Ez a cikk és az előzmények = egyetemi tanári kinevezés, megfelelő (helyen) beágyazottság mellett ugyan kit "dob ki a computer"? A műsor emlékeztet MÁO körüli cirkuszra. Panem et circenses.
Keller személyisége alkalmatlan egy ekkora intézmény vezetésére. Megválasztása esetén a balhé biztosan folytatódik.
Visszavonta formálisan, de az ATV-s interjú nem sok jót sejtet. Egy meglepően összeszedett cikk a témában.
Friss hír: Csák János visszavonta a Zeneakadémia rektori állására kiírt pályázatát...
Ez az interjú sok kérdésre választ ad.
Azt hiszem, köszönettel tartozunk Búbánat fórumtársunknak, hogy az előző hozzászólásában szó szerint bemásolta azt az irományt.
A balhé sosem ér véget – Most a zeneművészeti egyetemen szerveznek lázadást
Pestisracok.hu
– Kroó Zita, 2023. július 15.
Már a
Zeneakadémiák Nemzetközi Szervezetét is sikerült Budapestről rávenni arra, hogy
tiltakozzon Csák János kulturális és innovációs miniszternél a Zeneakadémia
közelgő rektorválasztásának módja miatt, s napok óta egymást érik a
balliberális sajtóban a különféle aggódó, hangzatos címek és az úgynevezett
híres emberek különféle névsorával megerősített petíciók. A PestiSrácok.hu
belsős információk alapján utánajárt annak, mi váltotta ki a nagyon is ismerős
hisztériát. Röviden az eredmény: hatalomféltés, belterjes mutyi,
összeférhetetlen vezetési stílus, és balliberális politikai motivációk. Csak a
szokásos…
Keller András elég nehéz ember lehet - átvitt értelemben, de a tehetségét remélhetőleg senki sem kérdőjelezi meg e szerény fórumon (sem). Szerencsére (még) nem arról van szó, hogy egy Demeter Szilárdhoz vagy Rákay KaKálmánhoz hasonló barmot alakot akarnának az intézménybe ejtőernyőzni.
Már az is kérdés, hogy ki oktat ténylegesen. Az egyetem honlapján elérhető tanári gárda több évvel ezelőtti állapotot mutat.
Nem tudom, feltűnt-e, hogy ténylegesen aktív (oktató) ének- vagy egyéb zeneművészek közül ki mindenki nem írta alá a petíciót. Érdemes átfutni. Ilyenkor mondjuk: "fortélyos félelem igazgat" no comment ..
Kérdés, hogy így nyár közepén kihez nem jutott el.
Ezek után kíváncsi lennék egy olyan másik listára, amin azok neve szerepelhetne - össze kellene szedni -, akik eddig még nem csatlakoztak a közzétett aláírókhoz. (Már kevesen lehetnek ők?...)
"Közel 50 zeneszerző írt levelet Csák Jánosnak a Zeneakadémia kirekesztő rektori pályázata miatt
Én is ettől tartok.
De még nem dőlt el, ki lesz a következő rektor, és a remény hal meg...
Ez a vihar előtti csend valamit biztosan jelent....
Új kancellárja van a Zeneakadémiának Az eddigi életútja alapján neki sincs több köze a zenéhez, mint az elődeinek, és aligha valószínű, hogy pont most fogja kiélni egyéni ambícióit. Katona lesz ő is.
A "V" üzlet megtérülési ideje óvatosan optimista becslések szerint 10-12-15 év. Ha megtérül. Ugyan ki fogja ellenőrizni, megtérül-e? Ha meg nem térül meg, kap majd útközben némi kisebbségi állami feltőkésítési injekciót. Arra viszont alkalmas lehet, hogy a le- és kibukott kémprogramot más módon helyettesítse. Szinte már látom, ahogy 15 év múlva a "V" nagyvonalú támogatásával elkezdik az Erkel felújítását ... persze azután, hogy a még megmaradt pár tanár fizetését a nagy "V" jövedelmező üzletéből javítják fel. Te ezeket el is hiszed? Irigyellek.
Aha, kisebbségi tulajdonos, 49%. Többségi tulajdonos pedig az "állam" azaz az állam-én-vagyok nevű személy legszűkebb haveri körének egyik aktora. Ügyes.
Mikor kötött az állam jó üzletet? Részesültünk mi állampolgárok valaha is zsíros állami üzletek hasznából? Ráadásul csak kisebbségi tulajdonos lesz. És akik használják, azok eléggé szidják ezt a céget.
Az V. üzlet - üzlet, Befektetés. Ami pénzt hoz. Megtérül. Azért került egy rakat pénzbe, mert sokkal nagyobb rakat pénz jön belőle. A telekommunikáció, ahogy a biztosítás, a bankolás stb. üzlet, Nagy üzlet. Jövedelmező üzlet. Aminek a jövedelméből olyan dolgokat (is) lehet majd csinálni, amiket felsorolsz.
És a Vodafone-üzlet, az semmi? Az ám csak igazán fontos. Hány MÁO-t is újíthatnának fel annyi rakat pénzből? Pedig nagy pénzszórás szép summa volt az.Hány Eiffelt csinálhattak volna annyi rakat pénzből? Pedig nagy pénzszórás szép summa volt az is. Hány Erkel Színházat ... nem folytatom. Tanárok fizetéséről, oktatásról már nem szólva, mert az biztos sértené pár fórumtársunk érzékeny lelkét és csak közvetve érinti -de érinti!- a témát.
Talán jó dolgunk volt eddig, és most jön a hét szűk esztendő. :(((
" A fókusz a neves, magyar előadókra helyeződik: számos rangos hazai művész és zeneakadémiai oktató vállalt közreműködést, amelyhez az egyetem biztosítja az infrastruktúrát, így az őszi szezonban is emlékezetes koncertekkel várja közönségét a Zeneakadémia." Ez úgy hangzik, mintha eddig hazai előadók nem lettek volna tervbe véve!
Én őt nagyon-nagyon-nagyon meg szerettem volna hallgatni, ráadásul pontosan a születésnapomon. Ezért én is kicsit ezt személyes sértésnek vettem, de ilyen csúnya szavakra azért nem vetemedtem.
Julia Lezsnyeva és a Velencei Barokk Zenekar november 15-én lépett volna fel, de azt is törölték, a büdös kurva anyjukat!
Ajjaj!
Most költöznék a Müpába, a Zeneakadémiára, az Operába és a többi koncerthelyszínre.
Úgy látszik nemcsak Szivesztertől pusztul a magyar zenei élet. Amúgy a Jegymester, vagy kicsoda, visszautalta egy csomó operaházi, elmaradásra ítélt jegyem árát. Remélem, hogy ez a járvány a Müpát nem éri el...
Ezért kell "összevonni" - magyarul megszüntetni? Mert azt azért senki ne akarja bemagyarázni, hogy ez az öt összevonásra itélt, teljesen más tevékenységet folytató, a művészet más területén működő intézmény (lásd 701) azonos ranggal és érdekérvényesítő képességgel, stb fog működni egy kalap alatt! Lásd az egészségügy, vagy oktatásügy helyzetét az EMMI elnevezésű agyrém keretein belül!
Mindenesetre "újító kezdeményezés", mert ehhez az intézményhez eddigi hosszú fennállása során még egyetlen politikai kurzus sem nyúlt hozzá ilyen drasztikus módon! Bár, az MTA után már talán ez sem meglepő.
Igen jól rímel erre a Momus „Társművészetek” fórumban megjelent Állami Számvevőszék megállapításait összefoglaló vezetői nyilatkozat a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (is) önállóságának megszűntetéséről.
Közpénzügyi szempontból indokolt a művészeti egyetemek összevonása
2019. FEBRUÁR 23. SZOMBAT 12:42 Magyar Nemzet
DOMOKOS LÁSZLÓ: SÚLYOS RENDEZETLENSÉG URALKODIK AZ INTÉZMÉNYEK GAZDÁLKODÁSÁBAN
A pénzügyi és a vagyongazdálkodás szempontjai alapján indokolt és észszerű megoldás lehet az öt művészeti egyetem összevonása — nyilatkozta lapunknak az Állami Számvevőszék elnöke. Domokos László mindezt az eddigi számvevőszéki elemzések megállapításaival indokolta, ezekből ugyanis az derül ki, hogy az érintett felsőoktatási intézmények gazdálkodása évek óta nem felel meg az előírásoknak. Nemrég újabb vizsgálatok indultak.
A felsőoktatási intézményeknek mintaadó, példaértékű szervezeteknek kell lenniük. Össztársadalmi érdek, hogy ezek az intézmények szabályosan működjenek, maradéktalanul betartsák a gazdálkodásukat meghatározó előírásokat és szabályszerűen használják fel a rájuk bízott közpénzt – így nyilatkozott lapunknak az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke. Domokos László hozzátette: az ÁSZ elmúlt években végzett ellenőrzései arra mutatnak rá, hogy ezek az elvárások egyáltalán nem jutottak érvényre az öt művészeti egyetemnél, nevezetesen a Magyar Képzőművészeti Egyetemnél (MKE), a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemnél (MOME), a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemnél (LFZE), a Színház- és Filmművészeti Egyetemnél (SZFE), valamint a Magyar Táncművészeti Egyetemnél.
Ez siker:
https://fidelio.hu/klasszikus/hivatalosan-is-a-vilag-legjobbjai-koze-kerult-a-zeneakademia-143374.html
2019. MÁRCIUS 2. SZOMBAT 07:53 Magyar Nemzet
„Nálunk van Liszt szíve-lelke”
VIGH ANDREA SZERINT A VILÁGHÍRŰ MESTER RAJONGÓINAK ZARÁNDOKHELYÉVÉ VÁLHATNA BUDAPEST
/Pataki Tamás/
— Amikor hazajönnek Cziffra György örökösei, mindig el kell kísérnem őket Liszt Ferenc lakására, mert ahányszor itt vannak, látni akarják – mondta Vigh Andrea hárfaművész, a Zeneakadémia rektora. Liszt Ferencet Budapest és Magyarország arcává kellene tenni, úgy, ahogyan Ausztria a magáénak tudja Mozartot. A Zeneakadémia azért küzd, hogy ez az ötlet megvalósuljon: Liszt tárgyi, szellemi hagyatékára építő, világraszóló Liszt Fesztivált, turisztikai szenzációkat terveznek, és az Andrássy úti kulturális főútvonalra szeretnék helyezni campusukat, cserébe értékes műemlék épületeket ajánlanak fel az államnak.
– Liszt Ferenc neve az egész világon hívószó. A Zeneakadémiának azért van ekkora elismertsége, mert az egyetlen zeneművészeti egyetem, amelyet maga Liszt alapított. Élete utolsó éveit itt töltötte, az Andrássy útnál lakott, és ingyen oktatott a Vörösmarty utcai épületünkben, a Régi Zeneakadémián.
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanárai a mester utódjai, azaz tanítványainak tanítványai, így azt is tudják tőle – a billentéskultúráról, a zongorázásról –, ami nincs benne a kottáiban. Ismerjük Liszt szokásait, kedvenc ételeit, gondolkodását, mi őrizzük a legtöbb tárgyi értékét, kottáit, zongoráit, íróasztalát, székét. Ezért keresik a külföldi partnerintézmények velünk a kapcsolatot, hogy közösen rendezhessenek velünk kiállítást vagy csatlakozzunk egy kutatási programhoz. Nálunk van Liszt szíve-lelke – mondta a zeneszerző és a Zeneakadémia kapcsolatáról Vigh Andrea rektor (képünkön).
Évente csaknem húszezren látogatják meg a Liszt Ferenc Emlékmúzeumot, pedig ez csak egy lakás, Liszt tárgyaival. E számok is jelzik, hogy Budapesten sokkal jobban ki kellene aknázni a Liszt Ferenc városa, hazája, emléke adta lehetőségeket. A lisztománia szót Heinrich Heine találta ki, ezzel azt a lázas rajongást írta körül, amellyel a közönsége fogadta a zeneszerzőt fellépésein. Akkoriban még szokatlan volt egy zenészért rajongani, állítólag Liszt hajtincseit vagy gombjait is féltett kincsként őrizték azok, akik hozzájutottak.
Ma is rengeteg Liszt-rajongó él világszerte, de még nem kötik eléggé Budapesthez a mester nevét. Igaz, a ferihegyi repülőtér 2011-es átnevezésével ezen sokat javítottunk, ám a város és Liszt neve korántsem forrt össze annyira, mint Varsó Chopin, Bécs Mozart vagy Szentpétervár Csajkovszkij nevével. Vigh Andrea szerint a kultúrpolitikának érdemes élnie ezzel az egyedülálló lehetőséggel, és e folyamatban a Zeneakadémia tevékeny és jelentős részt tud vállalni a birtokában lévő know-how-nak köszönhetően.
– Egy világraszóló Liszt-brand felépítése hasonló zarándokhellyé tehetné Budapestet a Liszt-rajongók körében, mint amilyen Bayreuth Wagner hívei számára.
A Wagner-napok mintájára meg kellene erősíteni a Budapesti Tavaszi Fesztivál Liszt-fókuszát, bevonva Liszt Ferenc budapesti életének helyszíneit: a templomokat, a Vigadót és a Pilvax kávéházat. De felső kategóriás világversennyé lehet fejleszteni az 1933 óta rendezett Liszt-zongoraversenyt is, amely a Zeneakadémia gondozásában világraszólóvá válhatna csakúgy, mint mára a Marton Éva Nemzetközi Énekverseny vagy a Bartók-világverseny – sorolta az ötleteket Vigh Andrea.
A Zeneakadémia felvette a kapcsolatot a nagy kulturális társintézményekkel, mint az Opera vagy a Művészetek Palotája, amelyek vezetői nyitottak az együttműködésre.
Állami fenntartójuknak is jelezték, hogy művészeti, turisztikai, jól megtérülő elképzeléseik vannak, amelyek részeként a Zeneakadémia még több külföldi hallgatót tudna fogadni:
közös épületben szeretnék egyesíteni a Zeneakadémiának mindazon oktatási, kutatási, kollégiumi és közösségi funkcióit, amelyek jelenleg kevésbé gazdaságosan, szétszórtan, drága műemlék épületekben működnek.
E belvárosi ingatlanok – a rektor szerint – nem igazán alkalmasak oktatói vagy kutatói tevékenységekre, ezért ezeket mind átadnák, ha cserében kapnának az államtól egy Andrássy úti vagy környéki épületet, ahol kialakítható volna a campusuk. Eddig a már több mint tíz éve üresen álló, lerobbant volt MÁV-székház jött szóba.
– Így még hatékonyabban tudnánk segíteni a Liszt-kultusz építését, kapcsolódni a kulturális turizmushoz, hiszen amint megvalósul a Liget projekt, a Magyar Zene Háza és rengeteg egyéb Andrássy út körüli fejlesztés, összefogva egy igazi, fővárosi Liszt-turizmust alakítanánk ki. Átadnánk belvárosi ingatlanjainkat, hogy egy olyan helyen működjünk, amely még inkább része ennek a kulturális koordináta-rendszernek. Ha úgy érzi a fenntartónk, hogy ez jó irány lehet, nagy kedvvel és odaadással végeznénk el ezt a feladatot, korszerű Liszt Ferenc-múzeumot és kutatóközpontot hoznánk létre Liszt lakása épületében is, a campushoz közel, megnyitnánk a múzeumot az Andrássy út felé, ahol Liszt kávézó várhatná a világhírű mester rajongóit. Készen állunk szellemi erőforrásainkat és tudásunkat e terv szolgálatába állítani – részletezte a rektor.
Nemrég felmerült, hogy összevonnák a művészeti egyetemeket egyetlen nagy, összművészeti intézménnyé, ami akár a Zeneakadémiát is érinthetné. A rektor szerint van ugyan példa arra, hogy jól működnek összevont intézmények, de Liszt Zeneakadémiája csakis önálló zeneművészeti egyetemként válhat a XXI. század nemzetközi zenei életének iránytűjévé. A Zeneakadémia egyedülálló adottságai és nemzetközi beágyazottsága okán olyan intézményekhez mérhető, mint például a londoni Royal Academy vagy a salzburgi Mozarteum, amelyek szintén önállóak.
– Egy nemzetállamnak az a jó, hogyha egy ilyen neves intézmény különállóan végzi országimázs-építő tevékenységét. Hozzánk Ázsiából is rengetegen jönnek tanulni, a Semmelweis Egyetem után nálunk a legnagyobb a külföldi hallgatók aránya. Olyan tudást nyújtunk diákjainknak, amely Európa-szerte páratlan. Mutatja ezt besorolásunk is a napokban nyilvánosságra került, világszerte komolyan vett brit QS szakterületi rangsorokban, hiszen a magunk kategóriájában az első százban vagyunk a világon, egyetlen magyar egyetemként elérve ezt az előkelő helyezést. Zeneművészeti kart magában foglaló összművészeti egyetemből rengeteg van. Az intézmény likviditása a biztos kormányzati támogatásnak köszönhetően hat éve stabil, nincs hiány, és a gazdálkodásunk is átlátható.
Reméljük, hogy sikerül a speciális tradíciót egyedüliként őrző, prémium minőségű zeneművészeti egyetemünk tudását és nemzetközi vonzerejét bevetnünk, hogy közösen Liszt városává tegyük Budapestet – mondta Vigh Andrea.
sajnos megszakadt idén a hagyomány, az orgonavizsga nem nyilvános.
[url] http://zeneakademia.hu/hu/minden-hir/-/asset_publisher/zn2lZVVS99y3/content/a-vilag-muveszeti-egyetemeinek-elmezonyeben-a-zeneakademia; A világ művészeti egyetemeinek élmezőnyében a Zeneakadémia [/url] 2016. március 29. Az egyik legelismertebb globális oktatási felmérésének számító QS World University Rankings március végén kiadott 2016-os toplistája szerint a budapesti Zeneakadémia (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem) a 30. legjobb előadóművészeti egyetem a világon.
[url] http://mno.hu/grund/a-zeneakademia-mara-valodi-legendava-valt-1314064; A Zeneakadémia mára valódi legendává vált [/url] - 140 ÉV MNO/ MTI, 2015. november 14., szombat 21:52, frissítve: 10:59 A Zeneakadémia többet jelent egyszerű oktatási intézménynél, mára valódi legendává vált – hangsúlyozta az intézmény fennállásának 140. évfordulója alkalmából adott ünnepi hangverseny előtt az akadémia rektora. „A Zeneakadémiára már csak azért is szükség van, hogy legalább egy hely legyen Magyarországon, ahol a harmónia játszik főszerepet" – idézte Erkel Ferencet Batta András, a Zeneakadémia Baráti Körének elnöke, az intézmény korábbi vezetője.
Sírjuk vissza Battát? Még nincs kizárva, hogy kénytelenek leszünk.
Mi lehet Batta Andrással? Lejárt kormánybiztosi megbízatása, s úgy tűnik ő is lejárt ember lett. Utoljára a kétes "Liget Kulturális Projekt" gömb-hangversenytermének szakértőjeként olvastam a nevét. Messze gurult a nagyhatalmú rektorságtól.
Honnan tudod, hogy ennél nincs lejjebb? Pl. kiírhatták volna a pályázatot úgy, hogy Mészáros Lőrinc nyerje meg...
Na, még egy Szentgyörgyvölgyi -- bővül a klán. Úgy hiányzott ez a Zeneakadémiának, mint ablakos tótnak a hanyattesés.
Ez örvendetes hír. Elődjét (K.A.) pedig július elsejétől egy egészségügyi intézmény főigazgatójának nevezték ki!!!
[url] http://fidelio.hu/klasszikus/hirek/kineveztek_a_zeneakademia_uj_kancellarjat; Kinevezték a Zeneakadémia új kancellárját [/url]
Volt külföldi szoprán a Sábában? Nem is tudtam róla...
Volt külföldi szoprán a Sábában? Nem is tudtam róla...