Rost Andrea nem "több, mint 38 alkalommal", hanem éppen annyiszor lépett fel a MET-ben. Azt eddig is tudtuk, hogy Héja Domonkos "világhírű" karmester, de az, hogy Sándor Csaba "nemzetközileg elismert" énekes, sajnálatos módon még MÁO honlapjáról sem olvasható ki, hacsak édes Erdélyünk vagy édes Magyarországunk nem számít "nemzetközinek". Azt is jó tudni, hogy a Toscához bel canto stílus szükségeltetik.
Én már bátortalanul jeleztem valami hasonlót Nemzeti .../5577-ben ..
Vagy már a koncert előtt megjelent ;-)
Azért el kell ismerni, hogy ez a cikk - a maga kategóriájában - egy valódi gyöngyszem, utolérhetetlen, egy igazi giccs-bravúr. Vajon hol tanítják ezt a stílust, mert ilyesmi nem jön magától, ebben van rendszer, forma, összeszedettség, tudatos építkezés. Ha ez az oktatás nyilvános, akkor én is szívesen beiratkoznék egy kurzusra. Addig is - okulásunkra - olvasgassuk Oszlányi Gyöngyvér további írásait.
Ráadásul ez a cikk még meg sem jelent, ha jól látom... :D
"...tiszta, szép hangerőt adott áriáinak, a drámai hatáshoz a szabad ég alatti koncert teliholdja is megkapó díszletként szolgált...."
Drága Búbánat, miért romboljuk a közízlést ilyen cikkek felmásolásával?
RA leginkább a lemondott előadásairól híres...
ROST ANDREA KEREK VILÁG CÍMŰ SZÜLETÉSNAPI KONCERTJÉVEL ÜNNEPELTE A KÖZÖNSÉGÉT
"Az áriákban hallható szívdobbanás"
Oszlányi Gyöngyvér – mno.hu – 2022.09.11.
Idézek a koncertbeszámolóból:
„A Debreceni Ünnepi Játékokon a Kossuth téri nagytemplom előtt, méltó környezetben lépett fel turnéja második állomásaként Rost Andrea operaénekesnő Héja Domonkos világhírű karmester, az Augsburgi Színház főzeneigazgatója vezényletében, a Miskolci Szimfonikus Zenekar közreműködésével. Az esten partnere volt a nemzetközileg is elismert fiatal basszbariton operaénekes Sándor Csaba, akinek a személyében egy sármos, jó stílusú és hangú előadót ismerhetett meg a közönség. Együttes játékukban igazi énekesi energiák lobbantották lángra a dallamokat, amit a hallgatóság ovációval és hosszan tartó tapssal jutalmazott.”
„A debreceni Kossuth-szobornál Rost Andrea egy önfeledt, énekesi tudásának legmagasabb szintjét könnyedén hozó, és a hangmagasság korlátait nem ismerő előadásmódjában feledhetetlen estet nyújtott a közönségének.”
„Az est második fele az operaáriáké volt, a szünet előtti első részben azonban Rost Andrea a Budapest Klezmer Band zenekar közreműködésével, zsidó dalok révén önfeledten éneklő kislánnyá változott. Egy komolyabb hangvételű, minden generációnak szóló jiddis dalban, amelynek a címe Donna, a gettó szörnyűséges történeteit adta elő úgy, hogy szinte belesajdult a hallgatók szíve. Az operaénekesnő egy esküvői ünnepre is elcsábította a közönséget, egy hatszáz fős lakodalomról szólt a klezmer nóta.”
"Sándor Csaba operaénekessel előadott duettjük közben még táncra is perdültek Lehár Ferenc zenéjére, a közönség tapskíséretében keringőztek a színpadon.
Bizet Carmenjében, Puccini Tosca-áriájában nemcsak a sebezhetőségét mutatta meg, hanem azt a határozott nőt is, aki, ha valamit akar, azt el is éri.
Szenvedélye a bel canto stílust követve tiszta, szép hangerőt adott áriáinak, a drámai hatáshoz a szabad ég alatti koncert teliholdja is megkapó díszletként szolgált. Kifejező árnyalatú énekhangja, megkérdőjelezhetetlen hangtechnikai mozgékonysága a magas hangok skáláján, az érzelmek erős kifejezése és meleg hangja utánozhatatlanná tette őt. Nem csoda, hogy mindenhol a világon ünneplik tehetségét.
Rost Andrea egyébként híres arról, hogy jól tud együttműködni a zenekarral, figyelve minden szólamot, a zene oltárán ünneplőbe öltözteti a hangokat, és szerényen adja tovább közönségének mindazon érzelmeket, melyektől a lélek megtelik szeretettel és a dallamok lágyan viszik tovább az életbe vetett hitet.”
Kimaradt:
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Aaugusztus 6.-án este 19.00 órakor a világhírű Rost Andrea az 5. Perkupai Operafesztivál színpadán”!!!!
Büszkeség! Boldogság! Hála!
(A belépés nincs jegyhez kötve, mindenkit szeretettel várunk. A megtisztelő adományokat a fesztivál kiadásaira fordítjuk!)
Hattyúdal??? Hahh! Min. főnixdal!
Kerek világ - Rost Andrea ünnepi évad. (A Papageno 2022. július-augusztusi számának 3. oldalán található egészoldalas hirdetése alapján.)
Kecskemét: 2022.07.25. https://kjk.kjmk.hu/esemeny/pannon-dalok-rost-andrea-szuletesnapi-koncertje/
Debrecen: 2022.08.10. https://www.koncert.hu/koncert/kerek-vilag---rost-andrea-szuletesnapi-galakoncert-augusztus10-76399
Veresegyház: 2022.08.13. https://mezesvolgyinyar.hu/events/rost-andrea-es-hot-jazz-band-zenekar/
Szeged: 2022.08.17. https://www.szegediszabadteri.hu/hu/page/show/rost-andrea-es-vendegei
Budapest: 2022.09.08. https://www.zsidokulturalisfesztival.hu/programok/budapest-klezmer-band (itt ugyan csak sztárvendég)
Budapest: 2022.10.15. https://andrearost.com/hu/naptar/2022-10-15T19_00_00/rost-andrea-es-vendegei-szuletesnapi-nagykoncert/ (erről többet egyelőre nem tudni)
Prága: 2022.10.21. (nincs adat)
Tokió: 2022.11.03. (nincs adat), de: https://andrearost.com/hu/naptar/2022-11-10T19_00_00/szuletesnapi-nagykoncert-tokioban/, ill. október-november turné Japánban a Varázsfuvolával
Pécs: 2022.11.25. https://www.pfz.hu/koncert/1630/szuletesnap
Ez valami hattyúdal, ugye?
Talán azt még el tudja énekelni!
Ezt biztos nem mondja le:
Magyar világsztár énekli a Himnuszt a Hungaroringen
A világszerte ismert szoprán, Rost Andrea fantasztikus felkérést kapott a hazai Forma-1-es futamon.
Olyan hangterjedelemmel,mint amivel a tanárnő énekelt aktív korában(ha nem tévedek a személyét illetően),nem is csoda,ha így vélekedett :))
A Boccanegra Ameliája nem nehéz szerep. Énektanárnőm azon néhány Verdi szopránszerep között sorolta fel, amit szerinte minden szopránnak el kell tudnia énekelni. Más kérdés egy új szereppel előjönni a művésznőnek pályájának mostani szakaszában.
Úgy emlékszem, amikor három éve a "tini" korú Cso-cso-szán szerepében láttam az akkor sem ifjú művésznőt, mégis illúziót keltő alakításával el tudta hitetni a karaktert, és az ilyen "szirupos" szerep még "jól is állt" neki. Egy Verdi- opera hősnője azonban már "kifoghat" és kifogott is rajta, hiszen Puccini világától merőben másféle megközelítést igényel az adott szerep - Amelia - interpretálása, ami Rost Andrea jelen hangi kvalitásait tekintve is, már a teljesítőképessége határán mozog.
Május elsején 21.00 órától az M5 csatorna leadja a Erkel Színházban 2019. május 25-én műsoron levő Puccini-opera felvételét:
A főbb szerepekben: Rost Andrea (Cso-Cso-szan), László Boldizsár (Pinkerton), Ulbrich Andrea (Szuzuki), Zavaros Eszter (Kate), Fokanov Anatolij (Sharpless)
Közreműködik a Magyar Állami Operaház Zenekara és Énekkara (karigazgató: Csiki Gábor).
Karmester: Pietro Rizzo
Nem énekelt a premieren, úgy olvastam, csak tegnap. Mert azt vette fel a tv, gondolom. Mirella Frenivel megvan lemezen, és a youtubeon a tv felvétel is látható, de én semmilyen küzdelmet nem hallottam vagy láttam. Igaz, egy kicsit fiatalabb volt, mint Rost Andrea. Hatvanhoz közel nem szoktak ilyen szerepet énekelni először.
Azt hiszem Rost Andrea művésznő valamiféle szereptévesztésben van, ha a Figyelő.hu megfelelően idézte alanti szavait:
„nagyon örülök neki, hogy parádés szereposztással – Placido Domingóval a premieren – játszhatom”
Szerintem nem Rost Andrea művésznőhöz hívták Placido Domingót, hanem talán fordítva.
Figyeljük meg, mennyire más lett volna a mondat értelme, ha a „szereposztás” szó után a „ban” ragot illeszti a művésznő!? Az ilyen „elszólásról”, ahogy mondani szokták, Freud már egy dolgozatot írt volna.
ROST ANDREA PLACIDO DOMINGÓVAL JÁTSZIK A PREMIEREN - INTERJÚ
FIGYELŐ.hu - 2022. április 4. 12:35:25
Sz. H.
Részlet az interjúból:
"Április 24-én mutatja be a Magyar Állami Operaház Verdi Simon Boccanegra című darabját, amelyben Ameliát alakítja. Amikor Önre gondol egy rendező egy konkrét szerep kapcsán, az visszajelzés arról is, hogy éppen milyennek látja a külvilág?
- Valószínű. Ez a szerep kifejezetten jókor jött, plusz nagyon örülök neki, hogy parádés szereposztással –Placido Domingóval a premieren – játszhatom a frissen felújított Operaházban. A hangom most érett meg arra az állapotra, amire ehhez a figurához szükség lesz. Ez egy drámai szerep, komoly mélységekkel, meg kell érte dolgozni. Sok korábbi felvételt meghallgattam, amelyekből kiderül, hogy például Mirella Freni, az olasz világklasszis szoprán, aki nagy példaképem, szintén megküzdött vele."
Mai interjú:
Részlet az interjúból:
„Mivel foglalatoskodott (a pandémia alatt)?
Rengeteget kertészkedtem, főztem, átálltam egy egészségesebb életmódra, vettem egy kis földet a Balatonon. Aranykalászos gazdaként mandulatermesztésbe kezdek. Szerencsére teljes harmóniában van az életem.”
"Húzd, ki tudja meddig húzhatod..."
Vicces, már minden évben van egy évfordulós koncertje.
Már csak erőlködik...
Ez a vegyesfelvágott csak arra jó, hogy minden műfaj rajongóját egyöntetűen elriassza. Operarajongóként nem fogok tánczenét és népdalok hallgatni egy órán keresztül, hogy utána 3-4 áriával kiszúrják a szemem.
Itt olvashatunk az augusztus 17-i koncert tervezett műsoráról.
Múlt heti (január 27.) hír a Szegedi Szabadtéri Játékok honlapján, én csak most vettem észre:
"Meghirdette újszegedi programját a Szegedi Szabadtéri Játékok[...]
Augusztus 17-én az örökifjú Rost Andrea születésnapi koncertje varázsolja el az újszegedi közönséget. A világhírű szoprán és vendégei “három tételben - három műfajban” töltik meg dallamokkal a ligetet, egy egyedi látványvilágú, nagyszabású koncert show-ban megcsillogtatva az elsősorban operadívaként ismert előadó sokszínűségét is.[...]"
Rost Andrea és a Kossuth-díj, mint DLA- PhD- stb. pótlék: ld. Társművészetek 2523..
Kedves Macskás, ebben a dokumentumban mindent megtudhatsz a Kossuth díjas bányászokról - csilléstől vájáron, frontmesteren át vezérigazgatóig -, akik nem is voltak kevesen.
Kedves macskás nem tudta.
De miért ez a magázódás?
Tudja kedves Macskás, volt ám Kossuth díjas bányász is, mégsem doktorurazták a tárnában.
Gondoltam, hogy valamiért csak kinevezi a Szegedi Egyetem ezt a nagyon-nagyon kedves művésznőt, aki énekelni is tudott egykor, még a Netrebko előtti időkben. Persze én us olvastam Búbánat belinkelt cikkét, hogy már csaknem két hónapja tanít, persze a Covid miatt biztosan nem viszi túlzásba, de tudjátok, hogy van ez, nem akartam hinni a szememnek, egészen addig, amíg a ti szátokból nem hallom az igazságot. De hát Zéta annyira nehezen nyögi ki, azt hittem, hogy már sohasem. A DLA pedig csak a csali volt, ahogyan a vadakat terelő juhász is. Na jóéjt, beveszem a lázcsillapítómat.:)
Miért nyilvánvaló Neked a több évtizedes oktatói gyakorlat? Netán fel tudsz néhány növendéket sorolni?
Mintha a Kossuth-díj automatikusan megfelelt volna egy időszakban a doktori fokozatnak.
" Abban viszont igazad van, hogy PhD-ja bárkinek lehet, pl. Vadakat terelő juhásznak, vagy tiszteletbeli csőgörénynek, csak éppen a munkájához nem tudná használni, de a falán akkor is jól mutatna, ha van fal, van szög és van kalapács."
Ezért kérdeztem.
Nem kötözködni akartam, csak árnyalni a képet. Sajnállak, ha így értelmezted a beírásomat.
Az előzőkhöz kapcsolva: Habilitált Mester Okleveléről sem tudni, hogy lenne Rost Andreának, pláne nem DLA-ról. És ha öt évig lehet még tanszékvezető úgy, hogy nincsenek meg neki ezek a szóbanforgó tudományos okiratok, valóban kissé sántít a Temesi Máriával való párhuzamba hozásom - a kinevezésének meghozatala és annak mostani dátuma kapcsán úgyszintén.
2003-ban még kicsit más volt a helyzet, mint most. De manapság már egy tanszékvezetői kinevezéshez ez a minimum, és aki egyetemen akar maradni oktatóként, az sokkal hamarabb, tulajdonképpen már a diplomaszerzést követően nekikezd DLA tanulmányainak. A DLA-képzés tudtommal 4 év. Én nem tudtam, hogy Rost művésznőnek nincsen DLA-ja, álmomban sem fordult ez meg, ha ez tényleg igaz, akkor nem is értem a kinevezését, még akkor sem, ha nyilvánvalóan több évtizedes oktatói gyakorlat van a háta mögött. Régebben egyetemi tanár 70 éves koráig lehetett valaki, de lehetséges, hogy ez azóta megváltozott.
Megjegyzem, hogy „Prof. Dr. Temesi Mária” 1997 óta a magánének tanszék vezetője a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karán. Kinevezésekor még nem volt sem „Prof.”, sem „Dr.” – csak 2003 -tól az, amikor megszerezte a DLA Mesterdoktori Oklevelet. Sőt, a Habilitált Mester Oklevelet is csak 2001-ben szerezte meg a BLFZE-n – a tanszékvezetői kinevezése után négy évvel.
Úgyhogy Rost Andrea annyiban késett meg ezekkel a tudományos fokozatokkal, hogy tanszékvezető csak 65 éves korig lehet valaki. Sietnie kell ezekkel, hiszen pár év és ő is eléri ezt a korhatárt...
/https://www.mariatemesi.com/enekmester/
Nekem van-e PhD-m? Hogy jön ez ide? Én leszek talán tanszékvezető a Szegedi Egyetem magánének szakán? Ha lehetséges, akkor ne személyeskedj, és ne kötözködj. Nézz utána, hogy mi kell ahhoz, hogy valaki egyetemen taníthasson, vagy tanszékvezető legyen. Volt egy kérdés, hogy hogyan lehet tanszékvezető Rost Andrea. Nem én tettem fel ezt a kérdést, hanem más, talán hozzá fordulj, ha ez a kérdés neked problémát jelent, Én erre a kérdésre válaszoltam azt, hogy úgy, hogy van DLA-ja. Ez egy korrekt válasz volt, bár engem ez a téma nemigen érdekel, miért is érdekelne, és nem is hoz lázba. Az egyetemen való tanításhoz doktori minősítés kell, függetlenül attól, hogy én szeretem-e Rost Andreát, vagy attól, hogyan énekelt fénykorában külföldön, vagy attól, hogyan énekelt és mit csinált egyébként itthon az elmúlt 10 évben. Csak kötözködsz a DLA-n, már isten tudja hányadik körben. Ez azért elég furcsa ahhoz képest, hogy általában csak számokat irkálsz. Természetesen nem vitatom az ehhez való jogodat, mert itt voltaképpen mindenki azt csinál, amit akar. További jó szórakozást.
Egyébként nem kell elmenni a koncertjére, előadására, de éppen eleget letett az asztalra. Ha szereted Rost Andreát, ha nem.
Neked van PhD-d?
Egyébként taníthatna PhD-vel is, de nézz utána!
Csókoltatlak.
Nagyszerű. Örülök, hogy vannak témák, amelyek annyira lázba hoznak, hogy írásra ragadtatod magadat. Még akkor is, ha ez - Rost Andrea viszonylatában - abszolút indifferens, mivel PhD-vel nem taníthatna, mert nem szakirányú lenne a doktori minősítése. Ha pedig valami más országban - pl. Kirgiziában, vagy Lappföldön - PhD-t szerzett volna, mint énekes, a szakmájában, akkor azt honosítania kellene, és máris DLA lenne belőle. Abban viszont igazad van, hogy PhD-ja bárkinek lehet, pl. Vadakat terelő juhásznak, vagy tiszteletbeli csőgörénynek, csak éppen a munkájához nem tudná használni, de a falán akkor is jól mutatna, ha van fal, van szög és van kalapács.
De hagyjuk? Csak leírtam, hogy lehet PhD-je is a művészeknek. Nem sokan vannak, de vannak, nem zenetudósok.
Hát, biztosan zenetörténész, vagy filozófiai doktor, esetleg atomfizikus. De hagyjuk. A lényeg, hogy addig sem énekel Budapesten. :)
A zenetörténészeknek PhD-je van például.
Vannak a múvészeti ágakkal is kapcsolható diszciplínák, és így lehet PhD-t szerezni. Igaz, hogy ez nem mindennapos, és jóval nehezebb dolga van annak a művésznek, aki inkább a bölcsészettudomány köréből választ.
Privátban szívesen válaszolok, ha van még kérdésed, vagy kétségeid.
Tudtommal ha valaki Magyarországon művészeti területen (zene, képzőművészet, iparművészet) szerez tudományos fokozatot, azt DLA-nak nevezik (Doctor Liberalium Artium), amely ugyanolyan minősítés, mint a PhD, amely minden más szakágban (pl. jogi, orvosi, közgazdász, stb) szerezhető. Tehát, ha Rost Andrea egyetemen tanít zenei tárgyat, akkor DLA-val kell rendelkeznie.
Igen, ez jogos felvetés, de ezt az utóbbi néhány évtized során több személy és több munkakör (funkcoó, stb) esetében símán fel lehetett volna vetni!
Ezen én is már egy ideje töprengek, mi van, mi lehet (ki lehet?) a háttérben... (nyilván megfelelő szükséges képzettség, képesség, tudás, tapasztalat, gyakorlat, szorgalom, önértékelés, ambíció, elismertség és ki tudja még mi minden...)
Megjegyzem,
a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának Magánének Tanszék vezetője: Bátori Éva opera-énekesnő - mesteroktató
A budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Énektanszék vezető tanára 2013 óta Meláth Andrea opera-énekesnő - mint egyetemi docens
Pécsi Tudományegyetem Zeneművészeti Intézet kar Magánének és zenekari Tanszékét Kocsár Balázs vezeti –adjunktus , míg Wiedemann Bernadett énektanár és Kovácsházi István óraadó tanár |
Érdekes, lejjebb olvashatjuk /2062. sorszám/ Rost Andrea "Mandiner" portálnak szeptember elején adott (akkor megjelent) interjúját, melyben nem említette tanszékvezetői megbizatását, csak annyit mondott, hogy tanítani fog Szegeden.
Idézek ebből az interjúból:
"- A tanítással nem kacérkodik?
- De, éppen most kezdek majd tanítani Szegeden. Úgy gondolom, fontos átadni azt a tudást, amit összeszedett az ember. Mint régen a céhlegények, akik külföldre költöztek pár évre, hogy kitanulják a mesterséget, majd felvértezve magukat tudással, hazatértek."
Ezek szerint Temesi Mária már tudta, Rost viszont vagy szerénykedett és azért nem tért ki erre, vagy nem tartotta ildomosnak előre vetíteni jövőbeni "magasabb" titulusát...
Vagy szeptember és október közepe között történt Rost felkérése/megbízása erre a tanszékvezetői pozícióra.