827 info 2003-08-06 13:52:41
Mantuai, második rossz pont. (Lehet elnézést kérni.)
Mantuai, második rossz pont. (Lehet elnézést kérni.)
826 info 2003-08-06 13:47:28
A ruhatár egy vállalkozásé. A bevétel nem az Operáé. A vállalkozás foglalkoztatja a ruhatáros néniket. (Talán a jegyszedőket is.)
A ruhatár egy vállalkozásé. A bevétel nem az Operáé. A vállalkozás foglalkoztatja a ruhatáros néniket. (Talán a jegyszedőket is.)
825 Mantuai herceg 2003-08-06 12:59:51
Búbánat, lehet hogy rosszul tudom, de Lukács Gyöngyi az azonos vezetéknevű karmester leánya a második házasságából. Valószinüleg ezért ült a papa az ominózus páholyban. Ha tévedtem, minden érintettől elnézést kérek.
Búbánat, lehet hogy rosszul tudom, de Lukács Gyöngyi az azonos vezetéknevű karmester leánya a második házasságából. Valószinüleg ezért ült a papa az ominózus páholyban. Ha tévedtem, minden érintettől elnézést kérek.
824 Szilgyo 2003-08-06 12:37:14
Istenem, a gyermeki naivitásnak nincsenek határai...Ugye, ti sem gondoljátok komolyan, hogy Szinetár, Petrovics, Fülöp stb. eljönnének egy ilyen beszélgetésre, ahol akár még kínos kérdéseket is nekikszegezhetnek?
Istenem, a gyermeki naivitásnak nincsenek határai...Ugye, ti sem gondoljátok komolyan, hogy Szinetár, Petrovics, Fülöp stb. eljönnének egy ilyen beszélgetésre, ahol akár még kínos kérdéseket is nekikszegezhetnek?
823 Megén 2003-08-06 12:27:12
Nahát, ennyit elvitatkozgatni öreg Dzsugasvilin. Ő sem gondolta volna, hogy ilyen kultúrkörben fogják egymás cincálni emberek miatta. Megér az öreg ennyit? Szerintem nem. Híve vagyok egy Momus beszélgetésnek az Operaház vezetőivel, ahol felkészült emberek kérdeznek és válaszolnak, és én laikus a végén megértem, hogy mitől vált ilyen végletessé, az Alaszka jó egy éve feltett kérdése nyomán kialakult beszélgetés.
Nahát, ennyit elvitatkozgatni öreg Dzsugasvilin. Ő sem gondolta volna, hogy ilyen kultúrkörben fogják egymás cincálni emberek miatta. Megér az öreg ennyit? Szerintem nem. Híve vagyok egy Momus beszélgetésnek az Operaház vezetőivel, ahol felkészült emberek kérdeznek és válaszolnak, és én laikus a végén megértem, hogy mitől vált ilyen végletessé, az Alaszka jó egy éve feltett kérdése nyomán kialakult beszélgetés.
822 Búbánat 2003-08-06 11:55:56
Tegnap este meglepetéssel, egyben szomorúan konstatáltam, hogy Lukács Ervin is helyet foglalt a direktorok páholyában Szinetár és Petrovics társaságában. Úgy látszik, Kovács János szabin van, s ha ló nincs akkor a szamár is megteszi (ezt én a jelen szituációban megfordítanám), hogy teljessé váljon a triumvirátus. És a tapsszünetekben figyeltem, milyen bőszen tanácskoznak egymás között. További megfigyeléseim: Petrovics Polgárt egyáltalán, az egész előadás folyamán nem tapsolta meg. A volt miniszter, Görgey, felesége, Iván Ildikó oldalán az elsők között tülekedett be a szünetben egy pohár italra és egyéb finomságokra a VIP vendégek részére fenntartott különterembe. Látni kellett volna azt a magabiztos mosolyt, azt a pöffeszkedő modort, ahogy kezében a pohár itallal végigvonult a szalonig. És az sem utolsó, ahogy egyes tiszteletreméltó személyek körül döngicsélték a bukott író-politikust. Hillert viszont nem láttam, attól még persze ott lehetett. Egyébként Lukács Gyöngyi jött, látott és győzött. A Normában nálam anno a Gardelli betanításában Sass Szilviával a címszerepben színre vitt produkció a mérce, ahhoz képest, kellemesen csalódtam, ami elsősorban Lukács érdeme. Szenzációs volt! Ahogyan az utolsó jelenetben hosszan kitartja a nagy magasságban a hangot, amikor magát nevezi meg bűnösnek, szóval azt tanítani kellene. Sassnak méltó utóda ebben a szerepében is. Állítom, a tavalyi Lady után most még jobb formában volt. Kiss B.-nek nem való Pollione szerepe. Ulbrich a magas hangokkal szenvedett, különben a nagy duettekben egész jó volt. Polgár szürke volt, a kórust csak dicsérhetem, a zenekar rezeseivel valahogy nem voltam kibékülve. A rendezés, díszlet, jelmez konvencionális, ennek viszont örültem. Akárcsak a kórus teljesítményének. Saccanitól ezúttal többet vártam volna. Összességében, ha Lukács Gyöngyi nem lenne, lenne okom visszasírni a 25 évvel ezelőtt látott Normát. Az opera fináléja csodálatosan szépen sikerült, nem lehetett meghatottság nélkül nézni-hallgatni a jelenetet. A katarzist megkapta az erre érzékeny néző! Biztos, ami biztos, az őszi repertoárba és az Erkelbe való átköltözés előtt, szombaton megnézem a 2. előadást is (Fekete Attila és Kováts Kolos váltják partnereiket.)
Tegnap este meglepetéssel, egyben szomorúan konstatáltam, hogy Lukács Ervin is helyet foglalt a direktorok páholyában Szinetár és Petrovics társaságában. Úgy látszik, Kovács János szabin van, s ha ló nincs akkor a szamár is megteszi (ezt én a jelen szituációban megfordítanám), hogy teljessé váljon a triumvirátus. És a tapsszünetekben figyeltem, milyen bőszen tanácskoznak egymás között. További megfigyeléseim: Petrovics Polgárt egyáltalán, az egész előadás folyamán nem tapsolta meg. A volt miniszter, Görgey, felesége, Iván Ildikó oldalán az elsők között tülekedett be a szünetben egy pohár italra és egyéb finomságokra a VIP vendégek részére fenntartott különterembe. Látni kellett volna azt a magabiztos mosolyt, azt a pöffeszkedő modort, ahogy kezében a pohár itallal végigvonult a szalonig. És az sem utolsó, ahogy egyes tiszteletreméltó személyek körül döngicsélték a bukott író-politikust. Hillert viszont nem láttam, attól még persze ott lehetett. Egyébként Lukács Gyöngyi jött, látott és győzött. A Normában nálam anno a Gardelli betanításában Sass Szilviával a címszerepben színre vitt produkció a mérce, ahhoz képest, kellemesen csalódtam, ami elsősorban Lukács érdeme. Szenzációs volt! Ahogyan az utolsó jelenetben hosszan kitartja a nagy magasságban a hangot, amikor magát nevezi meg bűnösnek, szóval azt tanítani kellene. Sassnak méltó utóda ebben a szerepében is. Állítom, a tavalyi Lady után most még jobb formában volt. Kiss B.-nek nem való Pollione szerepe. Ulbrich a magas hangokkal szenvedett, különben a nagy duettekben egész jó volt. Polgár szürke volt, a kórust csak dicsérhetem, a zenekar rezeseivel valahogy nem voltam kibékülve. A rendezés, díszlet, jelmez konvencionális, ennek viszont örültem. Akárcsak a kórus teljesítményének. Saccanitól ezúttal többet vártam volna. Összességében, ha Lukács Gyöngyi nem lenne, lenne okom visszasírni a 25 évvel ezelőtt látott Normát. Az opera fináléja csodálatosan szépen sikerült, nem lehetett meghatottság nélkül nézni-hallgatni a jelenetet. A katarzist megkapta az erre érzékeny néző! Biztos, ami biztos, az őszi repertoárba és az Erkelbe való átköltözés előtt, szombaton megnézem a 2. előadást is (Fekete Attila és Kováts Kolos váltják partnereiket.)
821 McIntosh 2003-08-06 11:19:25
A tiszteletjegyeket este miért a jegypénztárban adják ki? Miért nem lehet mondjuk egy külön pultnál fogadni a vendégeket. Ez a pénztár előtti sor hosszát csökkentené, a fizető nézők kiszolgálását gyorsítaná.
A tiszteletjegyeket este miért a jegypénztárban adják ki? Miért nem lehet mondjuk egy külön pultnál fogadni a vendégeket. Ez a pénztár előtti sor hosszát csökkentené, a fizető nézők kiszolgálását gyorsítaná.
820 cintula 2003-08-06 10:35:35
Mantuai, van akinek a Gazda (nagybetűvel, nem kezdőszóként) Sztálint jelenti. Nekem nem. És ehhez nem kell sem kommunista irodalmat sem nem tudom milyen magazinokat olvasni. De nem is a Bibliára gondoltam, és nem is a Gazda néven (is) emlegett Bethlen Istvánra (a 20-as évek egyik miniszterelnöke), hanem a gazda-szemléletet végre magában hordó vezetőre. Én ezt a vezetőt becsültem meg egy nagy kezdőbetűvel. (Nem írtam Vezetőt nehogy baj legyen.) Persze aki Sztalinon nőtt fel, az nem szabadul a régi reflexektől. Ezt ismeri, ezt szokta meg...
Mantuai, van akinek a Gazda (nagybetűvel, nem kezdőszóként) Sztálint jelenti. Nekem nem. És ehhez nem kell sem kommunista irodalmat sem nem tudom milyen magazinokat olvasni. De nem is a Bibliára gondoltam, és nem is a Gazda néven (is) emlegett Bethlen Istvánra (a 20-as évek egyik miniszterelnöke), hanem a gazda-szemléletet végre magában hordó vezetőre. Én ezt a vezetőt becsültem meg egy nagy kezdőbetűvel. (Nem írtam Vezetőt nehogy baj legyen.) Persze aki Sztalinon nőtt fel, az nem szabadul a régi reflexektől. Ezt ismeri, ezt szokta meg...
819 cikk 2003-08-06 10:21:24
Történetek a viperaházból Győriványi a szereposztási furcsaságokról és az imbolygó óceánjáróról 2003. július 30. (4. oldal) Kálmán Gyöngyi Egy esztendeje menesztették az Operaház éléről Győriványi Ráth György fő-zeneigazgatót és Locsmándi Miklós főigazgatót. A nélkülük levezényelt szezon alkalmat ad a számvetésre: mi valósult meg a leváltott vezetők terveiből, milyen sikereket könyvelhet el az új irányítás. Győriványi Ráth Györggyel arról is beszélgettünk, vélhetőleg mire ment el a pénz. Önnek és munkatársainak folyamatban van a munkaügyi pere. Abrudbányay Zoltánt, az ön helyettesét első fokon már viszszahelyezték operaházi posztjára, mert jogtalannak ítélték az elbocsátását. – Remélhetőleg ez a bírói döntés precedensértékű lesz a mi ügyünkben is. – Az Operaházban történtek egy könyv megírására indították. Miről szól ez a munka? – A címe: Életem és a viperaház. Öszszefoglalom benne azt az utat, amelyet bejártam, amíg eljutottam a dalszínház vezetői posztjára. Szó esik benne azokról a tapasztalatokról, amelyeket operaházi munkám során szereztem; az azok nyomán levont következtetéseimet is tartalmazza az írás. Előreláthatólag benne lesz a pályázatom, valamint az a jegyzőkönyv, amely az országgyűlési meghallgatáson készült. Jelenleg az ügyvédemmel „finomítunk” az anyagon. Szeretném a könyvet szeptemberben megjelentetni. Időközben elvállaltam a Szöuli Filharmonikusoknál az állandó első vendégkarmesterséget. A zenekar új vezetése szeretne egy magas színvonalú együttest létrehozni, ehhez kérte segítségemet. Örültem a munkának, részint mert Erdélyi Miklós töltötte be ezt a posztot korábban, másrészt mert így alkalmam van a magyar művek és művészek megismertetésére is. Legutóbb Bálint János fuvolaművész közreműködésével vezényeltem a koreai fővárosban egy szép Bartók–Vivaldi-műsort. – Tavaly júliusban történt az operaházi legitim vezetők eltávolítása. Azóta lezajlott a 2002/2003-as szezon, amelyet Szinetár Miklós mint intendáns-főigazgató és Petrovics Emil „vezényelt le”. – Már Szinetár pályázata sem volt tiszta, hisz a megjelenés előtt megkapta a kiírás szövegét véleményezésre, de az is egyike a házban megesett tréfás dolgoknak, hogy ugyan Szinetár pályázatában már szerepelt, hogy őmellette Petrovics lesz a fő-zeneigazgató, mégis megpályáztatták az állást. – A régi-új vezetők az ön átgondolatlan koncepciójáról beszéltek, mégis, aki rendszeresen látogatta az előadásokat, tapasztalhatta, hogy nagyjából a Győriványi-féle évadterv valósult meg. A darabok sikerei igazolták, akkor is, ha a kivitelezés Szinetár Miklós nevéhez fűződik. – Ilyen szempontból nagyon-nagyon elégedett vagyok a szezonnal. A másik fél azzal érvelt, hogy színházrendezői oldalról gyenge a koncepcióm. Ehhez képest egy nagyon színes palettát nyújtott át a színház – gondolok a Macbeth, A megmentett város, a Pikk dáma, A törpe és a Várakozás rendezői sikerére. Akik esetleg fanyalogtak a Macbeth és más darabok kapcsán, a többi előadást dicsőítették. Célom, hogy mindenki megtalálja a saját ízlésének megfelelő darabot, megvalósult. Emlékeztetni szeretnék arra, mekkora volt a felhördülés a külföldi vendégművészekkel kapcsolatban. Most már nincs kiabálás, kiderült, hogy érdemes volt Anja Silját, Francesca Patanét, Theodosiout és a többieket meghívni, mert ők valóban a világszínvonalat reprezentálják. – Belenyúltak a szereposztásokba is… – Mulattató helyzet, hogy azok, akik leginkább ágáltak ellenünk, az idén mind megkapták a maguk szerepét. Azonban a jövő évi szerepkiírások láttán néhányan meglepődve tapasztalhatták, hogy lényegesen kevesebb feladatot kaptak, illetve hogy kimaradt a nevük. A felduzzadt közalkalmazotti énekeslétszám miatt a szereposztás nem kis nyűg, magam is sokat bajlódtam vele. De például nagyon örültem, hogy Temesi Máriának egy rangos feladatot találtam, a Görgey-darabra készült Madarász-opera főszerepét. Akkor úgy gondoltam, hogy nem foglalkoztatok olyan énekeseket, akik nincsenek azon a színvonalon, mint a saját közalkalmazottaink. Ezért nem kértem fel egy hölgyet; az új vezetés viszont több darabban elhelyezte őt, így a Madarász-premierben is, Görgey Gábornak pedig a szokásoshoz képest horribilis összeget juttatott a szövegkönyvért. – Mit tart a mostani vezetőség legnagyobb mulasztásának? – Annak idején Rockenbauer Zoltán, a polgári kormány kulturális minisztere azért támogatta négymilliárd forinttal az intézményt, hogy ott egy európai szintű strukturális változás jöjjön létre, majd azt követően egy európai rangú teátrum. A visszarendeződéssel, átgondolatlan döntésekkel, szervezetlenséggel, Szinetár Miklós szóhasználatával az „óceánjáró hajón” azt a színvonalat produkálják most 6,3 milliárdból, ami annak idején 2,3 milliárdból valósult meg. Ez a legmegdöbbentőbb ebben a történetben, valamint az, hogy a minőségi alapon létrehozott fizetési rendszert, a működőképességet előmozdító kollektív szerződést változtatták meg. – Erre az évre jelentős összeget különítettek el rekonstrukcióra. Mi valósult meg az Erkel színházi felújításból? – Semmi. Követhetetlen, hogy hová folytak a pénzek. Tény, hogy premierek jöttek létre úgy, hogy mögöttük nem volt meg a műhelykapacitás. Egy társulat meg hatvan napra elutazott A végzet hatalmát játszani valahová Németországba. Már készítik elő a bangkoki vendégszereplést. Mi annak idején évi félmilliárdot különítettünk el az Erkel Színház nagyrekonstrukciójára. Tudtommal a mosdók festésén kívül más nem történt. – Jut eszembe: hogyan áll az együttműködés a kolozsvári opera társulatával? Locsmándi Miklós tavaly személyesen vette fel velük a kapcsolatot. – Kolozsvár nagyon fontos színtere a magyar operajátszásnak, mint a legrégebbi operatársulat a történelmi Magyarországon. Szerettük volna segíteni őket szorult helyzetükben. Szakembereket képeztünk volna tovább, közös produkciókat hozhattunk volna létre, és rendszeres, kölcsönös vendégszereplésekre kerülhetett volna sor. – A mérleg igen egyenlőtlenül áll. A jó kezdeményezések sorra elhaltak, köztük a nézőutánpótlás kinevelésének hosszú távú projektje. Szó volt az iskolák hatékony bevonásáról, a tanárokkal való együttműködésről. A vidéki nézőknek, nyugdíjasoknak szánt előadások halódnak, közülük információm szerint nem egy elmaradt úgy, hogy nem értesítették az érintetteket. A szezon végén elharapódzott a fejetlenség… – Igen, ez az óceánjáró, amely imbolyog. Csak fel ne boruljon! – Mit tud a botrányról, amely a csellópróbajáték körül zajlott, és amelynek eredménye, hogy többen felálltak a zenekar művészeti tanácsából? – A próbajáték első fordulóját függöny mögött kell játszaniuk a jelentkezőknek, hogy kizárható legyen mindenfajta elfogultság. A csellópróbajáték döntője előtt Kovács János karmester közölte, hogy Szinetár Miklós külön utasítására meg kell hallgatni a döntőben Rozsos Istvánnak, a Közalkalmazotti Tanács elnökének a lányát, aki a függöny mögötti játék után egyébként nem jutott volna tovább. Még a jegyzőkönyvet is „retusálták”. Ez hallatlan. Ilyen esetben demokratikus országokban rögtön semmissé tennék a próbajátékot, és nagy valószínűséggel az intézmény vezetőjét is menesztenék. A történet pikantériája, hogy a lemondásunkat követelő írásnak éppen Rozsos István és Kovács János voltak az aláírói. – Mire számít a következőkben? És mire számítson a közönség? – Már ez az évad is bizonyította Szinetár úr azon állításának valótlanságát, hogy az Operaház működtetéséhez elegendő lenne a pénz. Ennél sokkal több kell: mindenekelőtt szervezettség, körültekintő, odaadó irányítói munka, széles körű koncepció és a világ operajátszásának ismerete.
Történetek a viperaházból Győriványi a szereposztási furcsaságokról és az imbolygó óceánjáróról 2003. július 30. (4. oldal) Kálmán Gyöngyi Egy esztendeje menesztették az Operaház éléről Győriványi Ráth György fő-zeneigazgatót és Locsmándi Miklós főigazgatót. A nélkülük levezényelt szezon alkalmat ad a számvetésre: mi valósult meg a leváltott vezetők terveiből, milyen sikereket könyvelhet el az új irányítás. Győriványi Ráth Györggyel arról is beszélgettünk, vélhetőleg mire ment el a pénz. Önnek és munkatársainak folyamatban van a munkaügyi pere. Abrudbányay Zoltánt, az ön helyettesét első fokon már viszszahelyezték operaházi posztjára, mert jogtalannak ítélték az elbocsátását. – Remélhetőleg ez a bírói döntés precedensértékű lesz a mi ügyünkben is. – Az Operaházban történtek egy könyv megírására indították. Miről szól ez a munka? – A címe: Életem és a viperaház. Öszszefoglalom benne azt az utat, amelyet bejártam, amíg eljutottam a dalszínház vezetői posztjára. Szó esik benne azokról a tapasztalatokról, amelyeket operaházi munkám során szereztem; az azok nyomán levont következtetéseimet is tartalmazza az írás. Előreláthatólag benne lesz a pályázatom, valamint az a jegyzőkönyv, amely az országgyűlési meghallgatáson készült. Jelenleg az ügyvédemmel „finomítunk” az anyagon. Szeretném a könyvet szeptemberben megjelentetni. Időközben elvállaltam a Szöuli Filharmonikusoknál az állandó első vendégkarmesterséget. A zenekar új vezetése szeretne egy magas színvonalú együttest létrehozni, ehhez kérte segítségemet. Örültem a munkának, részint mert Erdélyi Miklós töltötte be ezt a posztot korábban, másrészt mert így alkalmam van a magyar művek és művészek megismertetésére is. Legutóbb Bálint János fuvolaművész közreműködésével vezényeltem a koreai fővárosban egy szép Bartók–Vivaldi-műsort. – Tavaly júliusban történt az operaházi legitim vezetők eltávolítása. Azóta lezajlott a 2002/2003-as szezon, amelyet Szinetár Miklós mint intendáns-főigazgató és Petrovics Emil „vezényelt le”. – Már Szinetár pályázata sem volt tiszta, hisz a megjelenés előtt megkapta a kiírás szövegét véleményezésre, de az is egyike a házban megesett tréfás dolgoknak, hogy ugyan Szinetár pályázatában már szerepelt, hogy őmellette Petrovics lesz a fő-zeneigazgató, mégis megpályáztatták az állást. – A régi-új vezetők az ön átgondolatlan koncepciójáról beszéltek, mégis, aki rendszeresen látogatta az előadásokat, tapasztalhatta, hogy nagyjából a Győriványi-féle évadterv valósult meg. A darabok sikerei igazolták, akkor is, ha a kivitelezés Szinetár Miklós nevéhez fűződik. – Ilyen szempontból nagyon-nagyon elégedett vagyok a szezonnal. A másik fél azzal érvelt, hogy színházrendezői oldalról gyenge a koncepcióm. Ehhez képest egy nagyon színes palettát nyújtott át a színház – gondolok a Macbeth, A megmentett város, a Pikk dáma, A törpe és a Várakozás rendezői sikerére. Akik esetleg fanyalogtak a Macbeth és más darabok kapcsán, a többi előadást dicsőítették. Célom, hogy mindenki megtalálja a saját ízlésének megfelelő darabot, megvalósult. Emlékeztetni szeretnék arra, mekkora volt a felhördülés a külföldi vendégművészekkel kapcsolatban. Most már nincs kiabálás, kiderült, hogy érdemes volt Anja Silját, Francesca Patanét, Theodosiout és a többieket meghívni, mert ők valóban a világszínvonalat reprezentálják. – Belenyúltak a szereposztásokba is… – Mulattató helyzet, hogy azok, akik leginkább ágáltak ellenünk, az idén mind megkapták a maguk szerepét. Azonban a jövő évi szerepkiírások láttán néhányan meglepődve tapasztalhatták, hogy lényegesen kevesebb feladatot kaptak, illetve hogy kimaradt a nevük. A felduzzadt közalkalmazotti énekeslétszám miatt a szereposztás nem kis nyűg, magam is sokat bajlódtam vele. De például nagyon örültem, hogy Temesi Máriának egy rangos feladatot találtam, a Görgey-darabra készült Madarász-opera főszerepét. Akkor úgy gondoltam, hogy nem foglalkoztatok olyan énekeseket, akik nincsenek azon a színvonalon, mint a saját közalkalmazottaink. Ezért nem kértem fel egy hölgyet; az új vezetés viszont több darabban elhelyezte őt, így a Madarász-premierben is, Görgey Gábornak pedig a szokásoshoz képest horribilis összeget juttatott a szövegkönyvért. – Mit tart a mostani vezetőség legnagyobb mulasztásának? – Annak idején Rockenbauer Zoltán, a polgári kormány kulturális minisztere azért támogatta négymilliárd forinttal az intézményt, hogy ott egy európai szintű strukturális változás jöjjön létre, majd azt követően egy európai rangú teátrum. A visszarendeződéssel, átgondolatlan döntésekkel, szervezetlenséggel, Szinetár Miklós szóhasználatával az „óceánjáró hajón” azt a színvonalat produkálják most 6,3 milliárdból, ami annak idején 2,3 milliárdból valósult meg. Ez a legmegdöbbentőbb ebben a történetben, valamint az, hogy a minőségi alapon létrehozott fizetési rendszert, a működőképességet előmozdító kollektív szerződést változtatták meg. – Erre az évre jelentős összeget különítettek el rekonstrukcióra. Mi valósult meg az Erkel színházi felújításból? – Semmi. Követhetetlen, hogy hová folytak a pénzek. Tény, hogy premierek jöttek létre úgy, hogy mögöttük nem volt meg a műhelykapacitás. Egy társulat meg hatvan napra elutazott A végzet hatalmát játszani valahová Németországba. Már készítik elő a bangkoki vendégszereplést. Mi annak idején évi félmilliárdot különítettünk el az Erkel Színház nagyrekonstrukciójára. Tudtommal a mosdók festésén kívül más nem történt. – Jut eszembe: hogyan áll az együttműködés a kolozsvári opera társulatával? Locsmándi Miklós tavaly személyesen vette fel velük a kapcsolatot. – Kolozsvár nagyon fontos színtere a magyar operajátszásnak, mint a legrégebbi operatársulat a történelmi Magyarországon. Szerettük volna segíteni őket szorult helyzetükben. Szakembereket képeztünk volna tovább, közös produkciókat hozhattunk volna létre, és rendszeres, kölcsönös vendégszereplésekre kerülhetett volna sor. – A mérleg igen egyenlőtlenül áll. A jó kezdeményezések sorra elhaltak, köztük a nézőutánpótlás kinevelésének hosszú távú projektje. Szó volt az iskolák hatékony bevonásáról, a tanárokkal való együttműködésről. A vidéki nézőknek, nyugdíjasoknak szánt előadások halódnak, közülük információm szerint nem egy elmaradt úgy, hogy nem értesítették az érintetteket. A szezon végén elharapódzott a fejetlenség… – Igen, ez az óceánjáró, amely imbolyog. Csak fel ne boruljon! – Mit tud a botrányról, amely a csellópróbajáték körül zajlott, és amelynek eredménye, hogy többen felálltak a zenekar művészeti tanácsából? – A próbajáték első fordulóját függöny mögött kell játszaniuk a jelentkezőknek, hogy kizárható legyen mindenfajta elfogultság. A csellópróbajáték döntője előtt Kovács János karmester közölte, hogy Szinetár Miklós külön utasítására meg kell hallgatni a döntőben Rozsos Istvánnak, a Közalkalmazotti Tanács elnökének a lányát, aki a függöny mögötti játék után egyébként nem jutott volna tovább. Még a jegyzőkönyvet is „retusálták”. Ez hallatlan. Ilyen esetben demokratikus országokban rögtön semmissé tennék a próbajátékot, és nagy valószínűséggel az intézmény vezetőjét is menesztenék. A történet pikantériája, hogy a lemondásunkat követelő írásnak éppen Rozsos István és Kovács János voltak az aláírói. – Mire számít a következőkben? És mire számítson a közönség? – Már ez az évad is bizonyította Szinetár úr azon állításának valótlanságát, hogy az Operaház működtetéséhez elegendő lenne a pénz. Ennél sokkal több kell: mindenekelőtt szervezettség, körültekintő, odaadó irányítói munka, széles körű koncepció és a világ operajátszásának ismerete.
818 Flórián 2003-08-06 10:07:39
Pozitívum, hogy a múlt év során az Operaházban végre közzétették az ülések sémáját és az árakat. Negatívum, hogy mindez apró és olvashatatlan. Ha a vásárló nem visz nagyítót, az orrával böködheti a táblát, hogy lásson is valamit. Szerintem elvárható lenne egy nagyobb, feltűnőbb, olvashatóbb tájékoztatás az árakról és a kategóriákról. És milyen szép lenne, ha az árlista nem valamelyik kiadvány kihajtogatott lapja lenne, ha nem egy külön erre a célra készült tábla. (A világot járt operabarátok megerősíthetik, hogy az ilyesminem újdonság.) És ne feledjük, az Operaházat külföldiek is látogatják. Miért nem jut a tisztelt igazgatóság eszébe, hogy az árakat Euróban is feltüntessék?
Pozitívum, hogy a múlt év során az Operaházban végre közzétették az ülések sémáját és az árakat. Negatívum, hogy mindez apró és olvashatatlan. Ha a vásárló nem visz nagyítót, az orrával böködheti a táblát, hogy lásson is valamit. Szerintem elvárható lenne egy nagyobb, feltűnőbb, olvashatóbb tájékoztatás az árakról és a kategóriákról. És milyen szép lenne, ha az árlista nem valamelyik kiadvány kihajtogatott lapja lenne, ha nem egy külön erre a célra készült tábla. (A világot járt operabarátok megerősíthetik, hogy az ilyesminem újdonság.) És ne feledjük, az Operaházat külföldiek is látogatják. Miért nem jut a tisztelt igazgatóság eszébe, hogy az árakat Euróban is feltüntessék?
817 Caligula 2003-08-06 09:41:32
Talán, ha már egy évet benntöltött a pozíciójában Szinetár (jan. 1-től nevezték ki és négy évre, nem ötre), akkor úgyis készít valamilyen mérleget a tevékenységről, amiről csak megkérdezi valaki...
Talán, ha már egy évet benntöltött a pozíciójában Szinetár (jan. 1-től nevezték ki és négy évre, nem ötre), akkor úgyis készít valamilyen mérleget a tevékenységről, amiről csak megkérdezi valaki...
816 Caligula 2003-08-06 09:38:52
Statisztikus! Erre mit mondjak? Látom? Sajnos ebben sosem lehetünk biztosak, de reméljük a legjobbakat. Mantuai! Nagyon jó ötlet egy nyílt beszélgetés, én mindenesetre nemcsak a Momus olvasóira gondolok, hanem bárkire, akit érdekel (és esetleg nem is tud erről a fórumról). Ha a T.Szerk. úgy látja jónak, biztos megtalálják a módját, de akár partizánkodhatunk is, csak nincs értelme nyilvánosság nélkül. Az MN biztos kapna a témán :-))
Statisztikus! Erre mit mondjak? Látom? Sajnos ebben sosem lehetünk biztosak, de reméljük a legjobbakat. Mantuai! Nagyon jó ötlet egy nyílt beszélgetés, én mindenesetre nemcsak a Momus olvasóira gondolok, hanem bárkire, akit érdekel (és esetleg nem is tud erről a fórumról). Ha a T.Szerk. úgy látja jónak, biztos megtalálják a módját, de akár partizánkodhatunk is, csak nincs értelme nyilvánosság nélkül. Az MN biztos kapna a témán :-))
815 Mantuai herceg 2003-08-06 09:29:05
Szerintem hivjuk meg a MÁO vezetőit a Momus-klubba. Persze ez kétoldalú: nekik és a kérdezőknek is legyen annyi vér a pucájukban hogy eljönnek.Ne csak a virtuális térben legyenek kérdéseink, észrevételeink, bírálataink, s ők is \"élő\" adásban válaszoljanak. Egy több mint egy esztendeje élő chat ennyit megérdemel.
Szerintem hivjuk meg a MÁO vezetőit a Momus-klubba. Persze ez kétoldalú: nekik és a kérdezőknek is legyen annyi vér a pucájukban hogy eljönnek.Ne csak a virtuális térben legyenek kérdéseink, észrevételeink, bírálataink, s ők is \"élő\" adásban válaszoljanak. Egy több mint egy esztendeje élő chat ennyit megérdemel.
814 Statisztikus 2003-08-06 09:25:18
OFF Én azt hallottam, hogy a KSH-ban talpig becsületes emberek dolgoznak! ON
OFF Én azt hallottam, hogy a KSH-ban talpig becsületes emberek dolgoznak! ON
813 Mantuai herceg 2003-08-06 09:22:58
Cintula, olvassad el saját magad, v.ö. a komolyzenei magazin hangnemével,azután remélhetően rá fogsz jönni. Ha a \"gazda\" szó nem a mondat elején szerepel nagy kezdőbetűvel, akkor ez a világtörténelmet és világirodalmat ismerők számára egyértelmű. ( lásd. Ehrenburg, Szolzsenyicin, Ulam,Rozsgyesztvenszkij, Taylor, Solohov,stb és magyar fordításaik.Abban nem vagyok biztos, hogy az Ulam-könyv magyarul is megjelent.)
Cintula, olvassad el saját magad, v.ö. a komolyzenei magazin hangnemével,azután remélhetően rá fogsz jönni. Ha a \"gazda\" szó nem a mondat elején szerepel nagy kezdőbetűvel, akkor ez a világtörténelmet és világirodalmat ismerők számára egyértelmű. ( lásd. Ehrenburg, Szolzsenyicin, Ulam,Rozsgyesztvenszkij, Taylor, Solohov,stb és magyar fordításaik.Abban nem vagyok biztos, hogy az Ulam-könyv magyarul is megjelent.)
812 Caligula 2003-08-06 09:13:28
Szerintem lassan összeállhat egy lista, amivel meg lehet keresni az intézmény vezetőit. Arra gondolni sem merek, hogy nyílt fórumon lehetne vitatkozni velük, mert sem a vezetők, sem a kérdezők közül sokan nem mennének el, ha lenne ilyen. Mi legyen? Nyílt levél? Zárt levél? Hogyan lehetne ezekre felhívni a figyelmet úgy, hogy válaszokat is kapjunk. (Számomra a házban a legfontosabb a bunkó jegyszedő néni megregulázása, mert engem ez érintett a legérzékenyebben. Viszont nagyon érdekelne, hová rakták azt a temérdek pízt.)
Szerintem lassan összeállhat egy lista, amivel meg lehet keresni az intézmény vezetőit. Arra gondolni sem merek, hogy nyílt fórumon lehetne vitatkozni velük, mert sem a vezetők, sem a kérdezők közül sokan nem mennének el, ha lenne ilyen. Mi legyen? Nyílt levél? Zárt levél? Hogyan lehetne ezekre felhívni a figyelmet úgy, hogy válaszokat is kapjunk. (Számomra a házban a legfontosabb a bunkó jegyszedő néni megregulázása, mert engem ez érintett a legérzékenyebben. Viszont nagyon érdekelne, hová rakták azt a temérdek pízt.)
811 Caligula 2003-08-06 09:04:18
OFF Fekete Úr! Jó lenne már megjegyezni, hogy a KSH = Központi Statisztikai Hivatal, amiről nem tudunk semmi olyat, ami sikkasztás gyanúját felkeltené. Ellentétben a K&H-val, ami tényleg a bank, ami nem áll közel Önhöz (sem). ON
OFF Fekete Úr! Jó lenne már megjegyezni, hogy a KSH = Központi Statisztikai Hivatal, amiről nem tudunk semmi olyat, ami sikkasztás gyanúját felkeltené. Ellentétben a K&H-val, ami tényleg a bank, ami nem áll közel Önhöz (sem). ON
810 szanyi 2003-08-06 09:00:43
Megén a pozitív dolgokról kérdezett. Emlékeim szerint 2002-ben a magyar rendezőgárda színevirágának (köztük Galgóczi és KMG) mellőzését is panaszolta egyik nyílt levelében Kovács János, a szakszervezet és a KT vezetője (valamennyien képesített rendezőszakértők). Nos, a két rendező az elmúlt és a következő szezonban sem kapott új rendezést. Én Szinetár úr részéről ezt rendkívül pozitív döntésnek tartom.
Megén a pozitív dolgokról kérdezett. Emlékeim szerint 2002-ben a magyar rendezőgárda színevirágának (köztük Galgóczi és KMG) mellőzését is panaszolta egyik nyílt levelében Kovács János, a szakszervezet és a KT vezetője (valamennyien képesített rendezőszakértők). Nos, a két rendező az elmúlt és a következő szezonban sem kapott új rendezést. Én Szinetár úr részéről ezt rendkívül pozitív döntésnek tartom.
809 cintula 2003-08-06 08:43:09
Mantuai, mi az ami nem elegáns? (Nem elegáns a „jó gazdáról” Sztálinra asszociálni pledául.)
Mantuai, mi az ami nem elegáns? (Nem elegáns a „jó gazdáról” Sztálinra asszociálni pledául.)
808 capitaly 2003-08-05 18:26:51
Válasz Dagobert II-nek (2003-08-02 10:55) 1) A megkülönböztetés azért van mert nem érdekli őket. 2) Az Operaház sem vásárláskor sem semmilyen kiadványban nem tájékoztat a ruhatár kötelező voltáról és a szolgáltás árát növelű kötelező pluszköltségről. 3)Az ilyen eljárás nem tisztességes.
Válasz Dagobert II-nek (2003-08-02 10:55) 1) A megkülönböztetés azért van mert nem érdekli őket. 2) Az Operaház sem vásárláskor sem semmilyen kiadványban nem tájékoztat a ruhatár kötelező voltáról és a szolgáltás árát növelű kötelező pluszköltségről. 3)Az ilyen eljárás nem tisztességes.
807 Fekete Péter 2003-08-05 17:54:20
A hozzászólók többsége által változtatni javasolt dolgok megoldásához nem szükséges nagy rákészülés, és nem szükséges hozzá valami fenenegy társulati béke. Elhatározás kérdése lenne. A beruházások és fejlesztések viszont felkészülést igényelnek. Ez igaz. De hát min gondolkodnak. Az Operaház azt ménkű nagy állami támogatást az adófizetők pénzéből fejlesztésre, szerkezet átalakításra és az európai színvonal elérésére kapta. Hol van a fejlesztés, hol van a szerkezet átalakítás, hol van az európai színvonal? Az Erkel beruházása nem indult meg. Tavaly nem csináltak semmit, az idén nem csinálnak semmmit. Ez két elveszett nyár. Csakhát az erre szánt pénzt egy költségvetési intézmény nem teheti be banbakba (lásd Aszfaltútépítő és KSH Bank botrányok) és nem viheti át a következő évre. De akkor fejlesztés helyett mire költötték a pénzt? És mi lesz akkor, ha jövőre mondjuk elszánják magukat és megindítanák a nagyberuházást. Akkor melyik rovatból nem fognak költeni, hogy teljesíteni tudják a számlákat? Kérdés tehát: Mire költötték a tavalyi előrányzatot? Az idén mire megy el a 7 milliárd? Jövőre miből takarítanak meg pénzt, ha mégis dolgozni akarnának?
A hozzászólók többsége által változtatni javasolt dolgok megoldásához nem szükséges nagy rákészülés, és nem szükséges hozzá valami fenenegy társulati béke. Elhatározás kérdése lenne. A beruházások és fejlesztések viszont felkészülést igényelnek. Ez igaz. De hát min gondolkodnak. Az Operaház azt ménkű nagy állami támogatást az adófizetők pénzéből fejlesztésre, szerkezet átalakításra és az európai színvonal elérésére kapta. Hol van a fejlesztés, hol van a szerkezet átalakítás, hol van az európai színvonal? Az Erkel beruházása nem indult meg. Tavaly nem csináltak semmit, az idén nem csinálnak semmmit. Ez két elveszett nyár. Csakhát az erre szánt pénzt egy költségvetési intézmény nem teheti be banbakba (lásd Aszfaltútépítő és KSH Bank botrányok) és nem viheti át a következő évre. De akkor fejlesztés helyett mire költötték a pénzt? És mi lesz akkor, ha jövőre mondjuk elszánják magukat és megindítanák a nagyberuházást. Akkor melyik rovatból nem fognak költeni, hogy teljesíteni tudják a számlákat? Kérdés tehát: Mire költötték a tavalyi előrányzatot? Az idén mire megy el a 7 milliárd? Jövőre miből takarítanak meg pénzt, ha mégis dolgozni akarnának?
806 Búbánat 2003-08-05 17:33:54
Elárulok egy nagy titkot! A „Mi újság a Magyar Állami Operaházban?” című rovatot jegyző és elindító ALASZKA = Búbánat-tal! Becsszó, így igaz. Akár hiszitek, akár nem. Erre az önleleplezésre azért szántam el magam, mert ALASZKA a topic megnyitása óta ezen a néven jópofaságból nem jelentkezett, és valaki korábban itt meg is jegyezte ezt a körülményt. Tehát, aki eddigi hozzászólásaimból nem következtette volna ki ezt a tényt, most akár bosszankodhat is…A \"Búbánat\" pedig csakúgy jött, egy ihletett pillanatomban. Ez nem hangzik olyan zordnak, hidegnek, mint amit a messzi északi állam neve kelt az emberek képzeletében, illetve amit az sugall; senki se asszociáljon még véletlenül sem arra, hogy én azért szedem le a keresztvizet Szinetárról, Petrovicsról és a társairól, mert \"ALASZKA\" egy goromba jégcsap fráter, egy messziről idevetődött jöttment, aki csak úgy bele a levegőbe lődözget, csakhogy mondjon valami épületeset. Kezdetben megfordult a fejemben, hogy heccből két néven irogatok és magammal is párbeszédet folytatok. De a tisztességem nem engedett a könnyű csábításnak, kísértésnek. (Gondolni sem merek arra, hogy ezt mások netán eljátsszák itt a Momuson….) De most, hogy ilyen szépen felfutott a hozzászólások száma, nagy-nagy elégtétel fogott el. Kijelentem, hogy az „ALASZKA”-t azért nem tagadom meg, hiszen ő is én vagyok. Ezzel a hozzászólásommal jelentkeztem első ízben a Momuson. De a „Búbánat” valahogy már hozzám nőtt, magam is megkedveltem. Igyekszem engedelmetekkel továbbra is ezen az utóbbi néven jelentkezni időről - időre, itt és ott a Momuson. (Úgy látszik, visszatérve a szabadságból,amikor légkondi híján izzadok a melegben, az ember valahogy felszabadultabb lesz, és nem tud már titkot tartani sem! Vajon követőkre találok?)
Elárulok egy nagy titkot! A „Mi újság a Magyar Állami Operaházban?” című rovatot jegyző és elindító ALASZKA = Búbánat-tal! Becsszó, így igaz. Akár hiszitek, akár nem. Erre az önleleplezésre azért szántam el magam, mert ALASZKA a topic megnyitása óta ezen a néven jópofaságból nem jelentkezett, és valaki korábban itt meg is jegyezte ezt a körülményt. Tehát, aki eddigi hozzászólásaimból nem következtette volna ki ezt a tényt, most akár bosszankodhat is…A \"Búbánat\" pedig csakúgy jött, egy ihletett pillanatomban. Ez nem hangzik olyan zordnak, hidegnek, mint amit a messzi északi állam neve kelt az emberek képzeletében, illetve amit az sugall; senki se asszociáljon még véletlenül sem arra, hogy én azért szedem le a keresztvizet Szinetárról, Petrovicsról és a társairól, mert \"ALASZKA\" egy goromba jégcsap fráter, egy messziről idevetődött jöttment, aki csak úgy bele a levegőbe lődözget, csakhogy mondjon valami épületeset. Kezdetben megfordult a fejemben, hogy heccből két néven irogatok és magammal is párbeszédet folytatok. De a tisztességem nem engedett a könnyű csábításnak, kísértésnek. (Gondolni sem merek arra, hogy ezt mások netán eljátsszák itt a Momuson….) De most, hogy ilyen szépen felfutott a hozzászólások száma, nagy-nagy elégtétel fogott el. Kijelentem, hogy az „ALASZKA”-t azért nem tagadom meg, hiszen ő is én vagyok. Ezzel a hozzászólásommal jelentkeztem első ízben a Momuson. De a „Búbánat” valahogy már hozzám nőtt, magam is megkedveltem. Igyekszem engedelmetekkel továbbra is ezen az utóbbi néven jelentkezni időről - időre, itt és ott a Momuson. (Úgy látszik, visszatérve a szabadságból,amikor légkondi híján izzadok a melegben, az ember valahogy felszabadultabb lesz, és nem tud már titkot tartani sem! Vajon követőkre találok?)
805 Megén 2003-08-05 15:02:21
Köszönöm az infot, most már kiegyenesedett, egy kicsit egybekevertem a Szinetár többféle pozícióját. Kérdezem: akik itt annyira pontosan tudják ezeket az apró, de bosszantó, snassz dolgokat, nincsenek olyan helyzetben, hogy ezt meg is mondják az illetékeseknek? Mert ha a figyelemfelhívás ellenére sem javul a helyzet, akkor valóban baj van. De Mantuainak is igaza volt abban, hogy a linóleum nem a főigazgató dolga. Annak a vezetőnek a kiválasztása, aki a linóleumfelelőst megtalálja viszont az ő dolga. És még egy kérdés, mivel valóban nem vagyok tájékozott az Opera ügyeiben. Történt ott valami pozitív az elmúlt egy évben? Pld. bérletet adtak-e el többet 2003/2004-re, mint azelőtt? Megteltek-e a bérleten kívüli előadások nézőterei? Ha nem, mit terveznek, az elérésükre? Lesz-e meleg túrós bukta a büfében? (Ez csak vicc volt!) De a WC, meg a ruhatár után ezek azok a dolgok, amik engem, mint laikust nagyon érdekelnek.
Köszönöm az infot, most már kiegyenesedett, egy kicsit egybekevertem a Szinetár többféle pozícióját. Kérdezem: akik itt annyira pontosan tudják ezeket az apró, de bosszantó, snassz dolgokat, nincsenek olyan helyzetben, hogy ezt meg is mondják az illetékeseknek? Mert ha a figyelemfelhívás ellenére sem javul a helyzet, akkor valóban baj van. De Mantuainak is igaza volt abban, hogy a linóleum nem a főigazgató dolga. Annak a vezetőnek a kiválasztása, aki a linóleumfelelőst megtalálja viszont az ő dolga. És még egy kérdés, mivel valóban nem vagyok tájékozott az Opera ügyeiben. Történt ott valami pozitív az elmúlt egy évben? Pld. bérletet adtak-e el többet 2003/2004-re, mint azelőtt? Megteltek-e a bérleten kívüli előadások nézőterei? Ha nem, mit terveznek, az elérésükre? Lesz-e meleg túrós bukta a büfében? (Ez csak vicc volt!) De a WC, meg a ruhatár után ezek azok a dolgok, amik engem, mint laikust nagyon érdekelnek.
804 Mantuai herceg 2003-08-05 14:39:18
Cintula, ezt nem kell, nem elegáns, méltatlan hozzád is. Gazdától pedig mentsen minket a sors, elég volt a Házjáin-ból ( Joszif Viszarionovics) egy is egy világtörténelemre. A MAO-val kapcsolatban felvetett gondok zöme véleményem szerint egyértelműen a gazdasági igazgató hatásköre, de szerintem a kérdések nagy részét akár pénzügyi referensek is eldönthetik. Miért nem esik szó a gazd. igazgatóról,s a Ház gazdasági, pénzügyi részlegéről?
Cintula, ezt nem kell, nem elegáns, méltatlan hozzád is. Gazdától pedig mentsen minket a sors, elég volt a Házjáin-ból ( Joszif Viszarionovics) egy is egy világtörténelemre. A MAO-val kapcsolatban felvetett gondok zöme véleményem szerint egyértelműen a gazdasági igazgató hatásköre, de szerintem a kérdések nagy részét akár pénzügyi referensek is eldönthetik. Miért nem esik szó a gazd. igazgatóról,s a Ház gazdasági, pénzügyi részlegéről?
803 kalahari 2003-08-05 14:22:43
Hillernek új vezetést kellene keresnie, momentán ez a legjobb, amit tehet.
Hillernek új vezetést kellene keresnie, momentán ez a legjobb, amit tehet.
802 Kőmíves 2003-08-05 14:09:46
Megén rosszul emlékszik. Szinetár 5 évre pályázott és 5 súlyos évet kapott. A Ház kedélyeinek lenyugtatásának és a következő pályázat felépítésének feladatát Szinetár úr mint megbízott igazgató végezte. Fel is építette a pályázatot olyan ügyesen, hogy intendánsként saját maga tudta folytatni ott, ahol mb.ként abbahagyta. A nézőt zavaró dolgok megoldásának hiánya nem magyarázható a kedélyek lenyugtatásának minden energiát lekötő tevékenységével, merthogy az már tavaly szeptemberben le volt nyugtatva, lévén, hogy az intézményben akkorra már mindenki tudta, hogy Görgei Szinetárt akarja, és mindenki befogta a száját. Az alkudozások, levajazások addigra szép csendben megtörténtek. Szinetár úrnak meg má annyira nem volt dolga, hogy a világot hetikig körbeutazta. De akkor mivel foglalkozik a Szinetár-Fülöp menedzsment? Ki tudja… A felújítással, tájékoztatással biztosan nem. Nekem egyébként tök mindegy ki mit nem csinál az Óceánjárón, csak legyen valaki, aki törődik a linoleummal meg a nyikorgó székekkel, ne legyenek keresztbe szervezett műsorok, agyatlan szereposztások. (Jut eszembe, széket és ágyat azt vettek maguknak, mert a problémára nem vakok, ha az őket is érinti. Ha például Hiller előírná a főigazgatóknak a ruhatár használatát, az ingyenesség gyorsan megoldódna.)
Megén rosszul emlékszik. Szinetár 5 évre pályázott és 5 súlyos évet kapott. A Ház kedélyeinek lenyugtatásának és a következő pályázat felépítésének feladatát Szinetár úr mint megbízott igazgató végezte. Fel is építette a pályázatot olyan ügyesen, hogy intendánsként saját maga tudta folytatni ott, ahol mb.ként abbahagyta. A nézőt zavaró dolgok megoldásának hiánya nem magyarázható a kedélyek lenyugtatásának minden energiát lekötő tevékenységével, merthogy az már tavaly szeptemberben le volt nyugtatva, lévén, hogy az intézményben akkorra már mindenki tudta, hogy Görgei Szinetárt akarja, és mindenki befogta a száját. Az alkudozások, levajazások addigra szép csendben megtörténtek. Szinetár úrnak meg má annyira nem volt dolga, hogy a világot hetikig körbeutazta. De akkor mivel foglalkozik a Szinetár-Fülöp menedzsment? Ki tudja… A felújítással, tájékoztatással biztosan nem. Nekem egyébként tök mindegy ki mit nem csinál az Óceánjárón, csak legyen valaki, aki törődik a linoleummal meg a nyikorgó székekkel, ne legyenek keresztbe szervezett műsorok, agyatlan szereposztások. (Jut eszembe, széket és ágyat azt vettek maguknak, mert a problémára nem vakok, ha az őket is érinti. Ha például Hiller előírná a főigazgatóknak a ruhatár használatát, az ingyenesség gyorsan megoldódna.)
801 Megén 2003-08-05 14:09:20
Itt ezen a fórumon, olvasva a sok panaszt, felmerül bennem, olvassa-e olyan operista ezeket a sorokat, aki tudja is hogyan lehetne javítani ezeken a gondokon. Mert azért tegyük hozzá egy sok, olyan probléma, amit pici odafigyeléssel is meg lehetett volna már oldani. Nem az épület-felújításról, van szó persze. Vagy ha nincs köztünk ilyen, van-e olyan, aki tudja azokat a csatornákat, ahol békésen lehet figyelmeztetni az Opera vezetését a sok apró, de hangulatrontó hiányosságra. Nem szeretnénk beszélgetni velük egyszer?
Itt ezen a fórumon, olvasva a sok panaszt, felmerül bennem, olvassa-e olyan operista ezeket a sorokat, aki tudja is hogyan lehetne javítani ezeken a gondokon. Mert azért tegyük hozzá egy sok, olyan probléma, amit pici odafigyeléssel is meg lehetett volna már oldani. Nem az épület-felújításról, van szó persze. Vagy ha nincs köztünk ilyen, van-e olyan, aki tudja azokat a csatornákat, ahol békésen lehet figyelmeztetni az Opera vezetését a sok apró, de hangulatrontó hiányosságra. Nem szeretnénk beszélgetni velük egyszer?
800 Caligula 2003-08-05 13:59:53
Azt meg tudná valaki mondani, hogy mi értelme volt Verdi Puccini gálát rendezni az Operházban egyidőben a Nabuccoval??? Agyrém. Persze, hogy a Nabucco!
Azt meg tudná valaki mondani, hogy mi értelme volt Verdi Puccini gálát rendezni az Operházban egyidőben a Nabuccoval??? Agyrém. Persze, hogy a Nabucco!
799 kalahari 2003-08-05 13:54:38
Nagyon örülök, hogy van figyelmeztető szöveg a mobilok miatt, annak viszont kevésbé, hogy a jelek szerint többen nem értenek a 3 nyelv egyikén sem...
Nagyon örülök, hogy van figyelmeztető szöveg a mobilok miatt, annak viszont kevésbé, hogy a jelek szerint többen nem értenek a 3 nyelv egyikén sem...
798 Caligula 2003-08-05 13:33:40
Szinetárra nem is lehet azt mondani, hogy új seprű lenne. Inkább régi, hogy azt ne mondjam ó. Ennek megfelelő a seprés minősége is. Az új seprűnek, ha majd lesz, nem kell feltétlenül vesszőből készülnie, jó lesz a cirok is, csak seperjen már valaki! \"Na, söprés!\"
Szinetárra nem is lehet azt mondani, hogy új seprű lenne. Inkább régi, hogy azt ne mondjam ó. Ennek megfelelő a seprés minősége is. Az új seprűnek, ha majd lesz, nem kell feltétlenül vesszőből készülnie, jó lesz a cirok is, csak seperjen már valaki! \"Na, söprés!\"
797 cincogi 2003-08-05 13:22:56
Azt hogy Megén mikor mit hallott nem tudom. Az Erkel viszont rogyadozik és ezt a vak is látja, nem kell hozzá főigazgatónak lenni. Az igénytelenség felszámolásához sem lenne szükség öt évre.
Azt hogy Megén mikor mit hallott nem tudom. Az Erkel viszont rogyadozik és ezt a vak is látja, nem kell hozzá főigazgatónak lenni. Az igénytelenség felszámolásához sem lenne szükség öt évre.
796 Józsi 2003-08-05 13:17:22
Azt hallottam, Győriványi már érkezése után néhány nappal be akarta vezetni a mobiltelefonok kikapcsolására figyelmeztetető szöveget. Szinetár ezt nem engedte, csak a főigazgatói megbízása lejártának másnapján lehetett elkezdeni az újítást. Most meg, egy egésuz szezon alatt képtelenek voltak kijavítani a hibás angol szöveget. Ez az eddig is jó vólt, ezután is jó lesz mentalitás. Ebből az első öt év is hosszúra sikerült.
Azt hallottam, Győriványi már érkezése után néhány nappal be akarta vezetni a mobiltelefonok kikapcsolására figyelmeztetető szöveget. Szinetár ezt nem engedte, csak a főigazgatói megbízása lejártának másnapján lehetett elkezdeni az újítást. Most meg, egy egésuz szezon alatt képtelenek voltak kijavítani a hibás angol szöveget. Ez az eddig is jó vólt, ezután is jó lesz mentalitás. Ebből az első öt év is hosszúra sikerült.
795 Józsi 2003-08-05 13:16:28
Szinetár nem örökétig lett, csak 5 évig. Ennyire szól a kinevezése. Sok.
Szinetár nem örökétig lett, csak 5 évig. Ennyire szól a kinevezése. Sok.
794 Megén 2003-08-05 13:07:11
Tudomásom szerint Szinetár nem örökétig lett az Opera vezetője, hanem ha jól emlékszem az hangzott el, hogy a ház kedélyeinek lenyugtatása végett egy olyan átmeneti helyzet lesz a vezetésével, amiből a következő pályázás felépülhet. És gondolom ebben benne lenne az Erkel, a két zenekar, stb. kérdéssekkel kapcsolatos megfontolási, pályázatelőkészítési idő. Én ezért nem vártam Szinetártól új seprő módján való porkavarást. Persze kisebb, racionális és könnyen bevezethető módosítások azért kijöhetnének belőlük. Szóval tessenek velem vitatkozni, ha nem jól tudom, ill. emlékszem.
Tudomásom szerint Szinetár nem örökétig lett az Opera vezetője, hanem ha jól emlékszem az hangzott el, hogy a ház kedélyeinek lenyugtatása végett egy olyan átmeneti helyzet lesz a vezetésével, amiből a következő pályázás felépülhet. És gondolom ebben benne lenne az Erkel, a két zenekar, stb. kérdéssekkel kapcsolatos megfontolási, pályázatelőkészítési idő. Én ezért nem vártam Szinetártól új seprő módján való porkavarást. Persze kisebb, racionális és könnyen bevezethető módosítások azért kijöhetnének belőlük. Szóval tessenek velem vitatkozni, ha nem jól tudom, ill. emlékszem.
793 cintula 2003-08-05 11:43:55
McIntosh azt kérdezte, mikor lesz hajlandó az igazgatóság változtatni. Kedves McIntosh: ők SOHA. Ez a társaság azt állította, hogy nem lesz visszarendeződés (lásd szellemi anyukájuk, Lendvai Ildikó ígéreteit). És valóban, a mozdulatlanságot a jegyárképzés, a tájékoztatás, az előadás kezdésének csúsztatása és az imázst romboló egyéb részletek terén be is tartják. Tudod miért McIntosh? Ezt látták, ebben nőttek fel, ezt szokták meg, számukra ez a természetes, nekik így is megvan a havi fíx. Nézd meg, főigazgató úr és zenei vezetője rendszeresen a páholyban virítanak, üldögélnek, üldögélnek, de a szemüket nem szúrja ki a zenekari árok ápolatlansága, sem a proszcénium páholyok mellett az emeletről lelógó vezetékek látványa. Észre sem veszik, vagy ami rosszabb látják, de számukra teljesen ez közömbös, és dolog marad a régiben. Ugyanez ez az Erkelben felpenderedő linóleum esete, hogy a Foyer mellett a falakra aggatott ízléstelen hírdetésekről már ne is beszéljünk. Mit foglalkoznának ők azzal, hogy a sorok legszéle nem ugyanolyan értékű hely, meg hogy a csóróknak adott 300 Ft-os jegy gazdája ingyen tárolja-e a kabátját vagy 120 Ft-ért. Nekik ez teljesen mindegy. Jöhetne már egy Gazda!!!
McIntosh azt kérdezte, mikor lesz hajlandó az igazgatóság változtatni. Kedves McIntosh: ők SOHA. Ez a társaság azt állította, hogy nem lesz visszarendeződés (lásd szellemi anyukájuk, Lendvai Ildikó ígéreteit). És valóban, a mozdulatlanságot a jegyárképzés, a tájékoztatás, az előadás kezdésének csúsztatása és az imázst romboló egyéb részletek terén be is tartják. Tudod miért McIntosh? Ezt látták, ebben nőttek fel, ezt szokták meg, számukra ez a természetes, nekik így is megvan a havi fíx. Nézd meg, főigazgató úr és zenei vezetője rendszeresen a páholyban virítanak, üldögélnek, üldögélnek, de a szemüket nem szúrja ki a zenekari árok ápolatlansága, sem a proszcénium páholyok mellett az emeletről lelógó vezetékek látványa. Észre sem veszik, vagy ami rosszabb látják, de számukra teljesen ez közömbös, és dolog marad a régiben. Ugyanez ez az Erkelben felpenderedő linóleum esete, hogy a Foyer mellett a falakra aggatott ízléstelen hírdetésekről már ne is beszéljünk. Mit foglalkoznának ők azzal, hogy a sorok legszéle nem ugyanolyan értékű hely, meg hogy a csóróknak adott 300 Ft-os jegy gazdája ingyen tárolja-e a kabátját vagy 120 Ft-ért. Nekik ez teljesen mindegy. Jöhetne már egy Gazda!!!
792 capitaly 2003-08-05 10:30:21
A monarchia slamperáján túlléphetnénk végre! Miért a pontosan érkezők szívjanak? (A kisebbség védelme miatt?) Az Operából elkésők maradjanak kint úgy ahogy az Bécsen kívül sok más helyütt szokás. Vagy ha nálunk ez a király, írják rá a jegyre, hogy a kezdés időpontja nem szorosan értelmezendő! Írják például, hogy a pontatlan kezdés jogát fenntartjuk. (Én egy kulturális szolgáltatást vásárolok, elvárom, hogy a szerződés egyes elemeit, pl a kezdés időponját feltüntető operajegyen valós információt közöljenek.)
A monarchia slamperáján túlléphetnénk végre! Miért a pontosan érkezők szívjanak? (A kisebbség védelme miatt?) Az Operából elkésők maradjanak kint úgy ahogy az Bécsen kívül sok más helyütt szokás. Vagy ha nálunk ez a király, írják rá a jegyre, hogy a kezdés időpontja nem szorosan értelmezendő! Írják például, hogy a pontatlan kezdés jogát fenntartjuk. (Én egy kulturális szolgáltatást vásárolok, elvárom, hogy a szerződés egyes elemeit, pl a kezdés időponját feltüntető operajegyen valós információt közöljenek.)
791 agyament 2003-08-05 10:19:09
Nekem az a kedvencem, amikor hangos ajtócsapkodással még fel is hívja magára a figyelmet az illető. A mobiltelefonokról meg ne is beszéljünk! :-(((
Nekem az a kedvencem, amikor hangos ajtócsapkodással még fel is hívja magára a figyelmet az illető. A mobiltelefonokról meg ne is beszéljünk! :-(((
790 Megén 2003-08-05 10:10:58
Szilgyo, nekem az az érzésem, hogy ezek a Plaza mozik rontották el mégjobban az embereket. Ott még véletlenül sem kezdenek pontosan a reklámok miatt, ezért fordulhat elő pld. a Puskinban vagy más \"kulturfilm helyen\", hogy már régen megy a film és még mindig özönlik be a jónép. Ez a fegyelmezetlenség aztán ragályos. Én ez is megtiltanám, reklám után nincs bemászkálás, mint ahogy még színházban nem fordult elő, hogy valakit beengedtek volna a kezdés után. Vannak is szünetben elegen az előcsarnokban, mikor kijönnek a nézők. Az Opera hibája, ha nem tartják be és komolyan elítélendő. A 7.07-et már mindenki megszokta, be is tartják pontosan a színházak. A ZAK már kevésbé, de sajnos ott is vannak mászkálások, persze mások a körülmények. Az állóhelyesek utolsó percben keresik az üres helyeket, két zenemű közben megjönnek az igazi helytulajdonosok, megy a helycsere, szóval eléggé kellemetlen ott is a helyzet.
Szilgyo, nekem az az érzésem, hogy ezek a Plaza mozik rontották el mégjobban az embereket. Ott még véletlenül sem kezdenek pontosan a reklámok miatt, ezért fordulhat elő pld. a Puskinban vagy más \"kulturfilm helyen\", hogy már régen megy a film és még mindig özönlik be a jónép. Ez a fegyelmezetlenség aztán ragályos. Én ez is megtiltanám, reklám után nincs bemászkálás, mint ahogy még színházban nem fordult elő, hogy valakit beengedtek volna a kezdés után. Vannak is szünetben elegen az előcsarnokban, mikor kijönnek a nézők. Az Opera hibája, ha nem tartják be és komolyan elítélendő. A 7.07-et már mindenki megszokta, be is tartják pontosan a színházak. A ZAK már kevésbé, de sajnos ott is vannak mászkálások, persze mások a körülmények. Az állóhelyesek utolsó percben keresik az üres helyeket, két zenemű közben megjönnek az igazi helytulajdonosok, megy a helycsere, szóval eléggé kellemetlen ott is a helyzet.
789 Caligula 2003-08-05 10:07:45
:-) Sőt, a novellát is!
:-) Sőt, a novellát is!
788 zizi 2003-08-05 09:36:27
A Bohémélet szövegét is Görgei írta??
A Bohémélet szövegét is Görgei írta??
787 Szilgyo 2003-08-05 09:03:31
Szerintem nincs semmi gond a 7.07-es kezdéssel, sok helyen ez dívik, pl. Bécs. A nézők meg tutira elkésnének...
Szerintem nincs semmi gond a 7.07-es kezdéssel, sok helyen ez dívik, pl. Bécs. A nézők meg tutira elkésnének...
786 McIntosh 2003-08-05 08:49:51
A nézők (le)kezeléséhez tartozik az előadások késve kezdése. Az operabarátok többsége szerintem örülne, ha végre nálunk is bevezetnék az \"EU-szabványt\", és az előadásokat a jelzett időben, és nem 7óra7-kor, 7óra8-kor, 7óra10-kor kezdenék. És persze kezdés pontos időpontjára fel kellene hívni a néző (jegyvásárló) figyelmét. És íme megint elérkeztünk a tájékoztatás hiányosságaihoz!!!
A nézők (le)kezeléséhez tartozik az előadások késve kezdése. Az operabarátok többsége szerintem örülne, ha végre nálunk is bevezetnék az \"EU-szabványt\", és az előadásokat a jelzett időben, és nem 7óra7-kor, 7óra8-kor, 7óra10-kor kezdenék. És persze kezdés pontos időpontjára fel kellene hívni a néző (jegyvásárló) figyelmét. És íme megint elérkeztünk a tájékoztatás hiányosságaihoz!!!
785 kalahari 2003-08-04 22:56:27
Egyrészt van, másrész én a Toscát akarom!!! Miért kellett kicserélni?
Egyrészt van, másrész én a Toscát akarom!!! Miért kellett kicserélni?
784 czerny 2003-08-04 22:54:42
Kalahárihoz hasonlóan bosszankodom! Én sem erre vettem jegyet! Mimire nincs más alkalmas magyar művészük, így meg vagyunk szorulva???
Kalahárihoz hasonlóan bosszankodom! Én sem erre vettem jegyet! Mimire nincs más alkalmas magyar művészük, így meg vagyunk szorulva???
783 kalahari 2003-08-04 22:14:23
Délután már dühöngtem egy sort, mert amire én jegyet vettem, abban nem szerepelt sem Iván Ildikó, sem Mimi, merthogy eredetileg a Tosca lett volna. De a műsorváltoztatás jogát, ugyebár fenntartják maguknak...
Délután már dühöngtem egy sort, mert amire én jegyet vettem, abban nem szerepelt sem Iván Ildikó, sem Mimi, merthogy eredetileg a Tosca lett volna. De a műsorváltoztatás jogát, ugyebár fenntartják maguknak...
782 bocskor 2003-08-04 21:55:32
Erre a jegyárszisztémára mondta McIntosh, hogy igazgatói páholyból nem lehet jegyárat kitalálni! (Illetve lehet: ilyet.) Ja, és nyilvánvalóan sem a főigazgató sem a marketing vezető nem szokott a ruhatárban járni. Ők meg vannak győződve arról, milyen nagyszerű kedvezményt adtak a 300Fos jegyeikkel.
Erre a jegyárszisztémára mondta McIntosh, hogy igazgatói páholyból nem lehet jegyárat kitalálni! (Illetve lehet: ilyet.) Ja, és nyilvánvalóan sem a főigazgató sem a marketing vezető nem szokott a ruhatárban járni. Ők meg vannak győződve arról, milyen nagyszerű kedvezményt adtak a 300Fos jegyeikkel.
781 szanyi 2003-08-04 18:08:19
Azt is ígérgették, hogy az Erkel nem lesz többé gyarmat. Akkor miért nem törődnek vele? Az előző vezetés által beharangozott felújításról már elképzelés szinten sem hallani! Mire költötték az 500 milliót? Vagy megint valami eladási kísérlet van a háttérben? És hol vannak a tényfeltáró újságírók?
Azt is ígérgették, hogy az Erkel nem lesz többé gyarmat. Akkor miért nem törődnek vele? Az előző vezetés által beharangozott felújításról már elképzelés szinten sem hallani! Mire költötték az 500 milliót? Vagy megint valami eladási kísérlet van a háttérben? És hol vannak a tényfeltáró újságírók?
780 Bázakerettye 2003-08-04 17:46:31
Eszébe jutna valakinek IVÁN Ildikót Mimiként meghallgatni? Nos, lehet tolongani, ez a világszám Operaház színpadán lesz néhány nap múlva. (A Budafest szervezőit kell dícsérni!!)
Eszébe jutna valakinek IVÁN Ildikót Mimiként meghallgatni? Nos, lehet tolongani, ez a világszám Operaház színpadán lesz néhány nap múlva. (A Budafest szervezőit kell dícsérni!!)
779 McIntosh 2003-08-04 17:42:29
A jegyrendszer tehát igazságtalan: az árak rosszul kalkuláltak, és azonos árért merőben különböző minőséget(?) nyújtanak. És vajon mikor lesznek hajlandók változtani rajta?
A jegyrendszer tehát igazságtalan: az árak rosszul kalkuláltak, és azonos árért merőben különböző minőséget(?) nyújtanak. És vajon mikor lesznek hajlandók változtani rajta?
778 agyament 2003-08-04 14:46:08
\"Megerősíthetem: az Erkel tényleg pocsék állapotban van. Őszintén szólva, nem értem, hogy neves vendégművészeket hogy van merszünk a falak közé hívni. Nem hiszem, hogy a döntési pozícióban lévők látták a szólistafolyosón lévő vécét, amelyhez képest a bázakerettyei vasúti budi fényűzőnek látszik.\" És ezt Szinetár nyilatkozta 2000-ben!
\"Megerősíthetem: az Erkel tényleg pocsék állapotban van. Őszintén szólva, nem értem, hogy neves vendégművészeket hogy van merszünk a falak közé hívni. Nem hiszem, hogy a döntési pozícióban lévők látták a szólistafolyosón lévő vécét, amelyhez képest a bázakerettyei vasúti budi fényűzőnek látszik.\" És ezt Szinetár nyilatkozta 2000-ben!
