Berlin - Megszületett a döntés
A városi szenátus a hétvégén nadrágszíj-meghúzó intézkedésekre kötelezte Berlin három operaházát: 2009-ig 33 millió eurót kellene megtakarítani (ebből 11 milliót már idén).
Már korábban rebesgették, hogy az állam nem lesz hajlandó kultúrára áldozni, főleg a gazdaságilag nehéz esztendőben. Ennek következménye az lett volna, hogy a nagymúltú, egykor porosz udvari operaház, azaz a Staatsoper unter den Linden és a Deutsche Oper, az egykori Kelet- és Nyugat-Berlin nagy operaházai összeolvadnak, rövidebben: az egyikük megszűnik. Mindenesetre akkor is megalakult volna az Oper in Berlin alapítvány és a házaknak kft-vé kellett volna alakulniuk.
Berlin még azt is elfogadta volna, ha a Staatsoper, mint régi állami intézmény, ismét központi finanszírozásúvá válik - persze ennek a legnagyobb az éves büdzséje -, ám az állam erre nem hajlott: néhány millió eurós dotációval jobban jön ki a konfliktusból.
Pedig igazán nem is Berlin tehet róla - mondják többen is -, hiszen az Egyesülési szerződésben lefektetett elvek szerint Berlinnek nem egymaga kellene állnia a kommunizmus miatt több példányban lévő maradvány-intézmények finanszírozását, hanem az egész államnak támogatnia kellene azokat. Márpedig a kettéosztott Berlinben két nagy operaház volt, meg a kicsi, a Komische Oper.
Ez valószínűleg döntő érv lehetett az állam számára. A július 2-i kormányülésen ugyanis megszavazták a segítséget: idén egyszeri, 25 millió eurós támogatást kapnak a reform végrehajtására, majd 2005-től évi 22 millió euróval tehermentesítik a fővárosi büdzsét. Így már finaszírozható a város számára mindhárom operaház, valamint a hőn áhított reform végrehajtása, azaz az operaalapítvány létrehozása is.
