Bejelentkezés Regisztráció

Kimernya?


4321 daunerni 2021-10-28 13:46:59 [Válasz erre: 4320 Edmond Dantes 2021-10-28 12:43:00]

Még mindig?


4320 Edmond Dantes 2021-10-28 12:43:00

Kedves -dni-, átveszem Pósa játékostársunk "szerepét" és kérem, kérjük a mai (jó ebédhez szóló) nótát :-)  Köszönjük.


4319 Edmond Dantes 2021-10-19 13:39:28 [Válasz erre: 4318 MarcoRosenthal 2021-10-19 13:20:18]

Nézz át a Játékba, nagyon jópofa a mai kérdés, már meghallgattam a feladványban említett felvételt.


4318 MarcoRosenthal 2021-10-19 13:20:18 [Válasz erre: 4317 Edmond Dantes 2021-10-19 13:10:44]

Nem hiába imádkoztunk. De ismét szomorkodhatunk, mint a pénteki zene hallgatása során.


4317 Edmond Dantes 2021-10-19 13:10:44 [Válasz erre: 4316 MarcoRosenthal 2021-10-19 13:01:06]

Okkal-joggal-stílszerűen.


4316 MarcoRosenthal 2021-10-19 13:01:06 [Válasz erre: 4315 Pósa 2021-10-19 12:37:53]

3930 - 2021-02-02 15:37:52 repetitio


4315 Pósa 2021-10-19 12:37:53

Kedves Daunerni! A mindennapi rejtvényünket add meg nekünk ma...

Légy szíves! Köszönettel: Pósa.


4314 daunerni 2021-10-18 12:28:52 [Válasz erre: 4313 MarcoRosenthal 2021-10-18 12:14:13]

Nem akartam magyar nyelvű változatot feladványként közreadni, de minenképpen nézzétek meg:

https://www.youtube.com/watch?v=2tZWJCFUq_0


4313 MarcoRosenthal 2021-10-18 12:14:13 [Válasz erre: 4311 MarcoRosenthal 2021-10-17 15:25:38]

Rájöttem, hogy a műről jó néhány film is készült, egyszer a magyar TV is műsorra tűzte a Romhányi József magyar fordításának szövegére Házy Erzsébet által énekelt filmet. Nekem azonban mindez elkerülte a figyelmemet az évek során, és ezért a mű eddig ismeretlen volt számomra.


4312 Edmond Dantes 2021-10-17 17:30:08 [Válasz erre: 4311 MarcoRosenthal 2021-10-17 15:25:38]

A Schubert-darabnál pórul járt (volna), aki csak az időtartama alapján kereste. A rendkívüli Szokolov jóval lassabb tempóban játszotta, mint mások, így lett a szokásosan kb. 5 perces játékidő 7 perc, nem kis eltérés. Bevallom, kicsit szerencsés voltam, mert bár sorjában belehallgattam Schubert szonátáiba, aztán egyebeibe, majdnem kihagytam ezt, mert "ránézésre" túl rövidnek tűnt a bejátszotthoz képest. A pénteki zenét ellenben ebéd közben kis kütyüt hallgatva kitaláltam, ami igen ritka nálam. Utána már csak ellenőrizni kellett a laptopon.


4311 MarcoRosenthal 2021-10-17 15:25:38

A csütörtöki kérdésnél kicsit hamar feladtam a klasszikus zeneszerzők zongoraműveinek a böngészését, pedig ismerős volt a zene. Talán épp ezért, számomra érdekesebb tevékenységekre váltottam. Ha tovább kitartok, biztos meglett volna. Egyébként a sorozat 3. darabját én is sokszor elpötyögtem, elfújtam gyerek koromban. A pénteki kérdés viszont jobban izgatott, már nagyon álmos voltam tegnap éjjel, mégsem nyugodtam, amíg megtaláltam. Az énekszövegből egy kukkot sem értettem a többször ismételt utolsó szón kívül, de az nagyon kevés volt. Nagyon örültem, amikor a zeneművek között navigálva éjfél körül mégis meglett. Aztán megállapítottam, hogy csak nekem lehetett véletlenül ilyen nehéz, másoknak biztos könnyebb volt. Hogy miért gondolom így, azt nem írhatom most ide, mert spoiler lenne.


4310 Edmond Dantes 2021-10-14 08:20:13 [Válasz erre: 4309 MarcoRosenthal 2021-10-11 13:25:21]

Hétvégi zenekeresés közben találtam rá -több más szerző hasonló hangulatú zenéje után/előtt- a Nap képén látható, ma 150 éve született Zemlinsky The Little Mermaid c. művére. Az első perc alig hallható mormolása kissé hasonlított a feladványéra, kiderült, hogy nem, ez sem (jóval későbbi mű)...remélem, nem tenyereltem bele a mai fejtörőbe. A szerdai zenéből árva szót nem értettem, inkább csak sejtésem volt, milyen nyelven énekel a kórus jóóó magas fekvésben és ama nyelv + a stílus körül már hamar meglett a nóta.


4309 MarcoRosenthal 2021-10-11 13:25:21 [Válasz erre: 4308 Edmond Dantes 2021-10-11 12:14:54]

Szerintem a mai is jó nehéz lenne - angol tudás nélkül. Amy d Indyt illeti, legközelebb már fogom tudni, hogy ha Liszt, Respighi és R. Strauss hangzásvilágának a kombinációját hallom, akkor az d Indy zene. (Aposztrófot azt hiszem, nem lehet írni itt, mert a szerkesztő megzavarodik a speciális írásjelektől.)


4308 Edmond Dantes 2021-10-11 12:14:54 [Válasz erre: 4306 Pósa 2021-10-11 12:06:45]

Viszont kaptunk igazi mait is, (nekem?) nem túl nehezet...bezzeg a hétvégi! Átfutottam d'Indy-t (sok más szép természet-zenét is), de ismertségének megfelelő azaz minimális időt áldoztam rá, ami ezek szerint hiba volt.


4307 Edmond Dantes 2021-10-11 12:14:50 [Válasz erre: 4306 Pósa 2021-10-11 12:06:45]

És mindjárt a megfejtést is mellékelte(d) :-)


4306 Pósa 2021-10-11 12:06:45

Kedves Daunerni! Tévedésből vasárnapra is adtál feladványt. Üdv.: Pósa.


4305 MarcoRosenthal 2021-10-07 12:51:28 [Válasz erre: 4304 daunerni 2021-10-07 09:57:04]

Ezt a filmet az első elkészülése után 44 évvel felújították. A zeneszerző korában nagyon népszerű két főszereplő, Leonyid Utyoszov és Ljubov Orlova hangjával már élvezhetetlen lenne az eredeti, ezért a felújított filmben mások éneklik el a szerepüket. Ha valakinek van kedve végignézni az egészet orosz nyelven, angol felirattal itt található: Веселые ребята


4304 daunerni 2021-10-07 09:57:04 [Válasz erre: 4303 MarcoRosenthal 2021-10-06 12:03:24]

Filmzenét nem nagyon fogok feladni, de ez a darab tényleg különleges. Észrevettétek, hogy legalábbis az első négy és fél percben egyetlen vágás sincs?


4303 MarcoRosenthal 2021-10-06 12:03:24 [Válasz erre: 4301 Edmond Dantes 2021-10-05 17:06:02]

Filmzenékből is sokat lehet meríteni a később "Állatok világnapjára". Ezt a dalt iskolás korom óta szeretem, bár akkor sokáig indexen volt a film.

March of Jolly Fellows


4302 daunerni 2021-10-05 19:56:58 [Válasz erre: 4301 Edmond Dantes 2021-10-05 17:06:02]

Köszönöm! Jó ötlet mind!


4301 Edmond Dantes 2021-10-05 17:06:02 [Válasz erre: 4299 daunerni 2021-10-05 14:39:16]

Korábban is és tegnap keresgélés közben elég sok "állatos" zenét találtam, jó sok volt már vagy nagy sláger: Dongó, The Lark Ascending, Bolhadal, Macskaduett, Pisztrángötös, Rókácska...nem folytatom, -dni- később közülük válogathat :-)


4300 Pósa 2021-10-05 14:55:46

Prokofjev: Péter és a farkas.


4299 daunerni 2021-10-05 14:39:16

Tegnap tényleg az állatok világnapja volt, és nem volt jobb ötletem. Esetleg az "Állatok farsangja" lett volna még opció, de annak elég sok különböző részlete szerepelt már.

Lett volna még valami javaslat? :-)


4298 daunerni 2021-10-05 14:36:55 [Válasz erre: 4297 MarcoRosenthal 2021-10-05 12:26:49]

Bocsánat - már kijavítottam...


4297 MarcoRosenthal 2021-10-05 12:26:49

Ezt az állatnapi zenét elbuktam, mégis van már egyszerre 17 pontom! (Super annalia scribe!)


4296 daunerni 2021-10-01 20:33:26

Kedves Barátaim! A szeptemberi fordulónknak vége!
Mindenkinek köszönöm, aki részt vett a játékunkban és gratulálok az eredményekhez!

Edmond Dantes - 21
Gabor - 18
Pósa - 18
tibka1 - 18
gezakadocsa - 17
MarcoRosenthal - 16
Majorné - 10
gl - 8
maris - 7
vatatava - 5
Nagy Katalin - 4
-nos - 3
adamo - 3
Apika - 2
CallasForever - 2
Heiner Lajos - 2
LEEDA - 2
Capriccio - 1
Fidelio - 1
judit anna - 1

A sorsolás nyertese "Nagy Katalin" - neki külön is gratulálunk!


4295 Edmond Dantes 2021-09-30 15:12:37 [Válasz erre: 4291 daunerni 2021-09-30 15:10:05]

Nem lehet megunni ;-)


4292 daunerni 2021-09-30 15:10:29 [Válasz erre: 4291 daunerni 2021-09-30 15:10:05]

De most már itt van az új!


4291 daunerni 2021-09-30 15:10:05 [Válasz erre: 4290 Edmond Dantes 2021-09-30 13:46:18]

Az már volt, ráadásul nem is túl régen :-)


4290 Edmond Dantes 2021-09-30 13:46:18 [Válasz erre: 4289 daunerni 2021-09-30 12:44:35]

Javaslom, indítsd el John Cage: 4'33"-ét: máris készen vagyunk vele és neked is egyszerűbb.


4289 daunerni 2021-09-30 12:44:35 [Válasz erre: 4288 Pósa 2021-09-30 12:31:25]

Bocsánatot kérek, valami tényleg elromlott...

Sajnos ma csak három óra körül lesz alkalmam javítani. Egy kis türelmet kérek!


4288 Pósa 2021-09-30 12:31:25

Kedves Daunerni! Ma nem kaptunk rejtvény zenét. Kérlek, légy szíves adjál fel egyet! Köszönettel: Pósa.


4287 Edmond Dantes 2021-09-30 12:29:21

Ameddig a mai, egyben a hónap utolsó zenei feladványát megkapjuk, megemlítem, hogy a tegnapi Ravel-műnek létezik egy zenekari változata is, ami talán kevésbé ismert, mint a Miroirs-sorozat 3. és 4. darabja, Une barque sur l'océan és Alborada del gracioso. Ide kattintva meghallgatható a zenekaros La vallée des cloches, Percy Grainger átiratában.


4286 Hangyász 2021-09-29 12:30:19 [Válasz erre: 4285 Apika 2021-09-28 23:56:34]

Sosztakovics XIII. szimfóniája nem csupán a Babij Jar tételből áll, noha az fejsúlyossá teszi a kompozíciót. Külön kiemelendő belőle az Anna Frankra emlékező epizód. Egy kezemen meg tudnám számolni, hányszor is adták elő nálunk az elmúlt 30, sőt 40 évben: Tudtommal egyetlen alkalommal, Mihail Jurovszkij vezényletével, még Kocsis életében az NFZ.


4285 Apika 2021-09-28 23:56:34 [Válasz erre: 4284 Edmond Dantes 2021-09-28 12:40:05]

Kedves ED! Az ember nehéz helyzetben van: most köszönjem meg azt, amiről legszívesebben soha nem hallottam volna és nem is szeretnék hallani? Nyilván nem.

Ugyanakkor (az amúgy zseniális, általam eddig nem ismert darab bemutatásáról) olyan információkat is megosztottál, amiért mégis azt mondom: Köszönjük szépen! (:-))


4284 Edmond Dantes 2021-09-28 12:40:05

A tegnapi Sosztakovics-zene tisztelgő főhajtás lehetett-volt a kereken 80 évvel ezelőtti babij jar-i tömegmészárlás áldozatainak emlékére, "melynek során 33 771 ukrán zsidót gyilkoltak meg (másfél nap alatt! - ED) ... alig néhányan élték túl a vérfürdőt." ... és "A következő hónapokban a németek több tömegkivégzést is végrehajtottak Babij Jarnál, az ukrán nacionalista, szovjet kommunista, cigány áldozatok összlétszáma meghaladta a 100 000-et." (forrás: itt) Az azonos című verset Jevgenyíj Jevtusenko írta és 1961-ben jelent meg a Lityeraturnaja Gazeta c. újságban. Sosztakovics már a következő évben megírta 13. szimfóniáját, addigra azonban Hruscsov és a párt nyomására (sajtó)hadjárat indult a költő ellen, amit a szimfónia megírása és közelgő bemutatása miatt a zeneszerzőre is kiterjesztettek. Az ősbemutatót, noha a fenyegetettség okán több közreműködő is vissza akart lépni, a közönség óriási ünneplése közepette -TV-kamerák nélkül- 1962. december 18-án mégis megtartották. Kirill Kondrasin vezényelt, a basszusszólót Vitalij Gromadszkij énekelte.


4283 Pósa 2021-09-22 12:14:47

Kedves Daunerni! Ma nem kaptunk rejtvény zenét. Kérlek, légy szíves adjál fel egyet! Köszönettel: Pósa.


4282 MarcoRosenthal 2021-09-10 23:45:26

Haydn szerzősége vitatott az írások szerint a csütörtöki kérdésként kapott oboaversenynél, de nem kizárt. Sőt, én azt sem tartom kizártnak, hogy a manapság leginkább, de nem egyértelműen Leopold Mozartnak tulajdonított "Gyermek szimfóniá"-nak is Joseph Haydn a zeneszerzője, ahogy Kovács Sándor általános iskolai ének-zenetanár (később zeneiskola igazgató, főiskolai tanár és karnagy) tanította az osztályunknak 1957-58 körül Sopronban. (Hátha ismert olyan bizonyítékot, amiről nem sokan tudtak.)


4281 daunerni 2021-09-09 21:27:05

Ahogy Edmond Dantes és Majorné barátaink is rájöttek, a tegnapi feladat (Schumann: Arabeske) előadója Ránki Dezső volt. Ezzel az 1973-ban készült felvétellel tényleg a művészt szándékoztam felköszönteni kerek hetvenedik születésnapján!


4280 daunerni 2021-09-08 12:15:05 [Válasz erre: 4279 Pósa 2021-09-08 12:13:06]

Látomlátom - ebben a pillanatban vettem észre - intézem...


4279 Pósa 2021-09-08 12:13:06

Kedves Daunerni! Ma nem kaptunk rejtvény zenét. Kérlek, légy szíves adjál fel egyet! Köszönettel: Pósa.


4278 Edmond Dantes 2021-09-06 12:28:11

A wikis Smetana-műjegyzékben Festive Overture (Jubel-Ouvertüre) op. 4, cseh címe Velká předehra: "Velká" = "Grand" :-)


4277 daunerni 2021-09-02 14:36:52 [Válasz erre: 4276 daunerni 2021-09-02 14:33:36]

Egyébként a Játékban feltett számsort is érdemes megkérdezni ettől az online enciklopádiától! :-)

íme https://oeis.org/search?q=21%2C36%2C55%2C60%2C67%2C68%2C92%2C93&sort=&language=english&go=Search


4276 daunerni 2021-09-02 14:33:36 [Válasz erre: 4275 MarcoRosenthal 2021-09-01 19:32:28]

Kedves Marco!

Azzal az online enciklopédiával rendszeresen példálózom a diákoknak. - A világból látunk és tapasztalunk valamennyit, de aztán megpróbálunk extrapolálni és azt hisszük, hogy az is tudás.

1, 4, 9, 16 után mi következik? A stréber-szorgalmas rávágja, hogy 25.

A www.oeis.org 416, mondom négyszáztizenhat olyan függvényt ismer, amelyik képes folytatni ezt a számsort - nem feltétlenül úgy, ahogy te gondoltad! :-)


4275 MarcoRosenthal 2021-09-01 19:32:28 [Válasz erre: 4274 Edmond Dantes 2021-09-01 17:44:32]

Belekukkantottam, ehhez nem tudok hozzászólni, de egy olyan matematikai témához, ami az utolsó júliusi kérdés volt (és amit én csak most vettem észre), írtam egy hozzászólást a játék fórumon. Ha egyszer netalán a 37, 39, 40, 41, 175, 238, 242, 246 sorozat folytatása lesz a kérdés, akkor megint segíteni fog az OEIS.


4274 Edmond Dantes 2021-09-01 17:44:32 [Válasz erre: 4273 MarcoRosenthal 2021-09-01 12:39:26]

Én is üdvözöllek, játékostársainkkal együtt :-) A mai slágerzene mellé kaptunk "odaát" a Játékban egy szerintem izgalmas -és talán nem nagyon könnyű- kérdést, kukkants bele!


4273 MarcoRosenthal 2021-09-01 12:39:26

Szervusztok régi barátok. (Bár én viszonylag új vagyok itt.) Szép ez az évnyitó zene a Berlini Philharmonikusokkal és csodálatos karmesterükkel.


4272 Edmond Dantes 2021-08-08 09:15:33 [Válasz erre: 4271 MarcoRosenthal 2021-08-07 20:22:55]

Nielsen nevének -kétféle- hangzó kiejtése itt: https://forvo.com/word/carl_nielsen/

A szivárványon kívül hatágú sárga csillagok is láthatók a nyitó képen, azt se(m) értelmezzük. Félre sem.


4271 MarcoRosenthal 2021-08-07 20:22:55

Egy gumicsont az uborkaszezonra. Valaki már többször szóvátette, hogy Modeszt Muszogszkij nem Mogyeszt. (Ne akarjunk oroszabbak lenni az oroszoknál.) Van-e talán nyelvész is a  körünkben, aki ennek a fickónak is értelmezni tudja a neve kiejtését, a megadott fonetika segítségével:
Carl August Nielsen (Danish: [ˈkʰɑˀl ˈne̝lsn̩]; 9 June 1865 – 3 October 1931) was a Danish composerconductor and violinist ?

Valamelyik nap ment a Bartókon a Saul og David c. opera 2. felvonás előjátéka, és nagyon furcsán mondták akkor a zeneszerző nevét. Viszont ez a zenekari részlet úgy lenyűgözött, hogy utána a teljes operát végighallgattam és végignéztem. Nagyon tetszett ez az évtizedekkel ezelőtti rendezés. Akkor még ott sem volt divatban a "modernkedő" rendezés, úgy látszik.

https://www.youtube.com/watch?v=Hf4zhdUJbjY&t=9s

1986-ban vagyunk. (Nehogy valaki a szivárványt félreértelmezze.)


4270 Edmond Dantes 2021-08-03 09:09:43 [Válasz erre: 4269 Pósa 2021-08-03 09:03:03]

Tegnap privátban jeleztem -dni-nek, hogy elbuktam Durkót, Coplandot és mély sajnálatomra és sok keresés ellenére a Brouceket Janaceket = 19. Ha szabad idéznem válaszát: amint hazaér(nek), átszámolja a hónapot. Én is kellemes augusztust kívánok mindenkinek. SZUK = szeptemberben újra kezdjük :-)






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.