René Pape basszista, aki nemrég Bp.-en vendégszerepelt, homofób kritikával illette a MET-et, ahol legutóbb Boriszt énekelt, miután a MET kórusa Fb-bejegyzésben köszöntötte a New York Pride-ot. Az énekes kifejezte a város iránti mély sajnálatát, egyben búcsút intett az operaháznak, "egy szebb világ eljövetelének" reményében. Forrás: operawire.com, teljes cikk itt.
Köszönöm. Javítás kellős közepén telefonon hívtak, most folytatom-befejezem.
Nyilván a meleg teszi... Ezt az érdekes beszámolót érdemes lenne javítani, mégha a végén ugyan az áll, hogy a szomszéd kertje zöldebb.
egyaránt vezették ( > vezette)
Kristīne
A mi előadásunonk
és a véhgén a két férfi
szezon végi
Nem énekes szóliustáink,
Javítás után a megjegyzésem törölhető. :-)
A bolognai Teatro Comunale, úgy hiszem, több, mint egy átlagos olasz "vidéki" színház, a nagyjából négyszázezres lélekszámú tartományi székhely operai életének, különösen zenekarának hírneve túlnő a város határain. A zenekar világhírű korábbi zeneigazgatókkal büszkélkedhet: Celibidache, Peskó Zoltán, Chailly, Thielemann, Gatti egyaránt vezette az együttest, 2022-től Oksana Lyniv ukrán karmester áll a zenekar élén. A június 28-ai Otello kiválóan játszó zenekarát -korrektul, precízen- az említetteknél kevésbé fényesen csengő nevű maestro, Asher Fisch irányította, aki azért Budapesten sem ismeretlen: nemrég Kristīne Opolais áriaestjét vezényelte a MüPában. Maga a produkció új: az eredetileg a város sportarénájába (PalaDozza) tervezett előadásokat elsodorta a járvány, a hat előadásból álló szériát végül a Comunaléba költöztették. Gabriele Lavia sokoldalú alakja az olasz kulturális életnek: színész, színpadi és filmrendező, az idén nyolcvan esztendős és lehet, hogy ez volt első operai alkotása. Nem törekedett bombasztikus újításokra, nagyjából hozta a hagyományost, faksznimentes előadást kanyarított. Ami többemeletnyi magasságból is feltűnt, az a különben remekül szóló kórus úgyszólván teljes statikussága volt: a színpad hátulján, halványan derengő lámpasor mentén küzdöttek meg sikeresen az első felvonás hatalmas kartételeivel -a színpadon közben statiszták adtak elő valami pantomim-féleséget, de nem volt zavaró- és a későbbiekben is oratóriumszerű felállásban énekeltek. Nem hiányoltam különösebben, de meg kell jegyeznem, hogy gyermekkar nem volt. A díszletet egyetlen hatalmas lepel jelentette, -vagy pótolta?- ami színeit többször váltogatva és az éppen aktuális jelenethez igazodva hajóvitorlaként, hatalmas kendőként, a házaspár nyoszolyájaként viselkedik. (díszlet: Alessandro Camera) Andrea Viotti kosztümjei is hagyományosnak mondhatók.
A mi előadásunkon már a második szereposztás énekelt. Ily módon elvesztettünk ugyan egy régi nagy nevet (Gregory Kundét), de kaptunk helyette egy jóval fiatalabb nagy, sőt hatalmas hangot Roberto Aronica személyében és torkából, aki szó szerint utolsó leheletéig uralta a roppant szerepet, éspedig nem csupán legyőzhetetlen fortékkal hasított, de a szükséges helyeken szép mezzofortékat, sőt pianókat is hallottunk tőle. Angelo Veccia már nem tartozik a fiatal nemzedékhez, de intenzív hangú Jago volt ; a hozzá dukáló színészi képességeit a magasból sajnos nem tudtam megítélni. Federica Vitali szolid, megbízható Desdemonája, mint oly sok kolleginájáé, a finálé nagy magánszámában csak-csak elvitte a show-t és a végén a két férfi főszereplővel azonos intenzitású tapsokat kapott. Meg kell említeni még a Cassio ismeretesen hálátlan, nehéz szólamát csengő, szép hangon előadó Marco Miglietta nevét.
Muszáj megosztanom: még egy szezonvégi, bolognai előadás is olyan hasonlíthatatlan hangulatot teremt és áraszt a "gyanútlan" külföldi néző körül, amiről itthon többnyire csak álmodhatunk. Nem énekes szólistáink, énekkarunk, zenekarunk gyengébb/ek: egyszerűen egy olyan áramkör záródik folyamatosan a színpad innenső és túlsó fele között, ami talán csak Olaszországban mindennapos és talán még gyengébb színvonalú előadásokon is jelen van, legfeljebb ott és akkor búúúzások kíséretében.
Verdi: Otello - Teatro Comunale, Bologna, 2022. június 28.
DELMAGYAR - Két díjjal is méltatták Vajda Júliát
Érdemes elolvasni. Végigkísértem pályáját - emlékszem, pedig jópár évtizede történt, hogy felkaptam a fejem egy kecskeméti Nabucco-előadáson (a szegedi premier főpróbája volt, Karikó, Gyimesi, Gregor énekeltek, Pál Tamás dirigált).
Juli valóban mindig maximális felkészültséggel áll színpadra, s repertoárja hatalmas.
Remek fordítás, néha jobb mint az erededti. Koszonom
Az operett nagy rajongójának, zenebaratmonikának kis ismertető: Rusalka-keresztmetszet.
Rusalka vízitündér (vodní víla) beleszeret a Hercegbe. Megkéri a soktudó boszorkát, Ježibabát, hogy változtassa őt "lényből" emberré. Az embereknek ráadásul lelkük is van! A lélek fölszáll a mennybe, a lényeknek ilyesmije nincs. És az a lélek – teli szerelemmel, - véli Rusalka. Meg bűnnel ! - intik hiába.
Rusalka már gyönyörű lány, azonban nemcsak néma, hanem híján van a "szenvedélynek (vášeň)" is. Nem úgy a vetélytárs, az Idegen hercegnő, mert az ő "...szeméből titkos erő süt: átkos emberi szenvedély! " (Jí hoří v očích vášně síla, té lidské vášně prokleté.) Lám, a vetkőzős-szexuális tánc percekig tart.
A hideg víz hűvös leánya és a forróvérű vadász valóban nem nagyon illik össze. A Herceg hűtlenségét megérti és megbocsájtja az örök kárhozatra ítélt, szerencsétlen kis vízitündér.
És itt a mindenki által ismert, számtalanszor ellopott
Měsíčku na nebi hlubokém
Az is lehet, hogy ez a Dvořák-darabka kiállja a versenyt némelyik operett dallamosságával és tartalmi értékeivel...
Az ingatlant 1848-ban saját jövedelméből vette és fejlesztette, bővítettette. 1888-ban kórházat is építtetett a közeli kistelepülésen (Villanova sull’Arda) amelyet a nagy sajtóvisszhang mellett, de valójában igen szerényen, Verdi, Giuseppina Strepponi és néhány közeli barát jelenlétében nyitottak meg. „Az általam kívánt megnyitó az első tizenkét beteg felvételéből, beengedéséből áll. Ennyi. Nem illik haszontalan ceremónia a fájdalom helyéhez.”
Fleming a 60-on túl is igen jó bige. Avagy mire képes a kozmetikai ipar! (Akit érdekel, január 12-én a bécsi Musikvereinben hallhatja/láthatja, Kiszin kíséretével Rahmanyinov-dalokat előadva.)
Zseniális mű. Dvořák ráadásul elkerüli, hogy a sellő/erdei nimfák zenéje Mendelssohn A szép Melusina c. nyitányára emlékeztessen, Wagnerről nem is szólva. A kukta/erdőkerülő banális zenéjét én a népieskedés remekbe sikerült paródiájának tekintem.
Jómagam egy októberi péntek délutánon jártam ott, t. k. egy francia turistacsoport volt kíváncsi a nagyon hangulatos házra. A minap láttam, mennyire lepusztult/beázott a ház. Gondolom, a jogutód utódai is szívesebben költöznének valamilyen településre, elvégre ez a ház mezők közepén áll. Összehasonlítva a Wahnfrieddel tűnik csak ki, mennyivel különb ember volt Verdi a szász vetélytársnál.
A már nagyon nem kislányos...
Főleg nem, ha a rendezés szerint Jazibaba betolja bevásárlókocsiját, majd megfordítja, és az rögtön rokkantkocsivá változik, bele is huppan. A sellő altestű Rusalkát egy hatalmas fekete kandúr ke... környékezi hátulról. Stb.
Egy vízisellő mai viszontagságai címmel beszámoltam egy bécsi Rusalka-előadás élményemről: itt
A MET Ruszalka Renée Fleming és Piotr Beczala fellépésével remek előadás volt. Fleming sokkal jobb, mint Opolais, aki a másik szereposztárban énekelte. De valóban nem gyerekeknek való.
Az általam látott szereposztás 1990 febr. 11 és 1991 jan. 19 között ment, tehát valamikor ilyentájt nézhettem meg.
A covid-zárlat idején a Metropolitan stream-ben leadott egy kitűnő felvételt, a már nem nagyon kislányos Renée Fleming énekelte Ruszalkát és azt hiszem, Piotr Beczala a Herceget. Szerintem nem gyerekeknek való, a meséje szomorú, a cselekmény néha hátborzongató és a zenéje, bár igen szép, de nem könnyű. Nekem nem is kicsit wagneri súlyú és hangzásvilágú. Wagner is gyönyörű "vizi zenéket" írt a Ringben.
Az első bécsi Ruszalkákban Peter Dvorsky énekelte a Herceget. Te kicsit később láthattad.
De szeretném megint látni, egyik legkedvesebb operám.
Sosem felejtem el azt az előadást a STOP-ban,bő harminc éve, ahol Benackova- Capova énekelte a címszerepet, Randova volt az Idegen hercegnő és Jezibaba, Nesterenko mint Vodnik, s az akkor nagyon jó Leo Marian Vodicka a Herceg.
Ahogy az előadás végén megjelentek a függöny előtt, óriási tapsvihar fogadta őket,
S a tapsvihar őrjöngésbe csapott át, amikor előjött a dirigens, akkora volt, mint a palotapincsi guggolva.
Václav Neumann.
Hableány? Na igen, Pozsonyban is folyik a Duna,
Sajnos az Budapesten nem megy már egy ideje. Erre gyerekek szoktak járni? Ha jól tudom, a Kis Hableány története a librettó.
Junius 11.*kén kivalo Rusalka Pozsonyban Rusalka . A címszerepben Olga Bezsmertna.
www.snd.sk
Valóban a villa osztálykirándulások célpontja is. Néhány éve a legkisebb fiam is járt ott az énektanárnő kíséretével.
Az emeleten mindeddig Filomena, Verdi jogutódának leszármazottai laktak. Jómagam 2018 őszén jártam ott, minden nap jöttek turisták, gondolom, olasz iskolai osztályok is, hiszen a közelben jókora parkoló található.
https://fidelio.hu/zenes-szinhaz/orosz-operaval-inditja-kovetkezo-evadat-a-scala-171745.html
Így múlik…
https://foldjaro.hu/elado-verdi-villaja/
„Kalapács alá kerül az pazar olaszországi villa, ahol a zseniális olasz zeneszerző csaknem ötven éven át élt, és ahol múzeumot rendeztek be az emlékére.
A villát valószínűleg elárverezik, az olasz államnak elővásárlási joga lesz. Az épületért 2010 óta a testvérek egyike, Angiolo Carrara Verdi a felelős, részben múzeumot alakítottak ki bennne. A látogatók végigjárhatják a szobákat, köztük azt is, amelyikben annak a milánói hotelszobának a bútorait helyezték el, ahol Verdi meghalt.”
"Jekaterina Semenchuck, Alekszej Markov, Ildar Abdrazakov, Hibla Gerzmava és Albina Shagimuratova felsorakoznak a Putyin által finanszírozott szentpétervári 'Fehér éjszakák csillagai'-fesztiválhoz ... Anna Netrebko jelenleg nem szerepel a listán." Részletek és teljes cikk operawire.com-on, ide kattintva.
Nyersfordítás az OnlineMerker 2022.május 19-i bécsi Istenek alkonya előadás kritikájából:
„Waltraute szerepében Vörös Szilvia lenyűgözően debütált. A „Höre mit Sinn”, figyelmeztetése Brünnhildének, intenzíven kidolgozott, a mezzoszoprán ismét megmutatja, hogy a ház egyik legjobb és legsokoldalúbb ereje.”
Vörös Szilviát, mint a Marton Éva Énekverseny 2014.évi győztesét, a Magyar Állami Operaházban - többek között - 2023 júniusában láthatjuk-hallhatjuk Eboli hercegnőként.
Érdekessége az előadásnak, hogy abban Lerma gróf szerepét a nagyon tiszteletre méltó múlttal rendelkező, akkor már 61 éves Mukk József alakítja.
Úgy gondolom, egy énekversenyen - de bármely más alkalommal is - a megjelentek adott pillanatban, adott alkalmakkor nyújtott teljesítménye kerül elbírálásra, a zsűri ezt díjazza! Hogy kinek van lehetősége, affinitása, stb továbbfejlődni, és hova, az elsődlegesen szubjektív dolog, másodlagosan lehetőségek és menedzser kérdése. Egy esetleges utólagos sikertelenség nem róható fel a zsűrinek, vagy a közönségnek! Azonkívül az említett Énekverseny óta 4 év telt el, tehát a művész előtt még évek és lehetőségek állnak!
Nem ismerjük a BSO szereposztó illetékeseinek szempontjait, sem az énekes jelenlegi teljesítményét, tehát nem célszerű kritikával illetni őket sem! Egyébként a Rózsalovag c. opera "Egy olasz énekes" szerepe nem csekély kvalitásbeli követelményeket támaszt az énekessel szemben! Arról sem szabad megfeledkezni, hogy egy opera nem csak a főszereplőkből áll, a comprimarok nélkül nincs előadás!
A
Egy másik fórum oldalon – Kedvenc felvételek – Klára nicknevű fórumtársunk előző napi, 581.sorszámú hozzászólásából idézek egy mondatrészt:
„Ami a bónusz ebben a Scala előadásban, az Anja Harteros Amelia alakítása! 1999-ben nyerte meg a Cardiff-i énekversenyt, tehát cca tíz éve van a nemzetközi térképen.”
Magyarországon a Marton Éva Nemzetközi Énekversenyt 2018-ban nyerte meg (közönségdíjat is) Galeano Salas tenorista.
Elcsüggedve látom, hogy fő foglalkoztatási helyén, München Staatsoper, a 2022/2023-as évadban a következő comprimario szerepekben kap csak lehetőségeket:
Ein Sanger
Un lampionaio
Ein Bote
Der Graf von Lerma
Ein königlicher Herold
A hivatkozott Énekverseny megnyerése óta eltelt 4 év!!!
Vajon ez nem volt elegendő bizonyos fokú továbblépésre, fejlődésre? Vajon Galeano Salas jól használta ki az Énekverseny megnyerése által adott lehetőségeket? És vajon mi akkor tényleg az arra legérdemesebbet díjaztuk?
Kiénekeltnek tűnik a hölgy hangja,de lehet csak nekem.A test köré csavart zászlót inkább nem kommentálom.
Búúúzás is volt az újból elővett Ring első estéjén Bécsben, A Rajna kincse után. Der Standard kritikája itt.
Soprano Liudmyla Monastyrska Makes Political Statement Following ‘Turandot’ at Metropolitan Opera
Az ukrán szoprán, aki Anna Netrebko helyett énekel most Turandotokat a MET-ben, az előadás után, a tapsrend végén jelmeze köré ukrán zászlót csavarva ment ki megköszönni a közönség tapsait. Forrás: slipped disc és classicfm, utóbbi bejátszással.
Ez így igaz. Amiért ezt szóvátettem, az pl.Fabio Sartori , aki már 2010-ben Adornóként is nehézsúlyú volt, de azóta kb. 50 kg-ot felszedett. Még most is meggyőzően énekel, de a túlsúly egy bizonyos ponton túl már gátjává válik a minőségi éneklésnek, az óriási gyomor felnyomja a rekeszt, és egy extrém kövér ember nem csinál mást, csak liheg.
De tényleg, nem akarom cikizni ezt az előadást, mert érdemes megnézni, elsőrangú énekesek, pl. van egy mongol bariton, Amartuvshin Enkhbat, ő is tonnányi, de manapság ritkán hallható, igazi Scarpia-hang.
Ha már túlsúllyal tanult meg énekelni és tart egy ideje a pálya, nincs megoldás. Volt, hogy a nagyon ismert elhízott tenor leadott 40 kilót, a hangja is lefogyott, a tartott magas hangok is elcsuklottak...
Az utóbbi pár évben kissé kényesek lettünk! A tenorok Carusotól xy-ig többnyire körméretesebbek voltak, mint amilyen magasak, mégis szerettük őket. Általában a szopránok se manöken-alkatúak voltak, de azért elég jól elboldogultak pár évig, volt, aki évtizedig! Persze, jobb egy karcsú Tosca, és lehetőleg ifjabb évjáratú Cso-cso-szán, vagy 5+x alatti Romeo, de nem mindig akad. Én is inkább a megfelelő színvonalú éneklésre szavazok!
Nem is tudom, mi lehet a nehezebb. Énekelni, vagy lefogyni?
Látja, így van ez, semmi sem tökéletes. Én hiába vagyok 60 kg (max. 62 kg), sajnos énekelni speciell egyáltalán nem tudok.
Érdekes ez a felvétel. Szép, hagyományos rendezés és díszletek, jó zenekar, nagyon jó hangú énekesek, de a főszereplők fizikai megjelenése eléggé kiábrándító, átlagsúlyuk kb 150 kg. Behunyt szemmel nézve viszont nagyon élvezetes.
A Bayerische Staatsoper következő évadában az új Lohengrint Mundruczó Kornél fogja rendezni.
Megvan a tubuson, linket sajnos nem tudok gyártani.
https://www.youtube.com/watch?v=-VKsQQRq0S0
sajnos ez a link halott.
Egy kituno Toscát találtam - Anna Pirozzi és Fabio Sartori a Teatro Massimo-bol.
teatromassimo.it/eng/teatromassimo-tv-495/
A StOP közzétette a 2022/23-as évadtervét, ami ide kattintva tanulmányozható.
ez csak teszt.
Netrebko után újabb, "Putyin-rajongónak" minősített orosz énekest vett ki a MET a jövő évadból: Hibla Gerzmavát (is) Liudmyla Monastyrska ukrán szoprán helyettesíti majd a Toscában. Forrás: operawire és slippedisc.
https://fidelio.hu/zenes-szinhaz/maria-guleghina-nem-enekel-tobbet-a-haboru-vegeig-170725.html
Jó lenne, ha a német és egyéb nyelvű közlés magyar fordítását is mellékelnéd, ha mással nem, a google fordítóval ez lehetséges.
Kivonat a The Guardian 2022.április 20-i számában, Martin Kettle Covent Garden új Lohengrin produkció recenziójából: (nyersfordítás)
„Bretz Gábor pedig hangi nemességet hozott Heinrich királynak.”
Magyar énekesek, akikre büszkék lehetünk…
És ez is...a cikkben nem annyira a "moszkvai apparatcsik" lecserélése lehet érdekes, hanem az, hogy az Orosz Nemzeti Zenekar vezető dirigense, Mihail Pletnyev, akit állítólag le akarnak-akartak cserélni, valószínűleg (már?) nincs Oroszországban. A hírek szerint a Moszkvai Állami Akadémiai Szimfonikus Zenekar vezető karmestere, Pavel Kogan is lemondta koncertjeit és ugyancsak elhagyta Oroszországot. Forrás: slippedisc.com Nem minden karmester Gergiev..