Bejelentkezés Regisztráció

Operett, mint színpadi műfaj


6329 zenebaratmoncsi 2025-02-18 20:34:50 [Válasz erre: 6328 varganiki 2025-02-18 19:44:04]
Tudod, hogy hány főpróba lesz? Te melyikre mész?

6328 varganiki 2025-02-18 19:44:04 [Válasz erre: 6324 Búbánat 2025-02-18 10:10:44]
Örülök neki, csak nem értem miért kellett ez a baleset hogy meggondolják magukat, eleve eszükbe se kellett volna hogy jusson ilyen. Holnap remélem minden simán fog menni. Eddig egyetlen főpróba volt amiben csalódtam(Monte Cristo Grófja kritikán aluli volt a hangosítás) a többi mind remekül sikerült.

6327 zenebaratmoncsi 2025-02-18 17:25:39 [Válasz erre: 6326 Búbánat 2025-02-18 15:26:42]
Az operett műfaját nehéz megitélni, mivel operettek és operettek nagyon különbözőek lehetnek egymástól.
Egyrszét kezdjük az operett feltalálójával Offenbach-hal, nekem nagy kedvencem, láttam is pár darabját, már amit itthon játszottak. Sajnos eléggé mellőzött itthon, de utóbbi időben azért elővette főként az Erkel Színház. Valójában két operáját láttam, egyrészt a Rajnai sellőket, másrészt a Hoffmann meséit... az operettjei közül pedig a Kékszakállt, illetve rövidített formában a Szép Helénát.
Meg kell említeni az angol operettet, mint műfajt, ami inkább vígopera jellegű, akár Offenbach. Ez megint mellőzött Magyarországon.
Természetesen más a francia és más az osztrák operett, és megint más a német... és hát ott van a spanyol, az olasz, görög, orosz operett és hát a magyar.
Aztán a klasszikus operett mellett ott van a bécsi... amibe Lehár és Kálmán is tartozik... és  a berlini, amibe részben Ábrahám... ezek is mind más jellegűek.
És műfajilag is más egy-egy operett: ott van a jazz-operett, mint műfaj, a musical előfutára, majd a szocialista operett....
Egy ami közös: mind a szerelemről szól, és bonyodalmak után a vége Happy End... néhány kivétellel.



6326 Búbánat 2025-02-18 15:26:42 [Válasz erre: 6324 Búbánat 2025-02-18 10:10:44]
Erdős Attila: „Az operettek legtöbb esetben azt mutatják nekünk, hogy nézd, ilyen is lehetne a világ! Ilyen szeleburdi, szerelmes, a gondok közepén is boldogságot sejtető.”

A sármos operaénekes éppen a Budapesti Operettszínház A cirkuszhercegnő című előadására - Slukk Tóbiás szerepére - készül, amit február 21-én mutatnak be a teátrumban.

/Clore.hu - Vida Dóra - 2025. 02. 17./

Coloré, Vida Dóra:  Az előadásban fontos szerepet kap a cirkuszi világ. Kellett esetleg új készségeket elsajátítanod a próbafolyamat során? Ha igen, mi okozta a legnagyobb kihívást?

E.A.: A görkorcsolya és a sztepp a legizgalmasabb újdonság számomra, amivel a darab kapcsán találkoztam. Eddig egyikhez sem volt szerencsém, most viszont mindkét mozgásformát tanulmányozhattam, kipróbálhattam. Az előbbi projekt egy szerencsétlen baleset okán végül leállt, de az utóbbi tovább tipeg-topog a színpadon, nagy-nagy örömömre. 

Coloré, Vida Dóra:  Az operett és az opera műfaja között sok a különbség – melyik áll hozzád közelebb és miért?

E.A.: Én pont azt tapasztalom, hogy nagyon is sok köze van a kettőnek egymáshoz! Mindkettőt nagyra tartom, hálás vagyok értük! Az operett mozgékony, olykor prózai mivolta vegyítve az opera zenei mélységével számomra azt mutatja, hogy e kettő nagyon is sokat meríthet egymásból. Mindkét műfaj jól jár a másikkal.

Coloré, Vida Dóra:  Manapság mennyire menő vagy nem menő a fiatalok körében az operett és az opera műfaja? Sokan úgy vélik, hogy erre a két stílusra meg kell érni! Te hogy látod? Mit gondolsz, mi a kulcsa annak, hogy a fiatal generáció is megszeresse az operettet?

E.A.: Nem gondolom, hogy érettség kérdése lenne a dolog. Inkább az a szomorú, hogy Kodály országa ma már nem foglalkozik annyit és olyan minőségben a zenével, mint amennyit kellene. Elfeledtük a zene, avagy az énekórák fontosságát. Az opera és az operett műfaja régen is egy csoda volt, most is az, a kulcs hozzájuk bennünk van. Rendszerszinten kellene visszatalálni a helyes útra, ami nem egyszerű feladat, de bízom benne, hogy megtaláljuk a módját. Kodály-séf receptje adott, főzzünk vele újra!


6325 zenebaratmoncsi 2025-02-18 12:31:04 [Válasz erre: 6323 varganiki 2025-02-18 06:52:57]
Vidékre nem sűrűn járok egy darabért, legutóbb Ábrahám Pál Viktóriáját néztem meg Veszprémben. A  Jacobi Leányvásárt egyszer láttam már korábban, mégpedig 2017-ben ment a Fedák Sári Színházban Soroksáron miniszínpadon. Az is tetszett, de azért nem mindegy, hogy most egy jóval nagyobb színpadon adták elő. Akkor még volt zenekari árok ott is, azóta viszont megszüntették és a szinpadhoz toldották, ami igy jóval nagyobb lett. Zenekar Kaposváron is volt, de egész jól elbújtatták, csak a karmester feje teteje látszott ki.

6324 Búbánat 2025-02-18 10:10:44 [Válasz erre: 6323 varganiki 2025-02-18 06:52:57]
Nyilatkoztak a vezetők: kivették a darabból a görkorcsolyát; erre céloztam korábbi bejegyzésemben, amikor azt írtam, hogy elképzelhetőnek tartom erre irányuló változtatást a balesetveszélyre tekintettel. HELYESEN DÖNTÖTTEK.

6323 varganiki 2025-02-18 06:52:57 [Válasz erre: 6322 zenebaratmoncsi 2025-02-17 16:48:39]
Ez a darab engem is érdekelne, bár a történettel még barátkoznom kell. Holnap a Cirkuszhercegnő főpróbáját nézem meg és nagyon kíváncsi vagyok. A díszlet gyönyörű, a jelmezek is pofásak(Dolhai Attila mintha a Sybillből lépett volna ki) viszont a görkorcsolyát nem tudom ebben a darabban elképzelni.

6322 zenebaratmoncsi 2025-02-17 16:48:39
2024. február 16-án megnéztem Jacobi Viktor 1911-es remekművét a Leányvásárt, és nem csalódtam. Az előadás elején meglepett a darab modern, jazz-es hangszerelése, mivel a dalok is meglehetősen át lettek formálva, modernizálva... bár ez talán kicsit furcsa volt, mivel én alapból szeretem a jazz-operett műfajt, így tetszett. A főszereplő, Lucy-t alakító hölgy mindenesetre nagyokat skálázott az előadásban, tényleg jól bírta a magas hangokat. A librettó pedig tényleg vicces volt, nagyon szórakoztató. A díszletekre, jelmezekre ugyancsak nem lehetett kifogás, és a színpad is tágas volt, elfértek rajta a szereplők. A tartalom mindenesetre nem volt bonyolult, így könnyen megérthette bárki. A slágerek is nagy sikert arattak, talán az egyetlen kifogásom, hogy a második felvonás közepére már elfogytak az új dalok, így csak a korábbiakat ismételgették. A Gigolo persze azért a végére maradt, mint csattanó.
Még van két előadás márciusban, az egyik 15 órai, akit érdekel szerintem nézze meg. Az esti vonatot is kényelesen el lehetett érni, és 21 óra körül már itthon voltam. Persze ez egy egész napos program, de kellemes.

6321 Búbánat 2025-02-10 12:15:37 [Válasz erre: 6313 Búbánat 2025-01-31 16:07:22]

A régmúltból...

Leo Fall: Madame Pompadour

A Budapesti Operettszínház bemutatója: 2010. április 30.

A produkció a Szentpétervári Zenés Komédia Színházzal koprodukcióban jött létre

Szövegíró: Rudolf Schanzer és Ernst Welisch

Fordító: Harsányi Zsolt

Mai színpadra alkalmazta: Kállai István és Szinetár Miklós

Díszlettervező: Alexander Orlov
Jelmeztervező: Irina Cherednikova

Karigazgató: Kéringer László
Koreográfus: Lőcsei Jenő

Km. a Budapesti Operettszínház Balettkara, Énekkara és Zenekar

Vezényel: Balassa Krisztián/Makláry László/Somogyi-Tóth Dániel

Rendező: Szinetár Miklós

Az előadás teljes televíziós felvételét nem találom az interneten.

Képgaléria

Teadélután – Kalocsai Zsuzsa (2010.04.28.)

Az MTV Teadélután című műsorában Kalocsai Zsuzsa Művésznő beszél az Operettszínház új darabjáról, a Madame Pompadourról, valamint egy rövid bejátszást is láthatunk a darabból a próbán.
Kalocsai mellett a bejátszott részletekben feltűnik még Huszti Péter és Faragó András

Madame Pompadour és A víg özvegy – részletek – Broadway Szilveszter – 2009

Előadók: Bordás Barbara, Fischl Mónika, Geszthy Veronika, Kalocsai Zsuzsa, Lukács Anita, Oszvald Marika, Cselóczki Tamás, Homonnay Zsolt, Peller Károly, Szabó Dávid, Vadász Dániel, Vadász ZsoltKm. a Budapesti Operettszínház Ének- és Balettkara

A  2010-es operett-bemutatóról itt a fórumon az 1742. sorszám alatt írtam rövid beszámolót:

Megvolt a premier. Hónapra és szinte napra pontosan, éppen negyven évvel a legutóbbi bemutatója után, tegnap este újra tapsolhatott a pesti publikum a 'Madame Pompadour'-nak! Leo Fall híres operettje ismét hosszú sikerszériára számíthat az Operettszínházban! Nagyszerű jelenetek, együttesek vannak a darabban, megtűzdelve sláger-számokkal, szép áriákkal és vidám duettekkel. A remek zenékben pompás táncok is helyet kaptak, melyhez méltó koreográfia társult. Szinetár Miklós rendezése a régi szép időket hozza vissza, mikor még az Operett direktoraként rendezett a teátrumban kiváló darabokat. A produkció a szentpétervári színházzal koprodukcióban jött létre, a rokokó kort idéző gyönyörű színpompás jelmezek alkotói oroszok. 

Szereposztás a következő volt:

Kalocsai Zsuzsa - Madame Pompadour

Oszvald Marika - Belotte, a komorna

Csere László - Calicot, a költő

Huszti Péter - XV. Lajos király

Vadász Zsolt - René, egy nemes úr

Kékkovács Mara - Madeleine, egy nemes asszony

Faragó András - Rendőrminiszter

Peller Károly - "Róka", rendőrspicli

Langer Soma - Hadnagy

Benkóczy Zoltán - Kocsmáros 

(A párhuzamos szereposztásban Fischl Mónika énekelte a címszerepet, Vadász Dániel Renét.)

Kalocsai Zsuzsa láthatóan élvezi a primadonna-szerepet és a körítést, ami ezzel jár. Vadász Zsolt tenorja karcsú, kellemes, a magasságok is megvannak, Kalocsaival remek párost alkotnak. Huszti Pétert kitüntető taps fogadta, bár csak két rövid jelenete van az operettben, amit rutinosan megold, de szerintem erre a szerepre a társulat saját erőből is kiállíthatott volna valakit, aki nála jobban énekel; a magyar rádiófelvételen Külkey László remekül oldotta meg ezt a feladatot. Ami még igazán tetszett, három fergeteges jelenet: az egyik a bibliából 'kölcsönvett' nevezetes Putifárné, ahogyan elcsábítaná Józsefet… Itt Pompadour próbálja ugyanezt tenni – bosszúból - Calicot-val, a költővel, aki róla gúnyverseket fabrikál a nép körében. A másik ugyanennek a paródiája, az udvari bálon, ahol Oszvald Marika és Peller Károly játssza, táncolja, komédiázza végig a jelenetet, melyhez mondani sem kell, fergeteges ritmikájú zene járul, s ami nekem a legjobban tetszett, egy másik Fall- operettből ide áthozott zenéjére kiagyalt jelenet ('Az elvált asszony'): a Rendőrminiszter (Faragó András), a titkos ügynöke, a Róka (Peller Károly) és a rendőrspiclik (férfi tánckar) közös ének-tánc jelenete talán a legnagyobb sikert aratták az est folyamán. Fall operettjét a múlt század húszas éveinek elején komponálta, tele szebbnél-szebb dallamokkal. Fülbemászó, vérpezsdítő zenéjébe már bele-belecsempészett az amerikai jazz stílusvilágából is; a bécsi nagyvilági körök vidámságát és szerelmi – történelmi – köntösbe ágyazott romantikáját érzelmes keringő dallamokba, pattogó indulókba és könnyed táncritmusokba oltotta. A játszott egy szem Offenbach-operett (A párizsi élet) mellett javarészt Kálmán-Lehár- Huszka-Jacobi-Szirmai-Zerkovitz vonulat után éppen ideje volt elővenni a bécsi 'ezüst-kor' egyik nagysikerű darabját. Jó volt végre látni-hallani egy más szellemiségű, bécsi de 'franciás' mintájú nagyoperettet a Nagymező utcában!

A péntek esti premiert az Operettszínház fiatal zenei munkatársa vezényelte: Balassa Krisztián élt a lehetőséggel, vitathatatlan, elismerésre méltó érdemei voltak a bemutató-előadás sikerében. Ennek maga a direktor, Kerényi Miklós Gábor is hangot adott az előadás végeztével, mikor a produkció összes közreműködőjét, a darab alkotóit egyenként méltatta. A finálé után Balassa Krisztiánnak a színpadon mellette álló Kalocsai Zsuzsa külön gratulált az előadás zökkenőmentes zenei irányításáért. Azt hiszem, a fiatal tehetséges művész még sokra viszi a zenei életben!


6320 Búbánat 2025-02-06 23:48:32 [Válasz erre: 6319 varganiki 2025-02-06 21:51:12]

Nagy Alma Virág egy tavaly szeptemberi interjúban arra a kérdésre, hogy az egyetemen (a SZFE negyedéves hallgatója operett-musical szakon) Kiss-B. Atilla és Homonnay Zsolt az osztályfőnökei, míg az Operettszínházban Kiss-B. tanár úr a színházigazgató, Homonnay tanár úr pedig a rendező, milyen velük a közös munka? (ugyanis a Carmen című musicalben már bemutatkozott ott Katarina szerepében) – a következőket válaszolta: 
„- Eddig nem is azt mondom, hogy elnézőbbek voltak, hiszen mindvégig a színházi világra készítettek fel, de egy iskolai vizsgahelyzet teljesen más, mint amikor jön a néző, akinek mindenképpen a legjobbat kell nyújtani. Nagyon élveztem a közös munkát. Bármivel megkereshettük őket, állandó segélyszolgálatot nyújtottak akár szakmai kérdésekről, akár lelki problémákról volt szó, és tudom, hogy a jövőben is bátran fordulhatok hozzájuk bizalommal.” 

Úgyhogy a kisebb szerepek után most itt egy nagyobb feladat, ami rá vár. Ráadásul egy Kálmán-nagyoperettben bemutatkozni temperamentumos szubrettként (mint Mabel karaktere), érzékelhetően megvan a töretlen bizalom iránta a vezetők részéről. A tehetsége már megnyilvánult, további tapasztalatszerzésre és azon túl is, remek alkalom kínálkozik és lesz számára ez az új szerep, ami sok dalra és táncra épül a próza mellett. Kíváncsian várom majd a híreket Nagy Alma Virág Cirkuszhercegnőben való bemutatkozásáról/felléptéről.  És ha marad a görkori a darabban  -  nem hinném, hogy ilyen irányú oktatásban részesíti az Egyetem a növendékeit -, mert most az  Operettszínház ilyen szakmai-gyakorlati  tudást  is elvár a művészektől ebben a darabban, úgy feltehetően ezzel  a kihívással neki is meg kell birkóznia...


6319 varganiki 2025-02-06 21:51:12 [Válasz erre: 6318 Búbánat 2025-02-06 18:40:07]
Nagy Alma Virág egyetemi hallgató lesz Flóra helyett akit ugyan kedvelek és nagyon tehetségesnek tartok, ugyanakkor jobban örültem volna ha egy tapasztaltabb és rutinosabb művésznő ugrik be mint Szendy Szilvi akit újabban igencsak elhanyagol a színház, pedig kétségtelenül ő a színház vezető szubrettje.

6318 Búbánat 2025-02-06 18:40:07 [Válasz erre: 6316 varganiki 2025-02-05 20:56:19]
Szomorú hír! Mielőbbi felépülést kívánok Széles Flórának!
Kérdés, hogy a rendező, Homonnay Zsolt a baleset után meghagyja-e a görkorcsolya-jelenetet a darabban; a szereplő váltótársak esetében most ott lehet egy nagy adag félsz: nehogy ők is úgy járjanak, mint szenvedő kolleginájuk...
A görkorcsolya helyett akár hagyományos lábbeliben is előadható-e ez a jelenet, végül is a biztonságra törekvés közös érdek - és cél - kell hogy legyen egy produkció kigondolásában és annak végrehajtása során! Attól még a cirkusz és porond mint helyszín működhet a  Cirkuszhercegnő-operettben.

6317 zenebaratmoncsi 2025-02-06 13:59:20 [Válasz erre: 6316 varganiki 2025-02-05 20:56:19]
Hát ez gáz, mert a színház hibája... miért tesz egy amatőr lábára görkorit, ha nem tudja használni. Jár neki a kártérítés a szinház részéről.

6316 varganiki 2025-02-05 20:56:19
Széles Flóra balesetet szenvedett a Cirkusz hercegnő próbája közben, eltörte a bokáját a görkorcsolyás jelenet közben
https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/kult/szinhazi-baleset-szeles-flora-operettszinhaz-cirkuszhercegno/?fbclid=IwY2xjawIQoTlleHRuA2FlbQIxMQABHbsDggJg-QFFrfMiJEi2TgD8lASQg4mmiHEwcGzkuTI8gEAknKdMqfUTPg_aem_y77FYvUgjgh3fgCrpxW--w

6315 zenebaratmoncsi 2025-02-01 18:26:04
Paul Abraham: "Die Blume von Hawaii" (Berlin), DLF Kultur 2021
Íme az én egyik kedvencem, a Magyarországon méltatlanul feledett, de nemzetközileg ismert és játszott Hawaii rózsája. A zenét Ábrahám Pál, a magyar szövegkönyvet pedig Földes Imre, a magyar verseket pedig Harmath Imre írta.
Paul Abraham-ciklusát év végi koncertelőadásokkal zárta, az Intrendant Barrie Kosky 2021 decemberében a berlini Komische Operben mutatta be Hawaii virágát. A zenei vezető Koen Schoots volt. Az előadást a Deutschlandfunk Kultur közvetítette. A szereplők: Kanako Hilo: Andreja Schneider Laya hercegnő/Suzanne Provence: Alma Sadé Lilo-Taro herceg: Tansel Akzeybek Reginald Harald Stone kapitány: Johannes Dunz Joker Jim: Jörn-Felix Alt John Buffy: Julian Habermann Bessi Worthington: Mirka Wagner Raka : Josefine Mindus és Lindenquartett Berlin

6314 zenebaratmoncsi 2025-02-01 18:23:15 [Válasz erre: 6313 Búbánat 2025-01-31 16:07:22]
Nagyon jó, hogy ezek megvannak magyarul is.
Sok operett csak németül, franciául esetleg angolul van fenn a youtube-n, ezeket is érdemes lenne linkelni, még ha csak hangfelvétel is.

6313 Búbánat 2025-01-31 16:07:22 [Válasz erre: 6309 Búbánat 2025-01-27 16:17:13]

A régmúltból...

Jacobi Viktor: Sybill – Közvetítés a Budapesti Operettszínházból – 2017. április 23.

(A produkció bemutatója 2015. december 4-én volt.)

(MTV- YouTube) - 2:45:06

„Illúzióoperett” két részben  (előtte: Előszó)

Írta: Martos Ferenc és Bródy Miksa

Gáspár Margit, Bródy Tamás és Fischer Sándor átdolgozásának felhasználásával mai színpadra alkalmazta: Ari-Nagy Barbara (dramaturg) és Szabó Máté rendező
Díszlettervező: Cziegler Balázs
Jelmeztervező: Tihanyi Ildi
Karigazgató: Drucker Péter
Koreográfus: Bodor Johanna
Km. a Budapesti Operettszínház Balettkara, Énekkara és Zenekara
Vezényel: Bolba Tamás
Rendező: Szabó Máté

Szereposztás:

Idős Sybill – Bodor Johanna

Sybill, színésznő – Fischl Mónika

Petrov, cári testőrtiszt – Dolhai Attila

Nagyherceg – Vadász Zsolt

Nagyhercegnő – Frankó Tünde

Poire, impresszárió – Kocsis Dénes

Charlotte, Poire felesége – Szendy Szilvi

Kormányzó – Mészáros Árpád Zsolt

Olga – Oszvald Marika

Borcsakov – Dézsy Szabó Gábor

Szárnysegédek – Langer Soma és Lipics Barna


6312 varganiki 2025-01-30 21:29:34
Én személy szerint már nagyon várom. Februárra és márciusra is vannak már jegyeim a Kiss-Sándor párosra :)

6311 Búbánat 2025-01-30 20:56:16 [Válasz erre: 6310 varganiki 2025-01-30 18:20:36]
Hamarosan az Operettszínház színpadán A cirkuszhercegnő

A Budapesti Operettszínházban sajtótájékoztatón mutatták be a Kálmán Imre A cirkuszhercegnő című nagyoperettjéből készülő előadás alkotói csapatát, rendezői koncepcióját és díszletterveit, valamint a színpadra lépő művészeket. A produkciót február 21-én, 22-én és 23-án este láthatja először a nagyközönség hármas szereposztásban, Homonnay Zsolt Jászai Mari-díjas színházi alkotó, az Operettszínház művészeti vezetője rendezésében.

 Magyar Nemzet. - 2025. 01. 30. 7:00

„Minden adott egy új, csodaszép produkció létrejöttéhez  fogalmazott Kiss-B. Atilla Kossuth-díjas operaénekes, a Budapesti Operettszínház főigazgatója a rendezvényen. Beszédében kiemelte, hogy színházvezetői és oktatói küldetésének legfőbb tartópillérei a klasszikus operettirodalom legértékesebb gyöngyszemeinek bemutatása, az új zenésszínházi művek életre hívása, a repertoár folyamatos frissítése, a játékrendben helyet kapott produkciók továbbjátszása magas minőségben, az alkotó- és előadóművész-utánpótlás biztosítása, valamint az újabb és újabb közönségrétegek megszólítása, a meglévők megtartása mellett. 

A főigazgató kitért arra is, hogy az Operettszínház alkotói csapata már 2023-ban elkezdte az előadás előkészítését: a szövegkönyvet letisztították, a kottaanyagot pedig egységesítették. Tavaly decemberben indult útjára a produkció próbafolyamata, amelyet néhány hét múlva láthat a közönség.

 Homonnay Zsolt a darab rendezője megosztotta a jelenlévőkkel, hogy Kálmán Imre rendkívül széles horizontot pásztáz muzsikájával: a monumentalitástól a lélek zokogó hegedűjéig átfogja azt a hatalmas emocionális ívet, amelyet az alkotók és az előadók is bejárnak a próbafolyamat és az előadás során. 

A zenei szövet rendkívül gazdag, árnyalt és sokrétű jelentéstartalmakat hordoz magában és szerves egységet alkot a librettóval, amely az Operettszínház művészeti vezetője szerint kiemelkedően igényes és kidolgozott, vagyis a dalok, a duettek, az együttesek és a hangszerelés, valamint a szöveg együtt testesíti meg azt a drámaiságot, ami a nagyoperett történetében is megjelenik.”

[...]

A cirkuszhercegnő plakátfotózása

(YouTube)

 „Bordás Barbara, Kiss Diána, Lévai Enikő” 


6310 varganiki 2025-01-30 18:20:36
A tegnapi napon tartották a Cirkuszhercegnő sajtótájékoztatóját a Budapesti Operettszínházban. Az eseményen én is jelen voltam, hoztam is egy kis ízelítőt a My darlingot amit Kiss Diána és Sándor Péter énekelt. Ezen kívül még elhangzott a Szép cirkuszi táncosnő(Erdős Attila, Dénes Viktor, Tassonyi Balázs), Fedora belépője(Lévai Enikő), Mister X belépője vagyis az Egy drága szempár(Sándor Péter, Laki Péter, Papp Balázs), Kislány vigyázz(Dolhai Attila, Kiss Zoltán, Langer Soma, Laki Péter) illetve az Induljunk van egy hely, amely teljesen újra lett fordítva így a dal címe Ha engem szeretnél lett(Széles Flóra, Bojtos Luca, Rácz Almási Vivien, Erdős Attila, Dénes Viktor, Tassonyi Balázs)

6309 Búbánat 2025-01-27 16:17:13 [Válasz erre: 6306 Búbánat 2025-01-24 21:14:42]

A régmúltból...

Kálmán Imre: Marica grófnő – közvetítés a Budapesti Operettszínházból – 2001

(YouTube) - (2:29:03)

Operett két részben

Szövegét írta: Julius Brammer és Alfred Grünwald

Fordította: Harsányi Zsolt

Átdolgozta: Kardos G. György és Kállai István

Jelmeztervező: Füzér Anni

Díszlet – és jelmeztervező: Gyarmathy Ágnes

Koreográfus: Lőcsei Jenő

Karigazgató: Drucker Péter

Közreműködik a Budapesti Operettszínház Ének- és Zenekara, valamint Balettkara

Karmester: Makláry László

Rendező: Kerényi Miklós Gábor

Szereposztás

Marica grófnő – Sáfár Mónika

Endrődy-Wittenberg Tasziló gróf – Nyári Zoltán

Liza, a húga – Szendy Szilvi

Liebenberg István – Kiss Zoltán

Bozsena hercegnő – Lehoczky Zsuzsa

Dragomir Populescu Moritz herceg – Földes Tamás

Kudelka (Bozsena hercegnő inasa) – Dézsy Szabó Gábor

Tschekko (öreg szolga Maricánál) – Marik Péter

Manja (cigánylány)– Rikker Mária


6308 varganiki 2025-01-25 19:56:04 [Válasz erre: 6307 zenebaratmoncsi 2025-01-25 13:22:54]
Nálam Februárban operett csak a Cirkuszhercegnő lesz, igaz az főpróbával együtt 3 is lesz. Tegnap az Orfeum Mágusát néztem meg újra, jó volt talán az egyik legjobb amit eddig láttam belőle :)

6307 zenebaratmoncsi 2025-01-25 13:22:54
Vettem végül a jegyet a Leányvásárra Kecskeméten, de még arrébb van februárban...

6306 Búbánat 2025-01-24 21:14:42 [Válasz erre: 6304 Búbánat 2025-01-22 10:39:40]
A régmúltból...

Kálmán Imre: A bajadér – közvetítés a Budapesti Operettszínházból – 2009

(YouTube-ról)

2:31:11

„Mágikus kult-operett két részben”

Írta: Julius Brammer és   Alfred Grünwald

Mai színpadra alkalmazta: Kállai István és Kerényi Miklós Gábor

A verseket újrafordította: Müller Péter Sziámi

(Megjegyzem, az eredeti magyar fordítás Kulinyi Ernő nevéhez fűződik, a Rádió Dalszínháza stúdiófelvételén is az ő jól ismert verseit éneklik az operaházi művészek – de itt az Operettszínházban vadonatúj dalszöveg készült, így szinte rá sem lehet ismerni az eredetijére, melyhez a dramaturgia is alapos változásokon ment keresztül.)

Díszlet: Túri Erzsébet

Jelmez: Velich Rita

Karigazgató: Kéringer László

Koreográfus: Lőcsei Jenő

Vezényel: Makláry László

Rendező: KERO (Kerényi Miklós Gábor)

Szereposztás:

Odett Darimonde – Miklósa Erika

Radjami, indiai herceg – Dolhai Attila

Fülöp, író – Csere László

Marietta – Szendy Szilvi

Szapáry, magyar újságíró – Kerényi Miklós Máté

Simone – Oszvald Marika

Parker, angol ezredes – Dézsy Szabó Gábor

Dewa, a herceg szárnysegédje – Marik Péter

A színház igazgatója – Jantyik Csaba

A színház titkára – Sánta László

 

Az előadás a Budapesti Operettszínház és a Szentpétervári Zenés Komédia Színház közös produkciójaként jött létre.

A színházi előadás televíziós közvetítése nyomán a felvételből DVD-változat készült 2009-ben.


6305 zenebaratmoncsi 2025-01-22 11:39:27
Ítt megtekinthető:
A zongoránál Ábrahám Pál
válogatás a zeneszerző dalaiból. Szegény néhai Benedek Miklós alakítja a világhírű operett komponistát.
https://nemzetiarchivum.hu/m3/open?id=M3-cC9VVHZhMFRIZm13UE5qeTJqdjhSanEwWGFMd0tJeFBNMDJQSzU3MG1zST0

A keresőben rá lehet keresni más műsorokra is.

6304 Búbánat 2025-01-22 10:39:40 [Válasz erre: 6301 Búbánat 2025-01-15 15:37:05]
A régmúltból...
Madame Pompadour és A víg özvegy - részletek - Broadway Szilveszter, Budapesti Operettszínház - 2009

Előadók: Bordás Barbara, Fischl Mónika, Geszthy Veronika, Kalocsai Zsuzsa, Lukács Anita, Oszvald Marika, Cselóczki Tamás, Homonnay Zsolt, Peller Károly, Szabó Dávid, Vadász Dániel, Vadász Zsolt

Km. a Budapesti Operettszínház Ének- és Balettkara

6303 varganiki 2025-01-22 06:39:48
Ha valakit érdekel, kint van a Cirkuszhercegnő napi szereposztàsa ami alapos valtozáson esett át:
A február 21-i premieren Fedora maradt Kiss Diána, de melléje Sándor Péter került mint Mister X. Dolhai Attila lesz Vlagyimir nagyherceg, Széles Flóra Miss Mabel, Erdős Attila pedig Slukk Tóni
Február 22-én Bordás Barbara, Laki Péter, Kiss Zoltán, Bojtos Luca és Dénes Viktor játszák a főbb szerepeket
Február 23-án Lévai Enikő lesz Fedora, partnere pedig Nemes Tibor helyett a Csárdáskirálynőben nem rég bemutatkozott Papp Balázs lesz. A szubrett és tánckomikus szerepeket Rácz Almási Vivien illetve Tassonyi Balázs játszák, Vlagyimir pedig Langer Soma lesz.

6302 zenebaratmoncsi 2025-01-19 19:13:49
Nemzeti Archívum | Zenés TV Színház
Arthur Sullivan legismertebb operettje a Mikádó az alábbi linken az m3 online csatornán megtekithető.

6301 Búbánat 2025-01-15 15:37:05 [Válasz erre: 6297 Búbánat 2025-01-12 16:31:00]

A régmúltból...

Kalocsai Zsuzsa operettfelvételeinek sorát folytatva, DVD-videón is megjelent és a YouTube-ról a linkje:

Jacques Offenbach: Párizsi élet – közvetítés a Budapesti Operettszínházból – 2007 

(2:45:40)

Operett három felvonásban

Szövegét írta: Ludovic Halevy és Henri Meilhac

Fordította: Romhányi József

Dramaturg. Ari-Nagy Barbara

Díszlet Túri Erzsébet

Jelmez: Füzér Anni

Koreográfus: Lőcsei Jenő

Karigazgató: Kéringer László

Vezényel: Makláry László

Rendező: BéresAttila

Szereposztás:

Gardfeu, párizsi aranyifjú – Homonnay Zsolt

Bobinet, Gardfeu barátja – Szabó P. Szilveszter

Gondremark báró – Földes Tamás

Gondremark báróné – Kalocsai Zsuzsa

Metella – Szendi Szilvi

Quimper Karadek grófnő, Bobinet nagynénje – Lehoczky Zsuzsa

Juliette Verdun, Karadek grófnő unokahúga – Náray Erika

Frick, cipészlegény – Vadász Dániel

Gabrielle, Frick kedvese - Fischl Mónika

Gardfeu inasa – Faragó András

Prosper – Oláh Tibor

Urbain, inas – Langer Soma

Pauline, szobalány – Sas Éva


6299 varganiki 2025-01-15 14:37:02
Készülnek a Cirkuszhercegnő plakátjai


6298 zenebaratmoncsi 2025-01-14 18:08:45
Az ARD némét tévécsatorna közzétett még egy operettkoncertet, Berlini fények címmel. Koncert Ute Lemperrel. WSR Funkhausorchester, Enrico Delamboye. 
Az alábbi linken megnézhető

Ute Lemper Kurt Weill, Mischa Spoliansky, Friedrich Hollaender, Hanns Eisler és más zeneszerzők dalait énekli, a WDR Funkhausorchester kíséretében, Enrico Delamboye irányítása alatt. 

A program a következőket tartalmazza:

1. Gerhard Mohr Orient Express Siegfried Ulbrich és Ingo Luis átiratában,
2. Weimari lakosztály Manfred Honetschläger rendezésében,
3. Ha kívánhatnék valamit Friedrich Hollaendertől,
4. Berlin Kurt Weill fényében,
5. Mischa Spoliansky minden csalása,
6. Gigolo Leonello Casuccitól,
7. Kurt Schwabach lila dala,
8. Ki a férfiakkal, Friedrich Hollaender,
9. Lili Marleen, Norbert Schultze,
10. Az ember, akit szeretek, George Gershwin,
11. Münchhausen, Friedrich Hollaender,
12. Margaritkelech, Viktor Ullman,
13. Kurt Weill Salomon dala,
14. Mack A kés, Kurt Weill,
15. Zu Asche, zu Staub Tom Tykwer et al. Max Knoth hangszerelésében,
16. J. Kander kabaréja C. Gerlitz feldolgozásában,
17. Viktória és huszárja egyvelege, Paul Abraham,

18. Es is geven a Zumertog by Rikle Glezer,
19. Öngyilkosság a gonosz maszkjából, Hanns Eisler M. Lambert feldolgozásában,
20. Egy jiddis gyermek
21. Hanns Eisler Grabenje M. Lambert átiratában,
22. Ilse Weber Theresienstadton keresztül vándorolok,
23. Marie Sanders, Hanns Eisler, M. Lambert hangszerelésében,
24. Auschwitz tangó,
25. A vízkerék balladája, Hanns Eisler, M. Lambert feldolgozásában,
26. Mondja meg, hol vannak a virágok Pete Seeger M. Gellner elrendezésében.

A 2024.05.03-i felvétel WDR produkció.

Megjegyzésem: Magyarországon többnyire kevésbé játszott darabok. Ismerős mindenképpen John Kander Caberet c. világsikerű musicelje, a Gigolo c. dal és és Ábrahám Pál Viktória c. operettje részletei 54.05-től (1. Csak egy kislány van a világon, 2. Pardone Madame, 3. Japán lány belépője, 4. Édes Mamám, 5. Good night... Nem történt semmi, csak elválunk csendben, 6. Mausie 7. Ahol az ember felmászik a fára, a Turul madárra.)

Kép: WDR


6297 Búbánat 2025-01-12 16:31:00 [Válasz erre: 6296 Búbánat 2025-01-08 10:56:05]

A régmúltból...

Kalocsai Zsuzsa 1995 után tizenkét évvel újra eljátszotta Glavari Hannát A víg özvegyben, egy új színházi rendezésben, és a televízió ezt a produkciót is felvette – ami szintén megtalálható a YouTube-on:

Lehár Ferenc: A víg özvegy – közvetítés a Budapesti Operettszínházból – a 2007. december 13-i előadás televíziós felvétele

(2:28:43)

Operett két részben

Szövegét írta: Victor Léon és Leo Stein

Fordította: Mérei Adolf nyomán Baranyi Ferenc, Eörsi István és Ari-Nagy Barbara

Jelmeztervező: Füzér Anni

Díszlettervező: Daróczi Sándor

Mai színpadra alkalmazta: Ari-Nagy Barbara

Játékmester: Aczél András

Koreográfus: Bodor Johanna

Karigazgató: Kéringer László

Karmester: Makláry László

Rendező: Béres Attila

Szereposztás:

Glavari Hanna  Kalocsai Zsuzsa

Gróf Danilovics Daniló, követségi titkár – Dániel Gábor

Báró Zéta Mirkó nagykövet – Haumann Péter

Valencienne, a felesége – Lukács Anita

Camille de Rosillon – Vadász Zsolt

Nyegus, mindenes – Szabó P. Szilveszter

Sebastian Cascade – Kerényi Miklós Máté

Raoul Saint Brioche – Peller Károly

Kromov, politikai tanácsos – Jantyik Csaba

Olga, a felesége – Kékkovács Mara

Bogdanovics, a konzul – Marik Péter

Sylviane, a felesége – Peller Anna

Praskovia - Halász Aranka

Prisics, katonai attasé – Oláh Tibor

Praskovia, a felesége – Papadimitriu Athina

Meglepetés sztár – Lehoczky Zsuzsa


6296 Búbánat 2025-01-08 10:56:05 [Válasz erre: 6295 Búbánat 2025-01-04 15:07:25]

A régmúltból...

Kalocsai Zsuzsa operettfelvételeinek sorát gazdagítja a következő, a YouTube-ra feltett színházi közvetítés is:

Lehár Ferenc: A víg özvegy – közvetítés a Fővárosi Operettszínházból - az 1995. március 24-i előadás televíziós felvétele

Sugárzási időpont: MTV, 1995. november 12. (145 perc)

Operett két részben

Szövegét írta: Victor Léon és Leo Stein

 Fordította: Mérei Adolf nyomán Baranyi Ferenc és Kállai István

 Jelmez: Kemenes Fanni

 Díszlet: Fehér Miklós

 Zenei vezető: Váradi Katalin

 Karigazgató: Rónai Pál

 Koreográfus: Pethő László

 Karmester: Izaki Masahiro (a VIII. Nemzetközi Karmesterverseny győztese)

 Rendező: Szinetár Miklós

 Szólótánc: Szamosi Judit, Lendvay Zsolt

 Szereposztás:

Glavari Hanna - Kalocsai Zsuzsa

Gróf Danilovics Daniló, követségi titkár - Harsányi Frigyes

Báró Zéta Mirkó nagykövet - Koós János

Valencienne, a felesége - Dénes Judit

Camille de Rosillon - Dániel Gábor

Nyegus, mindenes - Antal Imre

Sebastian Cascade - Kokas László

Raoul Saint Brioche - Hidvégi Miklós

Kromov, politikai tanácsos - Benkóczy Zoltán

Olga, a felesége - Oszvald Marika

Bogdanovics, a konzul - Gyurity István

Sylviane, a felesége - Juhász Ildikó

Praskovia - Halász Aranka

 

A szünetben beszélgetés a színészekkel.


6295 Búbánat 2025-01-04 15:07:25 [Válasz erre: 6286 Búbánat 2025-01-03 20:06:05]
Folytatva a sort Kalocsai Zsuzsa operettfelvételeivel a YouTube-ról
A régmúltból...

Jacques Offenbach: A szép Heléna - A Fővárosi Operettszínház előadása (1994)

Operett két részben

– I. rész (1:08:54) - Szép Heléna

– II. rész (1:09:47) - Szép Heléna

Az 1994. március 11-i előadás televíziós felvétele.

Eredeti szövegkönyv: Henri Meilhac - Ludovic Halévy

Zoltán István fordításának felhasználásával a mai szöveget írta: Karinthy Ferenc, Erdődy János, Szinetár Miklós

Zenéjét átdolgozta és hangszerelte: Hidas Frigyes

Dramaturg: Kállai István

Díszlettervező: Varga Mátyás

Jelmeztervező: Kemenes Fanny

Koreográfus: Imre Zoltán

Karvezető: Rónai Pál

Vezényel: Makláry László

Rendező: Szinetár Miklós

A szereposztás:

Heléna - Kalocsai Zsuzsa

Páris - Dániel Gábor

Kalkhas - Szolnoki Tibor

I. Ajax - Hídvégi Miklós

II. Ajax - Kokas László

Menelaos, Konferanszié - Antal Imre

Agamemnon - Sipeki Tibor

Oreste - Bozsó József

Achilles - Benkóczy Zoltán

Phylocomus - Kibédi Ervin

Bacchis - Szalontai Mónika

Mercur, Offenbach – Szirtes Gábor

Minerva - Udvarias Katalin

Vénusz - Dénes Judit

Juno - Rák Kati


6294 zenebaratmoncsi 2025-01-04 10:41:55
ZSÁKBAMACSKA - Új Színház | Jegy.hu
Itt egy Eisemann operett, egyenlőre elég gyér az érdeklődés, de még meg lehet nézni. Látta valaki? Én nem, van még rá egy lehetőség.... 
CSÓKOS ASSZONY - Turay Ida Színház | Jegy.hu
Itt pedig Zerkovitz Béla legismertebb operettje, ebből még egész sok előadás van.
Luxemburg grófja - József Attila Színház | Jegy.hu
Lehár darabja, Szente Vajk rendezésében
Íme három budapesti operett előadás...
Lehár legnépszerűbb darabja balett formájában
A víg özvegy - Magyar Állami Operaház | Jegy.hu
Hát itt is nagyon gyér a jegyeladás, bár itt az egekbe szökő árak is közrejátszanak, meg hogy balett formájában kevésbé érdekes a darab.
Ennél is elkeserítőbb a Johann Strauss Denevér c. operettje jegyeladása, pedig itt már csak néhány nap van a játszásig... de ezt már szerintem mindenki látta, én is többször... másrészt itt is a jegyárak... hát mégis ezt komolyan gondolják? Tényleg bezárhat lassan az opera. Még a két 11 órás előadás is egész üres, pedig korábban ezek mindig tele voltak. A  másik Strauss operett a Cigánybáró az elmaradt az Erkel Színázban, bár azt én is kétszer láttam, meg már elég sokat ment.
A denevér - Magyar Állami Operaház | Jegy.hu
PONTOSAN EZ IS MUTATJA, HOGY ÚJABB OPERETT DARABOKAT KÉNE BEHOZNI, MERT A RÉGIEK MÁR LEFUTOTTAK, MINDENKI LÁTTA ŐKET. EZT EGY JEGYSZERVEZŐ IS MONDTA, HOGY PL. A MÁGNÁS MISKÁT IS MÁR MINDENKI LÁTTA ÉS A CSÁRDÁSKIRÁLYNŐT....BÁR UTÓBBI AZ MÉG TARTJA NÉPSZERÜSÉGÉT...
A Cirkuszhercegnő jó ötlet, viszonylag keveset ment... de más is kéne... külföldön is legtöbbször egy-egy szezont megy egy operett ...de elég egy vagy két szereposztás, nem kellenek drága díszletek sem... ezen lehetne spórolni


6293 zenebaratmoncsi 2025-01-04 10:23:43 [Válasz erre: 6292 varganiki 2025-01-04 01:05:36]
Mindenesetre táblát ezeknek a zeneszerzőknek állított az operettszínház:
Lehár Ferenc, Huszka Jenő, Kacsóh Pongrác, Kálmán Imre, Jacobi Viktor, Ábrahám Pál és Jacobi Viktor... akkor elvileg ezeket a szerzőket figyelembe veszik....elvileg ígérte a programjában, hogy előveszi az Ábrahám Bál a Savoybant és a Jacobi Leányvásárt, sőt Ábrahám Pál gálát is ígért. Ezek elmaradtak...sőt még a Jacobi halálának 100. évfordulója megemlítése is. A Fényes Maya-t viszont egy év után levette, bár szerintem azért, mivel nem volt szimpatikus neki a rendezője. Az újabb pályázatát viszont közzé sem tették.
Másrészt én is hallottam, hogy említette a Kálmán Imréről szóló darabot, valójában egy ilyen létezik is, ha jól rémlik az egyik Balti államban bemutatták. Persze gondolom nem ezt vennék elő, hanem írnának egy újat, de ezt nem jövő évadra tervezik, hisz most fut a Cirkuszhercegnő és még két Kálmán operett. Másrészt a három legnépszerűbb Lehár darab is lefutott az utóbbi években: Víg özvegy, Luxemburg grófja... tehát más operettszerzőket is illene elővenni, mint ahogy teszik ezt vidéken és külföldön.

6292 varganiki 2025-01-04 01:05:36 [Válasz erre: 6291 zenebaratmoncsi 2025-01-04 00:34:36]
Igen de mégis ami miatt úgy gondolom írni fognak egy operettet Kálmán Imréről, hogy az egyik évben, talán 2023-ban az egyik Ridikül adásban Homonnay Zsolt említette, hogy a Kálmán Imréről szóló film(melynek Huszti Péter volt a főszereplője) szövegkönyve náluk van, így akár ez alapján is készíthetnek darabot. Egy éve a Cirkuszhercegnőre is tett utalást Zsolt egy rádióinterjúban emlitette, hogy a Cirkuszhercegnőt is elkészithetik mivel a színház szerződésben áll a fővárosi Nagycirkusszal.

6291 zenebaratmoncsi 2025-01-04 00:34:36 [Válasz erre: 6289 varganiki 2025-01-03 22:10:46]
Valójában említetted, hogy az igazgató úr csak három operettszerzőt ismer, pontosabban kedvel, Kálmán, Lehár, Huszka, ... és még a külföldiek közül Strauss.... hát sajnos ez tényleg igaz, de még sem teheti meg, hogy mellőzi a többi (magyar és külföldi) operett zeneszerzőt... ráadásul úgy, hogy külföldön játsszák azok darabjait (mondjuk a magyarok közül ez csak Ábrahámra igaz) ill. vidéken és más budapesti színházakban játszanak még más magyar operett zeneszerzőket (pl. Zerkovitz Csókos asszonya most a sláger, ott vannak Eisemann darabjai... ezek sűrűn mennek....Jacobi már vidéken is alig, bár most megy a Leányvásár Kecskeméten).
Ott van még a Mágnás Miska Szirmay-tól ami már irtó rég óta megy, de szerintem már nem sokáig... mindenesetre még elfelejtette levenni, bár szerintem ezt se kedveli az igazgató úr.
Kifelejtettem még a Kacsóh János vitézt, ezt is kedveli az igazgató úr, de ez hivatalosan nem operett, hanem daljáték, akár a Kodály Háry János-a. 

6290 zenebaratmoncsi 2025-01-04 00:14:16 [Válasz erre: 6289 varganiki 2025-01-03 22:10:46]
Azért még van pár jó operettszerző, nemcsak Kálmán, Lehár és Huszka....
persze Ábrahámot mondanám első helyen, nem csak azért mert a kedvencem a jazz-operettjeivel, hanem azért is, mert ő a legismertebb magyar operettszerző nemzetközileg Lehár és  Kálmán után, számos országban mennek operettjei, és a 30-as évek egyik legnépszerűbb jazz-szerzője Európában.
Vannak még külföldi szerzők is, illetve még más magyar szerzők is, akik szintén feledés homályában vannak Magyarországon.

6289 varganiki 2025-01-03 22:10:46
Azon gondolkodtam, hogy a Cigánybáró mellé még biztosan lesz valami operettszerű darab amit a Pejtsik-Orbán János duó ír, ugyanis a Cigánybáróban nincsenek se szubrettek, se tánckomikusok, nekik pedig csak illene már valamit adni. Eszembe jutott hogy mivel Kálmán legnépszerűbb darabjain már végigmentek, most megkoronáznák azzal hogy írnak róla egy operettet. Nem lennék meglepve, de azon se ha a 150 éves Huszka Jenőről szólna, csak épp az ő élete kevésbé izgalmas mint Kálmáné volt.

6288 Búbánat 2025-01-03 20:10:58 [Válasz erre: Törölt hozzászólás]
Már beírtam a linket az előbb...rá kell kattintani a címre.

6286 Búbánat 2025-01-03 20:06:05

A régmúltból...

Ábrahám Pál: Viktória – a Fővárosi Operettszínház előadása (1992)
operett

Szövegét Földes Imre írta.

Versek: Harmath Imre

Átdolgozta: Kállai István

Díszlet: Csikós Attila mv.

Koreográfia: Pethő László és Papp Csaba mv.

Jelmez: Kemenes Fanni

Karigazgató: Rónai Pál

Vezényel: Makláry László

Rendező: Szinetár Miklós mv.

Szereposztás:

John Cunlight, amerikai nagykövet - Harsányi Frigyes

Viktória, a felesége - Kalocsai Zsuzsa

Feri, Viktória bátyja - Szolnoki Tibor

Lia San - Oszvald Marika

Riquette, Viktória szobalánya - Kovács Zsuzsa

Koltay István, huszárkapitány - Jankovits József

Jancsi, tisztiszolga - Bozsó József

Pörkölty Béla, polgármester - Mucsi Sándor

(1:45:37 - YouTube)


6285 zenebaratmoncsi 2025-01-03 18:55:35 [Válasz erre: 6284 varganiki 2025-01-03 16:44:32]
Ezzel egyetértünk. Tényleg ezek tetszettek. 
A Monte Chritso grófjában a "sláger" dal engem valahogy a Vad angyal szappanopera filmdalára emlékeztet.... csak engem? Natalia Oreiro - Cambio Dolor (Official Video) Valahogy azért az "eredeti" jobban bejön...
Érdekelne a véleményetek a Damrau koncertről... mégis csak a Berlini Állami Operaház szilveszteri műsora, most ingyen megnézhető.

6284 varganiki 2025-01-03 16:44:32 [Válasz erre: 6282 zenebaratmoncsi 2025-01-03 11:16:29]
Nekem az első felvonásban a Cirkuszhercegnő dalok tetszettek, egyre jobban várom a darabot is, a másodikban nekem is a Jézus Krisztus Szupersztár illetve a Carmen dalai voltak a kedvencek :)

6283 zenebaratmoncsi 2025-01-03 11:49:13

Nagyoperettel búcsúztatták az óévet a váradi színházban 
Telt házas nagyoperettel búcsúztatták a 2024-es évet szilveszter estéjén a nagyváradi színházban: 
a Szigligeti, valamint a debreceni Csokonai Nemzeti Színház koprodukciójában mutatták be a Viktória című előadást.

Fotó:  Vigh László Miklós

János Piroska
Az Ábrahám Pál, Földes Imre és Harmath Imre nevével jegyzett operett minden szempontból sokszínű produkció: a négy helyszínen – Szibériában, Pekingben, Szentpéterváron és Kiskundorozsmán – játszódó darabban a helyszínekkel együtt változik nemcsak a díszlet, a jelmez, hanem a zene és a tánc is. Az első felvonásban, Amerika pekingi nagykövetségén az egzotikus – legalábbis az operett keletkezésének idején annak számító – kínai kultúrával ismerkedhet meg a néző, a második felvonásban Szentpéterváron orosz dallamok és táncok kapnak teret, majd Kiskundorozsmán természetesen a magyar kultúra elemei hangsúlyosak, de a produkcióban láthatunk nagyszabású szteppelőadást, illetve annak is szem- és fültanúi lehetünk, hogyan fér meg egymás mellett, illetve olvad egybe a magyar nóta és a jazz. A szerelmi háromszögről szóló előadásban két bonviván és egy primadonna – a szilveszteri előadásban Kurucz Dániel, Juhász Bence, illetve Tasnádi-Sáhy Noémi – lép színpadra, a tragikus szerelmi kapcsolat mellett azonban az előadás komikumát gazdagítja Jancsi (Kiss Csaba) és Riquette (Kocsis Anna), Koltay huszárfőhadnagy szolgájának és Viktória szobalányának a kettőse, illetve hasonló szerepe van a Feri gróf, Viktória kicsapongó testvére (Nagy László Zsolt) és Ach Wong (Ilyés Klaudia) alkotta párosnak is. Halottnak vélt jegyes, megszegett ígéret, orosz fogságból való szökés, majd menekülés teszik izgalmassá a háromfelvonásos darabot, amelyben ugyanakkor az improvizációnak, a zenekarhoz intézett kiszólásoknak is jelentős szerep jut.

Fotó: Vigh László Miklós

A produkcióban, amelyet Novák Eszter rendezett, a Szigligeti Társulat színészei mellett részt vesznek a Nagyvárad Táncegyüttes táncosai, a váradi filharmónia zenészei, illetve a Partiumi Keresztény Egyetem magánének szakos hallgatói. Az előadást – amelyet a közönség álló tapssal köszönt meg – követően Ilyés Klaudia, a 2023/2024-es évad közönségdíjas színművésze olvasta fel újévi köszöntő beszédét, majd hagyományosan a pezsgős koccintás és a Himnusz eléneklése zárta a pazar óévbúcsúztatót.
Az operettet nem először játsszák Nagyváradon: mint az előadás interaktív műsorfüzetéből kiderül, a zenés színdarabot 1945 júliusában szabadtéren, a múzeumkertben adták elő a Körös-parti városban. A szilveszter estéjén bemutatott nagyoperettet január 2-án, 4-én, 5-én és 31-én megismétlik.


6282 zenebaratmoncsi 2025-01-03 11:16:29 [Válasz erre: 6279 Búbánat 2025-01-02 18:55:16]
Végignéztem a gálát, hát láttam már ennél jobbat is, a Serbán Attila Jézus Krisztus Szupersztár rockopera Superstar dalával vitte a prímet, a végén a szokásos ezerszer hallott (én és anyukám számára már uncsi, könyökömön jön ki) Kálmán Imre dalok a Csárdáskirálynőből és a Marica grófnőből és a Lehár Víg özvegy Kán-kánja...

6281 zenebaratmoncsi 2025-01-03 11:00:52
Végül tegnap csak Németországban lehetett megnézni a Damrau koncertet, de mostanra felkerült teljes egészében a netre (legalább Magyarországon ritkán hallot dalok):
rbb Kultur: Konzert zum Jahreswechsel - Silvesterkonzert in der Staatsoper - hier anschauen


6280 zenebaratmoncsi 2025-01-02 19:23:45
rbb Fernsehen Berlin | rbb
Az 2025. január 2. 22 órától alábbi linken megismétlik a Diana Damrau, Mauro Peter 1920-30-as évek német filmslágereiből összeállított szilveszteri műsorát a Berlini Állami Operaháznak, ha még nem láttátok. Az elhangzó számok lentebb olvashatóak, 6261-es hozzászólásomnál. Konzert zum Jahreswechsel | Staatsoper Berlin illetve ezen a linken is elolvashatjátok a teljes műsort.
rbbKultur - Konzert zum Jahreswechsel | rbb
Magyar fülnek kevésbé ismerős dalok, de egy ismerős azért elhangzik németül: mégpedig Ábrahám Pál Kicsike vigyázzon egyszer nagymama lesz c. slágere, ami eredetileg 1928-ban született a Zenebona c. operettbe, később pedig átkerült a Bál a Savoyban-ba.


6279 Búbánat 2025-01-02 18:55:16 [Válasz erre: 6275 zenebaratmoncsi 2025-01-01 18:51:12]
A dalszöveg nagyjából követi az eredeti magyar fordítást (Kulinyi Ernő), amely a rádió ill. Qualiton-felvételekről is ismert,  viszont a zenekari "szövet" és az érzékelhetően "belenyúló" (át)hangszerelés, bizony eléggé "elüt" az említett stúdiófelvételeken hallhatóhoz képest. Persze az Operettszínház "élő"  zenekarának amúgy nem a stúdióminőség a cél, hanem a jó színvonal elérése, amire törekszenek és ez nem elérhetetlen számukra, ennek bizonyítéka a korábbi sok-sok élvezhető előadás is.  Ugyanakkor az operai hangokkal nem mérhető össze a bemutatásra váró Cirkuszhercegnőben fellépő megnevezett három tenoré, akik felváltva alakítják Mr. X-et - erről meggyőződhettem a szilveszteri gálán előadott részletek alapján (a tenor szerepet az amúgy jóképességű és sármos Sándor Péter énekelte), amelyeket a televízió közvetítéséből is és a  közösségi video-megosztóról belinkelve  már láthattunk/hallhattunk.
Az összehasonlítás kedvéért itt egy példa  a YouTube-on szintén megtalálható említett két dalszám - melyek az 1965-ös Qualiton-felvételről két kedvenc operaénekesem énekhangján szólalnak meg:
Kálmán Imre: Cirkuszhercegnő – „My Darling” – Házy Erzsébet és Udvardy Tibor

Km. a  Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara. Vezényel: Bródy Tamás

Megjegyzem:  rádiófelvételen (keresztmetszet) Korondy György énekli a tenor szerepet, sőt Ilosfalvy Róbert is énekli Mr. X belépőjét egy operettrészleteket tartalmazó stúdiófelvételen.


6278 varganiki 2025-01-02 00:39:51 [Válasz erre: 6277 zenebaratmoncsi 2025-01-01 22:03:44]
Remélem igen mert a színházban játszott operettek közül nekem az a kedvencem és szeretném még nézni egy ideig, pláne most hogy kedvenc Jancsó Bálintom(Sándor Peti) visszatért :)





A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.