Bejelentkezés Regisztráció

Mi újság a Magyar Állami Operaházban?


2724 cincogi 2003-11-10 12:33:26
Olvasom, hogy aki a legjobb művészekkel akar együtt játszani az sztahanovista. : -))))))

2723 vadászkürt 2003-11-10 12:14:38
Elképesztő, hogy a Radnai operareformjairól szóló mondatok mennyire aktuálisak!! Klebersberget még egy Szinetár se meri leszólni. Csak nem célszerű emlegetni őt és Radnait. Még valaki beszélne arról, hogy 1925-ben a reformok úgy kezdődtek, hogy véget vetettek a fejetlenségnek és a túlfizetett és alig fellépő énekesek uralmának. Ez most tabu. Bánffy az jó. Az ő Augiász istállójával nincsen baj.

2722 cintula 2003-11-10 09:27:44
Hívjuk meg Humburgot egy Coppeliara! *

2721 szanyi 2003-11-10 09:23:18
1930-ban Ferencsik János vezényelt balettot. Lukács és Petrovics igazgatók óta ez egy elfekvő. Ha most lenne egy Ferencsikünk reggelire megenné Harangozót. Nem hagyná ennyit packázni.

2720 papa 2003-11-10 08:30:43
A 30-as években a nehéz gazdasági körülmények ellenére virágzott a Radnai vezette operaházi együttes. A rendezők közül Oláh Gusztáv és a fiatal Nádasdy Kálmán a leghíresebbek (mindkettőt R. hívta a színházhoz). Ekkorra válnak elismert művészekké Fülöp Zoltán (szcenikus), Márk Tivadar (jelmeztervező), Tolnai Pál (műszaki assisztens). Sergio Failoni és Ferencsik János szerződtetése is R. érdeme. (A színháznál F.J. 1930-ban a Seherezádé balett bemutatójával debütál). Az Operaház énekesi közül a legkiemelkedőbbek: Budánovits Mária, Basilides Mária, Báthy Anna, Dobay Lívia, Halász Gitta, Némethy Ella, Orosz Júlia, Rella Gabriella, Réthy Eszter, Sándor Erzsi, Walter Rózsi; a férfiak közül: Dalnoki Viktor, Halmos János, Kálmán Oszkár, Koréh Endre, Losonczy György, Maleczky Oszkár, Pataky Kálmán, Palló Imre, Rösler Endre, Svéd Sándor, Székelyhídi Ferenc, Szemere Árpád, Székely Mihály, Toronyi Gyula, Závodszky Zoltán. Radnai a műsor összeállítására is nagy hangsúlyt fektetett: a klasszikusok mellett számos új hazai és külföldi operát mutatott be. Állandó műsoron volt Bartók két műve: A kékszakállú herceg vára és A fából faragott királyfi. Azonkívül színpadra állította Kodály Psalmus Hungaricusát, a Háry Jánost és a Székelyfonót, az addig csak operettszínpadon játszott János vitézt, A mosoly országát (Lehár Ferenc) és a Giudittát. Ő mutatta be először Dohnányi Ernő A tenor című operáját. Eddig hiányzó műveket vitt színpadra: Mozart Cosi fan tutte, Verdi Falstaff, Handel Xerxese; legnagyobb sikere azonban Poldini Ede Farsangi lakodalom című műve volt, mely az ő igazgatósága alatt élte meg a 100. előadását. Külföldi darabok közül Muszorgszkij Borisz Godunov, Csajkovszkij Anyegin, a balettek közül Csajkovszkij Diótörő és Rimszkij-Korszakov Seherezádé és Sztavinszkij Petruska kerültek fel a műsorra.

2719 ZéHá 2003-11-09 22:40:04
Bizony Dr Tóth Aladárt a társulat leváltotta. Valahol olvastam, hogy eseményen a hangadók az addig mellőzött énekesek voltak. Bánffyról már megtudtuk, hogy milyen nagyszerű ember volt, főleg az intendánsi munka után. Érdemes közzétenni Tóth Aladárról (1898-1968) is néhány adatot, egészen 1925-től, amikor azt a cikket írta Radnai Miklós operaigazgatóról. 1920. Zenekritikus az Új Nemzedéknél 1923-1939. Zenekritikus a Pesti Naplónál és a Nyugatnál 1925. Doktori cím (Adatok Mozart zenedrámáinak esztétikájához) 1926-1929. A Zenei Szemle fõmunkatársa 1930. Baumgarten-díj 1937. Feleségül veszi Fischer Annie zongoraművésznőt 1940. Baumgarten-díj 1941-1946. Svédországban él 1946-1956 Az Állami Operaház igazgatója 1952. Kossuth-díj

2718 Teréz Anya 2003-11-09 22:23:52
Noch dazu: azzal a képtelen állításával, hogy mi Európa 10 legjobb operaháza között vagyunk, mert mi ötven valahány darabot játszunk, sokkal inkább tűnik sztahanovistának....

2717 Teréz Anya 2003-11-09 22:20:45
Végül is Szinetár igen tájékozott az ötvenes évek mozgalmaiban.... És még emlékszik is?

2716 cinitár funclub 2003-11-09 22:04:17
(Szinetár Miklós) Győriványi Ráth György fő-zeneigazgatói pályázatában sok jó, hasznos dolgot olvasott ...., de a műsortervben több kifogásolnivalót is talált. Az ötvenes évek sztahanovista mozgalmához hasonlította azt az elképzelést, hogy egy-egy karmester csak a legjobb zenészekkel játszszon. (NSz, 2002. jún. 28.)

2715 Teréz Anya 2003-11-09 21:49:41
Vigyázz Csöpi, mindjárt rádugranak az érintettek, hogy ne politizálj!

2714 Csöpi 2003-11-09 20:20:18
Urak, egy ember aki imádja a rangot és a vele járó előnyöket, aki az opera-komlexum és a vigalmi negyed gondolatába szerelmese miért emlékezne olyan elődökre, akik eltörölték az intendáns címet és akik az állami operajátszást az egyetlen Andrássy úti épületben végezték. Az olyan vezető számára, aki újra alkalmazza az intendáns sőt, az intendáns-főigazgató(!) címet, egy Klebersberg és egy Radnai munkássága kellemetlen téma. Ez az egyik. A másik. Miért emlegetné Tóth Aladárt? Tóth Aladár nem foglalkoztatta a már fiatalon érdemdús embert. Ráadásul Tóth Aladár aranykorszaka ma nagyon nem emlegetendő körülmények között szűnt meg: a társulati egy részére 56-ban leváltatta.

2713 zti 2003-11-09 09:45:54
Radnai kinevezéséről meg annyit, hogy őt gróf Klebersberg Kúnó (1922-től vallás- és közoktatási miniszter) „fedezte” fel. Klebersberg már 1923/24-ben, vagyis az új operaházi működési struktúra koncepciójának érlelődésekor célul tűzte ki a kor magyar „sztárénekeseinek” megregulázását (vagyis a havi 1-2 fellépésért óriási összeget folyósító gyakorlat megszüntetését), valamint a színház működésének reformálását. A kultuszminiszter ehhez a koncepcióhoz kereste a megfelelő embert, így talált rá a fiatal Radnaira. R. az énekeseket 1925-től fix fizetésért és magasabb fellépés számmal alkalmazta. Néhány művész (köztük Környei) így nem vállalata, és külföldön keresett boldogulást. A színház Radnai majd Márkus alatt (1938-ig) mégis aranykorát élte.

2712 zti 2003-11-09 09:41:46
Tóth Aladár operaigazgatóról (1946-1956) és elődei kapcsolatáról annyit, hogy T. A. nagy pártolója volt az 1925-ös operaházi reformnak. A reform során megszüntették az intendáns posztot, és igazgatónak az akkor 33 éves Radnai Miklóst nevezték ki. Radnai fő feladatának a rendetlenség megszüntetését és a művészi színvonal emelést tekintette. (Csak emlékeztetőül, a Bánffy-évek alatt Bartók egy magánlevelében \"a m. kir. Operaház\"-at \"Augias istállójá\"-hoz hasonlította, \"ahol csak egy embernek van tekintélye és intézkedési joga … a kormánybiztosnak, de viszont ez a - különben jó akaratú és v. b. t. t. úr ritkán néz be a színházba\".) Radnai Miklóst 10 év folyamatos és sikeres igazgatás után váratlanul hunyt el, 1934-ben. 1925-ben Tóth Aladár a következőket írta az akkor néhány hónapja kinevezett Radnairól, R. terveiről és az újjászervezett Operáról: „Mikor az Operaház igazgatói állását a kultuszminiszter Radnai Miklóssal töltötte be, az egész „zenei közvélemény” megdöbbenve, sőt felháborodva kérdezte: honnan jön ez az ember? (…) De tudtuk azt is, hogy a fiatal új igazgatótól nem kérhetjük számon a múltját; nem kérdeztük tehát tőle, hogy honnan jön, hanem türelemmel várjuk, míg megmutatja: hová megy?” (...) „Legközelebbi célja: olyan munkarendet teremteni, melyben a rendelkezésre álló erőkből lehetőleg semmi sem marad kiaknázatlanul, melyben mindenki pontosan maga előtt látja feladatát s így annak teljesítése alól semminemű kerülő utakon sem térhet ki. (...) „A bűnösen hanyag régi rezsim alatt ezerszer hallottuk a panaszt: „nem tudok rendesen dolgozni, mert…” Radnai felismerte, hogy elsősorban azt kell megszüntetnie, ami ez után a bizonyos „mert” után következni szokott.” (...) „A fegyelem helyreállítása az új igazgatónak el nem vitatható érdeme. Munkáját, ha az eddigi szorgalommal és eréllyel megalkuvás nélkül folytatja, bizonnyal siker fogja koronázni.” (...) „Ilyen körülmények között remélhetjük, hogy az ensemble, az összjáték kultúrája (minden komoly művészi törekvés alapja) fogja végre felváltani az eddig „star rendszert igazi sztárok nélkül.” (...) „A kórusok ötesztendős vétkes elhanyagoltsága sok gondot okozhat az új vezetőségnek: alig akad értékesebb opera, melyben a kórus-részleteket ne kellene egészen előlről újra betanítani.” (...) „Operánk régi fénykorának megvolt a maga eszménye: a magyar nemzetet az európai kultúra magaslatára emelte. (…) Művészetük a nemzeti társadalom művészete volt, s így Operaházuk is nemzeti társadalmi intézet volt. Nagy művészeket látott vendégül, nagy művészeket nevelt: nemzeti dísznek. Értékes, nagyszerű dekórum volt minden, s még egy Mahler karmesterpálcája nyomán fakadó páratlan művészi eredmények sem jelentettek egyebet, mint rendszalagot a nemzet keblén.” (...) „Legfontosabb teendő: fiatal magyar karmester- és rendező-generáció nevelése.” (...) „Az operai rendezés is rászorul a nagy nyugati nemzetek támogatására. Valamely kiváló modern rendező hosszabb vendégszereplése ezért elkerülhetetlen. Ezzel a két feladattal áll vagy bukik a Radnai-rezsim.” (...) „Radnainak igaza van, Operaházunknak a hatesztendős betegséget kell egyenlőre kihevernie. De amint meggyógyult, lépjen ki a tettek mezejére.”

2711 cinitár funclub 2003-11-08 21:44:02
A költségvetéssel kapcsolatban lapunknak annyit mondott el Szinetár Miklós, hogy szerinte az illetékesek akceptálták az álláspontját, és így megvalósíthatja azt a koncepciót, amit vállalt. Ő ugyanis arra szerződött, hogy a külön társulattal működő Opera és Erkel Színház nagy repertoárral, évente körülbelül 350 előadást tartson. (Népszava, október 31.)

2710 lakomák és libretto 2003-11-08 19:36:05
„A Kormány saját programja megvalósításának feltételeként, a kultúra terén is szakítani kíván az elődje által kialakított gyakorlattal: a törvények kijátszásának és megsértésének módszerével, a kulturális élet átpolitizáltságával, a központosítással, az állami ízlésdiktálással, a hivatalos rangra emelt pazarló ceremóniákkal. A nemzeti közép kormánya azonnal fölszámolja a történelmi és kulturális álruhájú kormánypropagandát és megszünteti annak felesleges és pazarló intézményeit.” Kormányprogram 2002-2006, VI. Fejezet, Kultúra és Sport:[url]http://index.hu/politika/belfold/program02062?main!6;2.1 pont[/url]

2709 Rodenbach 2003-11-08 17:57:40
Tudomásom szerint Szinetár a főiskola elvégzése után hiába igyekezett bekerülni, Tóth Aladár (operaigazgató 1646 és 1956 között) nem hívta az Operához. Nem csoda, hogy Sz.s sosem említi T.A.t a jeles elődök között.

2708 Teréz Anya 2003-11-08 15:26:42
Humburg meg hívja Szinetárt Münster alsó-ba rendezni. Egyébként hogyan lehetséges az, hogy egy ország első számú zenei intézményét két olyan hetvenen túli ember igazgatja, akik nagyot hallanak? ( Ez objektív dolog, egyszerű orvosi vizsgálattal igazolható!!! )

2707 Radics 2003-11-08 13:48:11
Bánffy idehívta Tangót. Radnai idehívta Failonit. Tóth Aladár idehívta Klemperert Szinetár Humburgot hívja.

2706 Teréz Anya 2003-11-08 11:41:43
Apu! Most már emlékszem, El Kurtág, spanyol szerző! Ő egy pár elvonósnégyest is írt. Fityisz, én Bándinak azért olyan nagy rajongója nem vagyok. Tisztelem. Meg már eleget beszélgettem vele, sok újat nem tudtam volna meg. Te, akkor mi legyen a virslivel?

2705 Jack 2003-11-08 11:09:54
Teréz apu, hogy lehetsz ilyen korlátolt? A könyöklést nem Kurtág találta ki és nem csak ő alkalmazta (zongoradarabjaiban)!! Vagy te ilyen penge vagy hogy a játékos mozdulatáról is felismered Kurtág-darabokat? Neked aztán sasfüled van! Gyere hozzánk dolgozni, nekünk pont ilyen controllerre van szükségünk!

2704 barcsaka 2003-11-08 10:08:19
Apa virsli helyett parasztregglit evett.

2703 Fityisz 2003-11-08 09:55:03
Teréz Anya, a Ház helyett inkább a Bándi-klubbon lettél volna. Egészségedre a lightot!

2702 kerékkötő 2003-11-08 08:43:33
persze, ha tudnál olvasni, akkor elolvashattad volna a képaláírást. vagy ez más túl sok neked?

2701 teréz apu 2003-11-08 08:42:08
teréz anyu! ha nem lennél ennyire műveletlen paraszt, akkor tudhatnád, hogy Kurtág Játékok c. sorozatában van ilyen könyöklős tétel.

2700 pacific 2003-11-08 08:36:10
Ha már Bánffy öt évének nagyszerűségéről beszélnek akkor a múlt század többi operai „aranykorának” vezetését. Volt nekünk Radnaink (28-ban ő hívta Failonit), Márkusunk, aztán volt itt egy Tóth Aladár, aki tíz évig tartó éves igazgatását Klemperer szerződtetésével kezdte….

2699 Teréz Anya 2003-11-08 01:10:50
Fityisz! Látod, a kedvedért éjszaka is visszajöttem a házba. Cola lightot küldöm. Bár én is azt iszom. Ez a csaj itt mellettünk kinek a művébe könyököl bele?

2698 cinitár funclub 2003-11-07 21:22:57
„…elkészítettem most egy filmet gróf Bánffy Miklósról, aki az Operaháznak volt az intendása, nagyszerű díszlettervező, jelmeztervező, kiharcolta, hogy bemutassák a Bartók-darabokat az Operában…” (16 óra 2001, November)

2697 cinitár funclub 2003-11-07 21:21:38
„Ebben a szobában, ahol ülünk, itt közölték gróf Bánffy Miklóssal, nagy elődömmel a zenekar tagjai: ők nem azért jártak a Zeneakadémiára, hogy ilyen szemetet játszanak, mint Bartók Fából faragott királyfija. Külön pénzt kértek, míg a hét karmesterből egyik sem vállalta, semmiképpen. Bánffy hozott egy olasz karmestert, a Fából faragott királyfi pedig ma már egy operett.” http://www.nepszava.hu/default.asp?cCenter=article.asp&nID=623872

2696 Fityisz 2003-11-07 18:01:21
Hol vannak az operás irodista közszolgák? Senki nem potyázik közülük már a Házban? Hahóóóóóóóó!

2695 bakfitty 2003-11-07 17:15:04
Hé, Nyúl Béla, nem kell a púder, nyakig benne vagy te is!!

2694 Fityisz 2003-11-07 16:47:30
Node, Liebe Teréz Anya, mit szól ehhez a főnököd?! A szluzsébnüj töpidre és virslidre neki van bérlete. Én egyébként Cola Lightot iszom, abban nincsen hanta. Have a nice weekend. :-))))))

2693 Teréz Anya 2003-11-07 16:26:30
Fityisz! Én neked adom a szolgálati virslimet, oszt szopogathato egész hétvégén! Fantát meg veszek neked, akkor legalábbtudod majd, miért böfögsz állandóan! :-)))

2692 Megén 2003-11-07 16:08:26
Én nyomás Momus-klub!

2691 Fityisz 2003-11-07 15:41:54
Halló Potyerások! Nyomás haza, vége a munkaidőnek, amit végig lógtatok ma is a jelek szerint. Természetben mást juttatást érdemeltek, nem internet-használatot ! Nem sokat dolgoztatok ma, valószínüleg öünnepeltétek Rezsőt és a NOSZF évfordulóját.Mi volt a büfiben ünnepi ebéd? Szeretnétek világcégnél dolgozni... de ott dolgozni kell a fizetésért és nem 8 óra a munkaidő. Nálunk egyébként pénzügyes treasurert keresnek, de van felvétel amerikai minúősítéssel rendelkező projektvezetői munkakörre is. Újságolvasás este otthon, politizálás a krimóban és a családi körben. Multinálo politics, pls., ez nem operai pénzügy, szervezés, szakszervezet, titkárság.Csüsszentem a közalkalmazotti langyotokat, bye-bye. S ne feledjétek hétvégén sem a hétközi lelki gyakorlatotokat:: Haverok- buli- Fanta és HANTA.

2690 reprint 2003-11-07 14:57:35
A Népszabadságot olvasó nyomozók figyelmébe ajánljom az alábbikat: Hova megy a közpénz? Mire költik az Opera pénzét? - Halász János 2003. április 18-án kirobbantja a számlaügyet és rákérdez az „Utolsó keringő” megrendelésére, Görgey „miniszter válaszában hangsúlyozza, hogy mindhárom esetben a hivatali idejének megkezdése előtt kötötték a szerződéseket” ( 2003. április 18., Index); - Görgey állítja, hogy az „Utolsó keringő” hivatali idejének megkezdése előtt kötött szerződését „Locsmándy és Győriványi igazgató urak is érvényben tartották” (2003. április 22., Magyar Nemzet); - „Locsmándy és Győriványi igazgatók ilyen szerződésnek nem akadtak nyomára” (2003. április 22., MN); - „a miniszter cége számára az utalás -840 ezer forint- 2002 szeptemberében történt (2003. április 19., MH); p Attila, a Magyar Állami Operaház ügyvezető igazgatója megerősíti a miniszter által közölteket. (2003. április 19., MH). Kérdések: Mikor készült a szerződés? Miért évekkel a szerződéskötés után került sor a kifizetésre? Hol lappangott az értékes papír, másfél évig miért nem került elő? A szerződés létéről egymásnak ellentmondó nyilatkozatok mögött mi az igazság? Ki mond igazat? Hova lett az Opera pénze? [url]http://sgis1.mkogy.hu/cgi-bin/mkogy/playout?file=20030428/125751.rm&start=03:11:32.00&end=03:13:49.00;Kérdés-1[/url] [url]http://sgis1.mkogy.hu/cgi-bin/mkogy/playout?file=20030428/125751.rm&start=03:13:52.00&end=03:16:27.00;Tanú-1[/url] [url]http://sgis1.mkogy.hu/cgi-bin/mkogy/playout?file=20030428/125751.rm&start=03:16:59.00&end=03:17:57.00;Kérdés-2[/url] [url]http://sgis1.mkogy.hu/cgi-bin/mkogy/playout?file=20030428/125751.rm&start=03:17:59.00&end=03:18:45.00;Tanú-2 [/url]

2689 Megén 2003-11-07 14:52:40
Botrány az Operában!!!!!!!! Fellőtték a lelőtték!!!!!!!!!

2688 Megén 2003-11-07 14:51:29
Most nincs, kb. 2 hónapja volt váltás az egyik controlleri helyen.

2687 Petyőfi Söndör 2003-11-07 14:39:40
Szinetár Miklós a Népszava újságírójának (Nagy Ákos) közvetítésével adja tudtunkra, hogy Ő arra szerződött, hogy a [u] külön társulattal működteti az Operát és az Erkelt[/u]. Botrány!!! Botrány!!! Mit merészel ez az ember?? Hogy maradhat a helyén??? [url]http://www.nepszava.hu/default.asp?cCenter=article.asp&nID=620539;Itt van a cikk[/url]

2686 Búbánat 2003-11-07 14:32:23
Köszönöm. És kontrollerre nincs szükség?

2685 Megén 2003-11-07 14:08:39
Az a Rezső, akiről én beszéltem nagyon finom tepertős pogácsát hozott a névnapján. A Ti Rezsőtök nem kényeztet el Benneteket?

2684 Megén 2003-11-07 14:06:58
Most éppen piackutatót, elemzőt keresnek.

2683 Juci 2003-11-07 14:05:44
Nem tudom mér kell messziről drága kaját rendelni?! A büfében is tudnának tonhalat sütni vagy rántottát készíteni!!

2682 szaki 2003-11-07 14:04:47
Ácsi, mi az hogy \"külön társulattal működő Opera és Erkel Színház\"???? Mikor szedte ketté a társulatot Szinetár? Hát nem azért volt a balhé, hogy az Erkel ne legyen gyarmat, ne legyen két különválasztott zenekar, énekkar? Miről beszél akkor Szinetár? Ez az ember teljesen elvesztette a mértéket!!!!!

2681 szanyi 2003-11-07 13:41:51
Azt mondja Szinetár az Operaház költségvetése témájában hogy szerinte az illetékesek akceptálták az álláspontját, és így megvalósíthatja azt a koncepciót, amit vállalt. Ő ugyanis arra szerződött, hogy a külön társulattal működő Opera és Erkel Színház nagy repertoárral, évente körülbelül 350 előadást tartson. (Népszava, október 8) Értitek, ő kb 350 előadásra szerződött. A kb 350 az ugye nem 390? Akkor mi miért játszunk 390-et? Legyen pénz virslire vagy mi? Cini megszegi a szerződését?

2680 Búbánat 2003-11-07 13:41:43
Megén, ez a világcég nem keres véletlenül munkatársat, mert akkor pályáznék...

2679 töpörtyű 2003-11-07 13:40:29
Gyerekek, szólni kéne már, hogy a bemutatók után inkább adjanak virslit, rántottát, v. páros debrecenit, mert az a Rezső féle katyvasz ehetetlen. Vagy a főnökök mást kapnak?

2678 eszkimo 2003-11-07 13:25:54
Szólj Atilának, ő felhívja Rezsőt, ő meg rögtön megszámítja... : -)

2677 zizi 2003-11-07 13:18:09
Másfél millió Ft az hány pár virsli?***

2676 cintula 2003-11-07 13:01:54
: - )))

2675 Megén 2003-11-07 12:57:29
Csodálkoznál a méretein, de talán éppen azért világcég, mert spórol, és nem tékozol. Egyébként itt rugalmas a munkadiő, amibe beletartozik az, hogy nincs se szombat, se vasárnap, se ünnepnap, ha a munka úgy kívánja. És igencsak sokat kívánja úgy, ezért is gazdag világcég.





A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.