Hang-játék (Kurt Schwitters Ős-szonátája)
Kurt Schwitters - Spiritus Noister:
Ős-szonáta 2 énekhangra és zenei környezetre
Ladik Katalin, Szkárosi Endre
Kovács Zsolt, Sőrés Zsolt
Hungaroton Classic
HCD 32259
\"Én mondtam: mindent abba kell hagyni:
A művészetnek ne legyenek korlátai -
Se ütem, se vonal, se szín.\"
(Karinthy Frigyes: Nihil)
Egy biztos: az 1994-ben alapított Spiritus Noister legújabb lemeze sem tartozik a kereskedelmi főáramlatba. Sőt. Megkockáztatom, hogy az avantgárd-kedvelő rétegvásárlók képzeletbeli kosarából is könnyedén kihullna. S hogy miért? Mert az Ős- szonáta egész egyszerűen maga a tagadás.
Kurt Schwitters, aki az absztrakt költészet meghaladását tűzte ki célul, 10 éven át (1922-1932) dolgozott fő művén, a csupán fonémákra illetve azok csoportjaira épülő szonátán. Törekvése, hogy a költemény ne jelentéssel, asszociációs lehetőségekkel bíró szavakból, hanem mindezektől megfosztott hangokból álljon, s a hangzásnak csupán lehetőségét villantsa fel, furcsa, jelentésnélküli szavakat, soha- nem-volt nyelvet eredményezett.
A látens műalkotás egyetlen hitelesként elfogadható alakja a nyomtatás. Schwitters alaposan teletűzdeli a szöveget a formálást, értelmezést, végső soron magát a képzeletbeli előadást segítő magyarázatokkal, ábrákkal, tipográfiai megoldásokkal. S bár a dadaista szövegkezelés és a több száz éves zenei nagyforma találkozása már önmagában is abszurd gondolat (kap is jócskán érte a zenei újítóktól), a mű mégiscsak megáll a saját lábán. Olyannyira, hogy a (múlt) század egyik alapműveként tarják számon az ezzel foglalkozók.
Számos felvétel is készült már belőle. Az egyik leghíresebb minden bizonnyal az \"eredeti\", vagyis a költő tolmácsolása. De azóta is számos előadó- és alkotóművészt foglalkoztat az anyag.
A Spiritus Noister feldolgozása alapvetően eltér az eddigiektől. A monodrámát duetté alakították át, s zenei anyagokkal egészítették ki. A két hangköltő és performansz-művész, Ladik Katalin és Szkárosi Endre, illetve a zenéről, effektekről és mindenféle hangzásokról gondoskodó Kovács Zsolt és Sőrés Zsolt élő előadásokon, happeningeken dolgozták ki, csiszolták készre a most lemezen is megjelent saját értelmezésüket.
Ha \"klasszikus\" kortárszenére vágynak, ez nem az Önök lemeze. De ha nyitottak valami másra, valami szokatlanra, ha néha-néha megkockáztatnak egy kis ismeretlen élményt is, nos, akkor hallgassák az Ős-szonátát!