5881 Klára 2016-11-04 15:35:44 [Válasz erre: 5880 Edmond Dantes 2016-11-04 14:24:00]
Ez igaz, valamint az is, hogy a vidéki színházaknál soha nem volt mereven elkülönülve a két terület. De könyörgöm, akkoriban a minimális énektudás és mozgáskultúra hozzátartozott a dologhoz, a Színművészeti Főiskolán pl.mozogni, táncolni, vívni tanultak. Aki abszolút antitalentum volt, az nem énekelt. Ma viszont - lásd az első bejegyzést kiváltó TV műsort - szerződtetett együttesbeli tag, és "rangos" műsorban fellép. Amely műsor éppen az ilyen fellépők miatt már nem is annyira rangos!
Ez igaz, valamint az is, hogy a vidéki színházaknál soha nem volt mereven elkülönülve a két terület. De könyörgöm, akkoriban a minimális énektudás és mozgáskultúra hozzátartozott a dologhoz, a Színművészeti Főiskolán pl.mozogni, táncolni, vívni tanultak. Aki abszolút antitalentum volt, az nem énekelt. Ma viszont - lásd az első bejegyzést kiváltó TV műsort - szerződtetett együttesbeli tag, és "rangos" műsorban fellép. Amely műsor éppen az ilyen fellépők miatt már nem is annyira rangos!
5880 Edmond Dantes 2016-11-04 14:24:00 [Válasz erre: 5876 Klára 2016-11-04 08:40:12]
Ellent kell mondanom, mert n e m így működött a dolog. Mindig volt átjárás (az ön kifejezésével: összemosás) "a prózai színjátszás és az úgynevezett zenés színház" között. "miért kell prózai színészeket énekeltetni!": mindig énekeltettek prózai színészeket, tévében, amikor még nem volt tévé, rádióban (a mozifilmekről már nem is szólva) és -talán (talán!) a Nemzeti kivételével- csaknem valamennyi prózai (!) színházban. A legrangosabbak: Vígszínház, Magyar Színház stb. visszatérően tűztek ki operetteket, zenés színdarabokat és nem csak énekes színészekkel. Az Operaház nagy nevei közül meg sokan vállaltak fellépést operettekben, amiket a Király Színházban, később az Operettszínházban vagy másutt játszottak, és bizony nyári alkalmi haknikat is vállaltak, nyári színházakban. Igenis "minden szinten szinte minden" volt avagy: a pénz -és a könnyedebb siker- nagy hatalom volt-van-lesz.
Ellent kell mondanom, mert n e m így működött a dolog. Mindig volt átjárás (az ön kifejezésével: összemosás) "a prózai színjátszás és az úgynevezett zenés színház" között. "miért kell prózai színészeket énekeltetni!": mindig énekeltettek prózai színészeket, tévében, amikor még nem volt tévé, rádióban (a mozifilmekről már nem is szólva) és -talán (talán!) a Nemzeti kivételével- csaknem valamennyi prózai (!) színházban. A legrangosabbak: Vígszínház, Magyar Színház stb. visszatérően tűztek ki operetteket, zenés színdarabokat és nem csak énekes színészekkel. Az Operaház nagy nevei közül meg sokan vállaltak fellépést operettekben, amiket a Király Színházban, később az Operettszínházban vagy másutt játszottak, és bizony nyári alkalmi haknikat is vállaltak, nyári színházakban. Igenis "minden szinten szinte minden" volt avagy: a pénz -és a könnyedebb siker- nagy hatalom volt-van-lesz.
5879 Klára 2016-11-04 11:48:49 [Válasz erre: 5878 chenier 2016-11-04 09:32:52]
Ez az "univerzalitás" csak arra jó, hogy elvegye az ember kedvét a zenétől en bloc! Legalábbis azét, aki először egy ilyen élménnyel találkozik. Egyébként pedig a művészet megcsúfolása, amiért az illetékesek mélyen szégyellhetnék magukat - és itt elsősorban nem a szereplőkre vonatkozik, bár némi önkritika nekik sem ártana. Vagy van az a pénz....?
Ez az "univerzalitás" csak arra jó, hogy elvegye az ember kedvét a zenétől en bloc! Legalábbis azét, aki először egy ilyen élménnyel találkozik. Egyébként pedig a művészet megcsúfolása, amiért az illetékesek mélyen szégyellhetnék magukat - és itt elsősorban nem a szereplőkre vonatkozik, bár némi önkritika nekik sem ártana. Vagy van az a pénz....?
5878 chenier 2016-11-04 09:32:52 [Válasz erre: 5876 Klára 2016-11-04 08:40:12]
Ma univerzális művészeket "teremtenek", akiknek mindent kell tudniuk! A baj csak az, hogy az éneklés nem úgy működik, hogy "énekelni akarok", és akkor megy is, hanem bizonyos adottságok, például elsősorban megfelelő hanganyag azért csak kell hozzá! Az a szemmel látható és füllel néha hallható szenvedés, ami ennek a duettnek az előadása közben látszott a két előadón, mindenképpen a siralmas kategóriába tartozik!
Ma univerzális művészeket "teremtenek", akiknek mindent kell tudniuk! A baj csak az, hogy az éneklés nem úgy működik, hogy "énekelni akarok", és akkor megy is, hanem bizonyos adottságok, például elsősorban megfelelő hanganyag azért csak kell hozzá! Az a szemmel látható és füllel néha hallható szenvedés, ami ennek a duettnek az előadása közben látszott a két előadón, mindenképpen a siralmas kategóriába tartozik!
5877 Klára 2016-11-04 08:43:27 [Válasz erre: 5875 IVA 2016-11-03 21:19:08]
Tévedni emberi dolog, de bizonyos pozícióban bizonyos tévedések megengedhetetlenek! Fel kell nőni a feladathoz.
Tévedni emberi dolog, de bizonyos pozícióban bizonyos tévedések megengedhetetlenek! Fel kell nőni a feladathoz.
5876 Klára 2016-11-04 08:40:12 [Válasz erre: 5874 chenier 2016-11-03 20:48:00]
Köszönöm az észrevételt! Erre utaltam pár napja - az énekesek kiválasztásának felelősségére! Egyébként máig nem értem, miért kell/kellett a prózai színjátszást és az úgynevezett zenés színházat összemosni, miért kell prózai színészeket énekeltetni! Volt valaha az opera - MÁO és Erkel Színház, volt az operett - Operettszínház, és bejött a musical - részben az Operettben, részben az akkori Tháliában. És külön képeztek énekeseket, külön színészeket. Most mindenhol van minden, az is "énekel" akinek nem kellene. Pár hete kifejeztem ellenzésemet a mikroport elterjedése ellen, hiszen mind az opera, mind az operett világsztárokkal elég jól elvolt nélküle. Eredmény: ellenvélemény. hogy a mai mozgékony műfajok, stb. Tehát mégiscsak énekelni kell tudni, nem mikroportozni!
Köszönöm az észrevételt! Erre utaltam pár napja - az énekesek kiválasztásának felelősségére! Egyébként máig nem értem, miért kell/kellett a prózai színjátszást és az úgynevezett zenés színházat összemosni, miért kell prózai színészeket énekeltetni! Volt valaha az opera - MÁO és Erkel Színház, volt az operett - Operettszínház, és bejött a musical - részben az Operettben, részben az akkori Tháliában. És külön képeztek énekeseket, külön színészeket. Most mindenhol van minden, az is "énekel" akinek nem kellene. Pár hete kifejeztem ellenzésemet a mikroport elterjedése ellen, hiszen mind az opera, mind az operett világsztárokkal elég jól elvolt nélküle. Eredmény: ellenvélemény. hogy a mai mozgékony műfajok, stb. Tehát mégiscsak énekelni kell tudni, nem mikroportozni!
5875 IVA 2016-11-03 21:19:08 [Válasz erre: 5871 ebera 2016-11-02 15:13:26]
Lehet, hogy nem az évek számában tévedett, hanem önmagát tévesztette össze Hvorosztovszkijjal. :)
Lehet, hogy nem az évek számában tévedett, hanem önmagát tévesztette össze Hvorosztovszkijjal. :)
5874 chenier 2016-11-03 20:48:00
" Emlékszel még...." - énekelte Dolhai Attila és kék estélyibe öltözött operettes párja pár perce a tévében! De könyörgöm, ehhez is hang kell, nem elég a mikroportos meleg levegő!
" Emlékszel még...." - énekelte Dolhai Attila és kék estélyibe öltözött operettes párja pár perce a tévében! De könyörgöm, ehhez is hang kell, nem elég a mikroportos meleg levegő!
5873 Heiner Lajos 2016-11-02 16:04:45 [Válasz erre: 5870 Edmond Dantes 2016-11-02 14:47:28]
Es jo Zwettlben a Zwickl.
Es jo Zwettlben a Zwickl.
5872 Klára 2016-11-02 15:37:46 [Válasz erre: 5871 ebera 2016-11-02 15:13:26]
Valamint az adás megkezdése előtt megtanulom kimondani az énekes nevét, és nem poénkodom avval, hogy nehéz kiejteni - legalábbis ebben a pozícióban nem. Persze, megfelelő embert a megfelelő helyre....
Valamint az adás megkezdése előtt megtanulom kimondani az énekes nevét, és nem poénkodom avval, hogy nehéz kiejteni - legalábbis ebben a pozícióban nem. Persze, megfelelő embert a megfelelő helyre....
5871 ebera 2016-11-02 15:13:26 [Válasz erre: 5869 Edmond Dantes 2016-11-02 14:35:50]
Hvorostovsky pedig nem 47, hanem 54 éves.Ez persze nem lényeges tévedés, de nem kéne dobálózni évszámokkal, vagy ne mondjon semmit, vagy pontosan.
Hvorostovsky pedig nem 47, hanem 54 éves.Ez persze nem lényeges tévedés, de nem kéne dobálózni évszámokkal, vagy ne mondjon semmit, vagy pontosan.
5870 Edmond Dantes 2016-11-02 14:47:28 [Válasz erre: 5868 Heiner Lajos 2016-11-02 12:03:57]
Vigyázat, ebből nagy keveredés lesz! Wartburgot Eisenachból, Elzát Trabantból, Erzsébetet Eisenachból, Trabantot Brabantból...vagy Zwickauból? Lehet, hogy valamit máris összekevertem. Schumann mindenesetre Zwickauban készült.
Vigyázat, ebből nagy keveredés lesz! Wartburgot Eisenachból, Elzát Trabantból, Erzsébetet Eisenachból, Trabantot Brabantból...vagy Zwickauból? Lehet, hogy valamit máris összekevertem. Schumann mindenesetre Zwickauban készült.
5869 Edmond Dantes 2016-11-02 14:35:50 [Válasz erre: 5867 Klára 2016-11-02 11:21:50]
A Tannhäuser thüringiai őrgrófja I. Hermann. Az ő unokahúga volt -ha volt- a csarnokáriás-imás Erzsébet: lehet, hogy csupán kitalált személy. A "mi" Szt. Erzsébetünk (és Szt. IV.Lajos, thüringiai őrgróf) legidősebb gyermeke II. Hermann thüringiai őrgróf volt. Szóval Hermannok jöttek, őrgrófok mentek...nekem is meg kellett néznem, ki honnan hová, viszont nem ülök a VOLÁN-nál* :-) és nem teszek fel kérdéseket a "Ki mer ma" adásában. *ld MÁO-topik 57411
A Tannhäuser thüringiai őrgrófja I. Hermann. Az ő unokahúga volt -ha volt- a csarnokáriás-imás Erzsébet: lehet, hogy csupán kitalált személy. A "mi" Szt. Erzsébetünk (és Szt. IV.Lajos, thüringiai őrgróf) legidősebb gyermeke II. Hermann thüringiai őrgróf volt. Szóval Hermannok jöttek, őrgrófok mentek...nekem is meg kellett néznem, ki honnan hová, viszont nem ülök a VOLÁN-nál* :-) és nem teszek fel kérdéseket a "Ki mer ma" adásában. *ld MÁO-topik 57411
5868 Heiner Lajos 2016-11-02 12:03:57 [Válasz erre: 5867 Klára 2016-11-02 11:21:50]
Wartburg vara utan lesz itt meg majd a Lohengrinböl Trabanti Elza.
Wartburg vara utan lesz itt meg majd a Lohengrinböl Trabanti Elza.
5867 Klára 2016-11-02 11:21:50
Az m5 TV csatorna tegnap esti "Ki mer ma" adásából meglepő dolgot tudtam meg.Nem tudom szó szerint idézni a MÁO Főigazgatójának szavait, de a kérdés kb így hangzott: Melyik az a Wagner opera, melyben Árpádházi II. Endre királyunk leánya szerepel, aki meghal a szerelméért? A válasz "természetesen" a Tannhäuser, melynek női főszereplőjét valóban Erzsébetnek hívják, de nem Árpádházi Szent Erzsébet, hanem Hermann Thüringiai őrgróf unokahúga! Tehát csak névrokona! Kétségtelen, hogy Szászországban Szt Erzsébetnek kultusza van, és Wartburg várában még az NDK-s időkben is megemlékeztek róla, de a két személy nem azonos! Ezt Főigazgató Úrnak több okból is tudnia kell/kellene. Vagy a kérdést kellett volna precízen megfogalmazni.
Az m5 TV csatorna tegnap esti "Ki mer ma" adásából meglepő dolgot tudtam meg.Nem tudom szó szerint idézni a MÁO Főigazgatójának szavait, de a kérdés kb így hangzott: Melyik az a Wagner opera, melyben Árpádházi II. Endre királyunk leánya szerepel, aki meghal a szerelméért? A válasz "természetesen" a Tannhäuser, melynek női főszereplőjét valóban Erzsébetnek hívják, de nem Árpádházi Szent Erzsébet, hanem Hermann Thüringiai őrgróf unokahúga! Tehát csak névrokona! Kétségtelen, hogy Szászországban Szt Erzsébetnek kultusza van, és Wartburg várában még az NDK-s időkben is megemlékeztek róla, de a két személy nem azonos! Ezt Főigazgató Úrnak több okból is tudnia kell/kellene. Vagy a kérdést kellett volna precízen megfogalmazni.
5866 cviki57 2016-11-01 14:45:30
A MA ÉS HOLNAP ESTI ZENEAKADÉMIAI, NAGYTERMI CONCERTO - PROGRAMBAN VÁLTOZÁS LESZ: Gennady Rozhdestvensky váratlan egészségállapot-romlása miatt 2016. november 1-én és 2-án, a Zeneakadémia nagytermében tartandó koncerteket lemondta. Ezért az estéken az egyik legtehetségesebb fiatal karmester, Dubóczky Gergely vezényel majd. A váratlan betegség miatt a szólista személye, és a műsor is változik. Viktoria Postnikovaval meghirdetett Schubert Wanderer – fantázia helyett, Berecz Mihály zongoraművész Beethoven G-dúr zongoraversenyét adja elő a Concerto Budapest közreműködésével.
A MA ÉS HOLNAP ESTI ZENEAKADÉMIAI, NAGYTERMI CONCERTO - PROGRAMBAN VÁLTOZÁS LESZ: Gennady Rozhdestvensky váratlan egészségállapot-romlása miatt 2016. november 1-én és 2-án, a Zeneakadémia nagytermében tartandó koncerteket lemondta. Ezért az estéken az egyik legtehetségesebb fiatal karmester, Dubóczky Gergely vezényel majd. A váratlan betegség miatt a szólista személye, és a műsor is változik. Viktoria Postnikovaval meghirdetett Schubert Wanderer – fantázia helyett, Berecz Mihály zongoraművész Beethoven G-dúr zongoraversenyét adja elő a Concerto Budapest közreműködésével.
5865 Klára 2016-11-01 13:08:42 [Válasz erre: 5862 IVA 2016-11-01 05:17:03]
Bocsánat, ezt nem kellene kegyeletsértésként kezelni? Ha nem hamvakat szór szét egy őrült, hanem Isten ne adja - egy holttesttel tesz valami hasonlót, az sem büntetendő? Egyébként a közbotrány okozást és emberek riogatását nem kellene büntetni? Mi van, ha elkezdenek kirohanni és valaki megsérül?
Bocsánat, ezt nem kellene kegyeletsértésként kezelni? Ha nem hamvakat szór szét egy őrült, hanem Isten ne adja - egy holttesttel tesz valami hasonlót, az sem büntetendő? Egyébként a közbotrány okozást és emberek riogatását nem kellene büntetni? Mi van, ha elkezdenek kirohanni és valaki megsérül?
5864 Edmond Dantes 2016-11-01 10:29:31
Egy 50 férőhelyes stúdiószínházban egy "tömeg" ijesztgetése nagyobb sokkhatást vált(ana) ki mint egy 3.000 férőhelyes színházban. Legfeljebb kevesebb ember ijed meg és kisebb az anyagi kár.
Egy 50 férőhelyes stúdiószínházban egy "tömeg" ijesztgetése nagyobb sokkhatást vált(ana) ki mint egy 3.000 férőhelyes színházban. Legfeljebb kevesebb ember ijed meg és kisebb az anyagi kár.
5863 Momo 2016-11-01 09:34:48
Na, épp most hallom, a Klubrádióban, hogy a színvonalas politikai újságírást ugyanúgy normatív alapon kellene támogatni, mint pl. a múzeumokat, meg az operajátszást. hihihi... :-))))
Na, épp most hallom, a Klubrádióban, hogy a színvonalas politikai újságírást ugyanúgy normatív alapon kellene támogatni, mint pl. a múzeumokat, meg az operajátszást. hihihi... :-))))
5862 IVA 2016-11-01 05:17:03 [Válasz erre: 5855 álmodó 2016-10-30 07:56:15]
„Ha be is bizonyosodik, hogy emberi hamvakról van szó, a rendőrség nem lát benne bűncselekményre utaló jeleket.” Miért nem bűncselekmény a rendzavarás? Sőt – mivel nem egy 50 férőhelyes stúdiószínházról van szó – egy tömeg ijesztgetése, még ha nem annak szánták is: egyfajta terror. Legalább annyira meg kellene büntetni a két őrült még élő tagját, hogy megtérülhessen a Met és a nézők összes kára.
„Ha be is bizonyosodik, hogy emberi hamvakról van szó, a rendőrség nem lát benne bűncselekményre utaló jeleket.” Miért nem bűncselekmény a rendzavarás? Sőt – mivel nem egy 50 férőhelyes stúdiószínházról van szó – egy tömeg ijesztgetése, még ha nem annak szánták is: egyfajta terror. Legalább annyira meg kellene büntetni a két őrült még élő tagját, hogy megtérülhessen a Met és a nézők összes kára.
5861 Klára 2016-10-31 13:16:04 [Válasz erre: 5855 álmodó 2016-10-30 07:56:15]
Amerika a korlátlan lehetőségek - lehetetlenségek - hazája. Egyébként egy valószínűleg agyabeteg ember ötlete, amivel sem vallási, sem kegyeleti szempontokat nem kell összekeverni. Miért kell rögtön egy maghatározott felekezet hitéleti elveit belekeverni?
Amerika a korlátlan lehetőségek - lehetetlenségek - hazája. Egyébként egy valószínűleg agyabeteg ember ötlete, amivel sem vallási, sem kegyeleti szempontokat nem kell összekeverni. Miért kell rögtön egy maghatározott felekezet hitéleti elveit belekeverni?
5860 Edmond Dantes 2016-10-31 11:16:50 [Válasz erre: 5859 Cilike 2016-10-30 22:04:51]
Köszönöm a szelíd, megnyugtató szavakat. Ezek szerint a Szentszék intelme nem fogja le az esetleges pesti operaházi katolikus hamuszóró kezét. Úgyhogy ezennel hamut szórok s a j á t fejemre...és itthon =nem az Andrássy úton. PS nincs tudomásom a MET-hamuszóró személy felekezeti hovatartozásáról, aki tudja: NE értesítsen.
Köszönöm a szelíd, megnyugtató szavakat. Ezek szerint a Szentszék intelme nem fogja le az esetleges pesti operaházi katolikus hamuszóró kezét. Úgyhogy ezennel hamut szórok s a j á t fejemre...és itthon =nem az Andrássy úton. PS nincs tudomásom a MET-hamuszóró személy felekezeti hovatartozásáról, aki tudja: NE értesítsen.
5859 Cilike 2016-10-30 22:04:51 [Válasz erre: 5858 Edmond Dantes 2016-10-30 21:51:18]
Akkor most megnyugtatlak, hogy a halottak többségét NEM a katolikus egyház szertartása szerint temetik el, és elárulom, hogy aki katolikus temetést kért, annak eszébe se jutott szétszóratni a hamvait, se a Metroplitanben, se sehol.
Akkor most megnyugtatlak, hogy a halottak többségét NEM a katolikus egyház szertartása szerint temetik el, és elárulom, hogy aki katolikus temetést kért, annak eszébe se jutott szétszóratni a hamvait, se a Metroplitanben, se sehol.
5858 Edmond Dantes 2016-10-30 21:51:18 [Válasz erre: 5857 álmodó 2016-10-30 20:12:41]
Van egy jó hírem: nálunk s így MÁO-ban ilyesmi nemsokára már nem fordulhat elő teljes körben. Mint olvashattuk, "mostantól nem szabad szétszórni az elhunytak hamvait, legalábbis a katolikus egyház útmutatása alapján." Más egyházak ide vonatkozó útmutatása egyelőre nem ismeretes = még nem 100%-os a biztonság...na de hol az?
Van egy jó hírem: nálunk s így MÁO-ban ilyesmi nemsokára már nem fordulhat elő teljes körben. Mint olvashattuk, "mostantól nem szabad szétszórni az elhunytak hamvait, legalábbis a katolikus egyház útmutatása alapján." Más egyházak ide vonatkozó útmutatása egyelőre nem ismeretes = még nem 100%-os a biztonság...na de hol az?
5857 álmodó 2016-10-30 20:12:41 [Válasz erre: 5856 Heiner Lajos 2016-10-30 12:37:19]
Kellemes lehet ott játszani a zenészeknek.
Kellemes lehet ott játszani a zenészeknek.
5856 Heiner Lajos 2016-10-30 12:37:19 [Válasz erre: 5855 álmodó 2016-10-30 07:56:15]
Intő példa. Ahol a színpadon embereket szúrnak le, lőnek le, mérgeznek meg, stb., stb., ott illik gondoskodni hamvasztásukról is. Vagy szélesebb körben használni a Don Giovanni II. felvonásának vonatkozó színpadképét.
Intő példa. Ahol a színpadon embereket szúrnak le, lőnek le, mérgeznek meg, stb., stb., ott illik gondoskodni hamvasztásukról is. Vagy szélesebb körben használni a Don Giovanni II. felvonásának vonatkozó színpadképét.
5855 álmodó 2016-10-30 07:56:15
http://vilagszam.hu/cikkek/egy-halott-hamvait-szortak-szet-az-operaban-a-metropolitanban-szakadt-felbe-az-eloadas.html/12218/ Enyhén szólva furcsa. Ezen az alapon nyithatnának temetőt is a színházban.
http://vilagszam.hu/cikkek/egy-halott-hamvait-szortak-szet-az-operaban-a-metropolitanban-szakadt-felbe-az-eloadas.html/12218/ Enyhén szólva furcsa. Ezen az alapon nyithatnának temetőt is a színházban.
5853 Edmond Dantes 2016-10-24 19:14:36 [Válasz erre: 5852 álmodó 2016-10-24 16:52:38]
Csak ennyi = egy hír, amire rábukkantam.
Csak ennyi = egy hír, amire rábukkantam.
5850 Edmond Dantes 2016-10-18 17:27:34
Fischer Iván elhagyja Berlint InfoRádió / MTI 2016.10.18. 16:13 Fischer Iván, a berlini Konzerthausorchester vezető karmestere nem hosszabbítja meg 2018-ban lejáró szerződését, így távozik a zenekar éléről. Tiszteletbeli karmesterként azonban szezononként további négy programban közreműködik - közölte kedden a zenekar. Fischer Iván döntését azzal indokolta, hogy csökkenteni szeretné karmesteri tevékenységét, hogy több időt szentelhessen a zeneszerzésnek. "A zenekar azon kevesek közé tartozik, akiket zenei családomnak tartok, és akikkel terveim szerint rendszeresen koncertezni fogok" - mondta a karmester. Sebastian Nordmann intendáns szerint Fischer Iván nyitotta meg a berlini intézményt az új programok számára és neki köszönhetően a zenekar remek állapotban van. Mint mondta, bízik abban, hogy megfelelő, érdekes utódot sikerül találni.
Fischer Iván elhagyja Berlint InfoRádió / MTI 2016.10.18. 16:13 Fischer Iván, a berlini Konzerthausorchester vezető karmestere nem hosszabbítja meg 2018-ban lejáró szerződését, így távozik a zenekar éléről. Tiszteletbeli karmesterként azonban szezononként további négy programban közreműködik - közölte kedden a zenekar. Fischer Iván döntését azzal indokolta, hogy csökkenteni szeretné karmesteri tevékenységét, hogy több időt szentelhessen a zeneszerzésnek. "A zenekar azon kevesek közé tartozik, akiket zenei családomnak tartok, és akikkel terveim szerint rendszeresen koncertezni fogok" - mondta a karmester. Sebastian Nordmann intendáns szerint Fischer Iván nyitotta meg a berlini intézményt az új programok számára és neki köszönhetően a zenekar remek állapotban van. Mint mondta, bízik abban, hogy megfelelő, érdekes utódot sikerül találni.
5849 peter 2016-10-10 14:08:11
Tegnap láttam a Traviátát. A salzburgi „nagy sikerű „ előadásokhoz hasonlóan ezt is inkább cd-n kellet volna meghallgatnom. A katasztrofális, öncélú rendezés tönkre tette az egész előadást. Nem a zenekaron és az énekesen múlott, hogy semmilyen hatást nem gyakorolt rám. Ők mindent megtettek a siker érdekében és róluk csak elismeréssel szólhatok. Már az is csoda, hogy végig tudták énekelni ezt az előadást. (Ileana Cotrubas nyilatkozta, hogy azért hagyta abba az operajátszást, mert ő ezekkel a modernkedő rendezésekkel nem ért egyet.) Úgy éreztem magam, mint akit tévedésből ültettek oda, és néznie kell mindazt, ami a színpadon történik. Hatással a cselekmény csak akkor volt rám, amikor Violetta (Miklósa Erika) egyedül marad, kialszanak a fények, eltűnnek a zavaró diszletek és csak őt látjuk, a haldokló Violettát. De sajnos ez csak pár percig tartott. Az egész előadásról olyan érzésem alakult ki, hogy csak a polgárpukkasztó momentumokra fektettek hangsúlyt (Felboruló kanapé, Alfréd vattacukros húga, Hófehérke koporsóban), amelyeknek egyébként a mű szempontjából semmi jelentősége nem volt, a rendezés (színészmozgatás) teljesen szétesett. Láttam már modern rendezésű kitűnő operaelőadást, igaz a TV-ben. Sydneyből egy Bohéméletet, amelyben mai fiatalok élték az életüket, tele szenvedéllyel, anélkül, hogy a szöveg és zene által behatárolt környezetből kiragadták volna őket, vagy egy humoros madridi Hamupipőkét, tele ötletekkel. De sajnos a rendezők némelyike kihasználják, hogy a közönség zöme nem érti a szöveget, igy aztán kard helyett géppisztolyt ránt Manrico a Trubadurban egy olajfinomítóban (Bregenz), vagy teremőr Leonora egy képtárban (Salzburg). A rendezők igyekeznek egymáson túltenni a hülyeségekben. De jó lenne, ha ez nem a nézők kontójára történne. Vagy talán írják ki ezeknél az előadásoknál színlapra: belépés eszementeknek. Aki látott már egy operát más előadásban, annak van összehasonlítási alapja. Aki nem, az vagy elfogadja, vagy nem megy többet operába. Az unokáimat nehezen tudom rávenni az Erkel színházi Carmen előadás után, hogy újra eljöjjenek velem az operába. Azt hiszem, hogy egy jó opera feltétele az énekeseken és a zenekaron kívül, hogy a mondanivaló, a zene, a díszlet és a kosztüm valahol összhangban legyen. Nem elég az, ha a történetet valamilyen sci-fi környezetbe teszik. És végül nem hiszem, hogy az ilyen „modern„ operákra lenne igény. A fizetéshez képest nem olcsó belépőjegyekért pedig ne kísérletezzenek velem az operarendezők.
Tegnap láttam a Traviátát. A salzburgi „nagy sikerű „ előadásokhoz hasonlóan ezt is inkább cd-n kellet volna meghallgatnom. A katasztrofális, öncélú rendezés tönkre tette az egész előadást. Nem a zenekaron és az énekesen múlott, hogy semmilyen hatást nem gyakorolt rám. Ők mindent megtettek a siker érdekében és róluk csak elismeréssel szólhatok. Már az is csoda, hogy végig tudták énekelni ezt az előadást. (Ileana Cotrubas nyilatkozta, hogy azért hagyta abba az operajátszást, mert ő ezekkel a modernkedő rendezésekkel nem ért egyet.) Úgy éreztem magam, mint akit tévedésből ültettek oda, és néznie kell mindazt, ami a színpadon történik. Hatással a cselekmény csak akkor volt rám, amikor Violetta (Miklósa Erika) egyedül marad, kialszanak a fények, eltűnnek a zavaró diszletek és csak őt látjuk, a haldokló Violettát. De sajnos ez csak pár percig tartott. Az egész előadásról olyan érzésem alakult ki, hogy csak a polgárpukkasztó momentumokra fektettek hangsúlyt (Felboruló kanapé, Alfréd vattacukros húga, Hófehérke koporsóban), amelyeknek egyébként a mű szempontjából semmi jelentősége nem volt, a rendezés (színészmozgatás) teljesen szétesett. Láttam már modern rendezésű kitűnő operaelőadást, igaz a TV-ben. Sydneyből egy Bohéméletet, amelyben mai fiatalok élték az életüket, tele szenvedéllyel, anélkül, hogy a szöveg és zene által behatárolt környezetből kiragadták volna őket, vagy egy humoros madridi Hamupipőkét, tele ötletekkel. De sajnos a rendezők némelyike kihasználják, hogy a közönség zöme nem érti a szöveget, igy aztán kard helyett géppisztolyt ránt Manrico a Trubadurban egy olajfinomítóban (Bregenz), vagy teremőr Leonora egy képtárban (Salzburg). A rendezők igyekeznek egymáson túltenni a hülyeségekben. De jó lenne, ha ez nem a nézők kontójára történne. Vagy talán írják ki ezeknél az előadásoknál színlapra: belépés eszementeknek. Aki látott már egy operát más előadásban, annak van összehasonlítási alapja. Aki nem, az vagy elfogadja, vagy nem megy többet operába. Az unokáimat nehezen tudom rávenni az Erkel színházi Carmen előadás után, hogy újra eljöjjenek velem az operába. Azt hiszem, hogy egy jó opera feltétele az énekeseken és a zenekaron kívül, hogy a mondanivaló, a zene, a díszlet és a kosztüm valahol összhangban legyen. Nem elég az, ha a történetet valamilyen sci-fi környezetbe teszik. És végül nem hiszem, hogy az ilyen „modern„ operákra lenne igény. A fizetéshez képest nem olcsó belépőjegyekért pedig ne kísérletezzenek velem az operarendezők.
5848 Momo 2016-10-09 21:51:28 [Válasz erre: 5847 Edmond Dantes 2016-10-09 21:12:06]
Csak tájékoztatásképpen: a Traviatára nem osztanak jegyet a Ház dolgozóinak. Egyébként is, őket elsősorban a harmadik emeleten meg az Erkel erkélyen kell keresni.)
Csak tájékoztatásképpen: a Traviatára nem osztanak jegyet a Ház dolgozóinak. Egyébként is, őket elsősorban a harmadik emeleten meg az Erkel erkélyen kell keresni.)
5847 Edmond Dantes 2016-10-09 21:12:06 [Válasz erre: 5844 álmodó 2016-10-09 20:25:28]
Van egy tippem: nem kizárt, hogy a hölgy az új "üzletpolitikai" (magyarul: vattázó) jegy büszke, ám operák iránt kevéssé érdeklődő tulajdonosa volt.
Van egy tippem: nem kizárt, hogy a hölgy az új "üzletpolitikai" (magyarul: vattázó) jegy büszke, ám operák iránt kevéssé érdeklődő tulajdonosa volt.
5846 IVA 2016-10-09 20:47:01 [Válasz erre: 5844 álmodó 2016-10-09 20:25:28]
Egyetlen enyhítő körülményt tudok felhozni a tegnapi aranyérmes mobilos mellett. Tegnap (szombaton) délelőtti Traviata volt, így a fiatal nő az első sorban nem 18, hanem „csak” 9 ezer forintért mobilozott.
Egyetlen enyhítő körülményt tudok felhozni a tegnapi aranyérmes mobilos mellett. Tegnap (szombaton) délelőtti Traviata volt, így a fiatal nő az első sorban nem 18, hanem „csak” 9 ezer forintért mobilozott.
5845 Heiner Lajos 2016-10-09 20:35:50 [Válasz erre: 5844 álmodó 2016-10-09 20:25:28]
A mai rohanó világban nem lehet megengedni, hogy az ember egyszerre csak egyvalamivel foglalkozzon. És legyünk megértőek, a hölgy nem evett pizzát, nem gyújtott rá, nem smárolt, stb.:-)
A mai rohanó világban nem lehet megengedni, hogy az ember egyszerre csak egyvalamivel foglalkozzon. És legyünk megértőek, a hölgy nem evett pizzát, nem gyújtott rá, nem smárolt, stb.:-)
5844 álmodó 2016-10-09 20:25:28
A tegnapi Traviata előadás mobilos aranyérmesét szeretném nektek elmesélni. Az első sor közepén egy fiatal nő meredt a telójára dermedten.. Kialudtak a fények, az ő hasa világított egyedül. Bejött a karmester, de ő nem látta, mert pöckörészte a telót. Szétment a függöny, a statiszták mozogtak, táncoltak, a fények mint diszkóban, villogtak hosszú másodpercekig, de ő fel sem nézett. Az előtte lévő karmester felemelte a kezét, elkezdődött a muzsika, és nyilván ez már nagyon zavarhatta a mobilozásban, mert lezárta a telefont. Az első sorban középen megvenni a jegyet és beülni mobilozni, az aztán az úri-muri! :-)
A tegnapi Traviata előadás mobilos aranyérmesét szeretném nektek elmesélni. Az első sor közepén egy fiatal nő meredt a telójára dermedten.. Kialudtak a fények, az ő hasa világított egyedül. Bejött a karmester, de ő nem látta, mert pöckörészte a telót. Szétment a függöny, a statiszták mozogtak, táncoltak, a fények mint diszkóban, villogtak hosszú másodpercekig, de ő fel sem nézett. Az előtte lévő karmester felemelte a kezét, elkezdődött a muzsika, és nyilván ez már nagyon zavarhatta a mobilozásban, mert lezárta a telefont. Az első sorban középen megvenni a jegyet és beülni mobilozni, az aztán az úri-muri! :-)
5843 Edmond Dantes 2016-10-05 15:54:00
Érdemes a mai Google-nyitólap képre klikkelni: a kedves rajzfilmecske alatt igen népszerű muzsika szól...talán ők is elindítják a saját kimernyájukat? :) lehet tippelni a zenére!
Érdemes a mai Google-nyitólap képre klikkelni: a kedves rajzfilmecske alatt igen népszerű muzsika szól...talán ők is elindítják a saját kimernyájukat? :) lehet tippelni a zenére!
5842 cviki57 2016-09-21 16:06:49
Kedves Momusos társak! A ma esti Nádor termi koncertre eladó két félárú jegy. Kérem, negyed hétig jelezzen vissza, aki el tudna jönni, privát levelezésben. A jegyeket a helyszínen adom oda. [url]https://www.jegy.hu/program/ensemble-artemisia-72117;Baráth Emőke és az Ensemble Artemisia 21-én este, Nádor terem[/url]
Kedves Momusos társak! A ma esti Nádor termi koncertre eladó két félárú jegy. Kérem, negyed hétig jelezzen vissza, aki el tudna jönni, privát levelezésben. A jegyeket a helyszínen adom oda. [url]https://www.jegy.hu/program/ensemble-artemisia-72117;Baráth Emőke és az Ensemble Artemisia 21-én este, Nádor terem[/url]
5841 Cilike 2016-09-19 08:13:01 [Válasz erre: 5837 IVA 2016-09-18 05:01:54]
Igen, elütöttem, és sajnos itt nincs javítási lehetőség, amire itt egyúttal fel is hívnám az adminok figyelmét. :-)
Igen, elütöttem, és sajnos itt nincs javítási lehetőség, amire itt egyúttal fel is hívnám az adminok figyelmét. :-)
5840 IVA 2016-09-19 04:25:11 [Válasz erre: 5839 tiramisu 2016-09-19 02:03:17]
Azt nem értem, hogy nem akadt valaki, aki annyira szereti, hogy lebeszéli a fellépésről. Nem volt egy magnetofon, amelyen visszahallgathatta volna magát?
Azt nem értem, hogy nem akadt valaki, aki annyira szereti, hogy lebeszéli a fellépésről. Nem volt egy magnetofon, amelyen visszahallgathatta volna magát?
5839 tiramisu 2016-09-19 02:03:17 [Válasz erre: 5836 IVA 2016-09-18 04:55:10]
Sírok és nevetek ezen a végtelen hiten , amellyel Natalia de Andrade "énekel". Nemlétező hanggal,teljes unmuzikalitással zenei analfabétizmussal és végtelen hittel saját magában. Sírva nevetek, amikor hallgatom nem akarok hinni a füleimnek!
Sírok és nevetek ezen a végtelen hiten , amellyel Natalia de Andrade "énekel". Nemlétező hanggal,teljes unmuzikalitással zenei analfabétizmussal és végtelen hittel saját magában. Sírva nevetek, amikor hallgatom nem akarok hinni a füleimnek!
5838 IVA 2016-09-18 05:09:48 [Válasz erre: 5829 álmodó 2016-09-17 13:03:15]
A Facebookon időről időre megjelenő 10 dolog, amit ne... típusú megosztásokban nem véletlenül beszélnek le bennünket első helyen a virsli és a párizsi fogyasztásáról.
A Facebookon időről időre megjelenő 10 dolog, amit ne... típusú megosztásokban nem véletlenül beszélnek le bennünket első helyen a virsli és a párizsi fogyasztásáról.
5837 IVA 2016-09-18 05:01:54 [Válasz erre: 5814 Cilike 2016-09-13 23:46:00]
Úgy tűnik, Cilike, elütötted a nevet. (Csak azért jegyzem meg, mert hozzászólásod vonzatában már kétszer szerepel úgy.) Galupe. Szerintem sem az az érdekes benne, hogy férfi, hanem az, hogy mennyire tudja a darabokat és ismeri a szerepeket, azok előadási sztereotípiáit, közhelyeit, és ezek nekünk is visszaköszönnek.
Úgy tűnik, Cilike, elütötted a nevet. (Csak azért jegyzem meg, mert hozzászólásod vonzatában már kétszer szerepel úgy.) Galupe. Szerintem sem az az érdekes benne, hogy férfi, hanem az, hogy mennyire tudja a darabokat és ismeri a szerepeket, azok előadási sztereotípiáit, közhelyeit, és ezek nekünk is visszaköszönnek.
5836 IVA 2016-09-18 04:55:10 [Válasz erre: 5813 tiramisu 2016-09-13 15:07:10]
Hát... Elképesztő! Utánanéztem: [url]https://pt.wikipedia.org/wiki/Nat%C3%A1lia_de_Andrade;Natália de Andrade[/url] 1999-ben meghalt, 89 évesen. A YouTube-on megosztott felvételei mellett rábukkantam egy harmadik hölgyre is: Mary Lynn (máshol mari lyn). Másképp elképesztő: csak kottából énekel, csak vokálisan „alakít”, de az unalmasságának mértéke is komikus.
Hát... Elképesztő! Utánanéztem: [url]https://pt.wikipedia.org/wiki/Nat%C3%A1lia_de_Andrade;Natália de Andrade[/url] 1999-ben meghalt, 89 évesen. A YouTube-on megosztott felvételei mellett rábukkantam egy harmadik hölgyre is: Mary Lynn (máshol mari lyn). Másképp elképesztő: csak kottából énekel, csak vokálisan „alakít”, de az unalmasságának mértéke is komikus.
5834 Edmond Dantes 2016-09-17 15:12:17 [Válasz erre: 5832 álmodó 2016-09-17 14:42:40]
Kesztyűben!! És akkor te sem hagysz nyomot.
Kesztyűben!! És akkor te sem hagysz nyomot.
5833 Edmond Dantes 2016-09-17 15:11:39 [Válasz erre: 5831 Héterő 2016-09-17 14:20:16]
Sópótló, magas vérnyomásosoknak.
Sópótló, magas vérnyomásosoknak.
5832 álmodó 2016-09-17 14:42:40 [Válasz erre: 5830 -zéta- 2016-09-17 13:46:58]
:-D Rendben, ha az alagsorban 1 kilónál több hús van, az gyanús. :-) (Egyébként sztem tleg érdekes, hogy hogyan lehet egy olyan gyilkost megfogni aki nem hagy nyomot egyáltalán).
:-D Rendben, ha az alagsorban 1 kilónál több hús van, az gyanús. :-) (Egyébként sztem tleg érdekes, hogy hogyan lehet egy olyan gyilkost megfogni aki nem hagy nyomot egyáltalán).
