Vidéken
Az immáron hét éves szegedi Szent Gellért Fesztivál, afféle „attached file-ként”, zenével kapcsolatos tudományos programot is kínál. Az idei évad két felkért két előadója, Dr. Párducz Árpád és Dr. Janka Zoltán, Szeged tudományos és zenei életének is közismert alakjai.
Vidéken
Volt számos olyan pillanat, amikor csodálkoztam azon, hogy nem sikoltunk fel, mint egy 60-as évek béli beat koncerten, vagy nem tapsolunk bele, mint egy jazz fesztiválon az improvizáció után. Azt gondolom az inger megvolt, csupán önfegyelmünk eredménye, hogy megvártuk a végét és csak utána tomboltunk.
Vidéken
Valahogy úgy érzem magam, mint amikor jó rádióadót hallgatok. Nem én választom a műsort, de ezzel csak csökkent az esélyem, hogy ismét olyasmit hallgassak, amit már amúgy is jól ismerek.
Vidéken
Lehet-e Kaposváron kívül ilyen szintű kamarazenét hallani?
Persze hogy lehet. Szerencsére van rá példa, magam is fel tudnám sorolni egy-két
szép élményemet.
Ja, hogy egyetlen nap, különböző előadókkal, más-más stílusban négyet világsztár produkció is lesz?
Vidéken
Néha zavar az a törekvés, hogy a komolyzenét - szellemesen és poénokkal – úgy próbálják eladni, ahogy a popzenét is szokás. De rájöttem, ilyenkor csak a kontraszttal van baj. Amikor a lazán humoros felvezetés után megjelenik egy fáradt ember és kétségbeesett arccal brácsázni kezd...
Szerencsére Kaposváron ilyesmi még sosem fordult elő.
Vidéken
Naponta két koncert, délben és este. Vajon melyiket hagyhatnánk ki büntetlenül, ha egy nap mondjuk strandolni szeretnénk... Nem tudom, de nem nagyon fog összejönni! Első pillantásra még csak rés sincsen naptárban. Az egyik program csak szuper, a másik pedig kihagyhatatlan...
Vidéken
A Helsinki Strings vonószenekarnak erős magyar vonatkozása van, ugyanis 1972-ben alapította a két Szilvay-testvér: Géza és Csaba. Ők arról nevezetesek, hogy a kodályi koncepcióval összhangban kidolgoztak egy rendkívül szellemes, egyszerű, ugyanakkor logikus módszert a vonós hangszereken való játékot megtanulandó, melyet "Colourstrings" néven ismerhetett meg a világ.
Vidéken
A Kodály Művészeti Fesztivál soros hangversenyét a nyíregyházi Cantemus Vegyeskar szolgáltatta Szabó Soma vezetésével. Műsoruk hatalmas periódust átívelt: Tallistól Gyöngyösi Leventéig, azaz a XVI.-tól a XXI. századig.
Vidéken
Évtizedek óta Kecskemét ad otthont a zenei középiskolákban tanuló csellisták hangszeres versenyének. Hagyomány, hogy a verseny első napját követő estén, a hazai zenei élet valamelyik jeles gordonkaművésze ad hangversenyt.
Vidéken
Apropó Kodály Központ: többen állítják, hogy jobb az akusztikája, mint a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremé. Mivel ez utóbbit eléggé jól ismerjük – és szeretjük – azt hiszem érthető volt a kíváncsiságunk. Régóta érlelődik, hogy egyszer a Budapest-Bécs távolságot Pécs irányában is megtegyük.