Bejelentkezés Regisztráció

Operett a magyar rádióban (1949-től napjainkig)


4757 Búbánat 2021-07-09 16:49:58 [Válasz erre: 4756 zenebaratmonika 2021-07-09 12:12:27]

Most már itthon vagyok...


4756 zenebaratmonika 2021-07-09 12:12:27 [Válasz erre: 4755 smaragd 2021-07-09 07:25:07]

Már kb. 2 hete nem írt a fórumba, talán elutazott valahova.


4755 smaragd 2021-07-09 07:25:07 [Válasz erre: 4754 zenebaratmonika 2021-07-08 16:32:17]

A részletes műsort Búbánat szokta ideírni.


4754 zenebaratmonika 2021-07-08 16:32:17 [Válasz erre: 4753 smaragd 2021-07-08 10:14:50]

Mely Ábrahám dalok voltak műsoron?


4753 smaragd 2021-07-08 10:14:50 [Válasz erre: 4752 smaragd 2021-07-06 10:10:48]

Dankó Rádió 
Az a szép
Tölgyi Krisztina szerkesztő-műsorvezető műsora 

A műsorkezdéskor a mai operettkínálatból Tölgyi Krisztina Ábrahám Pál és Kemény Egon operettfelvételeit emelte ki. Jelenleg Huszka és Strauss felvételeket hallunk.

                    ● Dankó Rádió - a magyar zene rádiója ●

*  Előzmény Kemény Egon zeneszerző fórumában tegnap megírtam, hogy ezen a héten a Dankó Rádióban minden nap felcsendült Kemény Egon-mű! És ez ma folytatódik, a magyar rádió régi időszakát idézve és folytatva, 1934-től kezdődően.


4752 smaragd 2021-07-06 10:10:48

Dankó Rádió itt hallható
Az a szép
Tölgyi Krisztina szerkesztő-műsorvezető műsora

Most hangzott el a mai műsor operettszerzőinek névsora. Kemény Egon művei közül sanzonjaiból fogunk válogatást hallani.

                  ● Dankó Rádió - a magyar zene rádiója ●


4751 smaragd 2021-07-05 09:53:20 [Válasz erre: 4722 smaragd 2021-06-14 06:37:21]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55 ismétlés
Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012 – 2020: Nagy Ibolya

A mai műsor zárószáma volt:    

Kemény Egon - Erdődy János: "Krisztina kisassszony" című rádióoperettjének (1959) Nyitány felvétele csendült fel, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.       

                 Operettek – slágerek – kulisszatitkok a Dankó Rádióban
          „Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


4750 Búbánat 2021-06-25 12:14:00

A Dankó Rádió Az a szép című, ma délelőtti műsorában elhangzott zenék közül említem meg a következő dalszámokat:

  • Huszka Jenő – Kristóf Károly: Szép Juhászné

- Katinka belépője (Neményi Lili, km.  a Magyar Rádió Énekkarának Férfikara, Szimfonikus Zenekara, vezényel: Lehel György) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1954. december 19., Kossuth Rádió, 19.00 – 21.35

  • Huszka Jenő – Martos Ferenc: Lili bárónő – az operett filmváltozatának („Zenélő malom” -rendező: ifj. Lázár István, 1943) zenei felvételén Szeleczky Zita és Szilassy László éneklik a Cigarette-keringőt:

- Illésházy gróf és Clarisse kettőse, I. felv.: „Egy kis cigaretta, valódi finom, oly illatos, enyhe, mint rózsaszirom. Szippantani jó, de vége hamar, csacsi mind, aki többet akar! Oly édes az élet, oly szép a világ, míg szállnak a légben a füstkarikák! Ha gyorsan is illan, szívedre ne vedd! Cigarette, csak cigarette.”

  • Brodszky Miklós – Harmath Imre

- „Drága, megbocsásson nékem, összetett kezekkel kérem, mert ha nem, én túl nem élem. /Megbocsájtható mit tettem, hátha csak szerelmes lettem, oly szép pár lehetnénk mi ketten. /Nem is értem, vajon hol volt a csepp kis eszem, megígérem, biz’ Isten, hogy többé nem teszem.”   (Sebő Miklós, km. Oscar Joost Tánczenekara) - Botrány Budapesten c. film /”Skandal in Budapest”, 1933

  • Kerekes János  Bíró Lajos  Hárs László: Sárgarigó és az alkirály 

- Sárgarigó dala: „Megjöttem, itt vagyok!...”  (Kalmár Magda, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kerekes János) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1973. augusztus 19., Kossuth Rádió, 18.25 – 19.00

  • Lehár Ferenc - Alfred Maria Willner, Robert Bodanzky - Gábor Andor Semsei Jenő - Szabó Miklós: Éva

- Oktáv monológja: „A névrokonod, Éva ősanyád, mondd, mivel hatott rád?... Egy szót se szólj! -  Nők összefognak, minden előtt, almára vágynak s mi fizetünk! / Éva, miért vagy büszke, hogy Ádámhoz hű maradsz?... Ősanya, Éva, drága szívem, hogy történt ez velem?... Ősanya, édes, drága szívem, mondd meg nekem! ….Madame, agyő!” (Korondy György, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1975. június 23., Kossuth Rádió, 19.30 - 21.30


4749 Búbánat 2021-06-24 12:21:11

A Dankó Rádió Az a szép című, ma délelőtti műsorában elhangzott zenék közül említem meg a következő dalszámokat:

  • Kálmán Imre Julius Brammer, Alfred Grünwald – Harsányi Zsolt: Marica grófnő

- Zsupán és Marica kettőse, I. felv.: „Szép város Kolozsvár, én ott lakom a Szamosnál…” (Rökk Marika és Németh Sándor, km. a Budapesti Operettszínház Zenekara) - archív színházi előadás hangfelvételéről – 1992.

  • Szirmai Albert –Emőd Tamás: Mézeskalács

- Encella királynő dala, I. felv.:A kis királykisasszonyoknak be jó dolguk van őnekik! Az oldaluknál mindig őrt áll kilenc fráj és tíz gardedám ... /És mégis, mégis, furcsa egy dolog! A nagy királynők mégse boldogok, egy kis cseléd, higgyétek nékem el, az nem cserélne Őfelségével!…" (Andor Éva, km. az MRT Szimfonikus Zenekara vezényel: Sebestyén András) - A Rádió új stúdiófelvétele a daljáték keresztmetszetét jelentiBemutatója 1977. január 21., Kossuth Rádió, 17.19 – 18.04

  • ifj. Johann Strauss Karl Haffner - Richard Genée - Fischer Sándor: A denevér

Eisenstein, Rosalinda, Dr. Blind hármasa, I. felv. (Szőnyi Ferenc, Házy Erzsébet, Palcsó Sándor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Lehel György) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1963. december 25., Kossuth Rádió, 19.05 – 22.00 

Eisenstein:

Minden zugprókátor átok!

Ilyen védőt még kilátott?

Ez már botrány, mondhatom!  

Rosalinda, Dr. Blind:

- Nyugalom! - Nyugalom!

Eisenstein:

Nem hogy enyhítést elérne,

sokkal rosszabb lett a vége,

ő az oka, állítom.

[…]

Rosalinda:

Így dühbe jönni kár,

hagyd abba végre már.

Ön tűnjön el, legyen elég,

a vége skandalum lesz még.

[…]

Dr. Blind:

Micsoda hang! Ez még se szép,

ebből elég, megyek is én.

Ez még se szép, ebből elég.

[…]

Rosalinda:

Ön tűnjön el, legyen elég,

a vége skandalum lesz még.

No, csillapodj le, édesem,

ha így ítéltek, hát legyen.

Majd vége lesz e néhány napnak,

Öt napra kell bemenned, szót sem érdemel.

[…]

Dr. Blind:

Revokálni, apellálni, reklamálni, reparálni,

korrigálni, replikálni, applikálni, komplikálni,

protestálni, likvidálni, referálni, perorálni,

arbitrálni, kriminálni, regisztrálni, vindikálni,

kalkulálni, konkurálni, így fog végül triumfálni!

[…]

  • Huszka Jenő – Bakonyi Károly – Martos Ferenc: Bob herceg

Bob dala, I. felv.:  „Holdvilágos, bűvös éjen jártam messzi tájon, árkon, bokron átszökellve, túl az Óceánon.../ Az első édes találkozásnál rabul ejtett meg engemet, az első édes, szerelmes csókot feledni többé nem lehet…” (Ilosfalvy Róbert, km. az MRT Énekkarának Nőikara és az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - Rádió Dalszínházának bemutatója: 1965. április 18., Kossuth Rádió, 20.20 – 22.00

  • Márkus Alfréd dalaiból slágeregyveleget énekelt Kazal László

4748 Búbánat 2021-06-23 12:13:42

A Dankó Rádió Az a szép című, ma délelőtti műsorában elhangzott zenék közül említem meg a következő dalszámokat:

  • Carl Millöcker - Friedrich Zell, Richard Genée – Blum Tamás: A koldusdiák

- Bronislawa és Jan Janicki (valójában: Opalinszki Ádám) szerelmi kettőse, II. felv.: „ – Ne feledd el, szerelmünk édes záloga e csók! Bármit mondjon a világ.  – Anyám se tudja meg! – Ó, te kis gyerek!  Titokban tartom én a szám, mit szívünk érez… e kis virág szavát veszélyben hallja senki meg, virágok nyelvét nem érti az ki nem szeret! Hogy lenne ő az áruló?...  /Most, hogy az élet minden kincse nékünk csillog, kedvesem, édes érzés rabbilincse fűzzön össze énvelem! Mindent-mindent elfeledj! Hűn szeress! Hűn szeress!... Drága élet száz veszéllyel, száz viharral elvonul, nem szakíthat semmi széjjel, összetartunk boldogan! Mindent-mindent elfeledj! Hűn szeress! Hűn szeress!...”  (Sánta Jolán és Póka Balázs, km.  az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Pál Tamás) - A Rádió Dalszínháza új felvételének bemutatója: 1988. december 25., Kossuth Rádió, 16.35 – 18.15

  • Szirmai Albert - Bakonyi Károly - Gábor Andor: Gróf Rinaldó

- Rózsika és dr. Balázs vidám kettőse, II. felv.: „Rózsikám, Rózsikám, rózsabimbóm, rózsaszál!  Rózsikám, Rózsikám, én egy csókért roppant hálás volnék ám!...” (Más szöveggel is ismert a refrén: Rózsika, Rózsikám, rózsabimbó rózsafán.  Rózsika, Rózsikám, egy csókért roppant hálás volnék ám." (Zentay Anna és Rátonyi Róbert, km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel Breitner Tamás) a Magyar Rádió 1965. április 16-án sugározta az operett részleteit a Kossuth adón 20.30 órától, Bemutatjuk új operett-felvételünket címmel. Egy másik Szirmai-operett, a Mexikói lány dalai is ekkor hangzottak el először erről a felvételről; mindkét operett felvételén énekel részleteket Házy Erzsébet is!)

  • Lajtai Lajos – Kellér Dezső - Szenes Iván: Három

- Tavaszi és Sanyika kettőse, I. felv.: „Az volt bizony csak a szép világ....„A régi mániám, végighajtani a Stefánián, egy fess fiákeren, és a gomblyukamban virág terem. Te szép platános út, langyos esti szél a fülembe súg. Ragyoghat napsugár, ragyoghat holdsugár, egy szép fiákeren vidám a nyár...” (Baksay Árpád és Feleki Kamill, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel: Vincze Ottó) Rádiófelvétel – részletek, 1959. május 4., Kossuth Rádió, 19.10 - 19.30

  • Lehár Ferenc Paul Knepler, Fritz Löhner - Kulinyi Ernő – Erdődy János: Paganini

- Maria Anna - Elisa hercegnő dala: „Csak nem lesz tán hozzám az élet oly kegyetlen és csalárd, hogy ellopja az üdvösséget, mely végre rám talált. A boldogság nékem is szent jogom, a szerelmem engedni nem fogom, nem térít el utamból száz veszély, mert e szív, érte él. /Szép álom, szállj a szívembe, szent égi tűz. Szép álom, utánad vágyom, ó, el ne űzz. Légy üdvöm vagy átkom, még csók ég a szánkon, a szív mindent felejt, könnyet sem ejt….” (Kalmár Magda, km. az MRT Szimfonikus zenekara, vezényel: Sebestyén András) – A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1981. március 14., Kossuth Rádió, 19.15 – 20.35

  • Fényes Szabolcs - Harmath Imre - Romhányi József: Maya

- Maya belépője, I. felv.„Megjöttem, tessék! Kérek egy cigarettát!… Azt mondják rólam, hogy szívem titkon jó’ van. Barátaim! Ne higgyétek el! Jó lenni rossznak..../Szeretnék egyszer kicsit boldog lenni, ó-ó-ó, ó-ó-ó …"Szeretnék egyszer egy kicsit szeretni, ó-ó-ó, ó-ó-ó. Szeretnék egyszer egy vidám napot, de én csak útszéli virág vagyok. Tán még a napfény, se tud rám nevetni, ó-ó-ó, ó-ó-ó....”  (Házy Erzsébet, km. az MRT Szimfonikus Zenekara és Énekkara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1971. április 12., Kossuth Rádió, 19.57 – 22.00


4747 Búbánat 2021-06-22 21:10:34 [Válasz erre: 4744 Búbánat 2021-06-22 16:40:34]

Ha már szóba hoztam Albert Mária újságírót, felelevenítem azt a perre vitt etikai ügyet, amelyben ő mint alperes, dr. Dalos Gábor mint felperes szerepelt:  

Eisemann Mihály – Baróti Géza – Dalos László: Bástyasétány 77 - Híres Operettek 17. - CD melléklettel kiadvány /Kossuth Kiadó, 2013/ megjelenését követően, a MÚOSZ Etikai Bizottságának Kollégiumi Tanácsa – mint Fellebbviteli Tanács –, a felek további meghallgatásának mellőzésével, továbbá a kijelölt határidőn belül beérkezett fellebbezések figyelembevételével, 2014. június 3-iki ülésén tárgyalta dr. Dalos Gábor panaszát, amelyet Albert Mária szerzői magatartása miatt kezdeményezett.


4746 smaragd 2021-06-22 19:48:03 [Válasz erre: 4744 Búbánat 2021-06-22 16:40:34]

Igen, nekem is feltűnt ez a tévedés, remélhetőleg tisztázódik házon belül :-).


4745 smaragd 2021-06-22 19:43:34 [Válasz erre: 4742 smaragd 2021-06-22 14:15:56]

Rendben, köszönöm a választ. Előzmény 4743.


4744 Búbánat 2021-06-22 16:40:34 [Válasz erre: 4741 Búbánat 2021-06-22 12:31:53]

A Dankó Rádió ma délelőtti zenei műsorában („Az a szép”) a szerkesztő-műsorvezető, Tölgyi Krisztina afelett sajnálkozott, hogy Eisemann Mihály utolsó rádióoperettjének – „Füredi Annabál” -  nem lelhető fel a hanganyaga, az idők folyamán elveszett vagy megsemmisült, ezért nem is tud erről a rádiófelvételről bejátszani részletet. Közlését Albert Mária újságíró szavaira (is) alapozta, aki erre a körülményre a

HÍRES OPERETTEK SOROZAT 17. - EISEMANN MIHÁLY: BÁSTYASÉTÁNY 77 - KÖNYV CD MELLÉKLETTEL (Kossuth Könyvkiadó)

kísérőszövegében utal.

Solymosi Ottó rendező is, aki egyszer a Túl az Óperencián című adás-sorozatban vendége volt Nagy Ibolyának a Dankó Rádióban, bosszankodva említette a vele készített beszélgetésben, hogy a Füredi Annabál teljes rádiófelvétele amelyen Latabár Kálmán is szerepel „sajnos lejátszhatatlan, mert valaki barbár módon letörölte, azt hívén, hogy a 120 perces szalag csak! egy riport az Anna-bálról”

Azt kell hogy mondjam, Albert Mária is és Solymosi Ottó is tévedett ebben.  Ugyanis a rádióoperett ének-zenei hangfelvétele hozzáférhető a Rádió archívumában!

Nagy Ibolya felelő szerkesztő - műsorvezető, a „Túl az Óperencián” adásaiban részleteket játszott be erről a hangfelvételről, például 2014-ben ezeket a dalszámokat:

- Dal: „Nem tudok Pest nélkül élni, érzem, hogy Pest hazavár…” (Bende Zsolt, km. énekkar)
- Kettős: ”Egyedül magányos az ember, álmodozni, ábrándozni nem mer…/ Veled megyek kéz a kézben tovább, rajtad kívül nem lesz senki más…” (Petress Zsuzsa és Bende Zsolt)
- Dal: „Víg az élet itt ha tél van…/Kertem tele van virággal, szárnyal benne a madárdal…” (Petress Zsuzsa)
- Vidám kettős: „Kicsi kocsi kellene… Ha egy autóm lenne, hozzád bújva vezetnék…” (Zentai Anna és Rátonyi Róbert)

Babucs Kriszta szerkesztő-műsorvezető is nemrégen (2021. április 24.)  a műsorára tűzte („Operettparádé”) a Kossuth Rádióban a rádiófelvétel egyik vidám kettősét:

- „Csopak, Somló, Badacsony, borral töltsd a kulacsom...” (Zentay Anna és Latabár Árpád)

Szerencsénkre, a zenei hanganyag (a részletek az operettből) megmaradtak!   

Szerintem Tölgyi Krisztina is hozzájuthatna ezekhez a dalokhoz a rádió hangarchívumából!

Eisemann Mihály – Baróti Géza - Dalos László: Füredi Annabál - rádióoperett

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1959. március 28., Kossuth Rádió, 20.20 – 22.00

Zenei rendező: Járfás Tamás

Rendező: Solymosi Ottó

Vezényel: Gyulai Gaál Ferenc

Km. a Magyar Rádió Szimfonikus (Esztrád-)Zenekara és Énekkara


Szereposztás:

Klári – Petress Zsuzsa
János – Bitskey Tibor (énekhangja: Bende Zsolt)
Zsuzsi – Zentai Anna
Zsiga – Rátonyi Róbert
Zsófi – Kiss Manyi
Gedeon – Latabár Árpád
Lonci – Psota Irén
Fácánné – Ladomerszky Margit

A rádióoperett két fiatalról szól, egy tanítónőről, aki semmi pénzért nem hagyná el faluját, és egy orvosról, aki nem tud Pest nélkül élni…


4743 Búbánat 2021-06-22 14:57:10 [Válasz erre: 4742 smaragd 2021-06-22 14:15:56]

A kísérő, konferáló szövegekre nem mindig figyelek oda, de a felhangzó zene első ütemeiből felkonferálás nélkül is azonnal felismerem, mit hallunk. Van, amit itt kiemelek és megnevezem. Emlékem szerint Kemény Egon nevét nem, csak művének címét említette Tölgyi Krisztina a műsorban. Utána egyből következett Sullivan operettjének részlete Várhelyi Endre énekével.


4742 smaragd 2021-06-22 14:15:56 [Válasz erre: 4741 Búbánat 2021-06-22 12:31:53]

A mai műsor utolsó részében Tölgyi Krisztina a rádióoperett keletkezését elevenítette fel hallgatóinak, így a "Májusfa" az első rádióoperett - 1949 - címe is elhangzott. Előtte valószínűleg zeneszerzője, Kemény Egoné is, azt a műsorrészt egyéb teendőim miatt sajnos pont nem hallottam.


4741 Búbánat 2021-06-22 12:31:53

A Dankó Rádió Az a szép című, ma délelőtti műsorában elhangzott zenék közül említem meg a következő dalszámokat:

  • Ifj. Johann Strauss - Karl Haffner - Richard Genée – Fischer Sándor: A denevér

- Eisenstein – Rosalinda duettje - „Órakettős”, II. felv.: „- Ez az ízlés, ez a szellem, ez a termet ritka kellem, ó, a láb itt csókra csábít…/ El ne szállj, te lelkem álma, te csábító szirén, vedd a maszkodat le drága, hogy az arcod lássam én…/ - Régi baj, csak néha érzem, gyorsan elmúlik ma már, gyorsabb most az érverésem, mint ahogy az óra jár/ - Itt az óra, nézzük meg…” (Házy Erzsébet és Szőnyi Ferenc, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Lehel György) - A Rádió Dalszínházának a bemutatója: 1963. december 25., Kossuth Rádió, 19.05 – 22.00 

  • Lehár Ferenc – Heinz Reichert, Jenbach Béla - Kulinyi Ernő: A cárevics 

Mása és Iván vidám kettőse, III. felv.: „- Nézd a szemem, ékszered hát, szívem tüzesen ver...tánc, kacagás, teneked a szíved más. ….Téged imád, életen át ez a szív, ne bomolj hát! /Jaj de jó, hogy itt vársz, ha hívlak, kis ibolyám… - jaj de szép kilátás vár!.. - Jaj de jó, hogy itt vársz, már vár egy formás kis láb… - szép derűs pár...” (Zentay Anna és Kishegyi Árpád, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel Bródy Tamás)  részletek, 1969. július 2., Kossuth Rádió, 22.20 - 22.45

  • Fényes Szabolcs Emil Braginszkij és Eljdar Rjazanov vígjátéka nyomán: Szenes Iván: Kinevezés (Zenés játék)

- Ludmilla dala:Hófehér kis csizma” (Voith Ági, km. a Magyar Rádió Esztrádzenekara és a Harmónia énekegyüttes, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1976. április 4., Kossuth Rádió, 20.10 – 21.39

  • Leo Fall - Julius Brammer, Alfred Grünwald - Gábor Andor nyomán Szabó Miklós: Sztambul rózsája

- Ahmed és Kondzsa Gül kettőse: „- Vágysz-e néha messze szállni, csillagodra rátalálni, mígnem ég a láng! Vidd a táncba ifjú párod, minden álmod megtalálod, véled mennyben jár! Ámde egyet tudni illik, hogyha bár a menny kinyílik, Téged Ahmed táncra hoz, míg a szíved földobog, egy a fődolog, - egy a fődolog, - egy a fődolog! /- Csak valcert járj, csak azt, mert a valcer hoz tavaszt, mert a valcer a lélekben, pezsgő véredben száz vidám/mámoros nótát fakaszt!  A valcer kincset ér, … /de csakis a valcer, de csakis a valcer, de csakis a valcer, semmi más!..../- Mennybe visz, ha úgy kívánod, megmutatja majd a párod, mindig néki élj!... " (László Margit és Ilosfalvy Róbert, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1965. szeptember 11., Kossuth Rádió 20.25 -22.00

  • Kerekes János  Bíró Lajos  Hárs László: Sárgarigó és az alkirály 

- Sárgarigó dala: „Kánkán” (Kalmár Magda, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kerekes János) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1973. augusztus 19., Kossuth Rádió, 18.25 – 19.00

  • Arthur Sullivan – William Schwenck Gilbert – Romhányi József  Blum Tamás: A Fruska /”HMS Pinafore, or The Lass That Loved a Sailor” - 1878 /

- Az Admirális dala, I. felv.: „De szép volt az elmúlt ifjúság egy ügyvédirodában mint diák, a széket poroltam, a párnákat, ha a porszemek és a cérnák rászálltak. A háztartási munka úgy megtetszett, az admirálissághoz végül ez kellett…/Hát honfitársak, testvérek, hogyha nemcsak irodákban ülnétek, hanem vágytok felhágni a létrára, mindig gondoljatok erre az én példámra! Ne menj sohase a tengerhez közel! - akkor egykettőre ellentengernagy leszel!” (Várhelyi Endre, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Blum Tamás) – A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1973. január 22., Kossuth Rádió, 19.47- 21.30


4740 Búbánat 2021-06-21 20:46:02

A Dankó Rádió Az a szép című, ma délelőtti műsorában elhangzott zenék közül említem meg a következő dalszámokat:

  • Kálmán Imre – Julius Brammer, Alfred Grünwald – Szenes Andor fordítása nyomán Szenes IvánA montmartre-i ibolya

- Raoul, Henry, Florimond és Spaghetti vidám négyese: „- Gazdagok vagyunk, felragyogott csillagunk…- Hurrá! - Hurrá! - Szerencse istenasszony végre rám nevet! - Hurrá! ...” (Molnár András, Póka Balázs, Rozsos István és Begányi Ferenc, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) – A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1983. január 1., Kossuth Rádió, 20.30 – 22.00   

  • Ifj. Johann Strauss - Victor Leon és Leo Stein Fischer Sándor: Bécsi vér

- A gróf és a Művésznő kettőse: „- De mit követtem el?... Mi vád van ellenem? ...Mi lesz ítéletem?... De halljuk, mi a vád? ...Bevallanám, ha te elmondanád....Mondd ki hát, mi a való? Nézz rám, ilyen egy csaló?  - Halljuk, hát! Ki volt a nő?...- Szót se szólj!...” (Kalmár Magda és Fülöp Attila, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1976. augusztus 19., Kossuth Rádió, 19.30 - 21.40

  • Kodály Zoltán: Székelyfonó

- „A csitári hegyek alatt” (Andor Éva és Simándy József, km. a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara, vezényel: Ferencsik János) – 1970

  • Szirmai Albert - Bakonyi Károly - Gábor Andor: Mágnás Miska 

- Rolla belépője, kórusjelenet, I. felv.: „Megülni a paripa hátán, repülni a gyepükön át! De szép, de jó e passzió, ily örömet más nem ád. Mögötted elmarad az erdő, az arcodba csapkod a szél… /Nyergelj már! Nyargalj már!..."  (Gyurkovics Máriakm. a Földényi-kórus és a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - A Rádió Dalszínházának bemutatója - keresztmetszet: 1961. május 30., Kossuth Rádió, 20.25 - 21.30

  • Sidney Jones - Owen Hall - Fáy E. Béla és Makai Emil - Brand István: A gésák

- Teaház-dal: "Ha nő csak könnyet lát, egy csésze teát, fontos, hogy a vendég úr jól érezze magát.../ Ez kedves teaház, ma lesz itt mulatás…Ha víg a tengerész, már minden jóra kész…"   (Km. az MRT Énekkara – karigazgató: id. Sapszon Ferenc -, és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1970. február 14., Kossuth Rádió, 19.25 – 20.37 


4739 Búbánat 2021-06-21 11:17:48 [Válasz erre: 4737 Búbánat 2021-06-20 21:51:54]

A tegnapi rádióműsor visszahallgatható: itt

„202 évvel ezelőtt született Jacques Offenbach”

Katolikus Rádió - „Zenei Kincsestár”

Adásban volt: 2021. június 20., 23.30 – 0.00
Szerkesztő: Szakács Emese

A "Champs-Elysées-beli kis Mozart" – így emlegette Rossini a vidám zenei műfaj egyik legnépszerűbb egyéniségét, Offenbachot.

Az összeállításban részletek szólnak:

  • Jacques Offenbach: Orfeusz az alvilágban – Nyitány (Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar, vezényel: Hollerung Gábor)

  • Jacques Offenbach: Szép Heléna – Nyitány (Berlini Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Otto Klemperer)

  • Jacques Offenbach – Manuel Rosenthal: Párizsi vidámságok Egyveleg  (Philadelphiai Szimfonikus Zenekar, vezényel: Ormándy Jenő)

  • Jacques Offenbach: Hoffmann meséi – „Barcarola” (Suisse Romande Zenekara, vezényel: Richard Bonynge – km. Joan Sutherland és Huguette Tourangeau)

Megjegyzem, a műsor elején bekonferált "Budapesti Operaház Zenekara - Komor Vilmos karmester - Ágai Karola operaénekes" közreműködésével jelzett ének-zenei részlet nem hangzott el az összeállításban.


4738 smaragd 2021-06-21 06:04:06 [Válasz erre: 4722 smaragd 2021-06-14 06:37:21]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55 
Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012 – 2020: Nagy Ibolya
Mától ezen héten ismétlésben hallható: 
https://mediaklikk.hu/danko-radio/cikk/2019/10/06/tul-az-operencian-szente-vajkkal-es-kovacs-gyoparral-41-het/

                  Operettek – slágerek – kulisszatitkok a Dankó Rádióban
           „Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


4737 Búbánat 2021-06-20 21:51:54

A Katolikus Rádió ma éjjeli műsora:

ZENEI KINCSESTÁR

Adásban: 2021.06.20. 23:30 – 0:00

202 évvel ezelőtt született Jacques Offenbach

Szerkesztő: Szakács Emese

A "Champs-Elysées-beli kis Mozart" – így emlegette Rossini a vidám zenei műfaj egyik legnépszerűbb egyéniségét, Offenbachot.

Az összeállításban részletek szólnak az Orfeusz az alvilágban, a Párizsi élet, a Szép Heléna és a Hoffmann meséi című szerzeményekből.

https://www.katolikusradio.hu/musoraink/adas/1/555948

 


4736 Búbánat 2021-06-20 21:26:15 [Válasz erre: 4734 Búbánat 2021-06-20 16:22:55]

Kapcs. 4734. sorszám

ZENTHE FEERENC

Lehár Ferenc: A víg özvegy

Háromfelvonásos operett

Margitszigeti Szabadtéri Színpad

Ideje:

1980. július 3., 13., 18., 22., 29,. augusztus 2. este nyolc óra,
1981. július 10., 16., 21.., 23., 30., augusztus 3. este nyolc óra

Mérei Adolf fordítását átdolgozta Gáspár Margit

Zeta Mirko, nagykövet: Zenthe Ferenc
Valencienne, a felesége: Ötvös Csilla
Danilovics Danilo, követségi titkár: Bende Zsolt
Camille de Rosillon: Jankovits József és Leblanc Győző (a videófelvételen Leblanc szerepel)
Cascade vicomt: Korcsmáros Péter
Raoul de St. Brioche: Horváth József
Bogdanovics, konzul: Vághelyi Gábor
Sylvia, a felesége: Pelle Erzsébet
Kromov, követségi tanácsos: Begányi ferenc
Olga, a felesége: Vámossy Éva
Prisics, ezredes: Németh Gábor
Preskovia: Számadó Gabriella
Nyegus, követségi írnok: Agárdy Gábor

Közreműködött:

A MÁV Szimfonikusok,
A MRT Énekkara (karigazgató - Sapszon Ferenc)
A Magyar Állami Operaház balettkara (koreográfus – Péter László)
Szólót táncolt: Metzger Márta és Erdélyi Sándor

Jelmeztervező: Kemenes Fanny
Díszlettervező: Csányi Árpád

Rendező: Seregi László
Vezényelt: Breitner Tamás

A televízió felvette és sugározta az egyik színpadi előadást. 


Érdekesség: anno Pitti Katalin a darabban együtt szerepelt három férjével (a korábbival: Németh Gábor; akkori párjával: Leblanc Győző; és leendő élettársával: Begányi Ferenc). A sors útjai kifürkészhetetlenek…
 

A Film Színház Muzsika 1980. július 12. számában olvasható az első előadásról egy  kritika, benne:

„Az új margitszigeti "A víg özvegy" produkció igen kellemes nyári szórakozás. Nemcsak a fülnek szól: a szemnek is. Csányi Árpád díszlete, Kemenes Fanny jelmezei sokszínűen ízléses látnivalóval szolgálnak. Seregi László ötletesen játszatja be a nagy színpadot, és játékmesterként is eredményes: a főként operaénekes szereplőket természetesen, kedvesen beszélteti. Különösen Pitti Katalin prózájára figyeltünk fel. Ő egyébként kislányos alkatát is feledtetni tudja: grande dame, nemcsak nemcsak címszereplő, de a játéknak csakugyan legfontosabb figurája. Bende Zsolt… csupa charme, csupa szeretnivaló közvetlenség. Ötvös Csilla vonzó, színes Valencienne. A Camille de Rosillon szerepébe beugró szegedi Jankovits József igen jó tenor utánpótlásnak ígérkezik. Rokonszenvesen verseng Hanna kegyeiért a két tenorudvarló: Korcsmáros Péter és Horváth József; Vághelyi Gábor és Pelle Erzsébet, Begányi Ferenc és Vámossy Éva, Németh Gábor és Számadó Gabriella játssza és énekli az erre-arra féltékenykedő párokat. Zenthe Ferenc tündéri kedéllyel bizakodja végig az egész feleség- és pénzszerzési manővert. Zenthe Ferenc Zeta Mirkót, a nagykövetet alakította, ugyancsak jól hasznosítva egy értékes pálya gazdag tapasztalatait, és elvetve a könnyen kínálkozó, olcsó fogásokat. Agárdy Gábor förgeteges Nyegusát egyesek túlzottnak tartják; észre kell azonban vennünk, hogy a művész szerepfelfogása:j áték a játékban. Agárdy tulajdonképpen sistergő paródiát mutat be. A zenekart kiváló stílusérzékkel Breitner Tamás vezényli.”

A közölt cikkhez egy fotó is tartozik - jelenet az előadásból: 

A VÍG ÖZVEGY (Margitsziget). „Asszony, asszony..." (Korcsmáros Péter, Pitti Katalin, Bende Zsolt, Ötvös Csilla, Zenthe Ferenc, Horváth József) (Fotó: Mezey)


4735 smaragd 2021-06-20 18:21:24 [Válasz erre: 4734 Búbánat 2021-06-20 16:22:55]

Előzmény 4734

"A későbbiekben egyre gyakrabban, a szerepekre olyan énekeseket kértek fel, akiknek nem okozott gondot a szövegmondás sem."
Ehhez a mondathoz -, hogy rádiótörténeti szempontból pontosan értelmezhető legyen a későbbiekben szó jelentése - ezen a fórumon hozzá kell tenni:
a fordulópontot 1955. január 23-án Kemény Egon: "Hatvani diákjai" című daljátékának bemutatója (Kossuth Rádió) hozta. 
Szenzációt keltett, évtizedeken át ismert volt, hogy a zenés színműben (a daljáték rádióváltozata) Simándy József operaénekes prózai szerepét is elmondta. Bessenyei Ferenc a "Hatvani diákjai"-ban el is énekelte szerepét, először a Magyar Rádió felvételei sorában.  

https://kemenyegon.hu/hatvani-diakjai

Kiegészítem a 4734 számú bejegyzést:

108. VELENCZEY ISTVÁN
Kemény Egon: A messzetűnt kedvesSchatten gróf, osztrák tiszt  - Velenczei István  – a Rádió Dalszínházának bemutatója: Kossuth Rádió, 1965. május 22. 20.25 – 22.00


Ismét, egy művész, aki Kemény Egon rádiódaljátékában lépett először a zenés játék műfajban a mikrofon elé:
110. VIOLA MIHÁLY
Kemény Egon: Komáromi farsangA szőnyi kálomista pap - Viola Mihály – a Rádió Dalszínházának bemutatója: Kossuth Rádió, 1957. március 9., , 20.00 – 22.00

https://kemenyegon.hu/komaromi-farsang


4734 Búbánat 2021-06-20 16:22:55 [Válasz erre: 4719 Búbánat 2021-06-13 20:47:56]

Kapcs. 4719. sorszám

(folytatom)

A Magyar Rádióban anno kialakult gyakorlat volt, hogy a teljes operettek rádiófelvételén - a rendezőktől, a dramaturgtól is függően - az egyes szerepeket ketten alakították: a színészeké volt a dialógusokban a próza, míg az énekhangok természetszerűleg az énekművészeké. (A későbbiekben egyre gyakrabban, a szerepekre olyan énekeseket kértek fel, akiknek nem okozott gondot a szövegmondás sem.)

A következő időszakban sorra veszem színművészeinket, akiknek szerepalakítása mellé a hangfelvételen a dalbetétszámokban az énekesek külön felvett hangja párosult. 

Amennyiben az adott színművész a szövegmondás mellett még énekel is, a listában nem tüntetem fel azt a szerepét. A listába azokat a címeket veszem be, amelyeknél a színész és az énekművész elkülönült kettőse társul a rádiófelvételhez.  

108. VELENCZEY ISTVÁN

Jacques Offenbach: Orfeusz az alvilágban – „Merkur – a hírvitel istene – Velenczey István (Külkey László) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1963. július 20., Kossuth Rádió, 20.45 – 23.15

Jacques Offenbach: A sóhajok hídja – „Fabiano Fabiani Malatromba, a velencei dózse unokatestvére – Velenczey István (Palcsó Sándor) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1976. december 26., Kossuth Rádió, 18.50 – 20.13

109. VEREBÉLY IVÁN

Ifj. Johann Strauss: A királyné csipkekendője – „Rodriguez gróf” – Verebély Iván (Palcsó Sándor) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1967. november 4., Kossuth Rádió, 20.30 - 22.00  

110. VIOLA MIHÁLY

Franz von Suppé: A szép Galathea – „Ganymedes – Pygmalion szolgája – Viola Mihály (Bende Zsolt) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1960. április 19., Kossuth Rádió, 15.10 – 16.15

111. ZENTHE FERENC

Kemény Egon: Komáromi farsang – „Csokonai Vitéz Mihály, költő” - Zenthe Ferenc (Ilosfalvy Róbert) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1957. március 9., Kossuth Rádió, 20.00 – 22.00

Kerekes János: A majlandi tornyok – „Peéri Ádám, volt honvédtiszt” - Zenthe Ferenc (Kövecses Béla) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1961. április 19., Kossuth Rádió, 20.25 – 22.00

Lehár Ferenc: A víg özvegy – „Gróf Danilovics Danilo, követségi titkár” - Zenthe Ferenc (Udvardy Tibor) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1962. december 8., Kossuth Rádió, 18.55 – 21.27

Ifj. Johann Strauss: Egy éj Velencében – „Caramello, a herceg borbélya” - Zenthe Ferenc (Ilosfalvy Róbert) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1966. július 16., Kossuth Rádió, 20.28 - 22.00  

Oscar Straus: Varázskeringő – „Niki hadnagy” - Zenthe Ferenc (Palcsó Sándor) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1967. március 25., Kossuth Rádió, 19.25 – 20.50

Szirmai Albert: Mágnás Miska – „Miska, lovász” - Zenthe Ferenc (Palcsó Sándor) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1969. április 5., Kossuth Rádió, 19.52 – 22.00

Robert Planquette: A corneville-i harangok – „Jean Grenicheux, parasztlegény” - Zenthe Ferenc (Korondy György) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1971. december 20., Kossuth Rádió, 19.51 – 22.00

Florimond Hervé: Lili – „Antoine Plinchard, tüzér” – Zenthe Ferenc (Palcsó Sándor) – a Rádió Dalszínházának bemutatója:  1972. december 25., Kossuth Rádió, 17.31 - 18.58 

Jacques Offenbach: A sóhajok hídja – „Cornarino Cornarini, a velencei dózse” - Zenthe Ferenc (Fülöp Attila) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1976. december 26., Kossuth Rádió, 18.50 – 20.13

Jacques Offenbach: Párizsi élet – „Frick, cipész” - Zenthe Ferenc (Palcsó Sándor) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1980. január 19., Kossuth Rádió, 20.01 - 22.00

 

(E lista végére értem.)


4733 Búbánat 2021-06-18 20:23:53

A Dankó Rádió Az a szép című, ma délelőtti műsorában elhangzott zenék közül említem meg a következő dalszámokat:

  • Lehár Ferenc - Paul Knepler - Fritz Löhner – Erdődy János: Giuditta

- Anita és Pierrino kettőse: „Egy barna fiú, barna lányka, szívük gazdag, fénykép nincs…/ Csak peng és zeng a mandolinunk, kedvünk jó, a nóta víg. …/ Mindig minden egyre megy, egyre megy, egyre megy. Csak az út völgybe kanyarog, vagy ha hegyre megy!. ..” (Zempléni Mária és Korcsmáros Péter, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Oberfrank Géza) – A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1982. szeptember 13., Kossuth Rádió, 20.19 – 22.00

  • Kálmán Imre - Julius Brammer, Alfred Grünwald - Harsányi Zsolt – Kardos G. György: Marica grófnő 

- Tasziló és a gyermekkar jelenete: „– Gyerekek! Halljuk az új mesét!   Sok kisfiú és kislány mind eljött már, a lábuk táncot jár...  Mily megnyerő és meglepő e bájos kép! Mit tudtok, halljuk még?  Azt hittem, ennyi elég ...hallgasd csak meg!  Akkor hát, rajta!  Pannuska, Pannuska, most elébe áll. Belluska, Belluska, szépen gratulál... Palika, Palika, ő is ide áll, Józsika, Józsika, szépen gratulál...”  (Gulyás Dénes és az MRT Gyermekkara, Énekkara, Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1987. december 21., Petőfi Rádió, 20.04 – 21.49

  • Nádor Mihály – Kulinyi Ernő – Kardos Ernő: Babavásár 

- Maca és Gigi vidám kettőse, I. felv.: „Meseintézmény, s ami szintén tény…/ Szólj, szeretsz-e kincsecském? Észeretsz-e úgy mint én? Légy a párom, kedveském, összeillünk Te meg én…” (Koltay Valéria és Kishegyi Árpád, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - „Bemutatjuk új operettfelvételünket” – az operett keresztmetszete, bemutató: 1968. augusztus 21., Kossuth Rádió, 20.00 – 21.18

  • Lehár Ferenc – Ludwig Herzer – Fritz Löhner Béla – Szenes Andor: Friderika

- A költő (Goethe) dala: „Ó lányka, ó lánykám, imádlak én! Te drága, te drágám, te légy enyém! Tiéd az életem, légy a hű szerelmesem, add a szádat engedelmesen. Én kedvesem, ezer virág int feléd. Szemed lesem, ha rám tekint, szívem ég. Madár dalol a fákon fent, a vágy dalol szívemben bent. Úgy perzsel a láng, perzsel a vágy!...” (Kovács Józsefkm. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Pál Tamás) – „Vágyom egy nő után” – Kovács József operettlemeze (részletek, Qualiton, 1985) 

  • Zerkovitz Béla – Béldi Izor - Mérey Adolf: Aranyeső

- „- Szép leány a kis Gizus, karcsú formás, kis cicus! Gödrös, huncut arcocskáján rózsafény…/Uncili-smuncili, drága kiskutyám, uncili-smuncili, jöjj el délután!  Nem fogod megbánni, nem lesz kár, mert finom pikáns uzsonna vár…” (Zentay Anna és Rátonyi Róbert, km. az Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Behár György) - „Zerkovitz dalok” Qualiton, LPX 16561 (1967) 

  • Sidney Jones - Owen Hall - Fáy E. Béla és Makai Emil - Brand István: A gésák („The Geisha” – 1896)

- Fairfax dala: „Tengerészdal” „- Én tengerész vagyok, ám a fényes ég ragyog, mert az otthonunk a széles óceán.../- Víg a tengerész! Bátor és merész! Lángra gyúl, ha lányra néz és átölelni kész! Hej, nincs időnk, hahó! Lányka, vár a hajónk! Egy búcsúcsók, s az ég megáld! Az ég megáld, az ám!...” (Bende Zsolt, km az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1970. február 14., Kossuth Rádió, 19.25 – 20.37 


4732 smaragd 2021-06-18 16:12:10 [Válasz erre: 4731 Búbánat 2021-06-17 21:16:35]


Dankó Rádió
Az a szép
Tölgyi Krisztina szerkesztő-műsorvezető műsora

Kemény Egon hatalmas életművéből ma Kulinyi Ernőre emlékezve hangzott el a zeneszerző neve és az első rádiódaljáték címe: "Schönbrunni orgonák". A Kemény-Kulinyi szerzőpár 1937-től több zenei műfajban aratott sikert.
Továbbiak: https://kemenyegon.hu/kemeny-egon-muvei-7

                         ● Dankó Rádió - a magyar zene rádiója


4731 Búbánat 2021-06-17 21:16:35

A Dankó Rádió Az a szép című, ma délelőtti műsorában elhangzott zenék közül említem meg a következő dalszámokat:

  • Kálmán Imre – Julius Brammer, Alfred Grünwald – Szenes Andor – Szenes Iván: A montmartre-i ibolya

- Bevezető zene (Km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) – A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1983. január 1., Kossuth Rádió, 20.30 – 22.00 

  • Ábrahám Pál – Alfred Grünwald, Fritz Lohner Beda - Földes Imre Harmath Imre: Viktória

- Feri gróf és Lia San vidám kettőse, I. felv.: „Édes mamám, magát is a papám, csókkal csalogatta tán.” (Zentay Anna és Kishegyi Árpád, km. az MRT Esztrádzenekara, vezényel: Bródy Tamás) – Rádiófelvétel bemutatója: „Részletek Ábrahám Pál operettjeiből - Bál a Savoyban, Hawaii rózsája, Viktória” - 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40  (LP-n és CD-n is kiadták

  • Huszka Jenő – Bakonyi Károly – Martos Ferenc: 

- Bob belépője, I. felv.:Londonban, hej, van számos utca, és minden utcán több sarok …” (Ilosfalvy Róbert, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1965. április 18., Kossuth Rádió, 20.20 - 22.00

  • Robert Planquette - Louis Clairville, Charles Gabet - Innocent Vincze Ernő: A corneville harangok 

- Germaine és Grenicheux kettőse-....nem tudhatom, milyen egy férfi. De gyanakszom, a lány szívét megérti. Mert ahogy szól és válaszol, valóban oly könnyelmű volt, hogy...és  joggal sérti meg. /- De így a helyzet roppant kényes, egyebet én sem mondhatok. Titok! - De így a helyzet roppant kényes, egy ilyen leány szemérmes, férfiről még nem is álmodott! Egy ilyen leány szemérmes, férfiről még sosem álmodott!  - Nos, megértem: a hagyomány! Erről kérdem, ha meg nem sértem! Mit mond egy lány? - Csak azt ne mondd, hogy szép!... Egy könnyelmű szó, akárhogy nézem... Egy könnyelmű szó, csak üres ígéret!... - Szép hableány, te is várod -várod, meglásd, elindulsz majd egy szép úton. Felfedezed őt! Jó a hagyomány!  S jó ha mondtad volna nekem:  Grenicheux a párom!...”  (Házy Erzsébet és Korondy György, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) - a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1971. december 20., Kossuth Rádió, 19.51 – 22.00)

Megemlítem még, hogy Házy Erzsébet Germaine szerepében tizenegy évvel korábban (1960) már bemutatkozott rádiófelvételen: az operett keresztmetszetében Házy mellett Zentay Anna, Bartha Alfonz, Radnay György, Maleczky Oszkár és Rátonyi Róbert működött közre, az MRT Szimfonikus Zenekarát és Énekkarát Erdélyi Miklós vezényelte.

  • Lehár Ferenc - Robert Bodanzky, Alfred Maria Willner Gábor Andor: Luxemburg grófja

- Basil belépője: „Szívem szeret, valóság ez, nem álom. Szívem szeret, örömmel konstatálom. Szívem szeret, mint aki most húszéves. Szívem szeret, szeretni olyan édes. Szívem szeret, úszom ifjúi tűzben. Csak verseket olvasnék, kötve-fűzve. Szívem szeret, szívem szeret, az ember el se hinné, hogy ilyen lehet. Lehet.../Vulkán izzó tüze hull rám..." (Feleki Kamil, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) – keresztmetszet, 1964, Qualiton, LP-n és CD-n is.

  • Lehár Ferenc - Victor Léon,  Leo Stein – Mérey Adolf: A víg özvegy

- Danilovics Danilo belépője, I. felv.: „A szerelmetes szép hazám, hogy mennyi gondot ád, az ám! Hisz mert a dolgom sok nagyon, csak épphogy délig alhatom. A hivatalban, óh, egek, egy teljes órát görnyedek, tele aktákkal asztalom, s a körmömet piszkálgatom!..../ Az orfeum tanyám, ott nem zavar hazám! Ott éltem vígan élem, mert átkarol tündérem: Lolo, Dodo, Zsuzsu, Cloclo, Margo, Frufru, s a hazaszeretetnél szerelmünk többet ér!...”  (Melis György, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) Melis György operettdalokat énekel, új felvételről - 1980. november 3., Kossuth Rádió, 20.31 – 20.50

Egy operaária is elhangzott,  a műsor végén.  Ezen a héten zajlik Szegeden a XI. Nemzetközi Simándy József Énekverseny. Az M5 kulturális televízió és a Bartók Rádió, valamint a Városi Televízió Szeged közvetíti a vasárnapi Díjkiosztó Gálát. (Bővebben a Simándy-topicban.)

  • Erkel Ferenc – Katona József – Egressy Béni – Nádasdy Kálmán: Bánk bán

- Bánk áriája, II. felv.: „Mint száműzött, ki vándorol a sűrű éjen át, s vad förgetegben nem lelé vezérlő csillagát.../ Hazám, hazám, te mindenem! Tudom, hogy mindenem neked köszönhetem...” (Simándy József, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Komor Vilmos) – 1961., Qualiton Stúdió, Magyar Hanglemezgyár


4730 Búbánat 2021-06-17 09:26:44

Pótlólag: a Dankó Rádió tegnapi, Az a szép című zenei összeállításban operettmelódiákat is hallhattunk, többek között ezeket:

  • Kerekes János - Barabás Tibor, Gádor Béla  - Darvas Szilárd - Szenes Iván: Állami Áruház

- Ilonka dala„Édes szerelem virágzik a szívemen… /Egy boldog nyár Budapesten, száz boldog óra veled, sok új nagyszerű érzés kapcsolja össze életünket…”  (Petress Zsuzsa, km. a Tóth kórus és Magyar Rádió Tánczenekara, vezényel: Zsoldos Imre) a Rádió stúdiófelvétele, 1953. július 9., (alternatív rádiófelvétel: km. a Tóth-kórus, az Állami Színházak Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kerekes János) – keresztmetszet-felvétel, 1953. március 24., Kossuth Rádió)

  • Lehár Ferenc  Paul KneplerLudwig Herzer, Fritz Löhner-Beda - Harsányi Zsolt – Erdődy János: Giuditta

- Anita és Pierrino kettőse: „Két boldog szerelmes semmit se hall, csak ha párja szerelmet vall…/„Na, gyerünk, mire vársz, mire vársz? Csengess be már, csengess be már! Mondd, mire vársz?!.../ - Édes, ha két szív csak egymásnak él, mindegy az, bárki bármit beszél. - Mindegy, hogy nyár van vagy hideg tél. - Aki szerelmes, csak csókot kér!- Óh, ha két szív csak egymásnak él. - Te vagy nékem az egyetlen cél! - Mert mink mindig csak egymásnak él!...” (Zempléni Mária és Korcsmáros Péter, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Oberfrank Géza) - A Rádió Dalszínházának teljes stúdiófelvételéről (bemutató: 1982. szeptember 13., Kossuth Rádió, 20.19 – 22.00)

  • Szirmai Albert – Bakonyi Károly – Gábor Andor: Mágnás Miska

- Marcsa és Miska kettőse: „Csiribiri, csiribiri kék dolmány” (Zentay Anna és Szabó Miklós, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - A Rádió Dalszínházának bemutatója - keresztmetszet: 1961. május 30., Kossuth Rádió, 20.25 - 21.30

- Marcsa és Miska kettőse, II. felv.: „Így mulatok, úgy mulatok, jó italokat hozatok, egy nótát is elhúzatok! Úgy mulatok, mint egy úr, mint egy finom úr…/Cintányéros cudarvilág, iszunk egy kortyocskát, cintányéros cudar világ, lopunk egy csókocskát…” (Zentay Anna és Szabó Miklóskm. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - A Rádió Dalszínházának bemutatója - keresztmetszet: 1961. május 30., Kossuth Rádió, 20.25 - 21.30

  • Fényes Szabolcs - Harmath Imre - Romhányi József: Maya

- Együttes: „Kellene ma éjjel egy kis haccáré, haccacáré…” (Galambos Erzsi, Németh Marika, Rátonyi Róbert, Korda György), km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1971. április 12. Kossuth Rádió, 19.57 – 22.00

  • Erdélyi Mihály: Sárgarigófészek

- „Kincses Kolozsváron de szép volt az álmom, azt álmodtam, hogy megjött a párom. Lent a Szamos partján szerelmesen várt rám, de nagy kár, hogy mindez csak álom... (Honthy Hanna) – archív, restaurált és digitalizált gramofonlemezfelvételről (1940)


4729 Búbánat 2021-06-15 21:37:12 [Válasz erre: 4728 Búbánat 2021-06-15 18:58:15]

Kapcs. 4728. sorszám

Még annyit kiegészítésül Sullivan egyfelvonásos operettjéhez („zenés komédia”), hogy az 1970-es televíziós filmfeldolgozás („Egy esküdtszéki tárgyalás”) alapjául szolgáló zenei felvétel bemutatója a Rádió Dalszínház produkciójaként jött létre („Esküdtszéki tárgyalás”): először 1965. augusztus 14-én volt hallható a Kossuth adón - amit sok rádiós ismétlése követett.
(Időtartam: 36 perc)

A televízióban: 

Sir Arthur Sullivan: Egy esküdtszéki tárgyalás

Zenés Tv Színház bemutatója: 1971. január 23., 20.05 MTV 1

Szövegét William Schwenck Gilbert írta.
Fordította: Blum Tamás

Szereplők:

A felperes – Halász Judit (énekhangja: László Margit)
Az alperes – Tahi Tóth László (énekhangja: Réti József)
A bölcs bíró – Márkus László (énekhangja: Melis György)
A felperes ügyvédje – Verebély Iván (énekhangja: Palcsó Sándor)
Az esküdtszék elnöke - Várhelyi Endre
1. esküdt - Velenczey István (énekhangja: Domahidy László)
2. esküdt - Miklóssy György (énekhangja: Kishegyi Árpád)
3. esküdt - Tándor Lajos (énekhangja: Nádas Tibor)
4. esküdt - Külkey László

Km. a Magyar Rádió és Televízió Énekkara és Szimfonikus Zenekara.
Karigazgató: Bódy Irma

Vezényel: Blum Tamás

Díszlet: Kaunitz Ervin
Jelmez: Tóth Barna
Operatőr: Darvas Máté

Rendezte: Szitányi András

Nem sokkal azután, hogy Szitányi András irányításával véget értek Sullivan Egy esküdtszéki tárgyalás című operettjének televíziós felvételei, egy interjúban az újságíró erről a szerepéről is kérdezte az ifjú színművészt, Tahi Tóth Lászlót, mikor meglepve hallotta tőle, hogy egy zenés filmalkotásban is szerepet vállalt:

— Hogyan? Sullivan? Énekel is?
— Azt azért nem. Hisz a kitűnő angol zeneszerző műve „operai adottságokat” kíván. S ezt a feladatot meghagytam Réti Józsefnek. Az ő hangjára — énekelek „némán” majd...

Gantner Ilona így fogalmazott televíziós filmkritikájában:

Szitányi András ötletes, jókedvű rendezésében kitűnő énekesek és színészek tolmácsolták a kellemes kis művet.”

További érdekesség: a televízió húsz évvel később új feldolgozást készített Sullivan művéből, „Esküdtszéki tárgyalás” volt a címe, mint a rádiófelvételé. A rendező: Ádám Ottó. A zenei hanganyag itt is megegyezik az 1965-ös rádiófelvételével, viszont Melis György ebben a televíziós változatban nem csak a hangját adja a képfelvételhez, hanem maga eljátssza a „Bölcs bíró” szerepét! A többi szerepben is más színészeket látunk, pld. A felperes: Tóth Enikő; Az alperes: Lesznek Tibor; Az esküdtszék elnöke: Dunai Tamás.
A díszlet: Mátay Lívia; Jelmez: Witz Éva. Operatőr: Gombos Tamás.
A Zenés TV Színház bemutatója: 1991. február 13.


4728 Búbánat 2021-06-15 18:58:15

Azonnal kezdődik a Bartók Rádióban:

19:00 - Prológ 

Arthur Sullivan: A házasságszédelgő (Esküdtszéki tárgyalás)

A mikrofonnál: László Ferenc

Szerk.: Bánkövi Gyula

19:30 - Hírek 

19:35 – 20:10  Arthur Sullivan: Esküdtszéki tárgyalás (A házasságszédelgő) 

operett egy felvonásban (/Trial by Jury - 1875/

Szövegét William Schwenk Gilbert írta

Vez.: Richard Hickox

Km.: Walesi Drámaiskola Kórusa,

BBC Walesi Zenekara

Szereposztás:

Felperes – Rebecca Evans (szoprán),
A felperes ügyvédje – Matthew Brook (bariton),
Alperes – James Gilchrist (tenor),
Bíró – Donald Maxwell (bariton),
Az esküdtszék elnöke – David Thaxton (bariton)

(Felvétel: 2004-ben, Brangwyn Hall, Swansea)

Érdemesnek tartom az operett magyar nyelvű, pompás rádiófelvételének adatait is ismertetni:

Sir Arthur Sullivan: Esküdtszéki tárgyalás

Operett 1 felvonásban (zenés komédia)

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1965. augusztus 14., Kossuth Rádió, 20.25 – 21.00 

Szövegét William Schwenck Gilbert írta.

Fordította: Blum Tamás

Szereplők:

A felperes – László Margit
Az alperes – Réti József
A bölcs bíró: Melis György
A felperes ügyvédje – Palcsó Sándor
Az esküdtszék elnöke - Várhelyi Endre
1. esküdt - Domahidy László
2. esküdt - Kishegyi Árpád
3. esküdt - Nádas Tibor
4. esküdt - Külkey László

Km. a Magyar Rádió és Televízió Énekkara és Szimfonikus Zenekara.

Karigazgató: Bódy Irma

Vezényel: Blum Tamás

Megjegyzem: a rádiófelvétel ének-zenei hanganyagának felhasználásával a Zenés TV Színháza 1971-ben elkészítette az operett televíziós változatát.

Cselekmény:

Egy londoni bírósági tárgyaláson vagyunk, ahol egy házasságszédelgő ügyében fognak ítéletet hozni az esküdtek. Elsőként az alperes érkezik, aki arról szeretné meggyőzni az egybegyűlteket, hogy a férfiak alkatilag alkalmatlanok a monogámiára. Ekkor megérkezik az ünnepelt bölcs bíró is, akiről megtudjuk, hogy érdekházasság révén került ilyen magas és jól jövedelmező pozícióba. Végül megérkezik a felperes, a tündér szépségű, harmatos lelkű fiatal lány is, aki azonnal belopja magát a törvény szigorú őreinek szívébe. A felperes ügyvédje előadja, hogy a jegyesség mézes napjai után jött volna a házasság, ami elől a vőlegény megszökött. Vajon mi lesz a furfangos bírói döntés, ha a törvény nem kötelezheti a férfiút ígérete betartására?


4727 Búbánat 2021-06-15 13:51:16

A Dankó Rádió mai, Az a szép című műsorában a szerkesztő-műsorvezető, Tölgyi Krisztina,  az éter hullámain át köszöntötte Rost Andrea operaénekesnőt, aki ma ünnepli születésnapját!  Ebből az alkalomból egy élő koncertfelvételről hangzott el a Csárdáskirálynő című Kálmán-operettből Szilvia belépője, Rost Andrea előadásában. A  Nemzeti Filharmonikus Zenekart  Peter Valentovič vezényelte. (Brüsszel, 2018 – a visegrádi csoport (V4) magyar elnöksége alkalmából)

  • Huszka Jenő és Zerkovitz Béla egy-egy művének dallamai is felcsendültek az adásban, valamint kiemelem még a délelőtt elhangzott műsor zenéi közül:
  • Lajtai Lajos – Békeffy István: Régi nyár

- Mária dala, I. felv.: „Van egy édes kis zug Budán, oda szerelmes jár csupán.../Legyen a Horváth-kertben, Budán, szombaton este fél nyolc után...”  (Honthy Hanna, km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Vincze Ottó) – 1963, Qualiton, LPX 6542

  • Lehár Ferenc – Martos Ferenc: Pacsirta

- Juliska belépője: "Akkor vagyok boldog, mikor elbolyongok erdő sűrűjében, tarka réten, a rigó dallal vár, öröm az élet, örökös a nyár.…/Kis pacsirta víg dala ég felé száll… én is, én is szállni vágyom a magasba fenn, hol a kedves kis pacsirta vígan énekel.... (Tiboldi Mária, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Váradi Katalin) - "Tiboldi Mária - Szép álom szállj a szívemre"  (CD) - 1999, Hungaroton

Ez a daljáték-részlet is felcsendült a rádióadásban: 

  • Kodály Zoltán: Székelyfonó

- A Háziasszony dala: „Én elmentem a vásárba félpénzzel, tyúkot vettem a vásárban félpénzen. Tyúkom mondja: kitrákotty. Kárikittyom, édes tyúkom, mégis van egy félpénzem…” (Komlóssy Erzsébet, km.  a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara, vezényel: Ferencsik János) - Hungaroton, 1970


4726 Búbánat 2021-06-14 20:54:52 [Válasz erre: 4719 Búbánat 2021-06-13 20:47:56]

Bara Margit, Váradi Hédi, Házy Erzsébet

Fotó: „Boldog Újévet Kívánunk!’

Film Színház Muzsika, 1959. január 2.


4725 smaragd 2021-06-14 19:38:46 [Válasz erre: 4724 Búbánat 2021-06-14 12:16:25]

"Összesítve": ma négy részlet hangzott fel Kemény Egon zeneszerzői munkásságából a Dankó Rádióban. 
Ebből két saját kompozíció:
Kemény Egon: Krisztina kisasszony - Nyitány
Kemény Egon – Tabi László – Erdődy János: Valahol Délen  

Zenekari hangszerelései: 
Buday Dénes – Szilágyi László – Kellér Dezső: Csárdás 
Ábrahám Pál - Alfred Grünwald, Fritz Löhner-Beda - Földes Imre: Hawaii rózsája 

Továbbiak: https://kemenyegon.hu/

Előzmény: 4724, 4722


4724 Búbánat 2021-06-14 12:16:25

A Dankó Rádió Az a szép című, ma délelőtti műsorában elhangzott zenék közül említem meg a következő dalszámokat:

  • Lehár Ferenc - Paul KneplerLudwig Herzer, Fritz Löhner-Beda - Harsányi Zsolt – Erdődy János: Giuditta 

- Octavio dala: „Szép tünemény!... Új tavasz én rám nem vár!...Nincs többé vágy, nincs többé cél....” (Molnár András, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Oberfrank Géza) – A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1982. szeptember 13., Kossuth Rádió, 20.19 – 22.00

  • Kemény Egon – Tabi László – Erdődy János: Valahol Délen  

- Rodrigo és Jutka kettőse (foxtrott)„Ha meggondolná mégis a dolgot, szép kislány… / Még nincsen senkim sem…”  (Gyenes Magda és Rátonyi Róbert, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - Magyar Rádió, 1956/1957 – rádiófelvétel; nem a teljes operettet vették fel, hanem - keresztmetszetszerűen - a főbb részletekből állították össze a stúdiófelvételt. 

  • Buday Dénes – Szilágyi László – Kellér Dezső: Csárdás 

- Virág Rozika dala: „Szeretném a boldogságot egyszer megtalálni” (Honthy Hanna, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel: Török Emil) – 1957

  • Fényes Szabolcs – Török Rezső: Csipetke

- Vidám kettős: „Nem kell más, nem kell más, nem kell más, csak egy jó átható pillantás...  egy csodás kis lakás, egy kis összeborulás, nem kell más, nem kell más, nem kell más!…" (Zentay Anna és Kishegyi Árpád, km. az MRT Szimfonikus Zenekara) - A rádiófelvétel elhangzott először - más Fényes Szabolcs-művek részleteivel -1962. május 17., Kossuth Rádió,18.00 – 18.40

  • Ábrahám Pál - Alfred Grünwald, Fritz Löhner-Beda - Földes Imre: Hawaii rózsája 

- Indulódal: „Zúg a szél, száz poklon át fut a hajó. Ez boldogság, mert az a jó, ha száz veszélyen át a tenger zeng! Ez a varázs! Végre már nem tombol, hanem dalol a szél, szívünkben már szerelem él. Hahó! A tenger vár, hol bár van és muzsika szól! Itt a hajó!... És ha szép lány van, cimborám, hej, az bizony, nem merész a tengerész...” (Radnay György, km. az MRT Énekkarának férfikara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - A rádiófelvétel bemutatója: 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40. Hanglemezeken is: „Részletek Ábrahám Pál operettjeiből - Bál a Savoyban, Hawaii rózsája, Viktória” ; Részletek HCD 16886; Bál a Savoyban – egyveleg Ábrahám Pál műveiből, LPX 65520”


4723 Búbánat 2021-06-14 10:56:36

Már most jelzem:  holnap, kedd este - végre - teljes operettfelvételt hallgathatunk meg a Bartók Rádióban - igaz, nem magyar nyelvűt: Arthur Sullivan: Esküdtszéki tárgyalás (angol nyelven)  - pedig elővehették volna/elővehetnék a Rádió Dalszínháza felvételét is, amelyen László Margit, Réti József, Melis György, Palcsó Sándor, Várhelyi Endre, valamint az MRT Énekkara énekel.


4722 smaragd 2021-06-14 06:37:21 [Válasz erre: 4718 smaragd 2021-06-12 15:12:06]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55 
Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012 – 2020: Nagy Ibolya
Mától ezen héten ismétlésben hallható: 
https://mediaklikk.hu/danko-radio/cikk/2019/09/29/tul-az-operencian-blasko-balazzsal-es-saarossy-kingaval-40-het/

  • Nemrég hangzott el Nagy Ibolya bemondásával:

"Kedves Hallgatóink! A mai adást a kétszeres Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, Kemény Egon Krisztina kisasszony című operettjének Nyitányával zárjuk."
A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte. (1959)

        Operettek – slágerek – kulisszatitkok a Dankó Rádióban
    „Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


4721 smaragd 2021-06-14 06:22:11 [Válasz erre: 4696 Búbánat 2021-06-06 07:56:50]

Előzmény 4696
"A későbbiekben egyre gyakrabban, a szerepekre olyan énekeseket kértek fel, akiknek nem okozott gondot a szövegmondás sem."
Ehhez a mondathoz -, hogy rádiótörténeti szempontból pontosan értelmezhető legyen a későbbiekben szó jelentése - ezen a fórumon hozzá kell tenni:
a fordulópontot 1955. január 23-án Kemény Egon: "Hatvani diákjai"  című daljátékának bemutatója (Kossuth Rádió) hozta. 
Szenzációt keltett, évtizedeken át ismert volt, hogy a zenés színműben (a daljáték rádióváltozata) Simándy József operaénekes prózai szerepét is elmondta. Bessenyei Ferenc a "Hatvani diákjai"-ban el is énekelte szerepét, először a Magyar Rádió felvételei sorában.  

Ismét egy művész, aki Kemény Egon rádióoperettjében lépett először zenés játékban a mikrofon elé - kiegészítem a 4696 számú bejegyzést:

106. UNGVÁRY LÁSZLÓ
Kemény Egon: Krisztina kisasszony –„ Napóleon” – Ungváry László – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1959. augusztus 22., Kossuth Rádió, 20.25


4720 smaragd 2021-06-14 06:05:15 [Válasz erre: 4719 Búbánat 2021-06-13 20:47:56]

Előzmény 4719        

"A későbbiekben egyre gyakrabban, a szerepekre olyan énekeseket kértek fel, akiknek nem okozott gondot a szövegmondás sem."
Ehhez a mondathoz -, hogy rádiótörténeti szempontból pontosan értelmezhető legyen a későbbiekben szó jelentése - ezen a fórumon hozzá kell tenni:
a fordulópontot 1955. január 23-án Kemény Egon: "Hatvani diákjai" című daljátékának bemutatója (Kossuth Rádió) hozta. 
Szenzációt keltett, évtizedeken át ismert volt, hogy a zenés színműben (a daljáték rádióváltozata) Simándy József operaénekes prózai szerepét is elmondta. Bessenyei Ferenc a "Hatvani diákjai"-ban el is énekelte szerepét, először a Magyar Rádió felvételei sorában. 


4719 Búbánat 2021-06-13 20:47:56 [Válasz erre: 4696 Búbánat 2021-06-06 07:56:50]

Kapcs. 4696. sorszám

(folytatom)

A Magyar Rádióban anno kialakult gyakorlat volt, hogy a teljes operettek rádiófelvételén - a rendezőktől, a dramaturgtól is függően - az egyes szerepeket ketten alakították: a színészeké volt a dialógusokban a próza, míg az énekhangok természetszerűleg az énekművészeké. (A későbbiekben egyre gyakrabban, a szerepekre olyan énekeseket kértek fel, akiknek nem okozott gondot a szövegmondás sem.)

A következő időszakban sorra veszem színművészeinket, akiknek szerepalakítása mellé a hangfelvételen a dalbetétszámokban az énekesek külön felvett hangja párosult. 

Amennyiben az adott színművész a szövegmondás mellett még énekel is, a listában nem tüntetem fel azt a szerepét. A listába azokat a címeket veszem be, amelyeknél a színész és az énekművész elkülönült kettőse társul a rádiófelvételhez.  

107. VÁRADI HÉDI

Jurij Miljutyin: Nyugtalan boldogság – „Natasa Malinyina, énekesnő” - Váradi Hédi (Házy Erzsébet) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1959. január 1., Kossuth Rádió, 19.10 - 22.00

Franz von Suppé: A szép Galathea – „Galathea - szobor - Váradi Hédi (Lehoczky Éva) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1960. április 19., Kossuth Rádió, 15.10 – 16.15

Szirmai Albert: Mágnás Miska – „Rolla grófnő”- Váradi Hédi (Gyurkovics Mária) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1961. május 30., Kossuth Rádió, 20.25 – 21.30

Jacques Offenbach: Orfeusz az alvilágban – „Euridiké” - Váradi Hédi (László Margit) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1963. július 20., Kossuth Rádió, 20.45 – 23.15

Jacques Offenbach: A szép Heléna – „Heléna” - Váradi Hédi (Házy Erzsébet) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1965. december 20., Kossuth Rádió, 18.58 – 21.32

Jacques Offenbach: Az elisondói lány – „Manuelita - baszk falusi lány - Váradi Hédi (László Margit) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1966. május 1., Kossuth Rádió, 20.10 – 21.03)

Johann Strauss: Egy éj Velencében – „Annina, halárus lány” - Váradi Hédi (Házy Erzsébet) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1966. július 16., Kossuth Rádió, 20.28 - 22.00  

Vincze Ottó: Hej, Madrid, Madrid avagy fiatalnak mindig rokona a fiatal - „Angéla” - Váradi Hédi (László Margit) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1966. november 5., Kossuth Rádió, 20.17 – 22.00

Leo Fall: Pompadour – „Madame Pompadour” - Váradi Hédi (Házy Erzsébet) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1967. szeptember 9., Kossuth Rádió, 20.31 - 22.00

Sir Arthur Sullivan: A mikádó – „Yum-Yum – Ko-ko, a hóhér gyámleánya - Váradi Hédi (László Margit) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1968. január 27., Kossuth Rádió, 19.30 – 22.00

Hidas Frigyes: Veronai haragosok – „Júlia” - Váradi Hédi (László Margit) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1969. július 12., Kossuth Rádió, 1925 - 20.40 

Horusitzky Zoltán: A fekete város – „Rozália” - Váradi Hédi (László Margit) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1969. december 15., Kossuth Rádió, 20.25 - 22.00

Thihon Hrennyikov: Fehér éjszaka – „Dárja Mihajlovna” - Váradi Hédi (László Margit) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1971. április 30., Kossuth Rádió, 19.40 – 21.35

Carl Michael Ziehrer: A csavargók – „Mimi, táncosnő” - Váradi Hédi (László Margit) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1971. július 26., Kossuth Rádió, 19.30 – 21.17

Horváth Jenő: Kénytelen mulatság – „Repey Katinka grófnő” - Váradi Hédi (Házy Erzsébet) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1973. szeptember 30., Kossuth Rádió, 19.15 – 20.35

Fényes Szabolcs: Rigó Jancsi – „Clara – a Herceg felesége - Váradi Hédi (Kalmár Magda) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1973. december 26., Kossuth Rádió, 19.09 – 21.40

Jacques Offenbach: A sóhajok hídja – „Catarina Cornarini – a Dózse felesége - Váradi Hédi (Kalmár Magda) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1976. december 26., Kossuth Rádió, 18.50 – 20.13

 

(Folytatni fogom)


4718 smaragd 2021-06-12 15:12:06 [Válasz erre: 4682 smaragd 2021-05-31 14:40:57]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55 
Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012 – 2020: Nagy Ibolya
Még holnap is, ezen héten ismétlésben hallható: 
https://mediaklikk.hu/danko-radio/cikk/2019/09/22/tul-az-operencian-ladinek-judittal-es-molnar-laszloval-39-het/
A mai műsort Kemény Egon: "Ritka madár a szerelem" című angolkeringője (1935) nyitotta, a Magyar Rádió Vonós Tánczenekarát Bolba Lajos vezényelte.

        Operettek – slágerek – kulisszatitkok a Dankó Rádióban
     „Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


4717 Búbánat 2021-06-12 11:05:53

Már most jelzem: kedd este - végre - teljes operettfelvételt hallgathatunk meg a Bartók Rádióban - igaz, nem magyar nyelvűt: Arthur Sullivan: Esküdtszéki tárgyalás (angol nyelven)  - pedig elővehették volna/elővehetnék a Rádió Dalszínháza felvételét is, amelyen László Margit, Réti József, Melis György, Palcsó Sándor, Várhelyi Endre, valamint az MRT Énekkara énekel.


4716 smaragd 2021-06-11 16:53:45 [Válasz erre: 4715 Búbánat 2021-06-11 13:00:53]

Dankó Rádió
Az a szép
Tölgyi Krisztina szerkesztő-műsorvezető műsora

Zsolnay Hédire emlékezve szerepei között Tölgyi Krisztina Ábrahám Pál és Kemény Egon operettjeit is megemlítette a mai műsorban,

                                ● Dankó Rádió - a magyar zene rádiója

* https://hu.wikipedia.org/wiki/Zsolnai_H%C3%A9di

Ábrahám Pál: Bál a Savoyban... Bébé
Kemény Egon: Fekete liliom... Paulette (Kemény Egon - Nóti Károly - Földes Imre - Halász Rudolf: „Fekete liliom” (1946) Romantikus nagyoperett 3 felvonásban. Bemutató: Fővárosi Operettszínház (ma: Budapesti Operettszínház) 1946. december 20. Főszereplők: Karády Katalin, Gombaszögi Ella, Fejes Teri, Somogyi Nusi, Latabár Kálmán, Nagy István, Gozmány György, Zentay Ferenc, id. Latabár Árpád, Pártos Gusztáv, Temessy Hédi, Zsolnay Hédi - Paulette. Rendező: Tihanyi Vilmos. Karnagy: Endre Emil. Díszlet: Bercsényi Tibor. Karády Katalin, Fejes Teri, Gombaszögi Ella ruhái a Szitanágay-szalonban készültek. Revükoreográfia: Rudas-fivérek)


4715 Búbánat 2021-06-11 13:00:53

A Dankó Rádió Az a szép című, ma délelőtti műsorában elhangzott zenék közül említem meg a következő dalszámokat:

  • Kálmán Imre – Julius Brammer, Alfred Grünwald – Kulinyi Ernő: A cirkuszhercegnő

- Fedora és Mister X szerelmi kettőse, II. felv.: „Szeretem én! A szám elmondja százszor! Szeretem én, majd akármerre járjon!… /My darling, my darling, te más vagy, mint más…” (Németh Marika és Korondy György, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - Az új rádiófelvétel – keresztmetszet – bemutatója: 1976. augusztus 14., Kossuth Rádió, 19.43 – 20.28

  • Zerkovitz Béla – Szilágyi László: Csókos asszony

- Kubanek és Hunyadiné kettőse, II. felv.: „Szabadság, szerelem, e kettő kell nekem, Petőfi így szavalá, …/Asszonykám, adj egy kis kimenőt, hogy zülljek ma, úgy mint azelőtt. Az egyik kocsmából a másik kocsmába, törzskávéházamból, zenés kávéházba...” (Csombor Teréz és Szerednyei Béla) - élő színházi előadás részlete, hangfelvételről 

  • Huszka Jenő – Jókai Mór nyomán Szilágyi László: Mária főhadnagy

- Tóbiás és Panni vidám kettőse: „- Én vagyok itt a szabó, de nyakamba te varrod most magad, - Bármilyen rémes, de férj leszel édes, ha törik, ha szakad. - Ez megzavar. - Valljál hamar, hódítsál meg a daloddal. /- Én teve- én teve- én teveled oly vígan élek, ezért mint hülye, mint hű jegyesed elvennélek…” (Zentay Anna és Kishegyi Árpád, km. az MRT Szimfonikus zenekara, vezényel: Sebestyén András) - Huszka Erzsébet című operettjének részleteivel együtt: 1967. augusztus 25., Kossuth Rádió, 19.32 – 20.12

  • ifj. Johann Strauss - Victor Leon, Leo Stein - Fischer Sándor: Bécsi vér  

- Gróf Zedlau  és lakája, Joseph  levélkettőse”  (Fülöp Attila és Melis György, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1976. augusztus 19., Kossuth Rádió, 19.30-21.40

„- Mit írjak szépet?  - Diktálja lassan, arra kérem!....- A cél! csak ez vezéreljen! - De mindent bele, ami kell!  / - Ó, kedvesem, mióta láttalak, örökre él az első pillanat. Szívem kigyúlt egy röpke perc alatt, a vágyam ég, hogy újra lássalak!  Egy randevúra kérlek meg tehát, pont tízkor várok Grinzingben Terád.  A kert a kaszinóban nyitva van. Ó, édesem!  Ó, édesem! Jöjj oda pontosan! - Ez hat, ez szép! - Most jön a vég.  Írd amíg tart az ihletés.../Te drága édes angyalkám, ó, jöjj, ó, jöjj és hallgass rám, a randevúra jó a hely, ott várlak Rád, ne késs csak el! Ó, jöjj, ó jöjj, ha hív a szó, ne mondd, hogy nem, mondd azt, hogy jó. Szerelmem ennyit érdemel! Te loptad szívem el!  Szerelmem ennyit érdemel! Te loptad szívem el!  /- Elszédül, annyi szent, hódít ő.. Itt a dokument!/ - El jő, azt gondolod? – Ebben biztos vagyok! – Hátha tán mást szeret, a szíve nem szabad, mit tehetek? – Jó lesz és izgató. – Hát az nem lenne jó. - Ám bátor és igénytelen egy ilyen kis manöken, és én a gróf urat tekintem. - Mit írtunk csak a kis levélben? /Te drága édes angyalkám....”

  • Szirmai Albert - Bakonyi Károly - Gábor Andor: Gróf Rinaldó

- Mr. Georg Adam kaliforniai dala, I. felv.: „Száll a szellő, száll, messze földig jár,  ó, bocsáss véle, álom tündére, sóhajtásom száll, én is mennék már, szól a szív, visszahív, visszavágyom már. / Kaliforniába vágyom, az arany hazája vár, sokkal szebbek ott a lányok, szebben szól a madár. Kaliforniába vágyom, hol a kék vizek felett, szívem bút, borút és fájó szerelmet elfeled….”  (Bende Zsolt, km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel Breitner Tamás) – a Magyar Rádió 1965. április 16-án sugározta az operett részleteit a Kossuth adón, 20.30 órától, Bemutatjuk új operett-felvételünket címmel. (Egy másik Szirmai-operett, a Mexikói lány dalai is - Házy Erzsébet énekével is - ekkor hangzottak el először, erről a stúdiófelvételről.)


4714 Búbánat 2021-06-10 19:05:28

A Dankó Rádió Az a szép című, ma délelőtti műsorában elhangzott zenék közül említem meg a következő dalszámokat:

  • Eisemann Mihály – Halász Imre - Békeffi István: Egy csók és más semmi

- „Egy csók és más semmi, a vágyam csak ennyi, és csendben elmenni tovább...” (Tolnay Klári és Jávor Pál) – Az 1941-ben bemutatott magyar film zenéjéből. A filmet rendezte: Ráthonyi Ákos

  • Eisemann Mihály – Baróti Géza – Dalos László: Bástyasétány 77

- Rudi és Tini vidám kettőse, II. felv.: „...Pest-Budán szép a lány! Még szebb Palánkán. De a legeslegszebb talán lent a Tisza partján, a szegedi boszorkány!...” (Zentay Anna és Rátonyi Róbert, km.  az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Vaszy Viktor) - a Rádió Dalszínházának bemutatója:1957. május 4., Kossuth Rádió, 20.20 – 22.00

  • Eisemann Mihály – Mihály István - Szilágyi László:

- „Köszönöm, hogy imádott, hogy reám úgy vigyázott, de ne küldjön virágot nekem.”  (Kalmár Magda, km. a Stúdió 11, vezényel: Behár György) – eredetileg a Hippolyt, a lakáj c. film (1931) betétdala volt. 

  • Charles Lecocq - Victor Koning, Clairville (Louis-François Nicolaïe), Paul Siraudin - Kristóf Károly - Romhányi József: Angot asszony lánya  /La Fille de Madame Angot  (1872)/

- Együttes: Clairette, Hortensie, Odette és Ange Pitou jelenete és tánc 

(Házy Erzsébet, Németh Marika, Geszty Szilvia és Szabó Miklós) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1960. augusztus 21., Kossuth Rádió, 20.15 – 22.00

„- Vendégünk felvette szép ruháját… Azt hiszem sikerült a fiút megnyernem… /- Vigyázz, Pitou! Időt kell nyerned! Bármilyen kínos ez a helyzet. Üdvözöllek szép Mademoiselle, csinos ruhát vettél ma fel! /- Légy üdvözölve! Mi történt?... /- Sajnálom, nincs mondanivalóm más! /- Szegény leány, úgy sajnálom őt! Ezért kár volt lefújni az esküvőt! /- Mit válaszolsz kis Clairette? Szívemben szerelem helyett most más szív él! Elárulhatom, valakit szeretek nagyon, nagyon! És soha el nem hagyom!./- Így tehát, a fiú hozzátartozik? Szerelmes belé ő is! /- Pitou, hát szószegőnek vélsz? Ígéreted... hallgass!… /- Én úgy szegem meg adott szavamat, mint ezt az esküvőn is hallottad! És úgy teszek! Ezt jegyezd meg, Clairette! /- Ó. Így már értem! .../ - Nos, Ange Pitou! Öné most e ház! … Jól vigyázz!... Rendelkezzék mindennel!.....Előre! Kezdődjék már a tánc!...” (keringő – balettzene -részlet

  • Huszka Jenő – Martos Ferenc: Aranyvirág

- Aranyvirág dala, II. felv.: „Furcsa nekem itt a módi, befarag… itt mindenki. Férfi és nő…folyton folyvást nézik egymást, hogy esett- megesett mindenki. Ily bolondot, mondhatom, hogy sohasem láttam még!...minálunk  egymást megérti a nő, a férfi, szemünk ha csillan, csak összevillan, egymásra rátalálunk…” (Lehoczky Éva, km. a Szekeres-kórus és a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Bánfalvy Miklós) – részletek, rádió, 1956 (Megjegyzem: más forrás szerint a felvétel karmestere Vincze Ottó)


4713 Búbánat 2021-06-10 09:48:44 [Válasz erre: 4712 smaragd 2021-06-10 06:26:13]

Erdélyi Mihály: Legyen úgy, mint régen volt

„Esőben, hóban, télen, nyáron, legszebb lány a Mári Toponáron. Hajnalban már a rétet járja, búzavirágért kinn a határban. Közel se jön hozzá Manci, Mici, Sári, mert a legszebb lány a Toponári Mári..."

"Nincs énnékem fogatom, se kocsim, se lovam, hát azért járok gyalog, mert az én nevem Balog....” (Jávor Pál, kísér: Dani Gyurka zenekara)

 


4712 smaragd 2021-06-10 06:26:13 [Válasz erre: 4711 Búbánat 2021-06-09 17:55:20]

Előzmény 4711

Dankó Rádió
Az a szép
Tölgyi Krisztina szerkesztő-műsorvezető műsora

                                                        
A tegnapi adás elején Jávor Pál előadásában 2 részlet hangzott el 

  • Erdélyi Mihály: Legyen úgy mint régen volt. Operett 3 felvonásban (1938)
    Toponári Mári… (Foxtrott),

           Nincs én nékem fogatom… (Foxtrott)

sikerdarabjából.

"A muzsikát egy másik kiváló zeneszerző, Kemény Egon hangszerelte " - így kezdte ismertetőjét Tölgyi Krisztina, majd Rátonyi Róbert könyvét említve felolvasta a darabhoz kapcsolódó részt is.

                     ● Dankó Rádió - a magyar zene rádiója

*https://kemenyegon.hu/kemeny-egon-hangszerelesei-1936-1942-100


4711 Búbánat 2021-06-09 17:55:20 [Válasz erre: 4710 Búbánat 2021-06-08 22:12:29]

Mintha megéreztem volna tegnap, amikor a „Rigó Jancsi” operett rádiófelvételéről fotót tettem be, hogy ma elhangzik a rádióban a darab egyik részlete...

A Dankó Rádió Az a szép című, ma délelőtti műsorából említem meg:

  • Fényes Szabolcs - Békeffy István – Semsei Jenő: Rigó Jancsi 

- Mariska, Jancsi és Ficsúr hármasa, II. felv.: Budapest, Budapest, te csodás! Te vagy nékem a szívdobogás. Sehol nincs a világon olyan szép város, és ilyen rügyfakadás!...” (Petress Zsuzsa, Korondy György és Rátonyi Róbert, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1973. december 26., Kossuth Rádió, 19.09 – 21.40

Rátonyi Róbertre emlékezve, énekfelvételei közül további két ismert dalt is hallhattunk:  

  • Zerkovitz Béla – Szilágyi László: Csókos asszony

- Rica-maca és Ibolya Ede kettőse: „Gyere Tubicám, ülj ölembe cicám, hisz nincsen abba semmi szégyen, újítsuk fel, hogy volt régen, mikor te meg én a liget rejtekén egymásra leltünk szerelem terén…./ Éjjel az omnibusz tetején, emlékszel kicsikém? de csuda volt!…” (Zentay Anna és Rátonyi Róbert, km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Behár György) – „Zerkovitz dalok” – Qualiton, LPX 16561  (1967)

  • Kálmán Imre – Leo Stein, Jenbach Béla – Gábor Andor – Romhányi József: A csárdáskirálynő

- Bóni dala, I. felv.: „Hányszor mondtam már magamnak, nézd, ezt nem szabad…/Jaj, cica, eszem azt a csöpp kis szád…” (Rátonyi Róbert, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - Qualiton lemezfelvétel, 1962;  alternatív stúdiófelvétel,  a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1968. június 1., Kossuth Rádió, 19.20 – 22.00, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás

A műsorban elhangzott zenék közül említem még:

  • Kálmán Imre –Julius Brammer, Alfred Grünwald – Kulinyi Ernő: A bajadér

- Marietta és Napoleon St. Cloche vidám kettőse, II. felv.:Aki tudja mi a sikk, mi a módi, rajong az a divatért mi nem ósdi… Jön-e velem nagysád shimmyt járni? Bizsereg a talpam, nem tud várni, a zenekarban hottentotta tam-tam szól....” (Kalmár Magda és Palcsó Sándor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) – 1979

  • Huszka Jenő – Martos Ferenc: Gül baba

- Gábor diák bordala, I. felv.: „A kulacsom kotyogós, kotyogós, hej, a gégém, iszamlós, csuszamlós, járásom kopogós, kopogós, ha cifrázom ropogós, ropogós… / Borban az igazság, borban a vigasz, borban hadd felejtsünk, borban a tavasz…” (Ilosfalvy Róbert, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) – A Rádió Dalszínházának bemutatója – keresztmetszet, 1963. augusztus 20., Kossuth Rádió, 13.42 – 14.57

  • Jacques Offenbach: Orfeusz az alvilágban

- Kán-kán (Miskolci Szimfonikus Zenekar, vezényel: Kovács László - élő koncert felvétele a Magyar Nemzeti Galéria Kupolatermében, 2002. március 12-én (részlet)


4710 Búbánat 2021-06-08 22:12:29

Rigó Jancsi – rádiófelvétel – fotók

/RTV Újság, 1973. július 23. - 1973. július 30./

A képeken:

  • Kalmár Magda,
  • Rátonyi Róbert,
  • Fényes Szabolcs, a zenei rendező Fejes Cecília és a hangmérnök Winkler Péter,
  • A közreműködő Rádiókórus

Fényes Szabolcs – Békeffy István – Semsei Jenő: Rigó Jancsi

A Rádió Dalszínháza bemutató: 1973. december 26., Kossuth Rádió, 19.09 – 21.40

Vezényel: Sebestyén András

Km.: az MRT Szimfonikus Zenekara és Énekkara (karigazgató: Sapszon Ferenc)

Zenei rendező: Fejes Cecília

Rendező: Cserés Miklós dr.

Szerkesztő: Bitó Pál

Szereposztás:
Rigó Jancsi – Korondy György (Lőte Attila)
Balázs bácsi – Csákányi László
Mariska, a lánya – Petress Zsuzsa
Chimay herceg – Palócz László (Ajtay Andor)
Clara, a felesége – Kalmár Magda (Váradi Hédi)
Albert, belga király – Bende Zsolt (Mensáros László)
Lisette, Clara szobalánya – Németh Marika
Dupont, impresszárió – Bilicsi Tivadar
Ficsúr – Rátonyi Róbert
Elemér – Pagonyi János
Gyula – Gálcsiki János
Béla – Kósa András (Zámori László)
Lajos – Suka Sándor


4709 Búbánat 2021-06-07 13:10:22

A Dankó Rádió Az a szép című, mai műsorában a szerkesztő-műsorvezető, Tölgyi Krisztina egy igazán ritka magyar operett szép részletének bejátszásával örvendeztetett meg:

  • Rényi Aladár – Martos Ferenc: Kis gróf (1911)

- Szerelmi kettős: Az éj, a tündökletes éj, oly illatos, oly lázító! Átjárja szívemet a kéj, oly mámorosan kábító! Szerelemről ír a szellő, csupa vágyódást lehellő! Megejtő a júliusi éj, szívet a  szívhez szállító!” (Orosz Júlia és Udvardy Tibor, km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Bródy Tamás) – a rádiófelvétel először 1957 novemberében csendült fel a Kossuth Rádió operettműsorában: „Régi magyar operettekből”

További operettzenék is elhangzottak az adásban:

  • Lehár Ferenc: Cigányszerelem

– Ilona dala: „Messze a nagy erdő” (Pitti Katalin, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) – Pitti Katalin operettdalokat énekel – részletek; az adásban Kalmár Magda és Ilosfalvy Róbert operettfelvételei is hallhatók. Rádióbemutató: 1984. február 23., Kossuth Rádió, 19.15 – 20.10

  • Huszka Jenő: Bob herceg

– Bob belépője: „Londonban, hej, van számos utca...” (Kovács József, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Pál Tamás) „Vágyom egy nő után” - Kovács József operettlemeze (részletek, Qualiton, 1985) 

  • Johann Strauss: A cigánybáró

– Szaffi és Barinkay kettőse: „Ki esketett?” (Csonka Zsuzsa és Leblanc Győző, km. a Sinfonica Hungarica, vezényel: Benedek Tamás) - Csonka Zsuzsa és Leblanc Győző operettfelvételei (Alpha Line Records, 1996), 1 CD)- "Operettenmelodien"

  • Szirmai Albert: Mágnás Miska

- Marcsa és Miska kettőse:Csiribiri, csiribiri kék dolmány” (Zentay Anna és Szabó Miklós, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) – A Rádió Dalszínházának bemutatója - keresztmetszet: 1961. május 30., Kossuth Rádió, 20.25 - 21.30

  • Kacsóh Pongrác: János vitéz

 - Bagó dala: „Egy rózsaszál szebben beszél” (Melis György, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Lukács Ervin) – a teljes daljáték felvétele hanglemezen (Qualiton, LP - 1961; Hungaroton, CD - 1996)


4708 smaragd 2021-06-07 12:13:34 [Válasz erre: 4707 Búbánat 2021-06-07 11:55:31]

Imádkozzunk!






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.