Bejelentkezés Regisztráció

Vokális művek

Kathleen Ferrier / Bach-Händel Recital

2005-03-07 09:17:00 Varga Péter

\"Kathleen Kathleen Ferrier
Bach-Händel Recital
London Philharmonic Orchestra
Sir Adrian Boult
Universal / Decca - CD 00289 4756411

Van egy rossz (jó) szokásom. A kölcsön, meghallgatásra, recenzeálásra kapott lemezeket külön vizsgálódás nélkül felteszem meghallgatni. (Amit megveszek, persze alaposabban megnézem.) Nem ülök neki igazán hallgatni, inkább csak a háttérben szól. Érdekes lehet, mi tűnik fel ilyenkor. Hogy mondjuk, Kathleen Ferrier úgy énekel, ahogy (erről bővebben később), az természetes. Azután hirtelen az, hogy milyen jól (sztereóban? álsztereóban?) szól a zenekar - régi felvétel ez, még a sztereó előtti időkből. Amihez képest Ferrier hangjának zengése - szó, ami szó - kissé avíttasnak tűnik.

Ilyenkor jön az alaposabb vizsgálódás. A gyanú igazolódik, mesterséges beavatkozásról van szó, csak teljesen másképp, mint ahogy gondoltam. Az eredeti, 1952-ben készült felvételt már 1960-ban feljavították úgy, hogy, hogy a zenekari kíséretet Boult vezényletével újra felvették, és rájátszották a régi felvételre. (Kathleen Ferrier negyvenegy évesen, 1953-ban hunyt el.) Innen tehát a felemás eredmény. Amely feketelemezen már több mint négy évtizede hozzáférhető, de CD-n - nemzetközi kiadványként - most hallható először.

A műsor darabjait tehát innen-onnan mindenki jól ismerheti. Az anyag nem máshonnan van összeollózva, az áriákat kifejezetten ennek a lemeznek kedvéért rögzítették. Alt áriák Bach h-moll miséjéből, a Máté- és a János-passióból, Händel Messiásából, a Júdás Makkabeusból és a Sámsonból.

Ha feltennénk a kérdést, ki volt a múlt század legnagyobb énekesnője, Callas vinné a pálmát. És ha a szopránokat kizárnánk? Akkor nagyon sokan említenék a sajnálatosan fiatalon, egy-két évnyi betegség után elhunyt angol énekesnő nevét. Gerald Moore idézi John McCormacket, aki azt mondta Carusóról, hogy nem tenorista volt, hanem egy magas hangú férfi. Amihez ő azt teszi hozzá: Kathleen Ferrier nem alt énekes volt, hanem egy mély hangú nő. Akinek magas hangjai is mélységeket rejtettek.

És igaz: ember és hang együtt adja az egyszerűségében is, a nem túl jó felvételekről évtizedek múlva is megrendítően elbűvölő énekhangot, és ezen keresztül a zenét. Az áriák bibliai témákat feldolgozó oratóriumokból valók. Ott mondatik az is: szólhatok akár az angyalok nyelvén is, ha szeretet nincsen bennem, zengő érc vagyok, vagy pengő cimbalom. Itt van mindegyikből bőven. Hallgassátok.






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.