Ez az iskolamesteri nóta a tanévkezdés napján szenzációs. De végül is ki a zeneszerző, Telemann vagy Fehre? Én egyébként a régebben Joseph Haydnnak tulajdonított Gyermek szimfóniára vonatkozóan változatlanul abban a hitben vagyok, hogy Haydn a zeneszerző, nem pedig a Mozart papa. Viszont - néhány száz évet ugorva vissza a 14. és előre a 20. századba, - a Caccininek tulajdonított Ave Maria esetén egyértelműen kiderült, hogy nem Caccini, hanem Vavilov a zeneszerző, mégis gyakrabban látom manapság is úgy a műsorokban, mintha Caccini lenne a mű szerzője. Tudom, hogy az említetteken kívül van még nagyon sok nem egyértelmű szerzőségű mű is, melyek közül csak még egyet szeretnék említeni, Petzold G-dúr menüettjét, amit én is és bizonyára sok játékostárs is maga is zongorázott gyerekkorában. Akkoriban JS Bach műként tanították a zeneiskolákban.
Ezt most nem kellett volna! Jó volna politika mentesnek maradni!
Próbáld újra kérlek!
Bocsánat - elszoktam, elszúrtam - rögtön javítom...
Kedves -dni-, az infláció mindig érdekes ... de ameddig nem kapunk évadnyitó zenét, addig még érdekesebb marad :-)
Holnapra olyat kaptok, hogy az infláció már nem is lesz érdekes! :-)
És Játék is. És holnapra talán le is nullázzák a júliusi eredményünket, ami nálam még mindig az aug. 1-jeit mutatja. Kicsit meg is lep, mert ilyen infláció mellett és teljes egy hónap után lehetne már akár 19,2 ...
Holnap Kimernya feladvány!
Ahogy "Edmond Dantes" írta: náyri pihenésünk megkezdődött,
mindenkinek köszönöm, aki velünk játszott!
Íme, a júliusi eredmények:
Pósa - 20 A sorsolás nyertese pedig: "adamo" ! |
Bevallom, engem két szó megértése mentett meg elég hamar a hosszabb (Mozart-) keresgéléstől: "tanto genitor" még a recitativoban. Nem tudom, mit jelent. És még az, hogy akkoriban volt a Játékban egy Kolonits Klárás kérdés. A hivatalos válasz az Ascanio Albában volt, de a művésznő repertoárján, mint kereséskor olvastam, a Mitridate is szerepel, így "asszociative" ez az infó is segített. Brucknertől viszont a Te Deum volt a szezon utolsó kérdése, talán stílszerűen. Szerkesztőink hálaadása, hogy megérdemelt nyári pihenésük, legalábbis rejtvényileg, ma megkezdődött :-)
Persze. A Mozart opera esetén viszont az amerikai és francia énekesek pocsék olasz kiejtéséből egy kukkot sem értettem, így erre részemről elmaradt a válasz. A férfit még viszonylag jobban lehetett érteni, de sajnos főleg az énekesnő visítozott. A Pastoral szimfónia vihar tétele már volt korábban is kérdés nemrég. (A Bruckner Requiem is, csak egy későbbi tétel volt belőle.)
Gondolom, a mait is ...
A manóba! Nem vettem észre a brácsát, és a zongora triók között kerestem, ezért nem találtam meg a hétvégi zenét. A mai zenekari művet viszont már az első 3 hang alapján felismertem.
Nem bánnám, ha leállítanád magadat egy ideig, legalább a következő ikerprímekig, melyek 4637 és 4639.
4567
Ó, sajnálom!
Melyik a következő prímszám?
Mintha ugyanez a Schönberg zene már lett volna kérdés az utóbbi években. Aztán megtaláltam, hogy valóban volt, mivel olyan szépnek találtam, hogy letöltöttem: snd_Fieg3Ohw.mp3, a Philharmonia zenekarral és Sinopolival.
(Nehogy bárki félreértsen: Nem kifogásolom az ismétlést. Egyáltalán nem baj szerintem, ha ilyen gyönyörű zenét újra és újra megkapunk kérdésnek, más-más előadásban.)
Macskás, légy résen, közel a 4567! :-)
A 4561-et (ami prímszám) elszalasztottad.
Ha jól látom, még senki (én sem, pedig pontosan megjelöltem), hiszen 0/0 van, vagyis még nincsenek kiértékelve a válaszok.
Meg lett jelölve, hogy az I. vagy a II. hegeduverseny? Mert itt csak ugy nem repkednek a pontok!
Bartók Hegedűversenyéért nem kaptam pontot.
Ő volt a kulcs(om) a viszonylag gyors megfejtéshez. Gondolom, nem csak én ismertem fel könnyebben Ferrier hangját, mint a Vaughan Williams-dalt.
Ma délig várnom kellett ezzel a válasszal, de most már elárulhatom: Jessye Norman hangját nem ismertem fel, de Kathleen Ferrier hangját felismertem!
Ne vágj fel, ezek közül egyik se prímszám!
4556
4555
4554
Nem ismertem fel a Csók-áriát éneklő csodálatos hangot, most rákerestem: Jessye Norman ...
Mostanában gyakran dupláz az egerem. Valami kontakthiba lehet. Remélem, hogy csak egyszer küldtem el a megfejtéset.
Időközben "észrevétlen" véget ért a június! Mindenkinek köszönöm a játékot és gratulálok az eredményekhez!
Edmond Dantes - 21
gezakadocsa - 21
Gabor - 20
MarcoRosenthal - 20
maris - 19
Pósa - 18
tibka1 - 18
Majorné - 11
vatatava - 11
-nos - 10
Heiner Lajos - 10
gl - 8
Nagy Katalin - 8
adamo - 4
Fidelio - 4
Capriccio - 3
József Miklós - 3
CallasForever - 2
Apika - 1
LEEDA - 1
A sorsolás nyertese pedig (micsoda egybeesés) - "Edmond Dantes"!
Az azonosság kétségtelen, de a kérdéshöz használt fölvételen (Decca) tényleg 2.Jazz szvit a címe, bár zárójelben ott van utána: Suite for Promenade Orchestra. A lemezen amúgy uaz a nyolc tétel szerepel, de más sorrendben, mint a "Suite for Variety Orchestra No.1." címűben. Az induló azonban mindkettőben az első tétel. Egyébként a két Jazz szvit 1934-es ill. 1938-as, míg a "Suite for Variety..."-nek nincs op-száma, s 1956-ból valóként írják itt-ott.
A 27-re (pár éven belül már másodjára kapott) Sosztakovics miniatűrről:
A ma már inkább használt elnevezés szerint 1. tétel a "Suite for Variety Orchestra No. 1" c. műben, melynek tételei:
1. March 2. Dance No. 1 3. Dance No. 2 4. Little Polka 5. Lyric Waltz 6. Waltz No. 1 7. Waltz No. 2 (újabban igen nagy népszerűségnek örvendő tétel, de szerintem az előző két Waltz tétel is van olyan szép, mint ez a felkapott zene) 8. Finale
Tehát nincs benne egy fikarcnyi jazz sem. Ezzel szemben ténylegesen jazz zenét hallunk a Jazz Suite No. 1, Op. 38a: c. műben, melynek tételei
I. Waltz II. Polka III. Foxtrot
A keringő és a polka is eléggé jazz hangzású benne, a Foxtrot tételről nem is beszélve, ami totál jazz.
A youtube videón hibásan olvasható a zenekar intézményének a neve. Én szóltam, remélem Daunerni is figyel, hogy ne a hibás megnevezést vegye át. Egyébként a mai (nagyon szép) feladványra adott válaszomban is kitöröltem a fölösleges betűt. Nem részletezhetem tovább, mert spoiler lenne. Habár a mai kérdés bizonyára nem okoz gondot senkinek.
Csütörtökön nagyon hamar, már 3 hang után ráismertem a Windsori víg nők - nyitányára. Szerencsére minden kérdés zenéjét végighallgatom, mielőtt válaszolok.
Finnyás vagyok :)
4545 ... mert macskás nem szereti a Carmina buranát :-)
Tényleg lehet valami gond - Pósa is írt. Utánanézek!
Most esett le! Pontic nem Kaplan = pontot nem kaptam. (A helyes válaszra.) Ezt akarja közölni vatatava, ha nem tévedek.
Én viszont sehogy nem találtam Beethoven művei között, így aztán végül feladtam.
Meg kellene nézni junius elsejét. Én Mozart c moll fantáziát írtam Pontic nem Kaplan.
Kedves Barátaim! Mindenkinek köszönjük a játékot!
Véget ért játékunk májusi fordulója, íme az eredmények:
Edmond Dantes - 20 A sorsolás nyertese pedig: vatatava! |
A május 2-én kapott Dvořák dal kapcsán akartam megjegyezni a következőt, csak időközben elfelejtettem. A cseh könnyűzene egykor nagyon népszerű énekese, Karel Gott is elénekelte. Saját maga konferálja be a művet. Figyeljük, hogyan ejti ki Dvořák nevét, mert mi nem tudjuk jól kiejteni. (R-et nem ejtenek, vagy talán csak nagyon nagyon gyenge R hangot a ř betű kiejtésekor.)
Ha már ismételt belepörgetés ellenére sem találtam meg szégyen-gyalázat a Schumann-darabot, noha ezúttal -ritka!- még a stílusára is ráismerni véltem, megjegyzem, hogy a bejátszás "foghíjas sőt, csalóka: Richter ezen a felvételen szimplán kihagyta az "In der Nacht" utáni és a két utolsó tétel előtti "Fabel" c. tételt, azaz a mű 5., 7. és 8. tételét hallottuk, a 6. nélkül. Ettől a játékidő is torzul/t, rövidül/t, ami a hétköznapi szűkösebb időkeretben számomra végzetesnek :-) bizonyult.
Hogy elismerést is mondjak: Ezen a héten eddig két kellemes, tüzes zenét kaptunk, jó technikai minőségben.
Én az 1984-es ősbemutató felvételéből vágtam ki az egyik kedvenc részt (az adagio-tételt.)
https://www.youtube.com/watch?v=lV8a7mM9jw0&t=1s
A Concerto Budapest szombat esti koncertje adta a tippet, de ugyanebben a felállásban már koncerten is volt szerencsém hallani a darabot, 2013-ban, a Müpában már ment, és én írtam is róla:
Elég hamar meglett a darab és beküldtem egy linket is, ezt. Kedves Daunerni, nem egy másik Christoph = Eschenbach vezényel a bejátszásban? Nálad von Dohnányi áll, mint karmester... Kremer kontra Kremer :-) itt is, ott is ő hegedül.
Nekem is eszembe jutott Schnittke ( még a brácsaversenyébe is belehallgattam), de én sem tudtam beazonosítani a föladvánnyal, igaz, én csak a szóbajöhető tételek elejét hallgattam meg (a III.tételt is!) és G.Kremer egy másik fölvételét kínálta a youtube.
Schnittkére tippeltem, meg is hallgattam ezt a szép hegedűversenyt, de nem ismertem rá benne a feladvány nagyon csúnyán, egész másként hangzó zenéjére.
Az Arvo Part művet én is megtaláltam, de az emelkedő skála az elején kizárta, hogy az legyen a megfejtés.