Bejelentkezés Regisztráció

Kimernya?


4114 MarcoRosenthal 2021-07-20 20:00:30 [Válasz erre: 4113 Corvette 2021-07-20 19:51:17]

Ennél a nyávogós zenénél szerintem sokkal jobb Durkó Altamirája vagy Horváth István 144 hangja is!


4113 Corvette 2021-07-20 19:51:17 [Válasz erre: 4112 macskás 2021-07-20 19:30:28]

Hát ilyet már nem fognak. Pedig jó zene. Egy Csajkovszkij negyedikhez vagy hatodikhoz tökéletes átkötés.


4112 macskás 2021-07-20 19:30:28 [Válasz erre: 4110 Corvette 2021-07-20 18:32:56]

Több tankönyvkiadónak is van lemezsorozata, de már régóta nincsenek ezek forgalomban. Inkább a youtube-ról mutatnak zenéket a tanárok.


4111 macskás 2021-07-20 19:28:40 [Válasz erre: 4110 Corvette 2021-07-20 18:32:56]

Mintha ez 3 lemezből állna, ez az utolsó a nyolcadikosok számára.


4110 Corvette 2021-07-20 18:32:56 [Válasz erre: 4109 MarcoRosenthal 2021-07-20 13:30:55]

Ezek 1984-es kiadású albumok? Egy normális ének-zene tanár nem szorul rá ilyen mankókra. Nem is gondolnám, hogy ezeket bármikor bárki előveszi és felteszi demonstrációs céllal. Ha mégis, akkor az illető nem ének-zene tanár.


4109 MarcoRosenthal 2021-07-20 13:30:55 [Válasz erre: 4106 Corvette 2021-07-19 19:43:17]

Ott tényleg nemaz van, amit gondoltam. Nem tudom, mit rontottam el. Ez jó már remélem:https://www.youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_mGSpcFqG9lkcqw1b7feM3J8I3eKBu9iZI


4108 Corvette 2021-07-19 21:52:55 [Válasz erre: 4107 Edmond Dantes 2021-07-19 21:11:40]

De aggódsz értük!


4107 Edmond Dantes 2021-07-19 21:11:40

4105 Ez a lista még a lefutott ún. Kodály-módszer terméke? Úgy is néz ki. Erről ennyit. "Tőlünk nyugatra ilyeneket is hallgatnak a finom úri népek." Aha. 14 évesen. Vagy 8. Aztán nagyon szeretni fogják a kl. zenét. 


4106 Corvette 2021-07-19 19:43:17 [Válasz erre: 4105 MarcoRosenthal 2021-07-19 19:12:19]

Rákantittottam a linkre, és az nem oda navigált, ahová szeretted volna. Pedig érdekes volna átnézni, hogy napjainkban mivel gyötrik a harmadikosokat. Engem harmadikban majdnem megvágtak ének-zenéből.  .


4105 MarcoRosenthal 2021-07-19 19:12:19 [Válasz erre: 4100 daunerni 2021-07-19 14:45:59]

Innen meghallgatható az összeállítás teljes zenei anyaga: Ált. Isk. III.

(Kodály, Bárdos, Bartók, Horváth István, Petrovics, Szokolay, Kurtág, Durkó, Balassa. - Ezek a zenék már nem fognak kifogni rajtunk. A 144 hang c. művet biztos meg fogjuk még kapni kérdésként.)

Az I. sorozat csuvas, mordvin népzenét, aztán Vivaldi, Bach, Handel, Haydn, Mozart, Beethoven, Brahms, Dvořák műveket, a II. sorozat Debussy, Gershwin, Honegger, Stravinsky, Prokofjev, Hacsaturján, Tárrega, Britten, Penderecki műveket ajánl az általános iskolásoknak.


4104 Corvette 2021-07-19 16:55:27 [Válasz erre: 4103 Edmond Dantes 2021-07-19 15:56:28]

Hogy mi ez? Kortárs zene. Tőlünk nyugatra ilyeneket is hallgatnak a finom úri népek. Számukra ez teljesen természetes és magától értetődő dolog. Akár a lélegzetvétel, vagy az evőeszközökkel történő étkezés.


4103 Edmond Dantes 2021-07-19 15:56:28 [Válasz erre: 4100 daunerni 2021-07-19 14:45:59]

Ezért volt szinte megfejthetetlen = mert Durkó nincs a zenei köztudatban, noha a Durkó-Zsoldos-Devich-család számos tagja ismert. Másrészt nem túl régen -emlékszem- volt pl. megfejthető Lysistraté és biztosan volt Szokolay, sőt Szöllősy is (talán a születésnapján?). Itt semmi fogódzó nem volt. Utólag megtaláltam a darabot Pándy M. Hangversenykalauzában, de egy -pláne magyar-  kórusos művet a "Zenekari művek"-kötetben nyilván nem keres az ember.

Arról tényleg érdemes lenne elmélkedni, miért szerepel ez a mű az ált. isk. meghallgatásra javasolt mű-gyűjteményben. Elképzelni sem tudom, hogyan fogadja egy <14 éves gyerek, kezdve onnan, hogy jó eséllyel Altamiráról sem hallott még, nem beszélve a mű hangzásvilágáról. Te, mint muzsikus vajon hogyan magyaráznád el a nebulóknak, hogy "ez mi ez"?


4102 Edmond Dantes 2021-07-19 15:43:42 [Válasz erre: 4099 MarcoRosenthal 2021-07-19 14:07:42]

Ilyen volt pl. a "csörömpölős" Tormis-kórusmű, azt nekem volt szerencsém (fel)ismerni egy nem sokkal korábban hallott koncert alapján. Csak a címét kellett visszakeresnem, összetéveszthetetlen.


4101 daunerni 2021-07-19 14:54:11 [Válasz erre: 4100 daunerni 2021-07-19 14:45:59]

Érdemes ezt a listát megnézni:

Berlini Filharmonikusok Digitális Koncertterem

Durkó, Petrovics, vagy Szokolay mű egyáltalán nem szerepel a jegyzékben, de például Kurtág 5, Ligeti pedig 12 alkalommal volt műsoron!


4100 daunerni 2021-07-19 14:45:59 [Válasz erre: 4099 MarcoRosenthal 2021-07-19 14:07:42]

Azért járt a fejemben a darab - egyszer hosszabban is érdemes lenne róla beszélgetni - mert a mű változatlanul szerepel az általános iskolák ének tantárgyához mellékelt meghallgatásra javasolt mű-gyűjteményben.

Ez persze egyáltalán nem baj, de az már érdekes, hogy nem több, mint harminc-negyven éve, ha valaki megkérdezte, hogy kik a huszadik század második felének legjelentősebb magyar szerzői, akkor egészen biztosan ez a három név szerepelt volna a listákon: Durkó Zsolt, Petrovics Emil, Szokolay Sándor...

Szokolayt néha még játsszák, de Durkót és Petrovicsot gyakorlatilag soha. Ma ugyenerre a kérdésre biztosan egészen más névsort kapnánk.


4099 MarcoRosenthal 2021-07-19 14:07:42 [Válasz erre: 4098 Edmond Dantes 2021-07-19 14:02:24]

Erre csak az tudott válaszolni, aki ismerte a művet. Mások számára kitalálhatatlan.


4098 Edmond Dantes 2021-07-19 14:02:24

Ha múlt héten a Játékban a Sass Sylvia-feladvány 0/8-hoz azt írtam: "fekete nap", akkor a hétvégi zenének és megfejtésének is "kijár" ugyanez :-) és :-(

A rossz választ, ami egy, a keresésből kifelejtett zeneszerzőre szóló cím nélküli (rossz) tipp volt, én küldtem be last minute, a becsületes megtaláló = helyes megfejtő fórumtársnak pedig gratula, sajnos nem Altamirából.


4097 daunerni 2021-07-12 23:20:10 [Válasz erre: 4096 -zéta- 2021-07-12 23:15:08]

Nagyon szépen köszönöm!

Én pedig ezt találtam: MTVA Archívum


4096 -zéta- 2021-07-12 23:15:08 [Válasz erre: 4095 daunerni 2021-07-12 22:54:28]

Zeneakadémia

(1973.09.28. 19:30)

 

A Magyar Állami Hangversenyzenekar koncertje

 

  1. Copland, Aaron: Fanfare for the common man Magyar Állami Hangversenyzenekar (vez. Copland, Aaron)

  2. Ives, Charles: Decoration day Magyar Állami Hangversenyzenekar (vez. Copland, Aaron)

  3. Kadosa Pál: Szerenád, op. 65 Magyar Állami Hangversenyzenekar (vez. Copland, Aaron)

  4. Harris, Roy: 3. szimfónia Magyar Állami Hangversenyzenekar (vez. Copland, Aaron)

  5. Copland, Aaron: Klarinétverseny Magyar Állami Hangversenyzenekar (vez. Copland, Aaron)

km. Horváth László (klarinét)

  6. Copland, Aaron: Billy the kid - balettszvit Magyar Állami Hangversenyzenekar (vez. Copland, Aaron)

 

 


4095 daunerni 2021-07-12 22:54:28

Kedves Barátaim!

A hétvégi feladat ismét nagyon nehéznek bizonyult, de remélem annak is tetszett a darab, aki nem ismerte fel. Ezek, mármint Aaron Copland darabjai nekem elég régóta megvannak, de igazából most jöttem rá (amíg megfelelő felvételt kerestem, elég sokat meghallgattam), hogy mennyire gazdag, epikus és kifejező ez a zene.

Jó lenne, ha tudna valaki segíteni...
Majdnem biztos, hogy 1974-ben esetleg 73 végén volt az a koncert a Zeneakadémián ahol Copland vezényelte a saját darabjait.
Én úgy 14 évesen ott voltam - de akkor még elég keveset értettem belőle, hogy tisztán emlékezhessek, például  a közreműködő zenekarra, vagy hogy pontosan mely darabokat játszották (úgy rémlik a "Rodeo" volt.)
Sajnos az Interneten se találok erről semmit...


4094 tibka1 2021-07-09 16:41:51

Kööszönöm szépen a kimernyás méltányossági pontot. :-)


4093 Pósa 2021-07-09 12:02:38

Kedves Daunerni! Nem kaptunk ma délben új zenei rejtvényt. Légy szíves adjál fel egyet! Köszönettel: Pósa.


4092 Edmond Dantes 2021-07-05 19:47:29 [Válasz erre: 4091 MarcoRosenthal 2021-07-05 16:50:32]

Ah, tehát olyan zenét kaptunk, aminek szövege nincs az "alap"librettóban? Legalább már tudom, miért nem találtam az "én" librettómban egyetlen szót sem, amit pár meghallgatással úgy-ahogy felismerni véltem a bejátszásban. Végülis egy ilyen közismert operából logikus, hogy a kimaradó részlet legyen a feladvány :-/


4091 MarcoRosenthal 2021-07-05 16:50:32

Vajon miért maradt ki ez a - szerintem legszebb - rész Janáček operájából? A szöveg alapján a kimaradó részt is tartalmazó librettót (halványabb írással) itt (117-123), a kérdés zenéjét pedig itt (Janáček: Unknown I. lemez 15.) lehet megtalálni. (Ha esetleg mást is érdekel.) Azt, hogy a lemezről a 15. - innen vettem.


4090 MarcoRosenthal 2021-07-05 11:19:51 [Válasz erre: 4089 daunerni 2021-07-01 23:51:42]

Köszönettel elfogadom.


4089 daunerni 2021-07-01 23:51:42 [Válasz erre: 4088 MarcoRosenthal 2021-07-01 18:57:55]

De egy kávéra meghívhatlak? :-)


4088 MarcoRosenthal 2021-07-01 18:57:55 [Válasz erre: 4087 daunerni 2021-07-01 16:06:37]

Köszönet a kérdésekben kapott szép zenékért. Gratulálok a 20-21 pontot elért dobogós helyezetteknek. Köszönet Fortuna istennőnek is a számomra kedvező sorsolásért, ám mivel nem a nyereményért játszom, hanem tanulás és szórakozás céljából, azért ezúttal sem fogok jelentkezni a nyeremény átvételéért.


4087 daunerni 2021-07-01 16:06:37

Kedves Barátaim! Véget ért a június, mindenkinek nagyon köszönöm a játékot!
Íme az eredmények:

Gabor - 21
Edmond Dantes - 20
Pósa - 20
gezakadocsa - 19
MarcoRosenthal - 19
maris - 15
tibka1 - 15
Majorné - 12
Nagy Katalin - 7
adamo - 5
Heiner Lajos - 5
Capriccio - 4
Fidelio - 4
vatatava - 3
-nos - 2
CallasForever - 2
judit anna - 1
LEEDA - 1

A sorsolás nyertese pedig: MarcoRosenthal - gratulálunk!


4086 Edmond Dantes 2021-06-30 13:25:22

A tegnapi feladvany megfejtese ele odairtam: "Peter es Pal tudjuk, nyarban" stb... ami ugye nalunk hagyomanyosan az aratas kezdete. Innentol mar konnyu volt az amugy slager-nota pontos beazonositasa. Szerkesztonk aligha veletlenul kedveskedett epp ezzel a zenevel epp ezen a (nev)napon.


4085 daunerni 2021-06-28 20:46:42 [Válasz erre: 4084 Edmond Dantes 2021-06-28 14:24:27]

Természetesen igazatok van!

Először a másik tercett volt terítéken, de az előadás minősége sehogy sem tetszett - amikor magát a zenét végül lecseréltem, elfelejtettem módosítani a címet. Rögtön kijavítom!


4084 Edmond Dantes 2021-06-28 14:24:27 [Válasz erre: 4083 MarcoRosenthal 2021-06-28 12:15:09]

A "Le faccio un inchino, contessa garbata." kezdetű női tercett volt a hétvégi zene, Elisetta, Carolina és Fidalma énekli. A "Sento, ohimè, che mi vien male" más és részben más/ok énekli/k. Csak két szót hallottam ki tisztán a szövegből: "Signora contessa" ... ami az általam fellelt két libretto egyikében sem olvasható, úgyhogy nem a szöveg felől, hanem mint női tercettet találtam meg. A stílus alapján elég könnyű volt, de fentiek miatt mégsem annyira könnyű annak, aki nem ismeri betéve a darabot. (Én sem, sőt.) II. Lipót császárnak könnyű lett volna megfejteni...de röviddel a premier után elhunyt.


4083 MarcoRosenthal 2021-06-28 12:15:09

Szerintem ez nem a "Sento oimè, che mi vien male" tercett volt, hanem egész más volt az énekelt szöveg. Csajkovszkij is feldolgozta állítólag (TH 179).

https://en.tchaikovsky-research.net/pages/Le_faccio_un_inchino_(Cimarosa)


4082 Búbánat 2021-06-21 13:56:19 [Válasz erre: 4080 Edmond Dantes 2021-06-21 12:42:59]

Én kezdetben ezzel a magyar nyelvű  „Bűvös vadász”  rádiófelvételének részleteivel ismertem és szerettem meg Weber romantikus operáját:

Ea.: Sebestyén Sándor, Horváth József, Moldován Stefánia, Berdál Valéria, Szalma Ferenc, Megyesi Pál, Sinkó György, a Szegedi Nemzeti Színház Ének- és Zenekara, vez. Vaszy Viktor

Magyar nyelvű élő felvétel, készült 1959-ben a Szegedi Nemzeti Színházban

(78' 05")

Kiadó: [Budapest] : OTP Bank + Hungexim, 1992, CD


4081 Heiner Lajos 2021-06-21 12:44:13 [Válasz erre: 4079 daunerni 2021-06-21 12:30:20]

Nekem azert sikerult elrontani...


4080 Edmond Dantes 2021-06-21 12:42:59 [Válasz erre: 4079 daunerni 2021-06-21 12:30:20]

Fiatalon  megszerettem a darabot egy "Querschnitt" alapján, ami a nagy slágereket tartalmazta: nyitány, Agáta-Max-Gáspár áriák, Vadászkar és még ez-az. Nem emlékszem a közreműködőkre, azt hiszem Eterna-lemez, még megvan, csak lusta vagyok ebben a rettenet időben "felmászni" érte. Színpadon csak pár éve láttam, sajnos a prózai részek kicsit lerontják, másrészt az izgalmas Varázsgolyó-jelenet azt hiszem, nincs az említett lemezen és az meg feldobja az egészet.


4079 daunerni 2021-06-21 12:30:20 [Válasz erre: 4078 Edmond Dantes 2021-06-21 12:25:46]

Ne haragudjatok, a hétvégi kérdés tényleg különlegesen könnyű volt. Egyrészt a Bűvös vadász nekem nagy kedvencem, majd egyszer elmesélem miért...

Egyébként pont szombaton volt kerek kétszáz éve, hogy bemutatták!


4078 Edmond Dantes 2021-06-21 12:25:46 [Válasz erre: 4077 MarcoRosenthal 2021-06-18 12:51:08]

A mai zene bezzeg átkozottul nehéz, igaz?

A hétvégihez: vannak bizonyos operaáriák, aminek első sora alapján zene nélkül is "felismerhető" a szám: "La donna è mobile" vagy "Vissi d'arte" stb. Nekem ilyen a "Leise, leise, fromme Weise'" is, amióta Birgit Nilsson ezen árialemezén a 70-es években először meghallgattam. (A lemez persze máig megvan.)


4077 MarcoRosenthal 2021-06-18 12:51:08

Ilyen könnyű hétvégi kérdés után szoktam arra is időt szakítani, hogy kivételesen a "játék" rovat kérdésével is foglalkozzak, de ezúttal az is nagyon könnyűnek bizonyult. (Félreértés elkerülése végett: Nem Beethovent válaszoltam.)


4076 Edmond Dantes 2021-06-18 11:50:56 [Válasz erre: 4075 macskás 2021-06-18 09:22:54]

Marilyn Horne a kulcs ... a tenorkulcsban ;-) Néoclès szerepét Rossini tenor hangra írta és Nourrit énekelte a premieren.


4075 macskás 2021-06-18 09:22:54 [Válasz erre: 4073 MarcoRosenthal 2021-06-17 12:35:42]

Marilyn Horne a kulcs :)

https://www.youtube.com/watch?v=XpaqlzKmmEc


4074 Edmond Dantes 2021-06-17 14:05:53 [Válasz erre: 4073 MarcoRosenthal 2021-06-17 12:35:42]

Nekem meg pont az első pár taktus volt ismerős, mert korábbi zenék keresése közben már többször hallottam, de akkor nem ez a zene volt a megfejtés és továbbmentem. "Francia(ás) operanyitány", ezt ismételgettem magamban, ami majdnem igaz is, mert Rossini utolsó, párizsi korszakában írta és eredeti címe és nyelve is francia: Le siège de Corinthe.


4073 MarcoRosenthal 2021-06-17 12:35:42

A közepe nagyon ismerős volt, ezért akkor már bíztam benne, hogy meglesz. Nem valami könnyen, de aztán csak rájöttem, hogy egy Rossini miséből ismerős, ami kimernya kérdés is volt már. Így megvolt a zeneszerző, hogy kinek a nyitányai közt kell keresni.


4072 daunerni 2021-06-16 23:27:33 [Válasz erre: 4071 Edmond Dantes 2021-06-16 15:21:03]

Amikor feladványon töröm a fejem, gyakran megnézem az évfordulókat - és most egy Rost Andreához köthetőt találtam, A művésznőnek születésnapja volt!
Utána gondoltam...

Szóval egyszer a Pécsi Filharmonikusokkal hallottam egy Mahler 4 koncertjét, és ezen a vonalon indult meg a fantáziám. Így lett a feladat az, ami...

Isten életesse a művésznőt!


4071 Edmond Dantes 2021-06-16 15:21:03

Külön öröm számomra, hogy a tegnapi Mahler-rejtvényt Abbado vezényelte ... mint életem első Negyedikjét itt, Pesten. Az Abbado-topik 148.sz. -Búbánat fórumtársunknak köszönhető- bejegyzése szerint:

"A Magyar Állami Hangversenyzenekar hangversenye Km.: Sass Sylvia (szoprán)

1.Gustav Mahler: IV. zimfónia (km.:Sass) 2. Pjotr Csajkovszkij: V. szimfónia (Zeneakadémia Nagyterem,1977. május 11.)


4070 MarcoRosenthal 2021-06-07 13:03:34 [Válasz erre: 4065 MarcoRosenthal 2021-06-04 20:51:31]

Most már elárulhatom, hogy találtam meg a hétvégi Magnificat zeneszerzőjét. Találgattam a zeneszerzőre. Beírtam a youtube keresőjébe első szónak váltogatva a különböző XX. századi ismertebb zeneszerzők nevét, másodiknak a magnificat szót. Mások mellett sok magyar modern zeneszerzőt is kipróbáltam így, de sikertelenül. Amikor időrendben visszafelé haladva, Richard Strausshoz értem, a Strauss családi nevet a magnificat szóval párosítva, kidobta a keresés Vajda János Magnificatját.


4069 daunerni 2021-06-05 10:52:35 [Válasz erre: 4068 MarcoRosenthal 2021-06-04 23:12:50]

Megfordult a fejemben, amikor a NAXOS-nál megjelentek ezek a népszerű zongoradarabok, a Török indulóval és a Für Elisével együtt - több hasonló CD-jük is volt.... például ez ->

De ez annyira üres és annyira rossz darab, hogy nem vitt rá a lélek! :-)
Szerintem a Fibich poéma nagyságrendekkel szebb...


4068 MarcoRosenthal 2021-06-04 23:12:50 [Válasz erre: 4067 Edmond Dantes 2021-06-04 21:17:46]

Ha megjegyzed a lefelé Esz-dúr skálával történő kezdést, arról fogod tudni. Ám ahogy Daunernit ismerem, nem kérdés, hogy ez a Bondarzsevszka darab nem lesz itt kérdés, noha szimpatikus a zeneszerző úrhölgy az életrajza és a wikis képe alapján.


4067 Edmond Dantes 2021-06-04 21:17:46 [Válasz erre: 4063 daunerni 2021-06-04 10:06:51]

Jelentem, a hosszú nevű -Tekla Bądarzewska-Baranowska- ám rövid életű kisasszonynak eddig még a nevét sem hallottam. Meghallgattam a darabot, de ha két hét múlva az lesz a feladvány, jó eséllyel elbukom :-)


4066 Edmond Dantes 2021-06-04 21:07:25 [Válasz erre: 4065 MarcoRosenthal 2021-06-04 20:51:31]

Szinte látom, ahogy Lúdanyó töri a borsot ... és közben tüsszent(esz). Debussy-k, Ravelek sokasága "kétlaki" = zongorás és zenekari változatuk is van, ami nem először tévesztett meg. Még emlékszem pl. a Hat antik sírfeliratra, amit talán senki nem ismert fel. Ez a csinn-bumm végű Ravel nekem inkább későromantikus darabnak tűnt, ezért arrafelé kerestem. Ha hétvégére kapjuk, talán eljutok az impresszionistákig és Ma mère-ig, de szerkesztőnk így döntött. Kárpótlásul ma könnyű kórusos mazsolát kaptunk, könnyű lesz álmunk ;-)


4065 MarcoRosenthal 2021-06-04 20:51:31 [Válasz erre: 4064 Edmond Dantes 2021-06-04 10:49:03]

Lúdanyó nekem is borsot tört az orrom alá. A mait viszont tiszta véletlen, hogy megtaláltam 10 perccel ezelőtt. Nem hinnétek el, ha megmondanám hogyan. Sajnos csak hétfőn közölhetem.






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.