Bejelentkezés Regisztráció

Momus társalgó


5278 Cilike 2013-09-28 19:05:17
Én már évek óta nem voltam, mert az utolsó időben majdnem minden normális játékot kicseréltek valami hánytató, fejreállító, keresztbe-kasul rángató cuccra.

5277 tiramisu 2013-09-28 18:15:00 [Válasz erre: 5276 Búbánat 2013-09-28 13:22:16]
De kár! :-(

5276 Búbánat 2013-09-28 13:22:16
[url] Tovább-menet nincs! – 5 nap múlva végleg bezár a 175 éves Budapesti Vidámpark; Tovább-menet nincs! – végleg bezár a 175 éves Budapesti Vidámpark [/url] Kultúra.hu, 2013.09.26 „A két világháborút is átvészelt hajdani színes Vurstli – mutatványosok, bűvészek és szemfényvesztők szórakoztató központja - a 19. század eleje óta, míg a patinásabb Angol Park mintegy száz éve létezik. A kettő összevonásából született meg a mai Vidámpark, ahol a műemlék játékok – az Europa-Nostra díjas lovas Körhinta, Európa leghosszabb favázas Hullámvasútja – a Lizsé ékességeiként vonultak be a történelembe. A fővárosiak kedvelt szórakozóhelye, a mai Vidámpark 2013. szeptember 30-án végleg bezárja kapuit a nagyközönség előtt.

5275 Capriccio 2013-09-17 20:41:21
Betegség miatt eladó két darab földszinti jegy (2000-2000 forintért) Érdi Tamás és barátai MÜPÁban megrendezendő koncertjére. (2013. szeptember 19. csütörtök 19:30) Érdeklődni lehet: 70/265-4774 Érdi Tamás és barátai Koncert a KézenFogva Alapítvány húszéves születésnapja alkalmából 2013. szeptember 19. 19:30 - 22:00 Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem Brahms: Variációk egy magyar dalra, op. 21. No.2 Liszt: Velence és Nápoly Chopin: Asz-dúr polonéz, op. 53 Liszt: Funérailles Liszt: VI. magyar rapszódia Schumann: Esz-dúr zongoraötös, op. 44 Érdi Tamás - zongora Közreműködik: Grazioso Budapest Vonósnégyes (Balogh Ferenc, Detvay M. Marcella, Rudolf András, Botvay Károly) "A zongoraművész olyan közvetlen egyszerűséggel kezeli élete és pályafutása elidegeníthetetlen részeként a jótékonysági fellépéseket, amilyen magától értetődő természetességgel zongorázik." A Fidelio 2013. márciusi számában olvashattuk Érdi Tamásról ezt a találó megállapítást. A KézenFogva Alapítvány húszéves fennállása alkalmából kérte fel a kiváló pianistát, hogy együtt ünnepeljék a kerek évfordulót. Ő boldogan elfogadta a felkérést, és a Grazioso Budapest Vonósnégyes művészeivel szeretettel várja mindazokat, akik nemcsak a zene rajongói, hanem maguk is segíteni kívánnak a rászorulókon, és szeretnék megismerni az alapítvány munkáját. Rendező: KézenFogva Alapítvány, Művészetek Palotája

5274 zalbarna 2013-09-12 22:14:37 [Válasz erre: 5273 daunerni 2013-09-12 20:47:55]
Nem olvasol figyelmesen ...:) Nézd csak , mit írtam: " Ha pl rezgésszám szerint emelkedő sorba rakom a hangokat, az még nem alkotás. ( vagy, ha mégis az, akkor nem én vagyok az alkotó.) " Hát szted kire gondoltam, ha nem a teremtőre?

5273 daunerni 2013-09-12 20:47:55 [Válasz erre: 5272 zalbarna 2013-09-12 19:45:52]
És ha feltételezzük, hogy bizonyos hang-rezgéseket még nem Walter von Niemand rakott sorba, hanem még a teremtő? Vagy egészen egyszerűen csak ott van, mint az ormótlan márványtömbben a szobor? Biztos, hogy valaki személyi számmal rendelkező egyénnek kell létrehoznia, hogy te felismerhesd? :-)

5272 zalbarna 2013-09-12 19:45:52 [Válasz erre: 5271 zalbarna 2013-09-12 19:15:15]
És sztem a zene ebben a tág értelemben ( hangok rendezett csoportja ) még nem feltétlenül alkotás. Ha pl rezgésszám szerint emelkedő sorba rakom a hangokat, az még nem alkotás. ( vagy, ha mégis az, akkor nem én vagyok az alkotó.)

5271 zalbarna 2013-09-12 19:15:15 [Válasz erre: 5268 daunerni 2013-09-12 14:22:22]
" A zene a hangok rendezett csoportja " Ha ezeket a hangokat vki rendezi, akkor zene. ( más kérdés, milyen )

5270 zalbarna 2013-09-12 19:10:14 [Válasz erre: 5267 daunerni 2013-09-12 13:28:44]
De, az lehet. Viszont csak akkor lehet, ha .... Ugyanis: Az alkotásban van egy transzcendens mozzanat, aminek MEG KELL történnie ahhoz, hogy valami alkot ás legyen.

5269 daunerni 2013-09-12 14:28:12
És hadd tegyek hozzá még egy hasonlót, szerintem ez is gyönyörűséges: [url]http://www.whitevinyldesign.com/solarbeat/;solarbeat[/url]

5268 daunerni 2013-09-12 14:22:22
Ez például az egyik kedvencem, habár itt maguknak a szelet megszólaltató csöveknek az elkészítését is nevezhetjük alkotásnak. Hogy zene-e, ami így létrejön, persze lehet vita tárgya, de nekem nagyon-nagyon tetszik... [url]https://www.youtube.com/watch?v=LxKWcAPOHU0;singing-ringing tree[/url]

5267 daunerni 2013-09-12 13:28:44 [Válasz erre: 5264 zalbarna 2013-09-12 10:29:57]
Ez egy igen érdekes kérdés, és alapból igaz, hogy az alkotás elengedhetetlen része a zenének. Viszont mekkora szerepe van az alkotásban a befogadónak, az értő közönségnek. A művek igénybe kell vegyék azt az előképzettséget, készséget, érdeklődést stb. ami - végső soron magában a befogadó agyában - hozza létre a műalkotást. Nem lehet, hogy a te "villanyoszlop-zenéd" mindössze nagyobb teret hagy a befogadónak?

5266 zalbarna 2013-09-12 12:32:14 [Válasz erre: 5265 kugli 2013-09-12 12:24:26]
Jójó, de kinek a hasára ütök? :)

5265 kugli 2013-09-12 12:24:26 [Válasz erre: 5264 zalbarna 2013-09-12 10:29:57]
A negyedeket vagy nyolcadokat meg hasra ütés szerint megjelölöd. Én már "festettem" úgy, hogy a festék maradékokat egy papírra öntöttem...

5264 zalbarna 2013-09-12 10:29:57 [Válasz erre: 5263 eccerű 2013-09-12 08:57:43]
Tágabb értelemben zenének nevezzük a hangok rendezett csoportját. Én azt találtam ki, hogy a villanyoszlopok hosszát az utcánkban ( nagyon nem egyformák:) hertzesítem, 1cm = Hz és az így nyert hangokat kis papírokra írom, berakom mondjuk egy betonkeverőbe ( más is jó, csak keverjen ), aztán kiöntöm egy nagy papírra ( nem kell kottalap, sima csomagolópapír is jó )és a .....akkor felülről lefelé eljátszom.... vagy nem...

5263 eccerű 2013-09-12 08:57:43
[url]http://www.musicianswho.hu/cikkek.php?mailr_code=1439-41965c17451917d60efede3e51e940c0&cikkid=12318;globális felmelegedésből zene?[/url] Csak azt nem értem, hogy egy magát komolyzeneinek valló médiaforrás hogy nevezhet zenének valamit, ami nélkülözi az alkotóművészet lényegét. A zene az nem azt jelenti, hogy egy kupac meghatározható magasságú hang.

5262 Búbánat 2013-09-05 01:10:32
[url] http://www.pecsistop.hu/belfold/eladjak-az-egykori-balettintezetet/1176982/; Eladják az egykori Balettintézetet [/url] A Dessewffy és Dávid, valamint Társaik Ügyvédi Iroda keddi, MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a tulajdonos QPR Investimentos S.A. és a Zara Invest A.G., mint leendő tulajdonos szándéknyilatkozatot írt alá az Andrássy út 25. alatti épület tervezett adásvételével kapcsolatban. Mint írták, a Balettintézet Budapest egyik leghíresebb jelképe, ezért kiemelten fontosnak és közös érdeknek tartják a megfelelő hasznosítását. Az ügyvédi iroda jelezte: az adásvétel során az épület tulajdonosa nem feledkezik meg a Balettintézet jelentőségéről, annak történelmi, építészeti és műemléki értékéről, ezért olyan jól ismert befektetőt részesít előnyben, akinek a múltbéli tevékenysége a hotelfejlesztési szektorban biztosítja az épület megfelelő hasznosítását. Amennyiben a felek megkötik a végleges szerződést és az új tulajdonos birtokba veheti az épületet, akkor azt a Zara Invest AG felújítja és ötcsillagos szállodát alakít ki az épületben - olvasható a közleményben. /Forrás: MTI /

5261 Heiner Lajos 2013-09-04 08:51:25
Jobb híján ide másolom be a linkeket, figyelemre méltó írások. http://szinhaz.net/index.php?option=com_content&view=article&id=36747:operarendezes-operakritika&catid=84:2013-julius&Itemid=7 és http://szinhaz.net/index.php?option=com_content&view=article&id=36765:hogyan-jatsszunk-operat&catid=85:2013-augusztus&Itemid=7

5260 zalbarna 2013-09-03 18:45:14
[url]http://inforadio.hu/hir/belfold/hir-582943; Szuper a sztori...[/url] ( Különösen az utolsó bekezdés :)

5259 Capriccio 2013-08-29 07:45:24
Két jegyet szeretnék eladni 500-500 forintért a holnap (aug. 30.) esti Klebelsberg Kultúrkúriában megrendezendő Barocco Rustico-estre. Érdeklődni lehet privátban vagy az alábbi telefonszámon. Tel: 70/ 265-4774

5258 zalbarna 2013-08-25 15:59:43 [Válasz erre: 5256 virius 2013-08-25 14:35:50]
:)

5257 tiramisu 2013-08-25 15:36:44 [Válasz erre: 5256 virius 2013-08-25 14:35:50]
:-)

5256 virius 2013-08-25 14:35:50
Na amúgy a "román" jelző kihagyásáról két régebbi rádiós példa jut eszembe. 1992-ben az akkori rádióvezetés (mármint Csúcsék, mert Gombár fel volt függesztve) nem akarta Halottak napján (vagy Aradi vértanúk napján? már nem emlékszem pontosan) leadni Mozart Requiemjét, mondván, hogy "labanc" szerző. Ennél is cifrább eset volt 1967-ben. Jó előre be volt tervezve Händel oratóriuma, az "Izrael Egyiptomban"... Mit tesz Isten, előző napon robbant ki a hatnapos háború (izraeli csapatok benyomultak az Egyiptom felségterületének számító Sínai-félszigetre) és mert Izrael Állam az akkori kétpólusű világrend miatt halálos ellenség volt (a Szovjetunió a térségben az arabokat, elsősorban a szíreket és a palesztinokat támogatta), csupáncsak a darabcím miatt műsorváltozást kellett végrehajtani.

5255 IVA 2013-08-25 04:45:59 [Válasz erre: 5252 virius 2013-08-24 13:18:17]
Az én személyes veszteséglistám is hosszú, súlyos és helyreállíthatatlan, noha csak később születtem meg. Mégis eltörpül az esemény történelmi jelentőségének árnyékában. Valóban nem ide való téma, ezért csak halkan említem meg, hogy a Vörös Hadsereg 45 év múltán békésen elhagyta az országot, aminek örömére a Pa-Dö-Dő-lányok eldalolták a Bye, bye, Szását, Budapesten utcabált rendeztek. Akiktől 45 évvel korábban megszabadítottak bennünket, rommá bombázták Budapestet, valamennyi hidunkat a Dunába robbantották, és ez csak a XX. század nagy, véres tragédiájának látványos fináléja volt. Belegondolni is rémes, mi lett volna, ha nem jönnek a vörösök (zabrálni, trinken és tenni mind a többit, amit tudunk, amit tettek, sajnos), és még egy felvonásra telik ama finálé előtt.

5254 macskás 2013-08-24 18:18:04 [Válasz erre: 5250 tiramisu 2013-08-23 20:45:41]
Most is igazad van!

5253 virius 2013-08-24 13:20:23 [Válasz erre: 5250 tiramisu 2013-08-23 20:45:41]
Erről beszéltem az 5249-ben is. A világért sem akarnám visszacsempészni ise a politikai homokozót, de azt látni kell, hogy Basescu ugyanazt az ívet írja le, mint nemzettársai az I. és a II. vh. végén ellenünkben.

5252 virius 2013-08-24 13:18:17 [Válasz erre: 5251 IVA 2013-08-24 02:56:14]
Na én ezt éppen nem állítanám. Ükapám (akiről nicknevemet vettem) birtokára kb. fél év múlva értek el, ott is zabráltak rendesen. Unokanagybátyám nagynénje (aki szintén ott lakott) szavajárásával: "azok a betrunkene oroszok"... (a "trunk" szótagot jó németesen kihangsúlyozva...) :-)

5251 IVA 2013-08-24 02:56:14 [Válasz erre: 5249 virius 2013-08-23 16:35:47]
Én úgy gondolom, a Vörös Hadsereget a Jóisten vezérelte az országba. Ingyen viszont ő sem tesz semmit.

5250 tiramisu 2013-08-23 20:45:41 [Válasz erre: 5248 Cilike 2013-08-23 12:31:24]
Erről beszélek , hirtelenjében, butaságuk és műveletlenségük palástolására belekeverték a politikai színt, a műsor szervezői. Igen ostobaság volt. A sértegetés pedig kölcsönös és az erdélyi magyarok többsége szerint többet ártunk nekik , mint használunk,mert ők élnek ott és rajtuk csattan az ostor. Vice versa.

5249 virius 2013-08-23 16:35:47
Talán azért hagyták ki a "román" jelzőt, hogy visszavágjanak Basescunak, aki mostanában "Tusványost" be akarja tiltatni, holott már kétszer is a magyaroknak köszönheti államelnökké választatását. Dehát a románok már csak ilyen szélkakasok. Ez különösen ma, augusztus 23-án aktuális gondolat, amikor is 1944-ben ezen a napon árultak el minket a románok és segítették be a Vörös Hadsereget a Kárpátokon át. A többit tudjuk... :(

5248 Cilike 2013-08-23 12:31:24 [Válasz erre: 5246 tiramisu 2013-08-21 23:21:46]
Nem fogalmaztam pontosan: nem értek egyet azzal, hogy a Román táncokból kihagyták a romnán szót. Magam is játszottam zongorán Bartók román táncaiból, ezzel nincs is baj. Ostobaság volt. Viszont azzal érvelni is butaság, hogy megsértjük a románokat. Ők naponta sértik meg az ottani magyarokat, meg az itthoniakat is, tehát ezért írtam, hogy baromira nem érdekel, hogy megsértődnek, vagy nem.

5247 eccerű 2013-08-23 10:49:52
Ezt másutt találtam, igencsak a témába vág: „Ami pedig a politikai kiaknázást illeti… igen, ahol a politika kezdődik, ott megszűnik a művészet és a tudomány, megszűnik a jog és belátás.” 100 éve adták ki Bukarestben Bartók Béla Román népdalok (Cîntece poporale româneşti) című gyűjteményét. A gyűjtemény és a hozzá írt előszó egyértelművé tette a magyar és román népzene szoros kölcsönhatását, s azt is, hogy a népdalok „kereszteződése és visszakereszteződése” már évszázadok óta tart. Ezen álláspontjáért román és magyar nacionalisták is megtámadták Bartókot. A zeneszerző 1909 nyarán kezdte meg a román folklór gyűjtését. Egy évtized alatt 3500 román népdalt gyűjtött Erdélyben, s eközben megtanult románul is. A bihari román népzenéről például azt írta 1914-ben, hogy talán egész Magyarország területének „...legcsodálatosabb népzenéje, amely abszolút szempontból is oly elragadó, hogy Európa minden zenésze joggal csodálhatja”. Nem véletlen, hogy az élete folyamán általa közölt népdalok többsége román eredetű volt. „Úgy vágyakozom valami kis román ének vagy román beszéd után" – írta a gyűjtés lezárása után román barátjának, Ioan Buşiţiának, a belényesi líceum tanárának. Húsz évvel később, amikor az ultranacionalista politika mindkét országban beleszólt a népdalkutatásba is, tanulmányban fejtette ki gondolatait: „Tagadhatatlan, hogy a népdalkutatás, valamint általában minden népművészeti tanulmány megindulásának ösztökéjét a nemzeti érzés felébredésében kell keresnünk. A népköltési és népzenei kulturértékek felfedezése feltüzelte a nemzeti büszkeséget, s mivel összehasonlításra kezdetben semmiféle mód sem volt, minden nemzet fiai azt gondolták, hogy ilyenfajta kincsek birtoklása az ő egyedüli és legsajátabb kiváltságuk. Kisebb, különösen pedig politikailag elnyomott nemzetek ezekben a kincsekben bizonyos fokig vigasztalást találtak, öntudatuk megerősödött, megszilárdult; ezeknek az értékeknek tanulmányozásában és közzétételében alkalmas eszközük volt arra, hogy a nemzet műveltebb rétegének a nemzeti érzését, amely az elnyomatás következményeképpen nem egy ponton csorbát szenvedett, újra megerősítsék. Azonban nemsokára némi csalódás következett be. Bármily keveset törődtek is a szomszédos nemzetek ilyenféle értékeivel, mégis elkerülhetetlen volt, hogy néhanapján, akaratlanul is szemük ügyébe ne kerüljön a szomszédos nemzetek efféle kultúrkincseinek egy-egy darabja; és itt kezdődött a baj. A megsértett nemzeti érzésnek valamiképpen védekeznie kellett – megsértette az a tény, hogy a szomszédos nemzet is birtokában van annak a kincsnek, amelyet eddig őseredeti nemzeti vagyonnak tekintettek –, és azzal védekezett, hogy bejelentette igényét az elsőbbségre. Mivel azonban a szomszédos nemzetben ugyanilyen érzés és ugyanilyen világnézet uralkodott, ott sem engedtek abból a meggyőződésből, hogy övék az elsőbbség: civakodás, szócsatározás kezdődött és tart még napjainkban is. (...) Úgyszólván lehetetlenség, hogy a földkerekség néhány száz népe közül még a legkisebbnek is csupán őseredeti népdalanyaga legyen! Ha azután a kutatók kénytelenek a különféle népzenében jelentékenyebb kölcsönhatást, idegen hatást vagy idegen eredetet megállapítani, akkor bizony ezek a megállapítások e sok nép akárhányára nem lesznek valami kedvezők. Azt is meg kellene gondolni, hogy az ilyen „kedvezőtlen” megállapítások sem az alacsonyabbrendűség érzésére nem adnak okot, sem pedig arra nem alkalmasak, hogy politikailag kiaknázzák őket. Mert: ahol még él és virágzik a népdal a szó valódi értelmében, ott szó sem lehet meddő betű- és kottaszerinti átvételről, ott az átvett anyag többnyire mégiscsak megváltozik valamiképpen az új miliő következtében, mégiscsak kap valamilyen helyi, „nemzeti” jelleget, bárhonnan származik is. Ami pedig a politikai kiaknázást illeti… igen, ahol a politika kezdődik, ott megszűnik a művészet és a tudomány, megszűnik a jog és belátás. Ne is pazaroljunk tehát több szót olyan eshetőségek ecsetelésére, amelyek úgyis a népdalkutatás halálát jelentenék. (…) Nyomtatásban megjelent műveimben már régen megállapítottam, azaz véleményem szerint helytálló érvekkel bebizonyítottam, hogy egy aránylag kicsiny, az erdélyi székely-magyarokkal határos román terület népzenéje erős székely-magyar hatás alá került. (Ez a hatás az előttem ismeretes erdélyi román anyagnak körülbelül 25%-ára vonatkozik.) Ez a tény elegendő volt arra, hogy engem bizonyos román publicisták a legkíméletlenebbül megtámadjanak. A támadásokban nem is próbálkoztak ellenérvekkel: nyilván a románság elleni merényletnek tekintették azt az állítást, hogy az erdélyi román népzene negyedrészét a magyar népzene befolyásolta. A támadók még azzal is megvádoltak, hogy ezt a „merényletet” politikai okokból követtem el. Szerencsére nem mindenütt találkozik az ember ezzel a betegesen elfajult érzékenységgel. Munkáimban például megállapítottam, hogy a szlovák népzenei anyagnak körülbelül 20%-án magyar hatás mutatkozik. Megállapítottam azt is, hogy a magyar anyagnak mintegy 40%-a idegen, nagyrészt északi (vagyis morva-szlovák) hatást mutat. (…) Korunk világnézeti feszültségei, sajnos, előmozdítják az ilyen beteges egyoldalúságok elburjánzását, ahelyett, hogy a tárgyilagos szemléletnek engednének teret. Ha azonban a fentebb vázolt elfogultság tudományos vitákban egyre jobban elterpeszkedik, akkor vége a tudománynak. (...) Az eddig elmondottakból ez következik: ha a zenei folklór nagy hálával tartozott is a nacionalizmusnak, ma az ultranacionalizmus annyit árt neki, hogy ez a kár sokszorosan meghaladja amazt a hasznot. (...)” (Népdalkutatás és nacionalizmus, 1937)

5246 tiramisu 2013-08-21 23:21:46 [Válasz erre: 5244 Cilike 2013-08-21 18:17:29]
És ki nem s... le bennünket? - ..és ez jó?...

5245 zalbarna 2013-08-21 18:53:25 [Válasz erre: 5244 Cilike 2013-08-21 18:17:29]
Csak egy politikus lehet ilyen hülye....A bolygó hollandit A Hollandi-nak konferálja be, nehogy a bolygók megsértődjenek....az ész megáll.

5244 Cilike 2013-08-21 18:17:29
Őszintén szólva a sok dologból, ami miatt aggódni kell a mai világban. a legkevésbé engem az aggaszt, hogy jajistenemmegbántjukromániát. Ki nem ...ja le Romániát?

5243 eccerű 2013-08-20 22:52:51
Most komolyan, neked ebből tényleg ennyi jön át? Eljutunk oda, hogy valami buzgómócsing csinovnyik félreértelmezett nemzettudattól vezérelve, avagy pusztán műveletlenségből és félelemből Bartókot cenzúráz, a felettese még meg is magyarázza, hogy miért volt ez jól így, és akkor neked, mint zenét szerető magyar embernek annyi a véleményed, hogy a zindex ezen fog rágódni? Mert akkor legyél boldog: nem fog.

5242 unicornis 2013-08-20 20:48:00
ez most sokaknak gumicsont lesz. Talán még Romániában is a hátsó lábaira áll néhány "ún" sértett, és a Zindex és a többi hasonszőröek kezdik majd dörzsölni a kezüket. Kinek az érdeke... ?????

5241 eccerű 2013-08-20 17:55:15
Kíváncsian vártam, hogy mikor fog bekövetkezni valami hasonló. Csak annyit tudok mondani, hogy gratulálok, csak így tovább előre a lenini úton! (és azt is kíváncsian várom, hogy mikor fog felháborodottan tiltakozni Vásárhelyi Gábor...) Orbán beszéde előtt inkább kihagyták a román szót a Bartók-mű címéből Magyar zeneszerző művét kérte a székesfehérvári önkormányzat egy helyi vonószenekartól, amely augusztus 19-én, a kihelyezett kormányülés alkalmából léphetett fel. A zenekar Orbán Viktor beszéde előtt egy tízperces betéttel próbálta színesíteni az eseményt. „Éppen ezért elővettük Bartók Béla egy művét, a Román népi táncok címűt, gyakorlatilag az egyetlen olyat a szerző életművéből, amely vonósegyüttesre íródott és nem haladja meg egy amatőr zenekar képességeit” – írta egy olvasónk, aki a zenekarnak is tagja, habár hétfőn nem lépett fel. Beszámolója szerint viszont mielőtt felléptek volna a vonósok, a felkonferálásból „a »román« szó valahogy eltűnt, maradt tehát »Bartók Béla: Népi táncok«”. A zenekar emiatt kérdőre vonta az önkormányzat kulturális ügyekért felelős egyik tisztségviselőjét is, akitől azt a magyarázatot kapták, hogy „a városvezetés nem akarta vállalni egy esetlges diplomáciai botrány kirobbanását”, ezért csonkították meg önkényesen a mű címét. „Kíváncsi lennék, mit szólnának ehhez akár Bartók örökösei, akár a román diplomácia képviselői vagy egyszerűen bárki jó érzésű ember. A szakirodalom szerint a Bartók gyűjtötte több mint 8000 dallamból álló népzenei anyagból nagyjából 2000 a magyar, nagyjából ugyanennyi a román és szlovák dallam, a maradék pedig török és észak-afrikai arab. Lehetetlen (és fölösleges is) tehát elhallgatni, hogy Bartók legalább annyit tett a román és szlovák népzenéért is, mint a magyarért. Ennek ellenére keresve se találhatnánk »magyarabb« zeneszerzőt, mint Bartók Béla, aki a tegnapi események után minden bizonnyal forog a sírjában” – írta felháborodott olvasónk. Az Index az ügyben megkereste az önkormányzatot is, amelytől azt a választ kaptuk, hogy csak egy egyszerű bakiról van szó, a műsorvezető tévesztett. Cser-Palkovics András polgármester szerint nem volt tudatosság a cím megváltoztatása mögött, hiszen már korábban is nyilvános volt a műsor részletes programja. A műsorvezetővel „történt egyeztetés során arra jutottunk, hogy véletlen tévesztés történt, amikor nem a mű pontos címét konferálta fel, hanem azt mondta, hogy Bartók Béla magyar táncfeldolgozásait hallhatjuk – ami egyébként meg is felel a valóságnak, hiszen a történelmi Magyarország területéről származó táncokat dolgozott fel a zeneszerző. De úgy gondoljuk, hogy a kiadott program alapján mindenki tudhatta az elhangzó mű pontos címét, így ez nem befolyásolhatta a Hermann László Kamarazenekar műsorának minőségét és élvezhetőségét” – írta az önkormányzat. (index.hu)

5240 Búbánat 2013-08-16 23:50:20
Európa legrangosabb operaigazgatói tartanak kurzust Magyarországon Grund Forrás: MTI/MNO 2013. augusztus 16., péntek 14:57 A zenei intézmények feltörekvő új nemzedéke, az utánpótlás számára szervez az Opera Europa elnevezésű nemzetközi szervezet és az Armel Produkciós és Sajtóiroda ötnapos kurzust Balatonfüreden. Augusztus 21. és 25. között olyan kiemelkedő vezetők adják át tapasztalataikat, mint Gerard Mortier, a madridi Királyi Operaház főigazgatója, a Salzburgi Ünnepi Játékok korábbi intendánsa vagy Kasper Holten, a londoni Királyi Opera igazgatója. „Egy éve vetődött fel a nemzetközi kurzus szervezése. Tudtam, hogy egyedül kevésbé leszünk sikeresek, mintha az Opera Europa együttműködését kérjük. Annál is inkább, mert a szervezet áprilisi, bécsi közgyűlésén külön is kiemelték: ösztönözni kell a következő generációt, hogy megalapozott és sokrétű tudással induljon az első számú vezetői posztokért” – mondta el az Armel ügyvezetője, Havas Ágnes. A kurzuson a jelenlegi, már sokféle pozíciót betöltött szakemberek adják át tapasztalataikat. Inspirációt és speciális szakértelmet szerezhetnek a képzés résztvevői – ígéri Nicholas Payne, az Opera Europa igazgatója, hozzátéve: a balatonfüredi környezet koncentrált munkát tesz lehetővé. „Sokat gondolkoztunk azon, hogy mi legyen a kurzus célcsoportja, egészen kezdőknek hirdessük meg vagy olyan fiatal szakembereknek, akik már valamilyen felelős, másod- vagy középvezetői állást töltenek be. Az utóbbi mellett döntöttünk – részletezte Havas Ágnes. – A hallgatói létszámot 24-ben maximáltuk, végül két pótkérést is teljesítettünk, egyikük Emmanuel Trenque, az Opéra de Tours ének- és zenekarának igazgatója.” Így összesen 26-an vesznek részt a kurzuson, négy kis csoportban fognak dolgozni 14 kiemelkedő mentorral. A résztvevőkre komoly feladatok várnak, például el kell készíteniük egy operaház évadtervét, hozzá ki kell dolgozniuk a teljes megvalósíthatósági elképzelést. A nyitónap fő előadója Kasper Holten, aki Miért dolgozunk operaházban? Ambíciók és realitás címmel tart előadást. Másnap pénzügyi kérdések kerülnek terítékre: Philippe Agid, az Opéra de Paris korábbi igazgatóhelyettese és Thomas Lauriot dit Prévost, a Théatre du Chatelet adminisztratív és gazdasági igazgatója a pénzügyi, Tom Remlov, az oslói Norvég Opera és Balett intendánsa a humánerőforrásokról beszél. A következő nap a tervezéssel telik, jövő pénteken, augusztus 23-án a művészeti kérdésekről cserélnek eszmét. Serge Dorny, a Lyoni Opera főigazgatója például arról beszél majd, hogy miként lehet az avantgárd és a „közönségbarát” előadások között egyensúlyt találni. Szombaton a marketing- és a kommunikációs megoldásokat részletezik olyan kiváló szakember vezetésével, mint Gillian Brierley, a Glyndebourne Fesztivál kommunikációs és marketingigazgatója és Esther Lehoczky, az ARTE tévécsatorna vezetője. Vasárnap Marisa Vázquez-Shelly beszámol arról, hogyan alakította ki a madridi Királyi Opera szponzori körét. A kurzust Gerard Mortier zárja, aki arról fog előadást tartani, hogy a résztvevők a hallott szakmai és etikai kérdéseket miként hasznosítsák a gyakorlatban.

5239 virius 2013-08-16 18:49:05 [Válasz erre: 5235 Pál Tamás 2013-08-16 11:46:03]
Békés András 1974-es rendeyésében bizony Anna futott Giovanni elől és bezárta előtte a bejárati ajtót. A címszereplő meg lazán kisétált a díszletfal mellett...

5238 zalbarna 2013-08-16 18:07:05 [Válasz erre: 5237 macskás 2013-08-16 14:39:44]
Jó, ha tényleg kritikus, vagyis ha igazán, akkor magával is kritikus, és akkor semmi baj... De ha csak mondja, hogy kritikus és közben meg nem is, na akkor pont olyan, mint a mai magyar zenekritika....:)

5237 macskás 2013-08-16 14:39:44 [Válasz erre: 5235 Pál Tamás 2013-08-16 11:46:03]
Ó, van ott sok más egyéb is! De a lényeg az, hogy KRITIKUS írta (magáról is, hogy kritikus).

5236 tiramisu 2013-08-16 11:50:47 [Válasz erre: 5235 Pál Tamás 2013-08-16 11:46:03]
Futottak még- kategória....

5235 Pál Tamás 2013-08-16 11:46:03
A Crescendo Nyári Akadémia Don Giovanni előadásáról Maczkay Géza írt kritikát a Revizor portálon. írásának egyik mondata: " Vagyis már a címszereplő és a főhősnő (Donna Anna) első találkozásakor van egy kis plusz, mintha Anna csak annyira szaladna, hogy azért utol lehessen érni..." Apróság, de azért megemlítem, hogy nem Anna fut Don Giovanni elől, hanem fordítva...

5234 Haandel 2013-08-10 19:27:33
[url]http://index.hu/tudomany/2013/08/10/elo_a_halozsakot_itt_vannak_a_perseidak/;Elő a hálózsákot, itt vannak a Perseidák[/url] ;-)

5233 zalbarna 2013-08-10 13:56:50 [Válasz erre: 5232 virius 2013-08-10 11:28:49]
Csurkának sokan hátat fordítottak, és sajna ennek sztem ő volt az oka....a nyílt rasszizmustól nem kategorikusan elhatárolódni, ez maga volt az öngól...

5232 virius 2013-08-10 11:28:49 [Válasz erre: 5230 NagyFranz 2013-08-09 14:24:31]
Egyetértek. Mekkora "csurkista" volt őkelme 2000-ben! Aztán amikor 2002-ben többen hátat fordítottak Csurkának és a MIÉP-nek, elsőként ő fordított, s lám, túlélte Csurkát és a MIÉP-et is...

5231 NagyFranz 2013-08-09 14:27:06
Az egyiket kéretik törölni. (Lusta a szerver)

5230 NagyFranz 2013-08-09 14:24:31 [Válasz erre: 5228 virius 2013-08-09 13:13:26]

5229 NagyFranz 2013-08-09 14:23:49 [Válasz erre: 5228 virius 2013-08-09 13:13:26]
A csótányok viszont az atomcsapást is túlélik. lol





A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.