Bejelentkezés Regisztráció

Társművészetek


Téma ismertetése: film, könyv, gasztro, építő, képző, tánc, etc

3106 Edmond Dantes 2026-04-30 16:08:12
Megy ez kèrem, ha egy üzlet egyszer becsődöl beindul..
"Csütörtökön lemondott a MOME, vagyis a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány teljes kuratóriuma és felügyelőbizottsága, az első modellváltó egyetemet irányító, Böszörményi-Nagy Gergely vezette testület. A MOME 2020-ban az első alapítványosodó egyetem volt, a KEKVA-s modell első intézménye, prototípusa, melynek élére a Fideszhez ezer szállal kötődő Böszörményi-Nagy Gergelyt ültették." Teljes cikk 444.hu-n itt.

3105 Edmond Dantes 2026-04-30 15:41:41 [Válasz erre: 3104 takatsa 2026-04-30 15:14:54]
Az előző beìràst a laptopomon követtem el ès teljesen normàl mèretűek voltak a betűk. Az okostelòn làtom, hogy megnőttek. Èn màr nem tudok belenyùlni, arra kèrem a T. Szerkesztőket, hogy ha tudjàk, kicsinyìtsèk le "normàlra", mert a vilàg semmi kincsèèrt nem akarok kilògni a sorbòl. Mèretben főleg nem. Köszönöm!
PS Kitünő szemorvost pedig tudok ajànlani :-)

3104 takatsa 2026-04-30 15:14:54 [Válasz erre: 3103 Edmond Dantes 2026-04-30 14:14:32]
Arra kérlek, hogy használj nagyobb karaktereket, mert már rossz a szemem, és nem tudom böngészni ezeket a légypiszoknyi apró betűket. 

3103 Edmond Dantes 2026-04-30 14:14:32 [Válasz erre: 3082 Edmond Dantes 2026-04-28 14:38:15]
Nohát, kérem szépen, itt van 3082 folytatása ("je suis vátesz"), nem is telt el sok idő, kezdődik ...

Hallgatói fórumot tartottak szerda délelőtt a Színház- és Filmművészeti Egyetem diákjai az Uránia Filmszínházban, amit az intézmény rektora, Sepsi Enikő nyitott volna meg. Sepsi beszéde előtt két oktató lépett a mikrofonhoz, és lemondásra szólították fel a rektort, a kuratórium elnökét, Vidnyánszky Attilát, valamint Lajos Tamás kuratóriumi tagot, közölte egy névtelenséget kérő forrásunk.

Az oktatók elmondták a körülbelül kétszáz fős diákságnak a fórumon, hogy az egyetem nem az Európai Unió szabályai szerint működik, az Orbán-kormány megfosztotta az autonómiájától az intézményt, ezért azonnali távozásra szólították fel az említett személyeket. A beszédükben hangsúlyozták, hogy azért most szólalnak fel, mert hamarosan új kormányunk alakul, így illegitim ott tartózkodniuk.

Az oktatók kiállását üdvrivalgás fogadta a nézőtéren, egyikőjük a pillanat hevében még azt is belekiabálta a mikrofonba, hogy szabad ország, szabad egyetem. Az oktatókat két hallgató követte, akik arról beszéltek, hogy milyen nehézségekkel kell szembesülniük napról napra, de érdemi válaszokat nem kapnak." Teljes cikk telex.hu-n  itt.


3102 Hangyászsün 2026-04-30 11:54:44 [Válasz erre: 3097 lujza 2026-04-29 23:06:43]
Mi vagyunk az Új Undokak, mi vagyunk az Új Undokak! Nos, a nézhetetlen filmeket előállító maffia már írja is a számlát, sőt akár be is mutatta. Eme megjegyzésemet kéretik NEM Rákay Kálmán és produktumai mellett kiállni.

3101 Edmond Dantes 2026-04-30 09:37:32 [Válasz erre: 3099 Klára 2026-04-30 08:30:33]
Felhívnám figyelmét, hogy a 3094-ben nevesített paripa, Incitatus Caligula lova. Pont ezért írtam róla.

3100 Búbánat 2026-04-30 08:53:27 [Válasz erre: 3099 Klára 2026-04-30 08:30:33]
Pavarotti is kapott egy lovat úgymond gázsi kiegészítésként amikor 1986-ban eljött Budapestre és az Erkelben fellépett a Bohéméletben...

3099 Klára 2026-04-30 08:30:33 [Válasz erre: 3097 lujza 2026-04-29 23:06:43]
Nekem  Caligula lova jutott eszembe!

3098 Edmond Dantes 2026-04-30 06:27:08 [Válasz erre: 3097 lujza 2026-04-29 23:06:43]
Szent Èg! Tudom, van màr Sztàrbox meg emancipàciò, na de tankot babakocsival ütköztetni! ;-)

3097 lujza 2026-04-29 23:06:43 [Válasz erre: 3085 takatsa 2026-04-29 09:52:06]
Azt hiszem, hogy a két jelölt, Rost és Nagy Ervin kiütötte egymást. De talán jobb ez így!

3096 takatsa 2026-04-29 22:59:35 [Válasz erre: 3094 Edmond Dantes 2026-04-29 22:25:26]
Én nem szoktam semmire sem gondolni, Isten őrizzen tőle, már csak az hiányozna!

3095 takatsa 2026-04-29 22:46:52 [Válasz erre: 3093 maris 2026-04-29 22:12:39]
De kár, hogy nem történésznek születtem, mert akkor lenne egy életreszóló témám: Magyarország hihetetlen története.

3094 Edmond Dantes 2026-04-29 22:25:26 [Válasz erre: 3092 takatsa 2026-04-29 19:49:33]
Incitatusra gondolsz? Ha összejön III. Richàrddal, megmenthette volna. (Anakronizmus, tudom, de passzol.)


3092 takatsa 2026-04-29 19:49:33 [Válasz erre: 3091 Edmond Dantes 2026-04-29 19:09:34]
Ez, amit én fejtegetek, leginkább elméleti kérdés és nem gyakorlati. Mert Nagy Ervinről és a Kincsemről az jutott az eszembe, hogy a mi hányatott kis magyar nemzetünknek két idolja van: Kincsem és Puskásöcsi. És nem kell szomorkodnunk ezen, jól van ez így, nagyon is jól. Hiszen - mint tudjuk -, egy ló érhet egy országot, de hogy egy ország ér-e egy lovat, az egyáltalán nem biztos. És van egy sanda gyanúm, hogy bizonyos esetekben egy ló, kiváló Társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter lehetne. Persze nem egy tüzes kancára, hanem inkább egy bölcs heréltre gondolok. Egy lóval csak nyer(ít)hetnénk!

3091 Edmond Dantes 2026-04-29 19:09:34 [Válasz erre: 3090 takatsa 2026-04-29 17:50:23]
off Irigyellek. Engem hèt èves koromban, màig emlèkszem, Jàkon felültettek egy lòra, amitől ùgy megijedtem, hogy azòta lònak közelèbe sem megyek.

3090 takatsa 2026-04-29 17:50:23 [Válasz erre: 3089 Edmond Dantes 2026-04-29 16:55:51]
Arra én már nem emlékszem, olyan szörnyű volt az az előadás, hogy igyekeztem minél hamarabb elfelejteni, szerencsére sikerült is. De, mint ahogyan írtam, a Kincsem címszerepében volt a legmenőbb, többször megnéztem, és most őszintén megvallom neked: én is szívesen felpattantam volna a hátára.

3089 Edmond Dantes 2026-04-29 16:55:51 [Válasz erre: 3088 takatsa 2026-04-29 16:04:11]
Igen, ő. Sok filmben ès szìndarabban làttam, de amiben neked is làtni kellett, mert megbeszèltük nemrèg, az a vìgszìnhàzi Varàzsfuvola. Persze nem Melis szintjèn ènekelt, de emlèkeim szerint szìnèszileg jò Papageno volt.

3088 takatsa 2026-04-29 16:04:11 [Válasz erre: 3087 Edmond Dantes 2026-04-29 13:34:41]
Ez az a színész, aki  a címszerepet játszotta a Kincsemben? Az egy nagyon jó film volt, pontosan visszaadta azt, hogy milyenek vagyunk. Kár, hogy nem azt a filmet küldték az Oszkárra.

3087 Edmond Dantes 2026-04-29 13:34:41
Nagy Ervin színészt emlegették miniszter-esélyesként. Személy szerint örülök, hogy csak volt esélyes, mint a pápa(ön)jelölt bíboros. Ahogy az ősi mondás tartja: "aki pápaesélyesként megy be a konklávéra, az bíborosként jön ki". Legújabb hírek szerint Nagy Ervin a színházért és a filmért felelős (helyettes?) államtitkár lehet. Lesz dolga bőven.

3086 Kokapu 2026-04-29 11:15:17 [Válasz erre: 3085 takatsa 2026-04-29 09:52:06]
Én is. :)

3085 takatsa 2026-04-29 09:52:06 [Válasz erre: 3084 lujza 2026-04-29 01:58:43]
Ó, pedig én azt hittem, hogy Rost Andrea lesz a művelődési miniszter.

3084 lujza 2026-04-29 01:58:43 [Válasz erre: 3083 Búbánat 2026-04-28 22:14:18]
Végre megint van külön kulturális miniszter az oktatási mellett, és talán egy lelkésztől nem is áll olyan messze a kultúra!

3083 Búbánat 2026-04-28 22:14:18
Tarr Zoltán a jelölt a kultúrális tárca élére a leendő új kormányban. A várományos tárcája alá tartozik a kultúra minden szegmense, a zeneművészet - köztük az OPERA, a MÜPA -,  a színházak (a Nemzeti Színház, a Budapesti Operettszínház), a tánc-, a filmművészet, a közgyűjtemények,  múzeumok, a könyvkiadás, a műemlékvédelem stb.

3082 Edmond Dantes 2026-04-28 14:38:15 [Válasz erre: 3081 fbcs 2026-04-26 13:37:51]
Vidnyánszky valszeg képtelen emelt -vagy lehorgasztott- fővel távozni bárhonnan. Károkozása maradandó sebeket hagy a színházi szcénában. Még csak nem is a Nemzetiből kellene távoznia akármilyen fővel, hanem mindenekelőtt az SZFE kuratóriumának éléről. Ugyan ki tudja, hány fiatal lány és fiú adta fel a hiábavaló próbálkozást évek hosszú során át, hogy felvegyék vagy meg sem próbálta a felvételit?! Személyes ismerősömet azzal rúgta ki az utolsó felvételi rostán, hogy "nem megfelelő anyagot hozott". Ez a szakma nem olyan, hogy akkor majd külföldön próbál szerencsét. Marad/t a freeSZFE. Talán lesz még rend és igazság. És nem úgy, mint néhai Kerényi Imre elhíresült mondásában: "most mi jövünk". A tárgyilagosság kedvéért rögzítenem kell, hogy Alföldi Nemzetije sem hasított az első két évben és ő is elküldött jó pár színészt, nem politikai, hanem szakmai alapon. Viszont a három utolsó évben = a NER első három évében -szemben Vidnyánszkyval-  igazi "ellenszélben" kellett dolgoznia, élnie és mégis ki tudott teljesedni. Máig emlékezetes produkciókat hozott létre és kiváló csapatot épített fel. Hol van már az a csapat? Szana és szét. Vajon eldicsekedhet-e ezzel V.A.? Ki ismer kettőnél-háromnál több nevet a mostani társulatból? Hol van ott törzsközönség? Közönség?! A hithűekből hányan járnak fizetős jeggyel (vagy anélkül) az előadásaira?

3081 fbcs 2026-04-26 13:37:51 [Válasz erre: 3078 Edmond Dantes 2026-04-25 17:43:36]
Az embernek már-már kedve lenne elmenni katasztrófaturistáskodni. Aztán elolvasva, hogy ez az egész 4 órás, inkább elmegy a kedve. Így látatlanban az az érzésem, hogy tipikus látlelet a végetérő Fidesz kormányzásról: van egy túlhatalmú vezető, és senki nem szól, hogy éppen vállalhatatlan baromságot csinál (lásd még, az egyébként általam kedvelt Ókovács Szilveszter zavaros Toscája). Kár Vidnyánszky Attiláért, mint rendező, régebben tudott érdekes darabokat létrehozni. Mint igazgató, szinte a kinevezésekor megbukott, az alábbi interjúban említett teltházak többsége diákoknak szétosztott ingyenjegyekkel valósult meg (lásd Nemzeti Színház beszámolói fizetős nézők arányáról, ami 2024-ben 69%, de nem vagyok benne biztos, hogy a Lázár Ervin Programot hova számolták el, de mivel jegybevételként csak 130 milliót könyveltek el 55 ezer főre, szerintem a fizetőshöz). Úgy könnyű, menne bárkinek. A Nemzeti 16 év alatt nem igazán tudta megtalálni a saját közönségét, a közelébe nem került annak, mint amikor Alföldy Róbert alatt meghirdették az előadásokat, és 24 óra múlva már nem lehetett jegyet kapni.  Emiatt, szerintem le kellene mondania, és így még emeltebb fővel távozhatna . 

3080 Búbánat 2026-04-26 11:55:05

Kultúrharc lesz? Lemondatni könnyű, rendszert építeni nehéz!

https://mandiner.hu/kultura/2026/04/kulturharc-lesz-lemondatni-konnyu-rendszert-epiteni-nehez

Elgondolkodtató látni, hogy a választások után néhány nappal a magyar kulturális életben nem vita indult el, hanem üzengetés. Nyilatkozatok, felszólítások, ultimátumok. Pl. Káel Csaba „tegye le a kulcsot”, vagy Vidnyánszky Attila „mondjon le” – hangzik el egymás után különböző személyektől, más más fórumokon.

Mandiner.hu - 2026. április 20. 15:00 – Fülöp Péter

Jelen véleménycikk a színházi közéletre fókuszál, azzal, hogy nem célja a további hangulatkeltés, célja azonban a figyelemfelhívás, figyelmeztetés arra, hogy nem boszorkányüldözésre van szükség, hanem kommunikációra.

Ha visszatekintünk az elmúlt évekre ez nem új jelenség Vidnyánszky Attila démonizálása nem most kezdődött, hanem egy hosszú folyamat csúcspontjához érkezett. Kezdte az index, majd megszólalt a FESZ, a miskolci művészeti tanács nyílt levelet írt. A hangulat egyre feszültebb, a mondatok egyre keményebbek – miközben egyre kevesebb szó esik arról, ami valóban számít: hogyan működjön a magyar kultúra a következő években?!

Évek óta visszatérő mintázat a színházi világban, hogy Vidnyánszky Attila személyében sűrűsödik össze minden kritika, ami a hazai előadó-művészeti rendszerrel kapcsolatban megfogalmazódik. Ha végignézzük az elmúlt tíz–tizenöt év megszólalásait, interjúit, cikkeit, világosan látszik: folyamatos támadások, politikai és esztétikai viták, személyre szabott bírálatok kísérik ezt az időszakot. A mostani hullám csak annyiban más, hogy a választási eredmény után egyszerre, koncentráltan jelent meg. Lehet szeretni vagy nem szeretni, de Vidnyánszky Attila a magyar színházi élet egyik legnagyobb formátumú alkotója, aki markáns művészi világot és következetes gondolkodást képvisel; rendezői munkássága és intézményépítő tevékenysége egyszerre mutat tehetséget, víziót és kivételes munkabírást, miközben az a hatás, amelyet az elmúlt évtizedekben a magyar színházi struktúrára és gondolkodásra gyakorolt, vitathatatlanul a legmeghatározóbbak közé emeli.

A probléma persze nem az, hogy vannak kritikák. A probléma az, hogy a vita teljes egészében személyi kérdéssé egyszerűsödött. Mintha a magyar kulturális rendszer állapota kizárólag azon múlna, hogy ki ül egy adott székben. Mintha egy több mint másfél évtized alatt felépült struktúra egyetlen mozdulattal lecserélhető lenne.

Közben feltűnően kevés szó esik a tényekről.

Senki nem vitathatja, hogy az elmúlt időszakban a kulturális támogatások összege jelentősen nőtt. Színházak újultak meg országszerte, intézmények kaptak forrást felújításra, infrastruktúra-fejlesztésre. Vidéki és fővárosi játszóhelyek sora lett korszerűbb. Béremelések történtek, kiszámíthatóbb finanszírozási keretek jöttek létre és közben értékes előadások sora született. A színházak nézőszámai a covid éveit leszámítva rekordokat döntenek. Lehet vitatni a strukturális elveket vagy támogatási döntéseket, lehet más prioritásokat megfogalmazni – de azt állítani, hogy „semmi nem történt”, és minden sz@r egyszerűen nem igaz. 

Nem célja jelen írásnak, hogy az egyes konkrétumok szintjére fókuszáljon, azokról bármikor lehet tartalmas vitát folytatni, állok elébe, mert eredmények vannak bőven és vannak, voltak biztosan hibák is, akadnak hiányosságok, de a struktúra működik, abban sok jó szakember dolgozik.

Visszatérve a megszólalásokra, meglehetősen érdekes néhány most megszólaló szereplő pozíciója. Béres Attila például több ciklus óta (2015) vezeti a miskolci színházat. Egy olyan vidéki nemzeti státuszú intézményt, amelynek támogatása az elmúlt években jelentősen nőtt, működése stabil volt, produkciói országos jelenléttel bírtak. Ezek nem vélemények, hanem mérhető tények. Éppen ezért jogos a kérdés: ha a rendszer egészében vállalhatatlan volt, akkor ezek az eredmények hogyan jöttek létre? És ha létrejöttek, akkor mit mondunk róluk ma? 

Tudjuk, hallottuk nem egyszer Béres Attilától, hogy egy esetleges politikai váltás után szívesen vállalna vezető szerepet – azt is értjük miért most és miért így került ki a nyílt levél. 

Kedves Attila! Érdeklődéssel kérdezem mi is volt annyira nagyon sz’r az elmúlt 10 évben? Országszerte rendeztél, igazgatsz egy vidéki nemzeti színházat – egyre emelkedő támogatási környezetben, ha jól emlékszem senki nem szólt bele kivel dolgozz, mit állíts színpadra. Lehetett volna vitatkozni, csak Te alig jöttél el a szakmai összejövetelekre. Ez nem személyeskedés. Ez következetességi kérdés. 

Nem lehet úgy rendszert kritizálni, hogy közben nem beszélünk arról, ki és hogyan működött benne. Nem lehet úgy morális ítéleteket mondani, hogy közben elhallgatjuk a saját szerepünket ebben a működésben. A jelenlegi megszólalások jelentős része ezt a kényelmetlen kérdést egyszerűen megkerüli.

A vita másik félrecsúszása, hogy továbbra is kizárólag művészeti értékítéletek mentén próbálunk intézményi működésről beszélni. Mintha egy színház kizárólag esztétikai kategória lenne. Pedig véleményem szerint nem az. Egy színház működik: nézőt ér el, gazdálkodik, fenntart egy struktúrát, munkát ad embereknek, társadalmi felelősségvállalása van. Ezek számszerűsíthető, értékelhető szempontok. Nem a művészet ellenében, hanem annak feltételeként. Ez nem ideológiai kérdés, hanem alapfeltétel. Aki ezt figyelmen kívül hagyja, az nem a szabadságot védi, hanem a működés realitását tagadja.

Nem csak a neveket kell levenni a napirendről, hanem azt a gondolkodást is, amely minden problémát személyi kérdéssé egyszerűsít. Mert amíg csak nevekről beszélünk, addig a működés változatlan marad. Mert, ha majd jönnek új nevek és akkor már jól lesz így is a struktúra?! Vagy?

Tudjuk, látjuk és értjük, hogy a választások után új helyzet van. De az nem szükségszerű, hogy ezt azonnal személyi követelések és nyilvános felszólítások határozzák meg.

A mostani hangulat – a folyamatos lemondatás, az üzengetés, a morális minősítések – nem a szakmai megújulás irányába mutat. Ez nettó hangulatkeltés. És a hangulatkeltés nem épít rendszert. Az elmúlt 16 évben miniszterek jöttek mentek, most is lesz, aki a kultúráért felel majd – lehet, hogy Nagy Ervin lesz, lehet, hogy nem. Viszont nem árt, ha észben tartjuk, hogy az ágazat irányítójának feladata nem a hangulat követése, hanem a rendszer működtetése. Nem véleményeket kell menedzselni, hanem intézményeket. Az irányítás nem állásfoglalás, hanem felelősség és a döntéshozatal nem lehet nyomásgyakorlás következménye. A kultúra nem tüntetőtér, hanem működő rendszer.

A kérdés nem az kedves “kultúracsinálók”, hogy ki marad és ki megy. A kérdés az, hogy milyen elvek mentén működik tovább a magyar kultúra. Fontos feladatok állnak előttünk, pl. új előadó-művészeti törvényre van szükség, ideje rendezni a függetlenek kérdését, de nem valami ellenében, hanem valamiért. 

Nem lehet egy másfél évtizedes időszakot egyetlen mondattal eltörölni. Nem lehet úgy tenni, mintha nem épültek volna intézmények, nem nőttek volna támogatások, ne indultak volna egyedülálló programok, nem stabilizálódott volna a rendszer.

Nem lehet a jövőt úgy építeni, hogy közben a múltat leegyszerűsítjük, eltöröljük! Lehet vitatkozni. Kell is. De nem lehet mindent újrakezdeni – mintha semmi nem történt volna. Most nem újabb megszólalásokra van szükség, hanem józanságra. Nem újabb frontokra, hanem lezárásokra. Nem újabb nevekre azon a bizonyos kilövési listán – ha van ilyen, hanem működő válaszokra.

A magyar kultúra jövője nem személycserékben dől el, hanem abban, hogy a megváltozott politikai helyzetben képesek vagyunk-e a működésről beszélni. Arról, ami számít: struktúráról, felelősségről, teljesítményről. Mert hangulatból nem lesz rendszer. Zajból nem lesz irányítás. És lemondatásokból nem lesz működés!

A szerző a Nemzeti Színház operatív igazgatója


3079 Edmond Dantes 2026-04-25 17:54:44 [Válasz erre: 3077 Búbánat 2026-04-19 09:35:47]
Kedvenc Kékszakállúmat idézve: "Most már mindegy"...

3078 Edmond Dantes 2026-04-25 17:43:36
"Rémutazás Vidnyánszky Attila koponyája körül"
A telex.hu kritikája a vezérigazgató-főrendező Marxtőkéje című legújabb agymenéséről búcsú?produkciójáról itt. Ezt látni kell! ..de legalábbis elolvasni a cikket.

3077 Búbánat 2026-04-19 09:35:47 [Válasz erre: 3076 Edmond Dantes 2026-04-18 22:54:40]
Be se kellett volna akkor hívni beszélgetni a stúdióba? Előre tudhatta már, mire számíthat, viszont a nézettség miatt mégis jól jön neki(k)... A kommentelőknek pláne....

3076 Edmond Dantes 2026-04-18 22:54:40 [Válasz erre: 3075 Búbánat 2026-04-18 16:16:47]
Rónai Egon meg sem kìsèrelte, hogy a vezèrigazgató csúsztatàsoktól, hamis statisztikàktól ès hasonlóktól hemzsegő, önsajnàl(tat)ó ömlengését ellensúlyozza, szétszálazza. "Ellenszèlben" kellett dolgoznia: ez valami rossz vicc? Kit néz hülyének? Aki tizensok èves sokoldalú, szerteàgazò àmokfutàsàt, rombolàsàt àtaludta? Elszabadult ùthengerből sèrtett, megszeppent nyuszi: a szerepvàltàs nem tűnik meggyőzőnek. Az ő szerepvàltàsa sem. Ennèl mèg Kerènyi "Most-mi-jövünk" Imre sem volt rosszabb.

3075 Búbánat 2026-04-18 16:16:47
Rónai Egon (ATV.hu - "Egyenes  beszéd") - mint ebből a videó-bejátszásból kitűnik -, Vidnyánszky Attilával folytatott beszélgetése úgy ért véget, mintha   "feladná" az immár értelmetlen és hiábavaló további diskurzust: egymást meggyőzni úgysem képesek...

3074 Hangyászsün 2026-04-18 00:11:04 [Válasz erre: 3073 Edmond Dantes 2026-04-17 14:48:48]
Ez legyen az ő gondja. A NSz működésébe nem látok bele. A baleset miatt viszont végérvényesen ragaszkodnia kellett volna a lemondáshoz. Nem tette meg, ezzel lenullázta magát.

3073 Edmond Dantes 2026-04-17 14:48:48 [Válasz erre: 3072 Hangyászsün 2026-04-17 12:27:01]
Viccelsz? Ja, az más. És ugyan honnan, hány helyről, hány székből is menne nyugdíjba? Max. marad -ha marad- a NSz vezére, azt a -ha jól számolom- két évet még majdcsak kivattázza valahogyan, ahogyan tette 2013 óta. Ahonnan szerintem mindenképpen távoznia (vagy távozítani) kellene, az az SzFE kuratóriumi elnöki posztja, de talán nem csak őt.

3072 Hangyászsün 2026-04-17 12:27:01 [Válasz erre: 3071 Edmond Dantes 2026-04-15 14:48:18]
62 éves, talán módja van nyugdíjba menni.

3071 Edmond Dantes 2026-04-15 14:48:18
"A Tisza győzelme után eldőlni látszik Vidnyánszky Attila sorsa" 
...legalábbis ezzel a címmel indítja cikkét Sümegi Noémi az index.hu-n
A kormányváltás és a Tisza Párt kétharmados győzelme nem hagyja érintetlenül a kulturális intézményrendszert sem, hiszen a kultúra eddig (is) szimbolikus jelentőségű terepe volt a mindenkori magyar politikának. A kultúrpolitikát nagyban meghatározza majd, hogy ki lesz a területért felelős miniszter, de mivel a Tisza kampányában előkelő helyen vettek részt az előadó-művészet képviselői, az első és leglátványosabb változás a színházi világban várható. Az Index információi szerint Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója a változásokra készülve rendkívüli társulati ülést hívott össze." Teles cikk ITT.

3070 Búbánat 2026-04-01 20:30:40

A Szent Város kapujában – Vörös Győző ókorkutató a Jeruzsálemi Magyar Akadémiáról

/magyarkurir.hu – NÉZŐPONT– 2026. március 31., kedd | 17:17/

Pallós Tamás

A pápai aranyérmes és Széchenyi-díjas Vörös Győző ókorkutató professzort egyebek mellett az immár évezredes szentföldi–magyar kapcsolatokról és az induló Jeruzsálemi Magyar Akadémia vállalt feladatairól kérdeztük.


[...]

– Hol tart a szentföldi szent helyek feltérképezésében? És mi várható a zarándokcélpont Machaerust, „Keresztelő Szent János golgotáját” illetően?

– Idén, február elsején kezdtem meg a harmincharmadik évemet a Levantéban. Tíz év Egyiptom és öt év Ciprus után tizennyolc esztendővel ezelőtt végül a Szentföldön telepedtem le feleségemmel és a kisfiunkkal, aki akkor ötéves volt, ma pedig már a Jeruzsálemi Héber Egyetem mesterképzős egyetemi hallgatója. A kislányom pedig, aki egy ammani muszlim kórházban született a machaerusi ásatások ötödik évében, azóta tizenkét éves lett, és a Jeruzsálemi Amerikai Iskola hetedikes diákja. A feleségem és a gyermekeim támogatása nélkül nem végezhetném itt a Szentföldön a munkámat. Amikor 2009-ben aláírtam a húsz évre szóló ásatási szerződésemet a Királyi Műemléki és Régészeti Hivatalban, Ammanban, azt vállaltam, hogy 2029-ig itt maradok és dolgozom, ennek szentelem majd a legszebb férfiéveimet. Kevesen vállalnak el egy ilyen horderejű döntést harminchét éves korukban, de a feleségem ebben is sziklaszilárdan támogatott. Hűséges típus vagyok, és amit elvállaltam, becsületesen végigcsinálom.  Ne feledjük, XVI. Benedek pápa volt az, aki 2009-ben a szentföldi zarándokútján arra kérte a jordán uralkodót, II. Abdallah király őfelségét, hogy az akkor még katonai határzónában lévő Holt-tenger-parti Machaerust nyissák majd meg a nemzetközi keresztény zarándoklatok előtt, hogy felkereshessék annak az egykori tragikus kimenetelű születésnapnak a történelmi helyszínét, ahol Salome hercegnő táncolt. Engem erre a pápai kérésre szerződtetett le a jordán királyi udvar. Munkámat a megboldogult Ferenc pápa is nagyon fontosnak tartotta, ahogyan ezt a maga különleges módján, gyönyörűen kifejezte. Boldog vagyok, hogy az Égiek eszköze lehettem ebben a szép misszióban.  Makovecz Imre a Magyar Művészeti Akadémia védjegyét adta mögém 2009-ben, jelenleg pedig már hivatalosan is Magyarországot képviselhetem Jeruzsálemben, a koronás címer és a magyar zászló alatt. És ez a Gondviselés különös ajándéka.


Mount Machaerus – An Introduction to the Historical, Archaeological, and Pilgrim Site overlooking the Dead Sea in the Kingdom of Jordan (Machaerus hegy – Bevezetés a Holt-tengerre néző jordán királyságbeli történelmi, régészeti és zarándokhelyre) címmel 2024-ben jelent meg Vörös Győző ókorkutató új, angol nyelvű ismeretterjesztő könyve az ammáni Amerikai Kutatási Központ kiadásában.


3069 lujza 2026-03-26 01:50:51 [Válasz erre: 3068 takatsa 2026-03-25 17:58:26]
Ez remek ötlet, köszönöm!

3068 takatsa 2026-03-25 17:58:26
Megnéztük ma a Puskinban a Kurtág filmet. Fenn, a galérián vannak kicsi vetítőtermek, két sor szék, előttünk faltól-falig a vászon. Négyen ülünk bent. Az atmoszféra intim, bensőséges, és ehhez a filmhez, Kurtághoz, pontosan ez szükséges...

3067 Búbánat 2026-02-17 10:19:31
Amikor a kultúra sem marad magára

A kultúra működése nemcsak elhivatottságon, hanem felelősségen is múlik – erre hívja fel a figyelmet a 2026. január 1-jétől életbe lépő, 15 százalékos kulturális béremelés, amely Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter részéről az ágazat melletti következetes kiállást tükrözi. A színházakban dolgozók munkája nem csupán szórakoztatás, hanem szolgálat is: egyszerre szellemi, közösségi és erkölcsi természetű tevékenység, amely értéket közvetít, hagyományt őriz és identitást formál. Nagy Viktor, Barabás Botond, Nemcsák Károly, Bakos-Kiss Gábor és Lipics Zsolt színházigazgatók szerint a béremelés ezért nem pusztán gazdasági intézkedés, hanem világos értékválasztás, a szakma és a nemzeti kultúra megbecsülésének kifejezése.

 /Magyar Nemzet - 2026. 02. 13. 20:00/ - Szitás Anett/

 „A 15 százalékos béremelés nem ígér csodát, nem old meg minden problémát. De irányt mutat. Azt jelzi, hogy a kultúrában dolgozók sincsenek magukra hagyva, és hogy a nemzeti közösség számol velük. A színház pedig – ahogyan eddig is – továbbra is az a tér maradhat, ahol a múlt tapasztalata és a jelen kérdései találkoznak, és ahol a közös gondolkodásnak van tere, ideje és becsülete.


3066 Búbánat 2026-02-02 13:01:03 [Válasz erre: 3064 Edmond Dantes 2026-02-01 16:15:39]
Magyar menyegző - werkfilm
Ma este a Duna World tévében (20.00 - 20.30)

3065 Hangyászsün 2026-02-01 22:58:18 [Válasz erre: 3064 Edmond Dantes 2026-02-01 16:15:39]
Köszönöm! 

3064 Edmond Dantes 2026-02-01 16:15:39 [Válasz erre: 3061 Hangyászsün 2026-01-26 16:51:34]
1-1 kritika a Magyar menyegzőről  ittitt ès  itt.

3063 Búbánat 2026-01-30 14:36:09
Fekete István akkor is az emberről mesélt, amikor regényeiben a természetről írt – a 126 éve született íróra emlékezünk

A koppányi aga testamentuma, Tüskevár, Vuk, Téli berek, Bogáncs, Zsellérek – hosszasan sorolhatnánk Fekete István legismertebb és legolvasottabb műveit. A természettel együtt élő és érző alkotó volt. Írásaival új műfajt teremtett: a civilizációtól eltávolodott embert újra közelebb hozta a természethez, annak szépségeihez és rendjéhez. Kultúrtörténeti cikksorozatunk első részében a 126 éve született József Attila-díjas íróra emlékezünk.
(Híradó.hu – 2026. január 26.)

(YouTube)

3062 Hangyászsün 2026-01-26 22:47:51 [Válasz erre: 3061 Hangyászsün 2026-01-26 16:51:34]
Elismeréssel kell illetnem a színészeket, akik a maguk részéről mindent megtettek, amit a vérszegény fkv-ből ki lehet hozni.. Még nagyobb elismerés a táncosoknak és a zenészeknek. A józanul gondolkodó néző persze keresztüllát a hamis idillen, amihez a reggeli táncra perdülés ugyanúgy hozzátartozik, mint a díszes népviseletben főző asszonyok. A valóságot Korniss Péter azon fotója mutatja be, amelyen egy néprajzi múzeumba illő szobában a jelen filmben látható legény látható Michael Jacksonnak a falon függő fényképe előtt. Szegény fiatalembernek persze fogalma sincs arról, mekkora csapást mér ezzel a saját kultúrájára. Happy end, miközben azon töprengtem a záró képsorok láttán, hogyan folytatnám én a történetet. Hősünk és bájos neje, aki elvégezte a csillagász szakot és szép tudományos karriert futott be, azóta is boldogan élnek örökifjú nagyszülőkként, a falusiaknak ugyancsak sokkal jobban megy a soruk, a papa haverja pedig 1990-ben Magyarországon világhírűként tér haza, miután meghódította Nebraska és Kansas rockkocsmáit és Amerikában megtanulta, hogyan reklámozza magát az ember. A papa pedig belátja, hogy a táncház sokkal magasabb rendű művészet annál, amit ő a film kezdetén olyannyira imád. (Én meg azt teszem hozzá, hogy szép dolog a népművészet, de az ismert alkotók, köztük egy bizonyos Bartók Béla többek között Erdély ihlette munkái túlmutatnak rajta. Tudom, alma meg a körte összehasonlítása.)

3061 Hangyászsün 2026-01-26 16:51:34
T. Fórumtársak! Megnéztem a tudtommal mindeddig utolsó kurzusfilmet*, a Magyar menyegzőt. Mint olyan ember, aki nem a népzenét abszolutizálja, és a pop/rock műfajához úgy viszonyul, - most nagyon visszafogott leszek - ahogyan Harangláb, a fondor lelkületű egyházfi a kukoricagölödinhez, eleve előítéletekkel ültem be a moziba, igencsak meglepődve a szépszámú közönségen, amely (összetételét tekintve) a néhai Schmuck Andor (gitt)egyletének átlagos életkorához közelített, bár voltak azért 40 év alattiak is. *Ha Rákay a mohácsi csatáról forgatna tákolna össze filmet, arról már éktelen csinnadratta útján már régen hírt adott volna, ráadásul vészesen közeleg augusztus 29-e, amikor az 500. évfordulón be kellene mutatni. Hozzátartozik szerénységem kiindulási helyzetéhez, hogy a jelen hsz. 3. mondatának szellemében égnek áll a hajam maradványa a műparasztkodástól és az utóbbiak megkoreografált táncától. Összefoglalva: Sokkal rosszabbra számítottam, vagy kellemesen csalódtam, noha ez a film minden, csak nem remekmű. Messze élvezhetőbb Kálmus 2 produktumánál (Aranybulla/Most vagy soha), ill. az 1242-nél. Eleve azt vártam, hogy lesz egy soványka sztori, mint a klasszikus hollywoodi revüfilmekben, amelyekben a főhős/~nő felutazik Nyugat-Virginia-/Arkansas-alsóról New Yorkba, mert a Broadwayt akarja meghódítani, miután Hillybillytownban előző ősszel ő lett a helyi kukoricabál királya/királynője. A színházi negyedbe nagy nehezen megérkezve táncra perdül, erre a hollywoodi szabályok szerint minden járókelő ismeri a tánclépéseket. Nos, utóbbi sejtelmem be is igazolódott. A cselekményhez a jelen esetben szükség van egy indítótöltetre, amely Erdélybe katapultálja hősünket, valamint előfeltételre, amely az előbbi igen jó néptánctudását jelenti. Ha az egyetemista srác (olyan apróságokkal nem vesződünk, minek készül: mérnöknek/közgazdásznak/tanárnak/jogásznak stb.) nem járna hobbiból néptáncra, és nem törekedne a Rolling Stones dicsőségére, együttesük másik alapembere, aki évfolyam- vagy csoporttársa,  jóval kisebb eséllyel ajánlja fel neki az erdélyi kiruccanást. Többszörös "cserebót" jön létre, a nagybőgő helyett pedig egyenest a sűrűjébe ugrunk. Amikor hírét vettem a film munkálatainak, a cselekményben rejlő több ziccer is eszembe jutott: A színmagyar faluba a Regátból benyomott alkoholista tanácselnök/párttitkár/rendőr/szekus besúgó tanító, a budapesti fiúkat megrohamozó, kétségbeesett helybeli fiatal nők/szülők, akik akár a megtakarított pénzecskéjüket is felajánlják, cserében a névházasságért. Ez nem következik be, persze névházasság és a helyi korrupt hatalom képviselője azért van. A hitelesség eleve súlyosan csorbát szenved ott, amikor a falu házai a ceausescui (sz)"aranykor" kellős közepén frissen festettek, a főutcán székelykapu (Kalotaszegen!) díszeleg, az út hibátlan minőségű, az emberek jól tápláltak, pirospozsgásak, derűs kedélyűek, éjszaka is van áram stb. Jó, nagy esemény egy falusi lagzi, amelyre a helység apraját-nagyját is meghívják, ugyanakkor mértéktelenül eltúlzott a skanzenhangulat, amelynek láttán az a mezei néző benyomása, hogy a helyiek a turisták kedvében akarnak járni, bár hitelesebben, mint mondjuk a világ túlsó végén egy belépőjegyes hawaii hula-hula show-n. A soványka cselekménynek csak közvetve említett mozzanatai is vannak, amelyek igazi drámává tennék a sztori szép szabályosan csordogáló folyását. Gondolok a valóban rokonszenvre méltó, Törőcsik Franciska alakította főhősnő történetére. Noha ketten vannak nővérek, ő az idősebb, de még mindig nem ment férjhez, ráadásul elveszítette a szüzességét, ami ebben a környezetben és főleg korban megbocsáthatatlan, többre vágyik a falusi létnél, bár az nem derül ki, mit kezdene Mo.-on a rokonainál, ha megvalósulna a névházassága. Este még folytatom, biztatásul: Már nem sok van hátra.

3060 Hangyászsün 2026-01-19 22:30:28 [Válasz erre: 3059 Edmond Dantes 2026-01-19 15:31:06]
Sümegi Noémi szerintem tisztességes újságíró. Azt viszont nem értem, miért a papámál érdeklődik V. junior rendezése iránt. Miért nem az utóbbinál?

3059 Edmond Dantes 2026-01-19 15:31:06
"Nyílt levélben reagált az Index Vidnyánszky Attilának: elutasított interjú támadó válasz a Nemzeti Színháztól
Az Index szerint Sümegi Noémi január 12-én interjút kért Vidnyánszky Attilától. A megkeresést Mészáros Katalinhoz, a Nemzeti Színház sajtófőnökéhez juttatta el, és három, aktuális szakmai témakört jelölt meg ... A megkeresésre két nappal később, január 14-én érkezett válasz a laphoz a színház sajtóosztályától, „Nemzeti Színház” aláírással. A levélben nem a felvetett témákra reagáltak, hanem az újságíró korábbi cikkeit kifogásolták, politikai indíttatású bírálatokat emlegettek, és megkérdőjelezték az interjúkészítő objektivitását. A levél végén közölték: Vidnyánszky Attila nem kíván élni az interjú lehetőségével...Az Index szerint ez a válasz túlmutat egy egyszerű interjúmegtagadáson. A szerkesztőség nyílt válaszlevélben állt ki a munkatársa mellett. Azt írták: különösen aggályosnak tartják, hogy egy közpénzből fenntartott kulturális intézmény a sajtó megkeresésére olyan választ ad, amely „egyetlen konkrétumot sem tartalmaz”, ugyanakkor személyeskedő hangnemben minősíti az újságíró munkáját...

A NER-es színházvezető a NER lapjával is elutasító?

A mostani ügy, az Index és a Nemzeti Színház vezetője közötti konfliktus külön érdekessége, hogy az Indexet a tulajdonosi háttere, a lap Mészáros Lőrinchez való közelsége miatt gyakran Fidesz-közeliként emlegetik,...Ez a körülmény új megvilágításba helyezi a konfliktust: ez az eset azt jelzi, hogy a médiával szembeni elutasító intézményi kommunikáció már nem kizárólag a kormánykritikus sajtóorgánumokkal szemben áll fenn." A teljes kutyakomédia tanulságos történet ide kattintva olvasható.


3057 Hangyászsün 2026-01-17 14:36:23 [Válasz erre: 3056 Edmond Dantes 2026-01-16 15:42:21]
A "SZAKMA" eleve ellenségesen fogadta. Akárcsak a film, irodalom, képző- és iparművészet, popszemét területén, itt is 2 maffia uralja a színt. A ZENE esetében min. közönség szinten némi átjárás (még) van, mert látok én BFZ-s törzsközönséget az NFZ estjein és fordítva.

3056 Edmond Dantes 2026-01-16 15:42:21 [Válasz erre: 3055 Hangyászsün 2026-01-16 10:29:46]
Vidnyánszky a Kárpátok Beregszász Géniusza volt. Aztán Debrecen Géniusza volt. Aztán birtokba vette a Nemzeti Színházat, ahol már nem volt -látomásos vagy egyéb- géniusz és nem is lesz. Időközben fölhabzsolta az úgyszólván teljes csonka magyarországi színházi szcénát, a Kaposvári Egyetemtől az SZFE-ig, a POSZT-tól nemtudommeddig. Fölsorolt kollégáihoz nem érdemes hasonlítani. Nincs semmilyen árvaház, csak fuldokló független színházak vannak, mint ahogy nincs valós igény sem saját, sem import rendezésű produkcióira, produkáljon bármilyen kozmetikázott látogatottsági statisztikákat. Egyébként már vagy tíz éve a széket hátrarúgva "vesztette el a béketűrését" és viharzott el valamilyen konferenciáról, ha jól emlékszem. Nem az árvaház mond/ott róla ítéletet, hanem a távolmaradó közönség és egyszer majd az utókor. Megállapíthatják, hogy ő írta meg a Nemzeti történetének (egyik?) legdicstelenebb és sajnos egyre hosszabb fejezetét.





A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.