Bejelentkezés Regisztráció

A Zeneakadémián uralkodó áldatlan állapotokról...


491 eccerű 2008-10-22 01:31:52 [Válasz erre: 488 Kúp Flóris 2008-10-21 19:55:56]
Ő volt az is, aki a Kanári-szigetekre ment tanulmányútra...

490 Kúp Flóris 2008-10-21 21:46:25 [Válasz erre: 489 Hypo 2008-10-21 20:36:11]
Minta szél 1/2-ed (vagy bél) :)

489 Hypo 2008-10-21 20:36:11
Jaj tényleg? És az ügyvike haverja is benne vót a bótba'? Netán disszidáltak is együtt? Aztán hazajöttek? Nem is hiszeeeeem...

488 Kúp Flóris 2008-10-21 19:55:56 [Válasz erre: 487 Hypo 2008-10-21 19:49:05]
>Kíváncsi vagyok, felújítják-e a régi központosított porszívó-szisztémát. A rest aurát maczerás lössz véghezvinni, merd a "Militaristafelsőpetevezeték" (Katonáné Kelemen szófia) "elbótóta" a muzeális közponytit - anno - büfire:)

487 Hypo 2008-10-21 19:49:05
Renoválni fogják, nem? Lesz a nagyteremben klíma, a tantermekben légkondi, minden. (Vagyis én még így tudom "illetékes" helyről, de nem friss az info). Kíváncsi vagyok, felújítják-e a régi központosított porszívó-szisztémát.

486 musicus2 2008-10-21 15:40:17
Fel lehetne újítani ezt a topicot. A múltkor (sok-sok év után) jártam a Zeneakadémián. Nem az első, vagy a második szinten, ahol minden oké, hanem feljebb. Borzasztó, hogy ennyire hagytak lepukkanni mindent. Ilyen zongoraszéket még nem láttam, mint amin ültem! Mind a négy sarkán le volt róla hámozva a bőr, a töltelék pedig kilógott belőle. Négyfelé! A zongora lakkozása leütve, a faborítás összekarcolva, az ajtó lukas (igen, egy kb. 3 cm átmérőjű luk van a külső faajtón!), a zár egy síma tollas elzett zár... A linó kopott, a falfestés pereg, stb. stb. Egyszóval olyan az egész, mint a Móricz Zsimond körtér volt a metróépítkezés előtt. Mert ugyan minek tartsuk karba, ha úgyis jön a felújítás? Ezért nyilvánvaló felelős a minisztérium, mármint a PM, a maga hülye spórolásával, mert ugye a MŰPÁra van évi x milliárd, ide karbantartásra ennek az ezredrésze sem jutott. Hogy képzelik, hogy egy finnyás külföldi diák ide betéved, akkor itt fog maradni? Kifordul, és megy tovább olyan országba, ahol a nemzetközi viszonylatban is igen magas térítési díjért nem kell minősíthetetlen körülmények között dolgoznia. Mert tulajdonképpen ez lenne az ország első zeneoktatási intézménye. Az elitiskola. Hogy így nézhet ki, az mindannyiunk felelőssége.

485 musicus 2008-01-08 00:47:08 [Válasz erre: 484 eccerű 2008-01-07 09:54:19]
Ez bíztatóan hangzik, de, ismétlem, hiszem, ha látom.

484 eccerű 2008-01-07 09:54:19
[url]http://www.uniospenz.hu/cikkek/cikk.php?article=25545&ter=15; Tízmilliárd a Zeneakadémiának[/url]

483 eccerű 2007-11-27 08:36:46 [Válasz erre: 482 musicus 2007-11-04 22:36:41]
A kormányprogram része a [url]http://www.uniospenz.hu/cikkek/cikk.php?article=25342&ter=15; Zeneakadémia felújítása[/url]

482 musicus 2007-11-04 22:36:41 [Válasz erre: 481 eccerű 2007-07-25 22:17:45]
Hiszem, ha látom...

481 eccerű 2007-07-25 22:17:45
Többek közt megújul a Budai Vár, az esztergomi bazilika pincerendszere, a budapesti Szépművészeti Múzeumban térszint alatti bővítés kezdődik. Felújítják a több mint százéves Zeneakadémiát, támogatásban részesül a szentendrei skanzen. A kormány ugyanis több mint 500 milliárd forintot osztott szét fejlesztésre(...)2010-ig kell megvalósulnia a fejlesztésnek, ugyanis az unió visszakérheti a források egy részét, ha a szerződéskötéstől számított három éven belül nem valósul meg a beruházás, és ez általában igaz a projektek többségére.

480 eccerű 2007-04-20 22:48:29
Most értem haza a Hérosz-koncertek utolsójáról, Peter Schreier dirigált két Bach kantátát. A zenekar nagyon jó volt, a második félidei oboa-szólistát leszámítva, viszont az énekes szólisták... Botrányos egyik se volt, sőt mindegyiknek kifejezetten szép hangja volt, de túl nehéznek bizonyult a szólamuk, és alap technikai problémákkal küzdöttek.

479 Búbánat 2007-03-26 13:13:37
Marton Éva a Magyar Nemzet szombati számában Metz Katalin kérdéseire válaszolva szólt a produkció érdekességeiről, és a rá váró Judit szólamának (újra) értelmezéséről is: Marton elmondja, hogy a hangverseny alatt a mű sajátos hangulatát vetítés teszi még átélhetőbbé: a színpadon elhelyezett kivetítőkön a mű születésének korából származó magyar festményeket lehet majd látni. A koncert alkalmat ad arra, hogy a Zeneakadémia hallgatóiból álló zenekar tagjai megismerjék a bartóki világot, és életre szóló élménnyel gazdagodjanak a koncertszerű előadás során. Az Alma Mater-koncerteket azért is fontos kezdeményezésnek tartja, mert lehetőséget kínálnak a hallgatókkal való közös munkára s a fiatal tehetségek bemutatására. Judit szerepével a Zeneakadémia Tanácstermében Kroó György előtt államvizsgázott, s most, hogy ugyanebben az épületben énekli, mondhatni „bezárul a kör”. Számára Judit az „örök Éva. A legnőibb nő a világon. Amikor az egyetemen betanultam, Kroó György tanár úr azt mondta, hogy sok a párhuzam a Lohengrin Elsája és a Judit között. Én ezt előadóművészként kevésbé érzem. Úgy tűnik számomra, hogy Judit és Kékszakállú személyében két egyenes halad párhuzamosan, s mint tudjuk ezek a végtelenben találkoznak. Ám ez a találkozás már nem ebben a földi életben esik meg. Az ember annyi mindenben szeretne társának megfelelni, ami neki szerelmet, szeretetet, szépséget nyújt, mégis mindig marad egy titkos retesz, és ez nekünk, nőknek nagyon fájó. Egy férfi jobban tud vele élni. De Juditban is ellentétes erők mozognak: a nagy szerelem a herceg iránt, ugyanakkor az ellenállhatatlan vágy, hogy mindent megtudjon róla. Egyszer csak győz a kíváncsiság, és itt veszít az asszony.” – mondja Marton Éva. Arra az újságírói kérdésre, hogy egy nőnek meg kell küzdenie azért, akár az élete árán is, hogy „kinyissa az utolsó ajtót”, a férfi lelkének titkos zugát? – Semmiképpen sem. „Én, Marton Éva nem tenném Judit helyében. Mindig meg kell hagyni egy darabka szabadságot, ha úgy tetszik, titkos zugot mindkét fél lelkében, életében. A Bartók-műben épp ebből fakad a dráma.„ Nagyon sokszor énekelte már Juditot szerte a világban: Polgár Lászlóval, Samuel Rameyvel, Robert Hale-lel, Kováts Kolossal. Melis Györggyel a milánói Scala kétszázadik évfordulóján énekelte, amikor először ott bemutatták. A tanításról is kifejti gondolatait. Nagyon jól érzi magát a tanítványok körében, úgy érzi, ők is szeretik, hallgatnak rá. „Élmény átadni mindazt a tapasztalatot, amit az ember pályája során felhalmozott.” Kiugró tehetségeket fedez fel; már a felvételin olyanokat választ ki, akikben ott szunnyad a nagy tehetség, csak „fel kell ébresztgetni”. Meg kell találniuk, ki kell alakítaniuk a személyiségüket. „Nehéz, de szép feladat ez mind a diáknak, mind a tanárnak.”

478 -zéta- 2007-03-26 11:53:36 [Válasz erre: 477 eccerű 2007-03-26 08:04:35]
Ha koncertre megyek, kevésbé érdekel a szöveg. Ha már szöveget hallgatok, akkor jó, ha az előadó összeszedetten beszél. Esetünkben ez nem jött össze. Így nem tudtuk meg, pontosan ki milyen mennyiségben felelős a képek kiválasztásáért, de legalább az \"elkövetői körre\" fény derült. (Időnként egyes szám, máskor többes szám első személyben.) Nem tudtuk meg, ki volt a prológus, pedig elég kevés közreműködő volt. Nem szerencsés, ha a beszéd leggyakoribb fordulata az \"ugye, megengedik\" kifejezés.

477 eccerű 2007-03-26 08:04:35
Engem nem zavart Batta beszéde az elején, és egyetértek azzal is hogy Marton csodálatos VOLT. Ha röviden akarnám összegezni a két szólistát: egyikükön látszik, hogy egykoron nagy művész volt, a másikukon meg az, hogy sosem lesz az.

476 Orfeusz 2007-03-25 23:23:47
Marton csodalatos volt,egy nagy muvesz!!

475 -zéta- 2007-03-25 23:01:32 [Válasz erre: 474 eccerű 2007-03-25 22:47:20]
Na, teltház most sem volt, az oldalerkélyek pangtak, de sebaj, mert JÓ koncert volt!!!! (Csak Batta ne beszélt volna az elején ...)

474 eccerű 2007-03-25 22:47:20
Most értem haza a Zeneakadémiáról, ahol Bartók születésnapján egy Kékszakállú hangzott el, ahol a zenekar a ZAK (diák)zenekara volt. A koncert egyébként nagyon érdekes volt, mert (nagyjából) korabeli festményeket vetítettel hozzá. Kifejezetten élvezetes volt, és bizony nem emlékszem rá, hogy az én időmben a diákzenekar koncertjén teltház lett volna. (Nem is lehetett volna, mert nem is volt nagyon koncert...)

473 Sándor cár 2006-12-07 13:05:03
Kedves ZAK-os fórumozók! Csak úgy, mint az operásoknak, nektek is rejtettünk el egy kis meglepit a Dalolj nekem! legutóbbi részében :-))))) Vegyük úgy, hogy utó-Miki, bár a fejezet december 6. előtt született :-)))

472 Tartiniensis 2006-12-06 23:55:15
Sajnos egy főiskolai professzori állás manapság adminisztrációs siker.Szerintem Berlioz ma is csak max. könyvtáros lehetne...

471 szitakötő 2006-12-06 23:41:27 [Válasz erre: 469 navarra 2006-12-06 23:31:01]
Naaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa? kik a sztártanárok? És mitől azok?

470 szitakötő 2006-12-06 23:40:12 [Válasz erre: 468 navarra 2006-12-06 23:28:29]
Igazad van, a megbízási szerződések eme vonatkozásában.Ám a kinevezettek meghatározott pénzt kapnak.Vagy rossul tudom?

469 navarra 2006-12-06 23:31:01 [Válasz erre: 464 janomano 2006-12-06 23:09:23]
kedves Janomano, azon vagyok, hogy minél több konkrétumot gyüjtsek be, s ezekkel elő is fogok állni, egyáltalán nem a személyek, hanem az ügy miatt.

468 navarra 2006-12-06 23:28:29 [Válasz erre: 465 szitakötő 2006-12-06 23:17:22]
Kedves Szitakötő, a besorolás a fizetés minimumát határozza meg, a közalkalmazottak esetében, tehát itt is lehet különbség fizetés és fizetés között. Azok a tanárok, akik megbízási szerződést kötnek az Akadémiával, tetszőleges összeget kaphatnak, ez csak alkudozási képességüktől függ.

467 szitakötő 2006-12-06 23:18:42 [Válasz erre: 466 szitakötő 2006-12-06 23:18:12]
ÉS ????????????????-jelek!

466 szitakötő 2006-12-06 23:18:12
Első mondat végén !!!!!!!!!! van!!!!!!

465 szitakötő 2006-12-06 23:17:22 [Válasz erre: 463 navarra 2006-12-06 23:02:53]
Kik a sztártanárok hatalmas fizetéssel, Tudtommal az oktatásban besorolás szerint fizetnek, mármint, adjunktus, docens, egyetemi tanár, a helytelen elnevezésű. \"művésztanár\"=ők a bebetonozottak. SAJNOS AZ OKTATÁSBAN NINCS HATALMAS FIZETÉSEK! NINCS STAR-fizetés, csak S.AR-fizetés!

464 janomano 2006-12-06 23:09:23 [Válasz erre: 463 navarra 2006-12-06 23:02:53]
némi konkrétum...?

463 navarra 2006-12-06 23:02:53 [Válasz erre: 460 Búbánat 2006-12-06 09:46:53]
\"Egy \"zenei szilíciumvölgy\" koncepciója körvonalazódik, melynek keretében a Dunától a Városligetig több intézmény együttműködésében kulturális centrum épülne ki, magas színvonalú kulturális turizmus alapját képezve. Az együttműködésben a Zeneakadémia és társintézményei, valamint a Művészetek Palotája, a Pesti Vigadó, a Magyar Állami Operaház, továbbá a Szépművészeti Múzeum és a Műcsarnok vennének részt.\" A rektor úr szavai. Volt már megjegyzésem ezzel kapcsolatban. Most, hogy a rektor úr ezt a gondolatot helyezi az interju középpontjába, nehezen tudom palástolni megrőkönyödésemet. Ha az Akadémia a kiállítótermek és az előadótermek hálózatába való betagolódást tekinti legfontosabb feladatának, ráadásul egyfajta \"kulturális turizmus\" keretében, akkor jaj az intézménynek. Márpedig úgy tűnik, hogy a rektor urat tényleg ez a gondolat foglalkoztatja, hiszen az interjuban az oktatás valódi problémáiról szó sem esik. Az oktatás rendszerének totális megváltoztatása kezdődött el a bolognai követelmények jegyében, s ennek a java még csak most következik. Az Akadémia pro forma belevágott, gyakorlatilag azonban sem az oktatói óraszám, sem a tantermek száma nem kvadrál a már papíron bevezetett változtatásokkal, különösen nem azzal, ami még várható. Már most vannak tárgyak, amelyek belekerültek a hallgatók indexébe - azok amelyek kötelezőek a bolognai kritériumok szerint - ám terem és óraszám híján ezek csupán fantomtárgyak, a tanár aláírja az indexet, mi mást tehetne, miközben ezeket a tárgyakat nem oktatja, mi több, nem egyszer tisztában sincs azok igazi mibenlétével. S most még csak a formai problémákat említettem, ezek árulkodóak és jellemzőek ugyan a felelőtlen és felszínes irányítást illetően, a valódi baj sokkal súlyosabb. Senkinek, sem a rektor úrnak, sem a tanári karnak nincs fogalma arról, hogy voltaképpen milyen állapotban van az oktatás. Megtartják-e az órákat, van-e tanterv, van- e ellenőrizhető fejlődés,lépést tart-e az Akadémia az oktatás nemzetközi színvonalával, vagy sem? Ezekkel - az Akadémia létét meghatározó - kérdésekkel senki sem törődik, ezek a kérdések nincsenek föltéve. Vannak dísznövendékek pazar versenyeredményekkel és vannak vitatható, ám annál látványosabb koncertek. S van ez a jól hangzó ostobaság a zenei szilíciumvölgyről. Vannak sztártanárok hatalmas fizetéssel és mély tudatlansággal, s van a tanácstalan oktatói kar, amely magába fojtja problémáit, s próbál tisztességesen tanítani ezek között a méltatlan és lehetetlen kötülmények között. Ne hagyjuk! Kiabáljunk, kérjünk segítséget, vessünk véget ennek a pompázatos porhintésnek !

462 janomano 2006-12-06 21:35:51 [Válasz erre: 457 Kúp Flóris 2006-12-06 09:24:36]
\"mert szeptembertől folyik a folk\" Hű, de jó! Lesz fizetős része is? Mert akkor megyek... Mondjuk ezzel: ÚÚÚJ A CSIZMÁM, U-SZÖGRE VAN FELAAKAAASZTVA! (sej!) Akadémikus népzene. Nagy ötlet.

461 -té.pé- 2006-12-06 21:20:33 [Válasz erre: 460 Búbánat 2006-12-06 09:46:53]
Ennek mindannyian nagyon örülünk.

460 Búbánat 2006-12-06 09:46:53
Batta András rektor nagyon sok \"szépeket\" említett a decemberi Muzsikában, a vele készült beszélgetés során.

459 Kúp Flóris 2006-12-06 09:41:08 [Válasz erre: 458 eccerű 2006-12-06 09:29:38]
Kössz főnök a piros pontyot tovább nem rázom a rongyot Kívánok kellemes napot Mikulást,tél-após-anyóst:-))))

458 eccerű 2006-12-06 09:29:38 [Válasz erre: 457 Kúp Flóris 2006-12-06 09:24:36]
Ez most jó. Érthető is, szellemes is. :)

457 Kúp Flóris 2006-12-06 09:24:36
Hurrá ! Régi zenénk - mit Róbert Mond el, s lesznek tudományos tekertyűk - tán szólna hozzá ehhez Han del? A népzenét már tanulhat tyúk, mert szeptembertől folyik a folk A\"nyenyere\" szakon - a zak-on :-)

456 eccerű 2006-11-21 15:29:52 [Válasz erre: 455 navarra 2006-11-21 14:40:56]
Ezen nem veszünk össze. Sajnos ez úgy megy, hogyha valamit letettél az asztalra, akkor utána mindent elnéznek emiatt. Az megint más kérdés, hogy ki mennyire száll el a sztárságtól, valahol az intelligenciát is jelzi, de nem kizárólag: idegrendszer is szükségeltetik ehhez az életmódhoz. Valamelyik nagy zongorista mesélte az életéről, hogy volt egy éve, amikor több, mint 100 koncertet adott - persze soha többé nem csinált ilyet. Azért erre a 100 koncertre nem sokan lennének képesek fizikálisan (sem).

455 navarra 2006-11-21 14:40:56 [Válasz erre: 453 eccerű 2006-11-21 07:50:13]
Nem ettől világhírű, de amit tanárként művel, attól a világhíre biztos nem fog gyarapodni.

454 Búbánat 2006-11-21 09:33:17 [Válasz erre: 453 eccerű 2006-11-21 07:50:13]
Én az Ujfalussy professzor őr rektorsága alatti időket sírom vissza; akkor ott dolgoztam, s bár akkor még semmi informatika, számítógép nem segítette munkánkat, a gazdasági nehézségek állandóan nyomasztották az intézmény gazdálkodását, a művészeti és oktatási élet virágzott; a Tanulmányi Hivatal a helyzet magaslatán állt, a koncertszervezés, a koncertprogram, a koncertek színvonala mind-mind az élen járt... Az oktatóknak volt idejük a diákokra, nem osztották, nem aprózták szét magukat annyira, mint mostanság. Ma csak a pénz beszél, minden más hátrébb szorul.

453 eccerű 2006-11-21 07:50:13 [Válasz erre: 451 navarra 2006-11-20 18:19:10]
Félreértés ne essék, nem vagyok a tantervek ellen, sőt. Most már, sok év távlatából azt látom, hogy ZAKos éveimből arra tudok építeni, az maradt meg igazán, ahol valami tervszerűségről lehetett beszélni. Lentebb pusztán arra szerettem volna felhívni a figyelmet, hogy nem igaz az a (megválaszolt két hozzászólásból általam kiérzett) nézőpont, miszerint volt egy virágzó Zeneakadémia, aztán megjelent a Batta és elefántként szétdúlt mindent. Ezt megelőzőleg ugyanis (gyakorlatilag Ufa rektorságától számítva) az történt, hogy az amúgy emberként igen tiszteletre méltó, de vezetői tisztségre teljesen alkalmatlan urak védőszárnyai alatt PIF dirigálta az intézményt, gondolom, nem kell ecsetelnem, hogy micsoda korrupció volt akkor. (pl. tanulmányút a Kanári-szigetekre...) Lehet ezt visszasírni, de akkor az ember nagyon furcsákat fog gondolni az indítékról. Marton Éva egy külön fejezet, ordíbál ő tanterv nélkül is, meg tantervvel együtt is. Nem ettől világhírű.

452 szitakötő 2006-11-20 20:02:04 [Válasz erre: 451 navarra 2006-11-20 18:19:10]
A ZAK--énektanszak-nem kisdedóvó! Régebben is válogathatott a hallgató, és a tanár vagy jóváhagyta vagy nem.Nyilván minden énekesnövendéknek vannak elképzelései, hogy mit szeretne megtanulni. Aztán vagy engedik, vagy nem. Természetesen vannak köelező kűrök, de a szabadon választott mindig jobban megy! MÉ. pedig szeret kiabálni.

451 navarra 2006-11-20 18:19:10
Kedves Eccerű, figyelemreméltóan érvelsz, de azért a tanterv - legalábbis vezérfonal jelleggel - fontos lenne. Teszem azt, a zenekari együttjátéknak vannak tanítható módozatai, pl. a hierarchikus igazodás az előlülőkhöz, a kötelező összenézések, a tempótartás közelezettsége, stb. stb. Ha egy Saul nagyságú oratórium, vagy egy Kékszakállú az anyag, a figyelem a szólamok lejátszására, ill. a kompozíció aktuális megszólaltatására fog összpontosulni, s nem marad idő az általánosabb zenekari tudnivalók gyakorlására. Persze az igaz, hogy a vendégkarmesterek személyisége, művészete nagyon fontos, de talán elég lenne belőlük tanévenként egy. Az év folyamán az unalmas vezetőtanárnak kellene az unalmas, de szükséges speciális zenekari tudásanyagot verklizni. Amúgy más tanszak is akad, ahol híján vannak a tervezésnek. A tanítványok azt rebesgetik, hogy Marton Éva rájuk, növendékekre bízza a tananyag kiválogatását (nyilván azért, mert neki - tapasztalat nélkül - fogalma sisncs a pedagógiai repertoárról). Tekintélyét nagyobb tudású kollégái előtt így aztán kénytelen minősíthetetlen ordibálással fenntartani.

450 eccerű 2006-11-17 16:03:35
Hát még, ha hozzáveszem, hogy az Akadémiát a növendékek egyáltalán nem veszik komolyan, mitől is vennék, hiszen kreditrendszer van, fegyelmezési lehetőség nincs, HÖK rémuralom van, tanterv, tanmenet bologna óta nincs Nem, nem, ne keverjük a szezont a fazonnal. Tanterv, tanmenet sose volt, azt nem nevezném annak, hogy elő van írva, melyik félévi vizsgán mit kell előadni. S ha pedig a főtárgyat oktató kollégák által oly szívesen lenézett elméleti tárgyakra is gondolunk, ott még nagyobb a szabadság. Senki nem tiltja meg, hogy valaki terv szerint tanítson, lehet, hogy az új rendszer megnehezíti, de nem tiltja. A német nyelvterületen lévő zenei egyetemeken egyébként nagyon régóta nincs félévente vizsga, ellenben van egy \"kis-,\" és egy \"nagy\" diplomavizsga, amelyek bármelyikén meg lehet - mi az hogy lehet... - bukni, és ezeket további két alkalommal újra meg lehet próbálni. Ha akkor is bukás, akkor viszlát. Nálunk mikor vágtak ki valakit a Zeneakadémiáról alkalmatlanság címén? Pedig biztos tudna mondani bárki a maga területéről csak az utóbbi 5 évből jónéhány embert, akit lehetett volna. Még hozzá is tenné, hogy fel se kellett volna venni. Na itt van a kutya elásva - lásd a cikk idevonatkozó részét. Ha a HÖK ilyen, az nagyon szomorú, az én időmben még nem ez volt a helyzet. Hiába a szabadság csak akkor érték, ha az ember értelmes célra használja fel. A túlfeszített intézeti program mellett a HÖK zenekari haknikat is szervez, a növendékek pedig az akadémiai szemétdombbal nem törődve, a profi zenekarok kisegítési lehetőségeire hajtanak, meg rohannak a külföldi prőbajátékokra. Ez egyfelől nagyon káros. Szívem szerint azt mondanám, hogy az első három-négy évben tilos legyen más zenekarban játszani, haknizni. Csak hát itt van a kérdés, hogy akkor miből éljenek, talán az ösztöndíjből, meg a szülői segítségből? A zeneakadémisták közt sose volt túlreprezentált a Rózsadomb... Ráadásul ugye a nívós kultúra lehetőségei az egész világon szűkülnek, teljesen érthető, ha még külföldi próbajátékra is elmennek, hiszen a jövőjüket keresik. Az idei zenekari program miféle tantervbe illeszthető be? Csakis egy létezőbe. Hol van a fokozatosság, hol van a kontrollálhatóság? A zenekar esetében sosem volt, nem is lehet, hiszen minden évben új elsősök vannak, és minden évben kimennek a végzettek, mint minden iskolai együttesnél. Ez a program Batta nagyzási hóbortjának bizonyítéka, semmi más. Nagy baj, ha zenei szlilíciumvölgyről handabandázunk, s a képzés romjaiban hever. Nem tudom, hogy már romjaiban hever-e, de erről biztos, hogy nem egyetlen ember tehet egyszemélyben. Sajnos tudomásul kell vennünk, hogy már nem akkora a renoménk, ahogy most Puskással elment a magyar foci, ugyanúgy Dohnányival, Kodállyal, Zathureczkyvel, Bárdossal, Ádám Jenővel, stb. elmentek a zenei nagyok, akik még élnek (pl. Kurtág, Rados), azokat meg elmarták a középszerű irigyek. Egy új várat felépíteni pedig nagyon nehéz. Nem tudom, Batta jót csinál-e, nem figyelem annyira, hogy meg tudjam ítélni. A Széles Kinga fedőnevű akció biztosan nem volt okos ötlet. De sok elődjével ellentétben akar valamit, s amint látom ez sokaknak a szemét csípi. Amióta Batta a rektor, egalább ötször hallottam komoly, szellemileg teljesen egészséges felnőtt kollegáimtól, akik a hír igazságában egy percig nem kételkedvén bőszen terjesztették fűnek-fának, hogy a Zeneakadémiát megvette, pontosabban eladták egy banknak. Így, múlt időben. Ekkora ellenszélben nem lehet könnyű csinálni semmit sem. És hol van a gyakorlásra, szorgalmas munkára, kitartásra, igényességre nevelés? Hogyan fognak megélni a gyerekek ilyen szintű tudással? Ami leginkább neveli az ifjúságot az a példa...nem a jól hangzó fennkölt duma... Jól mondod, valóban a példa lehet hatásos. De az első két kérdésre a zeneakadémiai zenekari munka nem adhat választ, maga a műfaj teszi ezt lehetetlenné. Az igényt támassza a főtárgytanár, a család, no és maga a kedves diák. De szerintem, ha valaki 18 éves korára nem lett igényes, arra már keresztet lehet vetni. Segíteni azon lehet, aki hagyja magát, ha ő csak a rövidebb végét keresi mindennek, akkor el fog kallódni. A jó példa, mint nevelőerő, de hát Rilling, Schiff, vagy Kocsis nem elég jó? És tényleg, mitől vennék komolyan a növendékek az intézményt? Az intézmény komolyan veszi a növendékeit? Nem tudom, ki kit vesz komolyan. Azt tudom, hogyha én élek-halok azért, hogy zenész lehessek, akkor mindent meg fogok ragadni azért, hogy tanulhassak. (lásd még Cziffra: Ágyúk és virágok). Mindenkitől lehet valamit tanulni, ha mást nem, hát azt, hogy hogy ne csinálj valamit. Szóval a diák tanuljon, ne azt várja, hogy megtanítsák. Az intézmény pedig szerintem akkor veszi komolyan a növendéket, ha ismeri az ötszámjegyű osztályzást. Ha nem csak 5 és 4 osztályzat létezik, ha megtiszteli azzal a diákot, hogy őszintén értékeli a munkáját. Azt is ha jó - és nem pontozza féltékenyen a saját konkurrenciát belelátva, és azt is ha rossz - ha végigendegünk valakit, aki nem odavaló, tevékenyen hozzájárulunk életének az elszúrásához.

449 eccerű 2006-11-17 14:53:49
Megpróbálok egy hsz.-ban válaszolni a koncertkritikás topicban felvetettekre. Mindkét vélemény mögé azt éreztem, hogy mintha Battát hibáztatnák a kialakult helyzetért. A leírt diagnózis nagyrészt igaz. De ez most lett ilyen, az elmúlt 1-2 évben? Tényleg õ verte volna szét a nagyhírû intézményt? Ezt senki se gondolhatja komolyan, ha mégis, akkor felhívnám pár dologra a figyelmét. 1. Általános értékválságot élünk, magára a komolyzenére drasztikusan csökken az igény, a helyek száma nem, ez azt jelenti, hogy a bekerülõ diákok tudása, tehetsége sokkal alacsonyabb, mint akárcsak 10 éve volt, tudásszomjuk egyre csökken. A témában ajánlhatom olvasnivalónak [url]http://www.nol.hu/cikk/148202/;ezt[/url] a cikket, ugyan nem kedvelem az íróját, de ebben speciel igaza van. De nézzük sorjában a két hsz. megállapításait! \"Bartók Kékszakállúja, Kocsis francia estje ilyen motiválatlan társasággal eredményezhet hatásos koncerteket, de nem visz közelebb egy hatékony zenekari képzés megteremtéséhez\" Valóban nem visz közelebb, de akkor mi a megoldás? Ami a 70-es 80-as években volt Jumi alatt? Igen, az a zenekar sokkal jobb volt a mostaninál. De ahhoz kellett egysmás. Kellett hozzá maga Jumi, bár talán hasonló kaliber most is akadna, annak dacára, hogy erõs karmester-ínségben szenved az ország. Kellettek hozzá tehetségesebb, szorgalmasabb diákok - az elõbbin nem lehet segíteni, az utóbbin nehéz, mert az egy diktatórikus országban mûködõképes volt, a mai világban nem menne már. A zeneakadémiai zenekarok a világ más részeiben sem jobbak, mint itt, a képzés meglehet, hogy hatékonyabb. Ennek viszont két irányú oka van. Egyrészt infrastruktúrális: az intézmény képes biztosítani megfelelõ számú helyiséget és tanerõt a megfelelõ szintû munka elvégzésére - ez nálunk nincs meg. Másrészt a(z egyéni) órákon tanító tanároknak más a viszonya a zenekari munkához, és a szóban forgó hangszer a zeneirodalomban betöltött szerepéhez. (két példa: fõtárgyórán arról is esik szó, hogy mit csinál a zenekar/zongora/többi hangszer a darabban, és bizony tananyag a zenekari próbajátékok anyaga - vannak \"tipikus\" állások, amelyek gyakori szereplõi próbajátékoknak). Tehát mielõtt mindenért a rektor lenne a felelõs, érdemes másutt is körbenézni. Rektor úr az akadémiai zenekart létezõnek képzeli, - mi az, hogy létezõnek! Nagyszerûnek! - s minden további nélkül szezont hirdet, miközben minden egyes koncerten mások ülnek a pult mögé, Rilling után Schiff újra kezdheti, Schiff után Kocsis... stb. Egyáltalán nem értem, mi a probléma. Rilling is, Schiff is, Kocsis is látott már közelrõl zenei egyetemet, és pontosan tudják, hogy az ottani zenekar - mint minden diákzenekar és -kórus minimum évente kicserélõdik, és elölrõl kezdõdik a munka, valamint, hogy ennek a zenekarnak más a célja, mint a hivatásosoknak. Itt a diákok a zenekart, mint mûfajt tanulják. Másrészt egy profi - és e három kiragadott személy az - mindig az adott lehetõségek közt mozog, az elsõ ütemek után tudja, mit érhet el azzal az együttessel, akivel a sors ott összehozta. Másfelõl ha az akadémiai zenekart nem létezõnek képzeljük, akkor az mindig is az lesz, ha létezõnek gondolnánk, akkor van esély valamire. Ezek a kiváló karmesterek mindezzel együtt talán még produkálhatnak jó koncerteket, ám ez nem képzés, ez sikerhajhászás! Ez sikerhajhászás? Mi ebben a siker? Éppen a nem túl acélosra sikeredett Saul kapcsán cserélünk most eszmét, ha ez sikersztori, akkor minden az... (folyt köv.)

448 eccerű 2006-10-15 12:02:59 [Válasz erre: 447 yeti 2006-10-15 00:06:03]
Hát ne azért menjen oda...

447 yeti 2006-10-15 00:06:03
Szilíciumvölgy :-))) Hehe :-)))) Vagy Bermuda Háromszög: odamegy valaki, hogy nagy művész legyen - aztán eltűnik.

446 Búbánat 2006-10-13 15:45:40 [Válasz erre: 445 Wolfi 2006-10-13 14:32:53]
Nem vagy az... az a hülye, aki azt állítja magáról, hogy érti Batta alkotta hangzatos szavakat.

445 Wolfi 2006-10-13 14:32:53 [Válasz erre: 443 Búbánat 2006-10-12 09:00:34]
Zenei Szilícium-völgy. Nekem ez sokat nem mond. Sőt! Semmit.Akkor én most hülye vagyok?

444 eszbe 2006-10-12 12:06:29 [Válasz erre: 443 Búbánat 2006-10-12 09:00:34]
\"Együttműködés körvonalazódik amerikai, kínai és természetesen a budapesti zenei intézményekkel\" Ezt Batta nagyon komolyan gondolja, mert 2-3 hét múlva ellátogat ide Pekingbe.

443 Búbánat 2006-10-12 09:00:34 [Válasz erre: 442 Wolfi 2006-10-11 18:16:01]
Zenei Szilícium-völgy a Belvárosban Jövőre megújul az az iskola, ahová a rekonstrukció alatt a Zeneakadémia költözik Népszabadság • S. M. • 2006. október 12. Most vagyunk abban a helyzetben, hogy valóban komolyan beszélhetünk a Zeneakadémia épületének felújításáról, az intézmény modernizációja pedig már el is kezdődött - hangzott el egy tegnapi sajtóbeszélgetésen. Batta András rektor elmondta: a Zeneakadémiát Budapest és a régió zenei életének középpontjává, amolyan \"zenei Szilícium-völggyé\" kívánják fejleszteni. Mint arról lapunk is többször beszámolt, a százéves műemlék épület korszerűsítése, felújítása már évek óta napirenden volt, négy éve a pályázaton ki is választották a felújítás győztes terveit, de pénzhiány miatt mostanáig nem kezdődhetett el a munka. Nemrég megtörtént az első lépés: a szaktárca a Zeneakadémiának adott egy iskolaépületet a Wesselényi és a Hársfa utca sarkán, amelyet a tervek szerint jövő nyáron kezdenek felújítani. Gyakorlótermeket, stúdiót, közösségi tereket alakítanak ki benne, illetve ide költöznek át a Zeneakadémia irodái is. A tervek szerint ezt az épületet használva tudná az intézmény átvészelni azt az időszakot is, amikor felújítják a Liszt Ferenc téri épületet. Ez a remények szerint 2008-ban kezdődik, és valószínűleg több évig tart majd. A munkálatokat uniós pályázati pénzből szeretnék finanszírozni, oly módon, hogy a projekt része lesz a nemzeti fejlesztési terv második fejezetének. A munkálatokra maximum 13 milliárd forintot kaphatnak, a végleges szám a pályázat elbírálásakor dől majd el. A fejlesztés másik része szemléletbeli változást jelent, például az eddigieknél jobban szeretnék segíteni a hallgatókat a pályakezdésben. Ennek érdekében az intézmény maga szervez koncerteket az épületben, elsősorban az egyetem hallgatóinak, együtteseinek adva több bemutatkozási lehetőséget. Az Operaházzal együttműködve tervezik, hogy a végzett, tehetséges énekeseket posztgraduális képzéssel segítenék, hogy felléphessenek az Operában, és terveik között szerepel továbbképzések, mesterkurzusok szervezése is. Együttműködés körvonalazódik amerikai, kínai és természetesen a budapesti zenei intézményekkel, hogy olyan pezsgő klasszikus zenei életet alakítsanak ki a fővárosban, amely valódi vonzerőt jelentene a turistáknak.

442 Wolfi 2006-10-11 18:16:01 [Válasz erre: 441 eccerű 2006-10-07 05:41:30]
Kedves eccerű! Mint eddig mindig, most is igen jól informált vagy. Köszönöm az infókat! Csak legyen is úgy. Nehogy az legyen, hogy mondanak valamit (2008-ra átköltözik az Akadémia a Hársfa utcába, mondjuk) és mondjuk megtörténik 2012-ben. Merthogy ez is meglehet... De örülök a jó híreknek!





A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.