391 Ayesha 2006-05-15 23:31:35
Természetesen nincs szükség annyi zenészre, ahány végez... Csak az a baj, hogy már itt vagyok,(elvileg) komoly állami pénzekből kiképezve, és éhen halhatok a gyöngyöző staccatóim ellenére.. Mit csinálok tehát? Tanítok további x darab zenészt, hogy pénzt keressek, és a csórikáim meg elmennek zenei pályára ( amiről én persze nem beszélhetem le őket), és tovább gömbölyítik a hólabdát...
Természetesen nincs szükség annyi zenészre, ahány végez... Csak az a baj, hogy már itt vagyok,(elvileg) komoly állami pénzekből kiképezve, és éhen halhatok a gyöngyöző staccatóim ellenére.. Mit csinálok tehát? Tanítok további x darab zenészt, hogy pénzt keressek, és a csórikáim meg elmennek zenei pályára ( amiről én persze nem beszélhetem le őket), és tovább gömbölyítik a hólabdát...
390 eccerű 2006-05-15 23:10:37 [Válasz erre: 389 dreboot 2006-05-15 23:00:27]
és már nem emlékszel rá?
és már nem emlékszel rá?
389 dreboot 2006-05-15 23:00:27 [Válasz erre: 388 eccerű 2006-05-15 22:57:25]
Bocs de én sem. (amit begépeltem annak a negyede ment át,a többit a gépem lektorálta:-(
Bocs de én sem. (amit begépeltem annak a negyede ment át,a többit a gépem lektorálta:-(
387 dreboot 2006-05-15 16:31:35 [Válasz erre: 383 Megén 2006-05-15 09:00:31]
Csak eccerűen: >Még egyszer megkérdezem: tényleg szükség van évente 2-3 karmesterre, egy-két tucat hegedűsre, zongoristára és így tovább??< >Ki mit tud<...kihozni a lelkes amateurokból! A ZAK-on se beszélni sem viselkedni nem tanítanak senkit.A megaizé egy kicsit zenére énekelni.... az jó!Rozsás szöggel a szívben ?....Hááát az aztán a feeling :-)
Csak eccerűen: >Még egyszer megkérdezem: tényleg szükség van évente 2-3 karmesterre, egy-két tucat hegedűsre, zongoristára és így tovább??< >Ki mit tud<...kihozni a lelkes amateurokból! A ZAK-on se beszélni sem viselkedni nem tanítanak senkit.A megaizé egy kicsit zenére énekelni.... az jó!Rozsás szöggel a szívben ?....Hááát az aztán a feeling :-)
386 eccerű 2006-05-15 12:10:40 [Válasz erre: 380 USA 2006-05-14 22:19:05]
Amugy mindenki rendkivul meglepodne itt, ha osszeraknank egy listat azokbol, akik a ZAK-on vegeztek es most teljesen mast csinalnak. Aminek megint normalisnak kellene lennie. Ne haragudj, ezzel is vitatkoznom kell, mert ez a zenészség meg nem értése. A tehetség - általában is, de a zenei különösen - kötelez. Arra, hogy használják. Zenésznek lenni nem egy olyan dolog, mint a kenyérsütés, vagy a gékocsi-értékesítés, hogy bárki megtanulhatja. Itt szükség van különböző adottságokra. Ebben a témában két dolog van, aminek elvben nem lenne szabad megtörténnie: olyan ember lesz zenész, neadjisten zenetanár, akinek erre semmi affinitása és tehetsége nincs, de ilyen-olyan okból (a leggyakoribb példa, hogy szülői nyomásra: zenész családba született) mégis az lesz. A másik, hogy istenadta tehetség, de elkallódik. Mindkét dologban felvethető a zenei oktatási intézményrendszer felelőssége is. Az első esetben azt jelenti, hogy ne vegyenek fel alkalmatlan embereket konziba, felsőfokú intézménybe, mert ezzel nem tesznek jót senkinek. A második már jóval összetettebb dolog, nem is tartozik ide.
Amugy mindenki rendkivul meglepodne itt, ha osszeraknank egy listat azokbol, akik a ZAK-on vegeztek es most teljesen mast csinalnak. Aminek megint normalisnak kellene lennie. Ne haragudj, ezzel is vitatkoznom kell, mert ez a zenészség meg nem értése. A tehetség - általában is, de a zenei különösen - kötelez. Arra, hogy használják. Zenésznek lenni nem egy olyan dolog, mint a kenyérsütés, vagy a gékocsi-értékesítés, hogy bárki megtanulhatja. Itt szükség van különböző adottságokra. Ebben a témában két dolog van, aminek elvben nem lenne szabad megtörténnie: olyan ember lesz zenész, neadjisten zenetanár, akinek erre semmi affinitása és tehetsége nincs, de ilyen-olyan okból (a leggyakoribb példa, hogy szülői nyomásra: zenész családba született) mégis az lesz. A másik, hogy istenadta tehetség, de elkallódik. Mindkét dologban felvethető a zenei oktatási intézményrendszer felelőssége is. Az első esetben azt jelenti, hogy ne vegyenek fel alkalmatlan embereket konziba, felsőfokú intézménybe, mert ezzel nem tesznek jót senkinek. A második már jóval összetettebb dolog, nem is tartozik ide.
385 eccerű 2006-05-15 11:55:40 [Válasz erre: 379 USA 2006-05-14 22:15:42]
Ki meri azt biztosan kijelenteni, hogy nem azert csokken a \"magas kultura\" iranti igeny, mert erre mintegy reagalva az oktatasban resztvevok szama csokken? Ha az allamnak lenne pucaja a zeneiskolakba invesztalni, akkor kozeptavon mar meg is oldhatna a helyzetet. Lasd Finnorszag! Ezt teszi az írás hiányossága a beszéddel szemben, illetve a magyar nyelv \"tökéletlensége\". Amit írtam, abban a hangsúly a \"csökken\" szón volt, Te pedig úgy értelmezted, hogy az \"ezért\" a hangsúlyos. Maradjunk annyiban, hogy ez az egyik oka a csökkenésnek, ami a népességfogyás miatt természetesen is jelen van. A kormány valóban tehetne ellene a finn kollégák analógiájára, de a rendszerváltás óta erre sajnos nem volt még példa, most se néz ki. Hogy Magyarországon ki hozza létre a szakokat, esetünkben irreveláns, (szerintem formálisan az állam), de mindenképpen õ tartja fenn, mert (természetesen zenérõl beszélünk) magánegyetemek nem léteznek. A zenei munkaerõpiaci igényeket pedig nem boszorkányság felmérni, jóslásra semmi szükség.
Ki meri azt biztosan kijelenteni, hogy nem azert csokken a \"magas kultura\" iranti igeny, mert erre mintegy reagalva az oktatasban resztvevok szama csokken? Ha az allamnak lenne pucaja a zeneiskolakba invesztalni, akkor kozeptavon mar meg is oldhatna a helyzetet. Lasd Finnorszag! Ezt teszi az írás hiányossága a beszéddel szemben, illetve a magyar nyelv \"tökéletlensége\". Amit írtam, abban a hangsúly a \"csökken\" szón volt, Te pedig úgy értelmezted, hogy az \"ezért\" a hangsúlyos. Maradjunk annyiban, hogy ez az egyik oka a csökkenésnek, ami a népességfogyás miatt természetesen is jelen van. A kormány valóban tehetne ellene a finn kollégák analógiájára, de a rendszerváltás óta erre sajnos nem volt még példa, most se néz ki. Hogy Magyarországon ki hozza létre a szakokat, esetünkben irreveláns, (szerintem formálisan az állam), de mindenképpen õ tartja fenn, mert (természetesen zenérõl beszélünk) magánegyetemek nem léteznek. A zenei munkaerõpiaci igényeket pedig nem boszorkányság felmérni, jóslásra semmi szükség.
384 eccerű 2006-05-15 11:44:27 [Válasz erre: 380 USA 2006-05-14 22:19:05]
Ha mar Amerika, akkor a siker egyik -ebben az esetben adaptalhato!- oka a flexibilitas. Az, hogyitt a tobbseg legalabb egyszer szakmat valt elete soran, nagyon sokan 40es eveik elejen. Féltem, hogy ezt fel fogod példának hozni, (nem hiába), ráadásul nem jó kontextusban. Ha valamitől a hajam égnek áll, az pontosan az amerikai felsőoktatási rendszer: nyugodtan megteheti valaki, hogyha teszem azt kémiai vonalon eljut a bachelor fokozatig, utána zenei vonalon szerzi meg a master-t. Tapasztaltam, hogy ez milyen színvonalú oktatást eredményez - tisztelet a kivételnek, 1-2 tucat elit egyetemnek - borzasztót. Isten őrizz, hogy ezt átvegyük Magyarországra - ami működik 250 millió embernyi országban, az nem fog egy 10 milliósban, a bruttó GDP adatokat nem tudom, de ott még durvább az arány. A másik probléma a hasonlattal, hogy esetünkben nem arról van szó, hogy valaki 40 évesen átképzi magát - ez a képzési forma amúgy létezik Mo.-on is, és az állam támogatja is valamelyest - hanem, hogy 18-23 éves kora között megszerez első diplomaként egy képesítést, amit utána nem fog használni, mert nincsen rá szüksége a társadalomnak, országnak. Na, ez luxus. Még egyszer megkérdezem: tényleg szükség van évente 2-3 karmesterre, egy-két tucat hegedűsre, zongoristára és így tovább??
Ha mar Amerika, akkor a siker egyik -ebben az esetben adaptalhato!- oka a flexibilitas. Az, hogyitt a tobbseg legalabb egyszer szakmat valt elete soran, nagyon sokan 40es eveik elejen. Féltem, hogy ezt fel fogod példának hozni, (nem hiába), ráadásul nem jó kontextusban. Ha valamitől a hajam égnek áll, az pontosan az amerikai felsőoktatási rendszer: nyugodtan megteheti valaki, hogyha teszem azt kémiai vonalon eljut a bachelor fokozatig, utána zenei vonalon szerzi meg a master-t. Tapasztaltam, hogy ez milyen színvonalú oktatást eredményez - tisztelet a kivételnek, 1-2 tucat elit egyetemnek - borzasztót. Isten őrizz, hogy ezt átvegyük Magyarországra - ami működik 250 millió embernyi országban, az nem fog egy 10 milliósban, a bruttó GDP adatokat nem tudom, de ott még durvább az arány. A másik probléma a hasonlattal, hogy esetünkben nem arról van szó, hogy valaki 40 évesen átképzi magát - ez a képzési forma amúgy létezik Mo.-on is, és az állam támogatja is valamelyest - hanem, hogy 18-23 éves kora között megszerez első diplomaként egy képesítést, amit utána nem fog használni, mert nincsen rá szüksége a társadalomnak, országnak. Na, ez luxus. Még egyszer megkérdezem: tényleg szükség van évente 2-3 karmesterre, egy-két tucat hegedűsre, zongoristára és így tovább??
383 Megén 2006-05-15 09:00:31 [Válasz erre: 374 dreboot 2006-05-14 11:03:30]
Én úgy tudom, hogy nem volt ZAK-os, meg azt is, hogy nemcsak ott üldögélnek és zsűriznek, hanem konkrétan részt vesznek a versenyzők felkészítésében. Az pedig fontos dolog, mert színpadi zenei munkában nagy tapasztalata van, abszolut hallása.... Szóval ezeket a gyerekeket nem csak járni, sminkelni, beszélni tanítják meg, hanem énekelni, egy kicsit zenére, és színpadon viselkedni. Nem Ki mit tud?, annál profibb dolog.
Én úgy tudom, hogy nem volt ZAK-os, meg azt is, hogy nemcsak ott üldögélnek és zsűriznek, hanem konkrétan részt vesznek a versenyzők felkészítésében. Az pedig fontos dolog, mert színpadi zenei munkában nagy tapasztalata van, abszolut hallása.... Szóval ezeket a gyerekeket nem csak járni, sminkelni, beszélni tanítják meg, hanem énekelni, egy kicsit zenére, és színpadon viselkedni. Nem Ki mit tud?, annál profibb dolog.
382 USA 2006-05-15 02:44:40 [Válasz erre: 381 dreboot 2006-05-15 01:46:25]
Ha minosegi produkciokhoz (szinhaz, film kernek fel zeneszerzonek, es rendesen fizetnenek, akkor biztosan inkabb azt csinalna. Kis orszag, kis kakas a kis szemetdombon. Nem ismerek olyan (tisztelet a kivetelnek)zeneszt, aki ne lenne raszorulva, hogy apropenzre valtsa a tehetseget, akar pop, akar klasszikus.
Ha minosegi produkciokhoz (szinhaz, film kernek fel zeneszerzonek, es rendesen fizetnenek, akkor biztosan inkabb azt csinalna. Kis orszag, kis kakas a kis szemetdombon. Nem ismerek olyan (tisztelet a kivetelnek)zeneszt, aki ne lenne raszorulva, hogy apropenzre valtsa a tehetseget, akar pop, akar klasszikus.
381 dreboot 2006-05-15 01:46:25 [Válasz erre: 377 eccerű 2006-05-14 12:30:29]
Jól tudod a Bartók Konziba járt,a ZAK-ra,pedig látogatott - de gombolom abban egyetértünk,hogy egy Pici-t \"zenész\". Ami a megaizét illeti,az adja a pacekját ilyesmihez,akinek nagyon kő a Lé. (Taxis szlogennel élve: 2 ruppóért Vácra, lekísérné az elefántot zongorán):-)
Jól tudod a Bartók Konziba járt,a ZAK-ra,pedig látogatott - de gombolom abban egyetértünk,hogy egy Pici-t \"zenész\". Ami a megaizét illeti,az adja a pacekját ilyesmihez,akinek nagyon kő a Lé. (Taxis szlogennel élve: 2 ruppóért Vácra, lekísérné az elefántot zongorán):-)
380 USA 2006-05-14 22:19:05 [Válasz erre: 374 dreboot 2006-05-14 11:03:30]
Nagyon birom ezt az \"kis magyar elitizmust\"! Mi a rossz abban, hogy Presser megel a nevebol? O tehet rola, hogy ez csak a Megasztaron keresztul lehetseges? Amugy mindenki rendkivul meglepodne itt, ha osszeraknank egy listat azokbol, akik a ZAK-on vegeztek es most teljesen mast csinalnak.Aminek megint normalisnak kellene lennie. Ha mar Amerika, akkor a siker egyik -ebben az esetben adaptalhato!- oka a flexibilitas. Az, hogyitt a tobbseg legalabb egyszer szakmat valt elete soran, nagyon sokan 40es eveik elejen.
Nagyon birom ezt az \"kis magyar elitizmust\"! Mi a rossz abban, hogy Presser megel a nevebol? O tehet rola, hogy ez csak a Megasztaron keresztul lehetseges? Amugy mindenki rendkivul meglepodne itt, ha osszeraknank egy listat azokbol, akik a ZAK-on vegeztek es most teljesen mast csinalnak.Aminek megint normalisnak kellene lennie. Ha mar Amerika, akkor a siker egyik -ebben az esetben adaptalhato!- oka a flexibilitas. Az, hogyitt a tobbseg legalabb egyszer szakmat valt elete soran, nagyon sokan 40es eveik elejen.
379 USA 2006-05-14 22:15:42 [Válasz erre: 375 eccerű 2006-05-14 12:26:47]
Ki meri azt biztosan kijelenteni, hogy nem azert csokken a \"magas kultura\" iranti igeny, mert erre mintegy reagalva az oktatasban resztvevok szama csokken? Ha az allamnak lenne pucaja a zeneiskolakba invesztalni, akkor kozeptavon mar meg is oldhatna a helyzetet. Lasd Finnorszag! Persze orulni kellene, hogy nalunk mar nem szocialista fejjel, hanem ujkapitalista aggyal gondolkodnak errol! :) A masodik paragrafusra csupan a kovetkezot mondanam: ertsuk mar meg, hogy az ALLAM nem hoz letre szakokat! Az a felsooktatasi intezmenyek, tehat a felsooktatasi szakemberek hataskorebe tartozik. Errol szol az egyetemek autonomiaja. (Most mas kerdes, hogy erre az allamtol kell penzert kuncsorogni, ami megint tipikus magyar megoldas.) A munkaeropiaci igeny pedig egy olyan dolog, amit miniszteriumi asztalnal meg sosem sikerult megjosolni, meg rovidtavra sem.
Ki meri azt biztosan kijelenteni, hogy nem azert csokken a \"magas kultura\" iranti igeny, mert erre mintegy reagalva az oktatasban resztvevok szama csokken? Ha az allamnak lenne pucaja a zeneiskolakba invesztalni, akkor kozeptavon mar meg is oldhatna a helyzetet. Lasd Finnorszag! Persze orulni kellene, hogy nalunk mar nem szocialista fejjel, hanem ujkapitalista aggyal gondolkodnak errol! :) A masodik paragrafusra csupan a kovetkezot mondanam: ertsuk mar meg, hogy az ALLAM nem hoz letre szakokat! Az a felsooktatasi intezmenyek, tehat a felsooktatasi szakemberek hataskorebe tartozik. Errol szol az egyetemek autonomiaja. (Most mas kerdes, hogy erre az allamtol kell penzert kuncsorogni, ami megint tipikus magyar megoldas.) A munkaeropiaci igeny pedig egy olyan dolog, amit miniszteriumi asztalnal meg sosem sikerult megjosolni, meg rovidtavra sem.
378 eccerű 2006-05-14 12:31:44 [Válasz erre: 376 virius 2006-05-14 12:30:15]
Azt írtam, hogy \"jó egy évtizede\".
Azt írtam, hogy \"jó egy évtizede\".
377 eccerű 2006-05-14 12:30:29 [Válasz erre: 374 dreboot 2006-05-14 11:03:30]
Úgy tudom, hogy Presser a Bartók Konziba járt, de a Zeneakadémiára már nem.
Úgy tudom, hogy Presser a Bartók Konziba járt, de a Zeneakadémiára már nem.
376 virius 2006-05-14 12:30:15 [Válasz erre: 372 eccerű 2006-05-14 01:01:02]
Nem egy, hanem másfél évtizede indult be újra az egyházzene szak. Pontosan a rendszerváltás idejében.
Nem egy, hanem másfél évtizede indult be újra az egyházzene szak. Pontosan a rendszerváltás idejében.
375 eccerű 2006-05-14 12:26:47 [Válasz erre: 373 USA 2006-05-14 10:00:03]
Egy oktatasi intezmenynek NEM FELADATA vizsgalni, mit kezd a diplomas a diplomajaval. Maximum a Miniszteriumnak a tamogatasokkal osszefuggesben. Valóban nem feladata az intézménynek. De valakinek (leginkább a fenntartónak, azaz a magyar államnak, tágabb értelemben a magyar ételmiségnek) gondolni kell(ene) erre is, és mivel - az USAval ellentétben - az amúgy sem gazdag országunk zenei élete meglehetõsen kicsiny, s ezzel közvetett összefüggésben a világon mindenütt tapasztalható, komolyzenét érintõ egyre erõsebb érdektelenség nálunk fokozottan érvényesül, ezért csökken a \"magas kultúra\" iránti igény. Erre pedig reagálnia kell a zenészképzésnek is. Nem férne bele egy hozzászólásba, hogy mit lehetne tenni, de mindenesetre a megoldást nem ott keresném, hogy változatlan mennyiségben \"gyártsuk\" a diplomás állástalan zenészeket, miközben a mûvészetoktatás színvonala nem kis részben a csökkenõ gyerekszámnak és az elõbb említett erõsödõ érdektelenségnek együttesen köszönhetõen az alapfoktól kezdve rohamosan hanyatlik, mert ezt a tendenciát így nem lehet megfordítani. És akkor még nem beszéltünk az anyagiakról, mert az nem állapot, és nem válik a minõség javára, hogy az óradíjban tanító tanárok - például a Semmelweiss utcában a korrepetítorok jó része ilyen - bruttó 8-900, azaz nettó 5-600 forintos órabérért dolgozzanak. (Ez 3 dollár sincs.) Egyetemekre felnott emberek jarnak, akik azt kezdenek a diplomajukkal amit akarnak. Ezt fentrol szabalyozni erosen az \"atkos\" rendszerre emlekezteto modszer. Na azért ez erõsen sántít. Még ha csak szigorúan az anyagi részét nézem is, a fenntartónak (állam) az az érdeke, hogyha drága pénzen kiképzett egy embert egy szakmára, akkor ez a tudás hasznosuljon. Tehát az államnak olyan szakokat kell létrehoznia és fenntartania, ahol a megszerzett képesítéshez késõbbi (lehetõleg hosszútávú) munkavégzés is párosul. Az nem vezet sehova, hogy mindenféle dolgot lehessen tanulni függetlenül attól, hogy van-e munkaerõpiaci igény arra a szakmára. Még egyszer mondom: Magyarországról beszélek, nem Amerikáról, és ez jelen esetben nem (sem) mindegy.
Egy oktatasi intezmenynek NEM FELADATA vizsgalni, mit kezd a diplomas a diplomajaval. Maximum a Miniszteriumnak a tamogatasokkal osszefuggesben. Valóban nem feladata az intézménynek. De valakinek (leginkább a fenntartónak, azaz a magyar államnak, tágabb értelemben a magyar ételmiségnek) gondolni kell(ene) erre is, és mivel - az USAval ellentétben - az amúgy sem gazdag országunk zenei élete meglehetõsen kicsiny, s ezzel közvetett összefüggésben a világon mindenütt tapasztalható, komolyzenét érintõ egyre erõsebb érdektelenség nálunk fokozottan érvényesül, ezért csökken a \"magas kultúra\" iránti igény. Erre pedig reagálnia kell a zenészképzésnek is. Nem férne bele egy hozzászólásba, hogy mit lehetne tenni, de mindenesetre a megoldást nem ott keresném, hogy változatlan mennyiségben \"gyártsuk\" a diplomás állástalan zenészeket, miközben a mûvészetoktatás színvonala nem kis részben a csökkenõ gyerekszámnak és az elõbb említett erõsödõ érdektelenségnek együttesen köszönhetõen az alapfoktól kezdve rohamosan hanyatlik, mert ezt a tendenciát így nem lehet megfordítani. És akkor még nem beszéltünk az anyagiakról, mert az nem állapot, és nem válik a minõség javára, hogy az óradíjban tanító tanárok - például a Semmelweiss utcában a korrepetítorok jó része ilyen - bruttó 8-900, azaz nettó 5-600 forintos órabérért dolgozzanak. (Ez 3 dollár sincs.) Egyetemekre felnott emberek jarnak, akik azt kezdenek a diplomajukkal amit akarnak. Ezt fentrol szabalyozni erosen az \"atkos\" rendszerre emlekezteto modszer. Na azért ez erõsen sántít. Még ha csak szigorúan az anyagi részét nézem is, a fenntartónak (állam) az az érdeke, hogyha drága pénzen kiképzett egy embert egy szakmára, akkor ez a tudás hasznosuljon. Tehát az államnak olyan szakokat kell létrehoznia és fenntartania, ahol a megszerzett képesítéshez késõbbi (lehetõleg hosszútávú) munkavégzés is párosul. Az nem vezet sehova, hogy mindenféle dolgot lehessen tanulni függetlenül attól, hogy van-e munkaerõpiaci igény arra a szakmára. Még egyszer mondom: Magyarországról beszélek, nem Amerikáról, és ez jelen esetben nem (sem) mindegy.
374 dreboot 2006-05-14 11:03:30 [Válasz erre: 372 eccerű 2006-05-14 01:01:02]
>Azt a problémát nem hanyagolnám el, hogy kell-e ennyi zenész,< A Presser picibá\' milyen jól hasznosítja a ZAK-os képzettségét, azt a \"Megasztár\"-jában :-)
>Azt a problémát nem hanyagolnám el, hogy kell-e ennyi zenész,< A Presser picibá\' milyen jól hasznosítja a ZAK-os képzettségét, azt a \"Megasztár\"-jában :-)
373 USA 2006-05-14 10:00:03 [Válasz erre: 372 eccerű 2006-05-14 01:01:02]
Nem szeretnek \"lefele beszelni\" amerikai elzartsagomban, de ugy latszik, ez meg mindig a menu resze magyarorszagon. Egy oktatasi intezmenynek NEM FELADATA vizsgalni, mit kezd a diplomas a diplomajaval. Maximum a Miniszteriumnak a tamogatasokkal osszefuggesben. Egyetemekre felnott emberek jarnak, akik azt kezdenek a diplomajukkal amit akarnak. Ezt fentrol szabalyozni erosen az \"atkos\" rendszerre emlekezteto modszer.
Nem szeretnek \"lefele beszelni\" amerikai elzartsagomban, de ugy latszik, ez meg mindig a menu resze magyarorszagon. Egy oktatasi intezmenynek NEM FELADATA vizsgalni, mit kezd a diplomas a diplomajaval. Maximum a Miniszteriumnak a tamogatasokkal osszefuggesben. Egyetemekre felnott emberek jarnak, akik azt kezdenek a diplomajukkal amit akarnak. Ezt fentrol szabalyozni erosen az \"atkos\" rendszerre emlekezteto modszer.
372 eccerű 2006-05-14 01:01:02 [Válasz erre: 371 USA 2006-05-13 21:58:09]
Ez az egész sokkal összetettebb ennél. Ha egy probléma kapcsán belenyúlunk, akkor mindent meg kell változtatni, csak ezt nem nagyon merik felvállalni. A terem-gond oda vezethető vissza, hogy egyre több a tanár, - jó egy évtizede beindult az egyházzene szak is - ezért egyre több a növendék is, amire újabb tanárt vesznek fel és így tovább. A 2 épület viszont nem növekszik, újra meg nincs pénz. Azt a problémát nem hanyagolnám el, hogy kell-e ennyi zenész, mert a ZAK mégiscsak felsőfokú képzésben részesítő intézmény, tehát az alapfeladata, hogy alkalmassá tegyen embereket bizonyos feladatok elvégzésére. Azért ha végezne valaki egy felmérést, hogy az elmúlt 10-15 évben diplomázott emberek most hol vannak, mit dolgoznak, megdöbbentő eredmény jönne ki. Ezen kéne változtatni.
Ez az egész sokkal összetettebb ennél. Ha egy probléma kapcsán belenyúlunk, akkor mindent meg kell változtatni, csak ezt nem nagyon merik felvállalni. A terem-gond oda vezethető vissza, hogy egyre több a tanár, - jó egy évtizede beindult az egyházzene szak is - ezért egyre több a növendék is, amire újabb tanárt vesznek fel és így tovább. A 2 épület viszont nem növekszik, újra meg nincs pénz. Azt a problémát nem hanyagolnám el, hogy kell-e ennyi zenész, mert a ZAK mégiscsak felsőfokú képzésben részesítő intézmény, tehát az alapfeladata, hogy alkalmassá tegyen embereket bizonyos feladatok elvégzésére. Azért ha végezne valaki egy felmérést, hogy az elmúlt 10-15 évben diplomázott emberek most hol vannak, mit dolgoznak, megdöbbentő eredmény jönne ki. Ezen kéne változtatni.
371 USA 2006-05-13 21:58:09 [Válasz erre: 363 eccerű 2006-05-13 11:19:34]
Akkor most a termekhez igazitva uzemeltetjuk a ZAK-ot vagy esetleg a feladathoz rendeljuk a mukodest? Lehetne ez akar az elso lepes is arccal Bologna fele! Amugy a muveszeti oktatas teren nem az szamit, hogy \"kell-e ennyi\" meg amannyi valamibol. Beszuntetett szakokrol, illetve hasznalhatatlan tanarok keze alol jo karmester meg nem kerult ki. Akik egyetemi kepzesre jelentkeznek remelhetoleg mar tudjak mit csinalnak. Adjuk meg nekik a jogot arra, hogy pocsekba menjen az eletuk.
Akkor most a termekhez igazitva uzemeltetjuk a ZAK-ot vagy esetleg a feladathoz rendeljuk a mukodest? Lehetne ez akar az elso lepes is arccal Bologna fele! Amugy a muveszeti oktatas teren nem az szamit, hogy \"kell-e ennyi\" meg amannyi valamibol. Beszuntetett szakokrol, illetve hasznalhatatlan tanarok keze alol jo karmester meg nem kerult ki. Akik egyetemi kepzesre jelentkeznek remelhetoleg mar tudjak mit csinalnak. Adjuk meg nekik a jogot arra, hogy pocsekba menjen az eletuk.
370 janomano 2006-05-13 20:55:08 [Válasz erre: 366 eccerű 2006-05-13 18:56:53]
Biztos sokat gyakorolta a fakézenjárást.
Biztos sokat gyakorolta a fakézenjárást.
369 dreboot 2006-05-13 20:22:46 [Válasz erre: 366 eccerű 2006-05-13 18:56:53]
A helyzet az 1 sima és 1 fordított:-) >nem karmesterhiány van, hogy ........, hanem éppenséggel túltermelés,< 1 Kérdés: mire jó a karmester? Pót Ló ? A Keller Andriska-pótt pap-írt? >(ventillátorokat kéne beállítani< Lengedezve hűti a zenekari tagokat,néha meg a fejére üt a Fals Staff-nak) Gyógy a \"képi fantaszta világomra\": a nagy zenei szakadék,melyen átível egy fakéz......:-) A Kocsis kaliberre nincs kifejlesztve védőmellény az átjön a falon is :-)
A helyzet az 1 sima és 1 fordított:-) >nem karmesterhiány van, hogy ........, hanem éppenséggel túltermelés,< 1 Kérdés: mire jó a karmester? Pót Ló ? A Keller Andriska-pótt pap-írt? >(ventillátorokat kéne beállítani< Lengedezve hűti a zenekari tagokat,néha meg a fejére üt a Fals Staff-nak) Gyógy a \"képi fantaszta világomra\": a nagy zenei szakadék,melyen átível egy fakéz......:-) A Kocsis kaliberre nincs kifejlesztve védőmellény az átjön a falon is :-)
368 geyersbach 2006-05-13 19:49:11
eccerű kocsira vonatkozó mondata a hét aranyköpése!
eccerű kocsira vonatkozó mondata a hét aranyköpése!
367 dreboot 2006-05-13 19:29:24 [Válasz erre: 366 eccerű 2006-05-13 18:56:53]
>Amint hallom a híreket, a Weinerben például egy ilyen hölgyemény lett az új igazgató...< Ez nem hír ez tragédia ! Azt jelzi,hogy a fent nevezett intézménybe,az önkormányzat rondíthat rokoni alapondrót.Magyarán a zeneokítás érdeklődés híjján elmaradhat Ottan kezdődhet most a sötét közép kór - nyő nemben :-(
>Amint hallom a híreket, a Weinerben például egy ilyen hölgyemény lett az új igazgató...< Ez nem hír ez tragédia ! Azt jelzi,hogy a fent nevezett intézménybe,az önkormányzat rondíthat rokoni alapondrót.Magyarán a zeneokítás érdeklődés híjján elmaradhat Ottan kezdődhet most a sötét közép kór - nyő nemben :-(
366 eccerű 2006-05-13 18:56:53 [Válasz erre: 365 dreboot 2006-05-13 18:07:14]
Tőled persze a zenekar előtt lehetne akár egy ventillátor is :-( A helyzet éppen fordított - pont erre akartam célozni: nem karmesterhiány van, hogy ventillátorokat kéne beállítani, hanem éppenséggel túltermelés, mert rengeteg diplomás karmester van, (aki vagy tud vezényelni, vagy nem, de papírja van róla), és aztán valami más lesz belőle. S nemcsak a karmesterekkel van ez így, általában sok a jobb híján, ilyen-olyan okból zenei pályára tévedt ember, aki aztán rontja a levegőt. Amint hallom a híreket, a Weinerben például egy ilyen hölgyemény lett az új igazgató... Egy Kocsis kalibernek meg tök mindegy, ki nem tanítja meg vezényelni, egy ekkora tehetség átjön a fakézen is.
Tőled persze a zenekar előtt lehetne akár egy ventillátor is :-( A helyzet éppen fordított - pont erre akartam célozni: nem karmesterhiány van, hogy ventillátorokat kéne beállítani, hanem éppenséggel túltermelés, mert rengeteg diplomás karmester van, (aki vagy tud vezényelni, vagy nem, de papírja van róla), és aztán valami más lesz belőle. S nemcsak a karmesterekkel van ez így, általában sok a jobb híján, ilyen-olyan okból zenei pályára tévedt ember, aki aztán rontja a levegőt. Amint hallom a híreket, a Weinerben például egy ilyen hölgyemény lett az új igazgató... Egy Kocsis kalibernek meg tök mindegy, ki nem tanítja meg vezényelni, egy ekkora tehetség átjön a fakézen is.
365 dreboot 2006-05-13 18:07:14 [Válasz erre: 363 eccerű 2006-05-13 11:19:34]
Persze,hogy van szükség!Egy csomó helyen épült,vagy épül még repülőtér,tudod mennyi légiforgalmi irányítót képesek ezek foglalkoztatni!Aztán + ottan van az A 380-as és a Boing 747 azok az igazán monumentális művek,azokat a\"gigacsőhöz\" vezényelni az a nem semmi :-) Gondolod az élet meGál(l)? Tőled persze a zenekar előtt lehetne akár egy ventillátor is:-( Hogy jöhetne pl.a Kocsis és a Fischer közé egy döntetlen? (eGál)
Persze,hogy van szükség!Egy csomó helyen épült,vagy épül még repülőtér,tudod mennyi légiforgalmi irányítót képesek ezek foglalkoztatni!Aztán + ottan van az A 380-as és a Boing 747 azok az igazán monumentális művek,azokat a\"gigacsőhöz\" vezényelni az a nem semmi :-) Gondolod az élet meGál(l)? Tőled persze a zenekar előtt lehetne akár egy ventillátor is:-( Hogy jöhetne pl.a Kocsis és a Fischer közé egy döntetlen? (eGál)
363 eccerű 2006-05-13 11:19:34 [Válasz erre: 358 USA 2006-05-12 23:26:50]
Peskó valahol Portugáliában, Fürst meg Marseilleben van színházzal szerződve. Nem tudom, megoldható lenne-e (mind fizikailag, mind anyagilag, mind egészségileg, hisz egyikük se mai gyerek), hogy hetente kétszer oda-vissza röpködjenek, mert azt kétlem, hogy feladnák jól fizető állásukat egy ZAK állás kedvéért. Ha meg sosincsenek itt, akkor maradna megintcsak Gál Tamás... Azt meg szervezéssel nem lehet megoldani, ami például Bécsben volt, hogy akkor van óra, amikor éppen a prof. ráér, ugyanis ehhez a mostani jóval több szabad terem kéne. A ZAK teremkihasználtsága mostan olyan szinten van, hogy van aki csak szombaton tud tanítani, mert nincs máskor terem. Egyébként csak még egy gondolkodtató kérdés: évente átlag 2-3 ember végez karmester szakon; mi lesz velük? Másképp fogalmazva tényleg szükség van ennyi karmesterre??? (Nemcsak itt, a világon.)
Peskó valahol Portugáliában, Fürst meg Marseilleben van színházzal szerződve. Nem tudom, megoldható lenne-e (mind fizikailag, mind anyagilag, mind egészségileg, hisz egyikük se mai gyerek), hogy hetente kétszer oda-vissza röpködjenek, mert azt kétlem, hogy feladnák jól fizető állásukat egy ZAK állás kedvéért. Ha meg sosincsenek itt, akkor maradna megintcsak Gál Tamás... Azt meg szervezéssel nem lehet megoldani, ami például Bécsben volt, hogy akkor van óra, amikor éppen a prof. ráér, ugyanis ehhez a mostani jóval több szabad terem kéne. A ZAK teremkihasználtsága mostan olyan szinten van, hogy van aki csak szombaton tud tanítani, mert nincs máskor terem. Egyébként csak még egy gondolkodtató kérdés: évente átlag 2-3 ember végez karmester szakon; mi lesz velük? Másképp fogalmazva tényleg szükség van ennyi karmesterre??? (Nemcsak itt, a világon.)
362 dreboot 2006-05-13 07:28:42 [Válasz erre: 360 sphynx 2006-05-13 00:01:25]
Aztat ábrázolja ez a fotó,hogyan lesz egy jó dirigens sokoldalú zenegyógy. Ez a mozdulat érzékelteti a zenedoktori fokozatot(lásd: med univ.) zeneileg: med.(-ittálló) unikarnis :-)
Aztat ábrázolja ez a fotó,hogyan lesz egy jó dirigens sokoldalú zenegyógy. Ez a mozdulat érzékelteti a zenedoktori fokozatot(lásd: med univ.) zeneileg: med.(-ittálló) unikarnis :-)
361 Kotkoda 2006-05-13 00:11:18
Hát ahhoz mit szóltok pajtikák, hogy a tegnapi zenakari próba előtt derült ki, hogy a / ZAK / zenekar utolsó ezévi koncertje elmarad, és miért? mert a szépreményű PR. manager Széles Kinga elfelejtett közönséget szervezni!Vajon ezt is megússza következmények nélkül? / Mi legalább egy könnyű kreditet nyertünk!/
Hát ahhoz mit szóltok pajtikák, hogy a tegnapi zenakari próba előtt derült ki, hogy a / ZAK / zenekar utolsó ezévi koncertje elmarad, és miért? mert a szépreményű PR. manager Széles Kinga elfelejtett közönséget szervezni!Vajon ezt is megússza következmények nélkül? / Mi legalább egy könnyű kreditet nyertünk!/
360 sphynx 2006-05-13 00:01:25
[url]http://www.momus.hu/galeria/index.php?show=161;ez[/url]
[url]http://www.momus.hu/galeria/index.php?show=161;ez[/url]
359 sphynx 2006-05-12 23:58:08
Nektek is elő szokott jönni az a kép, amin Fischer Iván megpróbálja kihúzni a szemébe fúródott nyílvesszőt?
Nektek is elő szokott jönni az a kép, amin Fischer Iván megpróbálja kihúzni a szemébe fúródott nyílvesszőt?
358 USA 2006-05-12 23:26:50 [Válasz erre: 357 eccerű 2006-05-12 22:47:00]
Persze nem, de ebben az esetben mar elkeserito a helyzet. Azon kivul, ha nagyon meg akarnak talalni a rektori irodaban a megoldast a jovore nezve, mondjuk a karmesterszakot illetoen, akkor meg is csinalnak. Mindossze annyit mondtam, hogy ezen SEM segit a bolognai rendszer. Egyebkent itt van ket nev \"talalomra\": Pesko, Furst Janos Meg lehetne talan kerdezni oket!
Persze nem, de ebben az esetben mar elkeserito a helyzet. Azon kivul, ha nagyon meg akarnak talalni a rektori irodaban a megoldast a jovore nezve, mondjuk a karmesterszakot illetoen, akkor meg is csinalnak. Mindossze annyit mondtam, hogy ezen SEM segit a bolognai rendszer. Egyebkent itt van ket nev \"talalomra\": Pesko, Furst Janos Meg lehetne talan kerdezni oket!
357 eccerű 2006-05-12 22:47:00 [Válasz erre: 356 USA 2006-05-12 07:46:30]
Az Zeneakadémia nem csak a karmester szakból áll - jól is néznénk ki. Abban igazad van, hogy ne Ligeti vagy Gál Tamás, de mondj mást, hogy akkor ki? (Az is egy aspektus, hogy amennyiben státuszban vannak, ki sem lehet őket tenni. Ha óradíjban, az más eset, de az meg szégyen lenne az országra nézve.)
Az Zeneakadémia nem csak a karmester szakból áll - jól is néznénk ki. Abban igazad van, hogy ne Ligeti vagy Gál Tamás, de mondj mást, hogy akkor ki? (Az is egy aspektus, hogy amennyiben státuszban vannak, ki sem lehet őket tenni. Ha óradíjban, az más eset, de az meg szégyen lenne az országra nézve.)
356 USA 2006-05-12 07:46:30
Beszeljunk majd a ZAK-rol akkor, ha (Bolognaval vagy anelkul) nem Gal Tamas es Ligeti Andras (o meg hagyjan) fogjak femjelezni a magyar karmesteroktatast, a jovoben egyebkent sulyos milliokert! Ki fog idejonni? Csakis tehetosebb kontraszelektaltak, akik persze jobbak a nem annyira tehetos kontraszelektaltaknal... Viszont ugyanolyan diplomaval tavoznak majd mint azok, akik meg is tanuljak valakitol valahol (Europaban), hogy mi is a karmesterseg valojaban! Nem mintha a diploma segithetne rajtuk. Csak hat ugye megint pazarlunk. Fizetos szak ide vagy oda: penz, energia es a jo hir POCSEKBA!
Beszeljunk majd a ZAK-rol akkor, ha (Bolognaval vagy anelkul) nem Gal Tamas es Ligeti Andras (o meg hagyjan) fogjak femjelezni a magyar karmesteroktatast, a jovoben egyebkent sulyos milliokert! Ki fog idejonni? Csakis tehetosebb kontraszelektaltak, akik persze jobbak a nem annyira tehetos kontraszelektaltaknal... Viszont ugyanolyan diplomaval tavoznak majd mint azok, akik meg is tanuljak valakitol valahol (Europaban), hogy mi is a karmesterseg valojaban! Nem mintha a diploma segithetne rajtuk. Csak hat ugye megint pazarlunk. Fizetos szak ide vagy oda: penz, energia es a jo hir POCSEKBA!
355 eccerű 2006-05-10 23:39:04
Még annyit hadd osszak meg a topic kicsiny olvasótáborával, hogy mi a helyzet a karvezetés szakkal. Elerjedt a pletyka, már több helyről hallottam, hogy a bolongai szisztéma első áldozata lenne e szak. Nos ez nem igaz, (hasonlóan a Zeneakadémia bank általi megvásárláshoz) annyi igazság van benne mindösszesen, hogy a bolognai rendszer megkívánta átalakításon e szak is át fog esni, azaz 3+2 évessé válik.
Még annyit hadd osszak meg a topic kicsiny olvasótáborával, hogy mi a helyzet a karvezetés szakkal. Elerjedt a pletyka, már több helyről hallottam, hogy a bolongai szisztéma első áldozata lenne e szak. Nos ez nem igaz, (hasonlóan a Zeneakadémia bank általi megvásárláshoz) annyi igazság van benne mindösszesen, hogy a bolognai rendszer megkívánta átalakításon e szak is át fog esni, azaz 3+2 évessé válik.
354 eccerű 2006-05-08 20:06:56 [Válasz erre: 352 Wolfi 2006-05-08 18:52:06]
Na igen, a hírek... (már legalább ötször eladták a ZAKot valamelyik banknak bizonyos hírforrások szerint). Annyit tudok, hogy ugyanúgy lesz a felvételi, mint eddig, (tehát nappali tagozatra ugynannyi embert lehet felvenni, mint korábban) a változás ott van, hogy akit térítéses oktatásra vesznek fel, annak a térítési díja megváltozott, és ennek összege a nagyságrendet tekintve valóban egymillió forint (!!!) környékén van per szemeszter. Hadd tegyem hozzá bizonyára sokakban megütközést keltő személyes véleményemet: ugyan nem olyan megfontolásból hozták meg az illetékesek ezt a döntést, mint amit leírok, de végső soron nem tudok felháborodni ezeken az összegeken. Semmi szükség ennyi diplomás tehetségtelen zenészre, akik nagy részéből később aztán megkeseredett ember lesz, és nagy valószínűséggel valamelyik zeneiskolában teszi tönkre sok gyerek esélyét a zenével való mélyebb megismerkedésre. Az egész világon hatalmas recesszióban van a komolyzenei kultúra, úgyhogy nagyon át kéne gondolni a zeneoktatás rendszerét!
Na igen, a hírek... (már legalább ötször eladták a ZAKot valamelyik banknak bizonyos hírforrások szerint). Annyit tudok, hogy ugyanúgy lesz a felvételi, mint eddig, (tehát nappali tagozatra ugynannyi embert lehet felvenni, mint korábban) a változás ott van, hogy akit térítéses oktatásra vesznek fel, annak a térítési díja megváltozott, és ennek összege a nagyságrendet tekintve valóban egymillió forint (!!!) környékén van per szemeszter. Hadd tegyem hozzá bizonyára sokakban megütközést keltő személyes véleményemet: ugyan nem olyan megfontolásból hozták meg az illetékesek ezt a döntést, mint amit leírok, de végső soron nem tudok felháborodni ezeken az összegeken. Semmi szükség ennyi diplomás tehetségtelen zenészre, akik nagy részéből később aztán megkeseredett ember lesz, és nagy valószínűséggel valamelyik zeneiskolában teszi tönkre sok gyerek esélyét a zenével való mélyebb megismerkedésre. Az egész világon hatalmas recesszióban van a komolyzenei kultúra, úgyhogy nagyon át kéne gondolni a zeneoktatás rendszerét!
353 tépé 2006-05-08 19:59:33 [Válasz erre: 352 Wolfi 2006-05-08 18:52:06]
Kérdezze meg a tanulmányi osztályon! Esetleg nézze meg a ZAK honlapján! Vagy adjon fel újsághírdetést:-)
Kérdezze meg a tanulmányi osztályon! Esetleg nézze meg a ZAK honlapján! Vagy adjon fel újsághírdetést:-)
352 Wolfi 2006-05-08 18:52:06
Kedves Mindenki! Vannak-é arról új infók, hogy mennyibe kerül a Zak-on tanulni manapság? Milliókról szólnak a hírek...
Kedves Mindenki! Vannak-é arról új infók, hogy mennyibe kerül a Zak-on tanulni manapság? Milliókról szólnak a hírek...
351 janomano 2006-03-28 18:28:43 [Válasz erre: 350 macskás 2006-03-28 17:26:28]
A partitúrák szezonja még csak most jön. (Ámbár nyáron a szúnyogok miatt meggondolandó.)
A partitúrák szezonja még csak most jön. (Ámbár nyáron a szúnyogok miatt meggondolandó.)
350 macskás 2006-03-28 17:26:28 [Válasz erre: 349 Wolfi 2006-03-28 16:40:26]
...igen. És csodálkoznak, ha az ember partitúrákat kér.
...igen. És csodálkoznak, ha az ember partitúrákat kér.
349 Wolfi 2006-03-28 16:40:26 [Válasz erre: 348 macskás 2006-02-21 18:14:51]
A könyvtár a legizgalmasabb helység abban az épületben! Csak ahogy bementél, már ki is jönnél onnan...Olyan \"vendég-dédelgetö\" hely...:-)
A könyvtár a legizgalmasabb helység abban az épületben! Csak ahogy bementél, már ki is jönnél onnan...Olyan \"vendég-dédelgetö\" hely...:-)
348 macskás 2006-02-21 18:14:51
Mit szóltok a könyvtárhoz? Alig van kotta, múltkor 10-ből hármat sikerült levadásszak. Amit kosárban eresztettek le, vörös! madzaggal. Hát ez óriási, a XXI. század elején!
Mit szóltok a könyvtárhoz? Alig van kotta, múltkor 10-ből hármat sikerült levadásszak. Amit kosárban eresztettek le, vörös! madzaggal. Hát ez óriási, a XXI. század elején!
347 Wolfi 2006-02-20 16:36:31 [Válasz erre: 345 Búbánat 2006-01-13 15:47:10]
Ki gondolta volna...Ja, és az új villamosok is megérkeztek...
Ki gondolta volna...Ja, és az új villamosok is megérkeztek...
346 Búbánat 2006-01-13 15:47:57 [Válasz erre: 345 Búbánat 2006-01-13 15:47:10]
Ez most nem megy. De érdekes és elgondolkodtató a cikk.
Ez most nem megy. De érdekes és elgondolkodtató a cikk.
345 Búbánat 2006-01-13 15:47:10
[url]http://www.nol.hu/kultura/cikk/390590/;Se csillár, se teherlift Éveket késik a Zeneakadémia felújítása[/url]
[url]http://www.nol.hu/kultura/cikk/390590/;Se csillár, se teherlift Éveket késik a Zeneakadémia felújítása[/url]
344 Búbánat 2006-01-13 15:45:52
(Nincs ilyen sorszámú üzenet.)
(Nincs ilyen sorszámú üzenet.)
343 dreboot 2005-11-23 12:18:57 [Válasz erre: 342 Búbánat 2005-11-23 11:24:05]
Szándékod nemes ne jól,egylapra Tenni érdemes telente placra :-)
Szándékod nemes ne jól,egylapra Tenni érdemes telente placra :-)
342 Búbánat 2005-11-23 11:24:05 [Válasz erre: 341 dreboot 2005-11-23 10:43:27]
Ezt is értékelem és mérlegelem a magam módján. Szegény Kapát se hagyd ki a sorból, ő is megérdemelne jutalmul egy-két rímfaragó episztolát.
Ezt is értékelem és mérlegelem a magam módján. Szegény Kapát se hagyd ki a sorból, ő is megérdemelne jutalmul egy-két rímfaragó episztolát.
