Eckhardt Mária: Liszt Ferenc Krisztus oratóriuma és a Zeneakadémia
ECKHARDT MÁRIA:
Liszt Ferenc Krisztus oratóriuma és a Zeneakadémia
102 oldal
5990 Ft
Helikon Kiadó, Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
*
Gyakorlatilag az egész zenei világ megünnepelte Liszt Ferenc születésének 200. évfordulóját. A jubileumi Liszt-év kiemelkedően szép aktusa volt, hogy október 22-én a világ számos pontján egy időben, azaz egymással párhuzamosan került közönség elé a Mester nagyszabású oratóriuma, a Krisztus. A "World Liszt Day" keretében tehát egyszerre köszönthették a magát magyarnak valló komponistát egyebek mellett Bayreuth, Bécs, Budapest, Madrid, Párizs, Peking, Prága, Szöul és Vilnius hangversenytermeiben, templomaiban.
Az ünnepi alkalomhoz méltó díszes kiadásban jelent meg a Helikon Kiadó és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem közös gondozásában Eckhardt Mária tanulmánya Liszt remekművéről, valamint a Zeneakadémia keretén belül működő Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpontban található, a művel kapcsolatos tárgyi emlékekről.
A Krisztus a tengernyi Liszt-opusz viszonylatában is kiemelkedő alkotás. A komponista hosszasan csiszolgatta, még az első kiadás zongorakivonatában is javítgatta a benne talált apróbb hibákat. Amúgy a zeneszerző viszonylag korán el tudta engedni művét, hiszen már az első előadásokat is készséggel adta át más dirigenseknek. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy a neki fontos előadásokon, pl. Weimarban maga vezette a betanítást. (Megérne egy külön misét Liszt ragaszkodása Goethe egykori városához, de most elvinné a témát.)
Eckhardt könyvében végighaladhatunk a mű szövevényes keletkezéstörténetén, a bemutató előadásai (hiszen több "első" premier volt) létrejöttének mai szemmel már kissé mosolyogtató szervezési ügyletein. A budapesti bemutató amúgy Liszt művészi pályájának 50. jubileumára esett, ami jelzi, hogy a kerek számok iránt nosztalgia nem új keletű, már másfél évszázaddal ezelőtt is erős affinitást mutatott ez irányban a honi publikum.
A könyv rendkívül gazdagon illusztrált, eredetiben olvasgathatjuk Liszt német nyelvű kéziratait, leveleit, jegyzeteit, gyönyörködhetünk a korabeli fotókon, de a nagy trouvaille a Krisztus egyik tételének ("Hirtengesang an der Krippe" - "Pásztorok éneke a jászolnál") Liszt által készített négykezes zongoraátirata. Ez utóbbiból a vállalkozó kedvűek (és az éles szeműek) akár gyakorolhatnak is odahaza.
A kétnyelvű (magyar és angol) kiadvány minden Liszt-rajongó könyvtárának becses darabja lehet, emellett nagyon hasznosan szolgálja a komponista remekművének hazai és nemzetközi reputációját.