191 Búbánat 2003-11-12 09:57:26
Norma. Nem egy Watteau képre gondolsz?
Norma. Nem egy Watteau képre gondolsz?
190 Megén 2003-11-12 08:38:44
Valóban van valami \"Oh Fortunás\" bokszoló, de nemtomki. Olyan egyformák, és a cirkusz is körülöttük. Kihagyom, de a zenére, mint a huszárló felkapom a fejem. (jól mondtam, a huszárló?)
Valóban van valami \"Oh Fortunás\" bokszoló, de nemtomki. Olyan egyformák, és a cirkusz is körülöttük. Kihagyom, de a zenére, mint a huszárló felkapom a fejem. (jól mondtam, a huszárló?)
189 WiseGentleman 2003-11-12 01:42:21
Csak nem Szigfrid herceg esete a diótörővel? :)) (just kidding).
Csak nem Szigfrid herceg esete a diótörővel? :)) (just kidding).
188 Búbánat 2003-11-11 15:49:44
Csajkovszkij műveinek dallamaiból a XX. század elején egy bécsi - magyar zeneszerző „összehozott” egy operettet (daljátékot). Nem Lehár és nem Kálmán. Nem is Berté Henrik. Neve talán nem is lényeges. Mi a mű címe? Segítségül: időnként a rádióban hallani belőle részleteket Udvardy Tibor, Orosz Júlia és mások előadásában.
Csajkovszkij műveinek dallamaiból a XX. század elején egy bécsi - magyar zeneszerző „összehozott” egy operettet (daljátékot). Nem Lehár és nem Kálmán. Nem is Berté Henrik. Neve talán nem is lényeges. Mi a mű címe? Segítségül: időnként a rádióban hallani belőle részleteket Udvardy Tibor, Orosz Júlia és mások előadásában.
187 Caligula 2003-11-11 15:47:42
Először is tessék megtanulni magyarul: rendelkezem. Itt van mindjárt az operaház. A fórumon sok dolgozó van, tessék velük beszélni, biztos örülnének egy friss húsnak.
Először is tessék megtanulni magyarul: rendelkezem. Itt van mindjárt az operaház. A fórumon sok dolgozó van, tessék velük beszélni, biztos örülnének egy friss húsnak.
186 GDK 2003-11-11 15:44:26
30 éves komolyzenei szakértelemmel rendelkezek. Ki tud ilyen munkáról, foglalatosságról. Köszönöm gilling@freemail.hu
30 éves komolyzenei szakértelemmel rendelkezek. Ki tud ilyen munkáról, foglalatosságról. Köszönöm gilling@freemail.hu
185 Caligula 2003-11-11 15:41:16
Kokó nem Carminára vonult?
Kokó nem Carminára vonult?
184 Megén 2003-11-11 15:39:55
Nem is a meccsről volt szó, hanem a hirdetéséről.
Nem is a meccsről volt szó, hanem a hirdetéséről.
183 WiseGentleman 2003-11-11 15:31:10
Oops, látod mennyire le vagyok maradva egy brosúrával, most elárultam, hogy Koko egy meccsét sem néztem meg :).
Oops, látod mennyire le vagyok maradva egy brosúrával, most elárultam, hogy Koko egy meccsét sem néztem meg :).
182 Megén 2003-11-11 15:29:24
Nameg Koko bevonulási zenéjének....
Nameg Koko bevonulási zenéjének....
181 WiseGentleman 2003-11-11 15:17:16
A filmzenékkel kapcsolatban, sokan Richard Strauss Also sprach Zarathustra c. szimfonikus költeményének napfelkelte-motívumát is csupán az Űrodüsszeia-zenének ismerik.
A filmzenékkel kapcsolatban, sokan Richard Strauss Also sprach Zarathustra c. szimfonikus költeményének napfelkelte-motívumát is csupán az Űrodüsszeia-zenének ismerik.
180 WiseGentleman 2003-11-11 14:59:50
A válasz helyes, ha így kibökted, gondolom azt is tudod, hogy kiket jelentenek ezek a nevek :). Egyébként a Gutrune-kérdés teljes megfejtése, hogy a Nibelung-mondában Kriemhild néven szereplő hölgyemény Atilla hun király felesége lesz (lásd Komjáthy István: Mondák könyve), és az ő segítségével áll bosszút Siegfried gyilkosain.
A válasz helyes, ha így kibökted, gondolom azt is tudod, hogy kiket jelentenek ezek a nevek :). Egyébként a Gutrune-kérdés teljes megfejtése, hogy a Nibelung-mondában Kriemhild néven szereplő hölgyemény Atilla hun király felesége lesz (lásd Komjáthy István: Mondák könyve), és az ő segítségével áll bosszút Siegfried gyilkosain.
179 Pan Broucek 2003-11-11 14:18:41
Giordano - Andre Chenier Normának: Szlávik rendezését nem láttam: De a Manon Lescaut Intermezzója egy az egyben a Csillagok háborúja című űroperett filmezenéje. Ki lopta kitől? Nem is tudom...
Giordano - Andre Chenier Normának: Szlávik rendezését nem láttam: De a Manon Lescaut Intermezzója egy az egyben a Csillagok háborúja című űroperett filmezenéje. Ki lopta kitől? Nem is tudom...
178 WiseGentleman 2003-11-11 06:51:36
OK, ezt biztosan könnyűnek fogjátok találni (ha nem triviálisnak): Melyik operában jelennek meg a következő nevekkel jellemzett szereplők, és kik ők valójában?: Incredibile Meravigliosa
OK, ezt biztosan könnyűnek fogjátok találni (ha nem triviálisnak): Melyik operában jelennek meg a következő nevekkel jellemzett szereplők, és kik ők valójában?: Incredibile Meravigliosa
177 kalahari 2003-11-11 01:05:30
Köszi. Most mehetek megint megnézni a Luciát szerdán, hogy megfigyeljem a díszletet. :-)
Köszi. Most mehetek megint megnézni a Luciát szerdán, hogy megfigyeljem a díszletet. :-)
176 Norma 2003-11-11 00:55:13
Na, jó! Itt van két kérdés, egy könnyebb és egy nehezebb: 1. Melyik kultfilm zenéjét ihlette Puccini Manon Lescaut-jának szerelmi kettőse? 2. Szlávik István Lucia-díszletei nem éppen eredetiségükről híresek. Az 1. felv. 2. képének színpadképe egy 18.századi francia festő grafikáját idézi eléggé szembeötlően. Ki a festő, és mi a kép címe?
Na, jó! Itt van két kérdés, egy könnyebb és egy nehezebb: 1. Melyik kultfilm zenéjét ihlette Puccini Manon Lescaut-jának szerelmi kettőse? 2. Szlávik István Lucia-díszletei nem éppen eredetiségükről híresek. Az 1. felv. 2. képének színpadképe egy 18.századi francia festő grafikáját idézi eléggé szembeötlően. Ki a festő, és mi a kép címe?
175 kalahari 2003-11-09 13:57:16
Kifogytunk volna a kérdésekből?
Kifogytunk volna a kérdésekből?
174 WiseGentleman 2003-11-08 22:40:03
A hetvenes években, legalábbis az elején tényleg ment a Lulu, bár akkor nem láttam, mert kisdiákként vasárnap délelőtti bérletem volt, és ott ilyeneket (meg Wagnert) nem adtak.
A hetvenes években, legalábbis az elején tényleg ment a Lulu, bár akkor nem láttam, mert kisdiákként vasárnap délelőtti bérletem volt, és ott ilyeneket (meg Wagnert) nem adtak.
173 kalahari 2003-11-08 00:59:47
A hetvenes években még nem is éltem, nem tudok hozzászólni... De megdöbbentő, hogy nálunk mennyi mindent nem játszanak, amit külföldön rendszeresen.
A hetvenes években még nem is éltem, nem tudok hozzászólni... De megdöbbentő, hogy nálunk mennyi mindent nem játszanak, amit külföldön rendszeresen.
172 Búbánat 2003-11-07 13:16:09
Kalahari. Valóban, elfogadható az érvelésed, hogy nem fogjuk azokat látni, bár a Lulu mintha a hetvenes években ment volna a HÁZ-ban? Most, hogy a Mercadantet leírtad, erre emlékeznem kellett volna a belcanto témákban búvárkodva, hiszen Donizetti is tőle tanulta a kontrapunktot. S aztán jócskán túlélte Donizettit is.
Kalahari. Valóban, elfogadható az érvelésed, hogy nem fogjuk azokat látni, bár a Lulu mintha a hetvenes években ment volna a HÁZ-ban? Most, hogy a Mercadantet leírtad, erre emlékeznem kellett volna a belcanto témákban búvárkodva, hiszen Donizetti is tőle tanulta a kontrapunktot. S aztán jócskán túlélte Donizettit is.
171 kalahari 2003-11-07 11:44:38
A Schiller-kérdés megfejtése: A Don Carlost Verdin kívül megzenésítette Michael Costa. A Haramiákat Mercadante (I briganti címmel), a Tell Vilmost pedig Rossini mellett: Benjamin Carr.
A Schiller-kérdés megfejtése: A Don Carlost Verdin kívül megzenésítette Michael Costa. A Haramiákat Mercadante (I briganti címmel), a Tell Vilmost pedig Rossini mellett: Benjamin Carr.
170 kalahari 2003-11-07 11:40:35
Búbánat, a 2. kérdésre az volt a tippem, hogy ezeket az operákat nem fogjuk látni soha a MÁO-ban. Ez nem közös bennük? :-)
Búbánat, a 2. kérdésre az volt a tippem, hogy ezeket az operákat nem fogjuk látni soha a MÁO-ban. Ez nem közös bennük? :-)
169 kis_kíváncsi 2003-11-07 10:08:51
WiseGentleman! Ha jól értem, akkor Siegfried felesége Kriemhild, aki elég harcias menyecske; Hagent és Guntert bosszúból megöli a mese legvégén, erre őt magát pedig egy Hildebrand nevű valaki gyorsan szintén megöli. Ez persze nem műveltségből van, hanem google-ból, egy elég régies angol nyelvű összefoglalást találtam a Nibelung-énekről, azt hiszem, nincs türelmem végigolvasni :-)
WiseGentleman! Ha jól értem, akkor Siegfried felesége Kriemhild, aki elég harcias menyecske; Hagent és Guntert bosszúból megöli a mese legvégén, erre őt magát pedig egy Hildebrand nevű valaki gyorsan szintén megöli. Ez persze nem műveltségből van, hanem google-ból, egy elég régies angol nyelvű összefoglalást találtam a Nibelung-énekről, azt hiszem, nincs türelmem végigolvasni :-)
168 Búbánat 2003-11-07 09:16:36
A később feltett kérdéseim közül a 3./ számra a helyes választ már elmondtam: Erkel Ferenc: Kemény Simon c. elveszett műve. Az 1./ kérdésre, mi a közös: Párizsban volt az ősbemutatójuk. 2./ kérdés ugyanaz volt, mi a közös a felsorolt operákban: az említett operák posztumusz, tehát a szerzőjük halála után kerültek bemutatásra: Zaide (1866 Frankfurt am Main), Alfonso és Estrella (1854 Weimaar – Liszt vezényletével), Rita (1860, Párizs), A tündérek (1888 München), Don Procopio (1906, Monte Carlo), Nerone (1924 Miláno), Lulu (1937 Zürich), Mózes és Áron (1957 Zürich) De sorolhattam volna még Mendelssohn: Hazatérés idgenből (1851 Lipcse), Weber-Mahler: A három Pinto (1888 Lipcse), Rimszkij-Korszakov: Az aranykakas (1909 Moszkva), Berlioz. A trójaiak I. része ( 1890 Karlsruhe), Donizetti-Salvi: Az Alba herceg (1882 Róma), Meyerbeer: Az afrikai nő (1865 Párizs), Richard Strauss: Cappriccio és Danae szerelme operái egyazon évben (1952 Salzburg), Janacek: A holtak háza (1930 Brno), és ismerjük a Hoffmann meséi és a Turandot posztumusz bemutatásának dátumait is.
A később feltett kérdéseim közül a 3./ számra a helyes választ már elmondtam: Erkel Ferenc: Kemény Simon c. elveszett műve. Az 1./ kérdésre, mi a közös: Párizsban volt az ősbemutatójuk. 2./ kérdés ugyanaz volt, mi a közös a felsorolt operákban: az említett operák posztumusz, tehát a szerzőjük halála után kerültek bemutatásra: Zaide (1866 Frankfurt am Main), Alfonso és Estrella (1854 Weimaar – Liszt vezényletével), Rita (1860, Párizs), A tündérek (1888 München), Don Procopio (1906, Monte Carlo), Nerone (1924 Miláno), Lulu (1937 Zürich), Mózes és Áron (1957 Zürich) De sorolhattam volna még Mendelssohn: Hazatérés idgenből (1851 Lipcse), Weber-Mahler: A három Pinto (1888 Lipcse), Rimszkij-Korszakov: Az aranykakas (1909 Moszkva), Berlioz. A trójaiak I. része ( 1890 Karlsruhe), Donizetti-Salvi: Az Alba herceg (1882 Róma), Meyerbeer: Az afrikai nő (1865 Párizs), Richard Strauss: Cappriccio és Danae szerelme operái egyazon évben (1952 Salzburg), Janacek: A holtak háza (1930 Brno), és ismerjük a Hoffmann meséi és a Turandot posztumusz bemutatásának dátumait is.
167 Megén 2003-11-07 09:04:03
Kalahari, szembe, háta mögött, de még profilból is dícséretet érdemel mindenki aki kérdez és főleg aki tud válaszolni. Én innen a partvonalról tanulni járok hozzátok.
Kalahari, szembe, háta mögött, de még profilból is dícséretet érdemel mindenki aki kérdez és főleg aki tud válaszolni. Én innen a partvonalról tanulni járok hozzátok.
166 Búbánat 2003-11-07 08:55:53
Akkor haladok sorba a megfejtésekkel: 1.) kérdés: II. Mohamed (Rossini operáiban: a Mózes Egyiptomban, majd az átdolgozása, Korinthosz ostroma) 2.) kérdés: VII. Károly Verdi Giovanna d’Arco-jában, és Csajkovszkij Az orleansi szűz c. operájában fordul elő, XI. Alfonz Donizetti A kegyencnőjében szerepel.kérdés: I. István (Erkel: István király), II. Endre (Erkel: Bánk bán), V. László (Erkel: Hunyadi László) 3.) kérdés: I. Ferenc, aki után a Mantuai herceget mintázta Verdi a Rigolettóban. (Ezt Kalahari már megfejtette) Ismerünk még IV. Bélát Ruzitska József Béla futásából és Szokolay Sándornak a Margit …c. misztérium operájából. VI. Lajos (francia király) szerepel Weber Euryanthe operájában, X. Károly Rossini A rheimsi utazás operájában nem jelenik meg, de a cselekmény szerint az ő 1825-i koronázásának tiszteletére zajlik a cselekmény.
Akkor haladok sorba a megfejtésekkel: 1.) kérdés: II. Mohamed (Rossini operáiban: a Mózes Egyiptomban, majd az átdolgozása, Korinthosz ostroma) 2.) kérdés: VII. Károly Verdi Giovanna d’Arco-jában, és Csajkovszkij Az orleansi szűz c. operájában fordul elő, XI. Alfonz Donizetti A kegyencnőjében szerepel.kérdés: I. István (Erkel: István király), II. Endre (Erkel: Bánk bán), V. László (Erkel: Hunyadi László) 3.) kérdés: I. Ferenc, aki után a Mantuai herceget mintázta Verdi a Rigolettóban. (Ezt Kalahari már megfejtette) Ismerünk még IV. Bélát Ruzitska József Béla futásából és Szokolay Sándornak a Margit …c. misztérium operájából. VI. Lajos (francia király) szerepel Weber Euryanthe operájában, X. Károly Rossini A rheimsi utazás operájában nem jelenik meg, de a cselekmény szerint az ő 1825-i koronázásának tiszteletére zajlik a cselekmény.
165 kalahari 2003-11-07 00:58:14
Szívesen válaszolnék, de Wagnerből gyenge vagyok (egyelőre)...
Szívesen válaszolnék, de Wagnerből gyenge vagyok (egyelőre)...
164 WiseGentleman 2003-11-06 23:45:45
Úgy látszik, viszont, hogy a másik wagneres kérdésemre nem kapok választ.
Úgy látszik, viszont, hogy a másik wagneres kérdésemre nem kapok választ.
163 WiseGentleman 2003-11-06 23:44:58
Viszont az eredeti svéd király meggyilkolása után (az operával ellentétben) a gyilkos Ankarströmnek (remélem, jól írtam le) tudtommal nem lett megbocsátva, hanem kivégezték.
Viszont az eredeti svéd király meggyilkolása után (az operával ellentétben) a gyilkos Ankarströmnek (remélem, jól írtam le) tudtommal nem lett megbocsátva, hanem kivégezték.
162 kalahari 2003-11-06 22:55:30
Senkinek nincs kedve megfejteni a feladványokat?
Senkinek nincs kedve megfejteni a feladványokat?
161 kalahari 2003-11-06 22:43:35
Ne dicsérj szembe, mert zavarba hozol. :-)
Ne dicsérj szembe, mert zavarba hozol. :-)
160 Megén 2003-11-06 16:10:18
Kalahari, ne szerénykedj, ehhez kell tudás!
Kalahari, ne szerénykedj, ehhez kell tudás!
159 kalahari 2003-11-06 10:25:33
Elbertről én sem hallottam korábban, csak annyit találtam, hogy zeneszerző, Liszt-tanítvány volt, és volt egy befejezetlen operája az említett címmel. Adatbank nem vagyok, csak tudom, hová kell nyúlnom az adatokért.
Elbertről én sem hallottam korábban, csak annyit találtam, hogy zeneszerző, Liszt-tanítvány volt, és volt egy befejezetlen operája az említett címmel. Adatbank nem vagyok, csak tudom, hová kell nyúlnom az adatokért.
158 Búbánat 2003-11-06 08:45:15
Kalahari, a 3. kérdésre Erkel Ferenc a helyes válasz. Elbertről nem hallottam. Lehet, hogy ő írta a románc szövegét és Erkel a zenét? Vagy mindketten megzenésítették. Mindenesetre Németh Amadé Erkel könyvében és egy másik könyvben is Erkel operájára, Kemény Simonra hivatkoznak, ami elveszett és csak ez a románc maradt fenn belőle. Jókai ifjúkori műve nyomán írta meg az operát Erkel, mint említettem, a hangszerelését nem végezte el. A korabeli feljegyzések szerint ezzel a munkával a fiait akarta megbízni. . Nagy kár érte, hogy már nem ismerhetjük meg a teljes művet.
Kalahari, a 3. kérdésre Erkel Ferenc a helyes válasz. Elbertről nem hallottam. Lehet, hogy ő írta a románc szövegét és Erkel a zenét? Vagy mindketten megzenésítették. Mindenesetre Németh Amadé Erkel könyvében és egy másik könyvben is Erkel operájára, Kemény Simonra hivatkoznak, ami elveszett és csak ez a románc maradt fenn belőle. Jókai ifjúkori műve nyomán írta meg az operát Erkel, mint említettem, a hangszerelését nem végezte el. A korabeli feljegyzések szerint ezzel a munkával a fiait akarta megbízni. . Nagy kár érte, hogy már nem ismerhetjük meg a teljes művet.
157 Búbánat 2003-11-06 08:36:26
Az Eljegyzés a kolostorban bemutatója 1962-ben Szegeden volt. Budapesten egyébként Ötvös Csaba volt Ferdinánd, Korcsmáros Péter Jerom, Leblanc Győző Antonio, Begányi Ferenc Mendoza, Pászthy Júlia Luisa, Tóth János Carlos.
Az Eljegyzés a kolostorban bemutatója 1962-ben Szegeden volt. Budapesten egyébként Ötvös Csaba volt Ferdinánd, Korcsmáros Péter Jerom, Leblanc Győző Antonio, Begányi Ferenc Mendoza, Pászthy Júlia Luisa, Tóth János Carlos.
156 karnagy 2003-11-06 07:21:47
Ez őrület. Ti két lábon járó adatbankok vagytok? Nagyon jó és tanulságos ez a topic - egyetértek magammal, hogy megnyitottam. :)
Ez őrület. Ti két lábon járó adatbankok vagytok? Nagyon jó és tanulságos ez a topic - egyetértek magammal, hogy megnyitottam. :)
155 kalahari 2003-11-05 21:03:37
A Schiller-kérdéshez visszatérve: A Don Carlost, a Tell Vilmost és A haramiákat az ismert szerzőkön kívül (Verdi, Rossini) mások is megzenésítették. Vajon kik?
A Schiller-kérdéshez visszatérve: A Don Carlost, a Tell Vilmost és A haramiákat az ismert szerzőkön kívül (Verdi, Rossini) mások is megzenésítették. Vajon kik?
154 kalahari 2003-11-05 20:57:53
III. Gusztávról is találtam valamit: Tudtátok? Ő honosította meg Svédországban az operajátszást. A történet többi része ismert: az Operaházban gyilkolták meg, ebből írt Scribe drámát, majd Verdi operát. (Álarcosbál)
III. Gusztávról is találtam valamit: Tudtátok? Ő honosította meg Svédországban az operajátszást. A történet többi része ismert: az Operaházban gyilkolták meg, ebből írt Scribe drámát, majd Verdi operát. (Álarcosbál)
153 kalahari 2003-11-05 20:42:49
Az eljegyzés a kolostorban c. operának is utána néztem. Debrecenben e hónapban megy, nyilván ezért kérdeztétek. Nos, az Erkelben mutatták be 1983.06.08-án, Borisz Pokrovszkij rendezésében, Mihály András vezényelt. A szereposztás is érdekel?
Az eljegyzés a kolostorban c. operának is utána néztem. Debrecenben e hónapban megy, nyilván ezért kérdeztétek. Nos, az Erkelben mutatták be 1983.06.08-án, Borisz Pokrovszkij rendezésében, Mihály András vezényelt. A szereposztás is érdekel?
152 kalahari 2003-11-05 20:23:22
A 3. kérdésre: Az Immetullah szerzője Elbert Imre. (Az öregkori mű az ő esetében nem értelmezhető, mert 37 évesen halt meg.)
A 3. kérdésre: Az Immetullah szerzője Elbert Imre. (Az öregkori mű az ő esetében nem értelmezhető, mert 37 évesen halt meg.)
151 kalahari 2003-11-05 19:46:19
Türelem, Búbánat, gondolkodunk. Aztán meg dolgozni is kell valamikor...
Türelem, Búbánat, gondolkodunk. Aztán meg dolgozni is kell valamikor...
150 Búbánat 2003-11-05 14:40:04
Holnap az összes feltett kérdésemre választ kaptok tőlem. Úgylátszik, nehezeket kérdeztem.
Holnap az összes feltett kérdésemre választ kaptok tőlem. Úgylátszik, nehezeket kérdeztem.
149 Búbánat 2003-11-05 09:31:53
Karnagy. A helyes megfejtéssel Kalahari szolgált: I. Ferencre gondoltam, akiről a Mantuai herceget mintázta Verdi a Rigolettóban. A bemutatón már így hívták.(A III. Gusztáv szerepelt az eredeti verzióban, ahogy írod is. Nem ez volt a kérdés.)
Karnagy. A helyes megfejtéssel Kalahari szolgált: I. Ferencre gondoltam, akiről a Mantuai herceget mintázta Verdi a Rigolettóban. A bemutatón már így hívták.(A III. Gusztáv szerepelt az eredeti verzióban, ahogy írod is. Nem ez volt a kérdés.)
148 Caligula 2003-11-05 09:21:26
Ha már nagyban megy a játék: egy szomszédos topikban Kerékkötő feltette a kérdést, hogy mikor ment az Eljegyzés a kolostorban utoljára a MÁO-ban? Tudja valaki?
Ha már nagyban megy a játék: egy szomszédos topikban Kerékkötő feltette a kérdést, hogy mikor ment az Eljegyzés a kolostorban utoljára a MÁO-ban? Tudja valaki?
147 Búbánat 2003-11-05 09:20:25
Holnapig várok az előző kérdéseimből még meg nem válaszoltak megfejtésével. Addig is újabb három kérdést teszek fel: 1./ Valamiben közösek: Tell Vilmos, A puritánok, A kegyencnő, A szicílai vecsernye 2./ A következő operák is egy valamiben közösek: Mozart: Zaide, Schubert: Alfonso és Estrella, Donizetti: Rita, Wagner: A tündérek, Bizet: Don Procopio, Boito: Nerone, Berg: Lulu, Schönberg: Mózes és Áron, és még folytathatnám a sort… 3./ Maga az opera elkészült, azonban a zeneszerzőt halála megakadályozta abban, hogy a hangszerelést is elvégezze. Az öregkori, később nyoma veszett mű a komponista ma ismert utolsó műve után keletkezett. A hagyatékban még említést tesznek róla. Mára csak egyetlen énekszáma maradt fenn, ami a szerző életében, 1887-ben nyomtatásban is megjelent a SEGÍTSÉG c. díszalbumban: Immetullah románca. Ki volt a zeneszerző? Mi volt az opera címe? Kinek az írása ihlette komponálásra a szerzőt? (Megelégszem csak az első kérdésre adott helyes válasszal is).
Holnapig várok az előző kérdéseimből még meg nem válaszoltak megfejtésével. Addig is újabb három kérdést teszek fel: 1./ Valamiben közösek: Tell Vilmos, A puritánok, A kegyencnő, A szicílai vecsernye 2./ A következő operák is egy valamiben közösek: Mozart: Zaide, Schubert: Alfonso és Estrella, Donizetti: Rita, Wagner: A tündérek, Bizet: Don Procopio, Boito: Nerone, Berg: Lulu, Schönberg: Mózes és Áron, és még folytathatnám a sort… 3./ Maga az opera elkészült, azonban a zeneszerzőt halála megakadályozta abban, hogy a hangszerelést is elvégezze. Az öregkori, később nyoma veszett mű a komponista ma ismert utolsó műve után keletkezett. A hagyatékban még említést tesznek róla. Mára csak egyetlen énekszáma maradt fenn, ami a szerző életében, 1887-ben nyomtatásban is megjelent a SEGÍTSÉG c. díszalbumban: Immetullah románca. Ki volt a zeneszerző? Mi volt az opera címe? Kinek az írása ihlette komponálásra a szerzőt? (Megelégszem csak az első kérdésre adott helyes válasszal is).
146 karnagy 2003-11-05 09:16:56
Búbánat! A 4. megoldása: III. Gusztáv svéd király Az álarcosbál főszereplője, de ha jól emlékszem, politikai okokból az egész sztorit Bostonba helyezte Verdi,és Gustavo Riccardo lett. Az Opera pár éve KMG rendezésében tért vissza a svéd változathoz.
Búbánat! A 4. megoldása: III. Gusztáv svéd király Az álarcosbál főszereplője, de ha jól emlékszem, politikai okokból az egész sztorit Bostonba helyezte Verdi,és Gustavo Riccardo lett. Az Opera pár éve KMG rendezésében tért vissza a svéd változathoz.
145 Búbánat 2003-11-05 08:48:38
Schiller művek nyomán készült további megzenésítések: Az orleansi szűz (Verdi, Csajkovszkij), Don Carlos (Verdi) Kalahari. Eddig jó, várom a további megfejtéseket. Elismerem,eléggé meg kell dolgozni a szürke agysejteket, de nyugodtan használhatóak a segédanyagok is.
Schiller művek nyomán készült további megzenésítések: Az orleansi szűz (Verdi, Csajkovszkij), Don Carlos (Verdi) Kalahari. Eddig jó, várom a további megfejtéseket. Elismerem,eléggé meg kell dolgozni a szürke agysejteket, de nyugodtan használhatóak a segédanyagok is.
144 karnagy 2003-11-05 07:28:11
A Tell Vilmost is Schiller írta (Rossini)
A Tell Vilmost is Schiller írta (Rossini)
143 kalahari 2003-11-04 21:22:44
A satöbbit is kérjük felsorolni! :-)
A satöbbit is kérjük felsorolni! :-)
142 Sesto 2003-11-04 21:12:21
\"Kabale und Liebe\"~ Schiller * opera \"Luisa Miller\" cimern, Verdi... Ugyancsak Schiller-mü alapján készült Verdi: \"I masnadieri\" cimü darabja is! stb-stb... .-)
\"Kabale und Liebe\"~ Schiller * opera \"Luisa Miller\" cimern, Verdi... Ugyancsak Schiller-mü alapján készült Verdi: \"I masnadieri\" cimü darabja is! stb-stb... .-)
