Bejelentkezés Regisztráció

Kimernya?


4064 Edmond Dantes 2021-06-04 10:49:03 [Válasz erre: 4063 daunerni 2021-06-04 10:06:51]

"Műhelytitok" (?): Pachelbelt sem ismertem fel, csak rémlett, hogy pl. esküvőkön játsszák azt a zenét, amit hallok és ezen a nyomon kerestem-találtam meg elég hamar. A tegnapi biztosan Fibichnél nagyobb szerző alkotása, de már feladtam :-(


4063 daunerni 2021-06-04 10:06:51 [Válasz erre: 4062 Edmond Dantes 2021-06-04 08:33:23]

Igazán sajnálom!
A Fibich darabra én is úgy emlékszem, mint lerágott csontra. Egyszer külön kurzust lehetne rendezni az ilyenekből. Benne lenne a Pachelbel kánon, és Badarzewska kisasszonytól a "Szűz imája"... :-)

Ez utóbbit nem biztos, hogy én is felismerném!


4062 Edmond Dantes 2021-06-04 08:33:23 [Válasz erre: 4061 MarcoRosenthal 2021-06-03 23:27:03]

Ezek szerint itt a Kimernyában csupa virgoncz ifjú játékos van, mert mindössze ketten találták el/meg, ebből sejtésem szerint te lehetsz az egyik :-) Egy nagyjából elfeledett szerző jellegtelen, romantikus zenekari (tucat)darabját csak (fel)ismerni lehet, megtalálni szinte lehetetlen. Megjegyzem, a tegnapi, jóval karakteresebb zenével sem boldogulok: 2-3 szerző stílusát is felismerni vél(t)em, de eddig semmi. Ráadásul nagyon rövid és nem tudom megállapítani, hogy egy komplett zenemű-e és ennyi vagy valaminek az utolsó 3,5 perce. Ez a hónap ilyen ... eddig.


4061 MarcoRosenthal 2021-06-03 23:27:03 [Válasz erre: 4060 Edmond Dantes 2021-06-02 15:45:10]

Edmond, valamikor nagyon népszerű volt ez a Fibich darab, diákkoromban sokszor hallottam a rádióban "Alkonyatkor" címmel. (Más alternatív címei is vannak.) Az örökzöldek között tartották nyilván. A 100 legnépszerűbb klasszikus zene közé is többen besorolták. A Budapesti Vonósok repertoárjában is bent volt. És lám, ausztrál zenekar is előadta lengyelül :-)


4060 Edmond Dantes 2021-06-02 15:45:10 [Válasz erre: 4059 MarcoRosenthal 2021-06-02 13:12:22]

Kissé (?) elhűlve látom a megfejtést: ezt a zenét azért kaphattuk ,mert azt írtad a Te Deumra, hogy "nem elég nehéz hétvégére". Hát most (meg)kaptuk a no-name Fibichet ... hétköznapra. Talán jobb így, úgysem találtam volna rá ítéletnapig sem, bár t.k. csehekkel is eltöltöttem valamennyi időt: Dvoráknál, Smetanánál, sőt, Suknál is kerestem, akit szintén buktam már el régebben. Súlyosbító körülmény, hogy eredetileg kamaramű, továbbá más felvételek jóval hosszabbak a bejátszottnál. Gratula a vájtfülű fórumtársaknak :-) ezek után belenézek azaz -hallgatok a friss termésbe...(Myaskovsky?)


4059 MarcoRosenthal 2021-06-02 13:12:22 [Válasz erre: 4056 MarcoRosenthal 2021-06-01 12:34:02]

Tévedtem, nem volt, vagy ha volt, én nem tudok róla. Máshonnan töltöttem le korábban és nem is hosszabbat, hanem rövidebbet, mindössze 2 és fél perceset.


4058 daunerni 2021-06-01 21:48:24

Kedves Barátaim!
Mindenkinek köszönöm a játékot, és gratulálok a májusi eredményekhez:

Edmond Dantes - 21
MarcoRosenthal - 20
Pósa - 20
Capriccio - 19
Gabor - 19
gezakadocsa - 19
maris - 18
tibka1 - 14
Majorné - 10
Apika - 4
Nagy Katalin - 4
CallasForever - 3
-nos - 2
adamo - 2
vatatava - 2
Fidelio - 1
gézamalac - 1
LEEDA - 1

A sorsolás nyertesének pedig külön is, aki nem más, mint: "tibka1"


4057 Edmond Dantes 2021-06-01 12:39:09 [Válasz erre: 4055 MarcoRosenthal 2021-06-01 12:27:39]

Ezt küldtem be a megfejtés mellé, bár hallhatóan másik felvétel volt a bejátszás. Tisztelgés Shirley Verrett előtt, akinek tegnap volt a születésnapja és akinek rendkívüli művészetét Bp.-en a Verdi-Requiem szopránszólójában ismerhettük meg.


4056 MarcoRosenthal 2021-06-01 12:34:02

A mainak egy másik, hosszabb verziója is volt 1-2 évvel ezelőtt.


4055 MarcoRosenthal 2021-06-01 12:27:39

A Macbeth (Macbetto) c. operafilmből (nem színes) volt a hétfői kérdés. A teljes film itt megtekinthető, meghallgatható.

https://www.youtube.com/watch?v=curVq0MBtcc

A kérdésben kapott részlet 1 óra 47 percnél kezdődik. Aki a nyitányt ismeri (az is volt itt kérdés 1-2 évvel ezelőtt), annak nem volt nehéz.


4054 Edmond Dantes 2021-06-01 11:26:35 [Válasz erre: 4053 daunerni 2021-05-31 22:50:24]

Az az első tétel, amiről gyerekkoromban nem tudtam, micsoda, nekem mindig valami izgalmasat ígért: eurovíziós közvetítést "Nyugatról", sport-, még inkább zenei eseményt, újévi bécsi koncertet, dalfesztivált.


4053 daunerni 2021-05-31 22:50:24 [Válasz erre: 4050 Edmond Dantes 2021-05-31 12:08:51]

Hát az első tételt nem is mertem volna feladni - pláne hét végén... :-)


4052 MarcoRosenthal 2021-05-31 21:36:44 [Válasz erre: 4049 Edmond Dantes 2021-05-30 08:44:33]

Sztálin eléggé kiszámíthatatlan volt. Még a magyar matematikus professzorok is féltek őt öszintén minősíteni. Egyiküket még Sztálin életében kérdezték a grúz-orosz diktátorról (Mondhatnám a professzor úr nevét is, de a közismert intés szerint "halottakról csak igazat vagy semmit". S nem tudom, hogy ez a történet igaz-e vagy csak anekdota.) Szóval a történet szerint az ismert professzort megkérdezték, hogy mi a véleménye, ki volt nagyobb matematikus, Kolmogorov vagy Sztálin. Elég sokáig gondolkodott, hogy mit válaszoljon, de aztán kivágta magát és azt felelte, hogy lokálisan Kolmogorov, de globálisan Sztálin.


4051 Pósa 2021-05-31 12:40:26

Kedves Daunerni! Valamiért nem jelenik meg a mai új rejtvény zene! Légy szíves javítsd ki a hibát! Köszönettel: Pósa.


4050 Edmond Dantes 2021-05-31 12:08:51

Nem sokan tudhatták (én biztosan nem), hogy Marc-Antoine Charpentier négy Te Deumot is írt. A hétvégi zene a H.146 (1690) sorszámot kapta és ennek a nyitánya az Eurovision ismert szignálja, ami nem túl régen itt is volt kérdés.


4049 Edmond Dantes 2021-05-30 08:44:33 [Válasz erre: 4047 MarcoRosenthal 2021-05-29 17:58:02]

Melyik másikat? Nem 27.= huszonhetedik szimfóniát írtam, hanem a 27 db. szimfónia valamelyike-bármelyike jöhet. Biztosan mindegyik jó, különben nem kapta volna éppen ő a legtöbb Sztálin-díjat, szám szerint ötöt. Heiner dr. talán valamilyen cesz-moll darabról írt, ami feltehetően  nincs az életmű élvonalában ;-)


4048 MarcoRosenthal 2021-05-29 18:23:49 [Válasz erre: 4044 Edmond Dantes 2021-05-29 09:03:04]

Ha a hétvégi "játék" kérdésre gondolsz, szerintem annak zenéje is nagyon jó volna hétvégi "kimernya" kérdésnek. Van rá egy fogadásom, hogy kevesebb helyes válasz lenne rá, mint az e hónapban kapott pénteki zenékre.


4047 MarcoRosenthal 2021-05-29 17:58:02 [Válasz erre: 4045 Edmond Dantes 2021-05-29 15:50:00]

Heiner doktor mintha egy másikat kért volna több ízben. De miért pont azt? Talán az szebb, mint bármelyik a további 26 Mjaszkovszkij szimfónia közül?


4046 Edmond Dantes 2021-05-29 15:50:01 [Válasz erre: 4043 MarcoRosenthal 2021-05-28 16:14:36]

4045 Edmond Dantes 2021-05-29 15:50:00 [Válasz erre: 4043 MarcoRosenthal 2021-05-28 16:14:36]

Egyszer még megkaphatjuk pl. Myaskovsky 27 szimfóniájának egyikét, lassú tétel különösen előnyben. Heiner Lajos fórumtársunk szokta őt hiányolni. 


4044 Edmond Dantes 2021-05-29 09:03:04 [Válasz erre: 4043 MarcoRosenthal 2021-05-28 16:14:36]

Fejtsd meg a hétvégi fejtörőt és meg is hallgathatod, kimondottan egy adott zenére vonatkozik.


4043 MarcoRosenthal 2021-05-28 16:14:36 [Válasz erre: 4042 daunerni 2021-05-28 15:26:57]

Nem baj, ez nagyon szép zene! (Csak megint nem elég nehéz hétvégére.)


4042 daunerni 2021-05-28 15:26:57 [Válasz erre: 4041 Pósa 2021-05-28 12:41:14]

Bocsánatot kérek, tényleg elrontottam!


4041 Pósa 2021-05-28 12:41:14

Kedves Daunerni! Valamiért nem jelenik meg a mai új rejtvény zene! Légy szíves javítsd ki a hibát! Köszönettel: Pósa.


4040 macskás 2021-05-27 14:37:34

4040


4039 Edmond Dantes 2021-05-27 14:00:38 [Válasz erre: 4038 MarcoRosenthal 2021-05-27 12:19:46]

Vannak kevésbé ismert darabok, amiket valamilyen ismérvük alapján könnyebb beazonosítani. Teszem azt (friss példa), hall az ember egy igazi impresszionista versenymű-féleséget, hárfaszólóval, szimf. zenekari kísérettel. Nem annyira ismeri, de a fenti ismérvek alapján könnyen beazonosítja. És vannak szinte "fütyülhetők", amikkel mégis meg kell küzdenie. Ebéd közben türelmesen végighallgattam a darabot, osztottam-szoroztam (közben még egyszer föltettem), belőttem 2-3 gyanús szerzőt és elég hamar meglett. Ma a Játék-kérdés izgalmas, még "dolgozom" rajta ...


4038 MarcoRosenthal 2021-05-27 12:19:46 [Válasz erre: 4037 Edmond Dantes 2021-05-26 13:25:52]

A tempurán törve a fejemet, eszembe jutott, hogy valami hasonló eddig még nem ismert angol szóval találkoztam a kertben, vajon hogy is van. (Ám mint kiderült annyira nem hasonló.) És, hogy derüljetek rajta vidáman. Egyébként más állatfaj termelte, ui. a cow szó volt még olvasható a zsákon. A mai zene megint egy ajándékfalat, nemde?


4037 Edmond Dantes 2021-05-26 13:25:52 [Válasz erre: 4036 MarcoRosenthal 2021-05-26 12:47:10]

Bónuszként egyik lehetséges előállítójával együtt illusztrálom :-) ... de hogy jön ez most ide?


4036 MarcoRosenthal 2021-05-26 12:47:10 [Válasz erre: 4035 Edmond Dantes 2021-05-25 19:19:33]

És tudjátok-e, mi az a manure? Pár napja éppen kertészkedtem egy kicsit, s láttam, hogy ez a szó volt ráírva arra a zsákra, aminek a tartalmát adagoltam az elültetendő magok számára. Bizony ez is finomság - a veteményeknek. :-)


4035 Edmond Dantes 2021-05-25 19:19:33 [Válasz erre: 4034 zenebaratmonika 2021-05-25 18:35:39]

Még mindig nem írtad meg az Operett-topikban, hol játszik a Pesti Művész Színház, (másképp is írják: Pesti Művészszínház), mi a címük?

Ennek a finomságnak a "címe" vagyis a neve tempura, ahogy azt itt lejjebb kedves fórum- és Játék/Kimernya-játszótársunkkal, Apikával megbeszéltük :-) hosszabb leírás, képek, receptek a neten vannak.


4034 zenebaratmonika 2021-05-25 18:35:39 [Válasz erre: 4033 Edmond Dantes 2021-05-24 16:10:13]

Ez meg milyen tengeri herkentyű?


4033 Edmond Dantes 2021-05-24 16:10:13 [Válasz erre: 4032 Apika 2021-05-23 23:55:08]

Egy szöveges Brahms versus szöveg nélküli "Stocki"-meccs eredménye valószínűleg más lett volna :-) 


4032 Apika 2021-05-23 23:55:08 [Válasz erre: 4031 Edmond Dantes 2021-05-21 13:51:00]

Ez tényleg sokkoló, bevallom, én is a Stockhausent tudtam, kb. a 2. másodperctől...

A tempura tényleg nagyon más, de isteni! :-)


4031 Edmond Dantes 2021-05-21 13:51:00 [Válasz erre: 4025 MarcoRosenthal 2021-05-20 12:15:34]

Lám, Stockhausent többen ismerjük (fel), mint Brahmsot. Tempora mutantur...(Majdnem tempurá-t írtam, de az mááás.)


4030 Edmond Dantes 2021-05-21 13:04:10 [Válasz erre: 4029 MarcoRosenthal 2021-05-21 12:47:33]

Neem, neem, nekem a napló szerint 12,30-kor lett meg, de YT-on is kikerestem, belehallgattam azt hiszem, ugyanabba a felvételbe és 12,46 küldtem be. Előtte beküldtem a Játék-megfejtést. Ahogy a minap mindkét rovatban Wagner volt, úgy a hétvégi zenék -ez aligha titok- a 20. szd.-ban születtek. "Előzmények napló": ha Windows-od van, a jobb felső sarokban látható három-egymás-alatti-pont ikonra kattintva a legördülő menüpontok között megtalálod. "Előzmények" menüpontra kattintva visszanézheted, mikor, milyen oldalt kerestél fel. 


4029 MarcoRosenthal 2021-05-21 12:47:33 [Válasz erre: 4028 Edmond Dantes 2021-05-20 18:15:56]

Ma remélem nem előztél meg. Nekem már valamikor fél 1 előtt megvolt. Egyébként a jelenlegi sokkal jobban tetszik nekem, mint 1 hete a Stockhausen zene. Milyen "Előzmények napló"-ról beszélsz?


4028 Edmond Dantes 2021-05-20 18:15:56 [Válasz erre: 4027 MarcoRosenthal 2021-05-20 17:53:50]

Tegnap később értem haza és csak kicsit 14,00 után nyitottam ki a "boltot". Nagyon érdekelt a Játék-kérdés és csak annak megfejtése után kezdtem zenélni. Nyitánynak véltem és (többnyire német) romantikusok nyitányai közt keres(gél)tem, utánuk kanyarodtam rá Brahmsra,ott viszont ezzel kezdtem. Az "Előzmények" napló szerint 16,46-kor találtam meg.


4027 MarcoRosenthal 2021-05-20 17:53:50 [Válasz erre: 4026 Edmond Dantes 2021-05-20 12:22:19]

Mikor találtad meg? Én az utolsó órában, fél 12 körül.


4026 Edmond Dantes 2021-05-20 12:22:19 [Válasz erre: 4025 MarcoRosenthal 2021-05-20 12:15:34]

Ugyanerre gondoltam én is, amikor meglett a tegnapi zene, amit nemigen ismerek, úgyhogy keresnem kellett. Ellentétben mai "jutalomfalatunkkal" :-)


4025 MarcoRosenthal 2021-05-20 12:15:34 [Válasz erre: 4023 MarcoRosenthal 2021-05-14 18:33:55]

Hamar teljesült ez a kívánságom, köszönöm szépen, Daunerni.


4024 MarcoRosenthal 2021-05-14 18:44:54 [Válasz erre: 4022 Edmond Dantes 2021-05-14 12:26:10]

Valóban, az eheti 5 kérdés közül nekem ez volt a legkönnyebb. A korábbiak közül az egyik annyira nehéz volt nekem, hogy meg sem találtam, egy másikat 5 perccel a déli harangszó előtt találtam meg, a két énekelt zenén is kicsit megizzadtam először, de mégis viszonylag hamar megvoltak, de nem 3 perc alatt, mint a majdnem kimondtam, hogy melyik, hanem kellett úgy fél vagy háromnegyed óra.


4023 MarcoRosenthal 2021-05-14 18:33:55 [Válasz erre: 4022 Edmond Dantes 2021-05-14 12:26:10]

Inkább Brahms dallamos muzsikájában gyönyörködnék. Ez sem rossz, de nem hétvégére való, mert 3 perc alatt megvolt.


4022 Edmond Dantes 2021-05-14 12:26:10 [Válasz erre: 4016 MarcoRosenthal 2021-05-10 12:21:28]

Hát kedves Marco, most kedvedre gyönyörködhetsz a hétvégi dallamos muzsikában :-) ..ami fejtörőnek szerintem könnyű.


4021 Edmond Dantes 2021-05-12 14:08:20

Ma A mai nap-rovat frankofón: Massenet és Fauré születésnapja és a jelentősen francia kötődésű -belga- Ysaye elhunyta.


4020 Edmond Dantes 2021-05-11 17:27:51

Talán nem árulok el nagy titkot: ma frankofón nap van a Momus Játék-Kimernya?-blokkjában :-)


4019 Edmond Dantes 2021-05-10 14:13:08 [Válasz erre: 4018 daunerni 2021-05-10 13:42:06]

A Der Wein, amit eddig csak hírből ismertem, a francia szimbolizmus és az új bécsi iskola -szerintem-  összeegyeztethetetlennek tűnő "frigyének" különös, de érdekes gyermeke ... huh, milyen költői lettem :-)


4018 daunerni 2021-05-10 13:42:06 [Válasz erre: 4017 Edmond Dantes 2021-05-10 13:04:00]

A rádióban nemrég volt egy válogatásban Berg "Sieben Frühe Lieder" című ciklusa. Ezek hatására vettem elő általában a Berg dalokat, és meg kell mondjam, ezt a koncertáriát én sem ismertem - errefelé elég ritkán adják elő - de nagy hatással volt rám. Szerintem még egynéhányszor meghallgatom a közeljövőben.


4017 Edmond Dantes 2021-05-10 13:04:00 [Válasz erre: 4016 MarcoRosenthal 2021-05-10 12:21:28]

A megfejtéshez kiegészítésül -tévesen- ezt írtam: "...Baudelaire Les Fleurs du mal-ciklusának három versére", "Die Seele des Weines","Der Wein der Liebenden", "Der Wein des Einsamen" .... holott nem ciklus, hanem antológia vagy "csak" verseskötet. A német fordítás Stefan George műve.


4016 MarcoRosenthal 2021-05-10 12:21:28

Az elmúlt hétvégi kérdésben zenekari bevezetés után Baudelaire 3 dalát halljuk német fordításban, lásd:
https://en.wikipedia.org/wiki/Der_Wein
1. A bor lelke
2. A szeretők bora
3. A magányos bora
Az első dal eredeti szövege és két angol fordítása itt olvasható:
https://fleursdumal.org/poem/192
Szabó Lőrinc magyar nyelvű fordítása pedig itt:
http://borneked.hu/charles-baudelaire-a-bor-lelke.html
Akit érdekel, a másik 2 dal szövegét is megtalálja a hálón különböző nyelveken, és mindhármat német nyelven is..
 


4015 MarcoRosenthal 2021-05-06 09:29:30 [Válasz erre: 4014 MarcoRosenthal 2021-05-04 12:02:17]

Arra mondtam, mivel 2-3 éve is volt ez a kérdés. Majdnem hozzátettem még egy közmondást a bibliai Prédikátor könyvéből (10.8). Szabad fordításban: Aki másnak vermet ás, pórul jár. Ez azonban netán spoiler lett volna. Utólag azonban nem tudom megállni.






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.