Heiner Lajos 2015-11-07 16:57:32 [Válasz erre: 5695 Cilike 2015-11-07 12:18:28]
Kedves Cilike, Fától az erdőt, kórusból Verdit... De, követve az Ön kedves fogalmazási stílusát, 1., azazhogy pro primo, bizonyos Giuseppe Verdi írt egy La Traviata című operát, pedig Verdi nem volt kurtizán. 2.Pro secundo, írt egy operát Aida címmel is, noha nem volt hadvezér. És potrohos sem volt, bár létezik olyan mestermű, hogy Falstaff. Továbbra is várom hozzászólásait, melyek a Café Mmomus Üde Zöld Színfoltjainak számítanak!
Kedves Cilike, Fától az erdőt, kórusból Verdit... De, követve az Ön kedves fogalmazási stílusát, 1., azazhogy pro primo, bizonyos Giuseppe Verdi írt egy La Traviata című operát, pedig Verdi nem volt kurtizán. 2.Pro secundo, írt egy operát Aida címmel is, noha nem volt hadvezér. És potrohos sem volt, bár létezik olyan mestermű, hogy Falstaff. Továbbra is várom hozzászólásait, melyek a Café Mmomus Üde Zöld Színfoltjainak számítanak!
5695 Cilike 2015-11-07 12:18:28 [Válasz erre: 5694 chenier 2015-11-07 11:02:42]
Pontosan egyetértek. Nyilván nem ítélek meg senkit, hiszen magam sem hittem, bárkit, aki nyitott rá, elérhet Isten. De attól mindig ingerült leszek, mikor 1. hülyének állítják be a vallásos embereket, 2. kioktatnak a saját vallásomról olyanok, akiknek alapvető ismereteik hiányoznak. Mint ahogy azzal sem tudtam egyetérteni, mikor instrukcióként azt mondták, hogy a Salva me tételben KÖVETELJÜK a megváltást. Hmmm.
Pontosan egyetértek. Nyilván nem ítélek meg senkit, hiszen magam sem hittem, bárkit, aki nyitott rá, elérhet Isten. De attól mindig ingerült leszek, mikor 1. hülyének állítják be a vallásos embereket, 2. kioktatnak a saját vallásomról olyanok, akiknek alapvető ismereteik hiányoznak. Mint ahogy azzal sem tudtam egyetérteni, mikor instrukcióként azt mondták, hogy a Salva me tételben KÖVETELJÜK a megváltást. Hmmm.
5694 chenier 2015-11-07 11:02:42 [Válasz erre: 5693 Cilike 2015-11-07 08:03:26]
Kivel hogy történik. Mindenkivel máshogy. Ha valaki keresi Istent, megtalálja. De az is igaz, hogy bizonyos dolgokat fel kell tudni adni! Ehhez kell valamilyen indíttatás, vagy egy meghatározó élmény, vagy akár egy teljes lelki összetörés. Engem megkereszteltek, voltam elsőáldozó és bérmálkozó, és nagyon sokat jártam templomba. Mégis, az igazi katartikus, és egy életre szóló "áttörés" később következett be! Sajnos az operába járást a templomba járással sokan összehasonlítják, de arra is nagyon pipa tudok lenni, amikor az operaházat szentélyként emlegetik!
Kivel hogy történik. Mindenkivel máshogy. Ha valaki keresi Istent, megtalálja. De az is igaz, hogy bizonyos dolgokat fel kell tudni adni! Ehhez kell valamilyen indíttatás, vagy egy meghatározó élmény, vagy akár egy teljes lelki összetörés. Engem megkereszteltek, voltam elsőáldozó és bérmálkozó, és nagyon sokat jártam templomba. Mégis, az igazi katartikus, és egy életre szóló "áttörés" később következett be! Sajnos az operába járást a templomba járással sokan összehasonlítják, de arra is nagyon pipa tudok lenni, amikor az operaházat szentélyként emlegetik!
5693 Cilike 2015-11-07 08:03:26 [Válasz erre: 5692 IVA 2015-11-07 01:21:08]
Természetesen, lehet, hogy az elhunyt kérésének megfelelően tartanak gyászmisét. De nagyon gyakran fordul elő, hogy a gyászoló családnak láthatóan fogalma sincs a vallásról, még a legismertebb imákat sem mondják. Aztán: megkeresztelkedni BÁRMIKOR lehet.Nincs korhatár. Nem kell azért egyházi esküvő, hogy aztán a gyerek keresztény lehessen. Ha a szülők nem vallásosak, elég kevés az esély, hogy a gyerek felnőttkoráig azzá váljon, később természetesen lehet az -velem is ez történt egyébként. Nem sok jelentősége volt, hogy gyerekkoromban megkereszteltek, mert utána soha nem vittek el templomba, egészen addig, amíg olyan dolgok nem történtek az életemben, amik aztán megváltoztatták a gondolkodásomat. Az operába járást a templomba járással összevetni elég értelmetlen ötlet. Láthatóan azt az egyet nem érted meg, hogy a vallás nem csak a külsőségekből áll. Ismerünk amúgy olyanokat, akik egész évben csak a karácsonyi éjféli misére mennek el, mert az olyan romantikus. Nincs is ezzel bajom, hiszen ezek az emberek passzív résztvevők. De ha valaki aktív, valláshoz köthető cselekményt tesz -például MEGESKÜSZIK ISTENRE, miközben nem hisz az egészben, vagy liturgikus szövegre ír zenét, miközben nem is hiszi, hogy az a szöveg igaz - ezt érzem én visszatetszőnek. Szívem joga.
Természetesen, lehet, hogy az elhunyt kérésének megfelelően tartanak gyászmisét. De nagyon gyakran fordul elő, hogy a gyászoló családnak láthatóan fogalma sincs a vallásról, még a legismertebb imákat sem mondják. Aztán: megkeresztelkedni BÁRMIKOR lehet.Nincs korhatár. Nem kell azért egyházi esküvő, hogy aztán a gyerek keresztény lehessen. Ha a szülők nem vallásosak, elég kevés az esély, hogy a gyerek felnőttkoráig azzá váljon, később természetesen lehet az -velem is ez történt egyébként. Nem sok jelentősége volt, hogy gyerekkoromban megkereszteltek, mert utána soha nem vittek el templomba, egészen addig, amíg olyan dolgok nem történtek az életemben, amik aztán megváltoztatták a gondolkodásomat. Az operába járást a templomba járással összevetni elég értelmetlen ötlet. Láthatóan azt az egyet nem érted meg, hogy a vallás nem csak a külsőségekből áll. Ismerünk amúgy olyanokat, akik egész évben csak a karácsonyi éjféli misére mennek el, mert az olyan romantikus. Nincs is ezzel bajom, hiszen ezek az emberek passzív résztvevők. De ha valaki aktív, valláshoz köthető cselekményt tesz -például MEGESKÜSZIK ISTENRE, miközben nem hisz az egészben, vagy liturgikus szövegre ír zenét, miközben nem is hiszi, hogy az a szöveg igaz - ezt érzem én visszatetszőnek. Szívem joga.
5692 IVA 2015-11-07 01:21:08 [Válasz erre: 5691 Cilike 2015-11-06 19:08:27]
Értem. Nem szeretjük a hamisságot. A megnyilvánulásnak mindig legyen őszinte tartalma. A gyászmisét kérheti valaki csupán azért is, mert az elhunyt így rendelkezett, vagy mert az az elhunytnak tetsző lenne. Nem a gyászoló meggyőződéséből, hanem a gyászolt tiszteletére. Ez lehet őszinte. A templomi esküvő motivációja sem feltétlenül a képmutatás. Tegyük fel, hogy a jegyespár nem hívő, de egyházi esküvőt is tart, és gyermekeit megkeresztelteti majd, megkönnyítve ezzel a helyzetüket, ha ők a vallásos élet útját szeretnék járni, vagy idővel vallásos társra lelnek, akivel az Isten házában szeretnének házasságot kötni. Mert az a pap kérni fogja a keresztleveleket. Szóval motiválhatja ezt a választást az előrelátás is. Végül: hány szép háttérképet használnak az emberek, templomi szertartáson kívül is! Itt van mindjárt az operajárás. Tudjuk, hogy vannak, akiknél ez presztízskérdés. Jó, ha ilyen helyeken látják az embert. Lehet róla beszélni a munkahelyen, a céges bulin. Múltkor A hattyúk tavát láttuk, egész okés volt, tényleg. Ja, meg az Otellót is. Kicsit modern, de nekem teljesen rendben volt, úgyse' szeretjük a poros cuccokat. (Más közegben, más kollektívában: Mi is a Katonába járunk, meg néha az Örkénybe is.) Mondjuk azt, hogy akik az ilyen helyeket, alkalmakat csak háttérképnek használják, ne járjanak oda? Az avatatlant is megérintheti egy mise, vagy egy szép előadás. Én csak azt tartanám távol, aki másokat zavar a viselkedésével.
Értem. Nem szeretjük a hamisságot. A megnyilvánulásnak mindig legyen őszinte tartalma. A gyászmisét kérheti valaki csupán azért is, mert az elhunyt így rendelkezett, vagy mert az az elhunytnak tetsző lenne. Nem a gyászoló meggyőződéséből, hanem a gyászolt tiszteletére. Ez lehet őszinte. A templomi esküvő motivációja sem feltétlenül a képmutatás. Tegyük fel, hogy a jegyespár nem hívő, de egyházi esküvőt is tart, és gyermekeit megkeresztelteti majd, megkönnyítve ezzel a helyzetüket, ha ők a vallásos élet útját szeretnék járni, vagy idővel vallásos társra lelnek, akivel az Isten házában szeretnének házasságot kötni. Mert az a pap kérni fogja a keresztleveleket. Szóval motiválhatja ezt a választást az előrelátás is. Végül: hány szép háttérképet használnak az emberek, templomi szertartáson kívül is! Itt van mindjárt az operajárás. Tudjuk, hogy vannak, akiknél ez presztízskérdés. Jó, ha ilyen helyeken látják az embert. Lehet róla beszélni a munkahelyen, a céges bulin. Múltkor A hattyúk tavát láttuk, egész okés volt, tényleg. Ja, meg az Otellót is. Kicsit modern, de nekem teljesen rendben volt, úgyse' szeretjük a poros cuccokat. (Más közegben, más kollektívában: Mi is a Katonába járunk, meg néha az Örkénybe is.) Mondjuk azt, hogy akik az ilyen helyeket, alkalmakat csak háttérképnek használják, ne járjanak oda? Az avatatlant is megérintheti egy mise, vagy egy szép előadás. Én csak azt tartanám távol, aki másokat zavar a viselkedésével.
5691 Cilike 2015-11-06 19:08:27
Nem akarom szétoffolni az operás fórumot. Igen, tisztában vagyok vele, hogy más a hit és más a vallás. DE. Ha valaki a vallás eszközeihez nyúl, akkor tartsa be annak a szabályait. Nem köteles katolikus liturgikus szövegekre komponálni, de ha ezt teszi, akkor a mű a katolikus vallással kapcsolatba kerül. Vannak emberek -saját családomban is- akik kifejezetten vallásellenesek, egyházellenesek, ennek ellenére szeretik az egyházi díszleteket. Templomban akarnak esküdni, gyászmisét kérnek a halott hozzátartozónak. Hiszen olyan szép a felvirágozott templom, aranyozott szobrok, díszes ruhás pap, orgona, tömjén... de mindezeknek jelentése van, a külsőségeknek, a szavaknak, az ősi dallamoknak. Aki nem akarja elfogadni, az ne akarja szép háttérképnek. Szerintem.
Nem akarom szétoffolni az operás fórumot. Igen, tisztában vagyok vele, hogy más a hit és más a vallás. DE. Ha valaki a vallás eszközeihez nyúl, akkor tartsa be annak a szabályait. Nem köteles katolikus liturgikus szövegekre komponálni, de ha ezt teszi, akkor a mű a katolikus vallással kapcsolatba kerül. Vannak emberek -saját családomban is- akik kifejezetten vallásellenesek, egyházellenesek, ennek ellenére szeretik az egyházi díszleteket. Templomban akarnak esküdni, gyászmisét kérnek a halott hozzátartozónak. Hiszen olyan szép a felvirágozott templom, aranyozott szobrok, díszes ruhás pap, orgona, tömjén... de mindezeknek jelentése van, a külsőségeknek, a szavaknak, az ősi dallamoknak. Aki nem akarja elfogadni, az ne akarja szép háttérképnek. Szerintem.
5690 Búbánat 2015-09-13 21:21:06
[url] http://fidelio.hu/klasszikus/2015/09/07/fischer_ivan_varatlanul_felszolalt_menekultugyben/; Fischer Iván váratlanul felszólalt menekültügyben [/url] (JA) 2015.09.07. 14:17 Módosítva: 2015-09-07 14:17:04 A világhírű karmester szeptember 4-ei berlini koncertje előtt ragadta magához a figyelmet, hogy kifejtse véleményét a menekültválságról.
[url] http://fidelio.hu/klasszikus/2015/09/07/fischer_ivan_varatlanul_felszolalt_menekultugyben/; Fischer Iván váratlanul felszólalt menekültügyben [/url] (JA) 2015.09.07. 14:17 Módosítva: 2015-09-07 14:17:04 A világhírű karmester szeptember 4-ei berlini koncertje előtt ragadta magához a figyelmet, hogy kifejtse véleményét a menekültválságról.
5689 IVA 2015-08-25 05:35:25
Én is szépnek találtam az [url]http://caruso.blog.hu/2015/08/24/emleksorok_sudlik_mariarol;Emléksorok Sudlik Máriáról[/url] című írást, őszinte gondolatait, szerkesztését – de nem minden megállapításával értek egyet. „Pályájának kezdete volt az utolsó olyan korszak, amikor operaénekesnek lenni még jelentetett valamit: felemelkedést, ismertséget. Mára ez elképzelhetetlen, ez is csak egy szakma lett, melynek művelőire leginkább sanda szemmel tekintenek” – írja a szerző Sudlik Mária pályájáról. Kívülről is tanúi vagyunk annak, milyen kiszolgáltatott az énekes mindenféle hatalmaknak, de ez, más-más formában és szeméremmel/szemérmetlenséggel, mindig is így volt. Azóta mindehhez hozzájött a rendezőuralom, amely szerintem gyakran megalázza a színpadi művészt; alkotását, amelyben csilloghatna, sikertelenségre kárhoztatja. Ennek ellenére úgy gondolom, operaénekesnek lenni, zseniális komponisták gondolatait, érzéseit tolmácsolni, illúziót kelteni, örömteli munkával sokaknak örömet szerezni ma is kiváltság. És reménykedjünk abban, hogy Sudlik Mária pályájának kezdete nem az utolsó, hanem a legutóbbi olyan korszak volt... Lesz még olyan, hogy az énekesekről szól az opera, nem pedig a rendezőről, akinek a dolga ugyancsak az interpretálás, nem az „újragondolás, újraértelmezés, újraalkotás”!
Én is szépnek találtam az [url]http://caruso.blog.hu/2015/08/24/emleksorok_sudlik_mariarol;Emléksorok Sudlik Máriáról[/url] című írást, őszinte gondolatait, szerkesztését – de nem minden megállapításával értek egyet. „Pályájának kezdete volt az utolsó olyan korszak, amikor operaénekesnek lenni még jelentetett valamit: felemelkedést, ismertséget. Mára ez elképzelhetetlen, ez is csak egy szakma lett, melynek művelőire leginkább sanda szemmel tekintenek” – írja a szerző Sudlik Mária pályájáról. Kívülről is tanúi vagyunk annak, milyen kiszolgáltatott az énekes mindenféle hatalmaknak, de ez, más-más formában és szeméremmel/szemérmetlenséggel, mindig is így volt. Azóta mindehhez hozzájött a rendezőuralom, amely szerintem gyakran megalázza a színpadi művészt; alkotását, amelyben csilloghatna, sikertelenségre kárhoztatja. Ennek ellenére úgy gondolom, operaénekesnek lenni, zseniális komponisták gondolatait, érzéseit tolmácsolni, illúziót kelteni, örömteli munkával sokaknak örömet szerezni ma is kiváltság. És reménykedjünk abban, hogy Sudlik Mária pályájának kezdete nem az utolsó, hanem a legutóbbi olyan korszak volt... Lesz még olyan, hogy az énekesekről szól az opera, nem pedig a rendezőről, akinek a dolga ugyancsak az interpretálás, nem az „újragondolás, újraértelmezés, újraalkotás”!
5688 Búbánat 2015-08-07 18:24:14
[url] http://mno.hu/grund/elokerult-egy-35-eve-eltunt-stradivari-1298943; Előkerült egy 35 éve eltűnt Stradivari [/url]
[url] http://mno.hu/grund/elokerult-egy-35-eve-eltunt-stradivari-1298943; Előkerült egy 35 éve eltűnt Stradivari [/url]
5687 Haandel 2015-08-04 17:56:48
[url]http://www.universetoday.com/121636/will-setis-unprecedented-new-program-finally-find-e-t/;Lesz kivel társalogni?[/url] (;-) … When we plug these numbers into the Drake Equation, we find that there should be about 100 intelligent alien species currently capable of communicating with Earth in our Milky Way galaxy alone. Since there are approximately 150 billion galaxies in the visible universe alone, that means that there should be 15,000,000,000,000 intelligent alien species in our universe. …
[url]http://www.universetoday.com/121636/will-setis-unprecedented-new-program-finally-find-e-t/;Lesz kivel társalogni?[/url] (;-) … When we plug these numbers into the Drake Equation, we find that there should be about 100 intelligent alien species currently capable of communicating with Earth in our Milky Way galaxy alone. Since there are approximately 150 billion galaxies in the visible universe alone, that means that there should be 15,000,000,000,000 intelligent alien species in our universe. …
5686 virius 2015-07-29 22:55:45 [Válasz erre: 5684 Búbánat 2015-07-27 09:32:18]
Idén 75 éves... és már majdnem 30 éve annak, hogy visszavonult.
Idén 75 éves... és már majdnem 30 éve annak, hogy visszavonult.
5685 perempe 2015-07-29 13:55:02 [Válasz erre: 5684 Búbánat 2015-07-27 09:32:18]
off: én Tiszafüredre szoktam járni: elég jó, csak hétvégeken tűnik kevésnek a szabadstrand, ami kb. 400m bójától bójáig. még Budapestről is sokan járnak.
off: én Tiszafüredre szoktam járni: elég jó, csak hétvégeken tűnik kevésnek a szabadstrand, ami kb. 400m bójától bójáig. még Budapestről is sokan járnak.
5684 Búbánat 2015-07-27 09:32:18
[url] http://mno.hu/grund/ketszaz-operarajongo-kerekparozza-korbe-a-tisza-tavat-1297027; Operarajongók kerékpározták körbe a Tisza-tavat [/url] /MNO.hu/: MTI, 2015. július 25., szombat 16:54/ Több mint kétszázan vágtak neki a második Tour d’Opera kerékpártúrának szombaton. A Tiszafüredről induló, a Tisza-tavat megkerülő 67 kilométeres távon komolyzenei, illetve más kulturális programok várták a résztvevőket. „…a Tiszanánához tartozó Dinnyésháton pedig Kovács Eszter Liszt Ferenc-díjas operaénekes mond köszöntőt. A művésznőtől egy archív felvételt is lejátszanak, közben Bánhidi Petra táncművész performansza lesz látható, majd Lőrincz Judit, Mondok Yvette, Balczó Péter és Boncsér Gergely operaénekesek előadása következik.”
[url] http://mno.hu/grund/ketszaz-operarajongo-kerekparozza-korbe-a-tisza-tavat-1297027; Operarajongók kerékpározták körbe a Tisza-tavat [/url] /MNO.hu/: MTI, 2015. július 25., szombat 16:54/ Több mint kétszázan vágtak neki a második Tour d’Opera kerékpártúrának szombaton. A Tiszafüredről induló, a Tisza-tavat megkerülő 67 kilométeres távon komolyzenei, illetve más kulturális programok várták a résztvevőket. „…a Tiszanánához tartozó Dinnyésháton pedig Kovács Eszter Liszt Ferenc-díjas operaénekes mond köszöntőt. A művésznőtől egy archív felvételt is lejátszanak, közben Bánhidi Petra táncművész performansza lesz látható, majd Lőrincz Judit, Mondok Yvette, Balczó Péter és Boncsér Gergely operaénekesek előadása következik.”
5683 perempe 2015-05-18 22:33:20 [Válasz erre: 5682 Búbánat 2015-05-18 22:09:04]
sajnos nincs, még az se biztos, hogy német nyelvű. köszönöm a segítséget.
sajnos nincs, még az se biztos, hogy német nyelvű. köszönöm a segítséget.
5682 Búbánat 2015-05-18 22:09:04 [Válasz erre: 5681 perempe 2015-05-18 04:33:38]
Ehhez dalszöveg nincs? Ha operett, akkor az segíthetne...
Ehhez dalszöveg nincs? Ha operett, akkor az segíthetne...
