Filmek
1947-ben adta első dalestjét Lipcsében, 45 évvel később Nürnbergben adott két dalestet, Schubertet és Schumannt énekelt. Utána még volt néhány fellépés, de ugyanezen év legvégén már a tágabb nyilvánosság is kénytelen volt tudomásul venni, hogy Dietrich Fischer-Dieskau nem énekel többé. Nagy szerencsénk, hogy ezen a két estén ott volt Bruno Monsaingeon és a kamerája is.
Filmek
A derék cseheknek megadatott, hogy Leoš Janáček személyében olyan csalhatatlan drámai affinitással bíró zeneszerzőjük legyen a századforduló után, aki merészen tovább lépdel a Muszorgszkij vagy a veristák által megkezdett, de ki nem taposott úton. Egy olyan ösvényen, mely a legelvetemültebb emberi megnyilvánulások között kanyarog.
Filmek
Ha valaki vágyik egy gyönyörűen felépített, zeneileg korrekt Tosca-filmre, valami olyasmi érzésre, hogy miként is eshetett meg ez a dráma 1800-ban, Rómában, csak bátran vegye meg a Warner DVD-jét. Ha Domingo-rajongó, akkor mindenképpen.
Filmek
Kathleen Ferrier életéről akár hollywoodi-stílusú játékfilm is készülhetett volna már – noha igazi happy ending nélkül. Egy kis angliai faluból az örök hírnévig. Nos, ilyen még nincs, azonban dokumentumfilmmel már többen is jelentkeztek. A Decca az énekesnő születésének centenáriumára megjelentette a legújabbat.
Filmek
Angela Gheorghiut és Jonas Kaufmannt a legjobb formájukban találjuk, s annak ellenére, hogy a román szoprán immár több mint másfél évtizede a legmagasabb színvonalon teljesít, német tenorista partnere pedig csak az utóbbi esztendők során került a planéta operaéletének csillagos égboltjára, nagyszerű párost alkotnak.
Filmek
Búcsúkoncert volt az est annyiban, hogy Sakari Oramo kilenc év szolgálat után a tavasszal megvált a Finn Rádiózenekarnál betöltött zeneigazgatói titulusától; nagyobb kihívások csábították, ezúttal a hűvös Londonba, ahol a távozó Jiří Bělohlávek helyét veszi át a BBC Szimfonikusainak élén.
Filmek
Csökkentett színvonal, csóváltuk a fejünket a szünetben, Dessay és Polenzani miatt. Csakhogy Hvorostovsky színrelépésével egy csapásra minden megváltozott, a darab viszonyrendszere átalakult és új fényt kapott. S ez jó lecke lehet a magyar publikum és az operai alkotók maradi részének.
Filmek
Néhány éve egyre több operaház teszi közzé előadásait moziban, lapunk is rendszeresen beszámol a Metropolitan egyes közvetítéseiről. A stockholmi Carment stílszerűen egy észak-svédországi város, Boden mozijában néztem meg.
Filmek
Ahogy az 1998-as premier Kiri Te Kanawára épült, úgy alapszik a tavalyi előadás-sorozat Renée Flemingre. És Fleming nem is okoz csalódást, mára megfogyatkozott hangján is uralja a szerepet, helyesebben a maga adottságaira szabja azt, de ezzel nem sérti a mű szellemét, hiszen egyéniségét adja a hősnőnek.
Filmek
Bármely színháznak csak akkor szerencsés az Ernanit műsorra tűznie, ha arra négy azonos kvalitású énekese van. Minden más esetben borul a komponista által patikamérlegen kisakkozott egyensúly. Ez alól a Met sem kivétel, mint azt szombaton láthattuk, megfelelő címszereplő hiányában csak egyes jelenetek szépségében lehet gyönyörködni.