Magyar Katolikus Rádió
„Kvaterka”
A mikrofonnál Rost Andrea, Kossuth- és Liszt-díjas operaénekes
Szerkesztő: Magyar
Kornél
Elhangzott: 2023.09.17. 13:04 - 14.00
Visszahallgatható: itt
Az elhangzó beszélgetésben érintik:
A Café Liszt bemutatja: Dalok a lányszobámból - Rost Andrea és Hot Jazz Band rendhagyó koncertje
2021. szeptember 21. , 19.00 - Aria Hotel Budapest – Music Garden aula
(Budapest, V., Hercegprímás u. 5.)
„A világjáró operaénekesnő, a szintén Kossuth-díjas Hot Jazz Band közreműködésével, ezúttal sajátos jazzes hangvételben mutatja meg fiatalságának meghatározó slágereit, musicalrészleteket, filmzenéket és a táncdalfesztiválok győztes dalait Gershwintől Fényes Szabolcsig, Karády Katalintól Marylin Monroe-n át Marlene Dietrichig, az Óz világslágerétől a My Fair Ladyn át a West Side Story-ig.
A koncerten felcsendül az Aria Hotel saját dizájner hangversenyzongorája, amely a hotel nyitása óta a Music Garden aulát ékesíti.”
Endrei Judittal
Korhatártalanul – Vendégem Rost Andrea operaénekes
2023. ápr. 19. Szentendre – Endrei Judit weboldala (YouTube)
(1:03:25 óra/perc)
„A csodálatos hangú Rost Andreával nagy élmény volt beszélgetni. Gazdag életútja bizonyság arra, bármilyen körülmények között lehet nagyot álmodni. És ő kislányként különleges életet álmodott meg magának, amit szorgalommal, kitartással, no és tehetségével meg is valósított, hiszen a világ legnagyobb operaházai boldogan látták vendégül a lírai szopránt. Mindenről beszélgettünk, gyermekkorról, a szolnoki nagyszülőkről, az első operai élményről, az elindulásról, a sikerekről, és természetesen arról is lelkesen mesélt, miért pályázott az Operaház főigazgatói szerepére.”
Ma 19:05-től a Kossuth Rádió Az este c. műsorában Rost Andreával beszélgetett Bogyay Katalin. Visszahallgatható a mediaklikk.hu oldalon
Az M5 csatornán láthatjuk ismét, ma este 20.00 – 21.25
Rost Andrea 30 éve az operaszínpadokon
Jubileumi gála - koncertfilm, 2019
A Művésznő 2019-ben ünnepelte pályafutásának 30., a milánói Scala-beli debütálásának 25. éves jubileumát. A jeles évfordulók alkalmából 2019. decemberben, a Budapest Kongresszusi Központban adott koncertet - Gildától Toscáig – az elmúlt három évtized szerepeiből. Közreműködik: Sándor Csaba operaénekes, a Miskolci Nemzeti Színház Zenekara. Vezényel: Káli Gábor Rendezte: Komlós András |
gyorgyplusz.hu - 2022.12.09. 14:15
A tegnap már lezajlott koncertről szól az alábbi közlemény:
Rost Andrea és a Győri Filharmonikus Zenekar koncertje
A mosonmagyaróvári Flesch Károly Kulturális Központban december 21-én 19 órától megtekinthető esten a művésznő partnere Brickner Szabolcs operaénekes lesz: mellettük a Rost Andrea Művészeti Alapítvány „Pályastart mesterkurzusának” növendéke, Antóni Norbert mutatkozik be.
„... [Mozart] olasz nyelvű remekművei, a Figaro lakodalma áriái és a Don Giovanni híres szerelmi kettőse után a 19. század végének verista szerzői, Mascagni és Leoncavallo kapnak szót, majd Bizet és Gounod, illetve Verdi és Puccini operarészletek állítják elénk a romantikus repertoár hősnőit. A szünet után a magyar operett nagymestere, Lehár Ferenc örökzöld melódiái csendülnek fel, míg Johann Strauss révén a program a császárvárosba is kikacsint. Az est végén a 20. század friss hangjait hallhatjuk – Gershwin, Kurt Weil, filmzene és musical egyaránt helyet kap a színes csokorban. „
Maros Gábor (és mások, akik nincsenek már köztünk: művészek, alkotók) emlékére belinkelem - ide is - az alábbi pompás kis operett televíziós filmváltozatát
A 2022. október 25-én, 75 éves korában elhunyt színművész-operaénekest november 17-én búcsúztatták el a Farkasréti temető Makovecz ravatalozójában.
Zenés TV Színház
Offenbach: Italománia, avagy operaest pezsgővel
Színes, magyar operettfilm (1988)
(55')
Szövegét és verseit M. De Saint-Rémy írta
Fordította: Romhányi Ágnes
Dramaturg: Ruitner Sándor
Zenei rendező: Fejes Cecília
Díszlettervező: Mátay Lívia
Jelmeztervező: Wieber Marianna
Vezető operatőr: Kocsis Sándor
Km. a Budapesti Multiszimfonietta és az MRT Énekkara (karigazgató: Sapszon Ferenc)
Vezényel: Sándor János
Rendező: Ferkai Tamás
Szereplők:
• Berczelly István (Choufleuri, gazdag polgár)
• Rost Andrea (Ernestine, a lánya)
• Maros Gábor (Oliver, fiatal zeneszerző)
• Korcsmáros Péter (Jean, az inas)
Offenbach német szövegkönyvre komponálta a „Salon Pitzelberger” c. művét (1855) , amelynek francia adaptációja a Monsieur Choufleuri restera chez lui című egyfelvonásosa. E későbbi változatnak a bemutatója már Párizsban volt 1861-ben.
Ezt a darabot fordította le Romhányi Ágnes a Magyar Televízió számára.
Párizsban Choufleuri polgár operaestet készít elő olasz énekesekkel. Leánya, Ernestine nemrég került ki az intézetből s máris szerelmes a szomszéd zeneszerzőbe, Oliverbe. Az olasz énekesek lemondják a fellépést, helyettük Oliver, Ernestine és édesapja ad koncertet óriási sikerrel. Chouffeuri polgár természetesen titokban szeretné tartani a csalást, de Oliver megzsarolja a papát, hogy felfedi a titkot, ha nem kapja feleségül Ernestine-t. Így a papa kénytelen beegyezni a házasságba.
Azért tart ilyen sok születésnapi koncertet, hogy hátha lesz, amit nem mond le...
Ekkora meglepetést!
Az OPERA közleménye szerint:
"Rost Andrea ma estére, az Erkel Színházba meghirdetett születésnapi koncertjét, a Művésznő megbetegedése miatt le kell mondanunk."
... és akkor ugyebár a születésnapját is lemondta = elhalasztotta pár évvel ;-) Na és ezzel az Erkel Színház meg is szűnt opera- és balettelőadások helyszíne lenni.
Egy órája mondta le Rost Andrea a mai koncertjét.
2022. október 9-én (vasárnap) 21:00 órától látható felvételről az M5 műsorán Giacomo Puccini Pillangókisasszony című operája Rost Andreával a címszerepben.
Rendező: Kerényi Miklós Gábor
Díszlettervező: Kentaur
Jelmeztervező: Vágvölgyi Ilona
A főbb szerepekben: Rost Andrea (Cso-Cso szan), László Boldizsár (Pinkerton), Ulbrich Andrea (Szuzuki), Zavaros Eszter (Kate), Fokanov Anatolij (Sharpless)
Közreműködik a Magyar Állami Operaház Zenekara és Énekkara (karigazgató: Csiki Gábor).
Vezényel: Pietro Rizzo
A felvétel 2019. május 25-én készült az Erkel Színházban.
Most kerek a világ – Születésnapi beszélgetés Rost Andreával
Nők Lapja – Koronczay Lilla - 2022. SZEPTEMBER 28.
"Kicsit bágyadt. Reggeli fáradtság, legyint, sóhajt egyet, kisöpör a homlokából egy kósza hajtincset, és újra felragyog a tekintete. Ott áll előttem a fiatal Gilda, Pamina és Pillangókisasszony. S meglepetésemre, a „kis Cini”, aki a 68-as Táncdalfesztivál számait fújja. Végre visszatalált önmagához – jelenti ki világhírű opera-énekesnőnk, aki hatvanadik születésnapját egy különleges hazai koncertkörúttal koronázza meg."
Remélem, Rost Andrea is olvassa ezeket az alanti bejegyzéseket...
Még hátravannak a következő Rost-koncertek ("lenszkij" bejegyzése, lásd 2111. sz.) A Magyar Nemzet tudósítója Debrecen után talán azokon is ott lesz?...
Veresegyház: 2022.08.13. https://mezesvolgyinyar.hu/events/rost-andrea-es-hot-jazz-band-zenekar/
Szeged: 2022.08.17. https://www.szegediszabadteri.hu/hu/page/show/rost-andrea-es-vendegei
Budapest: 2022.09.08. https://www.zsidokulturalisfesztival.hu/programok/budapest-klezmer-band (itt ugyan csak sztárvendég)
Budapest: 2022.10.15. https://andrearost.com/hu/naptar/2022-10-15T19_00_00/rost-andrea-es-vendegei-szuletesnapi-nagykoncert/ (erről többet egyelőre nem tudni)
Prága: 2022.10.21. (nincs adat)
Tokió: 2022.11.03. (nincs adat), de: https://andrearost.com/hu/naptar/2022-11-10T19_00_00/szuletesnapi-nagykoncert-tokioban/, ill. október-november turné Japánban a Varázsfuvolával
Pécs: 2022.11.25. https://www.pfz.hu/koncert/1630/szuletesnap
Ez a bulvár! Vagy nem? Ezért eszik nagykanállal, mert bármikor, bármilyen helyzetre alkalmazható! Nekem és még pár értelmes embernek meg a haja áll égnek tőle.
Én azért egy kicsit irigylem, mert ha megfeszülök, akkor sem tudnék ilyesmit írni, ráadásul folyamatosan, végtelenségig... :)
Vajon hol tanítják ezt a stílust? Általános iskolában. Oszlányi Gyöngyvér írásai nem mások, mint általános iskolai fogalmazások. Szépen kerekített mondatok, sok semmitmondó, de jól hangzó jelző ( sokoldalú és sokszínű, sármos, jó stílusú, utánozhatatlan), sablonos kifejezések tömege ( Az opera világa a lába előtt hevert, A halványzöld ruhakompozícióban istennőként ragyogott ,Nem csoda, hogy a viágon mindenhol ünneplik a tehetségét stb.).
És minden szép, és minden jó, és minden isteni, a hangok megállíthatatlanul szállnak a teliholdas éjszakában, mert hát ... a jó kislányoknak nem szabad rosszat írni másokról. A kifejezéseket meg, mert hát azt ismeri, úgy néz ki, romantikus lányregényekből veszi át.
A legviccesebb, hogy igazából egész hosszan tud úgy írni, hogy igazából semmiről sem ír. Csak jól hangzó kifejezések, amikbe bármilyen név beilleszthető, legyen az Rost Andrea, vagy Aida Garifullina. És praktikus is ez: nem kellenek önálló gondolatok, a cikket meg lehet már előre írni, aztán csak gyorsan az adott programmal kiegészíteni.
Rost Andrea nem "több, mint 38 alkalommal", hanem éppen annyiszor lépett fel a MET-ben. Azt eddig is tudtuk, hogy Héja Domonkos "világhírű" karmester, de az, hogy Sándor Csaba "nemzetközileg elismert" énekes, sajnálatos módon még MÁO honlapjáról sem olvasható ki, hacsak édes Erdélyünk vagy édes Magyarországunk nem számít "nemzetközinek". Azt is jó tudni, hogy a Toscához bel canto stílus szükségeltetik.
Én már bátortalanul jeleztem valami hasonlót Nemzeti .../5577-ben ..
Vagy már a koncert előtt megjelent ;-)
Azért el kell ismerni, hogy ez a cikk - a maga kategóriájában - egy valódi gyöngyszem, utolérhetetlen, egy igazi giccs-bravúr. Vajon hol tanítják ezt a stílust, mert ilyesmi nem jön magától, ebben van rendszer, forma, összeszedettség, tudatos építkezés. Ha ez az oktatás nyilvános, akkor én is szívesen beiratkoznék egy kurzusra. Addig is - okulásunkra - olvasgassuk Oszlányi Gyöngyvér további írásait.
Ráadásul ez a cikk még meg sem jelent, ha jól látom... :D
"...tiszta, szép hangerőt adott áriáinak, a drámai hatáshoz a szabad ég alatti koncert teliholdja is megkapó díszletként szolgált...."
Drága Búbánat, miért romboljuk a közízlést ilyen cikkek felmásolásával?
RA leginkább a lemondott előadásairól híres...
ROST ANDREA KEREK VILÁG CÍMŰ SZÜLETÉSNAPI KONCERTJÉVEL ÜNNEPELTE A KÖZÖNSÉGÉT
"Az áriákban hallható szívdobbanás"
Oszlányi Gyöngyvér – mno.hu – 2022.09.11.
Idézek a koncertbeszámolóból:
„A Debreceni Ünnepi Játékokon a Kossuth téri nagytemplom előtt, méltó környezetben lépett fel turnéja második állomásaként Rost Andrea operaénekesnő Héja Domonkos világhírű karmester, az Augsburgi Színház főzeneigazgatója vezényletében, a Miskolci Szimfonikus Zenekar közreműködésével. Az esten partnere volt a nemzetközileg is elismert fiatal basszbariton operaénekes Sándor Csaba, akinek a személyében egy sármos, jó stílusú és hangú előadót ismerhetett meg a közönség. Együttes játékukban igazi énekesi energiák lobbantották lángra a dallamokat, amit a hallgatóság ovációval és hosszan tartó tapssal jutalmazott.”
„A debreceni Kossuth-szobornál Rost Andrea egy önfeledt, énekesi tudásának legmagasabb szintjét könnyedén hozó, és a hangmagasság korlátait nem ismerő előadásmódjában feledhetetlen estet nyújtott a közönségének.”
„Az est második fele az operaáriáké volt, a szünet előtti első részben azonban Rost Andrea a Budapest Klezmer Band zenekar közreműködésével, zsidó dalok révén önfeledten éneklő kislánnyá változott. Egy komolyabb hangvételű, minden generációnak szóló jiddis dalban, amelynek a címe Donna, a gettó szörnyűséges történeteit adta elő úgy, hogy szinte belesajdult a hallgatók szíve. Az operaénekesnő egy esküvői ünnepre is elcsábította a közönséget, egy hatszáz fős lakodalomról szólt a klezmer nóta.”
"Sándor Csaba operaénekessel előadott duettjük közben még táncra is perdültek Lehár Ferenc zenéjére, a közönség tapskíséretében keringőztek a színpadon.
Bizet Carmenjében, Puccini Tosca-áriájában nemcsak a sebezhetőségét mutatta meg, hanem azt a határozott nőt is, aki, ha valamit akar, azt el is éri.
Szenvedélye a bel canto stílust követve tiszta, szép hangerőt adott áriáinak, a drámai hatáshoz a szabad ég alatti koncert teliholdja is megkapó díszletként szolgált. Kifejező árnyalatú énekhangja, megkérdőjelezhetetlen hangtechnikai mozgékonysága a magas hangok skáláján, az érzelmek erős kifejezése és meleg hangja utánozhatatlanná tette őt. Nem csoda, hogy mindenhol a világon ünneplik tehetségét.
Rost Andrea egyébként híres arról, hogy jól tud együttműködni a zenekarral, figyelve minden szólamot, a zene oltárán ünneplőbe öltözteti a hangokat, és szerényen adja tovább közönségének mindazon érzelmeket, melyektől a lélek megtelik szeretettel és a dallamok lágyan viszik tovább az életbe vetett hitet.”
Kimaradt:
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Aaugusztus 6.-án este 19.00 órakor a világhírű Rost Andrea az 5. Perkupai Operafesztivál színpadán”!!!!
Büszkeség! Boldogság! Hála!
(A belépés nincs jegyhez kötve, mindenkit szeretettel várunk. A megtisztelő adományokat a fesztivál kiadásaira fordítjuk!)
Hattyúdal??? Hahh! Min. főnixdal!
Kerek világ - Rost Andrea ünnepi évad. (A Papageno 2022. július-augusztusi számának 3. oldalán található egészoldalas hirdetése alapján.)
Kecskemét: 2022.07.25. https://kjk.kjmk.hu/esemeny/pannon-dalok-rost-andrea-szuletesnapi-koncertje/
Debrecen: 2022.08.10. https://www.koncert.hu/koncert/kerek-vilag---rost-andrea-szuletesnapi-galakoncert-augusztus10-76399
Veresegyház: 2022.08.13. https://mezesvolgyinyar.hu/events/rost-andrea-es-hot-jazz-band-zenekar/
Szeged: 2022.08.17. https://www.szegediszabadteri.hu/hu/page/show/rost-andrea-es-vendegei
Budapest: 2022.09.08. https://www.zsidokulturalisfesztival.hu/programok/budapest-klezmer-band (itt ugyan csak sztárvendég)
Budapest: 2022.10.15. https://andrearost.com/hu/naptar/2022-10-15T19_00_00/rost-andrea-es-vendegei-szuletesnapi-nagykoncert/ (erről többet egyelőre nem tudni)
Prága: 2022.10.21. (nincs adat)
Tokió: 2022.11.03. (nincs adat), de: https://andrearost.com/hu/naptar/2022-11-10T19_00_00/szuletesnapi-nagykoncert-tokioban/, ill. október-november turné Japánban a Varázsfuvolával
Pécs: 2022.11.25. https://www.pfz.hu/koncert/1630/szuletesnap
Ez valami hattyúdal, ugye?
Talán azt még el tudja énekelni!
Ezt biztos nem mondja le:
Magyar világsztár énekli a Himnuszt a Hungaroringen
A világszerte ismert szoprán, Rost Andrea fantasztikus felkérést kapott a hazai Forma-1-es futamon.
Olyan hangterjedelemmel,mint amivel a tanárnő énekelt aktív korában(ha nem tévedek a személyét illetően),nem is csoda,ha így vélekedett :))
A Boccanegra Ameliája nem nehéz szerep. Énektanárnőm azon néhány Verdi szopránszerep között sorolta fel, amit szerinte minden szopránnak el kell tudnia énekelni. Más kérdés egy új szereppel előjönni a művésznőnek pályájának mostani szakaszában.
Úgy emlékszem, amikor három éve a "tini" korú Cso-cso-szán szerepében láttam az akkor sem ifjú művésznőt, mégis illúziót keltő alakításával el tudta hitetni a karaktert, és az ilyen "szirupos" szerep még "jól is állt" neki. Egy Verdi- opera hősnője azonban már "kifoghat" és kifogott is rajta, hiszen Puccini világától merőben másféle megközelítést igényel az adott szerep - Amelia - interpretálása, ami Rost Andrea jelen hangi kvalitásait tekintve is, már a teljesítőképessége határán mozog.
Május elsején 21.00 órától az M5 csatorna leadja a Erkel Színházban 2019. május 25-én műsoron levő Puccini-opera felvételét:
A főbb szerepekben: Rost Andrea (Cso-Cso-szan), László Boldizsár (Pinkerton), Ulbrich Andrea (Szuzuki), Zavaros Eszter (Kate), Fokanov Anatolij (Sharpless)
Közreműködik a Magyar Állami Operaház Zenekara és Énekkara (karigazgató: Csiki Gábor).
Karmester: Pietro Rizzo
Nem énekelt a premieren, úgy olvastam, csak tegnap. Mert azt vette fel a tv, gondolom. Mirella Frenivel megvan lemezen, és a youtubeon a tv felvétel is látható, de én semmilyen küzdelmet nem hallottam vagy láttam. Igaz, egy kicsit fiatalabb volt, mint Rost Andrea. Hatvanhoz közel nem szoktak ilyen szerepet énekelni először.
Azt hiszem Rost Andrea művésznő valamiféle szereptévesztésben van, ha a Figyelő.hu megfelelően idézte alanti szavait:
„nagyon örülök neki, hogy parádés szereposztással – Placido Domingóval a premieren – játszhatom”
Szerintem nem Rost Andrea művésznőhöz hívták Placido Domingót, hanem talán fordítva.
Figyeljük meg, mennyire más lett volna a mondat értelme, ha a „szereposztás” szó után a „ban” ragot illeszti a művésznő!? Az ilyen „elszólásról”, ahogy mondani szokták, Freud már egy dolgozatot írt volna.
ROST ANDREA PLACIDO DOMINGÓVAL JÁTSZIK A PREMIEREN - INTERJÚ
FIGYELŐ.hu - 2022. április 4. 12:35:25
Sz. H.
Részlet az interjúból:
"Április 24-én mutatja be a Magyar Állami Operaház Verdi Simon Boccanegra című darabját, amelyben Ameliát alakítja. Amikor Önre gondol egy rendező egy konkrét szerep kapcsán, az visszajelzés arról is, hogy éppen milyennek látja a külvilág?
- Valószínű. Ez a szerep kifejezetten jókor jött, plusz nagyon örülök neki, hogy parádés szereposztással –Placido Domingóval a premieren – játszhatom a frissen felújított Operaházban. A hangom most érett meg arra az állapotra, amire ehhez a figurához szükség lesz. Ez egy drámai szerep, komoly mélységekkel, meg kell érte dolgozni. Sok korábbi felvételt meghallgattam, amelyekből kiderül, hogy például Mirella Freni, az olasz világklasszis szoprán, aki nagy példaképem, szintén megküzdött vele."
Mai interjú:
Részlet az interjúból:
„Mivel foglalatoskodott (a pandémia alatt)?
Rengeteget kertészkedtem, főztem, átálltam egy egészségesebb életmódra, vettem egy kis földet a Balatonon. Aranykalászos gazdaként mandulatermesztésbe kezdek. Szerencsére teljes harmóniában van az életem.”
"Húzd, ki tudja meddig húzhatod..."
Vicces, már minden évben van egy évfordulós koncertje.
Már csak erőlködik...
Ez a vegyesfelvágott csak arra jó, hogy minden műfaj rajongóját egyöntetűen elriassza. Operarajongóként nem fogok tánczenét és népdalok hallgatni egy órán keresztül, hogy utána 3-4 áriával kiszúrják a szemem.
Itt olvashatunk az augusztus 17-i koncert tervezett műsoráról.
Múlt heti (január 27.) hír a Szegedi Szabadtéri Játékok honlapján, én csak most vettem észre:
"Meghirdette újszegedi programját a Szegedi Szabadtéri Játékok[...]
Augusztus 17-én az örökifjú Rost Andrea születésnapi koncertje varázsolja el az újszegedi közönséget. A világhírű szoprán és vendégei “három tételben - három műfajban” töltik meg dallamokkal a ligetet, egy egyedi látványvilágú, nagyszabású koncert show-ban megcsillogtatva az elsősorban operadívaként ismert előadó sokszínűségét is.[...]"
Rost Andrea és a Kossuth-díj, mint DLA- PhD- stb. pótlék: ld. Társművészetek 2523..
Kedves Macskás, ebben a dokumentumban mindent megtudhatsz a Kossuth díjas bányászokról - csilléstől vájáron, frontmesteren át vezérigazgatóig -, akik nem is voltak kevesen.
Kedves macskás nem tudta.
De miért ez a magázódás?
Tudja kedves Macskás, volt ám Kossuth díjas bányász is, mégsem doktorurazták a tárnában.
Gondoltam, hogy valamiért csak kinevezi a Szegedi Egyetem ezt a nagyon-nagyon kedves művésznőt, aki énekelni is tudott egykor, még a Netrebko előtti időkben. Persze én us olvastam Búbánat belinkelt cikkét, hogy már csaknem két hónapja tanít, persze a Covid miatt biztosan nem viszi túlzásba, de tudjátok, hogy van ez, nem akartam hinni a szememnek, egészen addig, amíg a ti szátokból nem hallom az igazságot. De hát Zéta annyira nehezen nyögi ki, azt hittem, hogy már sohasem. A DLA pedig csak a csali volt, ahogyan a vadakat terelő juhász is. Na jóéjt, beveszem a lázcsillapítómat.:)
Miért nyilvánvaló Neked a több évtizedes oktatói gyakorlat? Netán fel tudsz néhány növendéket sorolni?