Bejelentkezés Regisztráció

Kimernya?


4371 MarcoRosenthal 2021-12-15 15:14:26

Pipa vagyok a mai kérdés zeneszerzőjére. Hogy lehet egy mű utolsó 1,5 perces részletére megváltoztatni a hangnemet és a művet a-moll akkorddal zárni, ha egyszer a címe szerint egész más hangnemű? A SoundHound appal kellett megkeresnem ezt a szép és nagyon ismerős zenét, akárcsak a tegnapi, egyébként szintén nagyon szépnek talált, bár kevésbé ismert Mozart zenét is.


4370 Pósa 2021-12-14 12:39:35

Kedves Daunerni! Ma nem kaptunk rejtvény zenét. Légy szíves adjál fel egyet! Köszönettel: Pósa.


4369 MarcoRosenthal 2021-12-13 17:28:02

Hátha ti is érdekesnek találjátok. Én élvezettel olvastam az életrajzokat és egyéb évfordulókról szóló írásokat. Szerintem nagyon jó. (Annak ellenére, hogy az elején Demeter Szilárd írása olvasható.)
Nemzeti évfordulóink 2021

Két magyar zeneszerzőről olvashatunk benne:

1. Jacobi Viktor 1921-ben halt meg. (Én bevallom, hogy nagyon szeretem a "Leányvásár" dalait.)

2. Szőllősy András 1921-ben született.

Más: Szabolcsi Miklós, a zenetörténész Szabolcsi Bence unokaöccse 1921-ben született. Rényi Alfréd, világhírű matematikus (és nickname-rokonom, ugyanis apai nagyapját Rosenthal Alfrédnak hívták) szintén 1921-ben született.


4368 MarcoRosenthal 2021-12-13 17:23:02

4367 Pósa 2021-12-13 16:41:47

De dinnye vagyok, most vettem észre, hogy 9-én Daunerni 18 perccel előttem már jelezte, hogy késni fog. Bocsánatot kérek a türelmetlenségemért!


4366 Pósa 2021-12-09 12:16:18

Kedves Daunerni!

Játékunk augusztusban szünetel,
tehát új feladvány legközelebb csak szeptember első munkanapján lesz!
Mindenkinek jó pihenést kívánunk!

Ezt írja ki a gép, pedig mi szeretnénk új feladványt kapni. Légy szíves segíts!

Köszönettel: Pósa.


4365 daunerni 2021-12-09 11:58:28

Bocsánatot kérek a késésért - sajnos csak valamikor koradélután fogok tudni javítani...


4364 daunerni 2021-12-09 11:58:25

Bocsánatot kérek a késésért - sajnos csak valamikor koradélután fogok tudni javítani...


4363 Edmond Dantes 2021-12-08 08:43:59 [Válasz erre: 4358 MarcoRosenthal 2021-12-06 15:03:40]

Vajon hogyan alakult volna Oroszország és Európa további sorsa, ha a csatában a Német Lovagrend serege győz?


4362 maris 2021-12-07 22:34:08 [Válasz erre: 4361 macskás 2021-12-07 10:47:10]

Akkor én is csatlakozom: ez nemcsak nálunk van így. Az "Avanti!" c. 1972-es vígjáték

német címe: "Avanti, Avanti!"

olasz címe: "Che cosa è successo tra mio padre e tua madre?"


4361 macskás 2021-12-07 10:47:10 [Válasz erre: 4360 daunerni 2021-12-06 19:17:50]

A Citzen Kane talán a legismertebb példa erre, Aranypolgár címen megy az Orson Welles film.

Jegyzem meg, egy Columbo epizódban a gyilkosságot két kutya követte el, akik 'rózsabimbó' hívószóra támadtak.


4360 daunerni 2021-12-06 19:17:50 [Válasz erre: 4359 MarcoRosenthal 2021-12-06 15:34:10]

Továbbá a "Why me?" nálunk "Bizánci tűz" címmel ment... :-)


4359 MarcoRosenthal 2021-12-06 15:34:10

A magyar filmipar fura szokása volt, hogy gyakran nagyon megváltoztatták a filmek címét, így lett az "Alekszandr Nyevszkij" filmből "A jégmezők lovagja". Egy nagyon vicces eset volt a szintén szovjet "Beszpakojnoje hozjajsztvo" c. film magyar címeként "Uborka, a repülőtér gyöngye". (Ebben éneklik az 1950-es években a magyar rádióban is gyakran előadott "Lila orgonák" c. dalt. Zeneszerzője Miljutyin.) Kicsit más tészta a Voynich "Bögöly" c. regényéből Sosztakovics zenéjével készített szovjet film, mivel ez a regény magyarul nemcsak filmként, hanem könyvként is a "Vihar Itália felett" címet kapta. De angol és amerikai filmekkel is lehet példát találni ilyesmire. Az "Alien" magyarul a "Nyolcadik utas a halál" címet kapta.


4358 MarcoRosenthal 2021-12-06 15:03:40

Nagyon érdekes filmen követni az 1242. évi csúd-tavi csata hadműveleteit, ahol Nyevszkij serege megütközött az ellenséggel. A hétvégi kérdés zenéje és az ütközet 55:20-nál kezdődik az angol nyelvű felirattal ellátott filmen: JÉGCSATA


4357 daunerni 2021-12-01 20:12:33

Kedves Barátaim!
November végén szokás szerint közlöm a hónap eredményeit. Gratulálok mindenkinek és köszönöm szépen a játékot!

Edmond Dantes - 21
Gabor - 19
maris - 19
Pósa - 18
gezakadocsa - 17
MarcoRosenthal - 17
tibka1 - 16
vatatava - 12
Majorné - 10
gl - 8
-nos - 6
adamo - 3
Capriccio - 3
Hangyász - 3
Nagy Katalin - 3
Fidelio - 2
Apika - 1
CallasForever - 1
Heiner Lajos - 1
József Miklós - 1
LEEDA - 1

A sorsolás nyertese pedig - a véletlen szeszélye folytán - ismét "MarcoRosenthal"
 

 


4356 Edmond Dantes 2021-11-22 16:53:22

Érdekesség: Charpentier Lujzáját az Operaház is bemutatta, röviddel a párizsi ősbemutató után, de mindösszesen öt előadást ért meg. Gyenge vigasz lehetett az itt megjelent szerző számára, hogy pl. a MET-ben csupán egy azaz egyetlen előadása volt a műnek, pedig Caruso énekelte a tenor főszerepet. Némi Massenet-utánérzést vélek felfedezni a szép, de kissé édeskés, parfümös áriában.


4355 MarcoRosenthal 2021-11-19 20:22:05 [Válasz erre: 4354 Edmond Dantes 2021-11-19 13:15:56]

Ha éneklik, akkor ráismertem volna, de a csellós verzió, amit kaptunk, nálam sercegett és időnként gerjedt (echózott), és nagyon nem ugyanaz volt, emiatt hamar feladtam. Moffónak is szép a hangja, nemcsak Caballénak: Vocalise
 


4354 Edmond Dantes 2021-11-19 13:15:56

A tegnapi szépséges Rachmaninov-muzsika zenekari változata itt meghallgatható, a ma este a MÁV-zenekarral fellépő Leonard Slatkin vezényletével. Ennél talán csak a mai rejtvényben éneklő művész mennyei hangja lehet szebb.


4353 daunerni 2021-11-18 12:25:00 [Válasz erre: 4352 Pósa 2021-11-18 12:13:35]

Bocsánat, csak rossz helyre sikerült felmásolnom - de már kijavítottam...


4352 Pósa 2021-11-18 12:13:35

Kedves Daunerni! Nem kaptunk mára rejtvényzenét, ezért kérünk, hogy legyél szíves adjál fel egyet! A köz nevében köszönettel: Pósa.


4351 ladislav kozlok 2021-11-13 11:56:06 [Válasz erre: 4345 MarcoRosenthal 2021-11-10 17:29:36]

Csaknem a Riemann féle  sejtést akarod bizonyítani  ?     ; )))


4350 MarcoRosenthal 2021-11-12 20:16:33

A mai, azaz hétvégi nagyon szép rejtényzenének meghallgattam az összes tételét. Közben nagyon szidtam valakiknek az anyját, amikor az egyik tétel kellős közepére beraktak egy lo-fi témájú és egy kaparós sorsjegy témájú hirdetést, melyek közül az elsőt végig kellett hallgatnom, a másodikat már meg lehetett szakítani. Igaz mindez semmi ahhoz képest, amikor a youtube egyik hirdetése kétes kimenetelű kriptovalutás bulira akarja rávenni a jónépet egy olyan csalárd videóval, amiben a legnagyobb magyar kereskedelmi bank elnöke azt bizonygatja, hogy bitcoin ügyletekből gazdagodott meg. Értem, hogy a youtube-nak is meg kell élnie valamiből, de a tisztességtelenségnek is legyen határa!


4349 MarcoRosenthal 2021-11-11 19:41:38 [Válasz erre: 4348 Edmond Dantes 2021-11-11 17:55:59]

Nem vágyom ilyen noname zeneszerzők rapszódiáinak a meghallgatására. Norvég zene azonban jöhetne több is, de ne mindig Grieg. Pl. Sinding, csak ne a slágerként ismert műve. Vagy a Szilfid balett norvég-dán verziójának egy részlete. De jók Delius skandináv témajú művei is. (Macskás kérdésére sajnos negatív a válaszom.)


4348 Edmond Dantes 2021-11-11 17:55:59

A norvég (és svéd) rapszódia-témához: egy ír zeneszerző, bizonyos (Sir) Charles Villiers Stanford nem is egy, hanem mindjárt hat Ír rapszódiát írt, itt meghallgathatók egy csokorban. Akinek ennyi jó (ír rapszódia) kevés, meghallgathat még egyet, ráadásul amerikai szerzőtől, Victor Herberttől, itt. Ugyan ki hallott róluk, ki hallotta ezeket a műveket?


4347 macskás 2021-11-10 18:46:33 [Válasz erre: 4345 MarcoRosenthal 2021-11-10 17:29:36]

Őszintén irigyellek a matematikai tudásodért!

SPSS-ben nem vagy otthon?


4346 Edmond Dantes 2021-11-10 18:01:04 [Válasz erre: 4345 MarcoRosenthal 2021-11-10 17:29:36]

Irgum és burgum, bár nem az én tisztem ;-)


4345 MarcoRosenthal 2021-11-10 17:29:36 [Válasz erre: 4342 daunerni 2021-11-10 16:17:33]

Tévedsz, nagyon jók a kérdéseid. Holnap délig szerintem érkeznének jó válaszok a szvit egyetlen tételére is, amit először kaptunk. Én azért küldök be mostanában kevesebb választ mert egy nagyobb szakmai munkával vagyok elfoglalva. (Senki ne irigyeljen, hogy majd sok pénzt keresek vele, mert ez a munka semmit nem jövedelmez, inkább csak én költök az elméleti matematikai hobbimra, aminek a témája nem a manapság divatos témák közé tartozik.)


4344 Edmond Dantes 2021-11-10 17:09:22 [Válasz erre: 4342 daunerni 2021-11-10 16:17:33]

Óóó, így mindjárt más ... azaz dehogyis más, ugyanaz, kibővített, egyben könnyített kiadásban/kivitelben ;-) 


4343 macskás 2021-11-10 17:07:21

4343


4342 daunerni 2021-11-10 16:17:33 [Válasz erre: 4341 Edmond Dantes 2021-11-09 13:59:03]

Sajnálom, valamiféle alkotói válságban lehetek...

Még a maira is csak egyetlen (rossz) megoldás érkezett. Tényleg, nem elég karakterisztikus az a tétel amit föltettem, én se ismerném meg. Ha nem haragszotok, ezt hamarosan kibővítem mondjuk két tétellel - úgy sem lesz hosszú... Aztán a holnapit és a többit teljesen újragondolom!
Még egyszer bocsánat!


4341 Edmond Dantes 2021-11-09 13:59:03 [Válasz erre: 4340 daunerni 2021-11-09 13:22:29]

Tegnap óta csak most néztem meg, mit írtál be este és mitől lett volna könnyebb Händeltől ez a zene. Mindenesetre következetes vagyok a skandináv rapszódiákkal, mert Alfvénét is elbuktam, pedig azt a "pancsoló kislányos" dallamot gyerekkorom óta ismerem, de sosem tudtam, hogy "klasszikus és a szerző nevét sem hallottam addig, ahogyan norvèg kollégájáét sem. (1-2 Griegbe pl. belehallgattam.) Talán jobb, hogy nem hétvégi kérdés, mert akkor sem találtam volna meg, ahogyan múlt hónapban d'Indy maestro művét sem. Csak gratulálni tudok az egyetlen helyes d'Indy-megfejtőnek! Halljuk, milyen nóta szól a mai jó (?) ebédhez..

.. máris frissítek: tényleg slágergyanús a mai zene ;-)


4340 daunerni 2021-11-09 13:22:29 [Válasz erre: 4339 MarcoRosenthal 2021-11-09 13:04:35]

Igazad van, még egyszer bocsánatot kérek!

Néha azért sodródom a kelleténél távolabbra, mert túl gyakran sem szeretném ugyanazt a darabot feladni. Persze, csak jobban kellene tudni válogatni. Igyekszem odafigylni.

Talán csak annyit mondanék mentségül, hogy elég gyakran hallgatom a Washingtoni online komolyzenei rádiót. Ott többször hallottam már ezt a "Norvég rapszódiát".  Itt kortárs darabokat soha nem tűznek műsorra, de harmodvonalbeli ismeretlen műveket annál gyakrabban.
https://weta.org


4339 MarcoRosenthal 2021-11-09 13:04:35 [Válasz erre: 4338 daunerni 2021-11-08 21:51:05]

Ezt csak ma délután olvastam. Ha előbb megnézem a fórumot, meglett volna a zeneszerző. (Persze nem biztos, hogy a mű is.) Inkább legyen több olyan nagyon könnyű kérdés, mint a mai, az egyre gyakoribb hétközi nehéz kérdések helyett, nekem ez erről a véleményem.


4338 daunerni 2021-11-08 21:51:05

Félek, túl nehéz lett a mai feladat. Eltehettem volna péntekre...
Ha jobban belegondolok, tényleg problémás, ha egy alig ismert szerző egyetlen darabját, amit néha játszani szoktak, azt se ő írta, hanem Händel...


4337 MarcoRosenthal 2021-11-02 19:23:23 [Válasz erre: 4334 MarcoRosenthal 2021-11-02 16:39:44]

Végül győzött bennem a koronavírus miatti óvatosság, és nem mentem el. Hallgatom tovább inkább a Tallis Scholars előadásában, nagyon gyönyörűen éneklik.
Requiem. Tomás Luís de Victoria


4336 Edmond Dantes 2021-11-02 19:09:34 [Válasz erre: 4333 MarcoRosenthal 2021-11-02 16:30:42]

Kipuskáztam a honlapjukról ... sosem hallottam a nevét.


4335 daunerni 2021-11-02 17:07:58

Mindenkinek köszönöm a türelmet és a megértést - cserébe elég könnyű! :-)


4334 MarcoRosenthal 2021-11-02 16:39:44 [Válasz erre: 4333 MarcoRosenthal 2021-11-02 16:30:42]

Aki ráér, meghallgathatja ma este fél 8-tól a Margit körúti ferences templomban.


4333 MarcoRosenthal 2021-11-02 16:30:42

Adhatok egy nov 1-2-re aktuális fejtörőt, amíg megérkezik dni mai kérdése? 
Kinek a Requiemje kezdődik ószövetségi szöveggel, Jób könyvéből? 
Az eredeti héber szöveg:
"נָקְטָה נַפְשִׁי, בְּחַיָּי: אֶעֶזְבָה עָלַי שִׂיחִי; אֲדַבְּרָה, בְּמַר נַפְשִׁי
  אֹמַר אֶל-אֱלוֹהַּ, אַל-תַּרְשִׁיעֵנִי; הוֹדִיעֵנִי, עַל מַה-תְּרִיבֵנִי"
(Ha latinul írnám, ahogy éneklik a műben, úgy túl könnyű lenne.)


4332 MarcoRosenthal 2021-11-02 14:04:18 [Válasz erre: 4331 daunerni 2021-11-02 11:53:58]

De olyan sokat úgye nem, hogy tényleg csak szeptember első munkanapján kapjuk meg?


4331 daunerni 2021-11-02 11:53:58

Kedves Barátaim!

kis műszaki gond miatt ma sokat fogok késni a feladattal.

Egy kis türelmet kérek...


4330 MarcoRosenthal 2021-11-01 18:29:28 [Válasz erre: 4329 daunerni 2021-11-01 15:45:13]

Köszönöm szépen, és gratulálok a legjobbaknak!


4329 daunerni 2021-11-01 15:45:13

Kedves Barátaim!
Mindenkinek köszönjük a játékot, és gratulálunk az októberi eredményekhez!

Edmond Dantes - 20
Pósa - 19
tibka1 - 19
Gabor - 18
gezakadocsa - 18
maris - 17
MarcoRosenthal - 14
Majorné - 9
gl - 8
vatatava - 8
Nagy Katalin - 6
Fidelio - 5
-nos - 3
Capriccio - 3
adamo - 1
CallasForever - 1
Heiner Lajos - 1
judit anna - 1
LEEDA - 1

A sorsolás nyertese pedig: "MarcoRosenthal"! Neki külön is gratulálunk!


4328 Heiner Lajos 2021-10-29 16:42:47 [Válasz erre: 4327 Edmond Dantes 2021-10-29 10:47:51]

Csak tippelek. Szőnyi Erzsébet?


4327 Edmond Dantes 2021-10-29 10:47:51 [Válasz erre: 4326 MarcoRosenthal 2021-10-28 19:35:51]

Bizony, bizony, nem Lili Boulanger vagy Ethel Smyth a szerző ... de még ők is sorra kerülhetnek egyszer.


4326 MarcoRosenthal 2021-10-28 19:35:51 [Válasz erre: 4325 Edmond Dantes 2021-10-28 19:16:42]

Pedig tekintélyes, komoly szakálla van a szerzőnek!


4325 Edmond Dantes 2021-10-28 19:16:42 [Válasz erre: 4324 MarcoRosenthal 2021-10-28 15:12:51]

Erre a szóra még otthonról, gyerekkoromból emlékszem. Nem szoktam használni, mert azt gondoltam, valami "házi gyártású", családi kifejezés. Amint meghallottam a mai zenét, ez jutott eszembe, mert ilyesmiknél hallottam, mindenféle dolgokra. Mielőtt ma beírtam, megnéztem, létező szó-e és így én is megtaláltam a Karinthy-darabban. Kb. azt akartam vele kifejezni, hogy olyan langyos, gyengus, de fogyasztható limonádé :-)


4324 MarcoRosenthal 2021-10-28 15:12:51 [Válasz erre: 4323 Edmond Dantes 2021-10-28 14:14:49]

Nekem viszont a schmachtfecni megfejtése van meg: Karinthy: Bűvös szék.


4323 Edmond Dantes 2021-10-28 14:14:49 [Válasz erre: 4322 daunerni 2021-10-28 14:04:59]

Igen, köszönjük, megvan: a zene is, a megfejtés is. Igazán bájos kis "schmachtfecni" :-)


4322 daunerni 2021-10-28 14:04:59 [Válasz erre: 4321 daunerni 2021-10-28 13:46:59]

Na, azt hiszem most jó lesz! Sikerült a telefonomon megpiszkálni. Bocsánatot kérek a késésért!






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.