Élő rejtvényről semmit nem szabad elárulni, előadókat sem. Amúgy ma az is könnyű, mert ... nem folytatom ;-) A tegnapinál a "Schlaf, Kindlein, schlaf"'ra először egy Brahms-darab ugrott fel , de gyerekkar énekelte a nagyon hasonló nótát. Ezért akartam 1/1 azt a felvételt megtalálni, amit -dni- beszerkesztett: az a tuti. DFD hangja megkönnyítette.
Hát te erre értetted? Nem néztem meg, hogy tegnapi dátummal írtad, azt hittem, ma délután és a mai kérdésre vonatkozik. (Mielőtt Daunerni felrakta volna :-) Nekem viszont már erre is megvan, hogy kik az előadók.
Hát hisz' ott van a megfejtés alatt: VáradyJúlia és Dietrich Fischer-Dieskau (akik ugyebár házasok voltak), Christoph Eschenbach zongorázott.
Akkor ne részletezd, csak röviden áruld el, hogy kik az előadók. Mert kíváncsivá tettél.
Sajnálom, gondjaim vannak az internet kapcsolatommal. Ma biztosan késni fog az új feladat...
Bocsánatot kérek!
Én ma éreztem úgy, hogy bizonyos okból, amit most nem spoilerezek, muszáj mrgtalálnom a bejátszásban közreműködő előadókat..
Itt maga Myra Hess játssza a Bach kantáta átiratot: Myra Hess 1 , és itt, ezen a kép nélküli videón is: MYra Hess 2. Hogy lehet ilyen nagy különbség a hangminőségben? Az első végig serceg, akárcsak a feladványként kapott Lipattis felvételen. A másodikon teljesen tiszta a hangzás. Kételkedem, hogy azon is valóban Hess játszik, vagy trükköztek vele?
Kedves Barátaim! Mindenkinek köszönöm, aki velünk játszott és gratulálok a sok szép eredményért!
gezakadocsa - 22
Edmond Dantes - 21
Gabor - 20
MarcoRosenthal - 20
Pósa - 20
tibka1 - 19
maris - 16
vatatava - 15
Capriccio - 12
Majorné - 10
-nos - 9
LEEDA - 7
Nagy Katalin - 5
adamo - 3
CallasForever - 2
Fidelio - 2
József Miklós - 2
Heiner Lajos - 1
A sorsolás nyertese pedig: Edmond Dantes - Gratulálunk!
A Ruraliához szemfülesnek kellett lenni. Lehet, hogy nekem sem sikerült volna, ha nem látom meg a kérdés napjára vonatkozó "Mai ajánlat" hasábban. (Bár az ott említett aznapi műsorban nem a zenekari, hanem a zongora verziót adták elő.) Egyébként először órákig Weiner és Ránki művei között kerestem.
Ha két nagyágyúnak számító kedves fórumtársam is elbukta (velem együtt) a zene-világnapi zenét, vélhetően nem kell túl sok helyes megfejtést összeszámolnia szerkesztőnknek. (Ki az a Distler?) A mai örömzene némi vigasz lehet :-)
Gratulálok! A Dohnányi művel kapcsolatban: felmerült a neve a lehetséges megfejtések között, de a Ruraliából csak egy tételt ismertem; utána pedig szláv szerzők fele kutakodtam. Poulenccel szerencsém volt: ahogy felcsendült a zene, rögtön az ő neve ugrott be.
Akkor egyformán végeztünk szeptember hónapban, én ugyanis a zene világnapi Distler zenén kívül a Poulenc művet buktam el, amit pedig ismertem, de a rendelkezésre álló idő alatt nem ugrott be. Fáradt is voltam, ezért nem vettem észre, hogy nem egy, hanem két zongora játszik benne. Ha erre rájön az ember, akkor már könnyű.
Az elejét teljesen félreértettem, a végén a Musikanten sein megértése pedig kevésnek bizonyult a megfejtéshez, így elbuktam az utolsó pontszerzési lehetőséget (meg a Dohnányi művet is). :-(
Mivel a sokszor ismételt "Musikanten" szón kívül semmit nem értettem a kórus énekéből, és kíváncsi voltam, miért nem értettem, rákerestem az interneten, és ezeket találtam:
Kedves MarcoRosenthal!
Rengeteg vitatott szerzőségű darab van, és a kutatások sohasem fejeződnek be. De ilyen távlatból majdnem mindegy is. Karinthy mondta: Shakespeare drámáit nem Shakespeare írta, hanem egy másik ember, akit szintén Shakespeare-nek hívtak!
Ez az iskolamesteri nóta a tanévkezdés napján szenzációs. De végül is ki a zeneszerző, Telemann vagy Fehre? Én egyébként a régebben Joseph Haydnnak tulajdonított Gyermek szimfóniára vonatkozóan változatlanul abban a hitben vagyok, hogy Haydn a zeneszerző, nem pedig a Mozart papa. Viszont - néhány száz évet ugorva vissza a 14. és előre a 20. századba, - a Caccininek tulajdonított Ave Maria esetén egyértelműen kiderült, hogy nem Caccini, hanem Vavilov a zeneszerző, mégis gyakrabban látom manapság is úgy a műsorokban, mintha Caccini lenne a mű szerzője. Tudom, hogy az említetteken kívül van még nagyon sok nem egyértelmű szerzőségű mű is, melyek közül csak még egyet szeretnék említeni, Petzold G-dúr menüettjét, amit én is és bizonyára sok játékostárs is maga is zongorázott gyerekkorában. Akkoriban JS Bach műként tanították a zeneiskolákban.
Ezt most nem kellett volna! Jó volna politika mentesnek maradni!
Próbáld újra kérlek!
Bocsánat - elszoktam, elszúrtam - rögtön javítom...
Kedves -dni-, az infláció mindig érdekes ... de ameddig nem kapunk évadnyitó zenét, addig még érdekesebb marad :-)
Holnapra olyat kaptok, hogy az infláció már nem is lesz érdekes! :-)
És Játék is. És holnapra talán le is nullázzák a júliusi eredményünket, ami nálam még mindig az aug. 1-jeit mutatja. Kicsit meg is lep, mert ilyen infláció mellett és teljes egy hónap után lehetne már akár 19,2 ...
Holnap Kimernya feladvány!
Ahogy "Edmond Dantes" írta: náyri pihenésünk megkezdődött,
mindenkinek köszönöm, aki velünk játszott!
Íme, a júliusi eredmények:
Pósa - 20 A sorsolás nyertese pedig: "adamo" ! |
Bevallom, engem két szó megértése mentett meg elég hamar a hosszabb (Mozart-) keresgéléstől: "tanto genitor" még a recitativoban. Nem tudom, mit jelent. És még az, hogy akkoriban volt a Játékban egy Kolonits Klárás kérdés. A hivatalos válasz az Ascanio Albában volt, de a művésznő repertoárján, mint kereséskor olvastam, a Mitridate is szerepel, így "asszociative" ez az infó is segített. Brucknertől viszont a Te Deum volt a szezon utolsó kérdése, talán stílszerűen. Szerkesztőink hálaadása, hogy megérdemelt nyári pihenésük, legalábbis rejtvényileg, ma megkezdődött :-)
Persze. A Mozart opera esetén viszont az amerikai és francia énekesek pocsék olasz kiejtéséből egy kukkot sem értettem, így erre részemről elmaradt a válasz. A férfit még viszonylag jobban lehetett érteni, de sajnos főleg az énekesnő visítozott. A Pastoral szimfónia vihar tétele már volt korábban is kérdés nemrég. (A Bruckner Requiem is, csak egy későbbi tétel volt belőle.)
Gondolom, a mait is ...
A manóba! Nem vettem észre a brácsát, és a zongora triók között kerestem, ezért nem találtam meg a hétvégi zenét. A mai zenekari művet viszont már az első 3 hang alapján felismertem.
Nem bánnám, ha leállítanád magadat egy ideig, legalább a következő ikerprímekig, melyek 4637 és 4639.
4567
Ó, sajnálom!
Melyik a következő prímszám?
Mintha ugyanez a Schönberg zene már lett volna kérdés az utóbbi években. Aztán megtaláltam, hogy valóban volt, mivel olyan szépnek találtam, hogy letöltöttem: snd_Fieg3Ohw.mp3, a Philharmonia zenekarral és Sinopolival.
(Nehogy bárki félreértsen: Nem kifogásolom az ismétlést. Egyáltalán nem baj szerintem, ha ilyen gyönyörű zenét újra és újra megkapunk kérdésnek, más-más előadásban.)
Macskás, légy résen, közel a 4567! :-)
A 4561-et (ami prímszám) elszalasztottad.
Ha jól látom, még senki (én sem, pedig pontosan megjelöltem), hiszen 0/0 van, vagyis még nincsenek kiértékelve a válaszok.
Meg lett jelölve, hogy az I. vagy a II. hegeduverseny? Mert itt csak ugy nem repkednek a pontok!
Bartók Hegedűversenyéért nem kaptam pontot.
Ő volt a kulcs(om) a viszonylag gyors megfejtéshez. Gondolom, nem csak én ismertem fel könnyebben Ferrier hangját, mint a Vaughan Williams-dalt.
Ma délig várnom kellett ezzel a válasszal, de most már elárulhatom: Jessye Norman hangját nem ismertem fel, de Kathleen Ferrier hangját felismertem!
Ne vágj fel, ezek közül egyik se prímszám!
4556
4555
4554
Nem ismertem fel a Csók-áriát éneklő csodálatos hangot, most rákerestem: Jessye Norman ...
Mostanában gyakran dupláz az egerem. Valami kontakthiba lehet. Remélem, hogy csak egyszer küldtem el a megfejtéset.
Időközben "észrevétlen" véget ért a június! Mindenkinek köszönöm a játékot és gratulálok az eredményekhez!
Edmond Dantes - 21
gezakadocsa - 21
Gabor - 20
MarcoRosenthal - 20
maris - 19
Pósa - 18
tibka1 - 18
Majorné - 11
vatatava - 11
-nos - 10
Heiner Lajos - 10
gl - 8
Nagy Katalin - 8
adamo - 4
Fidelio - 4
Capriccio - 3
József Miklós - 3
CallasForever - 2
Apika - 1
LEEDA - 1
A sorsolás nyertese pedig (micsoda egybeesés) - "Edmond Dantes"!
Az azonosság kétségtelen, de a kérdéshöz használt fölvételen (Decca) tényleg 2.Jazz szvit a címe, bár zárójelben ott van utána: Suite for Promenade Orchestra. A lemezen amúgy uaz a nyolc tétel szerepel, de más sorrendben, mint a "Suite for Variety Orchestra No.1." címűben. Az induló azonban mindkettőben az első tétel. Egyébként a két Jazz szvit 1934-es ill. 1938-as, míg a "Suite for Variety..."-nek nincs op-száma, s 1956-ból valóként írják itt-ott.
A 27-re (pár éven belül már másodjára kapott) Sosztakovics miniatűrről:
A ma már inkább használt elnevezés szerint 1. tétel a "Suite for Variety Orchestra No. 1" c. műben, melynek tételei:
1. March 2. Dance No. 1 3. Dance No. 2 4. Little Polka 5. Lyric Waltz 6. Waltz No. 1 7. Waltz No. 2 (újabban igen nagy népszerűségnek örvendő tétel, de szerintem az előző két Waltz tétel is van olyan szép, mint ez a felkapott zene) 8. Finale
Tehát nincs benne egy fikarcnyi jazz sem. Ezzel szemben ténylegesen jazz zenét hallunk a Jazz Suite No. 1, Op. 38a: c. műben, melynek tételei
I. Waltz II. Polka III. Foxtrot
A keringő és a polka is eléggé jazz hangzású benne, a Foxtrot tételről nem is beszélve, ami totál jazz.
A youtube videón hibásan olvasható a zenekar intézményének a neve. Én szóltam, remélem Daunerni is figyel, hogy ne a hibás megnevezést vegye át. Egyébként a mai (nagyon szép) feladványra adott válaszomban is kitöröltem a fölösleges betűt. Nem részletezhetem tovább, mert spoiler lenne. Habár a mai kérdés bizonyára nem okoz gondot senkinek.
Csütörtökön nagyon hamar, már 3 hang után ráismertem a Windsori víg nők - nyitányára. Szerencsére minden kérdés zenéjét végighallgatom, mielőtt válaszolok.