Bejelentkezés Regisztráció

Kimernya?


4168 Edmond Dantes 2021-07-23 11:49:02 [Válasz erre: 4166 Corvette 2021-07-23 11:30:37]

Reflektálok, de kizárólag arra, amit 1/1 vissza kell utasítanom, ezt: "én nem élek a mában, mert nem csak a komolyzene létezik a világon, és ezért te kötelességednek érzed, hogy nap mint nap téjékoztass minket a belpolitikai történésekkel kapcsolatban és interpretáld azokat". Azt írni, hogy én ezt állítottam, már nem csúsztatás: ez szimplán valótlanság. Senki ne merjen olyasmit a számba adni vagy az én állításomként interpretálni, amit én sosem írtam, állítottam! Pont.


4167 Corvette 2021-07-23 11:45:33 [Válasz erre: 4165 macskás 2021-07-23 10:33:16]

Hát akkor sürgőssen nézzed megfele! És legközelebb akkor fogalmazzál meg másokkal szemben elvárásokat, ha te magad teljesíteni tudod őket! 


4166 Corvette 2021-07-23 11:30:37 [Válasz erre: 4162 Edmond Dantes 2021-07-23 08:32:44]

A momus egy nap el fog tűnni. Keresed majd a nyitóoldalt és nem fogod megtalálni. Beírod a keresőbe, hogy Edmond Dantes, és semmit nem fog előhozni veled kapcsolatban. És akkor rájössz, hogy az elmúlt X év beírásai teljesen értelmetlenek voltak, mert egy szó nem maradt utánad a digitális szupersztrádán, és bárcsak inkább blogoltál volna, mert ott legalább te döntöd el, hogy mikor hagyod abba.

Hallhattad, anyagilag instabil az üzemeltetési háttér, új tagok már nem tudnak regisztrálni...Vagy igen? Szóval minden abba az irányba mutat, hogy a momus sorsa hamarosan végképp megpecsételődik. És te azon aggódsz, hogy a topikok tematikája nincs vasszigorral leszabályozva.

Ez a művi nyavalygásod nagyon visszatetsző. Hányszor kértem tőled, hogy ne használd a momust politikai homokozónak, mert ez egy nyíltan és vállaltan komolyzenei fórum, ahol kizárólag a zenéről kellene folyni a diskurzusnak? Sokszor. És mi volt rá mindig a válasz? Hogy én nem élek a mában, mert nem csak a komolyzene létezik a világon, és ezért te kötelességednek érzed, hogy nap mint nap téjékoztass minket a belpolitikai történésekkel kapcsolatban és interpretáld azokat.

Megnyugtatlak, a mában élek, és feltételezem, hogy a többi fórumtárs is elég felnőtt ahhoz, hogy magáénak érezze ezt az országot, és felelősségteljesen tudjon dönteni a saját és gyermekei jövőbeni sorsáról! Olyan jó volna, ha ez a fórum egyszer kitisztulna, és minden egyes bejegyzés a komolyzene ügyét szolgálná. Ha végre kizárólag arról szólhatna, ami eredendően a tematikája. Ha megmaradhatna nekünk, valódi komolyzene rajongóknak. 


4165 macskás 2021-07-23 10:33:16 [Válasz erre: 4157 Apika 2021-07-22 22:44:45]

Nem ugyanazon gyerek számára van három kerettanterv, csak egy gyerek számára kettő, kivéve az 1., 5., és 9. osztályt (szeptemberig).

2012-es NAT A és B kerettanterv, 2020-as módosított NAT (utóbbi a jelzett osztályoké).

A nemzetiségi és egyéb kerettanterveket nem néztem egyelőre.


4164 takatsa 2021-07-23 09:44:43

Én még hozzátenném ehhez, hogy Domenico Scarlatti és Francesco Cilea halálának mai évfordulóján örülök, hogy életművük a mai generációk széles körében is felelevenedik. 


4163 smaragd 2021-07-23 09:23:31 [Válasz erre: 4145 takatsa 2021-07-22 13:48:27]

A fórumos játék témájától eltérve, de az előzményhez még hozzáteszem, hogy Kemény Egon halálának mai évfordulóján örülök, hogy életműve a mai generációk széles körében is felelevenedik. A Dankó Rádió "Túl az Óperencián" és az "Az a szép" című műsora 2012 decembere óta "a magyar zene rádiója" szlogennel sok szép régi magyar népdal- és archív -nóta felvétellel is szórakoztatja hallgatóit.


4162 Edmond Dantes 2021-07-23 08:32:44 [Válasz erre: 4116 MarcoRosenthal 2021-07-20 20:09:52]

Kedves Marco, szerinted melyik topikba kellene áthelyezni a Kimernyához szorosabban kapcsolódó beírásokat? Esetleg a Régizene-topikba? Mert innen kiszorulni vagy minimum eltűnni látszanak-látszunk. Vagy talán szerencsésebb lenne ezt a topikot és a Játék-fórumot meghagyni annak, amire létrehozták. Ez a két fórum eddig nagyjából zárt = saját terepén tudott maradni és ez így van (volt?) rendjén.


4161 takatsa 2021-07-23 07:44:38 [Válasz erre: 4160 Corvette 2021-07-23 00:30:37]

Csak azért kérdeztem, mert az iskolai zenetanítás mégiscsak a népdalon alapul, és hogy ez az óriási népdalkincs nem ment veszendőbe, és a zenei alap nem a nóta és a műcigányzene lett, ez elsősorban Kodály és Bartók érdeme. Ha valaki kikerül az iskolából, akkor, ha mást nem, egy csomó népdalt megtanul. A feleségem szoptatáskor, etetéskor is népdalokat énekelt az aktuális csecsemőnknek, így nőttek fel.


4160 Corvette 2021-07-23 00:30:37 [Válasz erre: 4158 takatsa 2021-07-22 22:46:07]

A népdalt eliminálni? Csak mert nem szeretem Kodály és Bartók népzenei motívumokon alapuló műzenéit? Merész következtetés.


4159 MarcoRosenthal 2021-07-22 22:49:48 [Válasz erre: 4150 macskás 2021-07-22 17:44:52]

Tényleg bosszantó és siralmas a magyar nyelvtan és helyesírás ismeretének a hiánya nemcsak a fb-n, hanem az internet más részein is, még az újságíróknak a hír rovatokban olvasható online írásaiban is. Érthetetlen számomra, hogyan lehetséges, hogy ezek nem buktak meg az érettségin, vagy még előbb - ilyen pocsék helyesírási tudással. Ugyancsak érthetetlen, hogy szellemi munkakörben alkalmazzák az ilyeneket.


4158 takatsa 2021-07-22 22:46:07 [Válasz erre: 4155 Corvette 2021-07-22 21:20:16]

Akkor úgy gondolod, hogy a magyar népdalokat eliminálni kell a zeneoktatásból?

Mert itt elsősorban nem Kodályról, vagy Bartókról van szó, hanem a magyar népdalról, mint zenei alapról. Amúgy a Túrót eszik a cigány is népdal. Kodály népdalfeldolgozásait nem kell kötelezően szeretni, és pl. a két népdal Kodály feldolgozásában, nehezebb kórusmű ahhoz, hogy normális általános iskolában ezt énekelgessék a nebulók. Gratulálok a felvétel felkutatásáért. Andor Ilonka alulról kamerázva elég horrorisztikus. Ha rémálmaim lesznek, neked köszönhetem.

Azért egy kicsit vicces ezt a művet fikázni a momuson, miközben az ausztrál suhancok tökéletes magyarsággal éneklik. De ők biztosan nem olvassák a momust. :)


4157 Apika 2021-07-22 22:44:45 [Válasz erre: 4149 macskás 2021-07-22 17:42:04]

"MELYIK kerettantervet nézted? Ugyanis három van."

Elnézést kérek, csak kíváncsi volnék, konkrétan melyik 3 kerettantervre gondolsz? Egy időben ugyanazon gyerek számára három kerettanterv volna érvényben párhuzamosan? Akkor tehát lehet köztük válogatni?:

Esetleg a különböző iskolatípusok (pl. nemzetiségi, sajátos nevelési igényű tanulók) számára készült kerettantervekre gondoltál?


4156 MarcoRosenthal 2021-07-22 22:33:25 [Válasz erre: 4155 Corvette 2021-07-22 21:20:16]

Szerintem komoly zene. Ám tényleg mindegy, hogy egy-egy zenei alkotást a könnyű vagy komoly zenébe sorolnak-e az illetékesek. nem a beskatulyázáson múlik a zenei értéke. Daunerni is helyesen teszi, hogy néha olyan szerzők zenéjét adja kérdésnek, mint Lehár, Suppé, Anderson stb. Vagy Queen (orgona átíratban, de nyugodtan adhatta volna eredetiben is). Szerintem több ilyen kérdés kellene, és kortárs könnyűzenei kérdések is, de csakis olyanok, amik egyértelműen szépek és értékesek. Visszatérve a csend élvezetére, megkerestem a dal szövegét, szerintem az is komoly.


4155 Corvette 2021-07-22 21:20:16

A kicsikkel nem magyar szerzők műveit kell hallgattatni, hanem szimplán jó zenéket, függetlenül a szerző származásától és a korstílustól. A Túrót eszik a cigány mióta jó zene? Egy őszinte hang vagy érzés nincs benne. Műanyag az egész. Hogyan lett ez a kerettanterv része? Csak mert Kodály szerezte? Ez azért gyenge érv. Eric Whitacre Depeche Mode átiratát hallotta valaki? Mi ez? Könnyűzene? Komolyzene? Nem teljesen mindegy?

Zene.


4150 macskás 2021-07-22 17:44:52 [Válasz erre: 4148 Corvette 2021-07-22 15:46:07]

A matematikára, az irodalomra sem emlékeznek. A nyelvtan meg egyszerűen siralmas, csk nézz meg bejegyzéseket a fészbúkon.

A reformnak tényleg itt az ideje.


4149 macskás 2021-07-22 17:42:04 [Válasz erre: 4142 Corvette 2021-07-22 10:08:02]

Megint hályogkovács vagy.

MELYIK kerettantervet nézted? Ugyanis három van.

Egyébként szerintem nagyon helyes magyar szerzők műveit (általában népdalfeldolgozásokat) hallgattatni a kicsikkel.

Két zenét is belinkeltél korábban, hogy az mennyire tetszene a gyerekeknek. Hát nem tudom... Nem a művekkel van a gond, hanem a gyerekek nem igazán bírják  a régizenét, inkább a klasszikust vagy a romantikust.


4148 Corvette 2021-07-22 15:46:07 [Válasz erre: 4147 takatsa 2021-07-22 14:55:20]

Van pár húszas éveinek elején járó rokonom, értelmesek, roppant műveltek, és fogalmuk sincs a komolyzenéről. Mit komolyzenéről! Azt sem tudják, hogy 1990 előtt milyen könnyűzene létezett! Számukra az univerzum története akkor kezdődött el, amikor megszülettek, és úgy telt az alap- és középfokú zenei oktatásuk, hogy a végére nem emlékeztek semmire. Semmire. Úgy ment át rajtuk az a pár évnyi ének-zene, mint a gamma-sugárzás. Szal, lehet, hogy megérett a tanterv egy kis reformra. Úgy minden tekintetben.


4147 takatsa 2021-07-22 14:55:20 [Válasz erre: 4146 Corvette 2021-07-22 14:21:56]

MIndkét zenében ott rejlik a csoda és a szépség. A tanárnak/szülőnek az a feladata, hogy felnyissa a gyerek szemét erre a szépségre. 

Itt van a Mikrokozmosz I. 1-17). A zenén túl  külön érdekesek a kommentek, hogy mit tartanak a külföldiek Bartók MIkrokozmoszáról. Ebből csak egy véleményt másolnék ide:

Jorge Otolio
9 years ago
Thanks for sharing this! I bought the 1st volume in an Old Books' flea market in Spain, and it helped me so, so much in understanding music & improving my way of playing! A genius in music not only creates something worth being listened to, but can change our perception of the world. Undoubtedly, Bartók was a big genius.

Van-e reményünk ara, hogy mi is kicsit másképp lássuk a viilágot?


4146 Corvette 2021-07-22 14:21:56 [Válasz erre: 4145 takatsa 2021-07-22 13:48:27]

Nálunk Vivaldi hegemónia van. A lányom most éppen ezért rajong. Figyeld meg az idős fószer arcát! Beszédes.

Bartókot gyermekeknek? Egy ilyen Vivaldi után? Tegye mindenki a kezét a szívére és gondolkodjon el erősen azon, hogy helyesen cselekszik-e!


4145 takatsa 2021-07-22 13:48:27 [Válasz erre: 4144 Corvette 2021-07-22 13:36:42]

Ja, a gyerekeimnek is tetszett, zenészek lettek, zongoristák. És ne gúnyolódj "tudományos hozzászólással" és más dolgokkal, mert nemsokára végetér a Dankó rádión a Kemény Egon, és jönnek a fórumos barátaim, megvédenek engem és Bartókot. 


4144 Corvette 2021-07-22 13:36:42 [Válasz erre: 4143 takatsa 2021-07-22 11:57:25]

Mit tudtunk meg a bejegyzésedből? Azt, hogy a gyerekeid a mikrokozmoszon nőttek fel és neked ezek a művek tetszettek. Ez annyira pozitív! Megyek és gyorsan bontok egy pezsgőt. És a gyerekeid mit szóltak hozzá? Ők is ennyire lelkesek voltak? Mert én még nem találkoztam olyan nebulóval, aki csillogó szemmel beszélt volna ezekről  a darabokról, pedig jó sokáig köztük éltem a zeneiskolákban. Soha nem jöttek oda hozzám, hogy te figyelj, ezt hallgasd meg, hogy ez mekkora zene. Elkerült a szerencse. Ja. 

Kis kiegészítéssel élnék a "tudományos" hozzászólásoddal kapcsolatban. A Jánosi együttes előadása annyiban átirat, hogy a Bartók gyűjtötte fonográf tekercsen csak egy szóló hegedű és egy kontra hallható, nem pedig ez a banda, amely egyébként teljesen autentikus mind a hangszereivel, mind hangszerelésében és előadói gyakorlatában. Szóval eredetit hallunk. Egy hangot nem tettek arrébb vagy bele Jánosiék. Persze megtehették volna azt is, hogy csak ketten játsszák el ezt a rövid nótát, úgy, ahogyan a tekercsen is hallható, de a hagyományos népzenélés nem két hangszeres ezen a vidéken, vagyis nem meghamisították a hangzást, hanem rekonstruálták! Normál esetben így szólt anno a nóta.


4143 takatsa 2021-07-22 11:57:25 [Válasz erre: 4142 Corvette 2021-07-22 10:08:02]

Az én zongora-tanuló gyerekeim a mikrokozmoszon nőttek fel. Hosszú-hoszzú évekig ezeket hallgattam, és bátran kijelenthetem, egyik darab jobb, mint a másik. Persze nem kétséges, tehetség is kell a megszólaltatásukhoz.

Amit belinkeltél, az mindkettő átirat. A hegedű-zongora átiratot Székely Zoltán készítette 1925-ben, amit pedig eredetinek titulálsz, az is Bartók művéből készült, népi hangszereken előadva. Az eredeti Bartók mű zongorára készült, aztán Bartók saját maga zenekarra is átírta néhány év múlva. Aztán persze az is kérdés, hogy egy átiratot ki, és hogyan szólaltat meg, így többszörösen áttételes. Hogy milyen volt az eredeti - ahogyan Bartók hallotta, gyűjtötte -, azt ugyan ki tudja? Talán fennmaradt viaszhengeren, azt kellene meghallgatni. És nyilván ezt a dallamot sokfelé játszották, sokféleképpen.


4142 Corvette 2021-07-22 10:08:02

Ma rákerestem, hogy mi a kerettanterv ének-zenéből 1-4. osztályosok számára, és ami a zenehallgatást illeti, Kodály, Bartók, Bárdos hegemóniát látok, amelyet időnként megtör egy kis Csajkovszkij vagy Mozart. Bartókot nagyon sokáig csak akkor szerettem, ha a papírpénzről tekintett vissza rám. Ezeket a gyerekeknek szánt szánalmas zongoradarabjait soha nem tudtam megszeretni, zongora kötelezőn bojkottáltam az előadásukat. Itt meg zúdatják rájuk.

Azért az egy izgalmas pillanat volt, amikor kiderült, hogy Bartók mennyire rossz irányba vitte el a botostáncot.

Eredeti.

Átalakított.


4141 macskás 2021-07-22 00:13:29

4141


4140 Corvette 2021-07-21 21:55:57 [Válasz erre: 4139 macskás 2021-07-21 21:30:32]

Viszont ha betennének egy ilyet, vagy egy ilyet, akkor talán egy kicsit vonzóbbá válna a régizene témaköre. Is. Az egész csak akarat és szemléletmód kérdése.


4139 macskás 2021-07-21 21:30:32 [Válasz erre: 4113 Corvette 2021-07-20 19:51:17]

Ez éppen nincs a tantervben...


4138 Edmond Dantes 2021-07-21 21:12:54 [Válasz erre: 4137 Klára 2021-07-21 19:49:52]

Ellenkezőleg. Inkább rábeszélte ... már ha egyáltalán kellett. Van az a pénz...és ez nem pikírtkedés, ez realitás.


4137 Klára 2021-07-21 19:49:52 [Válasz erre: 4134 Corvette 2021-07-21 18:42:22]

Éppen ezért írtam, hogy ezt a fellépést nem kellett volna vállalnia. Gondolom, titkára vagy menedzsere neki is van, legalább az lebeszélhette volna.


4136 takatsa 2021-07-21 19:12:40 [Válasz erre: 4135 Heiner Lajos 2021-07-21 19:05:25]

Thomas Quasthoff


4135 Heiner Lajos 2021-07-21 19:05:25 [Válasz erre: 4134 Corvette 2021-07-21 18:42:22]

És fogyatékkal élve is lehet valaki kiváló énekes, ld. a Contergan-botrány egyik áldozatát, a nagyszerű baritont.


4134 Corvette 2021-07-21 18:42:22 [Válasz erre: 4133 Heiner Lajos 2021-07-21 18:02:47]

Ebben egyetértünk. Pont ezért írtam, amit írtam. Mert nem könnyű nekik. 


4133 Heiner Lajos 2021-07-21 18:02:47 [Válasz erre: 4132 Corvette 2021-07-21 17:03:55]

Nem szép dolog egy világtalan emberen élcelődni...


4132 Corvette 2021-07-21 17:03:55 [Válasz erre: 4131 Edmond Dantes 2021-07-21 14:51:51]

Csóri Bocelli! Nem ő tehet róla, hogy ennyire hátára kapta a hírnév. Gondolj bele! Akár csengettyűzhetne is.


4131 Edmond Dantes 2021-07-21 14:51:51 [Válasz erre: 4130 Klára 2021-07-21 12:53:33]

Egy nagy lufi azonban a földön maradt és az előtérben ... és még énekelt is ;-)


4130 Klára 2021-07-21 12:53:33 [Válasz erre: 4123 Edmond Dantes 2021-07-21 10:29:43]

Nem volt elég, hogy a lufik milyen szépen emelkedtek a háttérben? (ezt azért nem kellett volna!)


4129 Corvette 2021-07-21 12:53:07 [Válasz erre: 4127 takatsa 2021-07-21 12:19:32]

Ne tetézd! :)


4128 Klára 2021-07-21 12:47:37 [Válasz erre: 4116 MarcoRosenthal 2021-07-20 20:09:52]

Kétségkívül szépen játszik. A szoknya számomra mellékes. De minek a maszk? Én inkább fésűt és/vagy hajcsattot ajánlanék neki!


4127 takatsa 2021-07-21 12:19:32 [Válasz erre: 4126 Corvette 2021-07-21 12:01:44]

Ezt nem is tudtam, de én pontosan ezért járok ide: mindig tanulok valami újat. Most viszont egy szörnyű kérdés gyötör, de te biztosan erre is tudod a választ: lehet egy férfi leszbikus?


4126 Corvette 2021-07-21 12:01:44 [Válasz erre: 4125 takatsa 2021-07-21 11:34:45]

Pilinszky is szerette...


4125 takatsa 2021-07-21 11:34:45 [Válasz erre: 4113 Corvette 2021-07-20 19:51:17]

Megnéztem ezt a 18-as táblásat. Nekem legjobban a lágytojás tetszett benne. Az olyan realisztikus volt, mintha élne.


4124 Corvette 2021-07-21 11:28:31 [Válasz erre: 4120 Edmond Dantes 2021-07-21 08:51:47]

A fiatalok nem bánják, ha látják a folyamatosságot a múlt és a jelen között. Felsőfokú zenei képzésben csak a dalnak fél évet szentelnek zenetörténet órán. A dal a mai napig népszerű, és nem csak a szép molnárlány miatt ölheti magát egy ifjú a patakba, hanem a szép molnárfiúért is. Csak szólok. Hogy kinek mi tetszik, az az ő dolga. Ízlésről nem vitatkozom, bár megnézve a hivatkozott érzékenyítő dal eladási adatait, nagyon sokaknak tetszett. Lehet a téma miatt. Ezért írtam azt, hogy Csajkovszkij kapcsán akár összekötő zene is lehet. Csajkovszkij is meleg volt, és a 4. és 6. szimfónia konkrétan erről a problematikáról szól. Ha kell, akár le is vezetem. De szerintem erre nem lesz szükség.


4123 Edmond Dantes 2021-07-21 10:29:43 [Válasz erre: 4122 Heiner Lajos 2021-07-21 10:01:08]

Ja. Meg Andrea Bocellivel sem ... oszt' pár hete mégis ő énekelte, pár tízmillió embernek. Felemelő volt. (ti. a vérnyomást)


4122 Heiner Lajos 2021-07-21 10:01:08 [Válasz erre: 4121 Edmond Dantes 2021-07-21 08:55:51]

A Nessun dormat sem Paul Potts-szal kell hallgatni...


4121 Edmond Dantes 2021-07-21 08:55:51 [Válasz erre: 4119 Heiner Lajos 2021-07-21 07:00:22]

Az a duett kb. úgy devalválódott a csiricsáré interpretációk között/miatt, mint pl. a Nessun dorma és tsai.


4120 Edmond Dantes 2021-07-21 08:51:47 [Válasz erre: 4114 MarcoRosenthal 2021-07-20 20:00:30]

Lehet, hogy nyávogós, de a klip nagyon is "mai", megelőzte korát.. de vigyázat! Akik nem különösebben kedvelik a "szivárványos", "érzékeny/ítő" témájú darabokat, errefelé is akad/nak ilyen/ek, nemigen díjazzák majd ezt a dalt, még kevésbé, amiről a klip szól. Nem beszélve a homofób gyermekvédelmi törvény szigoráról.


4119 Heiner Lajos 2021-07-21 07:00:22 [Válasz erre: 4114 MarcoRosenthal 2021-07-20 20:00:30]

Söt, meg Rossini Macskaduettje is!


4118 daunerni 2021-07-21 00:04:24 [Válasz erre: 4116 MarcoRosenthal 2021-07-20 20:09:52]

A szoknya és maszk mellékes - én hallottam vele élőben a Dvorákot.

Hogy milyen ruhában volt, arra nem nagyon emlékszem, de amilyen Bachot játszott ráadásképp - az megmarad.


4117 Corvette 2021-07-20 20:43:58 [Válasz erre: 4116 MarcoRosenthal 2021-07-20 20:09:52]

Annyira szép a játéka, hogy 4 perc után lekapcsoltam. Figyelj, ha jó hegedülést akarsz hallani, akkor ezt játszd le!


4116 MarcoRosenthal 2021-07-20 20:09:52

Hogy tetszik a játékostársaknak Hilary Hahn szoknyája, amiben, és mellesleg maszkban, játssza Dvořák hegedűversenyét a frankfurtiakkal? (Költői kérdés, ne válaszoljon senki. Inkább csodáljuk a művésznő szép játékát!)


4115 Corvette 2021-07-20 20:06:47 [Válasz erre: 4114 MarcoRosenthal 2021-07-20 20:00:30]

Ne menj könnyűzenei producernek! Egy pillanat alatt felkopna az állad.  






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.