A Színház honlapján olvasható, hogy a Manon Lescaut-produkció október 18-ra és 19-re tervezett előadásai "technikai okok" miatt elmaradnak. Úgy érzem, sajnos, keresztet vethetünk erre a továbbjátszásra...
A Színház honlapján olvashatók a Pillangókisasszony és A varázsfuvola produkcióinak tervezett előadói.
Márok Tamás írása a tiszatajonline.hu oldalon a Szerelmi bájital múlt szombati előadásáról.
Hollósi Zsolt írása a szeged.hu oldalon a Szerelmi bájital szombat esti előadásáról.
Egy talán sorsszerű érdekesség, ami a szegedieknek se biztos, hogy eszébe jut: Vaszy Viktor 1979. március 12-én hunyt el (operapróba közben borult a karmesteri pulpitusra), vagyis pontosan a szegedi nagy árvíz (ahogyan Tömörkény írta: a Nagyvíz) százéves évfordulóján... (Igaz, a gátat a Tisza hajnali kettőkor törte át, reggelre már javában a belvárosban /is/ volt, ahogyan az akkor szegedi újságíró Mikszáth is megörökítette a már akkor is Széchenyi nevét viselő téren ma is álló Zsótér-ház ablakából, Vaszy pedig délelőtt halt meg.)
Múltidézés
Magyar Katolikus Rádió – „Dallamív”
Zenekari műhely - Lemezmúzem:
Bűvös vadász Szegeden 1959 – A 121 éve született Vaszy Viktor emlékére
Szerkesztő-műsorvezető: Magyar Kornél
Carl Maria von Weber: A bűvös vadász - részletek az előadás hangrögzített, digitalizált felvételéről (mintegy 33 percben)
Az adás visszahallgatható: ITT
Szegedi Nemzeti Szinház Ének- és Zenekara / Vezényel: Vaszy Viktor
OTP Bank Audio CD 1992 Stereo HUN 001
ORIGINALLY RECORDED in 1959 at the Szegedi Nemzeti Szinhaz
!!! This is a LIKE NEW DEDICATED COLLECTORS CD !!!
A bűvös vadász (részletek magyar nyelven) – 80 perc
Dalszöveg Szabó Miklós operaénekes műfordításában.
Actors / Szereplők:
Ottokár ....................................Sebestyén Sándor
Kuno........................................Horváth József
Agáta ......................................Moldován Stefánia
Annuska ..................................Berdál Valéria
Gáspár......................................Szalma Ferenc
Max .........................................Megyesi Pál
Egy remete . . . .........................Sinkó György
Kilián .......................................Szabadi István
Nyoszolyó lány ..........................Mére Ottilia
Samiel......................................Halmágyi Mihály
Ruitner Sándor írja ismertetőjében A bűvös vadász 1959. évi szegedi előadásának hangfelvételéről készült CD-kiadvány borítójának belső oldalán:
„A most megjelenő lemez, amelyről Weber operájának legszebb énekes részleteit hallhatjuk – túl az esztétikai élvezeten - , historikus értéket képvisel: bepillantást (pontosabban: ’behallgatást’) enged a Szegedi Nemzeti Színház operatársulatának egy olyan előadásába, amelynek kedvéért – 1959-ben – nagyon sok operabarát és kritikus zarándokolt le a tiszaparti városba. A Vaszy Viktor irányítása alatt működő, és azokban az években második fénykorát élő együttes nyújtotta zenei és drámai élmény nemcsak akkor és ott, a nézőtéren ülőket nyűgözte le, de ma is szinte ’átsüt’ a mikrofonok képezte akusztikus térbe… És ez a sugárzás képezi a lemez másik historikus értékét: 1959-ben ugyanis a Magyar Rádió meglehetősen kezdetleges (saját mérnökei és technikusai által ’szerkesztett’) technikai felszereltsége miatt, aligha vállalkozhatott egy ’kihelyezett stúdióban’ történő, a budapesti Bródy Sándor utcában rögzített produkcióhoz hasonlítható, azaz művészileg és technikailag összevethető felvételre…
A Bűvös vadász szegedi előadásának nagyszerűsége mégis egy ilyesfajta ’kaland’ vállalására késztette e sorok íróját, az anyag akkori rádiós rendezőjét. A körülményekről mindenképpen el kell mondanom, hogy a lelkesedés az egyébként egykedvű rádiósokat is magával sodorta: szinte ámulva néztük, ügyes kezek miként varázsolnak – különböző díszletelemek segítségével – a színpadból igazi stúdiót, az igazgatói irodából pedig technikai helyiséget… Nem beszélve arról, hogy a művészbejáró előtt álló rögzítő kocsiból kiszűrődő hangokra állandóan nyüzsgő tömeg figyelt… Az egy héten át tartó felvételeknek ezt a hangulatát talán azok is érzékelik, akiknek otthonába csak most jut el a Vaszy Viktor irányította ’zenés műhely’ egyik különleges szépségű ékszere. Az a pompás ötvösmunka, amelyben az idősebb, tapasztalt művészek rutinos produktumának mély tűzű-, és tehetséges, feltörekvő fiatalok lázas álmainak szinte fehéren izzó ékkövei, pompásan illeszkednek a fegyelmezett zenekari és énekkari hangzás önmagában is szépséges aranyfoglalatába.
Szegedi és a tiszaparti városból elszármazott művészek egyéni produkcióit már számtalan lemezfelvétel őrzi. Ami most megszólal, abban különbözik tőlük, hogy ez a csaknem 80 perc Szeged város kulturális történelméből egy emlékezetes zenei korszak teljes értékű, és ugyanakkor különleges csillogású tükre.”
(Ruitner Sándor)
Márok Tamás írása a tiszatajonline.hu oldalon a június 24-i Ajándékkoncertről.
Márok Tamás írása a tiszatajonline oldalon a magánének szakos hallgatók június 12-i operaestjéről.
Most már a Szabadtéri honlapján is olvasható a Szerelmi bájital produkció hivatalos tervezett szereposztása.
Beszámoló a szeged.hu oldalon a magánének szakos hallgatók tegnap esti szerepléséről.
Tegnap este adták át a Színházban az idei évad Dömötör-díjait. Tudósítás a szeged.hu oldalon
Évadzáró volt ma a Színházban. Tudósítások a Színház honalapján és a szeged.hu oldalon.
Interjú Dobszay Péter zeneigazgatóval első évada végén a papageno.hu oldalon
Az előzetes tervekkel ellentétben, rendezéssel kerül az Újszegedi Szabadtéri Színpadra a Szerelmi bájital. Részletek a szeged.hu oldal cikkében.
Nyáron az újszegedi szabadtérin lesz egy Szerelmi bájital, a Dóm téren a Szegedi Szimfonikusok ajádékkoncertjén pedig egy szerelmes Puccini est. Az énekesek még ott sem imertek. De Szegeden legalább lesz opera!
A Színház meghirdette a jövő évad produkcióit. Tudósítások a Színház honlapján és a szeged.hu oldalon.
Úgy tűnik, mégis lesz opera a Szabadtéri idei előadásai között. A Szabadtéri honlapja szerint az Újszegedi Szabadtéri Színpadon 2024. aug. 10-én a Szerelmi bájital kerül színre "előadásszerű koncert formájában". Az előadókról még nem olvasható konkrétum.
Márok Tamás írása A csengő/Rita produkcióról a tiszatajonline oldalon.
Hollósi Zsolt nem kedveli Máthé Beátát....
Hollósi Zsolt írása A csengő/Rita produkcióról a szeged.hu oldalon
Nem beszéltünk össze, de ismét egyetértek takatsa fórumtársunkkal (3383.). Hozzátehetem, hogy Pál Tamás 87. évében jár, s ehhöz képest aligha panaszkodhat szereplési lehetőségei miatt. Ha pedig emlékszünk arra, hogy amikor Vaszy Viktor nyugdíjba ment, s Pál Tamás vette át a helyét, saját maga utóbb elmondta, hogy egyszerűen nem hagyta Vaszyt szerepelni, hogy saját ill. az együttes átállását biztosítsa. Ha eltekintünk attól -nyilván szubjektív vélemények jöhetnek szóba-, hogy a kettő közül ki volt a jelentősebb, netán ki tett többet a szegedi zenei életért, akkor is most ide lehetne írni azt, hogy no comment...
Úgy gondolom, hogy erről talán Pál Tamást kellene megkérdezni, hogy megalázónak tartja-e ezt a munkát. Saját tapasztalatom, hogy az a munka sohasem értéktelen, és sohasem megalázó, amelyet az ember önként, örömmel és lelkesedéssel végez.
Felháborítónak tartom, hogy Pál Tamás neve, mint zenei asszisztens szerepel a Színhàz honlapján, a Rita operànàl, vagyis korrepetítor.....no komment...ezért nem is járok már ebbe a színházba többé.....
A Magyar Kultúra Napja alkalmából többek között Molnár László, a Szegedi Nemzeti Színház egykori operaigazgatója és első karmestere is kitüntetést kapott: a Szeged Kultúrájáért Díjat vehette át. Gratulálok!
Ibos Éva írása A mosoly országa-produkcióról a tiszatajonline oldalon.
Miért csodálkozol? Ott a végén a "támogatott tartalom" felirat.
Kondor Kata interjúja Dobszay Péterrel, a Színház zeneigazgatójával a fidelio.hu oldalon
Hollósi Zsolt írása A mosoly országa-produkció december 15-i, bemutató előadásáról a szeged.hu oldalon.
A december 15-i premier előtt közönségtalálkozó lesz december 12-én A mosoly országa-produkcióról.
Interjú a delmagyar.hu oldalon a Manont alakító Ferenczy Orsolyával és Máthé Beátával.
Tötös Rolandot én az Operabeavatókról ismerem, ahol rendszeresen szokott szerepelni. Nagyon szép hangú, tehetséges fiatal tenor, remekül játszik is. Nagy szerencse, hogy Szegeden énekel, ott talán nem teszik tönkre idő előtt a hangját!
Ez jó hír! Már kezdtem megijedni. Ugyanis a Színház honlapja szerint Tötös Roland idén már nem énekel a Manon Lescaut előadásain. Sőt, A mosoly országa produkció tervezett előadói közül is törölték. Balczó Péter neve szerepel az övé helyett, de a decemberi előadások dátumain mind Turpinszky Gippert Béla neve olvasható. Apropó, énekelt egyáltalán Turpinszky Gippert Béla ezen a hétvégén a Manonban?
Tötös Roland Manon Lescaut operájában váratlanul kétszer is színpadra lépett, és ebben a nehéz szerepben várakozáson felül teljesített. Bravúros éneklésével és mély karakterinterpretációjával kivételes teljesítményt nyújtott, kiemelve nemcsak zenei kiválóságát, hanem elhivatottságát és rugalmasságát is. Alig található olyan művész, aki hasonlóan kiválóan tudná leénekelni Des Grieux szerepét. Roland játéka méltán érdemli ki a közönség és a szakma elismerését. A Szegedi Nemzeti Színháznak szüksége van erre a fiúra, mint egy falat kenyérre.
Márok Tamás írása a tiszatajonline oldalon a Manon Lescaut-produkcióról.
Hollósi Zsolt írása a szeged.hu oldalon a Manon Lescaut-produkcióról
Tegnap megvolt a Manon Lescaut bemutatója. Szép előadás lett, a két fiatal főszereplő, Ferenczy Orsolya és Tötös Roland nagyon jól helytálltak. Ma bemutatkozik Máthé Beáta és Turpinszkly Gippert Béla is.
Október 10-én délután közönségtalálkozó lesz a készülő Manon Lescaut-produkcióhoz kapcsolódva.
A Színházban készülnek a Manon Lescaut-produkcióra.
Hollósi Zsolt írása a szeged.hu oldalon A kékszakállú herceg vára péntek esti produkciójáról.
Kezdetben volt a Szabadtéri...
Már nem, mert mindkét BB 70+ éve halott. A Mandarin még jogvédett, mivel Lengyel Menyhért 1973-ban (?) hunyt el.
Nem követem figyelemmel az illető komolyabb helyek általi mellőzöttsége miatti önkompenzációját működését. Aki elmegy oda, nyilván fogalma sincs ilyen hangszerkiosztási finomságokról.
Van az a pénz ... és van az a Zempléni Fesztivál. Lesz ám ott huncutság meg spórolás pl. Állatok farsangja egy (1) zongorán előadva..
Ez nem sért szerzői jogokat? Bartók Péter anno egy pár ütemnyi, állítólag akkor frissen fellelt Mandarin-ütemet sem engedélyezett beiktatni a darabba. Ehhez az izéhez képest az semmiség lett volna. Vajon mit szól ehhez a kétfős "zenekarhoz" takatsa fórumtársunk, aki erősen háborgott a pesti kamara-Pelléas miatt. Ehhez viszonyítva az egy valóságos monstre-zenekar volt.
Megér egy misét ez is, 0:40-nél: Hiába is sűűűűűt kint a nap?
A Szegedi Szabadtéri Játékok teljesen kommercializálódott. A "Lakodalmas rock istenei" c. szupergála mikor lesz?
A felvételen látható karmester személye, aki ezzel a magyar operairodalom legnagyobb remekét GYALÁZZA MEG, magáért beszél. Tisztességes zenész ilyet nem vállal el (AZÉRT SEM "FEL"!!!)
A kékszakállú herceg vára helyett Bluebeard’s Castle – jazz adaptation...?
"A nem mindennapi látványvilággal bíró produkcióban klasszikus értelemben vett díszlet helyett erős, a szerző által megfogalmazott jelrendszerekre épülő vizuális világ szolgálja és formálja egésszé a zene szövetét."
Zenekar helyett: "a szólisták zenei kíséretét egy férfi és egy női művész szólaltja meg, két hangszeren," azaz két zongorán.
Érdekes megjegyzést írt Csukáné Szerémy Andrea alpolgármester, MSZP - Párbeszéd, Szécsény
"Végre fogyasztható lett számomra a mű. Köszönöm, A kékszakállú remek lett ebben a hangszerelésben."
A hölgy dalgyűjteményéből néhány példa:
Elesett A Lúd A Jégen; Hopp Ide Tisztán; Duna Parton; Mormotás Fiú Dala; (érdemes figyelni a címek helyesírását).
EZ VALAMI ROSSZ TRÉFA?
Műsorváltozás a Szabadtérin: A varázsfuvola helyett A kékszakállú herceg vára